"Gemeente heeft geen economisch beleid gevoerd Juliana School: nog één jaar? SPOORWEGEN TEGEN VIERBAANSWEG Verplancke neemt afscheid YYY Hazerswoods meisje (12) gewond bij botsing Klanten willen s groentehal niet kwijt DINSDAG 30 MEI 1978 structuurplan en geen gemeen telijk. Dat zou dan volgens Van Aken voorkómen dat er gespro ken wordt van een verlies van werkgelegenheid wanneer een bedrijf naar een buurgemeente verhuist. De heer Bleijie (CDA) verweet de gemeente een te passief beleid bij het aantrekken a LEIDEN - Industrieterreinen en parkeerplaatsen stonden gisteravond centraal op een d©or het CDA georganiseerde forum-avond over het economisch beleid in de gemeente Leiden. Het was voor de eerste maal dat wethouder Van Aken, die door de PvdA op de zeventiende plaats van de kandidatenlijst is gezet, in het openbaar namens zijn par tij optrad. Het raadslid Van Duyn die de VVD vertegenwoordigde zei dat in de jaren 74-78 in Leiden een econo misch beleid heeft ontbroken. Wanneer het niet gelegen heeft aan de wethouder, dan was het wel aan het college waar econo mie een besmet woord was. Ook had hij kritiek op het CDA. Hy noemde programma punten van deze partij zoals kantoorruimte voor 1000 mensen en 10 hectare nieuw industrieterrein „lokker tjes". PPR woordvoerder Van Oosten noemde de stelling van het CDA dat de binnenstad niet bereik baar zou zijn „misleidend". „Dat geldt alleen voor mensen met au to's. De bereikbaarheid van de binnenstad kan beter, maar is niet slecht. Het merendeel van de mensen komt niet naar de bin nenstad met de auto, maar met het openbaar vervoer, lopen of per fiets", aldus Van Oosten. Wethouder Van Aken die de afge lopen vier jaar de post economi sche zaken heeft beheerd, zei dat de gemeente maar beperkte mo gelijkheden heeft om bedrijven aan te trekken; namelijk het bie den van ruimte en het afgeven van vergunningen. „Wij hebben het niet in de hand bedrijven neer te zetten en ook niet om ze te ver plaatsen" zei Van Aken. Hij pleit- té voor een regionaal economisch drijven. Als voorbeeld noemde hij de Schiphollijn: We hadden allang in de startblokken moeten staan om bedrijven te werven. De spoorwegen gaan nu in Den Haag bij het Holland Spoor een zaken centrum bouwen. Dat had hier moeten komen. Als het aan de vertegenwoordigers van de vier partijen die gisteren aanwezig waren ligt, kan morgen het gebied bij Roomburg omge zet worden in industrieterrein. Van Aken, Bleijie en Van Duyn noemden daarnaast ook nog Ste- venshofpolder waar volgens hen in de toekomst op een gedeelte een industrieterrein zou kunnen worden gevestigd. Afscheid van mr. N. Hofstee LEIDEN - Mr. N.F. Hofstee heeft gisteren bij zijn officiële afscheid als secretaris van de Leidse uni versiteit een bronzen penning met zijn eigen beeltenaar gekre gen. Zijn vrouw ontving uit han den van mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, de universiteitspenning in zilver. Namens het college van decanen bood mr. C. Oomen de scheiden de secretaris een bundel aan waarin een aantal bijdragen zijn opgenomen over de loopbaan van mr. Hofstee alsmede over zijn studietijd. Van de rector magnifi cus prof. dr. D.J. Kuenen ten slot te mocht de secretaris, die met pensioen gaat, een evelop met in houd in ontvangst nemen. Na de plechtige bijeenkomst in een van de collegezalen van de Gor- laeuslaboratoria volgde een re ceptie, die zeer druk bezocht werd. Van een auto die op het parkeer terrein aan de Garenmarkt stond, werden in de nacht van zondag op maandag de vier ban den, twee koplampen en sier- strips gesloopt. De totale schade bedraagt duizend gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De christelijke Juliana-kleu ter- school in de St. Jorisstraat te Al phen wordt met opheffing be dreigd. In het komend schooljaar zakt het aantal leerlingen van de huidige 27 naar 15, terwijl de voorspellingen voor het school jaar 