Bevrijding Westduitse terrorist Meyer wekt grote verontwaardiging Nieuwe zuiveringen in Addis Abeba Heksenjacht op tegenstanders president Sadat Waarschuwing generaal Haig Britse Tories: „Nationalisatie terugdraaien" begin Heeft koorts MAANDAG 29 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 BONN (SP) - Ruim twee dagen na de spectaculaire be vrijding van de terrorist Till Meyer (34) uit het huis van bewaring in Moabit in West-Berlijn ontbrak van Meyer zelf, alsmede van de vrouwen die hem bij zijn ontvluch ting behulpzaam waren, nog eik spoor. De ontsnapping van de uiterst gevaarlijke terrorist, die lid was van de 2 Junibeweging, heeft in de Bondsrepubliek een schok van verontwaardiging over het falen van de: controle en bewaking in deze gevangenis teweeg ge bracht. Het is reeds de derde maal dat in Berlijn terroristen kans zien uit de gevangenis te ontsnappen. Twee jaar geleden wisten zich vijf vrouwen, onder leiding van Inge Vliett (34) uit de vrouwengevan genis te bevrijden. De politie vermoedt dat het de groep-Vliett is geweest die Till Meyer nu heeft bevrijd. Een poging om de even eens zeer gevaarlijke terrorist Andreas Vogel ook uit Moabit te halen is zaterdag, dankzij het krachtdadige optreden van een justitie-ambtenaar, mislukt. Twee vrouwen, met onder hun kle ren pistolen met geluiddempers, wisten zich zaterdagochtend rond kwart voor negen zonder nadere controle toegang tot Moa bit te verschaffen, op vertoon van (vervalste) identiteitsbewijzen met namen van de Westberlijnse advocaten Fischer en Sigmund. Als reden van hun bezoek gaven zij op dat Meyer en Vogel hen voor een gesprek hadden uitge nodigd. ren beide terroristen in twee spreekkamers, vlak achter de hoofdingang, reeds in gesprek met hun advocaten - zodat het onverwachte bezoek van de vrouwen dadelijk achterdocht had moeten wekken. Nadat deze met dezelfde identi teitsbewijzen nog een sluis waren gepasseerd trokken zij hun pi stolen en bedreigden zij de daar dienstdoende ambtenaar. Tege lijkertijd echter verscheen tweede bewaker, die zich op t van de twee vrouwen stortte, en haar het pistool uit de hand rukte. Vervolgens liep hij naar de ruim te waar Vogel zich bevond, hield deze met het wapen onder be dwang en sloot de spreekkamer van binnen af. De ambtenaar liet zich ook niet van zijn stuk bren gen, toen de vrouwen enkele malen in de deur schoten. Lichtvaardig Hier reeds bleek de lichtvaardig heid waarmee de met controle belaste ambtenaren in Moabit op traden. Want op dat moment wa- WASHINGTON (UPI/DPA/Reu- ter) - Generaal Alexander Haig, opperbevelhebber van de NA- VO-strijdkrachten in Europa, heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift „U.S. news and world report" ver klaard dat de NAVO-strijdkrach- ten in Europa „een tiental jaren van verwaarlozing" achter de rug hebben en nu versterkt moeten worden om gelijke tred te kun nen houden met de Russen die op grote schaal troepen en materieel in Oost-Europa samentrekken. Voglens Haig is er wel „intensieve activiteit" binnen de NAVO na het akkoord tussen de NA- VO-landen, in mei van het vorig jaar gesloten, om hun conventio nele strijdkrachten te verster ken", maar „één jaar van grote ac tiviteit kan toch niet tien jaar van verwaarlozing goedmaken". Ge neraal Haig zei dat de Russen op het stuk van het strategisch evenwicht in centraal Europa een achterstand van naar schatting tien tegen een hebben ingelopen en nu gelijkwaardig aan de NA VO zijn. Sinds 1970 waren de Russische strijdkrachten in dit gebied met ruim 100.000 man versterkt. Haig drong er voorts bij de NAVO- landen op aan verder te kijken dan hun traditionele grenzen en te reageren op 'het directe gevaar' van de uitdagingen in het Mid- den-Oosten en Afrika. Laatste oproep!! 31 mei 1978 Bent U voor een Christelijk Principieel verantwoord gemeentebeleid? Dan kunnen wij niet LIJST buiten Uw steun! LIJST 2 STEM DAAROM BEWUST OP 2 Katwijk S.G.P./G.P.V. Katwijk Wij hebben minder behoefte aan woorden; beloven geen koeien met GOU DEN HORENS, maar staan een samenleving voor, waarin gehoorzaamheid aan GOD en de MEDEMENS centraal staat. ENKELE PUNTEN UIT ONS PROGRAMMA???????? 1Behoud van de zondagsrust 2. Bevordering werkgelegenheid zeker in verband met het verloren gaan van arbeidsplaatsen in de VISSERIJ. 