Dr. K. R. Postma na veertig jaar weg bij KNMI PvdA MAG NIET OPROEPEN Geen reden bestaande verhoudingen bij volkshuisvesting te laten voortbestaan 'Majoor eindigt haar loopbaan op festival Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Voor luitenant-kolonel Bosshardt zit haar taak er bij het Leger des Heils bijna op. Haar laatste wapenfeit in actieve dienst zal zijn de opening van het zomer-festival Bollenstreek '78, dat a.s. week eind gaat plaatsgrijpen in de grote hal van de HoBaHo in Lisse. Het groots opgezette festival moet geld in het laatje gaan brengen voor de Zonnebloem regio Bollenstreek die van een batig saldo onder meer extra vakantiedagen voor zieken en lichamelijk ge handicapten wil gaan bekostigen. Vorig jaar werd op bescheiden schaal al proef gedraaid met een zomerfestival. Toen hield men er 1400 gulden aan over. Dit keer wordt gerekend op 30.000 gulden. Duizend bejaarden uit de Bollenstreek hebben een uitnodiging gehad 's morgens van de partij te zijn op het festival. Onder meer zal hen worden voorgeschoteld diverse bloemsierdemonstraties en het optreden van het Hongaarse orkest Lajos Horvath. 's Middags kunnen in de Hobahohal 1000 „gezonde en gehandicap te" kinderen terecht. Gerekend wordt vooral op de scholen. Voor de kinderen is er poppenkast en kinderbloemschikken en het optreden van wat clowns. Er is ook een avondvullend programma. Gecontracteerd zijn o.a. de dixielandband The Katzenjammer Kids, Toos Scholte (met zijn liedjes van toen) en het Jordaan Kabaret. dat de WD-aanhang zich te genover politiek-andersden- kenden erg agressief gedroeg en dat tijdens een rustpauze in Boerenburgh de vlam in de pan was geslagen. Of de poli tie maar zo vriendelijk wilde zijn de vechtenden te schei den. Politie er naar toe, maar niets aan de hand. Valse mel ding. Ook dat is dorpspoli tiek. Veel groeperingen hebben het nodige kruit droog gehouden, het CDA Noordwijk heeft bij na alles opgepot tot morgen, de WD in Rijnsburg heeft nog een nachtelijke missie in pet to. Vanavond om klokslag twaalf uur wordt daar het zgn. "kwartet-plan" opera tioneel. Terwijl Rijnsburg op één oor ligt deponeren de poli tieke nachtbrakers in elke brievenbus in het dorp een stapeltje kwartetkaarten waarop staan afgebeeld de kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezing Het is geen toeval dat gekozen is voor kwartetkaarten. Ook in de gemeentepolitiek ontbreekt het dezer dagen niet aan raf finement. Kortgeleden werd nl. op het gemeentehuis van Rijnsburg een kwartetspel ten doop gehouden. Naast histo ricus Leenheer verleende CD A-wethouder De Mooij zijn medewerking aan de tot standkoming ervan. Wat de WD in de komende nacht in 3500 brievenbussen deponeert wordt gezien als een ludieke aanvulling op het origineel CDA-kwartet, dat overigens bar slecht verkoopt. Veel gemeentelijke politieke groeperingen in de bollen streek zijn deze verkiezing af gestapt van de traditionele verkiezingsfolder die, "toege diend" zonder wat extraatjes, langzaam maar zeker uit de gratie raakt en in de meeste gevallen dezelfde snelle weg gedoemd i$j,e gaan als zojuist van de déur.fnat geraapte reclamefolders e.d. namelijk de prullebak.i Of zoals hét Llssese raadslid mevrouw Van Ruiten (D'66l PPR) deze langzamerhand Amerikaanse trekjes verto nende vertoningen ziet: "Geef je de kiezers alleen maar een foldertje dan klikt het maar sporadiècl).. Een klein ge schenkje maakt het praten di rect een 'slü,k makkelijker. De barrière is doorbroken en het hoeft echt niet veel te kosten". De tijd dat gemeentelijke poli tieke groeperingen in de ver kiezingsstrijd konden vol staan met de verspreiding van een huis-aan-huis-folder met daaraan vastgeplakt een discussieavond in het café of dorpshuis, is niet meer. Voor het afdwingen van sympa thie, het winnen van stemmen komt anno 1978 meer kijken dan een doorregen babbel of een van beloften bol staand vlugschrift. Het schermen met ivoorden is bij Burgemeester van "5?