Een goal van mij zou veel kunnen veranderen Hoe sterk is dat huwelijk van umevrouw VRIJ-UIT BfcUaiia T v-uitzendingen wk ontwrichten Duitse volk Kuiper wint proloog Dauphiné Liberé Oranje-wissel Lubse DINSDAG 30 MEI 1978 PAGINA 13 Luilekkerland Zo, het V/K-maandje is bijna aangebroken. Tot en met 25 juni krijgen we voetballen te kust en te keur op het scherm. Een soort luilekkerland, ten minste voor wie er van houdt. Wie dat niet doet, belandt een maand lang in een soort fol terkamer waaruit geen ont- snappen mogelijk is. Oh, ik zie het nu al voor me wat er alle maal gaat gebeuren, me vrouw. Uw man hoort niet meer wat u zegt, komt niet of veel te laat aan tafel, luistert niet naar het kind als dat wat te vragen of te vertellen heeft, zegt geen dank je" bij het serveren van de koffie (zelf zal hij geen pas verzetten om iets te doen), wil zelfs niet dat u met uw aantrekkelijkste lichaams partijen in het beeld gaat staan, gaat niet gelijk met u naar bed (want de laatste wedstrijd eindigt pas om twee uur 's nachts), is door de korte nachtrust overdag uiterst humeurig. En ga zo maar verder. De enige energie die hij op brengt, is de blik op oneindig zetten en staren. Staren naar dat stukje leer op dat scherm. Oh, het wordt me wat. Ik heb gemerkt dat het mogelijk is Door Ruud Paauw voor een echte, dwarsgebak- ken voetballiefhebber om op zaterdag 3 juni met een kleine onderbreking van 's middags vier uur tot 's nachts kwart voor één achter elkaar naar voetbal te kijken. Je moet dan wel België en Duitsland kun nen ontvangen, maar dat kunnen er, al héél wat in dit land. Zo'n acht uur voetbal. Tussen y half zes en half zeven kan er worden gegeten, wat zeg ik: móet er worden gegeten, want anders wordt er op één van de netten wat gemist. Er zullen mannen zijn die dat ook werkelijk gaan doen. Ik ken dit volk toch? Van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wil ik later de mis daadcijfers voor die bewuste dag wel eens zien. Ze zullen huiveringwekkend hoog zijn. En terecht, want mannen die acht uur voetbal gaan kijken verdienen ook een sche merlamp (of zo'n mooi ou derwets wapen als een deeg- rol) naar hun kop te krijgen. Maar er kan ook iets héél moois uit deze barre maand groeien, mevrouw. U kunt nu voor eens en voor altijd uw vriendinnen tonen hoe sterk dat huwelijk van u nou eigenlijk is. Of om in voetbaltermen te spreken: het uur van de waarheid breekt aan. Prognose weinig van Zelf zal ik t zien, want ik ben in de eerste helft van juni voor een con gres in Amerika en daar is voetbal (ondanks de onmis kenbare groei) een bezigheid van het tweede plan. In plaats van acht uur voetbal krijg ik vermoedelijk niet meer dan acht minuten te zien. Ik zit er niet mee, want ik had de laat ste tijd al moeite om 90 minu ten nauwgezet te volgen. Maar alvorens ik de plas over steek toch even een prognose: 1Brazilië, 2. West-Duitsland,3. Argentinië, 4. Nederland. Heel anders De Zweedse topspeler Björn Borg is zondag winnaar ge worden van het open tennis kampioenschap van Italië. Borg is een ijskoude en hij had dit keer ook heel zijn koelbloe digheid nodig. In de finale ijskoude trad hij aan tegen Panatta, een Italiaan die zich meteen verzekerd wist van de steun i het publiek. De Italianen i zich - niet voor het eerst en vrijwel zeker niet voor het laatst - uitermate schofte rig. Ik las dat Borg zelfs met een hoeveelheid geldstukken werd bekogeld. Kijk, daar aan kun je zien dat Italianen toch héél anders zijn dan Ne derlanders. Wij laten kippen op sportvelden los, maken scheidsrechters uit voor honde-dinges,gooien met (lege) bierblikjes, kusseiitjes, wekkers, wc-papier. Maar geld? Nee. Dit volk valt immers dood op een cent. Dick Tesselaar Morgen gemeenteraadsverkie zingen. Onder de lezers zullen er ongetwijfeld velen zijn die vinden dat ik me daarmee niet moet bemoeien, want sport en politiek dienen ge scheiden te blijven. Over de waarde van die theorie zal ik het nu verder niet heb ben, ik beperk mij tot de me dedeling dat ik mij er niet aan zal storen. De zaak is dat ik me enigszins zorgen