Hooge Burch wil nieuw 'tussenstation' bouwen Verzet tegen druk van universiteit Leiden: energie besparen Kritiek op inspraaktijd structuur plan VRIJDAG 2 JUNI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 LEIDEN "Ons Thuis" werd echter nooit ver vangen. Op papier bestaan er dus nog steeds 24 "bedden". Het stichten van een fase-huis in Bo degraven zou je dus kunnen zien als een vervanging van het tehuis in Hazerswoude. Het probleem schuilt 'm in de wijziging van ge zinsvervangend tehuis in fa se-huis. De plaatsen in een fa se-huis worden namelijk be schouwd als "inrichtingsbed- den". En juist vanwege de nauwe banden van de inrichting Hooge Burch met de Van Kuijkstich- ting, wordt de aanvraag van de stichting beschouwd als een ver kapte uitbreiding van Hooge Burch. De redenering van de provinciale commissies is eigen lijk: een fase-huis, best. Maar, Hooge Burch, lever dan 24 bed den in. Dat is voor "Hooge Burch" echter onaanvaardbaar en onmogelijk, stelt directeur N. J. Geleynse. Enorm tekort In de eerste plaats is er in Zuid-Holland een enorm tekort aan plaatsen (in inrichtingen) voor geestelijk gehandicapten met ernstige gedragsstoornissen tussen de 18 en 3D jaar. Wanneer je nu een aantal bewoners van Hooge Burch kunt laten door stromen naar een fase-huis, kun je weer nieuwe gevallen in "Hoo ge Burch opnemen, redeneert Geleynse. Daarnaast is Hooge Burch bere kend op 600 geestelijk gehandi capten. Elke plaats dieje onbenut laat kost jaarlijks 45.000. En dat kan Hooge Burch zich volgens Geleynse niet veroorloven. En nogmaals; "We gaan ervan uit dat we die 24 bedden, die we zouden moeten inleveren, hard nodig hebben", aldus Geleynse. De provinciale commissies hebben een beslissing over de aanvraag van de Van Kuijkstichting nog even uitgesteld. Eerst willen zij te rade gaan bij andere instanties op het gebied van zwakzinnigen zorg. Dat uitstel is ook directeur Geleyn se van Hooge Burch niet onwel kom. De Van Kuijkstichting en de Vereniging Johannesstichting (lees; Hooge Burch) hebben nu de gelegenheid hun argumenten nog eens op een rijtje te zetten. Geleynse rekent er desondanks op dat er in elk geval nog dit jaar een gunstig advies uit de bus zal rol len. Waar in Bodegraven het fase-huis moet komen is nog een open vraag. Al evenmin is bekend of er nieuwbouw zal worden gepleegd, dan wel een bestaand pand zal worden gehuurd. Voorlopig ech ter moet eerst goedkeuring voor de plannen worden verkregen. As dode eend naar de raad.. LEIMUIDEN - Het WD-raads- lid Van der Made heeft gis teravond op nogal bizarre wijze blijk gegeven van zijn bezorgdheid over het grote aantal dode eenden in Lei- muiden. Hij bracht gister avond voor burgemeester Van der Kroft een urn mee met de as van een dode eend. denregenplantsoen nogal eens dode eenden gevonden, die het slachtoffer zijn ge worden van baldadigheid. Op 21 mei is de politie van Alkemade bericht dat er in het Goudenregenplantsoen dode eenden lagen. Het WD- raadslid vroeg de burge meester of deze daarvan op de hoogte was. Zoniet, dan was daar nu het tastbare bewijs... ETS OVER BEZETTING „GROF"TE KOOP IN ALPHENSE KUNSTLEEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het eerst kunnen ook niet-abonnee's van de Al pheuse Kunstuitleen een ets tegen een aantrekkelijke prijs aankopen. Eerder was er zoveel belang stelling voor de etsen dat niet- abonnees al helemaal niet aan de bak kwamen. Vaak moesten ook abonnee's teleur gesteld worden. Dat is voor de Kunstuitleen reden geweest nu een ets in een wat grotere oplaag (200) te laten ver vaardigen. Veel te zien Dit keer is dat een ets van de Leidse kunstenaar Pol Jong. De ets is van zeer recente da tum. 