Oranje: Wie weet toch nog thuiswedstrijden9 „Generale" van WK heeft veel weg van militaire operatie Poolse ploeg steunpilaren moet drie ontberen Argentina '78 NEDERLAND VOLGENS COMPUTER IN FINALE Macleod: Weg jullie Grootse ontvangst in Mendoza BLESSURE-LUST w BUENOS AIRES - Men kan erover twisten of de "genera- Ie" van het wereldkampioenschap voetbal zaterdag in het immense vernieuwde River Plate stadion een wat al te strek georganiseerd sportgebeuren is geweest, of een militaire oefening rond een sportmanifestatie. Van het laatste had het nog het meeste weg. Het monumentale stadion was hermetisch afgegrendeld. De dreigende naar buiten gestoken machinegeweren van de zes inzit tenden per patrouille-auto vorm den een eerste kennismaking met het militaire element, dat zo na- drulclcêlijk zijn stempel drukt op dit toernooi om de wereldbeker. De eerste "verdedigingsring" van de militairen lag op meer dan een kilometer van het stadion waar donderdag met de ontmoeting West-Duitsland-Polen de titel strijd begint. Lijdzaam wachtten de schier eindeloze rijen toe schouwers. die een gratis toe gangsbewijs voor de vriend schappelijke wedstrijd River Plate-Defensores de Belgrano hadden veroverd, tot ze aan de beurt waren om gefouilleerd te worden. Een vreemde bijkom stigheid was dat de journalisten niet werden gevisiteerd. Wel moesten ze uitgebreid de inhoud van hun tas tonen en de draagba re schrijfmachine openen. Controle Het was niet de enige controle. Bij het betreden van het stadion wer den de tassen opnieuw doorzocht. De veiligheidsmaatregelen verg den zoveel tijd. dat toen de wed strijd begon, het stadion nog niet voor de helft was gevuld. Deson danks kreeg de kapel van de ca- men grote en zware kisten langs de controle brengenwaarvoor de deuren uitnodigend worden opengehouden Steeds duidelijker wordt dat de problemen voor de organisatoren zich opstapelenZo bleek al dagen eerder de toegezegde installatie voor simultaanvertaling bij de persconferentie niet voorhanden. Elke keer weer moest Rene Courte, de perschef van de FIFA, zich verontschuldigen voor het onge mak dat dit gaf. Aanmerkelijk vervelender is dat het elektronisch brein, waarvan men in Buenos Aires zoveel ver wacht, het vooralsnog laat afwe ten. Computer Zoals gebruikelijk bij een dergelijk toernooi moesten de journalisten via uitgebreide vragenlijsten hun wensen voor perskaarten voor bepaalde wedstrijden lang van tevoren kenbaar maken. Aan de hand van die gegevens zou de computer zonder aanziens des persoons voor de toewijzing zor gen. De elektronica liet het orga nisatie-comité echter danig in de steek. Ondanks allerlei ingrepen weigerde het brein hardnekkig dienst. De organisatoren kwamen erdoor in tijdnood. Ze zullen, als de sto ring niet op korte termijn wordt verholpen,eigenhandig de welge teld 1615 beschikbare persplaat sen moeten verdelen onder de bij na vijfduizend journalisten, die donderdag de openingswedstrijd West Duitsland-Polen willen PRAAG - Evenals de voetbalex perts zijn ook de computers wat betreft de voorspellingen wie in Argentinië wereldkampioen wordt niet unaniem. De computer van "Svobodne Slo- vo", het orgaan van de Tsjechi sche socialistische partij, voor spelde, dat de titel naar Brazilië zou gaan. De Brazilianen zouden in de finale winnen van Neder land. Dezelfde opinie heeft de Italiaanse computer. In Peru echter kwam Nederland als uit eindelijke winnaar uit de bus door in de finale te zegevieren over Schotland. geparkeerd. Bijzonder vreemd doen de tegen strijdigheden aan binnen de or ganisatie. Het binnensmokkelen van ongewenste voorwerpen in de wedstrijd-arena's is vrijwel on mogelijk gemaakt. Daarentegen is het zeer simpel iets binnen de muren van het culturele centrum San Martin te brengen, één van de zenuwcentra, waarin onder meer het hoofdperscentrum is ge vestigd. Een officiële perskaart is voldoende om het gebouw binnen te komen, de kaart