Hervormde Kerk hield bij na zeven ton over «fl «ft* Veel voorkeur voor Tesselaar Asma's orgel gerestaureerd nuiuriiiuyj Meevallertje van half miljoen voor de gemeente VRIJDAG 2 JUNI 1978 Na een soms wat moeizame maar zeer degelijke restau ratie van ruim twee en een half jaar wordt het uit 1732 daterende Garrels-orgel in de Grote Kerk te Maasluis, waarvan Feike Asma de vas te bespeler is, weer in ge bruik genomen. Dat gebeurt op donderdag 8 juni *s avonds om kwart over 8 in een samenkomst voor al leen genodigden. Twee da gen later, zaterdag 10 juni, ook om kwart over 8, geeft de eigen organist zijn eerste concert op het gerestaureer de orgel. Jan J. van der Berg, die deze maand zijn zilveren jubileum viert als organist van de Nieuwe Kerk in Delft, concerteert er op 24 juni. Mislukking Het orgel in Maassluis, dat nu 47 stemmen telt (5 meer dan de oorspronkelijke disposi tie), onderging ook om streeks 1960 een uitgebreide restauratie, maar die bleek al vrij spoedig een misluk king te zijn. Aan de wind- voorziening, de tongwerken, de intonatie en de koppelin gen werden zoveel manke menten waargenomen, dat in 1975 opnieuw een drasti sche ingreep nodig was. Het orgel had in verband met restauratiewerkzaamheden aan de kerk toch gedemon teerd moeten worden. De kerkvoogdij besloot toen tot restauratie omdat zij het haar plicht acht, dit orgel, dat tot de beste van Neder land gerekend wordt, in goe de staat voor het nageslacht te bewaren. Wonderschoon Het werk heeft langer geduurd en meer gekost dan kon wor den voorzien. Het was aller pagina 21 minst eenvoudig, de ideeën van alle betrokkenen bij el kaar te brengen. Niemand kan precies zeggen hoe een oud orgel in het begin moet hebben geklonken. Maar hierover is iedereen het roe rend eens: dat het resultaat er mag zijn. Deskundigen noemen het zelfs "overrom pelend". En Feike Asma - hij ervoer de orgelloze tijd als een ramp - zelf: "wonderschoon". Binnenkort krijgen de hervormde gemeenten in ons land bij elkaar een half miljoen gulden uit de landelijke kas terug. De kosten van het landelijke apparaat (synode, or ganen van bijstand en dergelijke), van de provinciale or ganisatie en van de regionale (classicale) vergaderingen zijn vorig jaar, blijkens de rekening, bijna 700.000 bene den de begroting gebleven. Twee ton daarvan wordt gere serveerd omdat er over de laatste jaren nog hogere pen sioenpremies betaald moeten worden. De kosten van "het apparaat" wor den voor een belangrijk deel ge dekt uit bijdragen van de plaat selijke gemeenten. Die omslag zal dit jaar lager zijn als gevolg van het overschot in 1977. Ook vorig jaar is dat gebeurd toen bleek dat de landelijke kerk in 1976 geld had overgehouden. Het algemene werk van de Her vormde Kerk kost, zo deelt het jaarverslag van de Generale Fi nanciële Raad mee, zo'n zes pro cent van wat er in totaal bij de kerkvoogden aan "levend geld" omgaat. Vorig jaar vroegen de al gemene kassen ruim 9,2 miljoen gulden. Dat is ruim tien keer zo veel als tien jaar geleden, maar vergeleken met de loonkosten van de overheid en met de prijs stijgingen zijn de uitgaven van de kerk toch achtergebleven. Bezuinigingen Dat is onder meer een gevolg bezuinigingen en reorganisaties. De kosten van de organen van bijstand (raden en dergelijke) zijn opvallend verminderd. Het pas toraat onder varenden en in de ziekenzorg vraagt ook minder uitgaven Verder zijn er nogal wat verschuivingen opgetreden. Zo verminderden de bijdragen voor het jeugdwerk doordat de rijks subsidies omhoog gingen. Dat maakte middelen vrij voor uit breiding van de raad voor de ca techese. Vergeleken met tien jaar geleden zijn de kosten voor interkerkelijk werk bijna verdubbeld: van 1,9 tot 3,5 procent. In werkelijkheid zijn de interkerkelijke activitei ten veel sterker gegroeid, maar tussen de kerken is afgesproken dat gemeenschappelijke arbeid zoveel mogelijk wordt opgevan gen door de inzet van mankracht