Nood gemeenten, gewapend maar ook gezellig puntjes... ^S8S33BQ9 Mondige mensen Een solide noodwoning is beter dan een tochtig huis Eenzijdig onderwijs verminkt cultuur ZATERDAG 27 MEI 1978 "De regering brengt door haar onderwijs schade toe aan de cultuur van Polen". Dat zeg gen de rooms-katholieke bis schoppen van dit land in een "herderlijke brief'. Zij menen dat in de tegenwoordige schoolprogramma's in Polen niet de volledige inhoud van de nationale cultuur wordt doorgegeven. In het geschiedenisonderwijs bijvoorbeeld worden alle his torische feiten verklaart van uit het "dialektisch materia lisme", de levens- en wereld beschouwing achter het communisme. Over het werk van de kerk wordt met geen woord gerept. En als de boekjes iets over godsdienst opmerken, gebeurt dat alleen in negatieve zin. Op die manier krijgen de kinde ren geen waarheidsgetrouw beeld van de geschiedenis van onze natie, aldus de bis schoppen. "Onze cultuur is het werk van een volk dat in meerderheid uit gelovige mensen bestaat. Tussen de Poolse cultuur en het chris tendom bestaan nauwe bin dingen" De bisschoppen roepen in hun brief alle ouders op zich tegen elke onvoldoende afschilde ring van de eigen cultuur te verzetten en hun kinderen te vertellen wat de school ver zwijgt. Een andere mogelijk heid is, de kinderen naar het catechetisch onderricht te sturen. "Daar leren zij niet alleen het evangelie kennen, maar worden zij ook ingeleid in onze nationale en religieu ze cultuur" UTRECHT - Het getal van gereformeerde 'noodge- meenten' wordt in sep tember weer met één uit gebreid. Dan krijgen ook de 'verontrusten' van Groot-Utrecht hun eigen kerkdiensten. Ze zijn for meel nog wel niet uit het officiële kerkverband ge stapt, maar de gangbare prediking ter plaatste en het beleid van de kerk in het algemeen hebben on der hen zoveel hartgron dige bezwaren opgeroe pen dat ze zondags naar alle kanten uitzwermen om elders geestelijke lafe nis te vinden. De oorzaak dat de Utrechtse nood- gemeente niet al veel eerder van stapel liep ligt, naar haar voor trekker J.J. Rippen vertelt, voor al in de verzorging van de kerk diensten. Daarvoor heb je nu eenmaal bekwame voorgangers nodig. Op het ogenblik kunnen de noodgemeenten - ook in Lei den bestaat zo'n groep - putten uit een reservoir van veertig pre dikheren. Er zijn er dus genoeg, Doodlopend maar zij hebben ook hun eigen verplichtingen en moeten daar om al een half jaar van tevoren afspraken maken. Utrecht vond het ook beter, niet in de zomer te beginnen, omdat dit met al die vakanties extra problemen zou geven. De 'dolerenden' - zo noemen de verontrusten zich graag, gedach tig aan hun voorvaderen in de vo rige eeuw - hebben een mooie ruimte gevonden in de aloude, romaanse en nog maar kortgele den gerestaureerde Pieterskerk. Een van de zeven historische kerkgebouwen in de Utrechtse binnenstad, in de schaduw van de Dom, waar onder andere de Waalse gemeente haar domicilie heeft. De heer Rippen is erg ge lukkig met'die plek, want de in gang ligt aan een doodlopende straat. Anti-dolerenden zullen daaraan onmiddellijk een zekere symboliek verbinden voor de po sitie van de noodgemeenten, maar Rippen ziet in die stille straat slechts een waarborg voor de nodige rust tijdens de kerk diensten envoor een goede parkeergelegenheid. Ook aan dat laatste bestaat bij de dolerenden behoefte, omdat de nieuwe noodgemeente, die tot dusver genoegen moest nemen met on regelmatige "bijzondere dien- De oude Pieterskerk in de Utrechtse binnenstad, waar de noodgemeentevan de ver ontrust-gereformeerde heer Rippen een dak boven het hoofd heeft gevonden. Offervaardig De financiën hebben bij het ont staan van de jongste vrucht aan de weerbarstige tak van de gere formeerde boom geen enkele rol gespeeld, en ze zullen dat, naar Rippen stellig vertrouwt, ook bij de rijping niet doen. 