Nader onderzoek na hoorzittingen over Endegeest Zomer in de stad peuterspeelzalen aangewezen Ouders teveel op de Actief in vrije tijd Commissie uit gemeenteraad: VRIJDAG 2 JUNI 1978 LEIDEN Avondvierdaagse De Leid.se toervereniging Swift- toer organiseert van maan dag 5 juni tot en met vrijdag 9 juni een avondvierdaagse. De afstand is dertig kilometer per avond. De inschrijving en start is op 5 juni van 18.30 tot 19.30 uur in het clubhuis van Swift aan het eind van de Trompstraat bij het Indus trieterrein De Waard. De eindcontrole blijft open tot half elf zodat er rustig gere den kan worden. Na afloop ontvangen de deelnemers een fraaie herinnering. Inlichtin gen: W. Edink, Adegeest 11 Leiderdorp 071-895297. Feministen Op maandag 5 juni wordt in het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20a een avond georgani seerd voor alle vrouwen, die zich feministe-socialiste voe len. In kleine groepjes zal over het karakter van deze bewe ging worden gesproken en over eventuele samenwer king. Aanvang 20 uur. Korfbaltoernooi Op het sportvelden-complex van "Roomburg" aan de Ka- naalweg wordt zaterdag het jaarlijkse schoolkorfbaltoer- nooi georganiseerd. Aan de wedstrijden wordt deelgeno men door tientallen school teams. De wedstrijden duren de gehele dag. Motorvaart Wie in zijn vrije tijd actief met een motor vaart op de wate ren van Rijnland, moet er re kening mee houden dat voor een deel van dit recreatiewa ter een speciale vaarvergun- ning vereist is. Er zijn ver gunningen verkrijgbaar voor 10 dagen, 6 weken of het hele jaar. Het bedrag is afhanke lijk van de vraag of het mo torvermogen meer of minder dan 5 pk is en of het schip lan ger of korter is dan 6 meter. Het geld wordt in een fonds gestort waaruit herstel van beschadigde oevers wordt be kostigd. Fietstocht De Leidse Volksuniversiteit K O organiseert morgen een fietstocht in de omgeving van Leiden. De tocht voert onder meer door de landelijke ge bieden van Zoeterwoude.Zoe- termeer en Benthuizen. De to tale lengte is ruim dertig ki lometer. Om tien uur 's mor gens kan er gestart worden op het Lammenschansplein na bij de flat Cronestein. Daar krijgt men ook een route-be schrijving. Voetbaltoernooi Op het voetbalveld van de Rol- leman bij het woonwagencen trum aan het Trekvaartplein wordt zondag een voetbal toernooi verspeeld, waaraan onder meer wordt deelgeno men door teams van Suri naamse voetballers. De eerste wedstrijden beginnen om half elf en de finale begint rond half vijf. De prijsuitreiking is om kwart over vijf in de kan tine. De brandweer besproeit een verplante kastanje bij de brug aan het eind van de Langegracht. tien bij 4,5 meter grote en van tien centimeter tot een halve meter diepe bad. De rest van de speeltuin lag er verlaten bij. De echte zwembaden hadden en hebben uiteraard ook niet te klagen over gebrek aan be langstelling. Hoe druk is het "Ontzettend druk", verzucht het meisje dat bij zwembad De Does in Leiderdorp de tele foon opneemt. Ze schat een 15.000 bezoekers per dag, ge middeld Bij zwembad De Vliet was het aantal zwemmers woensdag bijna 7000, bij De Zijl 4.500,en bij Poelmeer in Oegstgeest 5300. "Mag ik ophangen, ik heb het namelijk druk?", wordt van de kant van dat laatste zwembad de telefona de beëindigd. Toch zit niet iedereen in het zwembad of aan het strand, tuintjes, balkonnetjes en wa terkanten in de stad puilen uit van zonnende en luierende mensen. En zelfs met dit weer moet gewerkt worden door anderen, moeten boodschap pen gedaan worden De ijskarreman op de