Kessels: 'Finaleplaats zou een wonder zijn Choufoer: Beter regelen EEN AFGANG OF ZATERDAG 27 MEI 1978 EXTRA PAGINA 33 Vice-wereldkampioen, jubel, ontvangst door Joop den Uyl in het Catshuis. Oranje vier jaar later. Gebed zonder end, gekrakeel, ruzie om de centen, die nog verdiend moeten worden. Jan Zwartkruis, die in het weekend van 5/6 mei handenwringend uitroept dat hij het niet meer ziet zitten. Anderlecht, winnaar van de Europa Cup voor bekerwin naars, dat de Hollandse internationals niet vrijgeeft. Ben van Gelder, manager van de Europa Cup-winnaar voor runners-up, die zijn spelers van de Raad van Beheer naar het supportersbal sleept. Cruijff, die voet bij stuk houdt, niet aan de wk-voetbal deelneemt en Happel, de bonds coach, die het zo druk heeft bij Brugge dat het er op lijkt of het hem helemaal niets interesseert. Oranje vier jaar na Munchen: Is Nederland een uit zijn krachten gegroeid voetballand, waar de organisatie de sportieve groei niet bij heeft kunnen sloffen? Het lijkt er veel op. Maar anders dan vier jaar geleden is Oranje favoriet onder de zestien naties, die aan de eindronden deelnemen. En anders dan in 1974 - toen iedereen zo royaal was dat zelfs verzorger Pierre van de Acker een 23ste portie van 70.000 kreeg toegeschoven - ontbreekt 's werelds beste voetballer. Wat mogen we verwachten van de juni-maand. Wordt het een afgang of bibbert Nederland straks opnieuw van de zenuwen voor de beeldbuis. Feiten, meningen, adviezen van een aantal betrokkenen, die wellicht niet alles zeggen, maar toch een beeld geven van wat er leeft in voetbal land. ZEIST - KNVB-dokter frits Kessel: Zouden we eventueel - je weet het tenslotte nooit - een finaleplaats bevechten in Argentinië, dan zou dat een wonder zijn. Let wel: ik sluit „Duitsland-achtige" toestan den niet uit, maar je kan na tuurlijk nooit de voorberei dingzoals we die nu hebben gehad, als voorbeeld stellen. Vergeleken met de voorberei ding van vier jaar geleden is het deze keer allemaal verre van ideaal geweest. Het gaat er hier niet om wie je daar voor aansprakelijk stelt maar we hebben er wel mee te ma ken". Als ik de zaak vanaf 3 juni - wanneer we voor het eerst spelen - terugreken en ik houd rekening met de reis en de acclimatisatiekortom een week zonder training, dan is het allerbelabberdst en dan kan je zelfs de vier jaar gele den al zo bekritiseerde voor bereiding optimaal noemen We hebben toen erg veel wed strijden gespeeld, met name de duels tegen amateurclubs zijn toen erg nuttig geweest. Helaas hebben we nu de ama teurclubs Ede en Aalsmeer moeten afzeggen. Destijds is daar te weinig reke ning mee gehouden door de critici maar om een toppres tatie te verrichten tijdens een periode van zware duur-trai- ning dat valt niet mee. Ik her inner me dat de wedstrijd in Hengelo tegen HSV matig was en het tweede duel tegen Roe menie zo mogelijk nog slech ter. Tegen Kaiserslautern was het in Den Bosch evenmin best maar de aanpak in zijn totaal was goed. dat bleek later. Met name in de wedstrijden tegen amateurclubs ging het steeds beter, dat kwam tot uiting in de interland tegen Argenti nië. Vergeleken met toen stelt de conditionele voorbereiding nu veel minder voor. We zijn Dokter Frits Kessel: "Voor bereiding verre van ideaal aangewezen op de competitie conditie. Ik zeg niet dat dat niet zou kunnen, vooral de PSV'ers hebben me hier in het medisch centrum via de zoge naamde fietsmeter overtuigd. Hetzelfde geldt - met een ster retje zelfs - voor de Ander- lecht-spelers maar toch kan je moeilijk volhouden dat dat dezelfde garantie biedt al- s toen. Zwartkruis heeft uitgeroepen dat het nooit de bedoeling is geweest om aan de conditie te werken hier in Zeist maar dat een en ander slechts gericht zou zijn geweest op het instu deren van bepaalde stramie- nenAls medicus is dat echter niet mijn zaak. Ik hoor ook dat trainer Joop Brand heeft uitgeroepen dat het allemaal best voor elkaar komt zodra de spelers een paar dagen aan elkaar hebben gesnuffeld" maar dat lijkt me natte vin gerwerk. Misschien valt het allemaal mee, maar voorlopig moeten we ons afvragen of iedereen het straks kan opbrengen om te presteren op woensdag en op zondag en op woensdag enzo voort „Ik denk dat het Nederlands elftal een heel eigen programma nodig heeft. Praktisch is het al geheel onmogelijk om veel interlands te spelen. Maar wanneer we-net als Brazilië bij voorbeeld - die mogelijkheden wel hadden, dan zou ik er nog niet voor zijn", zegt aanvoerder Ruud Krol. Brazilië werkt vanuit een com pleet