Mr. N. Hofstee: „We willen het allemaal te snel CDA iiTl Leidse Kringen levert weinig nieuwe geluiden GRATIS UITDELING Secretaris universiteit met pensioen SALARIS 110.375,00 PER JAAR kiest CPN-5 Het redelijk alternatief. Lijst7 STRAATSVERBETERING IN MORSKWARTIER v.d. Water 1ste LUSTRUM OEGSTGEESTER MARKT Vijfenveertighonderd gulden ZATERDAG 27 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - "Een oratie, dat men zich daarvoor in toga steekt, vind ik juist. Dat is een stukje academische traditie, waar het spelele ment een rol in speelt. Maar waarom zou dat niet mogen? Het is niet ver plicht. Bovendien is het wel leuk. Brengt ook een beetje kleur in de grauw heid van deze maatschap pij. Dat is toch zo? Je mag dit niet en dat niet. Daar word je zo miezerig van" "Een toga brengt iets van fleurig heid. Ook al is-ie dan zwart, ha, ha. Ik wil dat wel stijl noemen, ja. Het is een soort respect voor el kaar. Nederland gaat natuurlijk gebukt onder een gebrek aan stijl. In landen als Engeland ligt dat heel anders, en Frankrijk Maar het moet natuurlijk niet zinloos zijn. Het gaat om een stukje intermenselijke hoffelijk heid. Als dat er achter zit, vind ik het goed". Z'n blik dwaalt geregeld naar het raam. Brits uiterlijk. Borstelige wenkbrauwen, witgrijze snor. De onafscheidelijke sigaar losjes in de hand. Leunt af en toe met bei de ellebogen ver over z'n bureau met een blik van: wat vind je er nou zelf van. In 1955 werd mr. N. F. Hofstee ge vraagd om secretaris van curato ren te worden aan Leidens uni versiteit. Hij werkte toen op de afdeling hoger onderwijs en we tenschappen van het toenmalige ministerie van K. en W. "Dat overviel me echt. Ik zat daar goed op het ministerie. Kende er veel mensen, interessant werk. En Leiden nou ja. Leiden was nou eenmaal Leiden". Democratisering Nu-23 jaar later-gaat hij met pen sioen. Hij heeft dan drie zg. regi mes meegemaakt. Eerst de Hoger Onderwijs Wet, vervolgens de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs (WWO) en tenslotte de huidige Wet Universitaire Be stuursvorming (WUB). Bij de gratie van deze laatste wet werd de democratiseringsbewe ging van de late jaren zestig aan alle universiteiten en hogescho len in Nederland formeel be krachtigd. Het bestuur, dat voor dien in handen was van een klei ne selecte groep (curatoren en hoogleraren) werd over een bre de, democratisch gekozen laag uitgesmeerd. Het hoogste be stuursorgaan is nu teitsraad, het college van bestuur is het dagelijks bestuur, er zijn gekozen (sub)faculteitsraden en er zijn vakgroepen waarin niet uitsluitend meer de hoogleraar het voor het zeggen heeft, maar ook anderen mogen mee beslis- "Ik vind dat echt positief', zegt Hofstee, "dat bestuursbeslissin- gen door een zo breed mogelijk vlak worden gedragen. Dat vind ik van essentieel belang. Ik vind het ook goed dat het van beneden af wordt opgebouwd, dat een vakgroep bijvoorbeeld zelf het onderwijsprogramma inricht". "Maar ik vind dat de universiteits raad op het ogenblik teveel aan dacht vergt van het college van bestuur en van het bureau (admi nistratieve en beleidsvoorberei- dende afdelingen red.). Dat houdt de aandacht van het college te veel naar de raad en te weinig naar het niveau van de facultei ten, subfaculteiten en vakgroe pen, waar tenslotte het werk ge beurt. En als je de WUB goed leest, dan moet de universiteits raad het beleid van de universi teit bepalen. Dat betekent dat de raad zich moet bezighouden met begrotingszaken, meerjarenaf spraken. Er komen nu veel ande re dingen bij. Het komt wel voor dat er flauwekulzaken onder de hamer doormoeten. Bijvoorbeeld een bestuursledenbenoeming voor een interuniversitair insti tuut. Ik vind dat dit soort dingen niet in de universiteitsraad thuis hoort, maar bij de faculteiten en het college van bestuur. Politiek "Door de democratisering in te voeren, is de politiek ingevoerd (op de vraag wat hij denkt van uitspraken over contacten met Zuid-Afrika). De politiek heeft zich meester gemaakt van het be stuur van de universiteit. Ik vind dat jammer". Glimlacht wat zuur. "Toen het bouwbeleid van de universiteit ter sprake kwam in de universiteitsraad, stond er een flink aantal -•leden van de raad buiten op de gang de debatteren over