3. Een goed functionerend Politie-apparaat ter bestrijding van de toe nemende baldadigheid/criminaliteit. 4. Bevordering muziekonderwijs. 5. Speciale voorzieningen inzonderheid voor gehandicapten en bejaar den. 6. Meerdere inspraak voor de burgers, maar geen totale vrijheid, die alles op losse schroeven zet. 7. Verantwoorde aanpassing van het WELZIJNSBELEID. 8. Meer bejaardenwoningen en verzorgingshuizen, waarbij de ZELF STANDIGHEID van deze categorie bewaard kan blijven. 9. Ruimte voor gezonde ontspanning geen sportverdwazing. 10. Financiële hulp aan verenigingen, die op sociaal gebied werkzaam zijn. maargeen subsidiëring aan instellingen, die meewerken aan ontkerstening. 11. De zgn. "ZANDERIJ'' zolang mogelijk bewaren voor de TUINBOUW. Stem daarom doelbewust op Lijst 2!!! Katwijk S.G.P./G.P.V. Katwijk De Moabit-qevangenis in West-Berlijn kort nadat Meyer door enkele gewapende De andere ambtenaar kon door de worden overmeesterd, zij zich met hun gijzelaar en Meyer, die uit de tweede spreekkamer was uitgebroken, naar de uitgang begaven. Welis waar sloten de door de schoten gealarmeerde ambtenaren bij de ingang de hekken van de uitgang af. Zij werden echter gedwongen deze weer open te maken, toen de vrouwen hun gijzelaar in de be nen schoten, om te tonen dat het hun ernst was met hun bedrei ging de man desnoods te doden als zij geen vrije aftocht kregen. Onduidelijk Kort daarna vluchtten de indrings ters, samen met Meyer, in een busje, waarna het niet lang duur de of de gebruikelijke folklore van straatbarricades en -contro- loes, met het gebruikelijke ver geefse resultaat, op gang kwam. De advocaten Müllerhof en Bec ker, die zich op het moment van de actie in Moabit hadden be vonden, werden tot de avond voor verhoor vastgehouden. Volkomen onduidelijk is het waar om de vrouwen bij het betreden van Moabit niet op contrabande zijn onderzocht. In Berlijn vraagt men zich bovendien verontrust af waarom de politiepost, die zich op honderd meter van het huis van bewaring bevint, niet tijdig heeft ingegrepen of kunnen in grijpen - nadat er van alarm reeds lang sprake was. Einde Toen twee jaar geleden Inge Vliett c.s. ontsnapten, betekende dat het politieke einde van de liberale justitiesenator Oxford. Men ver moedt dat zijn opvolger, prof. Baumann, eveneens liberaal, dit nieuwe schandaal van de Berlijn- se justitie evenmin zal overleven. Meyer wordt er van verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op rechtbankpresident Von Drenkmann in 1974 en de ontvoering van de Berlijnse CDU-politicus Lorenz in 1975. Vijf jaar geleden wist Meyer al eens te ontsnappen, toen hij drie jaar uitzat wegens poging tot moord op een politieman in Bie lefeld. De ex-etaleur geldt als een van de belangrijkste wapenleve ranciers van de Westduitse terro ristenbeweging. LONDEN (Reuter) - De onthulling van een vertrouwelijk beleidsdocument van de Britse Conservatieve Partij over het beleid dat zij wil voeren als de Conservatieven de verkiezingen winnen, heeft in Engeland een verhitte dis cussie ontketend. Blijkens' de onthulling in het weekblad The Economist willen de Conservatieven de nationali satie van de kolenmijnen, scheepswerven, vliegvelden en van Britisch Leyland ongedaan maken. Ook staan de namen van vakbonden opgesomd die vol gens de Tories zo zwak zijn dat een Conservatieve regering met hen een succesvolle confrontatie over de lonen kan aangaan. Tot genoemde bonden behoren die van het onderwijzend personeel en die van de metaalarbeiders. „Een blauwdruk voor een burger oorlog in de arbeidsverhoudin gen", noemt Labour-minister van industrie, Eric Varley de Conservatieve plannen. Sir Keith Joseph, coördinator van de be leidsplannen van de Conserva tieve Partij, beklemtoonde dat het document slechts één van de vele bijdragen tot gedachtevor ming over een conservatief be leid is. Het document suggereert ook de vorming van een mobiele groep van politie en "goede geor ganiseerde chauffeurs" om inge val van staking het transport gaan te houden. .,De Tories lijken vastbesloten de klok op zo'n manier terug te draaien dat de schadelijke strijd die Heath leverde met de vak bonden hierbij vergeleken ver bleekt tot een theepartijtje in de pastorie", meende Varley. Nu de Liberalen hebben aange kondigd