ACV schenkt bloemen en pakt punt GODYLAKRIJGT HET NOG MOEILIJK „Tenslotte heet ik geen Van Hanegem..." Ger de Ro trekt LDWS over de streep Dammers („beste") naar Amerika MAANDAG 29 MEI 1978 PAGINA 1.7 SPORT NOORDWIJK - Wat mistroostig stapte hij rond. Ruud Bröring, de Noordwijk-spits, die er de afgelo pen week van in kennis was ge steld dat hij de beide wedstrijden tegen ACV niet mee mocht maken "En dat heb ik allemaal te danken aan die druiloor van De Haan, die ons in die bekerstrijd tegen ACV heeft gefloten. Die man liep zich bij het minste geringste in die wedstrijd al op te winden. Eerst schold hij Kees Karstens stijf, terwijl-ie niks had gedaan en even later was het met Sjoerd Boot al niet anders. Ik zei nog tegen De Haan: "Scheids, maak je niet zo druk, er is niks aan de hand". Kreeg ik even later een schop van een ACV-speler. Liep ik naar hem toe, zei ik, "scheids, nu moet je consequent zijn en hier ook voorfluiten". Gaf hij me prompt een officiële waar schuwing. Kijk, ik weet ook wel, dat ik in het veld een rappe prater benMaar ik zal me nooit op een onnette ma nier bij een scheidsrechter gaan beklagen. Maar bij deze vent mocht je helemaal niets zeggen. Dat is bij een Dammers of Came ron wel anders. Die beseffen wel, dat een speler in het vuur van het spel weieens wat zegt. Maar die De Haan begreep daar niets van, met het gevolg, dat ik langs de kant moest blijven. Zoiets kan alleen mij maar gebeuren. Dit was al de tweede keer, dat ik zo'n belangrijke wedstrijd heb gemist. In 1973 kon ik er tegen IJssel- meervogels ook al een keer niet bij zijn. Door een blessure. En vooral als het dan wat minder met je ploeg gaat,voel je je langs de kant zo machteloos. Ik had er zó wél in willen springen. Maar door die schorsing werd mij dat onmoge lijk gemaakt. Waardeloos. Maar huilen doe ik niet, ik heet tenslotte geen Van Hanegem". GvP NOORD WIJK - "Zeg het met bloemen" Onder dat mot to stapten de ACV-spelers direct na afloop van het duel om de zaterdagtitel met een forse ruiker op hun collega's van Noordwijk af. Met een alsjeblieft, nog voor het be haalde kampioenschap van vorige week", wilden de As senaren met die kleurrijke boeketten de zeekanters blijk geven van hun hulde voor dat wapenfeit. Een hachelijke situatie voor het ACV-doel, die overigens geen Noordwijk-treffer zal opleveren. Rob Sut- torp (tweede van links) springt hoger dan doelman Hoekman. John van Dijk springt mee, terwijl De Roo (5), Jan Schipper en Jaap van Resteren met gemengde gevoelens toekijken. NOORDWIJK - De Vlaardings€ amateurscheidsrechter Bob Dammers zal op 31 juli op hel vliegtuig stappen, dat hem naar New York zal brengen. Dammers zal daar, op uitnodiging van New York Cosmos, drie vriendschap pelijke wedstrijden fluiten. Dammers had die invitatie als sinds juli van het vorig jaar op zak. In februari is de Vlaardinger al in Amerika geweest, maar moest toen onverrichter zake terugke ren, omdat in die maand de Ver enigde Staten werden geteisterd door een wekenlang durende sneeuwstorm. De man, die zichzelf "de beste ama teurscheidsrechter van Neder land" noemt, zal eind augustus naar Nederland terugkeren, zo dat hij de aanvang van de r competitie zal kunnen ken. Een op zich aardig gebaar, dat niet temin een wabwrang bijsmaakje kreeg, nu Noordwijk tegen de Drentse kampioen niet verder was gekomen dan een 1-1 gelijk spel. "En dat kwam", aldus Noor- wijk-coach John Eelman, "om dat er vier of vijf man beneden hun kunnen speelden. Vooral de opbouw van achteren verliep niet op de juiste wijze. Zere