maak of Dick Tesselaar wel terugkeert als wethouder van (o.a.) sportzaken in Leiden. Al een paar maanden terug heb ik in deze rubriek weergegeven hoe slecht Tesselaar in zijn eigen partij (PvdA) ligt. Het afde lingsbestuur zette hem op de dertiende plaats (zodat bij een calamiteit zijn terugkeer als raadslid zelfs gevaar zou lopen), de ledenvergadering tilde hem tenslotte na een serie pijnlijke stemmingen naar de negende plaats. Er staan nu mensen vóór hem, die hem be stuurlijk nog niet tot de knie schijven komen. Zo op het oog is dat onbegrijpe lijk, want Tesselaar heeft, ze ker waar het de sport betreft, een zeer succesvolle periode achter zich. Onder zijn lei ding is veel tot stand geko men. Zelfs andere partijen hebben hem daarvoor gepre- Wie enige achtergrondkennis bezit, weet waarom deze wet houder in eigen gelederen wat schichtig wordt bekeken. Het rode partijboek hangt hem niet als een zwaard op zijde, wat hij in drie zinnen moet afhandelen doet hij wel eens in twee, hij schroomt niet de eigen achterban te zeggen waar het op staat. En hij heeft de Rode Vrouwen niet gehoor zaamd, wat daar zoiets als heiligschennis is. Dick is een lastige, soms gram storige, rode zoon. En ik vrees nu dat wanneer straks de wethouderszetels opnieuw worden verdeeld, Tesselaar wel eens uit de boot zou kunnen vallen. Dat zou voor de Leidse sport bedenke lijke gevolgen kunnen hebben. Mag ik in dit verband nog eens herinneren aan de vier lege jaren die aan de periode- Tesselaar vooraf gingen? Ik maak hier allerminst propa ganda voor de PvdA een club waarmee ik plaatselijk trou wens zelf al jaren grote moeite heb door de zelfgenoegzaam heid die ze nogal eens ten toon spreidt) Ik richt me ook niet tot hen die CDA. VVD. D'66, PSP.PPR GPV/SGP/RPF. SP CPN of 1KB willen stemmen. Voor hen is dit stukje eenvou dig niet bestemd. Nee, ik richt mij tot degenen die het tóch niet kunnen laten PvdA steun te betuigen. Hun schuif ik nog eens de figuur Tesselaar on der de aandachtHe\ zou pret tig zijn als in het stadhuis een portie nuchtere weerbarstig heid behouden zou blijven. Groeten Vrienden en vriendinnen, dit was de laatste Vrij-Uit van het seizoen 1977/1978. Half augustus neem ik de draad weer op. Ik groet u allen zéér. Het Argentijnse elftal zal in zijn openingswedstrijd tegen Hon garije op vrijdag 2 juni zonder de 'duurste' speler Daniel Ber- toni spelen. De linksbuiten die POTRERILLOS - "Nog nieuws uit Nederland? Harrie Lubse, de PSV'er, die het vraagt, wanneer we nee schud den, kijkt de gelegenheids-linksbuiten teleurgesteld. En hij verklapt dat hij naar Argentinië, is afgereisd zonder met de PSV-leiding tot overeenstemming te zijn geko men ten aanzien van een nieuw contract en dat ze wat hem betreft kunnen opvliegen in Eindhoven. Lubse: "Twee dagen voor ik weg ging sprak ik met Ben van Gelder. Veel waardering voor mijn prestaties tijdens het afgeolopen seizoen, maar waarop ik hoopte, dat bleef uit. Ietsje meer, maar niet dat bedrag dat ik in mijn achterhoofd had. Toen heb ik gezegd: het duurt mijn tijd wel uit, ik ga eerst aan de WK denken!. In principe wil PS V het contract met Harrie Lubse wel verlengen maar alle publicaties over nieuw aan te trekken spitsspeler hebben de betrokkene zelf aan het twijfelen gebracht. Lubse: "Ik kijk terug dp een goed sei zoen, ze kunnen moeilijk stellen dat ik het niet goed deed. Maar toch. Zo langzamerhand beschouw ik al dat gezeur over al die Engelse spelers als een motie van wantrouwen. Ik denk dat Deijkers er ook zo over denkt. Aanvankelijk dacht ik dat ze me wilden stimuleren in mijn prestaties maar ze blijven bezig. Dit is onbevredigend voor mij. Vorig jaar was ik bijna weg naar NAC. Een uur voor de zaak rond zou komen bood Van Gelder me alsnog wat meer. Wanneer PSV nu Geels had gekocht zou ik hebben gezegd: dat kan een versterking zijn, maar de namen waar ze thans mee dood gooien, daar word ik ziek van. Peter Barnes, inmiddels ook weer afgevallen, heb ik begrepen. Rijvers zag hem aan het werk bij Schotland- Engeland. Inmiddels echter, tekende die Barnes twee