Haar lemmerstraat: "Was het maar wat kouder, dan zou het beter gaan. Kijk nou, kwart voor drie. dat is de drukste tijd en ik sta stil, dan kan het toch nooit goed gaan. Ze eten met dit weer geen ijs. Een graad of achttien, dat is het beste voor mij. Dan hebben de mensen lust om te lopenlust om te ko pen en lust om te eten" INFORMATIE-AVOND: Vrijdag 2 juni 20.00 uur in het Praethuys DEMONSTRATIEVE FIETSTOCHT zaterdag 3 juni, daarna MANIFESTA TIE op het Stadhuisplein in Leiden, 13.30 uur. STARTPLAATSEN FIETSTOCHT: Leiden - Noordwijk - Voorschoten - Oegstgeest - Leiderdorp (zie voor iijden etc. de affiches). Het zou vreemd zijn als er in Holland niet over het weer ge praat werd, en zeker nu. Een week geleden nog winter, nu zomer. Een beetje overdreven, maar zo zal menigeen het toch voelen. Verbazend hoe snel alles kan veranderen, en hoe snel bepaalde mensen alweer zó bruin kunnen zijn. Daar springt de noeste werker er met zijn blanke huid weer duidelijk uit. De binnenwer- ker althans, want de ruggen die zich over de riolering in het Kort Rapenburg krommen zijn door de zon gebruind. Warmte en water zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. De brandweer moest er aan te pas komen om pas geplante of verplante bomen in de stad nat en in leven te houden. Kinderen namen de gelegen heid te baat om zich ook nat te laten spuiten. Bij de openbare Jan Ligthart- school waren niet eens bomen het doelwit van de brand spuit, maar de kinderen zelf. Ze hadden 's middags alle maal hun zwembroekjes en bikinietjes mee mogen nemen, zodat de juf de spuit erop kon zetten. Het werd een heus wa terballet. Eén van de juffen: "Het zijn de eerste en tweede klas, ze hebben 's middags toch vrije dingengym of te kenen ofzo. Maar je kunt ze nu wel een vel tekenpapier geven maar ze worden binnen zo lamlendig. Je kunt het mooie weer toch lekker benutten zo, we hebben vorig jaar ook maar een paar dagen mooi weer gehad. Als hier in de buurt nu een zwembad was, gingen we daarheenmaar nu doen we het maar zo. Morgen weer hoor, als het mooi weer Speeltuinvereniging Wester kwartier had het ook goed be keken. Toen het speeltuinge bouw aan de Ten Katestraat in 1976 afbrandde werden di verse fondsen aangeschreven voor subsidie. Van 'Jantje Be ton' kwam een bedrag van f 12.500, waarvan, naar het voorbeeld van de speeltuin aan de Morsweg, een zwem badje werd gebouwd. De bedoeling was dat het aan staande maandag open zou gaan, maar nu het klaar was, is de opening maar niet lan ger meer uitgesteld. De kinde ren maakten gisteren al volop en dankbaar gebruik van het NEE TEGEN APARTHEID LEIDEN - Ouders die hun kind(eren) hele dagen willen on derbrengen in een kinderdag verblijf zijn nog te vaak aangewe zen op de peuterspeelzalen om dat er in Leiden maar twee dag verblijven zijn. Daardoor schiet het instituut peuterspeelzaal zijn doel, het helpen ontwikkelen van kinderen, voorbij. Er zijn weinig mogelijkheden om die situatie te veranderen. Het ministerie van crm heeft een stop op de kinderdagverblijven afge kondigd. De dagverblijven vallen niet onder een rijksbijdragerege ling zodat van die kant ook geen geld te verwachten valt. De eerste stap die nu zal worden gedaan om toch iets te bewerk stelligen omvat een inventarisa tie van de Leidse opvangmoge lijkheden voor kinderen. De Werkgemeenschap Kindercen tra Leiden zal zich daar de ko mende tijd druk mee gaan bezig houden. De inventarisatie van opvangmogelijkheden maakt deel uit van het hernieuwde be gin van de Werkgemeenschap, die maandenlang op