Sowjet-Unie eist verbod van N-bom Wiesenthal herkent beruchte Nazi De rassenbom tikt onhoorbaar door in Londen Dodental in Sjaba lager dan verwacht Ontwapenings-zitting YN arnoldus b.v. ZATERDAG 27 MEI 1978 RIO DE JANEIRO (AP) - Een man die werd gefotografeerd tijdens een herdenking van de verjaar dag van Adolf Hitler in een hotel te Itatiaia, bezuiden Rio, is her kend door'dr. Simon Wiesenthal als zijnde Gustav Wagner, tijdens de laatste oorlog officier in Duitse concentratiekampen. Dit meldde gisteren het dagblad Journal do Brasil. Hitiers geboor tedag was herdacht door een groep nazi's die daartoe in hotel Tyll in Itatiaia bijeen was ge weest. De politie had er een eind aan gemaakt maar was niet tot ar restaties overgegaan. In het bericht van de Journal do Brasil uit Wenen stond dat Wei- senthal, de „nazi-jager" had ge zegd, „fantastisch, het is hem, daar is geen twijfel aan. De lijnen van zijn gelaat zijn dezelfde." Hij ging voort: „Ik had al in Tel Aviv gezegd dat Gustav Franz Wagner net zo belangrijk was als Adolf Eichmann of Joseph Mengele (de beruchte kamparts). Eichmann en Mengele kunnen worden be schreven als „technici" die een voudig gezegd een hun opgeleg de taak zeer vakkundig hadden uitgevoerd, of bereid waren dat te doen maar Wagner niet. Hij is een psychopaat, een sadist in hoogste mate die er niet alleen tevreden over was zijn slachtoffers naar de gaskamers te zenden. Voor hij hen ter dood bracht martelde en verminkte hij hen. Hij genoot er vooral van kinderen voor de ogen van hun moeders af te maken. Hij beleefde daar veel plezier van Deze man is een monster. Wagner is een Oostenrijker, gebo ren te Wenen in 1911. Hij werd lid van de SN DAP en trad later toe tot de SS en heeft gediend in de kampen van Sobibor en Trebleinka. Volgens de Journal do Brasil heeft Wagner samengewerkt met Franz Stangl die in Brazilië was ontdekt, in 1967, en vervolgens gearresteerd en uitgeleverd aan de Bondsrepubliek waar hij te recht heeft gestaan. Van officiële Braziliaanse zijde is op het bericht in de Journal do Brasil nog niet gereageerd. DÜSSELDORF - Het ongekend ho ge waterpeil in de omgeving van de Duitse stad Düsseldorflegt ook de scheepvaart aan banden. Het scheepvaartverkeer op de Rijn zoekt zijn heil bij de kademuren van de stad. Omdat het waterpeil nog steeds stijgt, ondervindt het scheepvaartverkeer ernstige ver tragingen. De overstromingen hebben al voor meer dan 700 mil joen mark schade aangericht. LONDEN (AP) - Tajib draagt een loden pijp van 20 centimeter op zak en zweert dat hij de schedel van de volgende blanke overval ler zal splijten. Tajib woont in de Londense wijk East End, het jongste brandpunt van Enge- lands smeulende rassen probleem. Ik ben twee keer in el kaar geslagen, vertelt de 20-jarige bediende van een postkantoor. Mijn familie is doodsbang om na donker uit te gaan. Er zijn veel meer zoals ik en we hebben er ge noeg van. Tayib Tajib geen ach ternaam opgeven. Hij is een van East Ends 20.000 voornamelijk uit Bangladesj afkomstige Ben gaalse immigranten. Zij zijn ge durende de afgelopen 18 maan den voortdurend door blanke ex tremisten geterroriseerd. Tajibs uitspraken voeden de ge dachte dat Engeland afstevent op een zomer met opnieuw veel ras- senonlusten. English pigs out oftewel Engelse varkens eruit, staat op een muur van een vervallen pakhuis in de wijk Whithechapel. Deze wijk kent de meeste rassenproblemen van het om zijn rassenonlusten beruchte East End. De gewelddadigheid bereikte deze maand een hoogtepunt toen drie mannen de 24-jarige Altab Ah doodstaken. Dat was de laatste van een serie van twaalf rassen- moorden die de laatste twee jaar in Engeland hebben plaatsge vonden. Volgens een vriend van Tajib, een lange, nerveuze jonge man, leren honderden jonge Aziaten karate en stokvechten