Vier Westduitse RAF- leden gearresteerd V NAAST HET NIEUWS 89.-69.- mode Vietnam wil met China onderhandelen PvdA: Israël vreest verklaring NAVO over Midden-Oosten Brigitte Mohnhaupt ook in Utrecht actief Gun uzelf een zomers tintje Scherpe aanval Peking op Moskou A Arrestaties Z.-Afrika Als u het leuk vindt om 'ns af te wisselen, moet u eens kalkoendelen kopen. DINSDAG 30 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 HONG KONG (AFP/Reuter) - De vice-mi nister van buitenlandse zaken van Viet- man, Hoang Bich Son, heeft gisteren een officiële nota gezonden aan de Chinese ambassadeur in Vietman, Tsjen-Tsji- Peng. In de nota wordt, volgens radio-Ha noi, voorgesteld om begin volgende maand in Peking te praten over de ge schillen tussen China en Vietnam. Peking zegt dat de Chinezen in Vietman slecht behandeld en vervolgd worden. Er zouden al 90.000 Chinezen uit Vietnam gevlucht zijn. China had voorgesteld schepen naar Hai phong en Ho Tsji-Minhstad te sturen om de Chinezen daar, die weg willen uit Viet nam, op te halen. Radio-Hanoi meent dat vertegenwoordigers van de beide landen dit voorstel tijdens de ontmoeting in Pe king zouden kunnen bespreken. Ruim 200 Vietnamezen van Chinese af komst hebben tegengesproken dat de Chinezen in Vietnam vervolgd worden. Dit heeft het Vietnamese persbureau gis teren gemeld. Vertegenwoordigers van de Chinese ge meenschap, die in Ho Tsji-Minhstad bij- elkaar gekomen waren, zeiden verrast te zijn door de beschuldigingen van Peking, aldus het persbureau. Zaterdag zou tij dens een vergadering van Chinezen ver klaard zijn dat de Chinezen juist door de Vietnamense regering beschermd wor den en dat ervan geen enkele discrimina tie sprake is. Op deze vergadering waren ook Chinezen die pas uit Cambodja waren gevlucht. Volgens het Vietnamese pers bureau protesteerden zij tegen het "stil zwijgen van China over de gruwelijke da den van de Cambodjaanse regering tegen Chinezen in Cambodja. Communistisch Vietnam telt momenteel 800.000 politieke gevangenen, van wie er velen niet-communistische leden van het Nationale Bevrijdingsfront, de politieke tak van de Vietcong, geweest zijn, aldus de vluchteling Doan Van-Toai. Deze 32-jarige Vietnamees is zelf politiek gevangene geweest en deed gisteren op een persconferentie in Parijs verslag van de omstandigheden in de overvolle kam pen, waar geleefd wordt zonder sanitaire voorzieningen. De mensen gaan er dood van de hongeren worden bij vluchtpogin gen doodgeschoten. Toai was een bekende anti-oorlogsman uit de pre-communistische dagen van Zuid- Vietnam. Hij is onder Nguyen Van-Thieu tweemaal gearresteerd. Hij zei nu dat hij in juni 1975 zonder proces gevangen werd gezet toen hij weigerde lid te worden van een actiegroep onder de nieuwe communistische regering. Vorig jaar november werd hij vrijgelaten nadat hij gedreigd had zelfmoord te zullen ple gen. Hij zei met goud mensen omgekocht te hebben zodat hij twee weken geleden uit Vietnam kon vluchten. Ook na 31 mei moet het Leidse stadsherstel door gaan!! De klok mag niet worden terug gedraaid in Leiden. Het stads herstel dat de PvdA-wethou- ders op gang gebracht hebben moet worden voortgezet. Dan moet U morgen wel op de P.v.d.A stemmen. Of laten stemmen, als u zelf verhinderd bent. bel dan: 140251. Sol garantie voor Leiden's herstel de beste JERUZALEM (AFP) - De am bassadeurs van Israël in de lid-staten van de Noordatlan- tische-verdragsorganisatie (NAVO) hebben opdracht ge kregen stappen te doen bij de betrokken regeringen om te voorkomen dat de NAVO de zer dagen een verklaring over het Midden-Oosten publi ceert, die zou overhellen naar het standpunt van de Arabie ren. Dit is gisteren in de om geving van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeru zalem