1979/1980 geen verbetering in het vooruitzicht stellen. Dat betekent dat de minister geen ontheffing meer zal verlenen zo dat de Julianaschool per 1 augus tus 1979 verplicht zal worden op geheven. Vorig jaar, in augustus 1977, werd de lagere Bethlehemschool, ge legen bij de Julianaschool, geslo ten. Het bestuur achtte het hand haven van zes protestantse christelijke scholen in het gebied ten zuiden en ten westen van de Oude Rijn onverantwoord, ge zien het dalende leerlingental in het centrum van Alphen. Bij de leden, die zich in meerderheid achter het bestuur opstelden, wekte dat de nodige beroering. Vooral de ouders van leerlingen kwamen tegen de sluiting in het geweer. Volgens hen negeerde het schoolbestuur de vrije schoolkeuze van de ouders door het vaststellen van wijken als ba sis voor het leerlingenaanbod. In het programma voor de aan staande ledenvergadering van de Vereniging Protestants Christe lijk Schoolonderwijs (deze ver gadering wordt vanavond ge houden) bepleit het schoolbe stuur opnieuw dat ouders, schoolleiding en oudercommis sies zich "houden aan hun wijk", waarbij alleen "bijzondere rede nen" een grond mogen zijn om daarvan af te wijken. Het koppelen van wijk en school is voor de vereniging één van de hulpmiddelen om een goede prognose te kunnen maken over het in de toekomst te verwachten leerlingenaanbod. Dat aanbod is bepalend voor de sluiting of stichting van scholen. Naast de toekomst van de Juliana school zal vanavond tijdens de vergadering in de Salvatorikerk (aanvang 20.00 uur) ook de be stuursverkiezing punt van dis cussiezijn. Voorzitter J. Ponsvan het dagelijks bestuur is niet her kiesbaar. Het algemeen bestuur stelt voor R. Gerritsen als opvol ger van Pons te benoemen. De actievoerdster, Marianne Blankert, telt de handtekeningen voor het fruitpaleis. LEIMUIDEN -Op initiatief van Marianne Blankert zijn klanten van de groente- enfruithal van Jan van Sprang in Lehnuiden een handtekeningenac tie begonnen om de groentehal voor het dorp te behouden. De in een schuur aan de Dr. Stapensea- straat gevestigde groentehal is niet meer in het bestemmingsplan Dorpskern II opgenomen. Klan ten hebben daaruit afgeleid dat de schuur, waar in op maandag en vrijdag groenten en fruit wor den verkocht, moet verdwijnen. Initiatiefneemster Marianne Blankert: "Ik hoorde dat de hal weg zou moetenIk heb toen een briefje opgehangen en een handtekeningenlijst neerge legd.maar ik had nooit gedacht dat hetzo'n vaart zou lopen". Inmiddels hebben al dik honderdvijf tig klanten getekend voor het behoud van de hal. De zeer druk bezochte groentehal is dHeen op maan dag en vrijdag open. De overige dagen in de week staat Jan van Sprang met zijn handel op markten in de regio. Een en ander betekent dat Van Sprang zijn groente en fruit tegen marktprijzen aan de man kan brengen. De hal is dan ook bijzonder geliefd bij de Leimuidense huisvrouwen. De inge zamelde handtekeningen zullen naar het college van burgemeester en wethouders worden ge stuurd. met de bedoeling het opdoeken van de groentehal tegen te houden. En als het helemaal niet anders kan, kan de hal misschien verplaatst worden", stelt Marianne Blankert. Bij de gemeente erkent men dat de hal inderdaad niet is opgenomen in het bestemmingsplan dorps kern II. Wèl zijn er in het bestemmingsplan op de Stapenseastraat mogelijkheden voor drie nieuwe winkels opgenomen, ter vervanging van bestaan de winkels. De klanten van de groentehal, bij monde van Marianne Blankert voeren daar tegen aan dat in een officiële winkel niet meer tegen zulke aantrekkelijke prijzen groenten en fruit zullen kunnen worden verkocht. Volgens een woordvoerster van de gemeente is er met betrekking tot de groentehal nog geen enkele be slissing genomen'Dat er behoefte aan zo'n hal is, is zeker", aldus deze woordvoerster. Volgens haar zijn er buiten het bestemmingsplan Dorspkern II nog mogelijkheden voor bedrijfsvestigingterwijl ook een verplaatsing van de hal niet uitgesloten is. "Er zal natuurlijk eerst nog met deze man gespro ken moeten worden, maar voordat de plannen voor de Stapenseastraat gerealiseerd zullen zijn, zijn we weer zoveel jaar verder. Het zijn boven dien alleen nog maar ideën. Het bestemmingsplan moet eerst nog officieel vastgesteld worden". ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een aanrijding gistermiddag om streeks half vier liep de 12-jarige Renata H. uit Hazerswoude der mate ernstige verwondingen op, dat ze in bewusteloze toestand moest worden overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord. Ze moest daar worden opgenomen met inwendig letsel. Het meisje reed op het fietspad van de Hoorn en werd bij de T-kruising met de Ondernemingsweg aangereden door de 40-jarige Duitse automo bilist A. S., die te ver doorreed over de haaietanden op de weg, waardoor hij een deel van het fietspad blokkeerde. Geding tegen 5? J J gebruikers van fabrieken LEIDEN - De commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden heeft de gemeente gisteravond het groene licht gegeven voor het voeren van een rechtsgeding te gen de huurders en gebruikers van ruimten in Van Wijk-Zaal- bergcomplex. In verband met de ontruiming van dit voormalige fabfrieksgebouw zal de groep huurders die nu nog in het pand verblijft door de gemeente voor de rechter worden gesleept. Hoewel de commissie niet om een direct advies werd gevraagd bleek dat men weinig bezwaren heeft tegen een procedure. Van der Horst (PvdA) vond wel dat het college van B en W bij elke stap die men in de hele recht sprocedure wil gaan zetten de raad om toestemming moet vra gen. Burgemeester Vis zag dit niet zitten, zo bleek uit zijn reac tie. 'Dat bezorgt vertragingen, terwijl er haast zit achter deze zaak. Als het college steeds met de raad moet overleggen dan wordt de procedure lamgelegd tijdens de vakantieperiode'. Af gesproken werd dat tijdens een raadsvergadering verder wordt gediscussieerd over de te vol gend procedure. LEIDEN AAR VERKOCHT "GESTOLEN" BROMFIETS NOORDWIJK - Een Leidse grondwerker (21) probeerde de Noordwijkse politie wijs te maken dat zijn bromfiets zou zijn gestolen. Toen zij op on derzoek uitging kwam zij ach ter de vreemde manipulaties, die de Leidenaar had uitge haald. KATWIJK - In de Christelijke Kleuterschool "De Duinroos" aan de Randweg in Katwijk aan Zee wordt woensdagavond van half 4 tot 6 uur een bazaar gehou den. De opbrengst daarvan is be stemd voor de kleuterschool in Boslanti (Suriname). Deze school is door de "Duinroos" geadop teerd, nadat mevrouw H.G. Wielmaker dia's op een ouder avond had vertoond over deze school, die in zeer behoeftige om standigheden bleek te verkeren. Iets meer dan een week geleden stapte de grondwerker het bureau in Noordwijk binnen met de mededeling dat zijn splinternieuwe brommer, ter waarde van zesentwintig- honderd gulden, was gesto len. Bij controle trof de Leidse re cherche dezer dagen de bromfiets aan bij een hande laar in de sleutelstad, die haar voor veertienhonderd gulden had gekocht van een leer ling-reparateur, eveneens af komstig uit Leiden. Na on dervraging kwam aan het licht dat de jongen de brom mer voor vijfhonderd gulden had gekochtvan de ei genaar zelf. Bij diens verhoor bleek, dat hij het voertuig in huurkoop had gefinancierd. Met de bedoe ling de verzekeringspennin gen te incasseren, had de grondwerker voorgewend, dat de brommer was gestolen. Doordat het voertuig zo snel werd opgespoord, ging de vlieger niet op en kreeg de Leidenaar een proces-ver baal voor het doen van een valse aangifte, verduistering en poging tot bedrog van een verzekeraar aan de broek. Tussen Alphen en Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN-ln de adviescommissie overleg wegen heeft de Nederlandse Spoorwegen zich uitgesproken tegen de aanleg van een vierbaansweg