Rensenbrink,,H appel doet alles om vijf voor twaalf" Nanninga doet niet mee HENNIE KUIPER ZAKT NAAR VIERDE PLAATS ffêMl#5" m LFC LOOPT LEEG Basketbalteam boekt eerste overwinning Linksbuiten nu in Cruijff-rol Bert Jansen tekent twee-jarig contract De ongehoorzame bal VRIJDAG 2 JUNI 1978 SPORT MENDOZA - En zo werd Robbie toch nog middenvelder. Tot verbazing van velen, die Ernst Happel te vaak hebben horen uitroepen dat Rensenbrink karakterologisch onge schikt is voor de rol van spelbepaler 'Robbie Rensen brink' een klassieke linksbuiten, soms passief, op andere momenten geniaal, placht Happel bij voorbaat te zeggen, indien hij geconfronteerd werd met de vraag, wie voor taan de Cruyff-rol speelt. Daarna dient toegevoegd dat Happel toen nog de illusie koesterde dat Willem van Ha- negem, zoals hij dat in de begin zeventigerjaren bij Feye- noord deed, coördinator zou kunnen spelen. Woensdagmiddag, even voor vier uur, kon Rensenbrink zijn oren echter niet geloven. Zonder tekst en uitleg moest hij op het mid denveld gaan spelen. Wat de Oos tenrijker daarmee voor had, weet nu nog niemand, ook Rensen brink zelf niet, want zoals zo vaak hult Happel zich ook in de dagen, die aan de strijd tegen de Irane- zen vooraf gaan, in stilzwijgen. Niettemin leidde de nieuwe rol van Rensenbrink tegen de nietige amateurs uit Mendoza tot mis verstanden. De Amsterdammer riep verbaasd uit, dat hij dergelij ke ideeën van Happel toch voor taan wel iets eerder zou willen vernemen. Blijft de hamvraag of Happel de frêle Rensenbrink nu wel of niet als middenvelder gaat gebruiken. Rensenbrink zelf: "wist ik het maar. Je kan bij Hap pel van alles verwachten. Ik moet zeggen dat ik daar slecht tegen kan. Ik heb na afloop van dat wedstrijdje gezegd dat ik het niet prettig vind dat Happel altijd om vijf voor twaalf met iets komt. Daaruit is geconcludeerd dat ik er ongelukkig mee zou zijn. Inte gendeel. Wat ik me alleen af vraag: is het niet te kort dag om nu nog met een dergelijk experi ment te komen? En hoe reageren de collega's op deze stunt? Kijk normaal gesproken, moet ik veel aan de bal zijn om goed te preste ren. Bij Anderlecht doen we ei genlijk niets anders." Wie Ernst Happel gisteren in zijn koeter waals tegen de internationale sportpers heeft horen praten, die weet dat de Oostenrijker er in derdaad serieus aan denkt om Rensenbrink als vijfde midden velder tegen Iran te gaan gebrui ken. Happel, in de eerste aanleg afwerend: "Later." Na enig aan dringen: "Het zou conservatief zijn wanneer spelers gaan lopen klagen omdat ze toevallig een keer een andere rol zouden moe ten spelen. Verder kan ik niets zeggen." Dat vage in de Oostem- rijker blijft Robbie Rensenbrink echter wel achtervolgen: "Ik praat nog niet over deze trainer", is zijn eerste opwelling, "straks misschien over vier weken. We moeten nog presteren, met z'n allen naar iets toegroeien. Ik denk datje met een man als Hap pel, die nooit iets zegt, het beste af bent wanneer je in zo'n korte tijd een prestatie moet neerzetten. Akkoord, mijn man is het niet. Dat wil zeggen, als clubtrainer kan je hem niet laten werken zonder een hele goeie man naast hem. Iemand, die op het mense lijke vlak communiceert, toe licht, het hoe en het waarom uit een zet. Happel zelf verdomt dat. Bij Brugge heeft 'ie aan Matthieu Bollen natuurlijk een uitsteken de assistent, die dit soort klappen opvangt." Hij zou dus indien Happel naar Anderlecht zou zijn gekomen ongelukkig zijn ge weest? Rensenbrink: "Laten