om zich te beschermen tegen wat zij noemen „blanke nazi-ben den". Ander jonge Bengali's vertellen dat zij burgerwachten oprichten. Zwarte militanten hebben voor gesteld dat „actieve eenheden" van niet-blanken door de ghet to's moeten patrouilleren. Vooral in Engelse steden is de spanning tussen de blanken en niet-blanken gestegen sinds de enorme steun die het ultra rechtse National Front krijgt bij zijn campagne om verdere immi gratie te stoppen. Als er in de herfst mogelijk nieuwe verkie zingen komen zal de temperatuur zeker stijgen door de belofte van de Conservatieve Partij om als zij aan de macht komt, de immigra tie sterk af te r In Engeland leven 1,9 miljoen niet- blanken. Zij vormen ongeveer 3,4 procent van de bevolking van 56 miljoen mensen. Bijna 1,3 mil joen van de niet-blanken komt uit India, Pakistan en Bangla desj. Verder zijn er West-Indiërs onder wie veel militante jonge mannen. Zoals vrijwel overal ter wereld be wonen de immigranten vooral de vervallen stadswijken. De oor spronkelijke blanke bewoners van dergelijke wijken zitten er meestal slecht voor en zien de immigranten als een toenemende bedreiging voor hun banen en tradities. Het National Front wakkert deze angsten aan. De morsige wijk Whitechapel kent een lange geschiedenis van ge welddadigheid. Honderd jaar geleden maakte Jack the Ripper er de straten onveilig, in 1912 woedde er een veldslag tussen Russische anarchisten en militai ren en in de jaren dertig mar cheerden de fascisten er in hun typisch Duitse stijl. Toen de jo den - nu de Bengali's als doelwit. De wijk heeft een moskee. De vervallen Victoriaanse straten vormen het verkeerde decor voor uithangborden in de Urdutaal. In het centrum van de wijk, Brick Lane, ziet men schichtige man nen steeds met tweeën tegelijk lopen. Auto's met blanken bekij ken zij argwanend. De meeste immigranten spreken weinig Engels. Zij werken voor honger lonen in achterafgelegen confec- tieateliers. Ouders brengen en halen hun kinderen naar en van school. Een oudere Bengali vertelt: Je ziet onze kinderen nooit meer in de parken. Steeds minder vermen gen de mensen zich met Engel sen. We gaan bij donker niet meer uit, dat is te gevaarlijk. Gholam Mustapha, de bebaarde leider van de wijk en kleermaker, stelt dat honderden Bengalis aangevallen zijn. Terwijl hij dat vertelde kwamen er juist twee jongens (tieners) vertellen dat zij door blanke jongens in elkaar ge slagen waren en dat een van de blanken een mes had getrokken. De politie doet er weinig aan, ver telt Mustapha verder. We moeten het opnemen tegen de wet, de blanke politie en blanke politici, reept hij verontwaardigd uit. Een Bengaalse arts, dr. Zahid Ha- san, die veel slachtoffers heeft behandeld en zelf zeven keer is aangevallen zegt "Het geweld neemt merkbaar toe en het is duidelijk dat het rassenprobleem erachter zit". "We hopen dat Al- tab Ali's moordenaars gegrepen worden. Maar of het de blanken veel kan schelen weten we niet. De blanken worden steeds tole ranter tegenover rassengeweld". De hoofdinspecteur van White hall, John Walli's reageert met: "We worden ervan beschuldigd de zaak Altab Ali te zachtvaardig te hebben aangepakt. Maar dat is helemaal niet waar. We doen alles wat we kunnen doen" Vorig jaar werden honderden men sen gewond tijdens een veldslag tussen door links gesteunde zwarten en leden van het Natio nal Front en de politie. In Bir mingham en Wolverhampton zijn dit jaar al rassenrellen voorge komen. Een bende blanken met Ku Klux Klan-Kappen op terro riseerden daar immigranten. Er broeien moeilijkheden in de Wes- tindische ghetto's van Liverpool. Bishan Daas, een van de twee Azia tische raadsleden in de gemeen teraad van Woverhampton, zegt "De verdraagzaamheid van de zwarte bevolking is het breek punt gepasseert. Er worden be