Weidse agenda „Leiderdorp in vroeger dagen" Wasse naar ZEEHOND ONTSNAPT MAANDAG 29 MEI 1978 In de afgelopen dagen hebben wij u in deze kolommen in contact gebracht met de lijsttrekkers van de diverse partijen uit de randge meenten van Leiden. Een paar dagen voor de gemeente raadsverkiezingen besluiten we de ze rij met de gemeente Wassenaar. Eerder publiceerden wij interviews met lijsttrekkers van Oegstgeest, Zoeterwoude, Warmond, Leider dorp en Voorschoten. Met het oog op 31 mei VVD Creatieve oplossingen De huidige wethouder van fi nanciën, Caron, is de lijst trekker van de WD, die mo menteel nog negen zetels in de raad bezet. Caron ziet het als een taak van een dergelijk grote fractie om creatieve oplossingen te vinden die passen in de Wassenaarse si tuatie. De expertise die daar bij hoort kan volgens num- A.W JCaron mer één op de WD-lijst al leen in een grote fractie ge vonden worden. Caron toont zich een voorstander van af spiegelingscolleges. Het zou niet moeilijk zijn in Wasse naar een "programcollege" te vormen van CDA en WD, maar dat is niet het streven van de laatste partij, zo wordt gesteld. Voor de saldi-reser- vepot van 8 miljoen gulden moet nog een prioriteitenlijst opgesteld worden door de raad. Caron zou grote voorrang wil len geven aan de sportvoor- zieningen, aan een gebouw voor culturele en andere eve nementen met plaats voor 300 a 400 mensen en aan het op knappen van het aanzien van het centrum van het dorp. Wat de huisvesting van de gemeentelijke diensten be treft is hij ervan overtuigd dat de ambtenaren en de diensten van de gemeente beter ge huisvest moeten worden. Wat de lopende uitgaven betreft zou er iets meer gedaan kun nen worden aan het subsidië ren van sport en aan onder wijsbegeleiding en zo nodig aan buurtverenigingen. Er moet ook gestreefd worden naar een optimale groenvoor ziening. CDA Woningbouw is nog mogelijk Woningbouw en een actief be leid ten aanzien van het open jeugd- en jongerenwerk staan hoog genoteerd op het ver langlijstje van CDA-lijstaan- voerder H. J. Otte voor de komende zittingsperiode van de gemeenteraad. Otte is van mening dat er ook meer dan tot nu toe aandacht besteed zal moeten worden aan huis vestingsmogelijkheden voor alleenstaanden en 2-persoon- huishoudens, vooral voor jongeren. Al te gemakkelijk wordt gesteld, zo vindt de lijstaanvoerder, dat de moge lijkheden voor woningbouw in Wassenaar, na het voltooi en van de plannen voor Ter Weer en de Spinbaan vrijwel uitgeput zijn. Als men werke lijk ernst wil maken met het oplossen van de woningnood voor jonge gezinnen, voor bejaarden en voor jongeren die zelfstandig willen wonen, dan zijn er mogelijkheden te H. J. Otte vinden. Hij denkt daarbij aan de grond die vrijkomt als in de loop van dit jaar het nieu we gebouw voor het S. Adel- bertcollege gereed komt en de noodgebouwen aan de Wiegmansweg ontruimd kunnen worden en aan het stuk grond bij het Van Pola- nenpark dat al jaren braak ligt. Andere mogelijkheden ziet Otte op het terrein tussen het nieuwe S. Adelbertcolle- ge en de Ammonslaan. Ge heel gedeeltelijk reserveren van grond op de Hoge Klei voor woningbpuw vindt het CDA wenselijk. Voor de agra rische bedrijven moet dan wel vervangende grond ter beschikking komen. ww „Geen behoefte aan cultureel centrum hier De enige vrouwelijke lijsttrek ker in Wassenaar is mevrouw Tini van der Heiden-Bakker en wel van Werkend Wasse naar, de groep die 4 jaar gele den ontstaan is als uiting van ontevredenheid over het be leid van het CDA en de andere grote politieke partijen in de Wassenaarse raad op het ge bied van sociale