plek Eelman legde met die analyse de vinger op de zere Noordwijkse plek. Want inderdaad mankeerde er zaterdagmiddag bij zijn forma tie nogal het één en ander aan de opzet van de Noordwijk-aanval len. Het spel van de roodwitten werd een belangrijk deel van de confrontatie door onzuiverheid en - dus - balverlies gekenmerkt. De Eelman-brigade beging tegen ACV vooral de fout het parool "hoog door het midden" te zeer als alleenzaligmakend te koeste ren. Het gevolg van die eenvou dige speelwijze was, dat de ACV-defensie, met de voormali ge FC Groningen-speler Jan Schipper in de uitblinkersrol, in alle rust kon anticiperen op die van ver aankomende centers, waardoor met name de Noord wijkse flankspelers Jan Willem Bogers en Rob Suttorp volledig geïsoleerd kwamen te staan. Wat echter niet wegnam, dat de thuisformatie na 24 minuten, juist als gevolg van die opportu nistische speelwijze, op een 1-0 voorsprong was gekomen, toen Hans Westgeest met een hoge voorzet de inkomende Sjoerd Boot wist te bereiken en die laat ste van Gerard de Roo - de Asser rechtsback stond erbij en keek ernaar - de ACV-poort mocht openrukken. Gehandicapt Het was het openingsdoelpunt, dat onstond in één van die sporadi sche momenten, waarin de lange passes van Westgeest wel goed aankwamen en Boot iets van zijn blakende vorm van de laatste eken demonstreerde. De Noord wij k-aan voerder werd tegen ACV duidelijk gehandicapt door kuitblessure, die naarmate wedstrijd vorderde, zich pijnlijker deed gelden. Waar Boot in de beginfase zijn di recte opponent Jack Soumeru nog weieens te glad af was, daar werd hij in het tweede bedrijf volledig door de Zuidmolukse mini-voetbalspecialist overvleu geld. "Vooral in de tweede helft heb ik alleen de hielen van die vent maar gezien", zou Sjoerd Boot later enigszins ontdaan zeg gen. Zijn trainer Eelman daarop: "Sjoerd moet het vooral van zijn actieradius, van zijn felheid heb ben. Dat kon er nu door die bles sure niet uitkomen". En juist die zo bijna spreekwoor delijke felheid van Boot werd, zeker nu een andere typische ka rakterspeler als Ruud Bröring door een schorsing op het appèl moest ontbreken, bij Noordwijk node gemist. Luister bijvoor beeld naar voorstopper Frans v.d. Veen, die ACV-topscorer Jan Mennega negentig minuten na genoeg aan banden legde: "Vori ge week tegen Spijkenisse zijn alle jongens tot op de bodem ge gaan om het kampioenschap te pakken. Dat kampioenschap za gen we als een afronding van het werk, dat een seizoen lang is ge leverd. Misschien, dat het juist daarom zo moeilijk was om ons voor deze wedstrijd weer extra op te peppen. Daarom was het jam mer, dat Ruud niet mee kon doen. Hij brengt er op momenten, dat de wedstrijd dood lijkt juist spirit Felheid Felheid, die de Eelman-brigade voor rust nog wel had weten op te brengen. Weliswaar verliepen de aanvalsacties ook toen op een weinig gecoördineerde maar juist die inzet stond dat moment borg voor, dat er kansen werden gecreëerd. Zoals door Kees Karstens bijvoorbeeld, die, na zich in vrije positie te heb ben gemanouvreerd, naast schoot, terwijl ook Sjoerd Boot nog even van zich deed spreken door, na Soumeru te zijn gepas seerd, rakeling voorlangs te schieten. Wat in de eerste minuut Jack Someru - uit een overigens aanmerkelijk kansrijker positie - eveneens had gedaan. Een nijdi ge Eelman daarover. "Die situa tie was typerend voor ons spel. Iedereen stond maar te kijken, wat er gebeurde". Wat Sjoerd Boot na 24 minuten niet deed, toen hij op haarzuivere wij ze door Westgeest werd bediend en de