'Uranium-regeling Brazilië mogelijk' Zus wil niet wijken voor broer bij verkiezingen Lichtpuntje voor vw 'Artsenopleiding is middelmatig' Op de LTS word je nog altijd vakman EXAMEN KOORTS VERZEKEREN Volgens atoombureau ZATERDAG 27 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 LEIDEN - De miljoenennota van 1976 wAs een van de zaken die gistermorgen werden behandeld bij hetvwo-eindexamen economi sche wetenschappen I en recht, 's Middags kregen de vwo-ers biolo gie. Beide examens waren rede lijk te maken, al hadden nogal wat leerlingen toch nog wel moei te met economie. Maar vrijwel ie dereen vond dat het gisteren de minst zware dag van de afgelo pen week was. Leraren van de scholengemeen schap Louise de Coligny vonden het economie-examen niet zo ontzettend moeilijk". In de opga ven zaten namelijk muider wis kundige elementen dan in vorige jaren. Dit was een voordeel voor de economie-kandidaten omdat zij meestal een vakkenpakket zonder wiskunde hebben. Het biologie-examen gaf veertig meer-keuze vragen te zien. De korte stukjes tekst werden verle- RIJSWIJK (SP) - Bi.i de verkie zingsstrijd in Rijswijk zijn niet langer alleen maar tien politieke partijen in het geding, er speelt nu ook een duel tussen broer en zus. Mevrouw J.M.M. Nypels- Krijnen, tweede op de lijst van D'66, heeft namelijk laten weten dat als zij wordt gekozen, zij haar zetel niet - zoals werd verwacht - zo maar zal opgeven ten voordele van haar broer A.J. Krijnen, frac tievoorzitter van de VVD in Rijs wijk. Daarmee herhaalt zich de situatie die zich zestien jaar geleden heeft voorgedaan in Hilversum. Zowel de bekende literator Garmt Stuyveling (PvdA) als zijn zoon Gerben (PSP) werden toen geko zen voor de raad. Bij loting viel toen de vader af. Een en ander stoelt op artikel 23 van de gemeentewet: "Bloed verwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad of huwelijk mag niet bestaan tus- schen den burgemeester en de leden van den raad, noch tus- schen de leden onderling". Arti kel 24 bepaalt dan. dat zodra dit voorkomt het lot beslist. Dat is overigens niet altijd zo geweest, want oorspronkelijk was het zo dat de oudste in jaren voor be noemd werd gehouden (in Rijs wijk zou dat de heer Krijnen zijn) en het lot er slechts aan te pas kwam in het geval van een twee ling. In Rijswijk zal het lot getrokken worden in de raadsvergadering van 22 juni. Overigens: wordt het dan mevrouw Nypels-Krijnen, dan komt er toch nog een "broer" in de zaal; maar dat is dan de heer Derk Broer, lijsttrekker van D'66 Minst zware dag vendigd met prentjes en tekenin getjes. Zowel leraren als leerlin gen waren het erover eens dat biologie best te maken was. De havo-mensen vonden hun biolo gie-examen "erg moeilijk" leer lingenof "redelijk makkelijk" (leraren). Deze tegengestelde me ningen sproten voort uit het feit dat de opgaven heel nauwkeurig gelezen moesten worden. De leer lingen hadden daar - waar schijnlijk door de zenuwen - problemen mee. Maar volgens de docenten is er op school zo vaak getraind in het lezen dat de tek sten eigenlijk niet zo veel moeite hadden hoeven te kosten. Oi^er economie waren de havo-leerlin- gen wel tevreden. Er zaten geen wiskundige vraagstukken in Te moeilijk De mavo-leraren vonden het exa men handelskennis voor mavo-3 te moeilijk. Het bestond uit drie onderdelen: economie, handels kennis en boekhouden. In elk on- ADVERTENTIE Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiëlegevolgenj ervan vaak wel .Voorkom dat u in i moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis, uw gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de NUTS5PAARBANK fiS waarin opgenomen Leidse Spaarbank David Fischer, assistent-directeur van de IAEA heeft dit gister avond gezegd in de televisie-ak- tualiteitenrubriek Vara-Visie. In de motie-Van Houwelingen is om garanties gevraagd dat Brazi lië het plutonium niet gebruikt voor de produktie van kernwa pens. Plutonium is het afval dat vrijkomt bij de opwerking van Fischer heeft verklaard dat de vier regeringen die bij de levering be trokken zijn, naast Nederland en Brazilië, Engeland en Duitsland het IAEA zouden kunnen vragen om een regeling op te stellen. Hij gelooft dat het bureau een derge lijk verzoek zeker zou inwilligen. Over de inhoud van de regeling verklaarde Fischer dat die moet voorzien in het stichten van één of meer opslagplaatsen, beheerd door of onder auspiciën van het bureau. Daarnaast zou een aan tal regelingen getroffen moeten worden, waarbij het plutonium geproduceerd door Brazilië en ondergebracht in zo'n opslag plaats, alleen onder bepaalde voorwaarden aan Brazilië wordt teruggegeven", aldus de IAEA- topman. 