woning bouw. Mevrouw Van der Heiden uit, mede namens haar partij, maar ook vanuit haar positie als bestuurslid van „Time Out" de duidelijke wensen voor het jeugd- en jongeren werk in Wassenaar. „Het is te gek, dat Wassenaar maar én beroepskracht op part-time basis heeft voor de begelei ding van het jongerenwerk terwijl er bijvoorbeeld in Voorschoten drie aan het werk zijn". Overigens vindt zij nog dat er niet al te gauw paniek mag ontstaan als er in een jongerensociëteit eens iets mis gaat, zoals een vecht partijtje of drugsgebruik. Dat mag volgens haar nooit een reden zijn om het jeugd- en jongerenwerk stop te zetten. Men moet eerder wat aan die problemen doen. Met behulp van de saldi-reser- ve moet volgens mevrouw Van der Heiden iets gedaan worden aan accommodaties voor het buurtwerk. Wasse naar heeft geen behoefte aan een groot cultureel centrum. Bestaande accommodaties zouden aangepast kunnen worden waarbij de voorkeur uitgaat naar het Jeroenhuis. Ook voor het bejaardenwerk moeten naar de mening van de lijsttrekster accommoda ties beschikbaar komen (dienstencentrum Van groot belang vindt zij ver der nog het dag- en avondon- T. v.d. Heiden-Bakker derwijs voor volwassenen en de integratie van het kleuter en basisonderwijs en de on derwijsbegeleiding. pw „Maak centrum meer leefbaar' De lijsttrekker van de Partij Wassenaar, A. Lodder, is van mening dat Wassenaarde tijd waarin tamelijk betaalbare woningen gebouwd konden worden voorbij heeft laten gaan, met als gevolg dat ge deelten van de bouwgrond beschikbaar moeten worden gesteld voor vrije sectorbouw om sociale woningbouw fi nancieel haalbaar te maken. Hij pleit nu voor een bouw- stroom van 100 a 200 wonin gen per jaar. Premiekoopwo ningen kunnen verder tot oplossing van het woning noodprobleem bijdragen, mits ze niet na een aantal ja ren uit het plaatselijk wo ningbestand verdwijnen. De ze woningen zouden in prin cipe toegewezen moeten worden aan ingezetenen die een betaalbare huurwoning vrijmaken. Lodder vraagt zich af of Wasse naar niet te hoge eisen stelt aan het bouwen van com plexen huurwoningen. Er wordt uitgegaan van een be bouwingsdichtheid van 35 woningen per hectare. Maar zouden er niet veel meer Was- senaarders geholpen kunnen worden en graag genoegen willen nemen met een woning in een wat dichter op elkaar gebouwd complex? zo vraagt hij zich af. Terreinen waarop sociale wo ningbouw mogelijk is ziet Lodder langs de Rijksstraat weg, achter Kerkehout, bij de Vinkenlaan, aan de kop van de Wittenburgerweg en bij de Landscheidingsweg. Een deel van de saldi-reserve- gelden moeten volgens Lod der in eerste instantie naar het meer leefbaar maken van het centrum van het dorp en niet naar een nieuw cultureel cen trum. Woningbouw op de be schikbare en tot beschikking komende ruimte in het cen trum kunnen daarvoor een goede aanzet vormen, meent hij. LEIDERDORP - De initiatief- nemers tot de 'soos' voor mensen die korter of langer uit het ar beidsproces zijn uitgeschakeld hebben besloten dit Leiderdorp- se experiment in gebouw Irene voort te zetten. De afgelopen twee maanden is gebleken dat de middagen in een dringende be hoefte van een niet gering aantal mensen voorzien. Gedurende de zomervakantie zal de soos echter de poorten sluiten. 