Wilder parodieert Rudolf Valentino Forse straf smokkelaars van heroine Herman Brood heeft shpritsz In s Werelds grootste minnaar Vervelend gemier met haaien in Trianon Vanessa en de PLO Films deze week 75 EN 50 JAAR CEL Nieuwe plannen van Ned. Kamerorkest Museumexpositie in Leidse Waag VRIJDAG 2 JUNI 1978 De legendarische Rudolf Valentino was vorig jaar onderwerp van een film met Rudolf Nurejev in de hoofdrol. De komisch getalen teerde Gene Wilder moet rond die tijd zijn idee opgevat hebben om een parodie op de erotische held te maken. En het resultaat is 's Werelds grootste worden. 's Werelds grootste regie: Gene Wilder; hoofdrol: Gene Wilder; Lido 2, a.l. Valentino zal zich wel omdraaien in zijn graf, zo belachelijk maakt Wilder hem. De ene rare bokke- sprong volgt de andere op en "Rudy Valentine" ontpopt zich op de meest toevallige wijze tot geslaagde concurrent van de Een gekke film vol voorspelbare grappen is het resultaat. Niet zo knap als we al van Wilder gewend waren, maar niettemin zeer de moeite waard om het eens te aan schouwen. Wilder maakt het erg dol, maar steeds net niet dol ge noeg om het te ongeloofwaardig te maken. Al in het begin van de film wordt men verrast door een scène, waarvoor Wilder ongetwijfeld zijn inspiratie putte uit "Modern Times" van Chaplin. Wilder staat dromend aan de lopende band en dat wordt hem bijna noodlottig. Grappige vondst is ook de "tic" van de mallotige Rudy Valentine, die steeds als hij zenuwachtig wordt zijn tong begint uit te steken. Dat leidt vele mensen tot wanhoop. Ook de producer die een auditie houdt voor alle mannen die op Valentino lijken, brengt Rudy aan de rand van razernij. Door zijn semi-stuntelig acteren, dreigt hij uit de overvolle boot van aspirant-Valentino's te val len, maar gelukkig brengen plot selinge aanvallen van razerny hem toch tot de concurrerende held. Dat intussen zijn vrouw er vandoor wil gaan met de echte Valentino sterkt hem slechts in zijn spel te genover hoerige actrices en tot slot komt alles, zij het bijzonder "toevallig" en komisch, op zijn pootjes terecht. Een grappige parodie kortom, die met genoegen van begin tot eind kan boeien. ANNEMIEK RUIJGROK Gene Wilder in zijn Rudolf Valent.ino-kledij Over haaien, worden veel sprookjes verteld. Het toppunt van die my thevorming was Jaws een film over een grote witte haai, die de kust van Amerika teisterde. De film werd om onnaspeurbare re denen een kassucces. En zoals De kaken der verschrikking; voornaamste rollen Richard Jaeckel, Jenifer Bishop; Tria non; 16 jaar. dat dan gaat verscheen de ene haaienfilm na de andere, de ene zo mogelijk nog slechter dan de andere. "De kaken der ver schrikking" behoort tot het diep tepunt, in kwalitatieve zin het ab solute sluitstuk van de rij pro- dukties. De film is het verhaal van een man, die zijn leven heeft te danken aan een haai. Van een priester, die zo een opengewerkt beest als on derdak gebruikt, ontvangt hij een amulet, dat hem één met de haai en doet zijn. En zo brengt hij in het verre Amerika zijn tijd door als asceet, stoeiend met een Ma- ko-haai, die hij gemakshalve Jimmy heeft genoemd. Maar de wereld is boos en de mensen zijn slecht. Iedereen, zelfs het mooie meisje, jaagt op haaien en daar kan onze held niet tegen. En hij eindigt net zo opengewerkt - het betere werk van Jimmy - als het beest van de priester. Wie van mensenmagen openrijten de haaien houdt en daarbij een technische flop voor lief neemt kan in Trianon terecht. WIM SCHEURER LIBANON - Oscar-winnares Van essa Redgrave poseert met drie leden van de PLO in Fa- tach-land, de zuidelijke streek in Libanon, tijdens opnamen voor de documentaire „Palestijnen in 1977". De film van 2,5 uurge sproken door Vanessa, werd door de Joodse Defensie Liga veroor deeld en men kon er geen sponsor voor vinden. Ondanks de moeilijkheden kwam de documentaire in het voorjaar toch af en ging onlangs in Londen in première. In Europa en de VS zal de film in prive-voorstellin- gen worden vertoond. Blijvers 'Annie Hall', Woody Allen en Diane Keaton houden het uit in hun tragi-komische verwikke lingen, Lido 3, Leiden. 