'Dit volk is offervaardig', verklaart hij be slist. Utrecht kreeg ter aanmoe diging van iemand een stevige startgift en genoot ook de hulp van andere noodgemeenten die op grond van hun ervaring nutti ge adviezen konden geven. sten" in de Geertekerk, rekent op belangstellenden uit stad én ommelanden. Verontrusten zitten namelijk over al, maar ze zijn te onaanzienlijk in aantal om her en der plaatselijke gemeenten te stichten. Boven dien durven lang niet alle be zwaarden de zware stap naar apartheid te zetten. Velen werken liever van binnenuit aan veran dering of leggen zich eerder loyaal bij het onvermijdelijke neer dan dat ze de kerk ter plaatse de bons geven. En er zijn er ook die zich regelrecht bij een andere kerk aansluiten. De aanwas van de christelijke ge reformeerden kwam vorig jaar niet voor niets grotendeels uit de Gereformeerde kerken. Gezelligheid Een strijdbaar man als Rippen wordt door gevoelens van loyali teit niet gehinderd. In triomfan telijke termen prijst hij in het blad 'Waarheid en Eenheid' de nieuwe noodgemeente aan. Heb nog geduld tot september. 'Dan zal ieder die nu nog elke zondag voor het probleem staat waar hy nu weer eens ter kerke zal gaan, in eigen kring verademing kun nen vinden. Daar wordt het Woord Gods recht bediend. Daar vinden we onze broeders en zus ters die belijden dat de gehele Schrift door de Heilige Geest is ingegeven. Daar wordt vastge houden aan de leer der apostelen, zoals de Schrift ook degenen prijst die dat doen. Daar wordt men gewapend met het zwaard van het Woord om de aanvallen van de dwaalleer af te slaan. Daar vindt men onderlinge liefde en gezelligheid'. Om elk misverstand omtrent de ware bedoeling van dat laatste, ietwat oubollige woord uit te slui ten, laat de heer Rippen er tussen haakjes, maar voorzien van uit roepteken, direct op volgen dat 'gezelligheid' een schriftuurlijk begrip is. Helaas verzuimt hoj, voor dit interessante gezichts punt ook maar één bewijsplaats te Dat het bestuur de gezelligheid se rieus opvat, blijkt wel uit het voornemen om na elke dienst met de deelnemers een kopje kof fie te drinken. Echter niet alleen om de leut. Men zal dan samen spreken over het behandelde bij belgedeelte en zaken van de ge meente en van de kerk in het al gemeen doornemen, zoals dat ook in andere noodgemeenten geregeld gebeurt, hetgeen de soms zeer verspreid wonende le den erg op prijs stellen. Mensen hebben een heel bijzondere manier van over „wij" spreken, bijvoorbeeld in het zinnetje „wij hebben gewonnen" .Het gaat dan om een overwinning waar je zelf part noch deel aan hebt, maar je hebt het gevoel dat „onze jongens" het ook voor jou gedaan hebben Je trekt je op aan dat gevoel. Ieder mens heeft zijn helden, bij wie je graag in de schaduw wilt staan De apostel PauliLS legt sterk de na druk op het bevrijdende karakter van het geloof in Jezus van Naza reth. Het gaat om de nieuwe tot vrijheid geroepen mens, de mens die ten volle zichzelf is en durft te zijn voor de ander. Paulus vecht tegen dat „wij-gevoel" waarin de mens schuilt bij een groep of bij een held. Zolang je dat doet ben je Vleselijk", dat wil zeggen: leef je nog vanuit het gewoontepatroon van de mens die zichzelf is kwijt geraakt, dan ben je nog „onmon dig", dat wil zeggen: sta je nog aan het begin van de bevrijdende weg van het geloof Vrijspraak groepsgeest van het „wij" gaan werken. Er waren partijen ont staan, die zich elk op een geloofs held beriepen. Er waren er die zich op Paulus beriepen, anderen op Cephas Petrus, weer anderen op Apollos. Zolang je dat doet zegt Paulus ben je nog (onveranderde) want onveranderde nen hun bestaanszin en rechtvaardiging te moeten zoe ken in het horen bij een groep, als je maar weet dat ook voor jou „onze jongens" daar de overwin ning behalen. Maar daar waar we onder het be slag van de vreemde vrijspraak van Godswege komen, worden de gewone dingen op hun kop gezet Het gaat niet meer om de helden bij wie je een stuk van je verant woordelijkheid kunt deponeren of aan wie je je kunt optrekken Het gaat om de enkele mens voor Gods aangezicht, de enkele mens als broeder van zijn medemens; het gaat om zijn hermodellering naar het beeld van Jezus Messias Helden kunnen alleen helden zijn als ze dienstbaar willen zijn aan dat proces. Paulus werkt deze gedachte uit aan de hand van twee beelden: dat van een planter en dat van een bouwer. De planter is alleen be langrijk, omdat hij dienstbaar is aan de groei van de plant, maar het is