Machtspolitiek of samenwerking. S P Evangelist Biemond nu predikant in Noord-Holland CSSBSQDS19 Ds. Bovenberg was waar de mensen hem nodig hadden Getekend door het verleden Kies échte samenwerking. Stem UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Pastor P. Koster over oecumenische diensten DINSDAG 30 MEI 1978 De evangelist-hulpprediker Francois Biemond (57), afkomstig uit De Kaag, is zondag in het hervormde kerkje van het Noordhollandse West-Graftdijk bevestigd tot predikant. LEIDEN - Omdat dominee J. Bo venberg binnenkort toetreedt tot de dienst Geestelijke Verzorging van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, nam hij zondag af scheid als gereformeerd predi kant van Leiden-Zuidwest (Be vrijdingskerk). Een afscheids- dienst in de eigenlijke zin was het niet, ds. Bovenberg blijft hier wonen en zal nog wel eens in zijn vroegere wijkkerk voorgaan. Bo vendien was de dienst meer ge richt op de belijdenis die enige jongeren op een heel persoonlij ke manier van hun geloof afleg den, dan op zijn vertrek. Ds. M. H. Boogert, in een korte sa menkomst na afloop sprekend namens de hervormde wijkge- meente, typeerde zijn collega als een "alternatieve figuur", die met veel originaliteit en bezieling het geloof had uitgedragen. Veertien jaar is Zuidwest, met een uitloper naar Zoeterwoude, de wijk van ds. Bovenberg geweest. "Je was een pionier en hebt er iets heel fijns van gemaakt", zei ds. Boog ert. "Op allerlei manieren is je oe- Geen grenzen Een gemeentelid dat de hele perio de van ds. Bovenberg in dit stadsdeel had meegémaakt, dankte de scheidende pastor voor zijn sterke aandacht juist voor het kleine werk en voor zijn persoonlijke benadering van mensen en situaties. "Hij heeft al tijd zijn uiterste best gedaan om mensen in nood te helpen. In en buiten de wijk, de stad en ook de kerk". Ds. H. Hortensius, die de kerkeraad algemene zaken vertegenwoor digde, zei, dat voor ds. Bovenberg zijn wijk uitdrukkelijk nummer één was. Zaken in groter verband konden die band niet doen ver slappen. Alleen als het om men sen ging, vooral in zorg en moeite, was hij overal. Pastoraal waren er voor hem geen grenzen. Een instelling die ds. Bovenberg temidden van een zo gemengde bevolking als in het Academisch Ziekenhuis goed van pas komt. Enkele maanden geleden besloot de hervormde synode, de dienst doende hulppredikers alle rech ten van de bevoegde predikant te verlenen. Hulppredikers hebben niet de officiële predikantsoplei ding gevolgd en konden dan ook niet in het register van predikan ten worden ingeschreven. Ze de den al jaren precies hetzelfde werk - preken huis- en ziekenbe zoek, onderricht, evangelisatie en wat dies meer zij-, maar sacra menten bedienen was er niet bij. De synodale beslissing maakte een eind aan wat velen als een onderwaardering van hun plaats in de kerk hebben aangevoeld. Met hun "verheffing" tot predikant zijn de hulppredikers nu uit de kerk verdwenen. Tegelijkertijd is namelijk ook de opleiding tot de ze functie beëindigd. Wijd en zijd ADVERTENTIE Spreiden van macht. Dat zeggen ze wel. Maar dat doen ze niet. Krijgt de PvdA ergens de meerderheid dan grijpt ze de macht, met beide vuisten. En sluit anderen uit. Maar echte democratie is méér dan de helft plus één. De WD staat voor samenwerking. Samenwerking met andere partijen. Omdat niemand de wijsheid alleen in pacht heeft. We moeten daarom samen de problemen oplossen. Ook in uw gemeente. Want als we dat al niet eens kunnen, waar blijven we dan. Word lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, Antwoordnummer 1877, 2500 WB Den Haag, tel. 070-614121. Frangois Biemond. ons land. Hij vertelde dan de kin deren een verhaal en ging daarna alle wagens langs. Zijn blauwe busje, herkenbaar aan de tekst "God heeft ook u lief - Lees de bijbel - S.O.S. - In Jezus Christus is redding", is wijd en zijd be kend. Over de grenzen hadden vooral de zigeuners zijn aan dacht. Kort vóór zijn bevestiging tot predikant keerde Biemond te rug van een evangelisatiebezoek aan Japan. Fanfare In 1966 deed de Hervormde Kerk een beroep op hem om te gaan werken in de Noordhollandse dorpen Graft-De Rijp-Oost- en West-Graftdijk, waar hij eon nogal ingezonken kerkelijk