rechtermiddenvelder met een bedaarde knik zijn ploeg op 1-0 zette. Die treffer leek Noordwijk op het goede spoor te helpen. ACV moest zich plots zoveel mogelijk beperken tot het ontregelen van de roodwitte stormlopen. De equipe van Peter Koetsier slaag de daar vooralsnog redelijk in, temeer, daar de kunstbewoners weinig zuiverheid, overleg en verrassing in hun attaques stop ten. Verrassing, waar de 'groeiende' John van Dijk bij tijd en wijle wel voor wist te zorgen. Zoals in de 35ste minuut bijvoorbeeld, toen hij onverwachts van 20 meter in eens de sterkte van de linkerpaal testte, waarna de terugspringen de bal door de vogelvrije Sjoerd Boot vervolgens tegen de andere paal geknald Boot later sarcas tisch: "Het is leuk om te weten, dat het houtwerk hier stevig is, maar ik had die bal wel moeten maken". Nu die belangrijke treffer werd gemist (Frans v.d. Veen terecht "met 2-0 had je een andere wed strijd gekregen") slaagde ACV er langzaam maar zeker in zich te bevrijden van de Noordwijkse omklemming. In die fase begon de kuitblessure Sjoerd Boot al op te breken en waar Kees Karstens nog van alles in het werk stelde om de schade op het middenveld zoveel mogelijk te beperken, zak te Ab Spaanderman eveneens steeds dieper weg. Derhalve kon het ACV-middenrif, vooral door toedoen van de uitblinkende Soumeru ("ongelooflijk, wat een ruimte ik opeens kreeg") en Ro nald Manders, definitief bezit nemen van dat uit strategisch oogpunt zo belangrijke stuk grond. Met voortreffelijk 'circulatievoet- bal' werd Noordwijk de defen sieve rol opgedrongen. Mede door de stuwende arbeid, die hun teamgenoten op het middenveld verrichtten, ontpopten Bert Hooyer en Rolf Veneboer zich allengs als gevaarlijke flankspe lers. Met name Hooyer getuigde daar vijf minuten voor rust van, toen hij, nadat hij was gelanceerd door Jan Postma, met een lobje Hans Westgeest tot een redding op de lijn dwong. Hooyer wist even la ter nogmaals de blikken van de 3000 kijkers op zich gericht op het moment, dat hij, na Frans v.d. Veen te hebben omspeeld eerst voorlangs schoot en vervolgens rakelings naast het doel schoot. Noordwijk wankelde. Stapte als een door de gong geredde bokser naar de kleedkamer. Gelijkmaker Dit laatste vooral ook, omdat tus sen de bedrijven door Jaap van Kesteren in samenwerking met Hans Westgeest Jan Mennega met de grootste moeite nog van de gelijkmaker had af moeten houden. Die gelijkmakende treffer zou evenwel na rust toch komen, toen diezelfde Mennega (Frans v.d. Veen: "hij weet vreselijk goed de bal met zijn lichaam af te scher men") na 12 minuten Ronald Manders bediende, die zonder mankeren in de verste hoek schoot. Voor alle zekerheid gaf Hooyer nog het laatste tikje: 1-1. "Een doelpunt, dat vooral het ge volg was van het feit, dat we, met uitzondering van Mennega prak tisch nooit mandekking kregen", aldus de ACV-aanvoerder. Die goal deed Noordwijk ontwa ken. Op dezelfde wijze als de ploeg in het begin tewerk was ge gaan, werd de kortste weg naar het ACV-doel, waarin goalie Roelof Hoekman steeds onze kerder ging optreden, gezocht. De Roo moest handelend optre den na een inzet van Van Dijk en Kees Karstens dwong linksback Hans Bolman, al bikkelend, de bal tot corner te schoppen. Stekeliger Onder aanvoering van de ervaren Schipper en de teruggekomen Manders wist ACV het ergste van het door Noorwijk aangestoken vuur te blussen, zij het, dat ook die spelers machteloos stonden, toen John van Dijk één minuut voor tijd met een schitterende halve volley de lat trof. Noord wijk bleef zodoende slechts