3ver een wereldwijde regeling voor de opslag van het plutonium voor 1981 (het jaar waarin de leveran ties van uranium aan Brazilië moeten beginnen) toonde Fi scher zich zeer sceptisch. Het in ternationale bureau hoopt daar over dit jaar een studie af te ron den. De studie wordt voor com mentaar voorgelegd aan alle 110 landen die zijn aangesloten bij het bureau. Volgens Fischer zal het daarna nog jaren duren voor een definitieve regeling zal zijn goedgekeurd. AMSTERDAMSE HOOGLERAAR: GRONINGEN (ANP) - De Amster damse hoogleraar prof. dr. L. B. W. Jongkees heeft gistermiddag in Groningen aan het einde van een symposium over de functie van de academische ziekenhui zen felle kritiek geuit op het ni veau van pas afgestudeerde art sen in Nederland. "Er komen droge kaakjes uit onze opleiding. De koekjes die wij produceren zijn middelmatig geworden. Mijn collega Wiersma heeft destijds grote woede veroorzaakt door te zeggen wat waar is. Hij wees er namelijk op dat door de geweldi ge uitbreiding van het aantal stu denten het reservoir van be gaafdheid wel ongeveer uitgeput "Dat wreekt zich in de medische opleiding, waarbij de student een geweldige hoeveelheid kennis moet opslurpen. En er is al een bijzonder lage manier van selec teren. Dit leidt tot drama's. Men denkt examens te kunnen door zes-minnetjes bij elkaar te pluk ken. Maar dan wordt bij de inter ne geneeskunde ontdekt hoe slecht ze zijn. Het is dan hoogst onfatsoenlijk hen te laten zakken, daarvoor zijn ze al te ver, maar het is ook hoogst onfatsoenlijk hen te laten slagen". Prof. Jongkees deed deze persoon lijke ontboezeming tijdens een samenvatting van wat tijdens het symposium naar voren was ge komen. Hij maakte deze opmer kingen tegen de achtergrond van de moeilijke positie van acade mische ziekenhuizen, ook wat betreft de opleiding van artsen. Volgens prof. Jongkees telde Ne derland in 1945 op zes medische faculteiten 5500 ziekenhuisbed den en waren er ook 5500 bedden in de niet universitaire zieken huizen. Nu beschikken de aca demische ziekenhuizen vooracht faculteiten nog steeds over 5500 bedden tegen 50.000 in de niet academische ziekenhuizen. Hij noemde het dan ook „een wrang grapje", wanneer gesproken wordt over een evenredige ver mindering van bedden in de zie kenhuizen. "Voor de academi sche ziekenhuizen zou dat bete kenen dat ze er duizend bedden bij krijgen". In de storm De Amsterdamse hoogleraar on derstreepte de teneur van het symposium, namelijk dat de aca demische ziekenhuizen in de storm staan. Hij concludeerde dat er een goed beleid moet ko men, dat samenwerking nodig is en een goede uitvoering van de financiering. Ook zullen de ver antwoordelijkheden duidelijk moeten worden bepaald. Over het feit dat de academische ziekenhuizen enerzijds te maken hebben met het beleid van het ministerie van volksgezondheid en milieuzorg en anderzijds met het ministerie van onderwijs en wetenschapen zei prof. Jongkees "dat hier gesproken kan worden van een januskop, waarvan met behulp van de plastische chirur gie nu eindelijk eens één geheel UTRECHT - Studenten en verpleegkundigen in de psychiatrie raakten gisteren bij het academisch ziekenhuis in Utrecht slaags met de politie toen zij op een aldaar te houden symposium over psychiatrie panfletten wilden uitdelen en wilden converseren met de deelnemers (130 psychiaters) aan het symposium. De demonstranten protesteerden tegen het symposium omdat het volgens hen gefinancierd wordt door een grote geneesmiddelen industrie van onder meer psychofarmaca. Bovendien vonden de demonstranten het onjuist dat patiënten, verpleegkundigen en