we daar over ophouden. Mag ik een zekere krant geloven dan ben ik volgend jaar, indien Happel naar Anderlecht zou gaan, toch weg uit Brussel. Of dat inderdaad het geval zal zijn, weet ik niet. Hoe wel het me niet slecht zou uitko men". Hij legt omstandig uit, dat AZ'67 goed geld over heeft voor een linksbuiten.Dat hij gelet op zijn toekomst en het onderwijs van de kinderen best terug zou willen keren naar Holland. Ren senbrink: "Vergeet niet, ik word straks ook 31. De vraag wat ik na de voetballerij moet gaan uitspo ken, die houdt me af en toe echt bezig. Ik heb wel eens gezegd dat ik een tennishal of iets dergelijks zou willen gaan exploiteren. Maar de gebroeders Molenaar kunnen me natuurlijk ook op weg helpen. "Is het dan niet zo, dat Robbie Rensenbrink na acht jaar voetballen in België binnen is? Hij lachend: "Als ik nog zes jaar zou kunnen voetballen mis schien wel". Serieus: "Het is niet zo dat ik de hele zaak alleen maar uit de krant heb vernomen. Er zijn contacten geweest. Maar ik heb ze gezegd: regel eerst de zaak met Anderlecht. Kijk, als ze voor die twee jaar dat ik contractueel nog te gaan heb een anderhalf miljoen gulden zouden vragen, gaat de hele zaak natuurlijk niet door. Maar ik heb het idee dat ze voor een bedrag van zes of zeven ton best zaken zouden willen doen met Anderlechf'Maar stel dat het doorgaat, dan speelt Rob bie Rensenbrink straks in een elf tal met Willem van Hanegem, rob Rensenbrink: "Je kan bij Happel alles verwachten" uitgerekend de man, met wij hij in het veld niet al te best kan op schieten. Hetgeen ons terug brengt bij waar we begonnen zijn: het feit dat het natuurtalent Rensenbrink onmiddelijk terug valt indien er dominantere per soonlijkheden in zijn buurt zijn. Rensebrink: "Vergis je niet. Voor ROTTERDAM - Sparta en Bert Jansen zijn het gisteravond eens gewor den over een nieuwe verbintenis. Komende maandag zal de rechter vleugelverdediger op het Kasteel een nieuw, tweejarig contract onder tekenen. De man die zojuist afscheid genomen heeft van de beroepsvoetballerij, Johan Cruijff, krijgt van de uitgever van het Belgische weekblad De Post een schadevergoeding van tienduizend gulden. Dat is gisteren bepaald door de civiele rechtbank van Antwerpen. Cruijff had bij het hof een proces aanhanging gemaakt, omdat De Post, zonder zijn toestemming, in 1974 een poster van hem had afgedrukt. De poster was een illustratie bij een verhaal over de wereldkampioen schappen. De rechtbank erkende dat de poster niets van doen had, met een 'normale' illustratie, maar een commercieel karakter droeg. mezelf heb ik altijd naar andere oorzaken gezocht indien ik een verklaring wilde vinden voor het feit dat ik in oranje minder goed speelde dan in Anderlecht. Een kwestie, denk ik toch ook, van groeien. Ik weet nog dat ik bij DWS wegwilde omdat daar Frans Geurtsen speelde en omdat Piet Kruiver werd aangekocht van Feyenoord. Ik denk toch dat ik daar met het ouder worden over heen ben gegroeid. Vandaar dat ik het aan zou durven wanneer Happel me vraagt om tegen Iran op het middenveld te spelen. Er wordt altijd gezegd van: Robbie Rensenbrink, dat is een hele lieve jongen. Maar vergis je daarin niet. Wanneer Anderlecht nu dwars zou gaan liggen, een waanzinnig hoog bedrag voor me vraagt, ja dan zullen ze toch een keer de echte Rensenbrink tegenkomen, want na mijn staat van dienst in Brussel, heb ik toch wel een aar dig gebaar verdiend. Bijvoor beeld door mijn toekomst niet in GER STOLK Dit wordt het