jaar voor Man chester City. Lubse hoopt op een klein wonder ten aanzien van de WK. Stelt dat hij, hoewel mee als reserve, wellicht toch een klein kansje kan krijgen van meneer Happel. Lubse: "Je zal maar een doelpuntje maken. Dan kan er veel veranderen." Kees Rijvers weet niets van het grote ongenoegen van Harrie Lubse. De speler, die zijn gram hoopt te halen: Rijvers spreekt alleen met Van Beveren, Van der Kuylen en met Adrie van Kraay. De rest is onbelangrijk voor hem Wanhoop Wanhoop en boosheid om de voorrang nog vóór de eerste persconferentie van Oranje is begonnen. Een kilometer voor het in de uitlopers van de ruige Andes gelegen trainingskamp, duiken militairen op. die snauwend een speciaal pasje vragen. Maar zo'n bewijsje heeft niemand op zak en uiteindelijk na veel geschreeuw blijkt een kleine man een paar honderd pasje in de hand te hebben, die in grote haast blijken te zijn uitgeschre ven aan de hand van de één dag te vormen in het perscentrum in Mendo- za geregistreerde namen. Druppelsgewijs worden de persvertegen woordigers toegelaten, die vloekend de laatste kilometer naar de top van de berg te voet moeten afleggen. Hijgend boven komen, nog met KNVB's pr-man Hamstra in een auto zien stappen om zich te begeven naar de plek des onheiis. Opnieuw te laat want de worstelpartij beneden is bijna ten einde. Binnen, in de hal van het fraaie hotel wacht een ieder een documententasje en iets verderop speelt Happel canasta met Arie de Vroet. Een humeurige Happel, die in eerste aanleg weigert de pers te woord te staan, hoewel dit een persconferentie heet, maar uiteindelijk zwicht voor een gezelschap drukke Argentijnse tv-mensen en zich opnieuw mateloos opwindt als er over de afwezigheid van Cruijff wordt gevraagd. Waar we thans mee hebben te maken is afrekenen met dat verdomde Cruijff-complex. Bas ta." Oefenwedstrijd Toch een beetje voor vanmiddag van twee clubs uit Mendoza. Herman Choufoen "Toen de jongens van de dopingcontrole zich hier vervoegden, hebben we de zaak gelijk "aangekaart. Jawel, er zijn water dichte afspraken gemaakt ten aanzien van de te volgen procedure van een dopingonderzoek. "Nog later blijkt Happel ontdooid, hoewel hij eerder heeft voorgesteld aan de leiding om persconferenties als deze nog maar een keer in de drie dagen te houden. Happel: "Akkoord. Ik zie thans ook wel in dat een persconferen cie door de jongens als een verzetje wordt ervaren. Of die verveling straks komt hangt overigens van de resultaten af." Bewaking en veiligheidsmaatregelen: rondom het trainingskamp wordt in drie ringen secuur gepatroulleerd, maar de spelers merken er zo goed als niets van. Happel: "Bij aankomst wilde ik het oefenveld bekijken, maar dat mocht niet. Ze zeiden dat ze me in het donker niet in het oog konden blijven houden, toen heb ik me er maar bij neergelegd. onlangs voor 600.000 dollar van Independiente Buenos Aires naar Valencia overstapte, zal het WK-gebcuren vanaf de re servebank moeten gadeslaan. De opstelling van het Argentijnse elftal is als volgt: Fillo-Olguin, Galvan, Pasarella, Tarantini - Ardiwef, Gallego, Valencia - Houseman, Luque, Kempes. Verwacht wordt dat de opstel ling van het Oostenrijkse elftal tegen Spanje er als volgt uit zal gaan zien: Koncilia - Breiten- berger, Obermayer, Persidis, Sara, Happich, Jara, Hicksber- ger, Prohaska, Krankl, Kreuz. Iran heeft een van de zwakste teams die in Argentinië van de partij zijn, maar in de komende wedstrijd tegen Nederland zal er niet alleen maar verdedigend gespeeld worden. Dit zei de Iraanse coach Hesmat Mohaje- rani. Volgens de coach staat het Aziatische voetbal nog maar in de kinderschoenen. Toch hoopt hij de tegenstanders nog het een en ander te kunnen laten zien. Een opinie-onderzoek in West- duitsland doet het vermoeden rijzen, dat de wk-televisieuit- zendingen de gewoontes van het Duitse volk ernstig zouden kun nen ontwrichten. Twaalf pro cent van de Westduitsers zal zich aan de drank vergrijpen om de zenuwen enigszins in be dwang te houden als hun natio nale team de titel moet verdedi gen. Ook onenigheid in het gezin en verwaarlozing van het huis werk onder de jeugd zullen de Duitsers ondermijnen. gens ruw spel uit het veld ver wijderd. Maar ook de andere spelers namen naar hartelust aan de schop- en knokpartij deel. De trainer van Mexico noemde de wedstrijd zeer nuttig. 