Speelse aanpak van energie-probleem jllqrrk Weidse agenda rooie... Jij Rechtse bal Anti-speculatiebeding in Zoeterwoude nodig Burgerlijke stand VRIJDAG 2 JUNI 1978 VOORSCHOTEN - Zelfs een ingewikkelde zaak als het energieprobleem kan op een eenvoudige manier uitge legd worden aan kinderen van vijf en zes jaar. De leerlin- gen van kleuterschool "De Robbedoes" en de lagere "Ge vers Deynootschool" in Voorschoten hebben zich twee maanden lang over dit vérstrekkende probleem gebogen. Vanavond van 19.30 tot 21 uur en zaterdagochtend van 10.30 tot 12.00 uur kan iedereen de resultaten komen zien op de benedenverdieping van de Gevers Deynootschool. De vier onderwijzers van deze school vinden een project de bes te vorm om zowel de kinderen als hun ouders te leren zuinig met energie om te springen. Boven dien is een tentoonstelling waarin dit naar buiten wordt ge bracht een goede gelegenheid is om de inwoners van Voorschoten te laten zien, dat het op school van meneer Walvoort niet zo ou derwets toegaat als de buitenkant van het oude onopvallende ge bouw doet vermoeden. De kinderen van de eerste en twee de klas hebben een tentoonstel ling gemaakt over "huis-tuin-en keukenenergie". De onderwijze res heeft het begrip "energie' uit gelegd met een voorbeeld over eten: "Voor je naar school gaat. moet je eten, anders kan je niet goed nadenken, om te kunnen denken, moet je kracht hebben. Alles, wat nodig is om kracht te krijgen heet energie. "Hierna zet ten de leerlingen een tafel in het klaslokaal, die ze dekten voor het ontbijt en voor warm eten. In hun werkboekjes tekenden ze de Schijf van Vijf. Een week later verrees een keuken met koelkast en fornuis naast de eethoek. Op de tegeltjes boven het aanrecht schreven de zevenjarigen richt lijnen om energie te besparen: Spoel de vaat met koud water af als het even kan; laat de koelkast op tijd ontdooien; doe de deur van de koelkast meteen dicht als je er iets hebt uitgehaald; zet geen kleine pannetjes op een grote vlam. Van gas om op te koken is het maar een klein stapje naar gas voor de verwarming van het huis. Een collage met plaatjes laat zien hoe je de thermostaat van de centrale verwarming lager moet draaien en op welke manier gordijnen zo veel mogelijk tocht tegenhouden. Na het lezen van bibliotheek boekjes kwam de groep erachter, dat de Indianen op het idee waren gekomen op aardolie hun potje te koken. Maar er kan nog veel meer mee worden gedaan. Aspirien tjes, lippenstift en nylonkousen zijn slechts een paar van de ten toongestelde gebruiksartikelen, die uit aardolie worden gemaakt. De gang en het kantoortje van de school staan vol met kartonnen antieke kolenstoven, een kolen mijn in een aquarium en karton nen booreilanden. Dat is het werk van de vierde en vijfde klas. De groep vijfde- en zesdeklassers heeft een boekje gemaakt met spannende opstellen over on derwerpen als: „Wat zou er ge beuren als we een week zonder stroom zaten?" Zon Vanmiddag brengt de „Robbe does" vooral plakwerk en teke ningen naar de Gevers Deynoot school. De kleuters hebben de zon in het zonnetje gezet. Ook het begrip zonne-energie kan op een heel simpele manier worden dui delijk gemaakt „Waarom gaat een poes in de zon voor het raam zitten? Omdat de zonnestralen VRIJDAG Stadsgehoorzaal, Instrumentenparade Muziekschool, 19.00 uur. Rembrandt-Scholengemeenschap, v.d. Brandelerkade 24a, Quiz-bingo-avond. 