Zuid-Afrika. Kijk, zoiets be grijp ik niet. Men spant de uni versiteit voor het politieke kar retje. En ik vind dat je als be stuurder moet zeggen: ik ben er voor de universiteit en de univer siteit is er niet voor mijIk betreur het ook dat er partijen zijn geko- ADVERTENTIE Dat is het salaris met toelagen voor één wethouder in Leiden. Voor dat bedrag mag je wel heel wat eisen stellen aan een sollicitant. U heeft daarbij de eerste keuze. Want U kiest met tienduizenden andere Leidenaren de 39 raadsleden waaruit de selectie gemaakt moet worden. Als het aan PvdA, PPR, D'66 en PSP ligt kunnen twee van de drie kiezers wel thuis blijven. Eén op de drie bleef in Leiden vier jaar geleden uit zichzelf al thuis. Het andere derde deel van de Leidse kiesgerechtigden, dat 9 CDA-raadsleden, 7 VVD-ers en 1 SGP raadslid koos, mocht van de andere partijen zijn stem in het dagelijks bestuur van hun eigen stad niet Jaten horen. Het partij-ka- der van PvdA, PPR, D'66 en PSP kan datzelfde alleen opnieuw bereiken als U nu op hun kandidaten stemt. Dat betekent dan dat de keuze van zes wethouders weer tot de helft van de raadsleden beperkt wordt. Dat komt vriendjespolitiek ten goede maar gaat ten koste van een goed en eerlijk bestuur. Wanneer U liever een bestuur heeft dat met de hele stad en met alle Leidenaren rekening wil houden, dat samenwerking met burgers, wijkkomitees, verenigingen en ALLE politieke partijen wil, en dat wonen en werfcen de voorrang boven andere problemen geeft, stem dan in Leiden CDA lijst 2. christen democratisch appèl men in het bestuur, dat het be stuur is gepolitiseerd". "Ik vind dat de democratische be stuursvorm aan de universiteit nog niet goed functioneert. Op timistisch, ja. Want op zichzelf vond ik dit democratische bestel een goede zaak. Maar ik vind wel dat de bestuurderen die gekozen zijn, zich wijze zelfbeperking moeten opleggen". Hij spreekt luchtig over het grijp bare verleden van de Leidse uni versiteit, glimlacht voortdurend. "Leiden heeft altijd een eigen ka rakter gehad", zegt hij. "Leiden is Leiden. Nou ja, ha, ha. 's Lands oudste, 's lands eerste, zo is het altijd wel een beetje geweest, denk ik". Op de opmerking dat Leiden nog steeds geldt als een zeer rustige en conservatieve universiteit: "Ik weet dat dat gezegd wordt. Maar ik heb daar geen bezwaar tegen. Ik vind dat men in Leiden wat evenwichtiger leeft dan elders. Dat bleek ook in '69 tijdens de democratiseringsbeweging. Er is altijd geprobeerd tot een gesprek te komen". De bezetting van het academiege bouw in die tijd: "Jazeker ben ik geschrokken! (Wipt overeind). Juist omdat ik op dat punt geen ervaring had. Het was heel moei lijk om in te schatten wat het ge wicht was van wat er toen ge beurde". "In Nijmegen, Tilburg en Amster dam ging her er toen harder aan toe. Echt onredelijk. Maar die massale zitting die we hier gehad hebben in de Pieterskerk - ik had het daar aan de ene kant wel moeilijk mee, want ik stond ten slotte aan de kant van het gezag - daar heeft de redelijkheid het toch gewonnen. En dat vind ik goed". Voortbordurend op het karakter van de Leidse universiteit: "Lei den heette vanouds liberaal hè. Maar ik denk dat er in de univer sitaire gemeenschap nu overwe gend PvdA zal worden gestemd. Al is de liberale geest nog wel in hoge mate aanwezig. Ik denk dat dat voortkomt uit een zekere tra ditie". Overbelast We praten over de bezuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs. De druk die van bestuurlijke kant wordt uitgeoefend op de ambte naren. Hij maakt een onder scheid tussen afdelingen die de routinezaken behandelen en de Mr. Nannc Fokke Hofstee werd geboren in de stad Groningen, waar hij ook rechten studeerde en in 1938 slaagde voor het docto raal examen. Hij promoveerde in 1950 op een proefschrift over „Organisatie en bestuur der universiteiten"Begon op het toenmalige landbouwcrisisbureau van het ministerie van land bouw en visserijstapte vervolgens in 1946 over naar de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het ministerie van OK en W. in 1955 secretaris van curatoren van de Leidse universiteit. Later secretaris van de hele universiteit en vaii het college van bestuur. Hij had de leiding over het bureau (administratieve en beleidsvoorbereidende