Naar verluidt werd Israel er zondag van in kennis gesteld, dat de ministers van buiten landse zaken van de NAVO, op initiatief van de Verenigde Staten, op hun bijeenkomst deze week in Washington zullen overgaan tot de publi- katie van een document, dat volgens Jeruzalem „verre van objectief zou zijn". Minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan lichtte direct premier Menachem Begin in die ziek te bed lag in zijn ambtswoning. Zij besloten, naar van welingelichte zijde verluidt, onmiddellijk in structies aan de Israëlische ambassadeurs in de betrok ken landen te zenden om te voorkomen dat de NAVO, voor de eerste maal, stelling neemt in het Israëlisch-Ara- bisch conflict. In Jeruzalem is de irritatie des te groter, omdat Washington Israel niet op de hoogte had gesteld van zijn initiatief, het geen in strijd zou zijn met het samenwerkingsakkoord van september 1975. In Jeruzalem is gisteren Israëls nieuwgekozen president Jitzhak Navon beëdigd als de vijfde president van het land. Hij volgt Katzir op. Navon, 57 jaar oud, is in Jeru zalem geboren. Zijn familie woont al generaties lang in Palestina. Navon is so ciaal-democraat. Hij legde de eed af voor het parlement. In zijn installatierede nep hij president Sadat van Egypte op, de dialoog met Israel te hervatten. "Ook de leiders van onze andere buurlanden roep ik op, aan de bemoeiin gen om tot vrede te komen, deel te nemen", zei hij. Bij zijn verkiezing door het parlement, zes weken gele den, was Navon de enige kandidaat. Zijn voorganger Katzir stelde zich na afloop van zijn ambtstermijn van vijf jaar niet herkiesbaar. Navon is de eerste president die in het land zelf is geboren en de eerste president die tot de groep der Sefarden behoort, die ondanks hun Spaans-Portugese afkomst in Israël algemeen als oriëntaal se joden aangeduid worden. De Sefarden vormen intussen de grootste bevolkingsgroep. Daarom was het een algeme ne wens dat het niet-politieke ambt van president in de ko mende vijf jaar naar een ver tegenwoordigervan die groep zou gaan. Politiefoto's van de vier Westduitse vermoedelijke terroristen die in Joegoslavië werden gearresteerd: Brigitte Mohnhaupt (boven, rechts), Sieglinde Hoffman (boven, links). Peter Bock (linksonder) en Rolf Clemens Wagner rech tsonder). De vier komen voor op de lijst van West-Duitslands meest gezochte terroristen. ADVERTENTIE Tsjechische kaper gepakt PRAAG (AFP) - Een man uit Zuid- Moravië heeft gisteren gepro beerd een Tsjechoslowaaks vliegtuig met 26 passagiers, dat een binnenlandse lijnvlucht maakte, te kapen. Hij is door poli tie en leden van de vliegtuigbe manning onschadelijk gemaakt. Het toestel was al boven Westduits grondgebied toen de man werd overmeesterd. Het is in Praag Een leuke japon met strokenrok en drie-kwart mouw. En vanzelfsprekend ook in 100% katoen. U kiest uit de kleuren lever, pink en écru. In de maten 36 t/m 48. Een prettige japon met strook. In 100"u katoen In diverse kleurstellingen en de maten 36 t/m 46. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leidsenhage: Jamijnhof 8 (donderdag-koopavond) BONN (SP) - De Duitse Brigitte Mohnhaupt (29) die ver moedelijk als terroriste betrokken was bij de moord op de Utrechtse politieman Kranenburg in september 1977, is tezamen met drie andere vermoedelijke terroristen om streeks 18 mei op een vliegveld in Joegoslavië gearres teerd. Op 20 mei heeft de Westduitse justitie de uitleve ring van Brigitte Mohnhaupt, Sieglinde Hoffman (32), Rolf Clemens Wagner (34) en Peter Boock (26) gevraagd. Het viertal wordt ervan verdacht vorig jaar in de Bonds republiek bij de moorden op werkgeverspresident Schleyer en de bankier Ponto betrokken te zijn geweest. Tot grote verrassing van de journa listen in Bonn werd gisteren