toernooi van "de ongehoorzame bal". U gelooft toch zeker ook niet dat de Po len en de Duitsers opeens niet meer voetballen konden? De bal kon niet voetballen en het schijnt dat het hele toernooi per se met die nieuwe on-bal gespeeld moet worden, daar zal wel met een waterdicht het schijnt, er zit een wateraf stotende plastic laag omheen, en dat is blijkbaar van groter belang dan dat hij ook voet- balafstotend is. ledereen die gevoetbald heeft zal hebben gezien dat de bal mallotig stuitte en effecten meekreeg die niet aan vooraf- gande handelingen te danken waren. De enige speler die er overigens blijk van gaf dat hij "de ongehoorzame bal" wan trouwde, was Sepp Maier, maar hij kreeg geen gehoor bij de scheidsrechter. Het toer nooi kan alleen maar gered worden als alle deelnemers vandaag nog eendrachtig protesterenen bij geen gehoor van de organisatie tijdens de wedstrijd zitstakingen orga niseren. Want het was toch niet normaal dat je, kijkend naar het gemodder van nr. 1 tegen de nr. 3 van 1974, naar Tunesië-Mexico begon te ver langen. De openingsceremonie zou mij zeker geïmponeerd hebben als België het organiserende land was geweest, maar van een dictatoriaal geregeerd land verbaast het me allang niet meer dat het in staat is dui zenden jongens en meisjes zolang te drillen dat zij in staat zijn de woorden Argen tina '78 en Mundial Fifa met hun lichaam te vormen. Hij heeft zijn lichaam gebruikt", een geliefkoosde Herman- Kuiphof opmerking voor de gymnasten die hun lichaam lieten gebruiken om er het nog niet Viva Videla mee te bor duren. Maar ze keken er ern stig genoeg voor, zo keken wij ook altijd als we in dienst aan Door Nico Scheepmaker de een of andere overbodige parade moesten meedoen. Wat ik miste was de "streaker", de naakte jongeman die in Montreal de sluitingsceremo nie bruuskeerde door tussen al die huppelende meisjes door te rennen. Maar daar is Argentinië waarschijnlijk te rooms voor. Dat afwijkende gedrag moest nu komen van een drietal vermoedelijk Zweedse officials, die vlak voor de loge met de junta-ge neraals hun ijsmutsen had den opgezet,om op die manier de toeristen ervan te weer houden het land te bezoeken. En ik was ook heel erg gechar meerd van de koffxereclame op het scorebord,die met grote zelfverloochening van de Ar gentijnse steak aan Brazilië was verpacht. In verschillen de talen lazen we: "De koffie van de wereldbeker is de kof fie van Brazilië". Een fascine rende formuleringdie ik voor mezelf vereenvoudigd heb tot "Brazilië van de wereldbeker is het Brazilië van de koffie. Nog afgezien van het feit dat de wereldbeker momenteel nog van West-Duitsland is, waar ze, zoals iedereen weet die wel eens buiten West- Duitsland aan een tafeltje met Duitse toeristen heeft ge zeten, alleen nog maar nesca fé drinken. POTRERILLOS - Hoewel niemand officieel iets wist kon in de wandelgangen van het Oranje-trainingskamp toch de volgende opstelling worden beluisterd van het elftal, zoals dat morgen avond tegen Iran aantreedt. Of Rensenbrink inderdaad als vijfde middenvelder dan wel als hangende centrum spits speelt, zal de toekomst leren. Nederland speelt vermoede lijk met de volgende spelers: Jongbloed, Suurbier, Krol, Rijsbergen, Neeskens, Haan, Jansen, Rensenbrink, Willie van de Kerkhof, Rep, René van de Kerkhof. Zoals ver moed komt Dick Nanninga dus niet in actie. Johnnie Rep over Nanninga: "Die lange moet je alleen ge bruiken indien het helemaal niet anders meer kan. Aan de zeven doelpunten die