'Baas in eigen huis' is geïnspireerd op de bezetting van de Grofsmederij in Zoe- terwoude. Geïnteresseerden kunnen die ets voor 1250 bij de Alpheuse Kunstuitleen ko pen. (De grootte van de ets is 19 bij 19 centimeter). In de Alpheuse Kunstuitleen is tot en met 15 juni nog veel meqr werk van deze Leidse kunstenaar te zien. Het werk van Pol Jong omvat voorna melijk etsen, waarin af en toe wat bescheiden kleuren zijn verwerkt. Hoewel Pol Jong de tweede wereldoorlog niet be wust mee heeft gemaakt (hij werd in 1944 geboren) blijkt hij in zijn werk erg veel bezig met het 'verschijnsel' oorlog, in al zijn vormenAan zijn et sen is erg veel te zien. Op be kwame wijze worden hele verhalen aan het 'papier' toe vertrouwd, waarin je als toe schouwer telkens weer wat nieuws ontdekt. Prachtig zijn onder meer 'Thuis best en 'Re constructie of Barbie's zwem bad'. De etsen van Pol Jong zijn bovendien alleszins be taalbaar. Zijn werk varieert in prijs van f 70 tot even f 300. Wandkleden Naast het werk van Pol Jong, worden in de Alpheuse Kunstuitleen ook nog een zestal wandkleden van de eveneens in Leiden woonach tige Lydia Luyten geëxpo seerd. In haar wandkleden - textiel-assemblages - ver werkt Lydia Luyten opval lend veel leer, canvas en plas tic dat gebruikt en versleten is. Zij maakt bij de vervaar diging van haar wandkleden veelvuldig gebruik van met de machine aangebracht stik werk. Naast de textiel-as semblages hangen er in de Kunstuitleen nog twee 'bor duursels', die fijner van struc tuur zijn en wat Oosters aan doen. Lydia Luyten en Pol Jong heb ben inmiddels samen het ma teriaal geleverd voor het boek 'Kroniek 11', waarin twee se ries van zes etsen van beide kunstenaars zijn opgenomen. De expositie in de Kunstuitleen aan de Rijnkade in Alphen duurt tot en met 15 juni. Tehuis in Bodegraven voor overstap van inrichting naar gezinsvervangend tehuis Staatssecretaris De Jong spreekt op Bonaventura LEIDEN - Staatssecretaris K. de Jong van onderwijs en weten schappen komt maandag 5 juni naar de katholieke scholenge meenschap Bonaventura-Kijc- kenborg om tijdens een ouder avond een inleiding te houden over „Ontwikkelingen in het voortgezet onderwijs". De ou deravond wordt gehouden in de kantine van het hoofdgebouw van Bonaventura aan de Mariën- poelstraat 6, aanvang 20.00 uur. De toegang is alleen voor ouders van Bonaventura-leerlingen. Er zal gelegenheid zijn tot discussie met de staatssecretaris. Vijftig nieuwe wisselwoningen LEIDEN - Het college van B en W willen 50 tijdelijke wooneenhe den (wisselwoningen) aanschaf fen voor plaatsing in de Waard. Met de aankoop van de wooneen heden en de kosten voor het ma ken van gas, elektriciteits, riole- rings en wateraansluitingen en dergelijke is een totaal bedrag gemoeid van 2,1 miljoen gulden. De wisselwoningen komen in beheer bij de Leidse Woning stichting en de toewijzing wordt opgedragen aan de Coördinatie groep Renovatie. Het voorstel van B en W komt nog in de raads commissies voor de Volkshuis vesting en voor Interne Organisa tie en Beheer. Bingo-avond LEIDEN - De Stichting Buurthuis Professoren-, Burgemeesters-en Rijndijkwijk organiseert van avond om acht uur een kwis- en bingoavond. Dat gebeurt in de dependance van de Rembrandt scholengemeenschap aan de Van de Brandelerkade 24a. Alle wijk bewoners zijn welkom en en de opbrengst is bestemd voor het te bouwen buurthuis bn de Vredes- kerk. 