-'74. Benutte de gunstige conjunctuur ten voile voor de eehcle Rijns- burgse gemeenschap /ijn inspanning vooral, bepaalde het huidige karakter van de gemeente. B.H. Kootnan G. Hermans Drs. N. R de Roos Mr. J\N. Howcier Vele (arcn reed dooi Rijnsburg de trant, die 1 ctden toegang gal tot de stranden van Nocd- wiik en Katwijk. üc tram Ophaalbrug De Vliet Lange vaart het elkaar de loef afsteken naar een ondergeschikte plaats verdrongen. Althans die indruk wordt licht gewekt ziende hoe de bedrijvers van de gemeentepolitiek niet dra len de verkiezingskas aan te spreken om breedgebarend Sinterklaas te kunnen spelen. Ter illustratie een kleine op somming van wat er in de af gelopen dagen zoal in diverse De PvdA in Lisse mag op de verkiezingsdag niet met een geluidswagen door het dorp rijden om Lissenaren op te roepen te komen stemmen. B W van Lisse hebben dat gistermiddag tijdens de we kelijkse vergadering beslo ten. Al eerder kwamen zij, in de raadsvergadering tot dat standpunt. Daar is de PvdA tegen in beroep gegaan. In zo'n geval moeten B W op nieuw, aan de hand van het ingediende bezwaarschrift, een beslissing nemen. Nu men ook in de tweede instan tie niet overstag is gegaan gaat de PvdA het hoger op zoeken bij de Raad van Sta te, die echter onmogelijk nog voor de verkiezingen een uitspraak zal kunnen doen. "Daar zitten we niet zo mee", zegt PvdA-raadslid Rosdorf, "als we maar een uitspraak hebben voor de verkiezingen van 1982. We zien dit als een testcase". B W van Lisse vinden dat de algemene poli tieverordening (art. 34) dui delijk aangeeft dat het stemmen in alle rust dient te geschieden en dat in dat beeld geluidswagens niet passen. De PvdA vecht die theorie aan. Rosdorp: "De verkiezings dag is een dag als alle andere dagen. Net zo goed als de ge meente Lisse toelaat dat hier tijdens de bollendrukte 's avond om acht uur nog ge luidsauto's van het VW door de straten rijden om mensen aan te sporen een slaap plaats beschikbaar te stel len, zo goed moeten wij het recht hebben om de mensen op te roepen te komen stem men". Dat andere politieke partijen in. de Lissese gemeenteraad zich in het verleden nooit druk hebben gemaakt om het "geluidswagenverbod" op verkiezingsdag is volgens Rosdorf niet verwonderlijk. "Uit in het verleden gehou den enquêtes is gebleken", zegt hij, "dat veel mensen die op de PvdA stemmen dat pas kunnen 's avonds na hun werk tussen vijf en zeven uur. Het is duidelijk dat an dere politieke groeperingen er geen baat bij hebben als wij die "late" groep 's avonds aansporen om te gaan stem men. Zo eenvoudig ligt de zaak. bollenstreekgemeenten werd geschonken. Beginnende in Sassenheim. Daar schoven zaterdagmorgen WD-raadsleden en sympa thisanten op een strategisch ogenblik (rond koffietijd) plakken snijkoek door alle brievenbussen, keurig ver pakt in een papieren zakje met het opschrift "WD, dat is andere koek". Met de koekk ruimels nog in de mondhoe ken mochten de Sassenhei- mers even later namens het CDA een met groene verf over spoten zeewierplantje in ont vangst nemen en in de nog vrije hand werd door de com binatie PvdA/D'66 een bos bloemen gedrukt. Nog