20 uur. Het Mierennest, Morsweg 59, Avond over de herindeling van de Transvaal- straten, 19 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Swing- feest van Toni Macaroni, 20 uur. Gevers Deynootschool, Voorschoten, Project Energie en energiebesparing, 19.30-21 uur. Herenstraat 45, Gebouw Staalwijk Jeugdsoos 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, Speeltuingebouw, Be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, Informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Club v. al leenstaanden, 20 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, Ruilclub, 19.30-22 uur. Zaterdag De eerste en tweede klas met huis-, tuin- warmte geven. Achter glas zijn die stralen extra sterk. Als we de warmte van de zon op die manier opvangen, praten we over zonne- -energie...." Na twee maanden elke dag een tijdje aan het project gewerkt te hebben, beseffen de leerlingen van beide scholen in Voorscho ten, dat ze voorzichtig met onze energiebronnen moeten omgaan, willen ze nog iets overhouden voor de volgende generatie. Eén klas is zelfs zo milieubewust ge worden, dat de leerlingen vrese lijk verontwaardigd werden, toen na de zwemlessen een badmees ter de douches tien minuten voor niets liet aanstaan. ZOETERWOUDE - De criteria die de gemeenteraad in februari 1977 heeft vastgesteld voor de toewij zing van woningen waarvoor in Zoeterwoude een woonvergun ning is vereist zijn te ruim gefor muleerd. Dit heeft de raadscom missie die sinds vorig jaar met de Vuilnisdienst Leiderdorp gewijzigd LEIDERDORP - In verband met de groei van de Leiderdorpse wijken Voorhof en Winkelhof wordt de voor deze gemeente geldende dienstregeling voor het ophalen van huisvuil met ingang van 5 juni gewijzigd. Het huisvuil wordt voortaan op dinsdag opgehaald in het zuide lijk deel van Voorhof tot en met het Heelblaadjespad en in Win kelhof. Op vrijdag komt het noordelijk deel van Voorhof aan de beurt, een deel van het Bin nenhof (Gallaslaan, Van Len- nepdreef, Huigensdreef, Coorn- hertdreef, Oltmansdreef en Camphuysendreef) en Bloemerd. Dan wordt ook voor de tweede maal huisvuil opgehaald en de containers geleegd bij de flats in het zuidelijk deel van Voorhof en in Winkelhof. Woensdag blijft de ophaaldag voor het overige deel van Binnenhof en het oude centrum. In de ande re wijken blijft de ophaaldag on gewijzigd. OEGSTGEEST- De Haagse Ca- roluskring van beeldende kunste naars heeft door heel Oegstgeest 26 beelden opgesteld. Dit heeft alles te maken met de beeldende kunst- en muziekman ifestatie die gemeentse- cretaris Vreeken morgenmiddag om 2 uur in het park van Oud Poel geest zal openen. In een muziektent in dit park zullen groepen en indi- viduelen, allen amateurs, verschil lende muziek-genres ten gehore brengen: Van klassieke muziek tot pop en folk. Deze muziekmanifesta tie,die voor de derde maal onder het motto 'Moet je horen' wordt gehou den duurt van 2 tot 5 uur. Strandseizoen De Wassenaarse reddingsbri gade heeft met de opening van het strandseizoen 1978 ge wacht tot het er echt het weer voor was. Nu is het zover Morgen om 2 uur 's middags wordt een zogenaamde "duimslag" gehouden. Een onderlinge zwemwedstrijd voor brigadeleden Om 3 uur zal de nieuwe terreinwagen waarover de brigade de be schikking heeft gekregen offi cieel worden overgedragen. Receptie Ook morgenen wel tot half vijf geeft het bestuur van de Wassenaarse RABO- bank een receptie vanwege het 75-jarige bestaan van deze bank. De receptie wordt ge houden in het Jeroenhuis. met woensdag even niet bij bureau huisvesting in raad huis De Paauw terecht. Het bureau is deze dagen gesloten in verband met verbou wingswerkzaamheden Fietsvierdaagse Van 5 tot en met 9 juni organi seert Swifttoer een avond- fietsvierdaagse door de om geving van Leiden. De af standen bedragen 30 km per avond. Het is gedurende vijf avonden, van maandag tot en met vrijdag, mogelijk de toch ten te rijden, zodat een keertje slecht weer geen belemmering hoeft te zijn om toch nog een herinnering aan de vierdaag se mee te nemen. Elke avond wordt tussen half zeven en half acht gestart vanaf het clubgebouw van Swift op het industriegebied "De Waard" te Leiden. Huisvesting Inlichtingen over deze fiets vierdaagse geeft W. Edink, Wassenaarse woningzoekende Adegeest 11 Leiderdorp. Tel: kunnen van maandag tot en 071-895297. Kruis