dat ze hun steun aan de Labour-regering beëindigen verwachten politieke waarne mers dat premier Callaghan in oktoner algemene verkiezingen zal uitschrijven, hoewel de ambtstermijn van de regering pas volgend jaar afloopt. SALT-overleg woensdag voortgezet WASHINGTON (AFP) - De be sprekingen over SALT-2 (over beperking van de strategische bewapening) tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie, Cyrus Vance en Andrej Gromjko, zullen woensdag in New York worden voortgezet. Dat is zaterdag meegedeeld na een werklunch van Vance en Gromjko. Vance zei dat Gromjko een aantal nieuwe voorstellen heeft gedaan die op het ogenblik bestudeerd worden. Hij liet door schemeren dat maar weinig vooruitgang is gemaakt in de ge sprekken van zaterdag op het ministerie van buitenlandse za ken en in het Witte Huis. Gromjko had zaterdag een onver wacht lang onderhoud van vier uur met Carter in het Witte Huis. Na afloop daarvan meldde Gromjko 'enige vooruitgang op enkele aspecten'. Behalve over SALT is ook langdurig over de ontwikkelingen in Afrika ge sproken.' Vance en Gromjko be klemtoonden dat beide landen het er over eens zijn dat er geen koppeling moet worden gelegd tussen de voortgang bij SALT en de situatie in Afrika. Verliefd op ontvoerder ROME - De dochter van de Italiaanse biascoopmagnaat Amati verliet gisteren per motor haar huis voor een bezoek in de gevangenis aan haar ontvoerder Jean Daniël Nieto, de Franse misdadiger die haar vrijliet voor een losprijs van bijna tweehonderdvijftigduizend gulden. Nieto werd later gepakt nadat hij een afspraak had gemaakt met de negentienjarige Giovanna Amati: de twee zijn gedurende de gijzeling hevig verliefd op elkaar geworden. JERUZALEM (AFP) - De Israëli- Gisteren sche premier Menachem Begin heeft aan de vooravond van en kele belangrijke debatten kou gevat en ligt nu met koorts in bed. Dit is gisteren in welingelichte of ficiële kringen in Jeruzalem ver- de ministerraad worden gesproken over de toe komst van de bezette oever van de Jordaan na een periode van vijf jaar zelfbestuur. De bespre kingen zijn nu verschoven naar een later tijdstip. ADDIS ABEBA (DPA/UPI) - Het Ethiopische offensief in de noor delijke provincie Eritrea schijnt ondanks krachtige beschietingen van de stellingen van de separa tisten tot stilstand te zijn geko men. Gelijkertijd duidt een nieuwe zuiveringsgolf in de hoofdstad Addis Abeba op een zware crisis voor het militaire bewind onder Mengistoe Haile Mariam. Naar het regeringsblad 'Ethiopian Herald' zaterdag berichtte, zijn de leiders van het algemeen vak verbond AETU wegens 'politieke sabotage' vervangen. Zij zouden leden van de verboden socialisti sche beweging in hun organisatie hebben opgenomen. Dit bericht schijnt een bevestiging te zijn van eerdere westelijke krantenarti kelen, die melding maakten van de arrestatie van verscheidene Ethiopische vakbondsleiders. De nieuwe zuivering in de vakbe weging toont, volgens waarne mers, een gevaarlijke zwakte van het regime-Mengistoe aan. De AETU was pas een jaar geleden gevormd uit medestanders van Mengistoe, nadat het vorige vak verbond (CELU) was ontbonden, omdat de leiders 'contrarevolu tionairen' zouden zijn. Het was toen de bedoeling om uit de kern van de AETU de leiders te recru- teren voor de voorgenomen nieuwe 'Proletarische Partij. In deze communistisch gezinde partij zouden ook aanhangers van de socialistische beweging een belangrijke rol gaan spelen. Deze partij die zich marxistisch- leninistisch noemt, is inmiddels echter verboden, na op ideolo gisch gebied in botsing te zijn ge komen met de huidige militaire leiders. Vorige week was in diplomatieke kringen in Addis Abeba verno men, dat de Cubaanse ambassa deur Jose Perez Nova en diens naaste medewerker, Frank Ortiz Rodrigues samen met de tweede man van de ambassade van de Volksrepubliek (zuid) Jemen Ethiopië hadden moeten verla ten. Er werd gesuggereerd dat dit wellicht was gebeurd omdat de betrokkenen in nauwe relatie zouden hebben gestaan met de in ongenade gevallen socialistische beweging. Van officiële zijde werd echter met klem tegenge sproken, dat de verhouding tus sen Ethiopië enerzijds en Cuba en de Sovjet-Unie aan de andere kant slechter zou zijn geworden. Gisteren stuurde de Cubaanse lei der Fidel Castro