therapeuten op het symposium ontbreken. DEN HAAG (ANP) - Het internationaal atoom- en energieagentschap in Wenen (IAEA) acht het mogelijk een regeling te maken, waarmee aan Brazilië eisen worden gesteld voor de opslag van plutonium, nog voordat aan dit land uranium wordt geleverd. derdcel zaten wel enkele zeer moeilijke punten. Het vreemde was dat het handelsrekenen van mavo-4 naar verhouding makke lij k was dan mavo-3 .De heer A. F. Willemsen van scholengemeen schap Bonaventura: "Die tegen stelling was heel typisch. De moeilijkheidsgraad van hel ma vo-3 examen was duidelijker ho ger dan van het mavo-4 examen Het biologie-examen hadden vrijwel alle mavo-ers ruim op tijd af. Het leverde weinig problemen op, al waren de tekeningen wel eens onduidelijk. Van het lager beroepsonderwijs kwamen giste ren alleen de llo-ers aan de bak Zij maakten het examen natuur kunde/mechanica. Er waren vra gen over kinematica (bewe- giungsleer), hydrostatica, warm te, geluid en electriciteitOok hier waren na afloop redelijk optimi- sche geluiden te horen. Gisteren zetten we u een opgave voor uit het havo-examen Engels. Het antwoord B. was juist. Politieman verdacht van verduistering AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie stelt een onder zoek in tegen een 27-jarige poli- tie-agent van bureau IJ-tunnel, die wordt verdacht van verduis tering van een in beslag genomen sloopauto. De eigenaar had af stand van de wagen gedaan, na dat er diverse technische gebre ken aan waren geconstateerd. In plaats van de auto voor vernieti ging te laten afvoeren zou de agent zich het voertuig hebben toegeëigend. De verdachte is hangende het onderzoek ge schorst. Banken lenen niet aan mensen met uitkering UTRECHT (SP) - Mensen die een sociale uitkering of bijstand ont vangen, kunnen bij een bank geen lening afsluiten, hoe eerlijk ze ook zijn. Dit onthult de Vak bondskrant, het blad van de FNV. De banken vinden dat geld lenen aan deze mensen "onaanvaard bare risico's" met zich mee brengt, aldus de Vakbondskrant. Het blad schrijft: "Deze discri minatie van mensen die het toch al niet zo hebben getroffen, staat in schrille tegenstelling tot de uitdagende reclames van kre dietbanken die het doen voor komen alsof geld lenen een fluitje van een cent is" .Volgens de krant worden deze mensen nu naar du bieuze geldschieters gedreven. Volgens de Vakbondskrant is ove rigens bij de Bondsspaarbanken een eind gemaakt aan deze dis criminatie. Mensen met een uit kering kunnen daar wel geld le nen. De Nederlandse bankiers vereniging was niet bereikbaar voor commentaar. Parijzenaar uitgeleverd DEN HAAG (ANP) - Gistermiddag is de 25-jarige Parijzenaar Ste- phan Viaux-Peccate vanuit de gevangenis in Den Bosch op transport gesteld naar Frankrijk. Daarmee is de beslissing van staatssecretaris Haars van justitie om de man aan Frankrijk uit te leveren, uitgevoerd. Frankrijk had Nederland om uitle vering verzocht, omdat Viaux- Peccate ervan verdacht wordt in augustus 1977 in Frankrijk een bankoverval te hebben gepleegd, waarbij een gendarme en twee burgers werden doodgeschoten. Viaux-Peccate heeft op alle mo gelijke juridische manieren ge probeerd zijn uitlevering te voor komen. Hij kan in Frankrijk on der de guillotine komen als hij daartoe veroordeeld zou worden. Viaux-Peccate had als laatste mo gelijkheid een kort geding tegen de Nederlandse staat aangespan nen bij de rechtbank in Den Haag. Daarin eiste hij tevergeefs dat met zijn uitlevering gewacht moest worden totdat de Raad van State zich in laatste instantie over zijn uitlevering had uitgespro ken. Meer opnames zou moeten worden gemaakt, zo dat je weet wie je aankijkt" De hoogleraar hekelde het feit dat algemene ziekenhuizen het wel prachtig vinden - zeker ook in Amsterdam, zo zei hij - dat de academische ziekenhuizen ken nelijk de aangewezen instituten zijn voor het bieden van eerste hulp aan ongevalsslachtoffers e.d. "Maar is dat nu een taak van een academisch ziekenhuis? Is dat nu van betekenis voor het on derwijs? Er is nooit een student bij, en ook voor specialisten heeft dit geen enkele betekenis. Deze eerste hulp functie is