tussen Alphen en Leiden. NS stelt, dat indien tussen Al phen en Leiden een stuk dubbelspoor wordt aangelegd veel beter dan thans het geval is met een kwartierdienst vervoersmogelijkheden worden geboden. Hierdoor kan ook de bestaande wegverbinding worden ont last en zou de geplande uitbreiding voorshands achterwege kunnen blij- m een eind vorige week huis aan huis in Alphen aan den Rijn en Bodegraven verspreide folder zet NS op een rijtje, waarom gebruik van de trein voor forensen tussen Alphen aan den Rijn en Den Haag-centraal een goed alterna tief is voor de eigen auto. Van die forensen maakt volgens NS de helft al gebruik van de trein, maar dit aantal kan en mag van de Spoorwegen best nog wat groeien. NS wijst erop, dat de wegverbin ding Alphen-Leiden-Den Haag niet optimaal is en veel tijd vraagt van de auto-forens. De parkeer- mogelijkheden in Leiden worden beperkt genoemd en er wordt op gewezen, dat binnen loopafstand van het Leidse station veel werk gelegenheid is geconcentreerd. "De kortgeleden genomen be slissing om de uitbreiding van het Academisch Ziekenhuis dicht bij het station te situeren De NS deelt verder mee, dat eind juni in Alphen aan den Rijn een stationsparkeerterrein voor hon derd auto's gereed zal komen. Ook aan het comfort voor reizi gers werd in Alphen de laatste tijd het nodige gedaan. Zo kwam er een nieuwe perronkap op het tweede perron en werd er een omroepinstallatie in gebruik ge nomen. Forensen op Den Haag- Centraal en Hollands Spoor en Rotterdam-Centraal hebben ten slotte nog de mogelijkheid om bij hun treinabonnement een huur- fiets-abonnement te nemen. "Stuk voor stuk aanbevelingen voor een intensiever treinge bruik", zo meent NS. Burgemeester en raadslid ruziën VALKENBURG - Burgemees ter Van 't Wout en mevrouw Van den Broek, raadslid voor de PvdA/PPR, hadden het gisteravond met elkaar aan de stok. Niet de eerste keer overigens want in vori ge raadsvergaderingen zaten beiden elkaar ook al eens in de haren. Een opmerking over het tijd schema van een voorberei- dingsbesluit schoot bij de burgervader in het verkeer de keelgat. Een geïrriteerde Van 't Wout: "Dit lijkt nergens op. U laat telkens doorschemeren dat burgemeester en wethou ders niets zouden hebben ge daan." De burgemeester liet, vrij scherp, weten dat me vrouw Van den Broek zich eerst maar eens goed op deze materie moet oriënteren en dan pas opmerkingen ma ken. Wethouder Vis was eveneens niet "blij" met de kritiek van het raadslid. Mevrouw Van den Broek kreeg een ruggesteuntje van het CHU-raadslid V.d. Meij, die de burgemeester op de vin gers tikte over zijn uitlatin gen. In Katwijk KATWIJK - Chris Verplancke is een geslaagd man. Hij weet dat zelf heel goed. Katwijk weet het ook heel goed, en bewees dat door afgelopen vrijdag massaal afscheid te nemen van deze 65-jarige WV-directeur. Geen wanklank werd gehoord. Napraten op het ruime terras van zijn grote woning in de Katwijkse wijk Hoornes. Het huis staat midden in het groen. Er is een zwembad bij. Binnen staat het nog vol met bloemstukken van de vrijdagse receptie. Veel fles sen prima wijn, ook cadeau ge kregen. Verplancke zelf gaat zo mers gekleed. Nog twee dagen en hij is officieel directeur af. Verplancke heeft een enorme bete kenis gehad voor het Katwijkse toerisme. Hij stampte in Katwijk een VW uit de grond, en heeft zich tientallen jaren en naar hij zelf zegt "dag en nacht" met de toeristische promotie van deze plaats beziggehouden. Waar iets te improviseren viel, was Ver plancke te vinden. Dat is dus eigenlijk geen nieuws meer. Behalve voor Verplancke zelf, die bereid is om bijna twee uur lang sterke staaltjes uit zijn loopbaan naar boven te halen. Het ene na het andere voorbeeld rolt over de tafel. Vaak gevolgd door. "Je moet blijven vechten, en de badplaats in het plaatje houden", of: "Als je het moderne toerisme staat te verkopen, moet je er iets van