van Verdienste uitgereikt wassenaar - Op de dezer dagen ge houden jaarlijkse ledenvergade ringen van de Wassenaarse afde ling van het Rode Kruis is aan mevrouw Langerak- Van Kekem het Kruis van Verdienste uitge reikt. Dit is de hoogste onder scheiding die het Rode Kruis kent. Mevrouw Langerak heeft het Rode Kruis veertig jaar in diverse func ties gediend. Concerten in de openlucht LEIDERDORP - Ook deze zomer weer worden in de Houtkamp te Leiderdorp openluchtconcerten gegeven. Deze concerten worden georganiseerd door K O-Lei derdorp. Op 18 juni komt de volksdansgroep Paloïna naar de Houtkamp, met een orkest. 2 Juli is de Amsterdamse politiekapel in Leiderdorp, 27 augustus de Forty Four Degrees en de show en drumband Adest Musica uit Sassenheim. Alle concerten be ginnen om 2 uur 's middags. OudWassenaar wenst behoud oude dorpskern WASSENAAR - Het behoud van het specifieke eigen ka rakter van het dorp Wasse naar is het doel van de pas op gerichte werkgroep "Oud Wassenaar". De groep wil zich daartoe inzetten voor het behoud van de oude dorps kern en de belangstelling voor die kern vergroten. De groepsleden willen alle his torische objecten in het dorp inventariseren door middel van fotografie, tekenwerk en archiefonderzoek. Verder willen zij alle ontwikke lingen in het dorp volgen zo als sloop, nieuwbouw, ver bouwingen en alle voorne mens daartoe. De werkgroep maakt deel uit van de historische vereniging "Oud Wassenaar" maar zal zelfstandig opereren. Zijn ontstaan heeft de groep te danken aan de acties voor het behoud van de oude pastorie in de Schoolstraat. Leerlingen Rijnlands Lyceum op zoek naar achtergronden 99 OEGSTGEEST-„Weet U wat er 31 mei aan de hand is?". Oegstgeester voddenboer: „Ik weet het niet, 30 mei toch? Ik weet niet of mei 30 of 31 dagen heeft". Een vraag en een ant woord uit een serie straatin terviews die werden afgeno men door leerlingen van het Rijnlands Lyceum enkele we ken voor de verkiezingsdag in het kader van een politiek project. Met dit thema heeft de groep leerlingen zich naast vraaggesprekken op straat ook door middel van inter views met vertegenwoordi gers van verschillende Oegst geester politieke partijen, po litieke spelletjes en een forum vóór de verkiezingen bezig gehouden. Het is een initiatiej geweest van de docente staatsinrichting van die school Agnes van Brussel. *Het is mijn bedoeling de leer lingen te activerenom inte resse voor de politiek te kwe ken, om zelf op zoek te gaan naar de achtergronden zodat ze kritisch kunnen reageren. Ik wil ook proberen de voor oordelen een beetje te laten wethalen. Ze hebben namelijk een heel zwart-witte visie en die wil ik eruit halen",zegt de docente die de laatste tijd ac tief bezig is alle derde klassen (7) van het Rijnlands Lyceum met de politiek te confronte- Agnes van Brussel, die verder werkzaam is bij de Stichting Burgerschapskunde, probeert bij haar leerlingen interesse te kweken voor een complex on derwerp als de politiek, door bepaalde leefsituaties te poli tiseren aan de hand van the ma's. „Ik laat ze echt keuzes maken en praten over dingen die bij hun leefsituaties aan sluiten, zoals het verkeer, het milieu, wonen en de werke loosheid. Zo hebben we over het vervoer een heel thema uitgeschreven" Het grote probleem waar Agnes mee te kampen heeft is de kor te tijdsduur van haar lessen. „Een uur staatsinrichting losgekoppeld van geschiede nis is te weinig om diep op iets te kunnen ingaan. Vooral het begin is erg moeilijk omdat er nog niet zoveel belangstelling is". Volgens haar zijn de leer lingen in de leeftijd van 15 en 16 jaar) zich in eerste instan tie niet bewust dat hun leven bepaald wordt door de poli tiek. „Als ze er een tijdje mee bezig zijn, dan reageren ze veel principiëler dan oude ren. Ze drammen en reageren feller (tfJij voor" - „Rechtse bal"). Opvallend noemt Agnes de belangstelling