een zacht pitje stond. Dat kwam doordat de twee beroepskrachten vrijwel te gelijkertijd de stichting Werk gemeenschap verlieten en het voltallige stichtings bestuur af trad. Alleen de lopende zaken konden door een inderhaast sa mengesteld tijdelijk bestuur worden afgewikkeld. Voor het nemen van nieuwe initiatieven het bemannen van het bureau aan de Hooglandse Kerkgracht 4 waren geen mensen beschikbaar. Met name de bereikbaarheid van de stichting liet in die tijd veel te wensen over. Sinds kort fungeert er weer een nieuw bestuur, be staande uit mensen uit de kin- dercentrawereld, dat het pand in elk geval tijdens de ochtenduren Prij zen voor academici LEIDEN/DEN HAAG - Het Ne derlands Genootschap voor In ternationale Zaken heeft aan twee Leidse academici prijzen toegekend ter bekroning van hun doctoraalscriptie. Het zijn me vrouw dr. E.J. Fresco-Kautsky, die een doctoraalscriptie schreef over "Kissingers denkwereld: restauratie of vernieuwing?", en de heer J. Verschoor, wiens scrip tie als titel heeft "Zwart Afrika en Israël: de ontwikkeling van een verhouding 1960-1976". De prij zen, elk groot 1000, werden gis teren uitgereikt doofde voorzit ter van het genootschap dr. H. N Boon. Het bijzondere van mevrouw Fres co, die politicologie studeerde, is overigens dat zij al geruime tijd geleden is gepromoveerd tot doc tor in de medicijnen. De scriptie van Verschoor, die historicus is, zal worden uitgegeven bij het Centrum voor Informatie en Do cumentatie Israël. Het is de tweede keer dat het ge nootschap prijzen uitreikt aan jonge academici. Vorig jaar kwamen er eveneens Leidenaars voor de prijzen in aanmerking, maar gisteren werd benadrukt dat dat op puur toeval berustte. Taxibedrijf Schutte heeft onlangs de eerste paal geslagen voor de bouw van een garage met woon huis in de Merenwijk. op de hoek van de Broek weg en de ooimeer- laan. De garage, die 1100 vierkan te meter groot is, kan 50 wagens herbergen. Eind van dit jaar hoopt het bedrijf, dat nu nog aan de Hoge Rijndijk gevestigd is, het nieuwe pand in gebruik te kun nen nemen. is bemand. Opk de speel-o-theek en de bibliotheek, beide verbon den aan de Werkgemeenschap, wordt nieuw leven ingeblazen. Doel van de stichting is en blijft het geven van informatie en service aan ouders, het begeleiden en ad viseren van leidsters/besturen van de kindercentra in Leiden. De Werkgemeenschap noemt zichzelf het overkoepelend or gaan voor de twaalf zelfstandige en elf, bij club- en buurthuizen ondergebrachte, peuterspeelza len en de twee kinderdagverblij ven die Leiden rijk is. Ad Prince (hij is degene die voor de twee afgehaakte beroepskrach ten in de plaats kwam) houdt zich bezig met het opzetten van cur sussen voor leidsters en be stuursleden (om. kind-en-zie- kenhuis, speelgoed, agressieve kinderen) en het opvijzelen van de bekendheid van de Werkge meenschap. Leidsters, die daar behoefte aan hebben kunnen via de Werkgemeenschap een stuk begeleiding krijgen. Wie meer over de inhoud van die begelei ding wil weten kan naar de in formatie-bijeenkomst komen, op 7 juni in het kantoor van de stich ting (van vier uur tot half zes). Een werkgroep van de Werkge meenschap zal met de gemeente gaan praten over de verdeling van de subsidiepot voor de Leid se kindercentra. Van een reële verdeling van de beschikbare subsidie is tot nog toe geen spra ke geweest, zo verzekert Ad. Zo kan het ook voorkomen dat ou ders bij de ene peuterspeelzaal één en bij een andere zeven gul den per ochtend moeten neerleg gen, afhankelijk van de