Godzelf die de groei geeft. De bouwer is alleen belangrijk, omdat hij de stenen aandraagt voor de opbouw van het bouw werk, maar waar het hele gebouw op rust is het fundament nl. Chris tus zelf. De plant moet vruchtdra- gen, het bouwwerk moet voltooid worden, de gelovige moet volwas sen, mondig worden. Omkering Deze omkering van Paulus heeft grote betekenis bijv. in het ge sprek tussen de kerken. Een kerk kan alleen wat betekenen als ze er wil zijn voor de gewone gelovige Zolang ze denkt dat de gemeen teleden er terwille van haar voortbestaan zijn is ze „vleselijk" en kweekt ze onmondige gelovi gen. Zo kan ze ook alleen wat be tekenen als ze zich niet op geloofs helden in Rome, Genève of Wit tenberg. die het wel het beste zul len weten, beroept maar als haar vertegenwoordigers in het ge sprek tussen de kerken vanuit het eigen geloofsbeleven de confron tatie met de ander aandurven, vanuit het weten dat het instituut de enkeling steunt in zijn geloofs spreken. Het gaat om de plant, het bouw werk, het geloof van de mens op het alledaagse grondvlak van de samenleving Het „wij-gevoel" mogen we dan overlaten aan de olifant en de muis die samen over de brug lo pen, waarop de muis zegt: „wat stampen we lekker, hè?". WIM KUIPERS In nog meer plaatsen (Haarlem, Groningen en 't Gooi bijvoor beeld) wordt aangestuurd op ge scheiden kerkelijk leven, maar het is daar door verschillende oorzaken nog steeds niet gelukt. Rippen begrijpt dat niet zo goed. Volgens hem zijn allerlei bezwa ren die aan de stichting van een noodgemeente vastzitten veel gemakkelijker op te lossen nu men op de ervaring van anderen kan terug vallen. Verbeten Met de naam 'noodgemeente' wil men uitdrukken dat men bereid blijft zichzelf op te heffen, mits de kerk haar beleid alsnog drastisch ombuigt in de richting van Schrift en belijdenis. De ruimte echter die de Gereformeerde Kerken zichzelf theologisch en confessioneel vandaag de dag gunnen, en de leerstelligheid waaraan de Waarheid en Een heid-groep verbeten blijft vast houden, maken de hoop dat er nog eens een weg terug zal zijn wel uiterst zwak. Een solide noodwoning is beter dan een tochtig huis. De vrije geloofsgroep beter dan een 'vrijzinnigheid' toelatende kerk. En verontrusten hebben, naar zij beweren, te veel dubieuze lerin gen vanuit het moderne theolo gisch denken de kerk zien bin nenwaaien. In plaats van op de bres te staan krijgen deze vrij spel. Opheffing van noodgemeenten lijkt alleen nog mogelijk als men zichzelf niet meer kan bedruipen. Noodgedwongen dus. Maar dat zal, tenzij men uitsterft, voorlopig niet gebeuren, want 'dit volk is offervaardig'. Of vrijwillig, als men nog eens een ander kerkelijk dak zou vinden. Maar dan zal de leuze 'Waarheid en eenheid' ook eens omgedraaid moeten wor den. Zolang de waarheid wordt beleden ten koste van de eenheid, blijf je 'gezellig' zitten waar je zit. S.J. DE GROOT Dominee mr. J. van Leeuwen te Lochem (69) zou willen dat de vrijzinnige protestanten zelf een procedure op gang brachten om het - wat hij noemt - compro mitterende gebruik van de let ters VP in de naam VPRO (Vrij zinnig Protestantse Radio-Om roep) uit de wereld te helpen. Hij verwacht van die kant veel in stemmende briefkaartjes, om dat één stem de "benauwende stilte" niet vermag te verbre ken. Alleen een massale actie kan het getij keren. Mr. Van Leeuwen, die predikant is geweest in Witmarsum en Moordrecht en nog onlangs een dienst leidde in de Leidse Vre- deskerk, laat zich niet overtui gen als men zegt dat de naam VPRO allang geen afkorting meer is in de door hem bedoelde zin. Als je, zo zegt men wel, de afkortende puntjes weghaalt, ontstaat er iets heel anders, dat zeer goed kan dienen om het nieuwe karakter van deze om roep tot uitdrukking te brengen. VPRO is een begrip. Pilatus Dat bestrijdt ds. Van Leeuwen. Het vasthouden aan de oude ini tialen doet hem denken aan de romeinse stadhouder Pilatus ten tijde van Jezus, die de over- priesters, toen zij hem vroegen het kruisopschrift boven Jezus naar hun zin te veranderen, toe snauwde: "Wat ik geschreven heb, heb ik geschreven". Als je doelstellingen totaal anders worden, kun je je naam niet on gemoeid laten. Onlangs heeft de VPRO zich "na wederzijds overleg" terugge trokken uit de Centrale com missie voor het vrijzinnig Pro testantisme. Het was ds. Van Leeuwen liever geweest als deze commissie zélfde VPRO z'n con gé had gegeven. Hij vindt het onbegrijpelijk dat vrijzinnige protestanten zich nog enige re latie met de "verloederde" VPRO laten aanleunen. Het kan zijn dat de VPRO de con sequentie trekt uit het bedanken voor het lidmaatschap van de centrale commissie en zoekt naar een passender naam, maar ds. Van Leeuwen acht dat nau welijks denkbaar. Vandaar die briefkaartjes. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oee. stud, dienst, Ma- rekerk 10 ds. De Jong, 5 dhr. Christ, Mar. kerk 10 prof. dr. v.d. Berg, Merenwijk 9.30 en 11. pastor v. Well, Beth), kerk 10 ds. v. Leeuwen, Bevr. kerk 9 ds. Boogert, Vredeskerk 10 ds. Eekhof, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 mevr. Koop- mans, Diac. huis 10.30 mevr. ds. v. Ever- dingen, Oude Vest 13 10.30 jeugdkapel, Endegeest 9.30 gez. dienst met eucharis tieviering, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 kand. Scheltens, 5 ds. Dijkstra Boskoop, Petrakerk 10 ds. Koers te Alphen, 5 dr. Aalders 't Harde, Oude Vest 10 dr. Aal- ders, 5 ds. Hartkamp, Mar. kerk 10 prof. dr. v.d. Berg, 5 ds. Sijtsma, Bevr. kerk 10.30 ds. Bovenberg, afscheid, 5 ds. Boogert, Groenh. 10 ds. Sijtsma, De Mirt 10 dhr. Spijker, Mierennest 10 dhr. Van Garderen, Merenwijk, 9.30 en 11 pastor v. Well, Dolerende Noodgem. Groot Lei den (Pieterskerkstr. 1) 8.30 dr. Zeegers, 7 ds. v. Benthem, av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 ds. Gootjes, 5 ds. Simpelaar, Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9) 10 dienst, 4.30 ds. v. Dyk Gou da, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4 30, Ge ref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Dnftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds Happee, Remonstr Doopsgez. Gem (Pieterskerkstr. 1) 10 ds. Kuipers, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeen schap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dik- kes, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. v. Duu- ren, Evang. centrum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zylstra, Pmkstergem. (O. Rijn 3) 3 evang. Scheffers, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedagad ventisten (Lokhorstk.) elke zat. 9.45, ge sprek 11, prediking, Soefie-beweging 11 (in zaal Pieterskerk) mevr. Jelten-de Groot over "Hoogten en diepten", Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vry Kath. Kerk (Vreewykstr.) 10.30, RK Kerken Merenwyk zat. 7, zo. 9.30 en 11. Haagweg zat. 7. zo 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, IL30,6 en 7, Lammenschansweg zat 7, 7, zo. 9.3Ö en 11.30, Boshuizerlaan zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Vree, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werff te Voorhout, 7 zie herv., Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 3 ds. Kok Eemdijk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 9.30 ds. Vos Katwijk, 6.30 ds. Bogers, Kruisk. 9.30 ds. v.d. Heiden, av.-maal, OpSt. kerk 9.30 ds. Bogers, av.-maal, 6.30 ds. v.d. Heiden, av.-maal, Salv. kerk 6.15 zang, 6.30 ds. Sybrandy Montfoort, Nabij 9.30 jeugdkapel, G. H. Kerk 10.30 ds. Hoogendijk, av.-maal, 6.30 ds. v.d. Ree, zang, De Bron 9 ds. Hoo gendijk, av.-maal, 6.30 ds. v. Santen, Drieh. 7 nam., Ashramcollege 9.30 dr. v. Santen, av.-maal, Oudsh. weg 10 ds. Stenfert Kroest, jongerend., Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 kand. De Graaf, Geref. Kerk, Mar. kerk 9.30 ds. Sybran dy, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Salv. kerk 9.30 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Sybrandy, jeugdd., G.H. Kerk 9 ds. Fernhout, De Bron 10 ds. v.d. Ree, av.-maal, 10.30 ds. Hartkamp, av.-maal, zie verder herv., Geref. K. Vrijg. 