het nieuws over de arrestatie van Mohnhaupt cs. tijdens de weke lijkse persconferentie door dc woordvoerder van het minister van justitie bijna terloops bekend gemaakt. Hoewel hij dit ontken de bestaat het vermoeden dat de regering een succes heeft willen melden na de blamage van zon dag toen de terrorist Till Meyer met behulp van twee gewapende vrouwen uit het zwaar bewaakte Berlijnse huis van Bewaring Moabit wist te ontsnappen. De arrestatie van de vier vermoe delijke terroristen in Joegoslavië werd mogelijk door een waar schuwing van de Westduitse cen trale recherche dat het viertal per vliegtuig op weg was naar een Arabisch land en in Joegoslavië NEW YORK (Reuter/UPI) - Tij dens de zitting van de speciale ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties heeft de Chine se minister van buitenlandse za ken gisteren de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ervan be schuldigd dat hun ontwape ningsvoorstellen 'dubbelhartig' zijn. De minister, Hoeang Hoea, voorspelde dat de dag zal komen dat een van deze supermogend- heden de ander te lijf gaat. Hij waarschuwde vooral voor de Russen, die volgens hem agres siever zijn en 'de gevaarlijkste bron voor een nieuwe wereld oorlog' vormen. 'Een supermogendheid is uit op expansie, de andere moet haar gevestigde belangen bescher men. Terwijl deze strijd heviger wordt moeten zij het de een of andere dag wel gaan uitvechten', aldus Hoeang Hoea in zijn vol gens waarnemers bijzonder scherpe aanval. Als bewijs voor zijn stelling noem de hij 'de gespannen confrontatie in Europa, de woelingen in het Midden-Oosten en de opsteken de storm in Afrika'. De Chinese bewindsman zei dat de Russen hun militaire bedreiging in Europa vergroten, proberen hun invloed in het Midden-Oos ten uit te breiden en bezig zijn met een serie militaire avonturen in Afrika. Hij uitte de beschuldi ging dat de doelstellingen van de internationale Sovjet-strategie zijn Europa te beheersen en te monopoliseren, de Amerikaanse invloed in alle delen van de we reld te verzwakken en te verdrij ven en tenslotte de plaats van de Amerikanen in te nemen en over al een Sovjetrussische overheer sing in te voeren. een tussenlanding zou maken. Ze bleken allen in het bezit van Ara bische paspoorten. Vermoedelijk zijn zij in de Koratische hoofd stad Zagreb in de val gelopen Een andere van terrorisme ver dachte Duitser, Stefan Wis- niewski (24), die vorige week aan de Bondsrepubliek werd uitgele verd, viel namelijk in handen van de Franse politie toen hij van Pa- rijs-Orly eveneens naar Zagreb wilde vertrekken. Kroaten Op haar beurt heeft de Joegoslavi sche regering de uitlevering van een niet nader genoemd aantal in Duitsland verblijvende personen gevraagd. Ofschoon de woord voerder van justitie daarover zweeg, gaat het vermoedelijk om Kroaen, die het regime van Tito ook buitenlands gewelddadig bestrijden. Tussen de Bondsre publiek en Joegoslavië bestaat sinds 1974 een uitleveringsver drag. In het kader van dit verdrag zijn in de afgelopen vier jaar al leen al 30 Joegoslaven, in hoofd zaak Kroaten, aan Belgrado uit geleverd. Ofschoon in Bonn ont kend wordt dat het hier om een "ruilhandel" gaat, lijkt het toch rechtvaardig tussen beide uitle veringsverzoeken een zeker ver band te leggen. De vier in Joegoslavië gearresteer de Duitsers worden gerekend tot de harde kern van 40 terroristen wier signalement over de gehele Bondsrepubliek is verspreid. Brigitte Mohnhaupt geniet sinds september vorig jaar ook in Ne derland treurige vermaardheid. Zij was vrijwel zeker nauw be trokken bij de schietpartijen in Utrecht, waarbij brigadier Kra nenburg de dood vond (Knut Folkerts werd in verband met de ze zaak tot 20 jaar veroordeeld) en een week tevoren had zij ook te maken met het