schermingseenheden opge richt". Het geweld heeft nog volstrekt niet de schaal bereikt waarop het Amerikaanse rassentrauma zich afspeelt. De conservatieve ex- minister Pater Walker waar schuwt echter wel voor een Ame rikaanse golf van ghetto-misda- den als de rassenproblemen niet bij de wortels worden aangepakt. De wortels, dat zijn: opeengepak te bewoning in krotten, ernstige werkloosheid en wijdverbreide ontevredenheid. De serieuze zondagkrant The Ob server merkte in een redactioneel commentaar op dat de verkom merde Engelse binnenstden „de broedplaatsen zijn voor een ras senconflict... de rassenbom tikt onhoorbaar door". VERENIGDE NATIES (Reuter) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko heeft een volledig verbod op de neutronenbom geëist Gromiko, sprekend op de speciale zitting over ontwapening van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, meende dat de topconfe rentie van de NAVO, komende week in Washington, bedoeld is om de militaire sterkte van het bondgenootschap in de jaren tachtig te vergroten. Hij liet zich wel optimistisch uit over de kansen op overeenstem ming in het Salt-overleg (de be- sprekeingen over beperkingen van de strategische bewapening) met de Verenigde Staten. "De Sowjet-Unie is voor een volle dig verbod van neutronenwa pens. We zouden zelf een neutro nenbom kunnen ontwikkelen, zoals we ook zelf kernwapens en thermonucleaire wapens hebben ontwikkeld, maar we zijn er tegen een nieuwe dimensie toe te voe gen aan de wapenwedloop", al dus Gromiko. De Russische mi nister verklaarde dat de Sowjet- Unie geen neutronenbom zal produceren, tenzij de Verenigde Staten, of een ander land, hiertoe overgaan. Hij meent dat de situatie op het ogenblik gunstig is voor ontwa peningsakkoorden: er bestaat ongeveer gelijkheid op het mili taire vlak, voldoende om de ver dediging te waarborgen, en beide partijen erkennen dat. "Maar het bestaande militaire evenwicht ligt ergens ter hoogte van de Mont Blanc, en zou bij de huidige gang van zaken spoedig nog nog- er kunnen reiken" Als andere landen bereid zijn te ontwape nen, zal de Sowjet-Unie ook haar bijdrage leveren. "Militaire supe rioriteit is niet ons doel, er is geen enkel doel dat ons land met mili taire middelen zou willen berei ken". De kritiek van de Amerikaanse vi ce-president Walter Mondale op het stationeren van de Russische ss-20 raket met kernlading in Eu ropa, wees Gromiko af als een poging 'de mythe van de Russi sche dreiging' weer op te klop pen. Hij herinnerde aan de op stelling van Amerikaanse raket ten en kernwapens in Europa Oostenrijkse grenswachters vermoord WENEN - Bij de Oostenrijks- Westduitse grensovergang Ach- leiten zijn gisteren twee Oosten rijkse grensbeambten vermoord door twee smokkelaars. De beambten hadden horloges ont dekt in de auto van de mannen De smokkelaars wachtten een ar restatie niet af, maar schoten de beambten dood en vluchtten. Kort daarop wist de politie het tweetal tegen te houden in de buurt van Linz. Daarbij ontstond een vuurgevecht waarbij de smokkelaars het leven lieten en een politieman zwaar gewond raakte. '•'Het tegengaan van de ontwikke ling van nieuive wapens voor massale vernietiging verdient voorrang, het voorbeeld van de neutronenbom, die de Verenigde Staten in Europa wil opstellen, toont aan hoe reël deze dreiging al is geworden", ladus Gromiko President Carter heeft een besluit over de produktie van het neu tronenwapen voorlopig uitge steld. Gromiko's voorstellen bevatten de volgende maatregelen: stopzetting van de produktie van alle soorten nucleaire wapens. stopzetting van de produktie van alle andere soorten wapens voor massale vernietiging, ook van nieuwe typen conventionele wa pens geen uitbreiding van de legers en de conventionele bewapening van de permanente leden van de