die al bij de kerken aanwezig is. De kosten daarvan worden niet doorberekend. Reorganisatie bij de financiële af delingen van de kerk en bij het toezicht leverde ook besparingen op. In het eindresultaat spelen verder vacatures mee die niet ter stond vervuld konden worden, en ziektegevallen waaivoor men ziekengeld terugkreeg. Het verslag van de financiële raad geeft nog een belangwekkend cij fer over het ledenbestand: sinds 1967 is het getal belijdende leden (lidmaten) met 12 procent ge daald ofwel van ruim 1 miljoen tot 914.000 in 1977. Algemeen wordt verondersteld, dat dit een gevolg is van vergrijzing, doordat doopleden van 18 jaar en ouder steeds minder bereid zouden zijn belijdenis van het geloof af te leg gen. Volgens de financiële raad is dat helemaal niet zeker. Een on derzoek naar de samenstelling van het ledenbestand is nodig om achter de werkelijke oorzaken te komen. Oegstgeest De plannen voor een concentratie van de Haagse landelijke bu reaus van de kerk worden op het ogenblik uitgewerkt. Men heeft voor deze concentratie het oog laten vallen op het terrein van de Zendingshogeschool in Oegstgeest, dat nog over vol doende ruimte zou beschikken. Aan die plaats voor de Haagse bureaus blijken geen hogere huisvestingskosten verbonden te zijn. De financiële raad voert nog overleg met het bestuur (moderamen) van de synode over de verdere gevolgen van zo'n verplaatsing. Bede-comité naar de premier KATWIJK AAN ZEE - Het Kat- wijkse comité "Bede Troonrede" heeft in een brief minister-presi dent Van Agt om een onderhoud gevraagd. Gezien het karakter van het verzoek is het, zo liet het comité ons weten, geenszins de bedoeling, bij de aanbieding van het handtekeningenpakket op demonstratieve wijze aan het werk te gaan. Zaterdag 27 mei was de stand 187.000. Omdat er nog wel wat onderweg is, lijkt het niet onmo gelijk. dat de Katwijkse actie de 200.000 handtekeningen haalt. Aan giften, ter dekking van de kosten, werd 1420 ontvangen Gereformeerde Kerken. De ge reformeerde Kerken in ons land telden, blijkens het pas versche nen Jaarboek, per 1 januari van dit jaar 1110 pridikanten, 16 meer dan op het overeenkomstige tijd stip in 1977. Het aantal plaatselij ke kerken bleef 831. Er waren 274 predikantsvacatures (tegen 258). De predikanten met emeritaat liepen in aantal met 3 terug: 369 Het aantal leden bedroeg per 1 ja nuari jl. 874.940. Een afneming slechts van 465. De afvoering van leden wordt steeds meer. In 1976 waren dat er zo'n kleine 7000 ruim 1000 meer dan in 1975. Maar er komen er van allerlei kant ook bij: 3477 in 1976. Ruim 2300 leden onttrokken zich in 1976 aan deze kerken zonder zich bij een andere kerk aan te sluiten. Zij werden dus buitenkerkelijk. Van de af- gevoerden gingen 227 naar ver schillende Pinkstertroepen. Vrijgemaakten. De vrijgemaakte Gereformeerde Kerken zijn vorig jaar met 1,8 procent gegroeid tot 95.450 zielen. Tien jaar geleden telden deze kerken nog 108.000 leden, maar het ontstaan (door binnenkerkelijke conflicten) van de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Buiten Verband bete kende een groot ledenverlies. Dat wordt nu geleidelijk ingelopen. De groei zit voornamelijk in het aantal belijdende leden. Dat steeg met meer dan 2 procent. De groei van het aantal doopleden is echter half zo groot als die van het totale aantal vrijgemaakten. De vrijgemaakten hadden langer dan anderen grote gezinnen, waarvan de kinderen tegen hun 20ste belijdenis doen. Tegen woordig naderen zij het gemid delde kindertal. MARXISME Synode. De hervormde synode komt van 12 tot 14 juni in Drie bergen bijeen. De raad voor kerk en theologie heeft een rapport gemaakt over het marxisme. Dat zal na de bespreking in de synode aan de Raad van Kerken in Ne derland vyorden voorgelegd. De bedoeling is, een dialoog op gang te brengen tussen de christenen en marxisten hier te lande. Een hele middag en avond zal de synode praten over