Voor Duitsland en Polen telt alleen resultaat Welkom in dit land van vrede en vrijheid 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Spelbederf wordt 9? Fluitconcerten bij openingsduel Spelers Oostenrijk willen Merkel niet VRIJDAG 2 JUNI 1978 PAGINA 17 BUENOS AIRES - In het bom volle River Plate-stadion is het tijdens de openingscere monie behoudens dan wellicht de wat ongelukkige confron tatie tussen de geloste vredes duiven en de gepantserde le- gerhelikopters die luidruchtig zoemend waken boven de tempel waar de WK'78-ouver- ture wordt gehouden, vrij rus tig gebleven. Er zijn nauwelijks problemen, president George Rafael Vi- dela heeft de raad van zijn pr- man opgevolgd zijn uniform in de kast te laten en ver schijnt voor het tv-wereld- front in burgercostuum. Hij doet daar een beroep op de almachtige de WK-happening te bombarderen tot een ver dere bijdrage tot de vrede op aarde. Een vrede i mensheid zich moet kunnen ontwikkelen, waardig en in volle vrijheid. Applaus, uit de ereloge, maar ook uit het vol gepakte schellinkje, impopu lair lijkt onze generaal niet, hoewel, dat zegt natuurlijk niet alles, omdat het links in tellectuele deel van het volk zich nu eenmaal niet en masse naar het stadion pleegt te be geven. Welkom, zegt ook dr. Cantilo, president van de Argentijnse voetbalbond, welkom in dit land van vrede, vrijheid en gerechtigheid. De commercial wordt via de satellieten ver spreid naar alle uithoeken der aarde. FIFA-voorzitter Joao Havelan- ge zegt ook wat, onbenulliger kan het niet,zodat het gerucht dat hij lord Killanin als pre sident van het Olympisch Comité gaat opvolgen best eens op waarheid zou kunnen berusten Er zijn er die de redevoeringen missen omdat het nu eenmaal niet meevalt 80.000 mensen te fouilleren, in het bijzonder niet wanneer daarvan min stens 70.000 gewapend zijn met lunchpakketten en inge pakte worst en qua vormge ving toch te denken geeft. Argwanende blikken ook in de richting van een ingepakte schrijfmachine, wat zit er in die doos, maar helaas de ken nis van de Spaanse taal schiet hier duidelijk tekort. Een "tik- tïk" probeert de ondervraag de, maar dat blijkt een weinig Alle bezoekers aan het River Plate stadion werden gisteren gefouilleerd. Daarna spraken de hoge heren bij de openingsceremonie over vrijheid en vrede.... gelukkige formulering, ni moet het deksel er zeker af, ei ja ook de tas open, aha, wat i datdat is een doos sigarenen hij deelt er bedachtzaam een uit. Gracias signor, om ver volgens verbijsterd op te blik ken naar een 30-tal Westduit- se supporters, degelijk onder invloed al, maar toch met de "fahnen hoch". Het dundoek wappert in de kille wind, die via de monding van de Rio Plate komt aanstormen uit de richting van Antartica. De hostessen op de galerijen staan te kleumen in hun dic tatoriale hobbezakken, waar in men ze van hogerhand ge meend heeft te moeten hullen. Heus, stamelt er een, we zien er in het dagelijks leven echt beter uit, en inderdaad, de ontwerper moet zijn dag niet hebben gehad... Beter verzorgde kledij bij de ploegen die in het stadion de WK-deelnemers symboliseren, ieder land toont zijn natio nale dracht en verdraaid, er zullen er in Iran onder de ge wone bevolking best zijn die minder gekleed gaan. Maar daar staat dan weer tegen over dat er in Nederland zeker beter geklede personen rond lopen, dan de Sijtje Boes en haar verre neef die het Argen tijnse volk en een slordige mil jard tv-kijkenden elders wordt gepresenteerd als bij uitstek authentieke Hollan ders. Die happening, die lang duurt, omdat er ook nog een stevig ingestuurde ritmische oefe ning van de plaatselijke gymnastiekvereniging volgt na de