financiële positie van de betreffende peu terspeelzaal. Aan die oneerlijke situatie moet, zo vindt de werk groep, driftig worden gesleuteld. LEIDEN - De commissie van onderzoek uit de ge meenteraad die zich be zighoudt met de klachten die zijn geuit over het psy chiatrisch ziekenhuis En degeest, vindt dat er een nader onderzoek moet komen. De klachten die de afgelopen weken bij het horen van het personeel van Endegeest naar voren zijn gekomen, geven daar volgens de commissie alle aanleiding toe. In welke vorm het nadere onder zoek gegoten moet worden, is nog niet bekend. De commissie had tot taak te onderzoeken of een extern onderzoek ge rechtvaardigd zou zijn, maar daar is de commissie nog niet uit Verwacht wordt dat daarover pas over een aantal weken een beslis sing zal worden genomen. Volgende week zal er waarschijn lijk een samenvatting verschij nen van de in totaal drie hoorzit tingen die de commissie heeft georganiseerd voor het personeel van Endegeest. Gisteren is de laatste hoorzitting gehouden. De bedoeling is dat de commissie over haar onderzoek rapport uit brengt aan B en W. Deze zullen dan beslissen wat er verder moet gebeuren. De aanleiding voor het onderzoek van de commissie was een reeks van klachten die waren geuit over de organisatie en het beleid van Endegeest. Er zou sprake zijn van slechte communicatie tussen de hoofden en verpleegkundigen, er zou een grote kloof gapen tussen opleiding en praktijk en het per soneel zou onder te grote druk werken als gevolg van een per manent personeelstekort. Behalve deze klachten zijn er ook beschuldigingen geuit aan het adres van een hoofdbroeder van de zwakzinnigenafdeling Voor geest, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan diefstal van pa tiënteneigendommen. De be schuldiging was afkomstig van de werkgroep Endegeest, waarin de actiegroep "Pet met de Z" (Z is zwakzinnigenzorg) en de KWJ, beweging van werkende jonge ren, samenwerken. Voor de directie van Endegeest was dat aanleiding een aanklacht we gens smaad te deponeren bij de officier van justitie mr. Blok. De ze liet vanochtend weten dat h(j op het ogenblik beide zaken - de beschuldiging en de aanklacht wegens smaad - in behandeling heeft. Volgende week zal hij aan de hand van de processen-verbaal een be slissing nemen, zo zei hij. Meer gratis kabel voor de kabel-tv LEIDEN - Terwijl de aanleg van kabeltelevisie in Leiden sinds enkele weken in volle gang is, be ginnen zich zo langzamerhand de eerste praktijkproblemen voor te doen. Zoals bekend was reeds lang geleden besloten dat de eer ste twee meter van de kabel in een woning gratis zou zijn. Wan neer men een langere kabel- strook in huis wilde hebben zou dat gedeelte van de kabel dat de twee-metergrens overschreed in alle gevallen voor eigen rekening komen. In de praktijk doet zich het probleem voor dat er woningen zijn waar de afstand tussen de straat en de woonkamer meer dan twee meter bedraagt. De Beheerscommissie Stadskabei heeft nu dan ook een principe uitspraak gedaan dat in elke wo ning waar de huiskamer verder dan twee meter van de straat ligt de aansluitdoos voor de televisie aangebracht zal wor den op die muur van de huiska mer, die het dichtst aan de straat zijde is gelegen. De afstand speelt hierbij dan geen rol. De kabel is dus gratis, tot de eerste schei dingsmuur van de huiskamer. Inventarisatie Werkgemeenschap Kindercentra "Het Konijnaan het Levendaal, DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN - BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3