de beleidsno ta en het jaarverslag van de IKON, de interkerkelijke om roep. Ook komt de oecumene weer ter sprake. Verder staat op de agenda een herdenking van de synode van Dordrecht vier eeu wen geleden. Van 2 tot 18 juni 1578 werd in die stad de eerste nationale synode van de Neder landse Hervormde en Waalse Kerk gehouden die voor de Bel gische en Nederlandse kerkge schiedenis van grote betekenis is geweest. Dr. j. P. van Dooren, ar chivaris van de kerk, zal er aan het eind van de maandagmorgen (12 juni) een causerie over hou den. De synodezittingen zijn in het centrum Hydepark. Dubbel. In een brief aan de her vormde en gereformeerde kerke raden in Velp vragen zestien jon ge kerkleden om inschrijving als lid van beide kerken. Zij verkla ren zich tegelijk bereid om zich in te zetten voor het gereformeerd- hervormde projekt ,JSamen op iveg" De jongeren die het afgelopen jaar een gemeenschappelijke gerefor meerd-hervormde belijdeniscate chisatie hebben gevolgd, verkla ren in hun brief, geen wezelijke verschillen tussen beide kerken te hebben ontdekt. Dan is het ook lo gisch, lid van beide kerken te worden, zolang deze nog afzon derlijk bestaan. PROTEST Orlov. In een verklaring aan de ambassadeur van de Sovjet-Unie in ons land protesteert de rooms- katholieke vredesbeweging Pax Christi tegen het verloop van de zaak Joeri Orlov. Deze dissident (andersdenkende) werd onlangs veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf en vijfjaar verbanning Hij behoort tot een groep in Rus land die zich beijvert voor nale ving van de Heisinki-akkoorden. Pax Christi zegt, dat "de eerste te kenen van een beginnende ont spanning" door deze zaak ernstig worden geschaad. Ze vraagt om herziening van het vonnis. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Windesheim kandidaat P. J. de Jong te Laar (Duitsland, Evangelisch Refor- mierte Kirche), te Rotterdam-Ys- selmonde T. Zevenbergen Steenwijkerwold, te Grouw R. Kuylenburg streekgemeente 'Maas en Waal" (Bergharen-Ba- tenburg); bedankt voor Hoofd dorp J. Pronk Marken. Gereformeerde Kerken: beroepen te Drachten J.M.R. Diermanse Franeker; aangenomen naar Oos terhout kandidaat P.H. Obenhol- zer Haarlem. Gereformeerde kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: bedankt voor Gronin gen H. de Jong Amsterdam. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor IJ- muiden en Gorinchem B. de Graaf Utrecht (nu beroepen te Maassluis. Pax Christi Orlov - vonnis herzien dissident Joeri OOK „STEM EENS OP EEN VROUW" SLAAT IN LEIDEN AARDIG AAN LEIDEN - De Leidse PvdA-wethou- der van sport, onderwijs, samen levingsopbouw en recreatie, Tes selaar heeft bij de gemeente raadsverkiezingen van afgelo pen woensdag 1261 voorkeur stemmen gehad. Tesselaar, die negende op de PvdA-lijst stond, bleef daarmee, op lijsttrekker Van Dam na, alle overige PvdA- kandidaten ruim voor. Geen en kele kandidaat van welke partij dan ook, haalde een aantal voor keurstemmen dat bij dit cijfer in de buurt lag. Pvd A-wethouder Verboom volks huisvesting en milieu) scoorde 532 voorkeurstemmen meer dan nummer twee op de lijst, raadslid Duivesteijn, die er 445 verzamel de. De eerste vrouw op de PvdA- lijst, mevrouw Koning, haalde 503 voorkeurstemmen. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) (Ruimtelijke Ordening en Verkeer) bracht het tot 152 voorkeurstemmen. Van Aken, de wethouder van economische za ken die door zijn partij op de ze ventiende plaats was gezet (en daardoor niet in de raad terug keert) kwam op 136 voorkeur stemmen, waarmee hij diverse hoger genoteerde kandidaten voorbleef De CDA-kiezers hebben kennelijk geen onderscheid gemaakt tussen' KVP-, ARP- of CHU-kandidaten. Het leeuwedeel van de stemmen ging naar lijsttrekker Driessen van de KVP, de meeste voorkeur stemmen gingen ook naar een KVP'er: Van Zijp, vierde op de lijst, verzamelde er 389. Vink, als eerste CHU'er tweede op de lijst kwam tot 181 (minder