Weg naar WK-succes geplaveid met goud Andrade ging aan drank ten onder Peie: de koning van de wk1958 Walter: ook nu nog populair ZATERDAG 27 MEI 1978 LONDEN - De weg naar het suc ces in de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, die 1 juni in Buenos Aires begint, zal zijn geplaveid met goud. Winstpremies, commerciële contracten en het uitbrengen van worldcuppopplaatjes leggen de voetbalhelden nu al geen windeieren De Westduitse spelers zullen per persoon een bedrag van 65.000 mark toucheren als zij er in slagen de trofee te be houden, die zij vier jaar gele den op eigen bodem verover den. De spelers, die de laatste selectie van 22 haalden, vin gen direct al 10.000 mark. Voor het bereiken van de tweede ronde ligt een even groot bedrag klaar. Daarna komt er per ronde 15.000 mark bij. In 1974 kregen de winnende Westduitsers nog iets meer in het handje, namelijk 75.000 mark. "Toen hadden we in ei gen land minder uitgaven te bekostigen dan nu in Argen tinië". gaf een bondsoffïcial als verklaring. Daarnaast komt er per speler nog een aardig bedrag binnen aan commerciële activiteiten. Zo laat Berti Vogts zich rijkelijk belonen om een bepaald merk chocolade en een verzeke ringsmaatschappij aan te prijzen. De Schotse selectie heeft de toe zegging gekregen een totaal bedrag van een half miljoen pond (ongeveer 2.4 miljoen gulden) te mogen delen als de eerste plaats voor de eerste maal in de historie wordt be reikt. Dat houdt in dat elke speler dan 22.720 pond (onge veer 92.000 gulden) krijgt. Vier jaar geleden werden de spelers afgescheept met een "fooitje"' er was slechts een pot van 35.000 pond (ongeveer 140.000 gulden). De Schotten hebben het voor beeld van hun collega's uit West Duitsland een grammo foonplaat te maken nage volgd. Zij vonden Rod Ste wart, een fanatiek voetbal supporter, bereid de selectie vocaal te ondersteunen. De verwachte opbrengst voor de spelers bedraagt ongeveer 40.000 pond. oftewel circa 160.000 keiharde Nederlandse guldens. Nogmaals 120.000 pond van een firma in sport- kleding valt er te verdelen in dien de Schotten de zo felbe geerde Jules Rimet-trophee De Oostenrijkse voetbalbond be taalt zijn selectie in de eerste ronde per wedstrijdpunt. 10.000 schillings per spelers (ongeveer 1250 gulden). Voor het bereiken van de tweede ronde wordt een bonus van 40.000 schilling (circa 5500 gulden) uitgekeerd. Mochten de Oostenrijkers de wereldti tel veroveren, dan wacht hen de aantrekkelijke som van 100.000 schillings (13.000 gul den) per speler. Voor de twee de. derde en vierde plaats daalt het prijzenbedrag steeds met een kwart. De voetbalspelers en de bond be reikten geen overeenstem ming over een samenbunde ling van de commerciële acti viteiten. De bond sloot een contract af met een reklame- bureau, dat de bond een mi nimum van 32 miljoen schil lings (ongeveer 430.000 gul- den) garandeertDe spelers zochten het vooral in indivi duele acties via een advocaa t die erin slaagde voor drie le den lucratieve bijbaantjes op te duiken. Hans Krankl. Friedl Koncilia en coach Hel mut Senekowitsch verdienen aan de nevenactiviteiten minstens zoveel als de natio nale voetbalbond. In Frankrijk en Spanje zijn over de financiële voorwaar den tussen de bonden en de spelers nog geen akkoorden tut stand gekomen. Kennelijk tilt men er in beide landen niet zo zwaar aan. In Spanje qaf Pablo Porta.de voorzitter van de nationale voetbal bond. te kennendat de spelers voldoende vertroawen in hem stelde om tot een bevredigende afsluiting van