8.45 en 6.30 ds. Borg- dorff, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 3.30 ds. Baars, Urk, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, di. 30 mei 7.15 ds. Slager, Baptisten gem. 10 ds. Koekoek, 6.30 ds. v.d. Wete ring, Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg) 10 dhr. v. Putten, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr., Remonstr. Kring 10 ds. Adriaanse, streekdienst, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, gezinsmis, zo. 8.30, 10 en 11.30, Pius- kerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Nap, 6 ds. Verploeg. Geref. Gem 9.30 en 6 leesd., di. 30 mei 7.30 ds. Harinck Den Haag. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 prof. dr. Jonker Hilversum, 6.30 ds. Droogers, Salv. kerk 9.30 ds. Klussener Breukelen, evang. dienst, 6.30 ds. Richter, jeugdd., Bethl. kerk 9.30 ds. v. Hensbergen Ermelo, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 9.30, prof. mr Diepenhorst, 7 ds. Lenters Maassluis. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Stelwagen, De Stek 9.30 ds. Stelwagen, Geref. Kerk 9.30 ds. Dijk stra, 5 prof. dr. Verkuyl, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. van Langevelde, av.-maal, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsge meente (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat) 9.30 en 5, RK Ker ken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11Dc Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Bouman te Katwijk, 6.30 dhr. Goedhart, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Ber- nardus zo. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. v. Bruggen, 7 ds. Wijngaarden Nieuw- Vennep, Geref. Kerk 10 ds. Splinter, Haarlem, jeugdd., zie ook herv., Chr. Ge ref. Kerk 10 en 5 ds. Drayer Hilversum, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 ds. v. Niel Rijnsburg, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Batelaan, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Nicolai, Zevenhoven, Geref. Kerk 10 ds. Vrolyk, 5 ds. v.d. Horst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. De Vos, O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds Arke- raats, Ichtusk. 10 ds. Boer, 5 kand. Guyt, Pnièlk. 9.30 ds. Arkeraats, 6 ds. v. Roon, Gr. v. Pr. school 10 ds. v. Roon, Hoekst 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas, Ge ref. Kerk, Vr. kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk, Tr. kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. v. Halsema, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 31 mei 7.30 stud. De Pater, Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): do. 1 juni 7.30 ds. Van Straalen, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Ree Al phen, open-deur-dienst, Geref. Kerk 9.30 ds. Hassefras Putten, 5 zie herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- str. 10 en 6.30 ds. v. Loenen, Sch. kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 mr. Reugebrink, Baptistengem. zat. 7, bidstond, zo. 10, RK Kerk zat. 7, zo. 9.10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, camping 10.30 ds. Hemmes, Geref. Kerk 9.30 mevr. Leitner N.-Vennep, 7 ds. Fernhout, camping 10.30 ds. Hemmes, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. t Hooft, Pauluskerk 10 ds. De Gelder, av.-maal, 7 ds. Carstens De Kaag, jeugdd., Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 7 zie herv., Geref. Kerk Vrijg. 8.45 ds. Simpe laar, 2.30 ds. Folkersma, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, av.-maal, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poel- huys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo 8.30,10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 dhr. v. Loo Amstelveen, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Baars Urk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Schipaanboord Uitwijk, 6.30 ds. Hol- werda Apeldoorn, Geref. Kerk 9.30 me vrouw Sysling L.dorp, 7 kand. v.d. Meulen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Sybrandy Den Haag, 7 ds. 't Hooft Lisse, Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang, Chr Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Treurniet Woerden, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. Keuning, 7 ds. v. Dok R.dam, Hoofd- str. 10 dhr. Bakker Katwyk, 7 ds. El- gersma, De Rank 10 dhr. Visser, Gouda, 5 ds. v. Eyk Gouda, Geref. Kerk Hoofd- str. (Herv.) 10.30 ds. Bouma, 7 ds. El- gersma, Vinkenl. 