1 Juni gaat de soos dicht om eind september weer open te gaan. Ook dan zul len de ontmoetingsmiddagen op donderdag tussen 2 en 4 uur wor den gehouden. LEIDERDORP-Vele maanden later dan verwacht ver schijnt aanstaande donder dag het 176-pagina's tellende boek "Leiderdorp in vroeger dagen", geschreven door de secretaris van deze gemeen te, Hobo. Het vormt de neer slag van de kennis die de se cretaris zich in de bijna der tig jaar dat hij in Leiderdorp woont over deze gemeente heeft eigen gemaakt. Hobo beschrijft de geschiede nis van Leiderdorp vanaf de inval van de Romeinen tot heden. Tegen het licht van de viering van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp vol gend jaar is wellicht het meest opmerkelijke van Ho bo's boek, dat deze termijn niet zo stellig blijkt te zijn als men wellicht zou denken. Wel zal ongeveer zo lang ge leden de eerste vaste neder zetting in Leiderdorp zich hebben gevormd. Het boek, dat wordt uitgege ven bij "De Witte Merel" te Hazerswoude en van talrijke illustraties is voorzien, zal 34,50 gaan kosten. VOORSCHOTEN -Zaterdagmorgen opende burgemeester Van der Haar de politieke markt in Voor schoten. Tot een debat tussen de kandidaat-raadsleden voorde komende gemeenteraadsverkiezingen en de Voorschotenaren kwam het echter niet onder de historische dorpstoren. Dat gebeurde wel later op de dag in "De Lindehoeve". De jongerenhuisvesting en het jongerenwerk werden hier in een politiek forum aan de orde gesteld. Jubilerende koster krijgt onderscheiding WASSENAAR - Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van koster Kortekaas van de St. Wil- librordkerk te Wassenaar vond zondag een plechtige eucharis tieviering plaats in de versierde parochiekerk. Pastoor Wenthol, die de jubilaris daar toesprak, kon hem meedelen dat hij de pauselijke onderscheiding "Pro Ecclesia et Pontifice" zou ont vangen. Daarnaast ontving de koster ook een koninklijke on derscheiding uit de handen van burgemeester Staab: de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Namens zijn parochianen kreeg Kortekaas een electronisch orgel. OPEN DAG KUSTZEILERS WASSENAAR - Kustzeilvereni- ging Wassenaar heeft zondag in samenwerking met de plaatselij ke VW een open dag georgani seerd om belangstellenden de gelegenheid te bieden met het kustzeden kennis te maken. Het bestuur van de kustzeilvereni- ging en burgemeester Staab maakten hiervan gebruik om een oude belofte in te lossen. Vorig jaar juli, toen de burgemeester het eerste seizoen van de nieuwe vereniging opende, beloofde hij een gemeentevlag voor de grote vlaggemast die op het terrein was geplaatst. Het bestuur zegde de burgemeester een tekening toe aanblik die het strand door de komst van de kustzeilvereniging heeft gekre gen. Maar de vlag was op dat moment nog niet beschikbaar en de tekening nog niet klaar. Deze zondagmiddag werden beide beloften ingelost. Sinds haar ontstaan is de kustzeil vereniging aanzienlijk gegroeid. Het eerste seizoen werd afgeslo ten met 34 boten. Dit aantal is in middels meer dan verdubbeld (75 boten) waardoor de kustzeilver eniging binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk de inschrij ving van nieuwe leden zal moeten stopzetten. Er is namelijk voor niet meer dan 100 boten "par keerruimte". PvdA „Woningbouw in de Hoge Klei Lijstaanvoerder Jan Greep van de PvdA heeft de laatste tijd meermalen de kranten ge haald met zijn streven om de Hoge Klei toch beschikbaar te stellen voor woningbouw. Het gebied heeft altijd een woningbouwbestemming gehad totdat de gemeente raad met de kleinst mogelijke meerderheid de uitspraak deed dat die woningbouwbe stemming geschrapt moest worden en het gebied een agrarische bestemming zou moeten krijgen. Verder pleit Greep namens zijn partij voor de realisatie van 500 bejaar denwoningen en het opstel len van doorlopende plannen voor de bouw van 1000 wo ningen. Na goede onderzoe ken moeten duidelijke ver