het financiële vraagstuk te komen. In het al gemeen zullen de spelers van de Spaanse selectie in de eer ste ronde per gewonnen wed strijd een bedrag van rond de 4000 gulden ontvangen. Per ronde wordt deze uitkering verdubbeld In Frankrijk hanteert men in principe het normale bonus- stelsel dat voor iedere inter landwedstrijd geldt. Dat be tekent voor de spelers bij winst een premie van 3000 francs oftewel een kleine 1500 gulden. Daarnaast zal de bond volgens voorzitter Pier re Logout te wel moeten over gaan tot een extra uitkering. Ook op commercieel terrein is het in Franse spelerskringen vrij rustig. Alleen sterspeler Michel Platini betrad het reklamegebied.Hij brengt een frisdrank via de televisie en herenkleding via de dagbla den aan de consument. In Zweden is overeenstemming bereikt tussen de bond en spe lers over een uit te keren be drag, maar de hoogte van de som en de voorwaarden om tot uitbetaling te komen zijn niet medegedeeld. Wal nevenacti viteiten betreft zijn de Zwe den vrij actief. T-shirts, scheerzeep, radio en andere produkten worden vrijelijk aangeprezen. Bovendien nam de selectie een grammofoon plaat op onder de titel: "Wij doen ons uiterste best". Pia nist in de begeleidingsgroep is coach Ericson. Voetbalsterren. Er zijn er velen geweest, maar slechts enkelen blijven voortleven in de herinnering. Namen van Pele, Gar- rincha, Beckenbauer, Kopa, Cruijff om enkelen te noemen staan nog hoog aan het voetbalfirmament geschreven. Maar ook in het prille begin van de voetbal sport waren er mannen die tot de ver beelding spraken. En dan niet om de miljoenen die nu door de vedetten wor den verdiend. Dat was toen nog niet het geval. Maar ook deze balkunstenaars stegen soms onmogelijk hoog om daar na dikwijls nog dieper te vallen. Eén van hen: het wonderkind uit de sloppen van Montevideo. Jose Leandro Andrade. Wat hij met de bal kon doen grensde aan een vorm van acroba tiek die voordien nooit was gedemonstreerd. Reeds in 1924 werd een film van deze speler uitge bracht die in bijna alle bioscopen van enige importantie heeft gedraaid. Met zijn lengte van 1.84 meter en slechts 75 kilo speelde deze gekleurde Uruguees bijna nog gra cieuzer, nog artistieker dan de mogelijk meer dy namische Pele. Zoals vele begenadigde talenten had Andrade aan trainen een broertje dood. Om dat hij weigerde zich aan een straffe training - althans voor die tijd - te onderwerpen werd hij in 1924 voor de Olympische Spelen van Parijs niet geselecteerd en reisde Uruguay zonder zijn feno meen naar de Franse hoofdstad. Andrade, die de kost verdiende als muzikant en danser, trok zich er niets van aan, vloog ook naar Parijs, werd daar de begenadigde, de begaafde en onberekenbare middenspeler - hij stond wat men in die tijd noemde rechtshalf - won met zijn team de gouden Olympische medaille. Het gevolg was dat Andrade wekenlang als een held werd gevierd in Parijs. De Franse kunstkolonie liet de balgoo chelaar niet met rust. Hy werd stamgast in het café van Josefine Baker en de karikaturisten vereeu wigden hem in allerlei standen. Kortom, een feest in Parijs zonder Andrade, de bejubelde ster. was geen festijn meer Ook Amsterdam zag de weergaloze tovenaar bin nen zijn muren in 1928 bij de Olympische Spelen Opnieuw won Uruguay, wederom dankzij de in breng van de grillige Andrade. Ongrijpbaar was hij, bejubeld en toegejuicht werd hij zoals nog niemand in de Nederlandse hoofdstad was over komen. Vele uren lang hadden de voetbalmin naars gepost om een kaartje te bemachtigen