'Baas in eigen huis': de ets 'van Pol Jong die ook voor niet^abonnees van de Alphense kunstuitleen te verkrijgen is. dan met Alphen. Ondanks het feit dat Zwammerdam tot de ge meente Alphen aan den Rijn be hoort. Een andere overweging voor de provinciale commissies om een voorkeur uit te spreken voor A- phen aan den Rijn is de aanwe zigheid van sociale werkplaatsen. Geleynse voert daar tegen aan dat Bodegraven precies tussen Al phen aan den Rijn en Woerden ligt. Beide plaatsen met sociale werkplaatsen. Zodat de toekom stige bewoners van het fase-huis keus hebben bij het kiezen van hun werkkring. Bedden En dan is er vervolgens het probleem van de beddencapaci teit. Vanwege de nauwe banden van "Hooge Burch" met de Van Kuijkstichting, beschouwen de provinciale commissies de aan vraag van de stichting min of meer als een verkapte aanvraag om uitbreiding van "Hooge Burch". Ter verheldering even iets van de voorgeschiedenis. In 1973 besloten de Vereniging Jo hannesstichting en de Van Kuijkstichting om samen te gaan werken. De Van Kuijkstichting had toen een tweetal gezinsver vangende tehuizen, "Eljo" in Zwammerdam en "Ons Thuis" in Hazerswoude. Beide huizen moesten dringend ingrijpend worden opgeknapt of zelfs ver nieuwd. Gebrek aan financiële middelen was de aanleiding om toenadering te zoeken tot de Ver eniging Johannesstichting. Deze vereniging zag in een nauwe sa menwerking een mogelijkheid om het voorzieningenpakket op het gebied van zwakzinnigen zorg belangrijk uit te breiden. Op die manier zou een keten van aansluitende voorzieningen kunnen ontstaan. Variërend van inrichting, fase-huis, gezinsver- nagend tehuis tot "geleide ka merbewoning". "Ons Thuis" 'Eljo" in Zwammerdam is inmid dels herbouwd. Zij het dat het oorspronkelijke gezinsvervan gend tehuis in de nieuwe opzet werd veranderd in eei^ fase-huis. "Ons Thuis" in Hazerswoude werd vanwege de bouwvallige staat van het pand, op 1 januari 1976 Gesloten. Een deel van de toenmalige bewoners kon terecht in gezinsvervangende tehuizen in de regio's waar ze oorspronkelijk vandaan kwamen. Raadsleden bezorgd over ruimte-eisen in binnenstad ALPHEN AAN DEN RIJN-"Hooge Burch" in Zwammer dam heeft dringend behoefte aan een zogeheten fase-huis voor geestelijk gehandicapten. "Hooge Burch", een in richting met plaats voor zeshonderd geestelijk gehandi capten, heeft nu enkele tientallen bewoners die veel beter op hun plaats zouden zijn in een fase-huis Zo'n fase-huis is een soort tussenstation tussen de inrichting en het ge zinsvervangend tehuis. In een gezinsvervangend tehuis wonen en werken geestelijk ge handicapten tamelijk zelfstan dig. Voor velen is de overstap van inrichting naar gezinsvervan gend tehuis in één keer toch te groot. Vandaar de groeiende be hoefte aan "tussenstations" Struikelblok De Van Kuijkstichting, het bestuur hetzelfde is als dat van de Vereniging Johannes stichting (het bestuur van "Hoo ge Burch" in Zwammerdam) heeft inmiddels bij de provincie een verzoek ingediend om in Bo degraven zo'n fase-huis te mogen stichten. Voordat het zover is zal nog een lange ambtelijke weg moeten worden bewandeld. Daarbij heeft zich het eerste struikelblok al voorgedaan. De plannen van de Van Kuijk stich ting vonden (nog) geen genade in de ogen van de provinciale com missies, die Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten advi seren. G. S. moeten vervolgens weer een advies uitbrengen bij de staatssecretaris, die uiteindeüjk de beslissing neemt. De commissies hadden onder