afdelingen), een apparaat van zo'n 280 mensen. Hofstee, die in Leiden woont, is lid van Amicitia en' Rotary. Verwoed kegelaar en verzamelaar van universitaire penningen. As. maandag (1530 uur) neemt hij officieel afscheid in de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg beleidsvoorbereidende afdelin gen. Over de laatste: "In de be leidsvoorbereidende sector is de druk immens groot. Maar het ligt nogal genuanceerd. Neem de meerjarenafspraken, waaraan gewerkt moet worden en waar over onderhandeld moet worden. Als er minder te verdelen is, dan moet er harder aan worden ge trokken. Dus dan is de druk groot. Ik kan wel zo een aantal ambtenaren aanwijzen die over belast zijn. Maar ze klagen niet. Dat komt omdat ze van hun werk houden, het boeiend vinden. Het is dus nooit zo zwart/wit als men het soms graag wil stellen. Al neemt dat niet weg dat ook ik graag een uitbreiding van het bu- "Zonder enige twijfel", antwoordt hij gretig op de vraag of er in de ADVERTENTIE Houdt de Communisten in de raad m* |\f I dries hoeven Dit is een pagina grote advertentie van een milieuvriendelijke partij universiteit teveel vergaderd wordt. "En niet alleen vanuit de optiek dat het een te zware belas ting betekent voor de mensen. Maar ook vanuit de optiek datje de tijd dat er vergaderd wordt, meer zou kunnen besteden aan het echte beleid. Het kan best wat minder, vind ik. Dan kunnen het college van bestuur en het bureau ook meer aandacht besteden aan de faculteiten. Zoals ik net al zei" Paria "Ik heb de afgelopen maand een hele stapel stukken opgeruimd", zegt hij ter illustratie van de ge weldige hoeveelheid papier die er in het wetenschappelijk onder wijs doorheen gaat. "Er zaten rapporten bij die ik allang gele zen had moeten hebben, maar waar ik eenvoudig niet de tijd voor had. Er waren ook rapporten bij die inmiddels allang achter haald zijn. En als ik dan die stapel zie en ik zie steeds weer nieuwe nota's verschijnen, dan denk ik wel eens: waar zijn we in gods naam mee bezig". Knijpt de ogen toe als gold het een samenzwe ring: "We willen het allemaal te snel hè" ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG LEIDEN - Het leek inderdaad op Haagsche Kringen gister avond in De Waag. Hoewel, ze hadden wel wat struiken neergezet, zo links en rechts, maar de echte palmen ont braken toch. Wel was het strijkje, "De Frisse Wind" ge heten, en ook het publiek klopte. Als je de politieke fi guren en de journalisten even wegdacht, bleef er niet veel over. Een spel voor tien lijst trekkers en drie journalisten, en als toegift nog een wet houder. Nieuwe standpun ten, nooit eerder gedane uit spraken, ze werden eigenlijk niet verwacht, en dan ook niet gedaan. Het kwam er nu op aan zo gevat mogelijk te zijn en de eer aan zichzelf te hou den. Ruud Paauw tegen Hilda Pas- schier (PSP) over 'dat gedoe met de VOS-cursussen': "Vindt wethouder Tesselaar nou dat de rol van de vrouw tot achter het aanrecht be perkt moet blijven?" Pas- schier "Het lijkt wel of Tes selaar af en toe cement in zijn mond heeft. Als hij eenmaal een standpunt heeft ingeno men, wil hij ook persé door bijten". Arjen Broekhuizen tegen Hoe ve (CPN): "Uw partij is toch voor de ontwikkeling van nieuwe bedrijfsterreinen, waarom heeft u dan een motie van de WD die dat wilde be vorderen, niet ondersteund?" Hoeve: "Dat is een kwestie van politieke overwegingen, het is inderdaad een moeilijke zaak, maar we vonden het op dat moment beter, politiek gezien, om geen motie van de WD te steunen". Broekhui zen: "Omdat het de WD is?" Hoeve: "Het college heeft beloofd dat ze zich in zou zet ten voor de ontwikkeling van bedrijfsterreinen, dat vonden we voldoende". Broekhuizen: "Ook als dat college dat al vier jaar lang beloofd?" John Kroon tegen Glaubitz (D'66), tegen het einde van de vijf minuten die ieder inter view mocht duren: "Ik wil het ook nog even met u over de collegevorming hebben. D'66 wil een college op brede basis, maar sluit ook samenwerking met PvdA en PPR niet uit. Hoe zit dat eigenlijk?" Glau bitz, op zijn horloge kijkend: "Hoe lang hebben we nog?" Nog IKB-lijsttrekker Cozijn door Ruud Paauw aan de tand gevoeld: "Als jullie nu in poli tieke morgen een meerder heid hebben, steunt u dan ook een voorstel van de WD om de