voor de Olympische finale. De voetbalkoorts had voor de eerste maal in Nederland toegeslagen. Door Jose Leandro Andrade. Zuidamenkaanse tonelen speelden zich af toen Andrade met zijn ploeg een ereronde maakte. Amsterdam was in de ban van Koning Voetbal. Slechts 29 jaar oud moest Andrade nog eenmaal opdraven om Uruguay aan de eerste wereldtitel te helpen. Het ging erg moeizaam, maar het lukte. De door de regering van Uruguay toegezegde premie - een huis met een stukje grond - verspeelde hij snel. Andrade raakte aan de drank. Als hij in nuchtere toestand was verdiende hij de kost - of liever de drank - met het repareren van muziekinstrumen ten. maar de meeste tijd bracht hij door in louche cafétjes van Montevideo. Daar werd hij een be rucht en gevreesd figuur door zijn vechtpartijen. Niemand kende meer Andrade de grote, gevierde voetballer, wel de vechtende dronkaard. Op 56-jarige leeftijd stierf hij in de achterbuurten van Montevideo, in een duistere kelder door iedereen vergeten. Met zijn amper 17 jaar werd Pelé de koning van het wereldkampioen schap in 1958 in Zweden. Maar bijna zou het internationale de buut en alles, wat zich daarna af speelde in het Ullevistadion van Gothenburg en het Rasundasta- dion van Stockholm, niet hebben plaatsgevonden. Pele was aan vankelijk niet opgenomen in de basisploeg van de briljant acte rende équipe van de dikke trainer Feola. In de eerste wedstrijd in de eerste ronde werd Oostenrijk met ver bijsterend gemak van het veld gespeeld (3-0), maar de tweede ontmoeting - tegen Engeland - leverde een ontnuchterend gelijk spel (0-0) op. Het derde duel, te gen de Sovjet Unie, moest ge wonnen worden, wilden de Bra zilianen nog meetellen. De nervositeit in het Braziliaanse kamp steeg naarmate het duel naderbij kwam, temeer daar de Zuidamerikanen zo goed als niets afwisten van de kracht van de Russische ploeg. Twee Brazi liaanse psychologen trachtten Feola van hun standpunt te over tuigen: naast de grote Garrincha moest hij Pele opstellen. Maar Feola weigerde in eerste instan tie. Pele was de jongste, had heimwee en bezat een onverklaarbare angst. Angst om voor de eerste maal in het licht der schijnwer pers van de internationale voet ballerij te treden, maar bovenal angst om zijn knie. Met een geblesseerde knie was hij afge reisd naar Zweden en in zijn ach terhoofd spookte het beeld van wat zijn vader was overkomen. Deze had een bescheiden voetbal loopbaan moeten opgeven door een knieblessure. Pele wildenaar huis, wilde zelfs alles opgeven inclusief zijn carrière als voet baller, als hij maar niet onher stelbaar werd getroffen. Angst, een geweldige angst om zijn ver dere leven als een halve invalide te moeten verder gaan, beheerste zijn gedachtenwereld. Maar de Braziliaanse psycholoog professor Carvalhais slaagde erin eerst Pele en daarna Feola om te praten. Feola was overtuigd van de capaciteiten van zijn jongste speler, maar hield zijn opstelling tegen door diens angstsyndroom. Carvalhais hielp Edson Arrantes do Nascimento er van af. Tegen de Russen trad Brazilié der halve voor de eerste maal met, wat later de "droomaanval" zou heten, aan: Garrincha, Didi, Va- va, Pele en Zagallo. Een vijfmans- aanval, hoewel de Brazilianen ook al op dat moment waren overgegaan op een 4-2-4 systeem. Het was fabelachtig wat het vijftal presteerde. Met Pele als de on weerstaanbare, de grote uitblin ker. Met zijn ongeëvenaarde techniek, zijn uitgebalanceerd positiegevoel, zijn Zuidameri kaans temperament en zijn mag nifiek schot was