een boodschap aan Mengistoe Haile Mariam, waarin hij zijn 'militante solidari teit' met 'de rechtvaardige strijd van Ethiopië' betuigde. Intussen blijkt uit de berichten uit Eritrea dat de Ethiopische rege ringstroepen tot dusver geen we zenlijke terreinwinst hebben ge boekt. Volgens Arabische waar nemers zou dit samenhangen met CAIRO (REUTER) - De Egyptische autoriteiten zijn gisteren een groot scheepse actie begonnen tegen communisten en de houding van Cuba ten aanzien van deze strijd. Kennelijk aarze len de Cubanen die destijds vol ledig de oorlog van Ethiopië om de zuidelijke Ogadenwoestijn hebben gesteund, om op grote schaal te helpen de Eritrese na tionalisten te onderwerpen. In het verleden hebben de Cubanen deze nationalisten in hun strijd om onafhankelijkheid bijge staan. Later kozen zij, samen met de Russen, de zijde van de rege ring in Addis Abeba en droegen zo met hun militaire steun bij tot de Ethiopische overwinning op de Somaliërs in de Ogaden. andere tegenstanders van het beleid van president Anwar Sadat. Volgens de socialistische procu reur-generaal Anwar Habib wor den 150 verdachte personen on derzocht. Onder hen bevinden zich 26 journalisten die artikelen naar het buitenland zouden heb ben gestuurd, die "lasterlijk zijn voor Egypte en een bedreiging voor de veiligheid van het thuis front". Op de lijst die is opgesteld door de minister van binnenlandse za ken, de politiegeneraal Moham med Nabawi, staan vijf journalis ten die zaterdag een verbod kre gen opgelegd om naar het bui tenland te reizen. Een van hen is Mohammed Heykal, die hoofd redacteur van het invloedrijke dagblad Al Achram was totdat hij in 1974 bij Sadat in ongenade viel. Heykal staat kritisch tegenover zowel Sadats binnenlands beleid als diens vredesinitiatief ten aan zien van Israël. Heykal verklaar de het reisverbod niet te begrij pen. "Ik verschil met president Sadat van mening over de wijze waarop er vrede in het Midden- Oosten kan worden bereikt, maar ik dacht dat dit het recht was van iedere burger", aldus Heykal. Behalve de genoemde 26 journalis ten staan er nog 34 andere jour nalisten, tekenajrs, kunstenaars en acteurs die tekenaars, het bui tenland wonen, op de lijst. Daar naast komen er de namen op voor van 90 politieke figuren uit de tijd van Sadats voorganger, president Nasser. De actie maakt deel uit van een om vangrijke campagne tegen com munisten en andere kritici en een versterking van het toezicht op de pers, waaraan de Egyptische kiezers vorige week in een refe rendum met 98.29 pet van de stemmen hun goedkeuring heb ben gehecht. De 34 verdachten die in het bui tenland verblijven, worden ook beschuldigd van het belasteren van Egypte en het in gevaar brengen van de veiligheid van het thuisfront. Zij zullen bij verstek worden berecht, als zij niet naar hun land terugkeren. Volgens de bewoordingen van het referendum, die nu door het par lement in een wet worden ver taald, mogen communisten niet voor de pers werken, niet aan po litiek doen en geen hoge openba re functies vervullen. Sadat heeft gisteren trouwens ook de stopzetting gelast van de voorbereidingen voor het om streden recreatieproject bij de pi ramiden. Nabij de historische bouwwerken aan de rand van Cairo zouden in ternationale bouwondernemin gen, samen met het Egyptische ministerie van toerisme, o. a. vijf grote luxueuze hotels, drie kunstmatige meren, een zieken huis, tal van grote villa's en par ken en plantsoenen voor de rij ken der aarde aanleggen. De kos ten werden geraamd op ongeveer drie miljard gulden. Tegen dit project was veel verzet gerezen van de kant van Egypti sche parlementsleden, interna tionale archeologen en milieu deskundigen, die vreesden dat de duizenden jaren oude faraogra ven en eventueel nog niet ont dekte oudheidkundige schatten schade zouden ondervinden van het project. In dit verband had den politici bedenkingen geuit over wijze waarop de overheid land in handen had weten te krjj- gen voor het omstreden plan. President Sadat voerde als argu ment voor zijn afwijzende be schikking aan, dat het historische erfdeel van Egypte voor het na geslacht bewaard moet blijven en dat "in economische kwesties na tionale gevoelens moeten wor den geëerbiedigd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7