veiligheidsraad (de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Enge land, Frankrijk en China) en hun militaire bondgenoten Hij vroeg zich af of de NAVO-lan- den wel bereid zijn tot ontwape ning, gezien de agenda van de NAVO-top van komende week. Volgens Gromiko zal het gaan over een intensivering van de militaire voorbereidingen voor het komende decennium Stappen De westduitse bondskanselier Helmut Schmidt ziet weinig heil in alomvattende concepten voor een wereldwijde ontwapening. In plaats daarvan zijn vele kleine stappen nodig. Er zijn nu een maal teveel vijandschappen op de wereld, aldus Schmidt in zijn eerste rede tot de algemene ver gadering. In het belang van de vrede zou een 'internationale partnerschap voor de veiligheid' tot stand moeten komen. Alleen dan kan een proces van effectieve beperking en vermindering op gang komen. Kernwapens en an dere wapens moeten evenwichtig en onder controle worden be perkt, 'hopelijk eens geheel afge schaft'. Aardbeving in Rusland MOSKOU (AP) - Een krachtige aardbeving heeft gisteren delen van het Kaukasus-gebergte in de Sovjet-Unie getroffen, zo meldt het officiële Russische persbu reau Tass. De beving, die zich om 17.43 plaat selijke tijd (15.43 uur Ned. tijd) voordeed, had een kracht van 6 tot 7 graden op de schaal van Richter. Het epicentrum lag on geveer 130 km ten noordoosten van Tiflis. In Tiflis zelf had de beving een kracht van ongeveer 5 graden, al dus Tass. In de stad werd geen schade aan gebouwen aange richt. PEKING - Chinese vluchte lingen steken de rivier Nanshi, de grens tussen Vietnam en de Chinese provincie Yunham, over. De vluchtelingen, die in Vietnam woonden, worden door de Vietnamese autoriteiten ge dwongen terug te keren naar China. Zoals bekend beschul digde Peking Vietnam ervan meer dan 70.000 Chinezen over de grens te drijven met weinig meer dan een bundeltje kleren op hun rug, en eiste dat Hanoi een eind maakt aan de gedwon gen 'exodus' Iraakse communisten terechtgesteld BEIROET - Veertien leden van de Iraakse (pro-Russische) commu nistische partij zijn vorige maand in Bagdad terechtgesteld. Dit heeft het bulletin van de Libane se voorlichtingsdienst "the middle east reporter" gisteren gemeld. De executies staan in verband met de jongste anti communistische maatregelen in Irak. Reizigers "uit de omgeving van het socialistische blok" die uit Bag dad kwamen, citerend, schreef de "Mer" dat die executies in het grootste geheim werden uitge voerd. Gezegd werd dat de huidige golf van arrestaties tegen leiders en militanten van die partij de be langrijkste is sedert de Baath- partij in Irak bijna tien jaar gele den aan de macht kwam. De Iraakse communistische partij is binnen "het nationale front" bondgenoot van de Baath-partij. Egyptisch blad meldt moordcomplot tegen Sadat CAIRO (UPI) - De Egyptische vei ligheidsdienst heeft een vanuit Libië geleid complot opgerold, dat moordaanslagen op president Sadat en andere prominente Egyptenaren, en sabotagedaden beoogde, zo meldt de zaterdag editie van het Egyptische weekblad Akhbar El Yom. De deelnemers aan het complet, dis sidente Egyptenaren, zouden opereren onder de naam Egyp tisch Bevrijdingsfront. Libië zou voor de financiering zorgen. Volgens het blad hadden de sa menzweerders een militair en een politieke vleugel. De politieke vleugel zou er op uit zijn het be wind van Sadat via de media te ondermijnen. De deelnemers wonen volgens Akhbar El Yom in Libiie en Algerije. Onder hen zouden zich een broer van wijlen president Nasser bevinden, en enkele oud-ministers, met name dr. Hikmat Abu Zeid, de eerste vrouw die deel uitmaakte van een Egyptisch kabinet, een ex-minis- ter Abdel-Meguid Farid, nu advi seur van de Algerijnse president Boumedienne. ADVERTENTIE LELIESHOW+KONSUMENTENBEURS 27,28,29,30,31 