'Julia', Jane Fonda en Vanessa Redgrave als twee vriendinnen. Een fraaie film van Fred zinne- man, Zinnemau, Studio, 'L'A4 nimal', dubbelrol van Jean - Paul Belmondop Euro 1, Al phen. 'The choirboys', weinig ge slaagde politiefilm, Euro 2, Al phen. 'Smokey and the bandit', la chen om smokkelaars, Euro 3, Alphen. Terug in Leiden 'De gendarme op vrijersvoe- ren' De Louis de Funes-cultus ie weer losgebarsten. De vakan tie staat voor de deur tenslotte, Luxor, Leiden. 'Once upon a time in the West' Voor de zoveelste keer terug, Camera, Leiden. 'Keetje Tippel'-Monique van de Ven de hoer op in Paul Verhoe- vens produktie, Lido 1, Leiden. Nieuw in Alphen Kindermatinee 'Kuifje en het haaienmeer', Camera, Leiden. 'Tom en Jerry', Lido 3, Leiden 'Walt Disney tekenfilmfesti val', Rex, Leiden. 'Pim Pandoer in 't nauw', Euro 4, Alphen. Nachtfilms 'Alice doesn't live here anymo re', Camera, Leiden 'Een Tirolerchalet vol liefde- spret', Rex, Leiden. 'Two minute warning', Euro 1, Alphen 'The Choirboys', Euro 2, Al phen 'Hand of death'. Euro 3, Al phen. Het Deense sleutelgat'. Euro 4, Alphen. Film in Voorschoten Greenway-theater. 'Plankgas', do., vr. en za. 7.00 uur, za. ook 9.15, zo. 6.15 uur, 12 jr. 'Who's afraid of Virginia Woolf do. en vr. 9.15 uur, zo., ma. woe. 8.30 uur. 16 jr. Kindermatinee: 'Het eiland a. het einde van de wereld', za., en wpe. 2.30 uur. Kijkhuis Leiden Haagse bioscopen Apollo 1: 'Met een tweeling gaat 't beter', da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Apollo 2: 'De twee missionaris sen', da. 7.30, 9.45 uur. do., vrij., ma. en di. 2.00 uur, 12 jaar. Asta: 'De kanonnen van nava- rone', da. 2.00 en 8.00 uur, 12 jr. Bijou: 'La première fois', da. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 1.30, 4.00 enz., 12 jr. Calypso: 'The choirboys', da. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30. 4.00. 7.00 en 9.30 uur. 16 jr. Camera: 'Stunten met de dood', da. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo ook 4.30 uur. 16 jr. Cineac: 'Saturdav night fever', da. 1.30, 4.00. 7.00 en 9.30 uur, za., zo. en woe. alléén 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Corso: 'Telefon', da. 2.00,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jr. Du Midi: 'Live and let die', da. 8.15, vr., za. 7.00 en 9.30 uur, zo ook 4.00 uur, 12 jr. Euro: 'T he sound of music', za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, ove rige dagen 1.45 en 7.45 en 7.45 uur, al. Metropole 1: 'Saturday night fever', da. 2.00, 6.45. 9.30. zo. 1.15. 4 00, 6.45 en 9.30 uur. 12 jr. Metropole 2: 'Pastorale 1943', da. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00 enz. al. Metropole 3: 'The goodbye girl', da. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00. 6.45 en 9.30 uur, al. Metropole 4: 'L'Animal', da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00 uur enz., al. Metropole 5: 'Bang the drum slowly', da. 2.00 6.45 en 9.30 uur, zo. 115. 4.00 uur enz. 16 jr. Odeon 1: 'Op weg naar de ver doemenis', da 1.45. 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, al. Odeon 2: 'Het jaar van de kreeft', da. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 2.00. 6.45 en 9.15 uur, 16 jr. Odeon 3: 'Verbrande brug', da. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Odeon 4: 'Turning point', da. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Olympia: 'The pink panther strikes again', da. 8.00 uur, za. en zo. 2.00 en 8.00. al Passage: 'the medusa touch', da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00 uur enz., 16 jr. Studio 2000: 'Close encounters of the third kind', da. 2.00 en 8.00 uur, zo. 1.00 en 8.00 uur. al. De uitkijk; 'Julia', da. 7.00 en 9.30 uur, do., vrij., ma. en di. ook 2.00 uur, 16 jr. BANGKOK (ANP) - In Bangkok zijn gisteren twee Neder landers tot resp. 75 en 50 jaar gevangenisstraf veroor deeld, nadat zij schuldig waren bevonden aan een poging om 136,9 kilo heroïne uit Thailand naar Europa te smok kelen. Albert C. kreeg 75 jaar, terwijl An- dreas M. tot 50 jaar werd veroor deeld. C. had verklaard niet schuldig te zijn aan het in bezit hebben van heroïne voor de ver koop en het uitvoeren