meer twijfels over de door de Van Kuijkstichting gekozen plaats Bodegraven. "Fase-huizen moe ten inderdaad dicht in de nabij heid liggen van een inrichting", erkent directeur mr. N. J. Ge leynse van "Hooge Burch". Bo degraven ligt volgens hem echter dichterbij "Hooge Burch" dan Alphen aan den Rijn. Bovendien heeft Zwammerdam meer banden met Bodegraven Leraren kopen korte broek af met gebak... ALPHEN AAN DEN RIJN - Examenkandidaten van de Ichtus-mavo in Alphen aan den Rijn hebben gisteren van half negen tot elf uur hun school "bezet" gehouden. Niet uit protest, maar om hun komende afscheid van de schoolbanken enige luister bij te zetten. De bezetters, die 's morgens in alle vroegte de school waren binnengedrongen, versierden het gebouw met spandoeken en plakten de ramen dicht met krantenpapier. Een groep van 250 medeleerlingen en een tiental leraren kwamen de school niet in, met uitzondering van leraar J.G.F. Aantjes, die echter prompt in "gijzeling" werd genomen, nadat hij de school was binnengedrongen. De bezetters wilden de school wel ontruimen als hun eis zou worden ingewilligd. Die eis hield in, dat de directie en drie leraren voor half elf in korte broek op het schoolterrein zouden verschijnen. Gezien de tropische temperaturen eigenlijk een heel vriendelijke eis, die niettemin door de directie werd afgewezen. Directeur P.H. Vree: "We hebben een tegenvoorstel gedaan. De bezetters zouden vóór elf uur de boel opruimen en dan zouden wij zorgen voor gebak voor iedereen. En op die eis zijn ze ingegaan". Nadat de bezetting was opgeheven, hernam het schoolleven geleidelijk weer z'n normale gang. De stunt van de examenkandidaten werd overigens heel gemoedelijk opgenomen. Directeur Vree: "Ach, de examenkan didaten zorgen elk jaar wel voor één of ander gebeuren. Je kon dus zoiets verwachten". LEIDEN - Een aantal buurtcomi- té's in Leiden heeft bij de ge meente bezwaar gemaakt tegen de korte tijd die open heeft ge staan om inspraak te leveren op het ontwerp-structuurplan. De buurtcomité's verwijten de ge meente dat men binnen de korte inspraaktermijn geen kans heeft gezien een reactie te geven. De kritiek is afkomstig van de buurtcomité's Maredorp, Mare- dijk, Ververbuurt, Pancras-Oost en Noordvest. De comité's moes ten binnen een maand op het structuurplan reageren, maar kregen pas in de loop van die maand de informatie van de ge meente (binnenstadskrant). Bij de behandeling van het ont werp-structuurplan in de raads commissies van gisteravond kwam de kritiek kort aan de orde. Inspraakcoördinator Van Gelder benadrukte dat men alle moeite had gedaan om de binnenstads krant tijdig rond te krijgen, maar dit ondanks alle inspanningen voor een deel van de stad niet volledig was gelukt. LEIDEN - Vertegenwoordigers van de grootste fracties in de gemeenteraad van Leiden hebben zich gisteravond bij de behandeling van het ontwerp-structuurplan voor de binnenstad in de raadscommissies afgezet tegen te grote ruimte-claims van de universiteit in het stadscentrum. PvdA-raadslid Ranner meende dat de universiteit in zijn toekomst plannen teveel ruimte in de bin nenstad opeist. Hij benadrukte dat de ruimte in het centrum be perkt is en men niet alleen met de universiteit heeft te maken. CDA-raadslid Ham riep de uni versiteit op zich te bezinnen op de beperkte mogelijkheden in de binnenstad. De opmerkingen werden vooral gemaakt ten opzichte van de wens die de universiteit heeft om in de binnenstad een nieuwe so ciale faculteit op één plaats te bouwen. B en W wijzen een