werkgevers te subsidië ren?" Cozijn: "Als wij een meerderheid hebben zijn er geen werkgevers meer" Paauw: "Ik ben blij dat u erbij lacht, want humor lijkt me bij de 1KB een moeizaam klim mend plantje". Cozijn: "Ik heb nog nooit zoveel gelachen als in deze tijd". En dan na al ie razendsnelle en keiharde interviews, verpo zing in het balspel. De lijst trekkers leven zich uit in het bekogelen van hun grootste rivalen. Van Dam en Kuyers worden elk drie keer omge- mikt, de overigen zien hun kop slechts één maal wijken. Met deze overwinning in ie der geval in hun zak komen dan Kuyers en Van Dam zelf aan de beurt in de volgende interviewronde. Echter niet na CDA-lijsttrekker Driessen. John Kroon: "Er wordt gezegd dat het CDA in Leiden de VVD rechts is ge passeerd". Driessen: "Het is andersom denk ik, nou ja, de WD is plaatselijk nogal be weeglijk". Kroon: "Andere partijen bewegen dus, het CDA blijft op haar plaats?" Driessen: "We proberen ons programma te volgen, en als het college of de oppositie ons daartoe niet in staat stellen, stemmen we toch tegen". Kroon: "U heeft laatst in een krante-interview gezegd dat de minst gevaarlijke mensen vaak het aardigst zijn; bent u aardig?" Driessen: "Nee, be slist niet". Spijtig voor Vergeer (SP) en Van der Mey (SGP/GPV/ RPF), maar de ruimte in de krant is beperkt. Ruud Paauw tegen Kuyers (WD): "Van Dam noemde u een zachtmoedige Olie B. Bommel-figuur". Kuyers: "Ja, Van Dam denkt alleen in positief/negatief Van Dam leest kennelijk de NRC niet, anders had hij moeten weten wat Bommel zoal bereikt heeft". Van Dam, door regisseur Paauw aangekondigd als de Sikbok van de PvdA, op de vraag van Arjen Broekhui zen: "De oppositie mag in vullen waar het jullie uit komt?", "Ja, de kiezers heb ben de PvdA nu eenmaal gro ter gemaakt dan het CDA en de WD". En tot slot Beijen (PPR). Op de vraag of zijn partij een nieuw college met Van Aken erin zou tolereren, zei hij: "Als het aan ons ligt niet", en na wat doorvragen: "Ik denk niet dat we een dergelijk college zul len steunen" De toegift kwam van Ruud Paauw, die Tesselaar wilde pakken op inspraak, met na me inspraak in het reorgani satieplan voor de sociale sec tor. Tesselaar "Als je het eer ste en het tweede voorstel ziet, dan moet je nog eens zeggen dat er geen rekening is gehouden met inspraak" ■k Foto: John Kroon interviewt D'66 lijsttrekker Glaubitz hebben we nog?" ADVERTENTIE VVD IS VOOR EEN GEZONDE MIDDENSTAND!! Stem V.V.D. lijst 3 F. Kuyers lijsttrekker V.V.D. Lelden. Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. Bewoners mogen meepraten over nieuwe indeling LEIDEN - Bewoners van de Preto- riusstraat, de La Reystraat, de Reitzstraat, de Wetstraat en de Rijnzichtstraat mogen op dins dagavond 30 mei en op vrijdag avond 2 juni hun mening geven over een nieuwe indeling van hun straten. De straten voldoen zoals ze er nu uitzien niet aan de wensen van de bewoners. Daarom hebben me dewerkers van de afdeling stede- bouw voorstellen gemaakt voor een nieuwe indeling. Op de twee bijeenkomsten in clubhuis het „Mierennest" kunnen de bewo ners cp een plattegrond en'schet- stekeningc-n bekijken wat de mogelijkheden voor hun straten zijn. Het is de bedoeling dat op dinsdag avond 30 mei de bewoners uit Pretoriusstraat, de La Reystraat en de Reitzstraat komen. De tweede bijeenkomst op vrijdag avond 2 juni is dan voor bewo ners uit de Rijnzichtstraat en de De Wetstraat. Tijdens deze avonden zullen vertegenwoordi gers van de afdeling stedebouw uitvoerig over de plannen infor meren. Met de wensen en even tuele suggesties van bewoners zal rekening worden gehouden bij het maken van de definitieve plannen. Beide avonden zullen in verband met de WK-voetbal al om 19.00 uur beginnen. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS op de a.s. dinsdagen 30 mei en 6 juni gratis loten voor een prijzenschat van Dinsdag 13 juni inleveren van de loten waarna op dinsdag 20 juni de prijsuitreiking volgt. De locoburgemeester dhr. J. J. Thorn verricht de trekking De priiswinnaars van de gratis tekenwedstrijd voor 1000 scholieren komen a.s. dinsdag na 4 uur onder geleide naar de markt hun prijzen, radio's, pick-ups en veel sportartikelen in ontvangst nemen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3