wat klein spul als lucifers, ballon nen en stickers voor in de broekzak en de Sint zijn taak zat er op. In de overige plaatsen ongeveer hetzelfde beeld, met hier en daar wat nuanceverschillen. Zo werden in Lisse geen bak jes zeewier maar slaplantjes weggegeven en namen groene snoepjes de plaats in van de snijkoek. In Noordwijk gin gen de sinaasappels, rozen en kleurplaten in het rond, maar ook praatjes. Bijvoorbeeld RMNSBGRG Burgemeesters B.H. Koomans De afgelopen weken is door toe doen van Den Uyl opnieuw een discussie ontstaan over de zoge naamde vijfde macht, oftewel over de invlaed van allerlei orga nisaties buiten de overheidssfeer, op gebieden als onderwijs, volksgezondheid en volkshuis vesting. Organisaties, die voor mensen belangrijke voorzienin gen bieden en beheren. Ook wel het „particulier initiatief' ge noemd. Een machtsstructuur naast regering, parlement, rech terlijke macht en ambtenarenap paraat. Ze is in hoge mate verzuild, zodat organisaties van verschillende levensbeschouwing elkaar in hun activiteiten beconcurreren of aanvullen. Er zijn grofweg twee tegengestelde benaderin gen van deze vijfde macht. In de eerste wordt als probleem erva ren dat de soms verregaande in vloed van het particulier initiatief onvoldoende democratisch ge controleerd wordt. Het beleid wordt gevormd door wat wel lan delijke koepels worden ge noemd. De besturen ervan zijn lang niet altijd door de achterban van lokale organisaties gekozen en de mate waarin ze verant woording moeten aleggen is soms gering. Het gevoerde beleid kan niet door de bevolking in haar geheel worden beïnvloed, hoewel ze zelf wel de invloed van dat beleid ondervindt. In de tweede benadering wordt de vijfde macht positief gewaar deerd. De overheid (regering en parlement, b en w en gemeente raad) moet niet alles zelf doen. De activiteiten van maatschappelij ke organisaties zijn een vorm van democratie. Beslissingen worden dichter bij de mensen genomen; minder centraal. De discussie heeft een extra poli tieke lading gekregen, omdat Den Uyl, uitgaande van de eerste benadering, heeft gesteld dat de werkelijke politieke basis van het CDA in de vijfde macht gelegen is. Politieke invloed wordt uit geoefend via maatschappelijke organisaties. Aantasting ervan wordt met man en macht voor komen. Van CDA-zijde is geant woord dat de socialisten in'het verleden de fout hebben gemaakt voor verwerving van invloed vooral naar de door kiezers geko zen organen te hebben gekeken en de activiteit van maatschap pelijke organisaties hebben ver waarloosd. Dat is hun eigen schuld, dus moeten ze nu niet zeuren. Ik geloof dat de grootte van het probleem per beleidsgebied kan verschillen. De levensbeschou wing speelt in het onderwijs bij voorbeeld een grotere rol dan in de volkshuisvesting. Dus zijn aparte onderwijsorganisaties eerder te accepteren. Hoewel ook dan de noodzaak bestaat te voor komen dat geld verspild wordt; te verzekeren dat direct betrokke nen (ouders) invloed kunnen uit oefenen; er voor te zorgen dat een geboden voorziening kwalitatief goed is. Christelijk onderwijs kan ik me voorstellen. Christelijke woningen veel minder. Toch zijn er tal van gesloten wo ningbouwverenigingen en stich tingen op levensbeschouwelijke grondslag. Ze ontstonden in eer ste aanleg toen de overheid op woningbouwgebied onvoldoen de actief was. Dus werd er op ei gen initiatief voor eigen parochie gebouwd. De bewoning werd ge bonden aan het hebben van een bepaald geloof, of het lid zijn van een bepaalde organisatie (ook vakbonden). De overheid