van dit verdovende middel voor hetzelf de doel. Zijn medeverdachte er kende wel schuldig te zijn aan de twee punten van de aanklacht en zag zijn straf daardoor met een derde verminderd. Het tweetal was in augustus 1976 aangehouden, nadat Thailandse douanebeambten op het vlieg veld van de hoofdstad hadden ontdekt dat vaten met vliegtuig- vet die C. voor verzending per vliegtuig naar Antwerpen aan bood, onder een laag vet heroïne bevatten. De douaniers waren achterdochtig geworden, door dat dit soort vet gewoonlijk in Thailand wordt ingevoerd en niet geëxporteerd. C. ontkende te hebben geweten dat er in de vaten heroïne zat. Vol gens hem moest hij de lading naar België versturen in opdracht van een in Hongkong gevestigde onderneming. De andere ver dachte werd later in een hotel in Bangkok gearresteerd. Bij het vooronderzoek was gebleken dat de twee Nederlanders samen naar Thailand waren gereisd en in hetzelfde hotel hun intrek hadden genomen. De onderschepte zending heroïne, met een geschatte waarde van ongeveer 30 miljoen gulden, be tekende een record-vangst voor de luchthaven van Bangkok.-. HASJ dorp Helenaveen in een land- bouwschuur 1.400 kilo hasj ge vonden. De eigenaa: schuur, de 53-jarige P.V. is aan gehouden. De hasjpartij verte genwoordigt volgens korpschef adjudant L. Bink een handels waarde van 2,5 tot drie miljoen gulden. Gistermorgen omstreeks vijf uur deed de politie van Deurne in samenwerking met een speciaal team van de rijkspolitic uitDen Haag en de afdeling verdovende middelen van de centrale recher che informatiedienst een inval in de schuur aan de Oudepeelstraat. Waar de hasj vandaan komt is nog in onderzoek. In verband daar mee kon de politie gisteravond nov geen verdere mededelingen doen.-. landbouw en visserij bracht gisteren in Warschau e LEIDEN - In het begin vreesde men nog even, dat de Stadsge hoorzaal gisteravond half leeg zou blijven door het voetbalge weld op de tv. Toch kwam de drukke, opgewonden 'Herman Broodstemming' er meteen in, toen de ster en zijn 'Wild Roman ce' eindelijk het podium be klommen. AMSTERDAM - Het Nederlands Kamerorkest wil de komende jaren alle mogelijkheden aangrijpen om zich naar buiten toe duidelijker te presen teren. Daartoe zal het orkest meer concertseries gaan geven met een herkenbaar repertoir. Publiciteit, redelijke toegangsprijzen en gratis programmaboekjes moeten de toegankelijkheid van het NKO verhogen. Voorwaarde voor dit alles is, dat het orkest blijft voortbestaan. Eén en ander staat in de nota "Het Nederlands Kamerorkest in beweging", die het bestuur van het NKO in Amsterdam openbaar heeft gemaakt. Aanleiding tot het opstellen van de nota is onder meer de dreigende opheffing van het orkest. Minister Van Doorn kondigde in september 1976 aan, dat hij te zijner tijd de subsidie voor het NKO zou intrekken. Zijn opvolgster, mevrouw Gardeniers, heeft zich over dit voornemen nog niet uitgelaten. Het NKO is met zijn 31 musici het enige middelgrote orkest in Nederland tussen de zestien symphonieorkesten en de kleine ensembles. groep 'Phoney and the Hardcore', die nog geen twee weken geleden al in dezelfde zaal heeft opgetre den, moest hen zien zoet te hou den. De groep stopt genoeg ener gie in de korte nummers om er plezier aan te beleven, maar hoe later het werd, hoe meer het ge roep om Herman Brood op klonk. Dat stimuleerde de band wel. Herman Brood en de zijnen gingen er weer eensgezind tegenaan. De nummers, die gemiddeld twee minuten duren, volgden elkaar in een razend tempo op. Het leek wel, of Brood zijn publiek niet de kans gaf om op adem te komen. Op een onopvallende manier mengde hij nummers van zijn nieuwe langspeler 'Shpritsz' dooi de oudere nummers van zijn eer ste elpee 'Street'. Onopvallend, omdat hij alle nummers op de zelfde manier bracht, emotioneel, druk, haast over-energiek. De verstaanbaarheid van de songs schoot er bij in. Brood spuugde de teksten in de microfoon. Het nummer 'Get lost', dat zowel in de korte piano-uitvoering op Street' als in de langere versie met de hele band op 'Shpritsz' ontroerend poëtisch klinkt, werd nu haastig afgeraffeld. Naar de