niet goed voor ons, zij kan hooguit onze naam bekender maken". in verslavings klinieken UTRECHT (SP) - Het aantal men- sen dat vorig jaar in de zoge naamde categorale psychiatri sche ziekenhuizen is opgenomen, is gestegen met maar liefst 30,1 procent tot 5078. Tot deze zie kenhuizen behoren klinieken voor verslavingsziekten en justi- tihele inrichtingen. Dit blijkt uit gegevens van het na tionaal ziekenhuis instituut. Ook het aantal bedden en verpleegda- gen steeg in deze categorale psy chiatrische ziekenhuizen. ADVERTENTIE -BRINK Luchtverwarming installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Postbus 337 Kalkovenweg 58.Telefoon (C1720) 2 03 00 „Het is natuurlijk zo dat onze leerlingen wel een hamer kunnen vasthouden. Ook al leverden wij uiterst bekwame vaklieden af dan zouden de werkgevers nog te klagen hebben. Er is nu eenmaal al tijd een spanning tussen wat het bedrijfsleven vraagt en de school kan bieden". Met deze woorden weerlegt K. den Blijker, directeur van de technische school voor Gou da en omstreken (twee vesti gingen) de alsmaar luider klinkende kritiek, met name vanuit ondernemerskring, dat het Nederlandse beroeps onderwijs geen vaklieden meer levert, die met succes in de produktieprocessen kun nen worden ingepast. Door Co Caljouw Hij vindt dergelijke opmerkin gen ook strijdig met de grote vraag die er uit het bedrijfsle ven is naar leerlingen van zijn school. Hij kan er in het ge heel niet aan voldoen. „Zijn jongens" hoeven vooralsnog dan ook geen vrees te hebben. „Jeugdwerkloosheid kennen we niet". Het is een bevesti ging van wat de christelijke werkgevers onlangs als toe komstbeeld schetsten: een grote jeugdwerkloosheid on der vooral de schoolverla ters van mavo en havo. En juist deze schoolsoorten ge nieten een alsmaar groeiende belangstelling van de lagere- schooljeugd; een belangstel ling die ten koste gaat van het lager beroepsonderwijs. Dit loopt - nog in versterkte mate door het snel dalend geboor tecijfer - zo in leerlingental te rug dat sommigen vrezen dat rond de eeuwwisseling het lager beroepsonderwijs niet meer zal bestaan. Dat zou een onherstelbaar ver lies zijn, als er ten minste niet een middenschool als enige vorm van voortgezet onder wijs tegenover zou staan. Zoals overal in het land verzet ook de technische school in Gouda zich tegen het „ver val". „Niet vanuit een nega tieve, verdedigende stelling", aldus Den Blijker, „maar met onderwijskundige argumen- Belangstelling Eerst moet er echter belang stelling zijn voor het lager be roepsonderwijs. En dat is niet het geval, ondanks voorlich ting. open dagen, het „de boer opgaan" op de lagere scholen. Het lbo wordt sterk onderge waardeerd. Verhalen als over de slecht gehanteerde hamer of een bericht dat Engelse bouwvakkers naar ons land worden gehaald omdat „ze hier ontbreken" doen alle po gingen het lbo wat op te vij zelen teniet. In het jaarverslag van de school schrijft Den Blijker uitge breid over die onderwaarde ring. „Steeds minder wordt gekozen voor lager technisch onderwijs. Op zich is daar na tuurlijk niets tegen, mits het maatschappelijk toekomst perspectief van het kind dat kiest of voor wie gekozen wordt niet wordt geschaad" Den Blijker stelt verder dat naar zijn indruk bij de schoolkeuze voor het kind te veel wordt gedacht aan ver richtingen op intellectueel terrein en te weinig aan pres taties waarin hoofd en hand tezamen een resultaat laten zien. Vaak ook wordt gekozen, aldus de directeur, voor een alge meen vormende opleiding omdat men na deze opleiding een beroepsopleiding op middelbaar niveau wenst. Men is echter niet of nauwe lijks op de hoogte van de stu diemogelijkheden die het la ger technisch onderwijs biedt. Bij twijfel over de geschiktheid voor algemeen vormend on derwijs dan wel lager tech nisch onderwijs Wordt meestal gekozen voor het eer ste. De belangrijkste overwe ging is dat altijd nog naar de lts kan worden overgestapt (in omgekeerde richting ïs- deze vrijwel niet te maken). Lichtvaardig Te lichtvaardig, zo zegt Den Blijker. En wanneer de keuze niet juist blijkt te zijn geweest wordt vaak te lang geaarzeld bij de