en kele millimeters van de zege ver wijderd, waardoor de ACV-bloemen opeens wat 'ste keliger' aanvoelden. het Harry van der Zwet haalt, onder toeziend oog van clubmakker Frans van der Laan,uit voor een keihard schot, dal evenwel geen doel zal treffen. LISSE i Godyla Vt heeft zater dagmiddag de eerste finalewed strijd om het zaalvoetbalkam pioenschap van Nederland te gen het Rhedense Nathania met een 3-2 overwinning afgesloten. Of die kleine winstmarge vol doende zal zijn om de titel te bemachtigen zal vanavond moe ten blijken, wanneer de lissese zaalvoetballers in Velp moeten aantreden voor de return. Dat de Leidse kampioen het in de tweede wedstrijd bijzonder moeilijk zal krijgen is na het duel van zaterdag onomstotelijk vast komen te staan. Tegen stander Nathania, heersend kampioen van Nederland, bleek namelijk de sterkste opponent die Godyla dit lopende seizoen getroffen heeft. De Rhedense ploeg beschikt over enkele bal vaardige zaal voetballers, die de Lissenaars de gehele wed strijd handen vol werk gaven. Dat de thuisclub toch nog met een 3-2 zege de eindstreep haal de bewees de sterkte van het team. De kanttekening die hier bij geplaatst dient te worden is dat scheidsrechter Verhagen uit Amsterdam het Lissese team halverwege de tweede speel- helft bij een 1-1 stand de hel pende hand toereikte door Na- thania-speler Ten Cate volko men ten onrechte twee minuten naar de kant te zenden. Godyla, dat juist een zwakke periode van de wedstrijd doormaakte, schakelde prompt op een hogere versnelling over en wist in die twee minuten twee keer doel treffend uit te halen. Een offen sief van Nathania in de slotfase van de wedstrijd leverde de ploeg nog één treffer op. De wedstrijd begon erg hoopge vend voor de Lissese ploeg. Al na 4 minuten liet Jos Faas, na een één-twee combinatie met Theo Godyla, 1-0 aantekenen. Een voorsprong die Godyla het zelf vertrouwen gaf om aanvallend voetbal te spelen. De doelpunten bleven echter uit, Ruud van der Voort miste twee opgelegde kansen, wat een duidelijke te rugslag in het spel van de thuisclub betekende. Nathania kan daartoe in handen nemen en zocht met goed combinatiespel het doel van Willem van Hars kamp. In de 16de minuut viel de verwachte gelijkmaker. Ton van Alkemade schoof het leder voor de voeten van Raymond Schuckmann die beheerst voor 1-1 zorgde. Tot de bewuste pe riode in de tweede helft had het Lissese team het bijzonder moeilijk. Twee doelpunten bin nen twee minuten zorgden voor een onverwachte opleving. Ruud van der Voort scoorde val lend 2-1 terwijl Harry van der Zwet met een subtiel schuiver- t je voor de derde treffer zorgde. Aangemoedigd door het talrijke publiek in de Gemeentelijke Sporthal, die door het zonnige weer in een sauna veranderd was, probeerde Godyla de voor sprong vast te houden. Henk ten Cate zorgde vijf minuten voor het einde voor 3-2. ROB ONDERWATER DELFT - LDWS wist gisteren op vreemd grondgebied (het terrein v Delftse DHL) lang de spanning erin te houden. In de laatste en beslis sende nacompetitie-wedstrijd tegen Celeritas hadden de Leidenaars aan een puntendeling genoeg om het tweedeklasserschap te prolongeren. ONA had zich een week eerder al in veiligheid weten te brengen door in Zoetermeer de Hagenaars met 3-0 terug te wijzen, terwijl de equipe van Leo de Jong tegen die Goudse ploeg met 0-0 gelijkspeelde. In een slotfase die menigeen hartkloppingen bezorgde wist Ger de Roode voor de bevrijdende gelijkmaker te zorgen, nadat LDWS bijna vijf kwartier tegen een 0-1 achterstand had aangekeken. Begrijpelijk