wordt zelfs amper bekeken. Moeiteloos kan valerie, die het half uur voor het beginsignaal opeiste, veel bijval. Dat alles niet liep, zoals het be hoorde, was niet alleen een les voor de organisatoren; ook de buitenlanders werden er wijzer Het verkeer, dat in de Argentijnse hoofdstad toch al veel weg heeft van een gevecht, waarbij het recht van de sterkste doorslagge vend is, werd volkomen ontregeld door de stroom van zo'n 70.000 be zoekers. De journalisten deden de ervaring op dat de busdienst die de organisatie voor hen had inge steld vrijwel niet functioneerde Taxi-chaufferus werden verrast door afgezette wegen en raakten volkomen vast in de verstopte straten, waar uitzonderlijk over jarige auto's met kokende moto ren voor extra obstakels zorgden Degenen, die per eigen auto op weg waren gegaan,speelden al direct een verloren wedstrijd. De schaarse parkeerruimte was op geëist door officials. Zonder meer werden de privé-auto's afge voerd. Zij moesten doorrijden over de brede autoweg en konden niet binnen loopafstand worden WK in Argentinië: een sportevenement of een militaire oefening? BUENOS AIRES - "Weg jul lie". was alles wat de Schotse coach Ally Macleod op door reis naar Cordoba aan de ver zamelde pers in Buenos Aires spendeerde. Een merkwaar dig contrast met de vriende lijke woorden die op het Schotse vliegtuig waren ge schilderd, constateerde de Diario Popular. Op het vlieg tuig stond: "Argentina here De Schotten maken zich zorgen over hun centrale verdediger Gordon McQueen. De duur ste voetballer van Groot Brit- tannië (hij ging voor meer dan twee miljoen gulden over van Leeds naar Manchester Uni ted) liep tien dagen geleden in de wedstrijd tegen Wales bij een poging om een doelpunt te voorkomen tegen de doel paal op. Hij blesseerde daar bij zijn knie. De lange vlieg reis naar Cordoba heeft de 25- jarige verdediger geen goed gedaan. Het staat vast dat hij de wedstrijd van zaterdag a.s. tegen Peru zal missen en het is nog maar de vraag of hij bij de tweede wedstrijd tegen Iran fit genoeg is om opge steld te worden. McQueen heeft de reputatie wat ongelukkig te zijn bij zijn overzeese trips. Vorig jaar reisde de Schot met Manches ter United naar Zuid Amerika maar kon toen wegens een blessure niet worden opge steld in de wedstrijden tegen Chili, Argentinië en Brazilië. Iran Iran moet het in de ope ningswedstrijd op 3 juni in Mendoza tegen Nederland doen zonder hun sterkste aanvaller Hassan Rowshan. Trainer Heshmat Mohajerani vertelde zaterdag dat zijn stervoetballer een spier ver rekt heeft in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen FC Brugge van twee weken gele den en definitief niet inzet baar is. "Dit komt hard aan", aldus Mo hajerani. "Hij is onze beste schutter en we zijn erg van hem afhankelijk. De dokter heeft gezegd dat hij wellicht mee kan spelen tegen Schot land op 7 juni". Het Hongaarse voetbalelftal heeft de laatste oefenwed strijd voor de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap gewonnen. De Franse eredivisieclub So- chaux werd met 3-1 versla gen. Na de wedstrijd tegen Enge land, die met 4—1 werd verlo ren, speelden de Hongaren nog niet erg overtuigend. Bij rust was de stand 1-1 door doelpunten van Nagy en Ize- vic. In de laatste 20 minuten zorgden Zombori en Torocsik voor de Hongaarse winst. Er waren 7.000 toeschouwers. MENDOZA (ANP) - Daar stond dan de voltallige Nederlands-elftal-selectie op het vliegveld van Mendoza. De monden van de spelers vielen wijd open van verbazing. Wat een ontvangst. Een Argentijnse dansgroep verwel komde de vice-wereldkampioen met een authentieke dans, de fanfare tetterde een welkomstlied en de tweeëntwintig spelers applaudiseerden voor zoveel bijval. vDit lijkt op onze intocht op Schip hol na de finale van het wereld kampioenschap in West-Duits- land", grapte Johnnie Rep. In derdaad, de honderden Argentij nen die urenlang hadden staan wachten, omdat het