beslissing de overstap naar het lbo te maken. Een verlies van een of twee jaar. De directeur spreekt uit erva ring en heeft al vele gefru- streerde oud-leerlingen van het algemeen voortgezet on derwijs zien registreren. Terug naar de kritiek op de vakbekwaamheid. De leer krachten zijn zelf ook lang zamerhand tot het inzicht ge komen dat de techniek, de praktijk, best weer meer aan dacht zouden kunnen krij gen. Niet meer zoals op die goeie ouwe ambachtsschool. De voorzitter van het schoolbe stuur A. den Ouden geeft, in hetzelfde jaarverslag, de si tuatie haarscherp weer De oude ambachtsschool sloot zich zoveel mogelijk aan bij de toenmalige maatschappij. De school probeerde haar leerlingen voor allerlei be roepen een pakket kennis en vaardigheden mee te geven waarmee ze aan de slag kon den. In de huidige omstandigheden is dit niet meer mogelijk. Het aantal vakken is door allerlei veranderingen en verschui vingen in de maatschappij zo groot geworden dat het voor een lts niet meer mogelijk is voor al deze vakken volleerde vakmensen af te leveren. De lts heeft meer en meer het karakter gekregen van een al gemene beroepen oriëntatie, een breder gerichte oplei ding. Hierdoor kan de leerling na het verlaten van de lts zich verder specialiseren in de door hem gewenste richting van de gevolgde techniek. VTO Een van de mogelijkheden, al dus Den Blijker, is voortgezet technisch onderwijs. Daar zal vooral de techniek - en dan op de praktijk gericht - aandacht krijgen. De werkomstandig heden zoals die in het be drijfsleven heersen kunnen er worden nagebootst. Samen met gemeenten als Woerden en Schoonhoven, in overleg ook met het middel baar technisch onderwijs en het vormingswerk, kan het vto gestalte krijgen. „Erg be langrijk voor onze leerlingen maar vooral ook voor de af vallers van de mts". Onder wijs voor de 16-18-jarigen.een groep die - op de drempel tus sen school en bedrijf - maar al te vaak vastloopt. Op de langere duur lijkt ook een nauwer samengaan met het middelbaar algemeen voort gezet onderwijs voor de hand te liggen. Op vele plaatsen werken beide onderwijsvor men al samen in schoolge meenschappen. De eerste twee jaren met gelijke lessen- tabellen geven de leerling de mogelijkheid op latere leef tijd te kiezen. De gesprekken hierover met het mavo moe ten echter nog beginnen. Ook van een nauw samengaan tussen de lts en het lager huishouden nijverheidson derwijs is nog geen sprake. Wel, aldus Den Blijker, be staat er bereidheid meer tot elkaar te komen maar aan de identiteit van de school willen we toch nog vasthouden. Vooral het meisje kiest in toe nemende mate het algemeen voortgezet onderwijs en keert het lbo de rug toe. Daarenbo ven blijft het rollenpatroon volledig gehandhaafd. Het meisje dat aan een lts metselt; de jongen die op de huis houdschool kokkerelt, het zijn eenlingen en het ziet er naar uit niet dat daar de eerste jaren veel verandering in komt. Er zijn bovendien in het be drijfsleven zoveel beroepen, dat kan je de jongen nooi- t op school bijbrengen. Gemotiveerd Je hebt vanzelfsprekend ook te maken met de gemotiveerd heid van de leerling". Hij ver telt uitgebreid het verhaal van de jongen die het via de Goudse lts tot werkgever van een aanzienlijk aantal men sen heeft gebracht. Dat kan door de part-time en avondschoolcursussen die aan de school worden gege ven, ondermeer de opleidin gen gezel en patroon. Den Blijker, nog even voortbordu rend op dit stramien; „een jongen die wil, die van aan pakken weet, die komt er. Die kan het via de lts een eind schoppen". Het wordt tijd voor een eind conclusie: het lager beroeps onderwijs zal zich weer meer beroepsgericht moeten in stellen; de lts-gediplomeer- den hoeven vooralsnog niet bang te zijn de boot te zullen missen, laatdunkende gelui den uit het bedrijfsleven ten spijt. De leerling zelf - en niet in het minst hun ouders als ook de leerkrachten van de lagere school - zullen moeten besef fen dat de kans op werkloos heid via het algemeen voort gezet onderwijs aanzienlijk groter is dan na een opleiding bij het lager beroepsonderwijs.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7