'We had den een sterke tegenstander en bovendien was het keihard spel een goede vorm van training voor de jongens', aldus trainer Jose Roca. Ook Polen speelde een oefenwed strijd. Achter gesloten deuren. De Poolse ploeg, waarin naar gefluisterd wordt de eerder geblesseerd gemelde Lubanski, Szarmach en Tomaszewski, toch speelden won met 9-0 van een Argentijns jeugdteam. Als vijftiende en voorlaatste land is maandag de ploeg van Honga rije in Buenos Aires aangeko men. Als laatste ploeg worden de Spanjaarden verwacht. Ze zitten al enige tijd in Uruguay aan Zuid-Amerika te wennen. Vandaag zullen ze in Buenos Ai res aankomen. Schoolreisje Ruw spel' Even later zou de regen, die met bakken uit de hemel viel, e Het Mexicaanse elftal heeft in Ar gentinië een oefenwedstrijd ge speeld om het 'ruw spel' onder de knie te krijgen. Tijdens de oe fenwedstrijd die tegen een club uit Rosario werd gespeeld, werd van elke ploeg een speler we- Terwijl alle andere ploegen die aan het toernooi om het wereld kampioenschap deel zullen ne men zich, als op een schoolreisje, dienen te houden aan strikte leefregels en onder strenge be waking staan, houdt de Zweedse ploeg open huis. Iedereen kan hun hotel in en uitwandelen zonder op politiecordons te stui ten. Vaste bedtijden kennen de Zweden niet. 'Wij zijn toch beroepsspelers, volwassen mensen? Waarom zouden we ons laten opsluiten en ons regels laten voorschrij ven'? zo was de verbaasde vraag van verdediger Hasse Borg. De Zweden verklaarden zich vol komen veilig te voelen, ook zon der veiligheidsmaatregelen. THONON LES BAINS - Hennie Kuiper heeft gisteren de proloog van de dertigste Dauphiné Libe ré, een wielercriterium voor profs, op zijn naam gebracht. Hij legde het 9,4 kilometerlange par koers af in 12 minuten 22,2 se conden. Kuiper was daarmee ruim 9 seconden sneller dan de Belg Michel Pollentier, die twee de werd. Joop Zoetemelk bezette de derde plaats met een achter stand van 12 seconden. De win naar van de Ronde van Frankrijk van het afgelopen jaar, de Frans man Bernard Thevenet eindigde op een bescheiden vijftiende plaats. Misschien valt uit de uitslag van een proloog relatief gezien niet zoveel te concluderen als uit een etappe-uitslag. Maar de tijdrit van de dertigste Dauphiné Liberé gaf in ieder geval een goede af spiegeling van de onderlinge krachtsverhoudingen weer. Hennie Kuiper bleef alle vedetten enkele seconden voor. Pollentier bleef nog het dichtst bij hem in de buurt, maar moest toch ruim 9 seconden prijsgeven op de Ne derlander. Verder raakten Joop Zoetemelk (derde), Freddy Maer- tens (vierde) en Michel Laurant (vijfde) niet ól teveel achter. Anders was het gesteld met de winnaar van deze ronde in 1975 en 1976, Bernard Thevenet, die maar liefs 34,1 seconde verspeel de op Kuiper. Bergkoning Lu- cien van Impe is duidelijk nog niet hersteld van een schou derblessure die hij aan het begin van het seizoen opliep. Van Impe reikte niet verder dan de 37e plaats met een achterstand van meer dan 50 seconden op Kuiper. De uitslag van de tijdrit is: 1. Hen nie Kuiper (Ned) 9,4 km in 12 min 22,2 sec; 2. Michel Pollentier (Bel) op 9.2 sec; 3. Joop Zoetemelk (Ned) op 12 sec; 4. Freddy Maer- tens (Bel) op 13,4 sec; 5. Michel Laurant (Fra) op 18,6 sec. De Pool Jan Brzezny heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Engeland gewonnen. Brzez ny legde de 160 km af in een tijd van 3.35.28. De Rus Soekoroe- chenkov die zondag de proloog won behoudt de leiding in het al gemeen klassement. De Noor Jostein Wilmann heeft de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. Stefan Mutter werd tweede op ander halve minuut cn Erich Jagsch, op twee minuten derde. Jostein Wilman veroverde door zijn rit- zege ook de leidee ronde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13