incident in Den Haag waarbij een politieman werd gewond. Daar vielen de schoten toen de recherche de verdachte papieren van Brigitte Mohnhaupt c.s. wilde controle ren. Ook in Utrecht trokken de terroristen hun wapens in een au toverhuurbedrijf, toen de politie op het punt stond Folkerts en zijn lotgenoten te arresteren. Aan de hand van vingerafdrukken in de Nederlandse huurauto kon de centrale recherche in Wiesba den met zekerheid vaststellen dat de vrouwelijke terroriste, die in Utrecht in een gele Opel Kadet na de schoten op Kranenburg en andere politiemannen wist te ontkomen, Brigitte Mohnhaupt was geweest. Tijdens haarverblijf in Nederland schijnt zij evenals Knut Folkerts enige tijd in het Haagse Parkhotel te hebben ge logeerd. HOOGSTANDJE Een vrouwelijk lid van een Amerikaanse parachutistenvereniging staat bovenop de parachute van een mannelijke collega. Vlak boven de grond gaan zij los van elkaar naar beneden. Zij zijn de enigen van hun groep die deze stunt kunnen uithalen ONTSPANNING Het departement voor gezondheid in Washington maakt zich ken nelijk zorgen dat de Amerikanen niet weten hoe zij zich moeten ontspannen. Waarschuwend dat "de druk van het leven van alledag een zware tol eist van ons fysiek en geestelijk welzijn" zei het in een com munique dat het noodzakelijk is dagelijks een vorm van ont spanning te zoeken en activiteit te ondernemen "Waarvan men echt geniet, geen activiteit waarvan men denkt dat anderen deze willen opleggen". Dan volgen er wat suggesties, zoals: Ga na wat voor recreatiemoge lijkheden, vormingsprogramma's, mogelijkheden voor vrijwilli gerswerk of cursussen zijn, wandel eens wat in je buurt of in het bos, ga dansen, sport beoefenen, in de tuin spitten. Concentreer je op het ontspannen van je spieren, van de toppen van je tenen tot je voorhoofd en hals. Lees ees goed boek. luister naar muziek of rust op een plaats met een prachtig uitzicht GROTE DIAMANT i diamant gevonden In de 'De Beers'-mijnen bij Johannesburg met een gewicht van 70.78 gram. Een woordvoerder van de mijn zei gisteren dat de steen al twee maanden geleden was gedolven en onder de grootste geheim houding was verkocht aan een diamantslijperij in Johannesburg. Een dagblad in Johannesburg wist te melden dat de diamant na bewerking wel eens meer dan dertig mihoen gulden zou kunnen opbrengen. De woordvoerder van De Beers zei dat de steen een opmerkelijke vondst was. niet alleen vanwege zijn gewicht maar vooral door zijn kleur en uitstekende kwaliteit. De diamant is 'Premier Rose' genoemd. JOHANNESBURG (AFP/Reuter)- Twee journalisten van het zwarte Zuidafrikaanse weekblad 'The Voice' zijn maandag gearres teerd, zo heeft het blad bekend gemaakt. Het gaat om de 40-jari- ge Jubv Majet en Phil Mthim- koeloe. Zij zijn gearresteerd in het kader van de veiligheidswet. ADVERTENTIE 22 In Kaapstad werd gisteren ook een katholieke jeugdwerker gearres teerd, de 26-jarige Marcus Rod- gers. Mevrouw Majet is gearresteerd op grond van de wet op de binnen landse veiligheid die het moge- - lijk maakt mensen vast te houden vroor onbepaalde tijd zonder vorm van proces. Vier zwarte journalisten worden in Zuid- Afnka vastgehouden zonder het proces gehad te hebben. Enkele zitten al langer dan een jaar. Het afgelopen weekeinde zijn ver scheidene strijders voor de 'zwar te bewustwording' aangehouden. In Welkom, 250 kilometer ten zuid-westen van Johannesburg, zijn vier leiders van de volksbe weging 'Azapo' gearresteerd. In Alexandra, dat ten noorden van Johannesburg ligt, is de maat schappelijk werker Harry Ma- koebire in hechtenis genomen. Voorts is Monde Hashe, een in woner van Soweto, gearresteerd en door de politie overgebracht naar Port Elisabeth.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9