bij de leer lingen voor zaken die in feite wat verder van hun huis staan, zoals de neutronen bom. „Defensie spreekt hen erg aan. Zo ook ontwikke lingssamenwerking". Democratie \gnes zelf vindt dat haar hele onderwijsaanpak vormings werkachtig is. „De leerlingen moeten het doen. Het is inhe rent aan staatsinrichting als je pleit voor democratie, dan kun je niet als autoriteit voor de klas gaan staan en eenzij dige informatie geven". Jen belangrijk facet dal uit de confrontatie jongeren-poli- Agnes van Brussel: „De leerlingen moeten het doen" tiek naar buiten kwam is het' taalgebruik van de politici geweest. Zo werden door de leerlingen de programma's geanalyseerd van de ver schillende partijen en moei lijke woorden uitgeslecteerd. „Het taalgebruik, de termen van de politici vormen een verschrikkelijke barrière. Er zit vaak geen normaal Ne derlands woord bij". de gemeenteraadsver kiezingen lopen de politieke activiteiten van Agnes terug, omdat ze aan het eind van dit 1u, jaar stopt met het onderwijs, om het in te ruilen voor een vakantie naar het Verre Oos ten van een jaar. In een op bouwfase breekt ze met haar politieke benadering voor de klas: ,Als je het zo doet is het erg moeilijk en er zaten uren werk aan vast. Maar het is ontzettend bevredigend als het overkomt en als je alleen al het idee hebt dat het is overge komen". Ik geloof wel dat ze allemaal in ieder geval een goede prikkel hebben gehad". toewijzing van deze woningen is( belast geconstateerd. De com missie onderzoekt daarom de mogelijkheden om tot een pun tensysteem te komen bij de regi stratie van woningzoekenden, zoals dat ook in Voorschoten wordt gebruikt. Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur. Sterrenwachtlaan, Milieu Bijenmarkt, 11-14.30 uur. Lammenschansplein bij Flat Crone- stein, Start fietstocht door Zuid-Hol land, 10 uur. Gevers Deynootschool, Voorschoten, Project Energie en energiebesparing, nifestatie v. Muziek en Beeldhouwwer ken, 14 uur. Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp, •Expositie v. d. werkstukken van Stich ting Jeugdwerk, 14-17 uur. Zondag Bij de inschrijving wordt geen derscheid gemaakt tussen man nen en vrouwen. Beiden kunnen Maandag zich laten inschrijven als ze aan de gestelde criteria voldoen. Om de toewijzing van woningen zo rechtvaardig mogelijk te laten geschieden wil de raadscommis sie ook de vermogenspositie van de woningzoekende bij de beoordeling betrekken. Zij is van mening, dat het behalve op me- - dische indicatie - niet mogelijk mag zijn van een koopwoning naar een huurwoning te verhui- Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66), Creatieve workshop, 13-18 uur. Antonius Clubhuis, Dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, Kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, Muziekpro gramma, 15 uur. Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, Adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, Gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Vrouwencafé, Nieuwe Rijn 20a, Femi- Ook ziet de commissie de noodzaak in van een anti-speculatiebeding. Hierdoor moet voorkomen wor den dat premiekoopwoningen al kort nadat ze zijn gekocht met grote winst in de vrije sector worden door verkocht. Deze wo ningen gaan hierdoor voor de minder draagkrachtige Zoeter- woudenaren verloren. Tijdens de spreekuren die de com missie het afgelopen jaar heeft gehouden werd zij meermalen geconfronteerd met problemen die in eerste instantie niets met woningtoewijzing te maken had den. Vragen werden gesteld over het beleid ten aanzien van woon boten, sta-caravans, houten noodwoningen en de daarmee verband houdende krotoprui mingen en ontruimingen. LEIDEN- Geboren: Charlotte S, dv G.J. van der Hulst en M.M. J. de Haas; Mauri ce, zv T.P.M. van der Maat en M. Kleyn; Pieter S., zv P.S. Anes en G.S. de Leeuw; Danielle, dv J.M. van