werd echter actiever. Vanwege de schaarste aan wo ningen werd in vele steden een woningdistributie ingevoerd. De woningbouwcorporaties konden niet meer zelf voor honderd pro cent toewijzen. Ze accepteerden, al dan niet uit vrije wil, bewoners die geen lid konden worden en dus niet konden meebeslissen over het beleid. Daarnaast werd de regel ingevoerd dat de over heid niet zelf meer zou bouwen. Coöperaties dienden deze taak, ten behoeve van de gemeen schap, te vervullen. Dus ook voor bewoners die niet lid zouden kunnen worden. Zolang de zeg genschap van de bewoners niet als doelstelling van beleid werd gezien, werd het niet als groot probleem ervaren. Nu de situatie is veranderd zitten we er wel mee. Iedere bewoner moet over het te voeren beleid kunnen meebeslis sen. Dat uitgangspunt botst met het bestaan van: a. verenigingen waarvan slechts een beperkt aan tal mensen lid kan worden, want dit schept eerste- en tweederangs bewoners; b. stichtingen op spe ciale grondslag. Deze hebben ex tra weerstand zich om te vormen tot open verenigingen, terwijl die de bewoner juist meer zeggen schap bieden. Er is alle reden op het gebied van de volkshuisvesting de structuur van de coöperaties te herzien. Juist in het belang van de demo cratisering. De situatie in ieder van de beleidssectoren zal op de eigen merites moeten worden be zien. Op het gebied van de volks huisvesting is er geen reden de traditionele verhoudingen te la ten voortbestaan. Hans Kombrink - extra politieke lading Op 1 juni verlaat dr. K. R. Postma als directeur van de operationele dienst het KNMI te De Bilt, waar hij 40 jaar lang de ontwikkelingen- van zeer nabij heeft mmegemaakt Hij heeft niet alleen vele hon derden weerkaarten gete kend, stormwaarschuwingen opgesteld en talrijke interna tionale conferenties bijge woond; hij introduceerde in 1951 ook het eerste Neder landse weerkaartje voor de televisie, toen nog de NTS (Nederlandse Televisie Stich ting). Zijn vader, leraar biolo gie aan het stedelijk gymna sium in Den Haag (en afkom stig uit Grijpskerk), ging er in 1922 mee akkoord dat zoon Rienk een abonnement op het weerkaartje van het KNMI kreeg, waarvoor hij zich - als negenjarige - al sterk interes seerde. Na het gymnasium ging Rienk wis- en natuur kunde studeren in Utrecht, als aanloop voor een aanstel ling als wetenschappelijk as sistent bij het KNMI in 1938. Postma raakte juist wat thuis in de weerkamer toen de Duitse bezetting kwam en ook het KNMI zich niet meer met het weer mocht bemoeien. Alleen nog wat metingen in eigen land van regen, zon en tempe ratuur (klimatologie) waren toegestaan. In die oorlogsja ren heeft prof. dr. W. Bleeker enkele meteorologische leer boeken samengesteld waar aan de jonge Postma een be langrijk aandeel had. Na de oorlog, in de zonder van 1945, kreeg Postma opdracht om zo snel mogelijk het waarnemingsnet in Neder land weer op gang te brengen. Op de avond van 31 januari, de avond voor de stormramp in Zeeland, begaf Postma zich 's avonds laat, na in Utrecht een uitvoering van de perso neelsvereniging te hebben bijgewoond, weer snel naar de weerkamer in De Bilt en bleef daar tot ver in de zon dag, toen de stormvloed bezig was een ramp te voltrekken. Postma: „Het stemt mij altijd nog tot voldoening dat het kNMI voor die orkaan wel tij dig heeft kunnen waarschu wen, al kon niemand bevroe den dat vooral de lange duur van de orkaan (met tweemaal hoog water) deze uitwer king zou hebben". Door J. H. Pelleboer Krijgt het KNMI veel kritiek? Postma: „Er zijn perioden waarin soms enkele