leven aantrof. Naast het gewone ker- kewerk heeft hij hier nu een bloeiende jeugdfanfare, die tot ver in de omtrek meewerkt aan jeugddiensten. De bevestiging van evangelist Biemond tot predikant gebeurde zondag door ds. P.J. de Geeter te Castricum, die sinds 1964 in dienst is bij de kerkprovincie Noord-Holland. ADVERTENTIE Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls sdrss: S.v.p. In bJokiettcrs invullen! i leder vakje s.v.p. Vakantieadres: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen v overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. Francois Biemond, die vóór de oorlog nog een aantal jaren cor respondent van deze krant in De Kaag is geweest, had als evange list-hulpprediker meer dan plaat selijke bekendheid. Hij was jon gensleider in de Martha-Stich- ting te Alphen aan den Rijn en evangelist in een deel van Oost-Groningen, waar nog nooit een man in volledige dienst had gewerkt, en van 1950 tot 1966 op Terschelling, zowel binnen de kerk als onder de toeristen. Lange tijd bezocht Biemond elk jaar alle woonwagenkampen in Struisvogelpolitiek. "Oecume ne zal niet meer zozeer worden bevorderd door het oplossen van theologische problemen als wel door het oplossen van theologi sche problemen als wel doo het groeiende aantal gemengd-ge huwden. Dat zei prof. dr. H. Berkhof (Oegstgeest) op een schooldag van het Nederlands Bijbelinstituut te Zeist in een re feraat over perspectieven en weerstanden in de oecumenische beweging. Volgens hem is het vooral de struc tuur van de rooms-katholieke kerk die de ontwikkelingen te genhoudt. De paus en de polari satie zijn de grootste remmen. Hoe groter stappen worden gezet, des te meer oppositie komt er. De grensvervaging tussen de ker ken is een belangrijke oorzaak van de toeneming van het aantal gemengd-gehuwden. De kerken laten deze groep echter in de kou staan en bedrijven struisvogel politiek. Het gaat, zo zei Berkhof, niet om de vraag tot welke kerk ze moeten behoren maar om de zorg dat z- 5 Daarom moeten plaatselijke initia tieven worden voortgezet. "Er niet te veel over paten. Gewoon doen". Plaatselijke gemeenten kunnen de kerk dwingen tot oe cumenisch handelen. Grotere kerk Verbouwing. Het kerkgebouw van de gereformeerde kerk vrij gemaakt aan de Katwijkerweg in Rijnsburg wordt ingrijpend ver bouwd. Er komt een vleugel met 150 zitplaatsen bij plus een zaal en een grotere ontmoetingsruim te. Exclusief BTW, schilderwerk, stoffering en verwarming kost een en ander 391.000. Het werk duurt tot eind dit jaar. De vrij ge maakt-gereformeerden, die in Rijnsburg 593 leden tellen, heb- Protest. Het Interkerkelijk Vre desberaad en de werkgroep "Stop de N-bom" protesteren in een gezamenlijk telegram aan de Tweede Kamer tegen het rege ringsbesluit om de Lance-raket van een atoomkop te voorzien. Dit besluit is, aldus het telegram, in stijd met het regeringspro gramma dat de atoombewape ning juist zou willen terugdrin gen, en met de groeiende afkeer onder het Nederlandse volk van kernbewapening. Samenleven. Op een "familie dag" van de Evamgelische Om roep in Utrecht, die niet minder dan 28.000 mensen trok, onder wie 6000 kinderen, kwam voorzit ter dominee W. Glashouwer tot een duidelijke afwijzing van alle zogenaamde "alternatieve vor men van samenleving". "Als één ding in deze tijd wordt bedreigd dan is dat het gezin", zei hij. "Wij moeten die andere vormen afwij zen, omdat de Schrift ze afwijst" Bij dat gezin horen, aldus ds. Glas houwer, ook de mensen die niet tot een huwelijk kwamen: de al leenstaanden, "die binnen de gemeente van Christus niet een zaam hoeven te zijn, als die ge meente maar werkelijk op haar plaats is" Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Maasdam B. van der Lelie Raamsdonk, te Nij- kerkerveen J. Vroegindewey Katwijk aan Zee, te Emmen C.J Baart Vaassen, te Harskamp A Vlietstra Doornspijk, te Rotter dam-zuid W.A. Vlasblom De Bilt aangenomen naar Den Briel L.J. de Leeuw Sint Anna Parochie, naar Heemstede (Diakonessen- huis) J.C. de Bruine Schevenin- gen; bedankt voor Ermelo W.L. van der Geer Heukelem. Geref. Kerken: aangenomen naar Eindhoven G.P. van Dam (we tenschappelijk medewerker Vrije Universiteit) Alphen aan den