hij in de oefenduels heeft gemaakt moet je volgens mij ook niet te zwaar tillen. Nanninga kan in feite alleen maar goed koppen. Je moet je echter wel blijven realiseren dat ie, nu het bittere ernst wordt tegen pakweg de Italianen en de Spanjaarden, zelfs aan zijn lengte weinig heeft. Nanninga komt geen centi meter van de grond dat weet ik uit ervaring. Die lui zijn zo getruct, die houden je vast zonder dat de scheidsrechter iets ziet Blauwe en beurse plekken. Dat zou het enige resultaat zijn, indien Happel die lange Nanninga zou op stellen". VILLEURBANNE - De vierde etappe van de Dauphiné Liberé heeft gisteren een rommelig ver loop gehad. Na 120 kilometer, die het peloton in gesloten gelid had afgelegd, werden de renners van het oorspronkelijke parcours af geleid om een wegversperring te ontlopen, die stakende arbeiders bij de metaalfabriek hadden op geworpen. Een half uur later moest de strijd - zo daar op dat moment sprake van was - op nieuw onderbroken worden. Op de top van de Croix Regis werden de coureurs onthaald op melk, die door de boeren uit de omge ving - ontevreden over de melk prijs - werd uitgedeeld. De Spanjaard Oliva Sandrez leidde de beslissende aanval in. Hij kreeg gezelschap van Martin, Rouxel, Linard, Wellens en Le Denmat. Het kopgroepje ging snel door en bouwde een maxi male voorsprong van een minuut en 40 seconden op. In de slotfase reageerde het peloton en de voor sprong van de vluchters werd te ruggebracht tot 29 seconden. Jacques Martin bleek tenslotte de snelste in de spurt. In het algemeen klassement be hield Maurice de Guilloux de lei ding. Rouxel en Oliva maakten een forse sprong in het algemene klassement naar de tweede en derde plaats. Hennie Kuiper zak te van de tweede naar de vierde plaats en Joop Zoetemelk zakte naar de zesde plaats. Het algemeen klassement ziet er na de vierde etappe als volgt uit: 1. Le Guilloux (Fra) 18.14.57; 2. Oostenrijk •w Hennie Kuiper Rouxel (Fra) op 2.51; 3. Oliva (Spa) op 2.55; 4. Kuiper (Ned) op 2.57; 5. Pollentier (Bel) op 3.06; 6. Zoetemelk (Ned) op 3.09. De oud-wereldkampioen bij de amateurs Ryszard Szurkowski heeft gisteren de beide twee ge deeltes van de zevende etappe van de ronde van Oostenrijk ge wonnen. De Pool legde de eerste 128 kilometer van Salzburg naar Linz af in 2 uur 52 minuten en 3 seconden. Szurkowski bleek donderdag onverslaanbaar. Ook de tijdrit, het tweede gedeelte, won de Pool. Szurkowski ging de 18 kilometer rond 21 minuten en 3,3 seconden. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Wilmann(Noo) 24.16,51; 2. Mutter (Zwi) 24.17,56; 3. Jagsch (Oos) 24.18,41. Milkrace Anatoly Miklasjevitsj uit de Sovjet- Unie heeft de vierde etappe van de amateurswielerronde van En geland, de "Milkrace", gewon nen. De Rus legde de 193 kilome ter lange rit van Aberystwyth naar Malvern af in 4 uur 26 minu ten en 26 seconden. De Brit Des Fretwell eindigde als tweede en de Tsjech Frantisek Kalis als derde, beiden in dezelfde tijd als Miklasjevitsj. Jan Brzezny uit Polen bleef leider in het alge meen klassement. Het algemeen klassement luidt als volgt 1. Brzezny (Pol.) 16.51,49; 16.51,49; 2. Fagerlund (Zwe) op 36 sec.; 3. Downes (Gbr) op 2 min 41 sec. Ook de jonge garde van Noordwijk gaf gisteravond op de kampioensreceptie van het eerste elftal blijk van zijn belangstellingJaap van Kestercn neemt hier de felicitaties van een junior in ontvangst, terwijl Sjoerd Boot en coach John Eelman toekijken. Als Noordwijk morgen van ACV wint mag de