der Post en S. van Iterson; Johanna J., dv J.H. van Staden en E.A. Breebaart; Edwin J.D., zv J.P.B. Straathof en A.E.A. Heemskerk; Stefan M., zv A.M. Wiek en J.E. de Jong; Hen drik J., zv W. van Voorst en C.J. van Kla veren; Pieternalla J.M., dv D.H. Lamme en M.J. de Wit; Esther, dv. W.J. van Meurs en H.A. Everaart; Michelle, dv R. Prummel en N.G. van Rijn; Johannes P., zv G. Zandbergen en W.G.M. van der Werff; Chantal S„ dv J.C. Kriek en S. Groenendijk; Wenda, dv J. van Tonge ren en J.M.M. ElferinkRamona T., dv W Paap en W. Clements; Cornelia J.A., dv G. Ravensbergen en A.L. van Delft; Tru- sie, dv C. Hoek en J. Guijt; Tim, zv A.M. van der Ark en W. Enthoven; Alida, dv C. van Eijgen en J. van Leeuwen; Bozenka L., dv C.P. Berdowski en W.J. Boers; Ja cob C., zv J. Ouwehand en C.K. van der Plas; Bart, zv L. Berkhout en H.H. van der Wees; Ador, zv T.C. de Reede en C. Tisseur; Arco zv H. de Wolde en G. van Zuijlen; Kim, zv G. J.F. van der Leeuw en V.A. Wood. Overleden: C.W. Ouwerkerk (1898), geh gew met P. van Went; G.S. Stammers (1918); C.J. van der Bruggen (1924); F.W. Bouwman (1918); A. Hollebeek (1911); J.C. van Hemert (1900); S. Roukens (1978), dv J. Roukens en M. Scheffel; E. Vijlbrief (1894) geh gew met A.C. Bal; A. Quinten (1929); J.P. Jasperse (1908), geh gew met W.J. van Zuijlen; en M.J. Waaij- er (1918). Getrouwd: P.G.M. Nievaart en M. van Steijn; J.J.C. Rietdijk en A. Jungcurt; J.A. den Hollander en A.C. Poppema; J.P.F. Tijssen en A. Spruitenburg; F.G.J. Bergman en J. van Zeist; Th M, van Schaak en P.G.M. Nobel. ZOETERWOUDE)- Geboren: Cornells J., zv C.J.J. Lubbe en H.G.M. Spieren burg; Bartholomeus G. zv J.W. Olst- hoorn en J.C.M. van der Salm; Francis- cus E„ zv P.J.J. Popma en A.A.W.W. Oosterhuis; Freek zv C.T. Verzaal en J.M.C. Uitenbroek. Overleden: C.M. Hogervorst (93); C.R. van Velzen (79). Getrouwd: G.C. van der Hoorn en J. Th. van Teijlingen; A. de Koning en M.C Vervoorn; G.C. Vink en M. Stoof; S.P. de Groot en J.A.M. Zandbergen; P.J. Dob belaar en J.W.C. van der Poel; A.J.P.M van der Kroft en J.M.A. Hoogeboom. Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp, Expositie v. d. werkstukken van Stich ting Jeugdwerk, 14-17 uur. Zoeterwoude, Don Boscohuis, Start fietstochten, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, Commissie Ruimtelijke Ordening, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, Commissie Technische Diensten, 19.30 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tieren Groenoord): R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; W(jk II (Kooi en Merenwijk): F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard, Professo- renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad): W. de Bruyne, de Laat de Kanter straat 32, tel. 126866; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van za. 10 tot zo. 8 uur A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; van zo. 8 tot 24 uur C.J.M. Schrama, Zocherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp - H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zaterdag); F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zondag). Zaterdag en zondag spreekuur 1 12.30-13.00 uur op Merelstraat 184a, 16, tel. 156505. Voorschoten - S.v.d. Kooij, S.v.d. Oye- laan 13, tel. 6951 (zaterdag); F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zon- Apotheken De avond-, nacht- er apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 juni, door Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 123553; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uit sluitend voor spoedrecepten van* een >taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging LEIDEN - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch ÏJagblad B.V. Hoofdredacteur. Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen- Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2