keersplannen worden opge steld waarin onder meer de aanleg van de verlengde Kokshoornlaan (ook wel noordelijke randweg ge noemd) nodig is om het door gaande verkeer door woon buurten te weren. Democratisering van het be stuur krijgt bij het college van B en W nauwelijks aandacht, zo wordt gesteld. Gepleit J. Greep wordt dan ook voor het invoe ren van een inspraakverorde ning en sterke verbetering van het voorlichtingsbeleid. Invoering van belasting op sta-caravans, het instellen van een welzijnsraad en het stichten van een speciaal-cul- tureel centrum staan verder hoog genoteerd. Voor een be tere woningvernieuwing en wijkverbetering vooral in Oostdorp en Kerkehout, en het maken van woonerven wil de lijsttrekker zich verder binnen de raad inzetten. Na enkele jaren raadslidmaat schap als fractieleider blijft Greep verder de PvdA verte genwoordigen „om nog meer dan tot nu toe de noden van Wassenaarders proberen om te zetten in doelmatig en sa menhangend beleid". MAANDAG Leiderdorp, commissie bestuurszaken, 20 uur. In Den Vergulden Turk, bijeenkomst CDA-verband, 20 uur. Stadhuis, commissie voor algemene en bestuurde aangelegenheden. Antonius clubhuis, verkiezingsavond CPN, 20 uur. Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, Gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de Leidse regio wordt waargenomen van vrijdag 26 mei tot 2 juni door Centraal Apotheek Leiden, Breestraat 74, tel. 071-120552. Tevens op zat. tot 13 uur apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openb. vervoer naar de apotheek i uitsl. voor spoedge- i, tel. 122444, gebruik i komen kan r maken. D'66 Oudere panden voor jongeren Volgens Rudi Nieuwenhoven, lijstaanvoerder van D'66 en nieuwkomer in de Wasse naarse politiek, is het onjuist ervan uit te gaan dat een deel van de woningzoekenden zijn toevlucht zal moeten nemen tot andere gemeenten. Voor de meer dan 1000 woningzoe kenden in Wassenaar moet in eerste instantie de gemeente zelf zich verantwoordelijk voelen. In dit verband wil Nieuwenhovens partij de Ho ge Klei in elk geval gedeelte lijk behouden als woning bouwgebied echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de te verwachten geluid soverlast door de nabijheid van het vliegveld Valkenburg woningbouw inderdaad zal toelaten. Volgens Nieuwen hoven moet een degelijk on derzoek worden ingesteld naar de reële woningbehoefte in Wassenaar. Ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk moet volgens de lijsttrekker nu ook eens een actief beleid gevoerd worden. "Het is droevig dat Time Out, dat wat de huisves ting betreft in een noodsitua tie verkeert, nog nooit ant woord heeft gehad op een verleden jaar uitgebracht rapport", aldus Nieuwenho ven. Wat jongerenhuis vesting be treft moet gezocht worden naar het geschikt maken van oudere panden in het dorp. Het opknappen van die pan den kan best aan de jongeren zelf overgelaten worden. Nieuwenhoven heeft verder nog wensen omtrent de openbaarheid. Voorlichting, spreekrecht voor raads en commissievergaderingen en regelmatig verspreide ge meentefolders moeten vol gens het oud-gemeente raadslid van Maassluis het gemeentelijk gebeuren voor de burgers aantrekkelijker en meer open maken. R. Nieuwenhoven Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, flat "De Hooge Wei", 203. Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paülownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). WASSENAAR - Jeroen, de zeehond uit dierenpark Wassenaar die in maart in het Lauwersmeer werd losgelaten, heeft weinig interesse 10.30-11.30 getoond voor de drie daar verblijvende zeehondenvrouwtjes. Binnen de kortste tijd heeft hij van het spuien van de sluizen gebruik gemaakt om zijn leven verder door te brengen in de Waddenzee. Wat het rijksinstituut voor het natuurbeheer, dat de proef heeft be dacht, nog meer betreurt, is dat Jeroen inmiddels niet meer de aan hem bevestigde zender bij zich draagt. Daardoor is nu ook de moge lijkheid om uit te vinden waar de winterverblijfplaatsen van de zee honden zijn in het water gevallen. Letterlijk: Want het bandje waar mee de zender aan de zeehond was bevestigd en waarvan het de bedoe ling was dat het langzaam onder de invloed van het zeewater zou verteren heeft aanzienlijk eerder losgelaten. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652.- Dierenbescherming Gebroken pols bij vierdaagse VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - Zowel de Voorschotense als de Leiderdorpse avondvierdaagse mogen ondanks het niet al te mooie weer een groot succes worden genoemd. De tochten werden georganiseerd door de „oP reis met Anton Pieck VOORSCHOTEN - "Op reis met Anton Pieck" is het motto van de tentoonstelling in de "Canard a l'Oranje" aan de Oranjekade in Voorschoten. In aanwezigheid van de hoogbejaarde tekenaar werd zaterdagmiddag de exposi tie geopend door de culturele at taché van de Marokkaanse am bassade. Begrijpelijk, want de tentoonstelling laat de reis zien, die Anton Pieck in 1937 maakte en in ongeveer 50 wondermooie tekeningen vastlegde. Het werk geeft een beeld van het leven van de Marokkaan ten tijde van de Franse koloniale overheersing, een beeld dat thans voor een groot deel is vervangen door de moderne westertse samenleving. Namens de ambassadeur kreeg An ton Pieck zaterdag het verzoek nog eens een reis door het nieuwe Marokko te maken om ook hier van zo'n fijngevoelig beeld te ge- Vrijdagavond kan men in de "Ca nard" een klankbeeld van leven en werk van Anton Pieck zien, en is de tentoonstelling weer toe gankelijk. plaatselijke wandelverenigingen. Beide brachten ruim 2000 men sen aan de start. Van dinsdag tot en met vrijdag avond liepen schoolklassen, moeders met kinderwagens en bejaardenclubs routes van 5 tot 15 kilometer. In Voorschoten gingen de routes door de mooie gedeelten van Voorschoten, Wassenaar en Lei den Zuid-West. De EHBO ver leende de eersteblarenhulp en tijdens de slotavond stond op het ijsclubterrein drumband Lauren- tius op de wandelaars te wachten. Alle deelnemers kregen bloemen aangeboden terwijl het laatste gedeelte van de tocht een grote zomeravond-gebeurtenis werd. In Leiderdorp ging de route woensdag over Hoogmade, de andere avonden langs de Zijl en door het dorp. De dorpsroutes werden begeleid door een tuin derschuit die over de Does voer. Een meisje brak haar pols door een baldadige jongen op de fiets, die niet aangehouden kon worden. Toch kwam ook zij op vrijdag avond haar bos bloemen en me daille in ontvangst nemen. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Belangengroep, alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. BENTHUIZEN - Een 22-jarige au tomobiliste K.W. uit Den Haag is zaterdag zwaar gewond opgeno men in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. De vrouw botste in Benthuizen op de provinciale weg 22 van Bleiswyk naar Bos koop tegen een boom, nadat zij een vrachtwagen en een perso nenauto was voorbij gereden. Ze ging hierna te scherp naar rechts en verloor de macht over haar stuur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* t)agblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwertealabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2