triomfantelijke intocht van de deelnemende landen, wordt vanaf de perstribune bijgewoond door gevestigde reputaties: Pele, Fontaine, Di Stefano, Charlton, Wright, de sterren van vroeger zijn de reporters van nu en ze staan te trappelen hun absolute licht te mogen laten schijnen op de helaas uiterst povere ouvertu re die op het ingestuurde spel van licht en klank zal volgen En de lachende derde is na tuurlijk eigenlijk alleen de geestelijke vader achter de reclameboodschap "De koffie van het wereldkampioen schap is de koffie van Brazi lië", want die slogan ver schijnt op het immense score bord op het moment dat de gymnastiekclub op het veld in lig-, zit- of hurkhouding het embleem van het WK vormt, dat is natuurlijk een aardige ambiance voor een forse reclamekliek. PIM STOEL MENDOZA - Spelbederf zal tij dens de wereldkampioenschap pen voetbal streng worden te gengegaan. Het organisatie-co mité van de WK maakte gisteren bekend dat de scheidsrechters speciale instructies hebben ge kregen. Mr. Jacques Hogewoning, net terug uit Buenos Aires: "De gang moet erin blijven, luidt het parool. We hebben al op moeten geven wie er als verzorger en wie er als dokter het veld betreedt bij blessures, nog zo'n maatregel. Alle blessu res dienen buiten de lijnen be handeld te worden. Bovendien hebben de scheidsrechters opge kregen dat er bij obstructiege- vallen in het strafschopgebied indirecte vrije trappen gegeven moeten worden. Indien de af stand van 9.15 meter niet in acht wordt genomen, levert dat on middellijk een gele kaart op." BUENOS AIRES- "Scheize" nep Berti Vogts in het "vuur" van het spel tegen zijn collega Bonhoff, tijdens het zoveel ste misverstand in de Westduitse defensie, en de 80.000 Argentijnen konden dat tot in de bovenste uithoeken van het immense River Plate-stadion woordelijk verstaan. En dat was dan weer tekenend voor de sfeer tijdens deze teleurstellende ouverture van het WK'78, waar de ijzige stilte pas vlak voor tij d werd doorbroken toen een oorver dovend en striemend fluitconcert neerdaalde op de hoof den van de verguisde Westduitse en Poolse vedetten. i moeilijkheden. Vogt (2) en Lato vechten om de bal, Rüssmann (links) heeft al BUENOS AIRES - In het Oostenrijkse team heerst grote opwinding, omdat manager Max Merkel de huidige trainer Senekowitsch gaat op volgen. "Als die beul, die tot nu toe geen stukje van ons heel heeft gelaten, inder daad komt, dan spelen wij niet meer". Dat verklaarden acht spelers van de Oostenrijkse ploeg gisteren. Aanvoerder Robert Sara verduidelijkte nog het standpunt van de opstandelingen: "Merkel heeft mij niet be paald hoog zitten, en ik kan geen waardering voor hem opbrengen. We zitten niet te springen om een kletsmajoor die ons maar snotjongens vindt. Merkel heeft onze ploeg in binnen- en buitenland niets anders dan nadeel berokkend". Trainer Senekowitsch maakte woensdag bekend dat hij na de WK zal vertrekken bij de Oostenrijkse nationale ploeg. Onenigheid met vooral Merkel zou hem daartoe gebracht hebben. Manager Max Merkel vertrok die dag uit Buenos Aires om het wereld kampioenschap thuis in München op de televisie te volgen. Helmuth Schön, de verantwoorde lijke man voor de nu al van zijn voetstuk getuimelde manschaft.. was toen al met gebogen hoofd richting kleedkamer vertrokken. Wat verstandig was want daar door miste hij het genante shir tjes-wisselen tussen de beide elf tallen, dat de indruk wekte dat ondanks het povere gebodene te vredenheid troef was bij de he- Overigens, in Argentinië weten ze het nu zeker, Argentinië wordt wereldkampioen, vanavond zul len in datzelfde River Plate-sta dion waar men gisteren een speld kon horen vallen, de