dan de tweede CHU'er, Bleijie: 279). Me vrouw Kramp als nummer drie op de CDA-lijst de hoogst geno teerde ARP'er scoorde 325 stem men Voor een andere vrouw, me vrouw Van Akkeren, was ook een aardig aantal weggelegd: 333 stemmen, terwijl de eerste niet aan een partij gebonden CDA'er, Walenkamp, het tot 117 bracht. Een hoge score ook voor de n iet gekozen nummer 16 van de lijst: middenstander Van der Zon, die 132 stemmen kreeg. "Stem eens op een vrouw" is ook bij de WD aardig aangeslagen. Na lijsttrekker Kuijers kreeg num mer vier van deze lijst, mevrouw Fase-Dubbelboer, de meeste VVD- stemmen: 565 (na de 1261 van Tesselaar de meeste voorkeur stemmen die op een kandidaat zijn uitgebracht). Bij de VVD verder een redelijke score voor het zittende raadslid Zonnevylle: 364 en voor de niet-gekozen nummer tien: Korthals Altes,die he t tot 350 stemmen bracht. De hekkesluiter van de lijst, (op eigen verzoek) kolonel b.d. Wessels kreeg 121 voorkeurstemmen Ook bij D'66 kreeg een vrouw de meeste voorkeurstemmen: me vrouw Jansen-De Jong, die als vijfde op de lijst overigens niet gekozen is. Zij verwierf 444 voor keurstemmen, meer dan nummer twee, wethouder Oosterman, die het tot 234 bracht. Op de lijst van SGPIGPVIRPF (met GPV'er Van der Meij als lijsttrekker) scoorde nummer twee, als eerste SGP'er goed. Het oud-raadslid Houtman kwam op 136 stemmen. Nummer vier op deze lijst, het eerste lid van de RPF, Boelemakreeg 36 stemmen. Bij de CPN, SP en 1KB haalden de eerste vrouwelijke kandidaten weliswaar niet veel, maar op die lijsten wel de meeste voorkeur stemmen. Dat geldt zelfs ook voor de PSP, en dat was al de enige partij met een vrouw als een lijst trekker. Bij de PPR haalde het scheidende raadslid Van Oosten 133 stemmen. In totaal zijn er in Leiden 52.377 kiezers (van de 76.371) komen stemmen: een opkomstpercentage van 68.5. Er werden 52.137 geldi ge stemmen uitgebracht,als volgt te verdelen: PvdA 18.409, CDA 13.571WD 8979, PPR 1531CPN 1414,PSP 2819,D'66 3971,SP 512, 1KB 46 en SGPIGPVIRPF 885. De definitieve telling van de stem men heeft geen wijzigingen meer gebracht in de zetelverdeling van Banden kapot gesneden LEIDEN - Op de Plantage in Lei den heeft de Leidse politie gis termiddag rond half vijf een 26- jarige automobilist aangehou den, die kort daarvoor op het Sta tionsplein enkele banden van een geparkeerd staande auto had ka- potgesneden. De man, die tamelijk dronken was, kon nog juist worden gesigna leerd door de eigenaar van de au to, een 25-jarige Leidenaar. De ei genaar lichtte vervolgens de poli tie in, die de man kon aanhouden op de Plantage. De auto waarin de vernielzuchtige .automobilist reed bleek in een dergelijke staat te verkeren, dat deze maar met een door de politie uit het verkeer is genomen- Geding tegen huurders van fabriekscomplex nog niet zeker LEIDEN - Het is nog helemaal niet zeker of een rechtsgeding wordt gevoerd tegen de huurders van ruimten in het tot sloop gedoem de Van Wijk/Zaalbergcomplex aan de Vestestraat. In onze krant van dinsdag jl. meld den "we dat de gemeente naar de rechter zal stappen om de huur ders uit het voormalige fabrieks gebouw te krijgen. Dat is niet juist. De commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden, die een belangrijke stem in het kapittel heeft, is namelijk niet akkoord gegaan met de gemeen telijke plannen. De meerderheid vond dat men onvoldoende in formatie had gekregen over de noodzaak van een rechtsgeding. Op aandringen van Driessen (CDA), Vink (CDA) en v. d. Horst (PvdA) - de commissieleden Wessels (WD) en Bordewijk (PvdA) hadden geen moeite met het B en W-voorstel - werd beslo ten dat de procedure uitgesteld wordt totdat meer informatie is verkregen. Een voorstel van bur gemeester Vis, de voorzitter van de commissie, om de discussie in de raad voort te zetten en daar de vragen te beantwoorden, werd verworpen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21