dat de Leidenaars hun vreugde direct na afloop van dat "ge wonnen duel" niet op konden. LDWS mag het dus nog een jaar langer in de tweede klasse proberen en gezien de versterkingen, die de Leidse club het komend seizoen mag verwelkomen behoeft dit niet op proble men te stuiten. Verdedigend LDWS ging met een verdedigende taktiek van start. Trainer Leo de Jong had daarom ook de voorkeur gegeven aan middenvelder John Haa strecht boven spitsspeler Wally Gallert. Vanuit dat spelconcept hadden de twee LDWS-middenvelders bij balbezit de taak, om de eenzame spits George Pinas te assisteren. Maar in de eerste periode kwamen die goede bedoelingen maar zelden tot hun recht. Alleen John van Haastrecht probeerde in die eerste helft in aanvallend opzicht enig gewicht in de schaal te leggen. Maar veel geluk had hij daarbij niet. Celeritas had duidelijk andere bedoelingen. Zeker toen het team van trai ner J an Villerius in de beginfase de behoudende speltrant van de Leidse equipe onderkende. Massaal trok Celeritas in een hoog tempo ten aan val. Al in de twaalfde minuut had die formatie succes. Terwijl de LDWS-verdediging bleef staan op vermeend buitenspel, (de autoritair leidende scheidsrechter Slingenberg reageerde daar niet op) gaf Lennart Endlich op maat voor op Wim Kort. Die laatste kon alleen voor doelman Cees van der Steen niet meer falen: 0-1. Ook na die betrekkelijk snelle achterstand bracht LDWS geen verande ring in het spelconcept aan. Al werd John van Haastrecht door De Jong wel wat meer naar voren geschoven. Die mutatie sorteerde niet het gewenste effect, omdat Celeritas de Leidenaars in een bijna verstikken de wurggreep bleef houden. Zo kreeg Endlich niet veel later de kans om de score verder uit te bouwen, maar hy verprutste de voorzet van Struyck op erbarmelijke wijze. Hetzelfde deed Smit na aangeven van Smink. LDWS kon daar weinig of niets tegenover stellen. Een zekere matheid heerste over de ploeg, alsof de Leidenaars een voorsprong hadden te verdedigen. Pas in de slotminuten van de eerste periode wist LDWS zich wat moge lijkheden te creëren. John van Haastrecht kreeg voor rust twee goede mogelijkheden in de schoot geworpen, maar beide kansen werden door de Haagse verdediging goed gekeerd Die goede lijn van vlak voor de pauze wist LDWS na rust voort te zetten, temeer ook omdat het hoge tempo, dat Celeritas voor rust had onder houden bij die formatie zijn tol ging eisen. Zo ontstonden er dan ook dan kansen voorGeorge Moesman. Jerrv Fakkel en John Haastrecht, zonder dat die vooralsnog succes opleverden. Wat voornamelijk mag worden toegeschreven aan het goede werk van Celcritas-doelman Cees Drewes. Drewes heerste in de lucht, wat niet wegnam dat LDWS toch voor het "werk door het luchtruim" bleef kiezen. Een knappe kopbal van Ger de Roode in de rechterbovenhoek werd door die Celeritas-goalie op vak kundige wijze onschadelijk gemaakt. Verdiend Consequentie van de onstuimige aanvalsdrift van LDWS was, dat Celen- tas in offensief opzicht de ruimte kreeg van de Le idenaars. Zozeer zelfs dat de Haagse ploeg ook na rust de beste kansen kreeg. Endlich. twee maal, en Smit konden geheel alleen voor doelman Cees van de~ Steen verschijnen. Maar in de afwerking gingen beiden te gehaast te werk Tot dan zo'n zeven minuten voor tijd Ger de Roode de verdiende gelijk maker scoorde uit een verre inworp van Richard Jurgcns (hij verving Sjaak Matters). Een treffer, die voor LDWS goed bleek voor nog een jaar twcedeklasserschap.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13