Rijn. Afscheid. Ds. A.J. Snaayer, die van 1944 tot 1954 predikant in Leiden was, heeft afscheid genomen van de doops gezinde gemeente te Haarlem, om gezondheidsredenen een jaar eerder dan de bedoeling was. Intrede. Op 2 juli wordt ds. H.B. van 't Hof (Honselersdijk) in de ziekenhuiskapel bevestigd tot predikant van het Diakonessen- huis te Leiden. Hij wordt de op volger van ds. H.W. Hemmes. Ds. Van 't Hof, die van 1969 tot 1973 predikant was in De Kaag, hoopt op 18 juni afscheid te r Honselersdijk. ADVERTENTIE Een der beste. De unie van Pool se drukkers heeft de bijbel uitge roepen tot één van de beste vier boeken van het jaar. De bijbel in modern Pools kreeg deze onder scheiding onder meer omdat er geen enkele zetfout in de tekst kon worden ontdekt. Eeuwen hebben de Poolse protestanten gebruik gemaakt van een verta ling uit de zeventiende eeuw. In 1975 kwam de nieuwe bijbel ge reed. Er wordt nu nog gewerkt aan een bijbel in de omgangstaal. Die komt in het begin van de ja ren tachtig van de pers. Nadere studie Avondmaal. Het bestuur van de sunode van de Gereformeerde Kerken is tot de conclusie geko men dat het synodebesluit over toelating van jongeren tot het avondmaal nog wel enige nadere studie behoeft omdat dit besluit onvoldoende in overeenstem ming is gebracht met de kerkor de. Men wil nu nagaan of er in deze besluitvorming elementen zijn die eerst de goedkeuring be hoeven van de "lagere" vergade ringen. Met name wordt gedacht aan de mogelijke gevolgen van het besluit voor de openbare be lijdenis en de avondmaalsformu- lieren. SOCIALISTIESE PARTIJ elke dag aktief De SP zit in Leiden nog niet in de gemeenteraad. Toch was dat voor ons geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. Integendeel! Enkele voorbeel den: De SP heeft als enige partij (jammergenoeg) aktie gevoerd tegen de milieubelasting. Door de akties tegen onterechte huurverhoging en vóór degelijk onder houd heeft de SP de stoot gegeven aan de renovatie en het opknappen van de buurt vooral in Leiden Noord en de Kooi. Mede naar aanleiding van de akties van de SP tegen -de onbetaalbare huren in de Merenwijk, is er een huursubsidieregeling gekomen. Door akties van "Voorkomen Is Beter" (VIB) met steun van de SP is er een eind gekomen aan de lozingen van kankerverwekkend asbeststof bij Gebr. Kruyt NV. Uit deze voorbeelden blijkt het belang van akties van de mensen zelf. Pas dan komt de gemeenteraad in bewegingVindt u ook niet dat het tijd wordt dat onze stem ook in de gemeenteraad gehoord wordt? SP lijst 8 Oproep aan de lezers van DE TRIBUNE Als alle Tribune-lezers morgen de SP kiezen hebben we al minstens 1 zetel. OEGSTGEEST - De maande lijkse oecumenische dienst van Schrift en Tafel (bijbel verklaring en eucharistie- avondmaal) in de Groene Kerk te Oegstgeest, waarvoor rooms-katholieken en protes tanten nauw samenwerken, is een duidelijk symptoom van een naar elkaar toegroeien van de christenen in deze plaats. Toch is er nog steeds geen vorm voor gevonden die door iedereen wordt aan vaard. Pastor D. Koster (RK) in het laatste nummer van het Oegstgeest Kerkblad. "De onderlinge contacten zijn hartelijk en bereidvaardig. Er wordt van alles ondernomen. We moeten dit proces behoe den en hebben de plicht er voor te zorgen dat deze oecu mene niet ernstig verstoord wordt. Want we zijn er nog lang niet. Het verschil in leef sfeer is groot tussen de ker ken. We zijn getekend door het verleden, vergroeid met allerlei kerkelijke verwor venheden. Ook weten we nog weinig af van eikaars struc tuur en hebben er zelfs vaak achterhaalde ideeën over. We hebben nog een heel lange weg af te leggen. Dat blijkt ook wel uit de moei zaamheid waarmee we op zoek zijn naar een liturgische expressie van gemeenschap pelijk bidden en vieren. Elke vorm die gekozen wordt roept weerstanden en complicaties op. De maandelijkse dienst is er een voorbeeld van. Wat nu te doen? Elkaar niet loslaten en blijven zoeken naar een oprechte wijze van bidden en vieren. En als we vinden dat we een nieuwe keus moeten maken, dan zullen we dat samen moeten besluiten. Het zou onjuist zijn, als één kerk zoiets af dwong. We zijn er samen ver antwoordelijk voor".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17