dagen heel moeilijk zijn een juiste voorspelling te doen en dan komen er inderdaad brieven en telefoontjes. Dat mag ook. Kritiek is goed maar men moet zich dan toch altijd eerst goed op de hoogte stellen van de feiten, als het kan bij de bron, in dit geval bij het KNMI. Natuurlijk maken wij af en toe een misser, maar dikwijls blijkt de kritiek on gegrond". Meer stormen? Enkele verzekeringen hebben de premie voor stormschade ver hoogd omdat er de laatste ja ren meer stormen voorkomen, klopt dat? „Het klopt wel dat wij enkele zeer zware stormen na elkaar hebben gehad (1972, 1973, 1976) die ook veel schade ga ven, maar evengoed heb je soms lange perioden met he lemaal geen zware stormen. Wij kunnen hier nazien hoe vaak of hoe weinig ze zich voordoen". ►Vat is uw ervaring met de weersverwachting van het KNMI van de laatste jaren. „De trefzekerheid van de ver wachting op kort termijn, 12 a 18, hoogstens tot 24 uur, is er de laatste twintig jaar vrywel niet op vooruitgegaan en dat baart ons wel eens zorg. Op iets langere termijn, twee a drie dagen, is er de laatste ja ren wel een belangrijke voor uitgang in betrouwbaarheid te bespeuren. Een moeilijke zaak is de informatie-over dracht. Je moet de verwach ting kort houden, anders komt het niet over. Verwacht wordt dat in 1979 de nieuwe grote computer te Rading (bij Londen) klaar komt en men wil dan naar verwachtingen voor 10 tot 14 dagen". Postma heeft de komst van buienradar, weersatellieten weercomputers en zoveel an dere dingen meegemaakt, maar welke verbetering ziel hij eventueel nog, met een voudige middelen, o.a. wat de voorlichting betreft? Regionaal postma: Dan denk ik aan een wat meer regionale weerbe- richtgeving. Nederland is klein, maar toch zijn er enkele gebieden, waaronder de Wadden, Zeeland, Zuid-Lim burg, die dikwijls een afwij king te zien geven bij het lan delijke weersverloop. Via de radio of televisie iets meer doen is een moeilijke zaak, want bij de omroepen is het niet zo eenvoudig om er er gens een minuut bij te krij gen". In de winter is er een speciaal weerbericht voor de bouw, kan ditzelfde telefoon num mer in de zomer niet worden gebruikt voor meer informa tie voor de landbouw en voor vakantiegangers? „Dat kan zeker. Maar vergeet niet, dat de bouwnijverheid hiervoor drie meteorologen, die aan dit bouwweerbericht werken, betaalt. Wij geven ook speciale verwachtingen voor de boortorens, ook dat wordt betaald, zoals tegen woordig ook luchtvaartmaat schappijen betalen voor in formatie. De gezamenlijke landbouwinstanties zouden, als er werkelijk behoefte be staat aan meer informaties, moeten trachten om bijvoor beeld via het ministerie van landbouw of financieel via hun eigen standsorganisaties, een bedrag los te krijgen om enkele meteorologen te kun nen aantrekken. In dat geval zou er per telefoon inderdaad wel meer informatie over nachtvorst, cweertypes om wel of niet te kunnen bespui ten enz. kunnen worden ver strekt. Het KNMI zelf mag van hoger hand slechts zeer beperkt meer mensen in dienst ne men. Wanneer de gelden daarvoor langs andere wegen wel beschikbaar zijn, zal het KNMI zeker klaar staan om meer informatie te geven. Bij het hele KNMI staat de scheidende dr Postma be kend als een van de meest en thousiaste weermensen die het KNMI heeft gekend. Waar hij ook voor een werkbezoek kwam. op een vliegveld, in het buitenland, als hij wist dat er een weerkaart in de buurt lag. nam hij er zeker kennis van. Die interesse zal na 1 juni zeker niet verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4