hij de maestro, die voortreffelijk gesecondeerd door de overige Braziliaanse bal- virtuozen naar een ongekend hoog peil steeg. Hij verleende het voetbal - zoals Nederland dat in 1974 in West Duitsland deed - een extra dimensie. Zijn spel straalde een schoonheid af die men tot dan toe nimmer ervaren had. Raymond Kopa, de Franse ko- ningsschutter, zei het op zijn ma nier "Di Stefano deed iets wat men verstandelijk kon volgen, Pele deed het onverklaarbare" Tweemaal scoorde de debutant, het privilege van een genie. Ook in de eindstrijd steeg Pele's ster weer ademloos hoog. Opnieuw demonstreerde de Braziliaan een onbeperkte klasse. De Zweden, hun tegenstanders, waren wil loos tegen zoveel samengebalde techniek, teamgeest, en indivi duele virtuositeit. Het werd 5-2 na een pure demonstratie met schitterend, tot dan toe ongekend voetbal. En weer scoorde Pele twee maal. Na de triomfale terugkeer in Rio de Janeiro speelden zich zelfs voor Zuidamerika ongewone tonelen af. De nieuwe ster, die jaren lang de ongekroonde koning van het voetbal zou worden, ontving liefst 500 huwelijksaanbiedin gen. Hij sloeg ze allemaal af LONDEN - Het Wembleystadion op 30 juli 1966: het stamland van de voetbalsport is wereldkam pioen geworden dooreen veelbe sproken triomf (4-2) op West- Duitsland. Manager Alf Ramsey wordt in de adelstand verheven, aanvoerder Bobby Moore wordt uitgeroepen tot beste speler van het toernooi en Geoff Hurst wordt bejubeld als de beste schutter. Maar de maestro, het brein achter de Engelse aanval, Bobby Charlton, zwijgt, beschei den als hij is. Hoewel hij de spelbepalende figuur is, die in de ploeg bekend staat als de "denker", krijgt Bobby Charl ton pas bekendheid door om standigheden die niet op het voetbalveld waren geboren. Om standigheden met een bijzonder tragische achtergrond. In 1959 verongelukte in de omgeving van Munchen het vliegtuig waarin alle spelers van Manchester Uni ted zaten. Slechts drie man over leefden de ramp: manager Matt Busby, stopper Bill Foulkes en Bobby Charlton. Na de ramp bouwde Matt Busby een geheel nieuw elftal rond zijn lievelingspupil, Bobby Charlton. Als 15-jarige was Bobby naar Manchester verhuisd. Zijn ge boorteplaats was Ashington in het graafschap Northcumber- land, alwaar hij op 11 oktober 1937 het levenslicht zag. Met de "Busby Babies" zou Bobby Charlton veel roem vergaren, maar wereldfaam veroverde hij en zijn broer Jackie met het be halen van de wereldtitel door het Engelse elftal in 1966. Bobby werd de gentleman-voet- baller genoemd. Ondanks diver se aanslagen op zijn benen mid dels harde charges verloor hij nimmer zijn zelfbeheersing. Hij was eén van de beste, misschien wel de allerbeste, spelers van En geland. In 106 interlands scoorde hij 49 doelpunten, een record. In 1970 nam hij in Mexico tijdens de strijd om de wereldtitel met het Een foto uit 1974: Bobby Charlton en zijn dochte schoenen aantrok en met de be faamde Nobby Stiles, de "gifkik ker" genoemd om zijn vinnige spel, heeft hij tevergeefs getracht de teruggang ongedaan te ma ken. [\vaalf jaar na zijn uitverkiezing tot Europa's voetballer van het jaar (1966) voorziet de steeds kaler wordende Bobby Charlton in zijn levensbehoeften door als mana ger op te treden van een reisbu reau, dat zich gespecialiseerd heeft in sportreizen. Tevens heeft h»j zich belast met de organisatie van wedstrijden voor oud-inter nat ïonals en met zogenaamde nostalgietrips door de gemene- bestlanden. Door zijn twee dochters, Suzanne van elf en Andrea van dertien, heeft