9.30 ds. Elgersma, 7 ds Bosman, open-deur-dienst, st. kerk 11 ds. Kuiper, Ned. Prot. Bond 10.30 mevr. ds. Kuipers, Leiden, RK Kerken Zee9.30 en 11, Binnen 8, 10 en 11.40. NOORDWIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 dhr. Geursen Haarlem, De Zilk 10 ds. Kalkman, av.-maal, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30, Viktorkerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. .kerk 9.30 m^j. Ink, Pauluskerk 10 ds. Sasse, gem. centr. 10.30 prof. dr. De Jonge, gem. centr. 10.30 jeugdkerk, van Wyckers- looth 4.30 ds. De Haan, Geref. Kerk 10 ds. Kooij te H.gom, 7 ds. De Haan, Geref. Kerk Vrijg. 10.30 en 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten v. 8.45 dhr Stahlie, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Wil] kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel, zat. &.y*. zo. en Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Hemstede, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 kand. Eerbeek, 6.30 ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Janse, Nigtevecht, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. v.d. Velden Mijdrecht, 5 ds. Boer Hoevelaken, Bethelkerk 9 ds. v.d. Bo- gerd, 5 ds. v.d. Bogerd, jeugdd., Geref. Kerk, Petrakerk 10 ds. Bosman Noord- wijk, 5 ds. v. Beek Den Haag, Imm. kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman, belijdenis. Mar. kerk 9.30 ds. Huisman, 7 ds. Kersten Den Haag, camping 10 ds. Damsma, Geref. Kerk Vrijg. 10.45 en 7 ds. Zomer in herv. Bethelkerk, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. v.d. Brink, 7.30 evang. dienst met dhr. De Raad Den Haag en koor, RK gemeenschap (aula tuinb. school) z 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. Den Tonkelaar Warmond, 10.30 dhr. Goed hart Nieuwkoop, 7 brig. Schurink Leger des Heils, open-deur-dienst, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Santen, 5 ds. Buitenhuis Bo degraven, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Cossee, Dordrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 10 ds. Beze- mer, 6.30 ds. Meinhardt Reeuwijk, RK Kerk dorp 9 en 12, Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Baas Katwijk, 6.30 ds. Den Tonkelaar Warmond, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. v.d. Horst, Geref. Kerk Vrijg. Jh30 ds. Hoff, 7.45 ds. Joosse. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Haas Den Haag, 7 zie Geref., aula NH 9.30 ds. De Zwart, Hulp en H. 10 ds. Lentz, kapel Rijndijk 10 ds. Meijering, av.-maal, De Ark Molenlaan 10 jongerend., Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 vic. Bijl, jeugdd., Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Boxman, RK Ker ken Laur. kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, aula NH 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 9.30 en 5 ds. Verboom, 10.30 en 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. 9.30 en 6.30 ds. Roetman, Imm. kerk 9.30 en 7 ds. Hulst, Geref. Kerk Kr. kerk 9.30 en 5 ds. Mod deraar, Ontm. kerk 10 ds. Kraan O.geest, 5 ds. Sybrand Montfoort, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, av.-maal, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk lOds. Steenstra, 4.30 ds. v.d. Heuvel Ede, 7 dhr. Taal, Kievietkerk 10 prof. dr! Berkhof, Messiaskerk 10 ds. v. Heerden Den Haag, Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Heugel, Geref. Kerk 10 ds. v. Buuren Delft, 7 ds. Damsma Rijnsburg, Zuid 10 en 7 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Engels Driebergen. WOUBRUGGE-Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 dhr. Brouwer Katwijk, 6.30 ds. v.d. Heiden, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. v. Santen Sassenheim, Ge ref. Kerk 9.30 ds Buitenhuis Bodegra ven, 7 zie Herv., RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. D. Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Rijndijk Meerburgkerk zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 9.30 ds. Lefeber te Alphen, 6.30 ds. Mostert, gez. dienst in geref. kerk, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 zie herv.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4