MEI-1 JUNI IN AKERSLOOT N.H. ■«si ADVERTENTIE KINSJASA (AP) - Een Belgisch identificatieteam heeft in de Zuid-Zaïrische stad Kolwezi de lijken van in totaal 64 blanken aangetroffen, aldus is uit welin gelichte bronnen in Kinsjasa vernomen. Het aantal slachtoffers onder de Europeanen en andere buiten landers ligt mogelijk aanzienlijk lager, dan het totaal van 300 dat op een gegeven ogenblik door Frankrijk werd genoemd. De bui tenlanders zijn om het leven ge komen bij de invasie van Katan- gese rebellen in het provincie Sjaba. Het Belgische identificatieteam heeft 32 van de stoffelijke over schotten kunnen identificeren. Van officiële zijde in Kinsjasa werd er de nadruk op gelegd, dat in de buitenwijken van de stad moge lijk meer doden zullen worden gevonden. Ook zijn enkele Euro peanen kennelijk door hun huis bedienden in de tuin van hun woning begraven. Over het aantal slachtoffers onder de Zaïnsche bevolking van Kolwezi zijn nog geen gegevens bekend. Uit verschillende delen van de pro vincie Sjaba komen nog steeds berichten binnen over plunde ringen door Zaïrische regerings troepen. Zo zouden Amerikaanse arbeiders, werkzaam bij de aan leg van een electriciteits-verbin- ding tussen Kinsjasa en Kolwezi, door Zaïrische militairen zijn be dreigd en beroofd. In het dia mantcentrum Tsjikapa hebben regeringssoldaten meegenomen wat ze maar konden, van horlo ges tot ijskasten, aldus is door reizigers gemeld. Nog steeds trekken Europeanen uit Sjaba en de aangrenzende pro vincie Ksasai uit angst voor hun veiligheid, die met alleen door de rebellen maar ook door plaatse lijke regeringstroepen zou wor den bedreigd. Ook de plaatselijke bevolking van Kolwezi is door de ADVERTENTIE Johnson 20 topkwaliteit en lage prijs "uJahnsan Zaïrische soldaten mishandeld en beroofd, aldus reizigers. De Belgische minister van ontwik keling Lucien Outers verklaarde gisteren in Brussel dat het aantal buitenlandse slachtoffers van de gevechten in Kolwezi op dit mo ment op 73 staat. Outers zei dat 13 Belgen, vijf Fran sen, vijf Grieken, drie Italianen, drie Britten, een Amerikaan, een Joegoslaaf en een Westduitser inmiddels zijn geïdentificeerd Van de tot nu toe gevonden slacht offers waren er 59 uit Europa af komstig. De anderen waren Azia ten, voornamelijk afkomstig uit Libanon en Pakistan. Outers zei dat 2269 van de 2500 bui tenlanders, die in Kolwezi woon den, uit de mijnstad zijn geëva cueerd. In totaal zouden 289 mensen vermist worden. De Bel gische minister noemde dit getal echter zeer onbetrouwbaar om dat niet vaststaat dat al deze men sen zich ten tijde van de inval van de rebellen in Kolwezi bevonden. Ook over de vraag of de opstande lingen bij hun terugtocht gijze-. laars hebben meegevoerd, be staat nog geen enkele zekerheid. Men heeft de rebellen wel met materiële buit naar Angola en Zambia zien vluchten, Europea nen of andere buitenlanders zijn echter niet gesignaleerd. Volgens Outers zijn de gebeurte nissen in Sjaba een gevolg van de verslechtering van de economi sche en sociale situatie in Zaïre. De toestand kan alleen verbeterd worden als Zaïre meer hulp van de rijke landen krijgt, aldus de- minister, die zich een tegenstan der van een permanente Europe se troepenmacht in Zaïre noemt. "Het handhaven van de veilig heid is een zaak van de Afrika nen", aldus Outers. BEZOEKT ONZE SHOWROOM en bekijk wat wij zoal voor u verzorgen Keukeninstallaties Sanitairvertorging voor badkamer en toilet Tegelwerken Timmer- en metselwerken Dakverzorging en rioolproblemen Stucadoorwerk - sierpleisterwerk Landelijk erkend gasinstallateur Schilderwerken Wandbekleding Bouwkundige adviezen en ontwerpen Tel. 071-121942-121943-121242 Postbus 739 - 2300 AS Leiden Waardindustrieterrein Adm. Banckertweg.4

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9