club het in een later stadium allemaal nog eens dunnetjes over doen LEIDEN - De "transferperio de" bij de amateurs is weer voorbij. Grote verliezer van die periode is LFC geworden, dat zes spelers zag vertrek ken, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat Cock van Weer- lee, die overschrijving naar LDWS heeft aangevraagd, de Boshuizerclub eveneens zal verlaten. De overgang van de LFC-spits naar de Vlietclub is welis waar zo goed als zeker, maar volgens LDWS-bestuurslid Henk Piket "moeten er nog bepaalde zaken geregeld worden". Verder deden zich geen op zienbarende mutaties voor, zodat al met al van een rusti ge overschrijvingspericde kan worden gesproken. In onderstaand staatje de spe lers, die hun club gaan verla ten of hun nieuwe vereniging komen versterken: es Cock van Weerlee. LFC: GEKOMEN: Henk Brandt (Lugdunum). WEG: Wim Visser (LDWS), Cees de Roode (LDWS), Ger Nachtegeller (LDWS), Cock van Weerlee? (LDWS), Bles Zuma (Wilhelmus), Teun Hoek (WOA), Koos Bekooy (Lugdunum). LDWS: GEKOMEN: Wim Vis ser, Cees de Roode, Ger Nachtegeller, Cock van Weerlee (allen LFC), John Limmon (UDO). WEG: Jerry Fakkel (Oranje Groen). LUGDUNUM: GEKOMEN: Koos Bekooy (LFC). WEG: Henk Brandt (LFC), Wim de Roo (gestopt). ROODENBURG: GEKOMEN: Hooming (Westerkwartier). WEG: Reinier Verkuylen (Sleutels). NOORDWIJK: GEKOMEN: John Manuputty (UDO). WEG: Hans Schiphorst (ASC). QUICK BOYS: GEKOMEN: Freek Rienks (Katwijk). WEG: Lourens Mouter (Trai ner UDO). TER LEEDE: WEG: Cees de Zwart (gestopt). KATWIJK: WEG: Freek Rienks (Quick Boys). HAIFA - Het Nederlandse basket balteam heeft gisteren in Haifa de derde wedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor lan denteams met 80-76 gewonnen van Israël. Bij de rust leidden de Israëliërs nog met 44-31. Het re sultaat betekende de eerste overwinning voor de Nederland se ploeg en het eerste verlies voor Israël. Oranje begon de wedstrijd zonder Kees Akerboom en Harrv Kip, die in Nederland achterbleven. Hopeloos was de start van de Ne derlanders. Binnen drie minuten stond de ploeg achter met 2-12 Coach Tom Quinn paste de zone verdediging toe, maar verander- dedatbijde stand 8-14 reeds in de persoonlijke verdediging. De hele eerste helft bleef hij trou wens aan de gang met de organi satie van de defensie. Uiteinde lijk koos hij voor de 2-3 zonever dediging, die pas op het einde van de tweede helft zijn vruchten zou gaan afwerpen. Na tien minuten keek Oranje tegen een achterstand aan van 18-24. In de basisopstelling, die bestond uit Limmen, Hagens, Woudstra, Faber en Dekker, werd Limmen vervangen door Zwiers, die op zijn beurt plaats moest maken voor de Delftenaar Van Helfte ren. De ruststand werd bereikt by 44-31 in het voordeel van het thuisspelende land. In de tweede helft duurde het tot de 39e minuut voordat de Neder landse ploeg een voorsprong kon nemen. Met nog eën minuut te gaan, by de stand 77-74 in het voordeel van Nederland, kreeg Jan Dekker twee strafworpen, waarvan hy er een jammerlijk miste. Konsekwenties had het niet meer. Beide ploegen scoor den nog eenmaal. Nederland had een sensationele zege behaald op de ploeg, die bij het laatste Euro pese kampioenschap vierde werd. ATLETIEK - De Amerikaanse dis cuswerper Mac Wilkins heeft tij dens atletiekwedstrijden in Eu gene zijn specialiteit gewonnen met een afstand van 70.48 meter. Dat is slechts 38 centimeter be neden het wereldrecord dat Wil kins in 1976 vestigde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19