Nederlands elftal met vrij veel vertraging in Mendoza was aangekomen zagen hun geduld beloond. Populair velkomde het Nederlands elftal met een authentieke dans. De spelers konden het De vice-wereldkampioen, die zijn intrek in Mendoza heeft geno men, blijkt uitermate populair te zijn in Argentinië. Dat de finale van het wereldkampioenschap in West-Duitsland daar natuurlijk toe heeft bijgedragen is duidelijk, en dat de naam van Johan Cruijff ook in Argentinië hangt bleek uit de teleurstelling toen hij niet uit het vliegtuig stapte. Maar de Ar gentijnen namen ogenblikkelijk een andere speler onder de loep. Johnnie Rep. de blonde aanvaller wiens naam door velen werd ges candeerd glorieerde en inhaleer de met diepe teugen de populari teit die hij blijkbaar ook hier ge niet. Voor Ernst Happel, de nuch tere, was deze ontvangst iets te veel na de uitermate vermoeien de vliegreis. Ruim vierentwintig uur was het Nederlands elftal on derweg geweest om Mendoza te bereiken. Via stops in Zurich, Monrovia, Rio de Janeiro, Mon tevideo en Buenos Aires werd Mendoza bereikt. Die voorbereiding zal gebeuren in Portorillos een gehucht in de uitlopers van de Andes, waar slechts drie huizen, een kerk en een hotel staan. In hotel Porto rillos, dat van de buitenwereld hermetisch is afgesloten, heeft Oranje zijn pied-a-terre gevon den. Ruim een half jaar geleden, nog voor de uitslag van de loting bekend was - Nederland rekende echter op een plaats in Mendoza - was Kessel met masseur Pierre van de Akker en enige andere KNVB-functionarissen naar Mendoza gegaan. "Op voor spraak van de ambassade in Buenos Aires zijn we in Portoril los terecht gekomen. Ik meende dat een voetbalploeg buiten een stad moet zitten. Niet dat Mendo za zo groot is maar ze moeten wel frisse lucht inademen. Ook moet je je van de buitenwereld kunnen afsluiten. Als journalisten en supporters herhaaldelijk voor je neus staan ga je als team binnen een paar dagen in een cirkeltje ronddraaien. Dat hebben we hiermee willen voorkomen. Hil- trop was voor ons het voorbeeld. Dat heeft ook altijd door mijn hoofd gespookt. Vandaar" Slapen BUENOS AIRES - Ook de Oostenrijkse ploeg is niet blessurevrij in Argentinië aangekomen. Hat- tenberger en Hickersberger hebben spierblessu res. De blessure van Hattcnberger is zo ernstig, dat hij hoogstwaarschijnlijk niet mee zal spelen met Oostenrijk in de eerste wedstrijd tegen Spanje aanstaande zaterdag. Polen zal misschien bij de openingswedstrijd van het wereldkampioenschap tegen West-Duitsland zonder drie van zijn belangrijkste spelers moeten aantreden. De aanvallers Lubanski en Szarmach, alsmede doelverdediger Tomaszewski zijn res pectievelijk aan de rug', de enkel en de hand geblesseerd. Coach Gmoch betwijfelt of het drie tal voor donderdag weer fit zal zijn. Ook de Peruaanse selectie heeft zo zijn beslom meringen. Zelfs diplomatieke interventie heeft niet kunnen voorkomen, dat één van de Peruaan se spelers met rugnummer dertien voor het WK- leven zal moeten gaan. Overigens is het zeer de vraag, of de met het bewuste nummer opgezadel de speler ooit zal spelen. Het is namelijk Juan Caceras, de derde doelverdediger van Peru. Alsof het niet op kan, bij de Italianen gaat het ook niet helemaal naar wens. Een oefenwedstrijdje tegen een Argenti jns tweede divisie-clubje, Spor- tivo Italiano, werd op het door gewonnen door de Italianen, die met al hun sterren aantraden. In de 65ste minuut scoorde Bettega het enige doelpunt voor Italië. Volgens de Italiaanse coach was het resultaat echter helemaal niet van belang. "Als de jongens maar wat wedstrijdervaring opdoen en de spieren soepel houden", aldus Bearzot. Het Westduitse team, dat zijn intrek heeft geno men in een hotel in Ascochinga, 70 kilometer van Cordoba, wordt stevig bewaakt. De negen aan het team toegevoegde manschappen van de speciale eenheid van de Bundesgrenzschutz 19 waken in samenwerking met in burger