maken". Handelsreiziger Hij heeft Katwijk vanaf 1956 in het buitenland verkocht als een han delsreiziger, en praat daarover zo enthousiast, dat het lijkt of hij er nog aan moet beginnen. Met die vergelijking met een handelsrei ziger komt hij trouwend zelf ook naar voren. "Als het om de toeris tische promotie van Katwijk ging, moest je desnoods een ijs kast bij de Eskimo's kunnen slij ten", aldus de WV-directeur. Begonnen als bakker, werd Ver plancke in 1956 directeur van het VVV in Katwijk. Er stond elk jaar wel een reisje naar Duitsland op het programma. Voor de contac ten, voor stunts om mensen te trekken, of om met toeristische bedrijven afspraken te maken. Verplancke stal de show, niet in het minst door zijn ongelooflijke spraakzaamheid, waarbij hij er ook nog eens in slaagt om binnen één minuut drie onderwerpen de revue te laten passeren. "In een Duits plaatsje hoorde ik, dat de Bond van Kriegsbescha- digten (Gehandicapten door oorlogsgeweld red.) die avond zou beslissen, waar hun tochtje heen zou gaan. Het spande er om: Nederland of Oostenrijk. Ik be sloot er heen te gaan, om ze te bewegen naar Katwijk te gaan. Ik wilde die strijd winnen, en ik won het ook. Je gebruikte dan allerlei argumenten, maakte van Katwyk iets moois. Voor deze mensen heb ik bijvoorbeeld geregeld, dat ze een krans konden leggen bij het monument voor oorlogs slachtoffers. Dat had ik ze in mijn praatje beloofd". Hij kan een stroom nar van de mensen die hij kende en nog kent, vaak bekende namen. Verplancke stond vooraan om Katwijk te mobiliseren tijdens de watersnoodramp van 1953. Was de grote kracht achter het Tulip Time Festival. Organiseerde de "haringrace" (om de eerste ha ring) die tot zijn vreugde werd gewonnen door de KW 227 "Karei Doorman", vóór schepen afkom stig uit Vlaardingen, Schevenin- gen en IJmuiden. En was betrok ken bij de actie om Katwijk een haven te bezorgen. het is massaal. De mensen willen er steeds meer uit. Een oorzaak? In hun werk doen ze steeds meer spanning op. Het leven wordt gejaagder, en dat geldt ook voor het toerisme. Geen enkel gezin gaat meer weken op één plaats zitten. Dat is tegenwoordig on voorstelbaar. Van de ene plaats naar de andere is het parool". Dit constateert de ex-WV-direc teur, maar hij laat er op volgen: "Het ging mij er om. om voor die mensen mogelijkheden te scheppen i Kat- Hij deed dat, zoals gezegd, o wijk een goede naam te be: Verplancke: "Je was zo'n reizend ambassadeur. Ik heb wel eens gezegd: Katwijk kun je ver gelijken meteen prachtige piano, maar je moet er wel een goede pianist voor vinden. Achter die promotieactiviteiten stak na tuurlijk ook een enorm stuk commercie. Om in de picture te blijven moest je wel een show opvoeren". De massaliteit van het moderne toerisme. Verplancke: "Jazeker, Met andere woorden: nadelen ge noeg, maar daarover niet zeuren en Katwijk tot een badplaats ma- beetje ken waar iets te beleven valt. Verplancke: "Je moet met je tijd meegaan. We leven niet meer in het dorpje, verscholen in de dui- Chris Verplancke: "Reizend ambassadeur". beslist niet nodig: "Wij hoeven niet voorop te lopen. Straks heb ben alle badplaatsen langs de Noordzee een naaktstrand. En dan komen de mensen weer naar Katwijk, omdat het daar nog rus tig is. Katwijk hoeft niet op te vallen. Katwijk doet het op een andere r Een aantal wensen van Verplancke tenslotte: De uitwatering achter hotel Savoy zou omgebouwd kunnen worden tot een jachtha ven, Katwijk moet zijn centrum opbouwen, en de nieuwbouw van het VW-kantoor moet van de grond komen. Een naaktstrand is Bij zijn afscheid, vrijdag was er zelfs een reclamevhegtuigje in de lucht. "Bedankt Chris" stond er op het wapperende reclamedoek. Verplancke: "Ik was wel be duusd. door al die mensen in de zaal van Tripodia. Toen heb ik ook gedacht: dan heb ik toch voor niets geleefd". HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19