tekst moest je maar raden. Voor de snelle nummers, die over drugs en kicks gaan, kan zo'n aanpak geen kwaad. Integendeel, ze kunnen haast niet anders wor den gespeeld en gezongen. Emoties, spanning, kicks, daar leeft Brood op. En daar komt het publiek ook voor. Als het Brood maar ziet zweten en hijgen, dan doet het er niet toe dat de subti liet, die The Wild Romance toch zeker niet vreemd is, weieens wordt verwaarloosd. Als de po wer er maar uitkomt, de opwin ding, de shpritsz. ANNEMIEK DE JONG Bosnegershow DEN HAAG - Op het laatste nip pertje staat het vast: het Holland festival Festival een bosneger show uit Goejaba, Suriname. Er is een tiental voorstellingen ge programmeerd. De twi.Kig ar tiesten orengen zang, dans en drumspel. De show bestaat uit een religieus en profaan gedeelte. De uitvoerenden en hun leider Iddo Dorman komen uit Goej^ja op twee dagreizen van Paramaribo. Ze hebben bewust de christelijke godsdienst en andere westerse of stadsinvloeden afgeweerd. Goe- jaja is het grootste dorp van het district Brokopondo. Van 6 tot 16 juni worden voorstel lingen gegeven o.a. in Amster dam, Utrecht, Den Haag en Rot terdam.-. LEIDEN - Het komt niet vaak voor dat musea onderwerpen zijn van een tentoonstelling, maar tot 24 juni kan iedereen die de stap naar een museum nog niet geno men heeft, alvast een kijkje wa gen in De Waag. De Reinwardt- academie geeft daar in samen werking met de Culturele Raad- Leiden een overzicht van wat er in musea en vooral in de Leidse, te zien en te doen is. Het resultaat is een stage-onder- deel van drie tweedejaars-stu denten aan de Reinwardt-aca- demie. Het is de bedoeling dat zij over twee jaar een baan als "middenkader" in een museum krijgen. Hun functie ligt tussen de wetenschappelijke staf en het lagere personeel in: zij zetten tentoonstellingen op en bege leiden ze. Tenminste, dat is de theorie. In de praktijk blijkt, dat de stagiaires bij musea niet zonder meer wor den geaccepteerd, en zeker niet door kunsthistorici, die hun ei gen moeizaam verwordven baan gevaar zien lopen. Op het ogenblik hoeven zij echter nog niet bang te zijn: de in 1976 opge richte Reinwardt-academie heeft nog geen volleerde museo- logen afgeleverd. Wel een tentoonstelling dus, die voor het grootste deel bestaat uit foto's met tekst van de al eerder gehouden expostie: "Museum wat is dat?" Eind 1976 maakte de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van CRM deze voor stelling ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de Mu seumvereniging. De project groep van de Reinwardt-acade mie heeft het bestaande mate riaal aangevuld met foto's en vi trines, die interieurs en pen uit Leidse musea tonen. Zo ziet men naast foto's van derde wereldje spelende kinderen in het Tropenmuseum in Amster dam een vitrine vol aardewerk uit het Museum voor Volkenkunde in Leiden. Deze tegenstelling zal het vooroordeel tegen musea niet wegnemen. Het imago blijft sta tig en stoffig: het museum brengt een verre wereld over het alge meen nog steeds niet dichterbij, waarvan de tekst ons wel wil overtuigen. Goed, aan onze linkerhand zien we actie, de bezoekers lijken op deze foto werkelijk betrokken bij de wereld die het museum laat zien. Het museum leeft hier, het haakt in op actuele maatschappelijk problemen. Aan onze andere hand dan toch weer die degelijke, wetenschappelijk verantwoord verzameling aardewerk. Het kon weieens het geval zijn, dat niet de makers van de tentoonstelling, maar de musea in Leiden hieraan "schuldig" zijn, voorzover men van schuld kan spreken. (Ieder een heeft immes zijn eigen ideeën over de inrichting en de functie van een museum). Leiden kent wel meer conserva tors, die een fris windje door de windstille zalen zouden willen la ten waaien, maar het lijkt er op de academische macht de teugels nog strak in handen houdt. Mis schien kunnen de afgestudeer den van de Reinwardt-academie daar verandering in brengen. Over twee jaar De tentoonstelling is te bezichtigen van 24 juni op maandag t/m za- terdag van 11-17 uur en op don derdag van 11-21 uur. ANNERIEK DE JONG

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13