geklede Argentijnse veiligheidsmensen over het welzijn van de nog regerende wereldkampioenen. In trainingspak gehulde Westduitse bewakers zorgen ervoor dat journalisten en ander volk niet kunnen doordrin gen tot de selectie. Op de weg van Cordoba naar Ascochinga is een versperring opgezet, waar au to's gecontroleerd worden. Happel wilde weg en sommeerde een kwartiertje na aankomst de hele groep de bus in. "Ja kaik eens, die jungens zijn mude. Aar dig hoor, maar nu moeten we naar het trainingskamp om bij te komen. Het heeft al lang genoeg geduurd". De lange reis, die met het tijdsverschil van vyf uur ie dereen in de benen was geslagen, vond dokter Frits Kessel echter geen bezwaar. "We hebben", zo zei hij onderweg, "ons uitvoerig beraden over de juiste tijd van aankomst. Te vroeg in Mendoza zijn was niet goed. Volgens my hebben de spelers twee dagen nodig om te herstellen. We moe ten niet overdrijven. Een kleine week voorbereiding is voldoen de". Echter nog voor het Nederlands elf tal ook maar een voet op het gras van het stadion van Mendoza heeft gezet is het eerste relletje in mini-formaat er. De KNVB, die voor de pers - dus ook voor de Mude" buitenlanders - gistermorgen een bijeenkomst had gepland, moest daar van afzien omdat Happel eenvoudig zei' "Wat nu. Er is niks te vertellen. De jongens moeten slapen". De Nederlandse persvertegen woordigers, die met de ploeg wa ren meegereisd, knikten in stemmend. Ook voor hen was de reis erg vermoeiend geweest. Een dag by komen kon geen kwaad. Maar de buitenlandse pers - op vallend dat er in Mendoza zeer veel Westduitse journalisten zijn om de verrichtingen van het Ne derlands elftal te volgen - kon zich met deze eenzijdig genomen beslissing niet verenigen. En Ernst Happel zwichtte. Gister middag om vyf uur, plaatselyke tyd, konden de nieuwsgierigen naar Portorillos komen. De berichtgeving die de Westduitse boulevard-bladen vier jaar gele den vanuit Hiltrop hadden ge pleegd, bleek dus ook tot Happel te zijn doorgedrongen. Zeker het beroemde en even beruchte zwembadevenement, dat door Bild Zeitung was aangezwen geld, was Der Ernst niet vergeten. Maar ook Happel moet leren dat hij hier niet alleen met Nederlan ders te maken heeft. Happel staat bekend als een impulsieve oe- fenmeester. Op intuïtie werkt hy vaak. Toch zal hij moeten besef fen dat de wereldpers haar vizier op Nederland zal richten. Noblesse oblige, adelheid ver plicht. Zolang Oranje meedraafl in het circus dat wereldkam pioenschap heet wordt hij gecon fronteerd met die "muskieten' zoals hy zich al vaker heeft uit gelaten over de pers. Om proble men te omzeilen zal Happel af en toe tegen zijn zin in beslissingen moeten nemen. Op de eerste de beste dag moest "Der Wiener" al water by de wyn doen. Een ont wikkeling die zijn humeur danig kan verstoren. Relletje Mendoza maakte zich verder in het geheel niet druk over dit relletje in zakformaat. Voorlopig droomt het nog van de wedstrijden die Nederland hier gaat spelen. De stad - Hilversum doet gezelliger aan - ademt naar alles dat ook maar iets te maken heeft met de WK. In de winkels hangen foto's van het Nederlands elftal dat zo succesvol was in West-Duitsland. Met in de hoofdrol Johan Cruijff. In deze witte stad aan de voet van het Andesgebergte - witte huizen en flats en witte straten, maar dat laatste komt door de uitwerpse len van de miljoenen spreeuwen- zal de kleur wit worden vervan gen door zwart als Oranje in Mendoza wordt uitgeschakeld. Schietgebedje Want daar heeft men zijn keus al bepaald. Voor de komende te genstanders Schotland, Iran en Peru een nare bijkomstigheid. Wie weet speelt Oranje evenals in West-Duitsland waar 20 tot 30 duizend Nederlanders in Dort mund waren, toch nog thuiswed strijden. En dat op twaalfduizend kilometer afstand van het moe derland. Ernst Happel doet in Portorillos in stilte een schietge bedje.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11