der gelijke concentratie in het ont werp-structuurplan af. Volgens wethouder Waal zal de universi teit het veel meer moeten zoeken in verspreide vestiging. In de raadscommissie werd het idee van de universiteit om in het voormalige Elisabeth-zieken- huis aan de Hooigracht - waar nu psychologie zit - in de toekomst te gebruiken als studentenhuis vesting vrij algemeen afgewezen. De nadelen voor de omgeving (woonwijk en verkeer) worden bij de gemeente te groot geacht. Ranner kwam verder nog met de suggestie om het biologie-ge- bouw aan de Kaiserstraat in de toekomst (als dit verhuist) te be nutten voor studentenhuisves ting. Dit idee stuitte onmiddellijk op bezwaren bij PPR-raadslid Beijen. Deze zag hierin een on aanvaardbare versterking van de eenzijdige bevolkingsopbouw in deze omgeving. Ranner deed verder nog de sugges tie om de universiteit in de toe komst bij realisering van nieuwe complexen in de binnenstad te verplichten op eigen terrein voor parkeerruimte te zorgen. Wet houder Waal zag in deze opvat ting een ondersteuning van het beleid dat het college voorstaat. Hij zegde toe dit in het overleg met de universiteit aan te kaar- De commissie is met enthousiast over de plannen om'het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht i ten- de toekomst te bestemmen voor huisvesting van studenten Mogelijkheden voor stadsvernieuwing zijn aanwezig LEIDEN - De gemeente Leiden wil komen tot een besparing van de energie. Een eerste aanzet op dit terrein is dezer dagen gegeven met een nota, die binnenkort in de gemeen telijke commissies aan de orde zal worden gesteld. Geadviseerd wordt onder meer om te komen tot een studie naar de mogelijkhe den van stadsverwarming in bepaalde delen van de gemeente. Door de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM) is op dit terrein in middels een eerste globale beschouwing ge maakt, gebaseerd op een inventarisatie. De conclusie van de NEOM dat er in Leiden goede mogelijkheden aanwezig zijn voor de exploitatie van een stadsverwarmingsbe- drijf. De warmte zou in dat geval betrokken kunnen worden van de vuilverbrandingsinstallatie en de elektriciteitscentrale. De totale inves teringen worden geraamd op een bedrag van 70 miljoen gulden en voor dat bedrag zullen 7000 a 7500 woningen aangesloten kunnen worden. Dat zou in een tijdsbestek van vijf tot acht jaar moeten gebeuren. Het distributienet zal relatief lage investerin gen vragen in verband met de hoge bebou wingsdichtheid van de stad. Per gemiddelde- woning zullen de jaarlijkse lasten ongeveer 1300,- gaan bedragen. Zouden deze wonin gen een individuele centrale verwarming krijgen dan liggen de kosten ongeveer 200 gulden per jaar hoger. Volgens de schattingen zal de besparing aan energie per jaar ongeveer gelijk kunnen zijn aan 15 miljoen m3 aardgas. Als de elektrici teitscentrale op olie gestookt wordt - en daarvoor zijn plannen vanaf 1981 - is er zelfs een besparing mogelijk van 22 miljoen m3 aardgas. De mogelijkheid wordt geopperd om in de toe komst eventueel de nieuwe woonwijken van Oegstgeest en Leiderdorp, respectievelijk Haaswijk en Buitenhof op het stadsverwar mingssysteem aan te sluiten. Voor Leiden zelf wordt gedacht aan de eventuele nieuw bouw in de Stevenshofpolder en de bebou wing van de Leeuwenhoek. Ook wordt het mogelijk geacht de toekomstige bebouwing van de Coebel (gelegen achter de Haagweg) en het universitaire gebouwencomplex aan de Witte Singel van stadsverwarming te voorzien.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23