de vroegere gentleman- voetballer zich nu geworpen op de ruitersport. Bij een ruitershow keerde hij terug als verzorger op Wemblev, dezelfde grasmat waarop hy eens als voetballer zyn grootste triomfen vierde. Wat voor anderen wel gold - sport roem is erg betrekkelijk - is niet van toepassing op Fritz Walter, de aanvoerder van het Westduitse elftal dat in 1954 in Bern zo ver rassend de wereldtitel wegkaapte voor het Hongaarse wonderteam. De thans 57-jarige Walter ligt - opvallend genoeg - vooral bij de huidige voetbalgeneratie goed in de markt. Fritz Walter vierde zijn grote triom fen van 1940 tot 1958. In die pe riode kwam hij 61 maal uit in het nationale tricot. Als jongste spe lers debuteerde hij op 20-jarige leeftijd, als oudste aller tijden zet te hij een punt er achter op de leeftijd van 37 jaar. Een formida bele speler die ondanks, of mis schien wel dankzij zijn kenmer kend sober optreden uitgroeide tot één van de grootste voetbal lers van de wereld. Een bescheiden man, "Der Fritsch", die thans samen met zijn echtgenote (de Walters ble ven tot hun grote verdriet kin derloos) in Alsenbom in de Pfalz een vrijwel onopgemerkt bestaan leidt. Ook in zijn vroegere aan voerdersschap speelde hij een bescheiden rol. Hij sprak weinig, trad met zijn spelers in contact op een manier, die stimulerend werkte en overdreef niet. Relatie Tussen Fritz Walter en Sepp Her- berger, de toenmalige bonds coach, bestond een bijzondere relatie. Niet alleen was Walter een soort verlengstuk van Herberger op het veld, maar tevens be schouwde "Der Alte" hem als een zoon. Immers ook het echtpaar Herberger was kinderloos geble ven. waardoor er ook in dat op zicht van enige verwantschap sprake was. Beiden vierden hun grootste suc ces toen West Duitsland in 1954 voor de eerste maal de wereldtitel op zo verrassende wyze naar zich toetrok. Vooral door de tactiek, die Herberger in overleg met Wal ter had uitgestippeld. Een strijd wijze die de Hongaren zand in de ogen had gestrooid, wat hen in de finale opbrak. Herberger als de man die de tactische tips gaf, Wal ter de figuur die via zijn schitte rende techniek en zijn geniale re gie het spel dienovereenkomstig bepaalde. Een spel van een feil loos samenwerkend duo, waarop het Hongaarse wonderteam met al zijn sterren geen antwoord wist. Vorig jaar onderging Walter een heupoperatie. Sindsdien leeft hy, die nimmer een auto bezat en fer vent aanhanger was van het openbaar (trein)vervoer, terugge trokken in de Pfalz. Als verte genwoordiger van enkele firma's kon hij het zich veroorloven een stap terug te doen. Zijn wasserij en bioscoop had hy al eerder van de hand gedaan. Voor "Der Fritsch" kwam de tijd om nog wat meer gas terug te nemen. Snel De tijd glijdt snel voorbij. Voor zijn bewonderaars is het nog maar kort geleden dat Herberger in 1962 besliste dat de toen 41-jarige Walter niet tot de selectie voor Chili behoorde. Herberger durf de het risico niet aan, hij had er wijs aan gedaan het wel te doen. Vier jaar eerder was Walter (toen 37 jaar) in Zweden nog de grote man Nadat hy reeds tweemaal afscheid had genomen. Opnieuw voedde en leidde hy als regisseur zijn ploeg naar een peil, dat in het vaderland niet voor mogelijk werd gehouden. Een bewonde renswaardige come-back voor de Pfalzer. die geen eremetaal ople verde. omdat in de strijd om de bronzen medaille Frankryk de beschikking had over Raymond Kopa, die persoonlijk West Duitsland aan een nederlaag (3-6) hielp.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 37