kelen schor worden geschreeuwd als de na tionale trots aan het werk gaat te gen Hongarije, vanavond wordt, geen zinnig mens die er nu nog aan twijfelt, de basis gelegd voor de greep naar de macht, want als wereldkampioen West-Duitsland tot de toonaangevende landen van Europa behoort, dan zullen al die andere ploegen uit dat we relddeel de Argentijnen geen strobreed in de weg kunnen leg gen. Je vraagt je natuurlijk wel af of de Argentijnen ineens niet te opti mistisch zijn. Er van uitgaande dat alleen het resultaat telt heb ben Polen en West-Duitsland na tuurlijk een uitgekiende doel puntloze puntendeling op het elektronische scorebord weten te brengen, want de andere ploegen in de poule, Mexico en Tunesië, zijn tegenstanders van te ver waarlozen kracht. Maar wellicht had zich zowel in het Poolse als in het Westduitse kamp toch wat meer moeten rea liseren dat de gemiddelde Argen tijn voor zo'n kaartje voor zo'n openingswedstrijd een procentje of vijftig van zijn maandloos heeft moeten neertellen. Angst Angst was het", stamelde de heer Schön na afloop, "angst voor verlies heeft de beide ploegen verlamd". Waar dan toch wel aan toegevoegd dient te worden dat het angst zweet de shirtjes van de West duitsers natter moet hebben ge maakt dan de druppels die ple gen te vloeien wanneer men in het zweet des aanschijns zijn brood tracht te verdienen. Want de elf voetballers van Schön de den geen stap te veel, en mochten na afloop blij zijn dat het ook al niet imponerende Polen niet ge scoord had. Nu het zo dat v r de vierde ach- keer de ope- an een wereld- doel- tereenvolgende ningswedstrijd van kampioenschap in puntloos gelijkspel is geëindigd (1966 Engeland-Uruguay, 1970 Mexico-Rusland, in 1974 Brazi- lië-Joegoslavië). Maar de wijze waarop de puntendeling gisteren tot stand kwam doet vermoeden dat er nog heel wat teleurstellen de wedstrijden in dit toernooi zullen volgen. De middelmaat is troef, althans zeker bij de man- schaft, Flohe lijkt geen schaduw van zijn voorganger Overath, Vogts en Bonhoff hebben hun beste tijd gehad, de tand des tijds heeft beide heren danig beroerd en alleen Sepp Maier haalde weer eens een dikke voldoende. Bij de Polen lag dat toch even an ders. Maar liefst zeven spelers die in 1974 in West-Duitsland furore maakten traden ook gisteren weer aan, ervaring was er dus in voldoende mate aanwezig. De Polen probeerden aanvankelijk dan ook het spel wat naar zich toe te trekken, Lato, Lubanski, Dey- na en Szarmach lieten zien dat ze op het technische vlak nog maar weinig hebben ingeboet. Maar toen de Westduitsers zich zo na drukkelijk terugtrokken kon de Poolse ploeg haar sterkste wa pen, de counter, slechts uiterst zelden hanteren. En lukte dat nog wel eens een keer dan werden de plotseling wervelende acties met de botte byl de kop ingedrukt in de Westduitse defensie. Wat tot gevolg had dat de Polen het na een uurtje wel voor gezien hiel den na zich aanpasten aan hun geachte tegenstander. Dat bete kende geen enkele risico meer nemen, veel terugspelen en dat betekende ook dat er gisteravond al nostalgisch werd teruggeblikt naar de jaren dat West-Duitsland de beschikking had over spelers als Netzer, Overaht, Müller en na tuurlijk Beckenbauer. Helmut Schön: "Maar er is nog niets verloren, onze ploeg moet nog groeien, en we hebben daar nog wel even de tijd voor. Dat is dan te hopen voor Herr Schön, maar gezien de kwaliteit binnen zijn formatie kan hy ver moedelijk toch beter hopen op een onverwachte opbloei van het nationaal bewustzijn, die als de eer van de natie op het spel staat ellicht toch nog weet te ontlui ken PIM STOEL

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17