andere doelstelling naar zo'n toernooi. Dat land wil zich voorbereiden op de andere, zeg maar Europese spelstijl. Wij we ten - wat dat betreft - voor een groot deel al, waar we aan toe zijn. In onze organisatie zitten door al lerlei omstandigheden gebre ken. Er lopen te veel belangen door elkaar heen, Ajax bijvoor beeld heeft een Duitse trip laten lopen omdat de internationals in trainingskamp moesten. Schijnt nu weer een claim van Het oefenprogramma sprak me aanvankelijk toch wel aan. Is rael, Tunesie, Club Brugge, dat Parijse toernooi en vervolgens Wenen, waar we klaar moesten zijn. Het vervelende is echter dat we door allerlei omstandig heden de wedstrijden tegen amateurclubs hebben moeten laten lopen. Ik denk dat we daar een grote kans hebben gemist om een aantal variaties in te studeren. Zo moeizaam als het nu is gegaan, dat is - bij mijn weten - nog nooit vertoond. Dat geïmproviseerde trainings kamp, dat is een idee van mij geweest Ik heb daarop gestaan. Vergeet ook niet dat de spelers, die geen clubverplichtingen meer hadden, bij hun eigen ver eniging niet meer voor training Ruud Krol: "Het kan bijna niet meer goed gaan" terecht konden. Niet naar Zeist gaan, zou betekend hebben dat ieder voor zich had moeten lo pen trainen die week. Daar zou niets van terecht zijn gekomen. Ik heb mijn eigen ideeèn over de mentaliteit van de Nederlandse voetballer. Daarom heb ik dat probleem aan Zwartkruis voor gelegd en goddank vond ik een- gewillig oor. Het is natuurlijk wel ongelofelijk, wat er allemaal is gebeurd. Normaal gesproken zeg je: het kan bijna niet meer goed gaan straks tijdens de wk. Vergeet niet dat dit de sfeer in de groep moeilijk ten goede kan komen. Het zal mij benieuwen of Happel en Zwartkruis er in slagen om de rimpels nog glad te strijken. We zien het allemaal wel maar we hebben ons inmiddels wel weer zo aangesteld dat we het lacher tje van de internationale voet balwereld zijn geworden. Normaal gesproken spelen we nog altijd een zeer efficient soort voetbal. Het wereldgoud zullen we mijns inziens echter niet pakken. Zelfs wanneer we ons optimaal hadden voorbereid dan nog hadden we achtergele gen op de landen uit Latijns- Amerika. Ik hoop dat er nu niet meer geleuterd wordt. Want mijns inziens is het nog steeds zo dat de toekomst van het Neder lands voetbal in de volgende maand op het spel staat. Voetballers klagen graag en veel. Ze moeten erg hard werken, verdienen te weinig en krijgen schoppen op de koop toe. En dan worden ze ook nog eens als levende reclame-objecten be schouwd. Vooral tegen de tijd dat er weer een groot voetbal evenement op komst is. Da gelijks komen we hen tegen, ze lachen ons tegemoet van advertenties, t-shirts, buttons en plakplaatjes. Natuurlijk, die reclame levert hen ten slotte geld op. De sponsors van het Nederlands elftal zor gen er tenslotte voor dat „on ze jongens" aan het eind van de „lijdensweg" in Argentinië tenslotte nog een leuk be dragje krijgen uitgekeerd. Daartoe hebben de spelers zich allemaal „verkocht" aan het bureau Inter Football. En dat bureau is met hun handteke ningen op zak de boer opge gaan, heeft geprobeerd spon sors te vinden. Dat is vrij moeizaam gelukt. Zes bedrij ven verklaarden zich tenslot te bereid 150.000 gulden te storten en in ruil daarvoor mogen die bedrijven dus reclame maken met namen, gezichten en andere ledema ten van de beste Nederlandse voetballers. Die tot eind 1978 een verbod hebben gekregen om zelf met andere sponsors in zee te gaan. Zelfs de vrou wen van de spelers mogen geen reclame maken voor een merk in dezelfde branche als een van de sponsors van het Nederlands elftal. Zo moest Truus van Hanegem op last van Inter Football af zien van een reclame-spot voor ijsmerk A, omdat ijs merk B een contract heeft met Inter Football. Gelukkig mogen de voetballers nog wel een ander merk ijs eten, daar wordt niet op gelet, ze mogen ook nog ander drop eten, hun boodschappen doen in de su permarkt die ze zelf uitkiezen, fotograferen met het toestel dat ze zelf hebben uitgekozen, en gekocht in de winkel die het dichtst bij was en tenslot te mogen ze ook nog de krant lezen die ze het prettigst vin den. Spelers voelen zich misschien wat als lijfeigenen, de recla me-jongens van de desbetref fende bedrijven zien zichzelf niet als slavendrijvers, ze kunnen alleen maar hopen dat de omzetvermeerdering die zij via de reclame met de spelers van het Nederlands elftal maken, zo groot is dat de kosten eruit komen en ze mis schien nog een beetje over houden ook. Het Nederlands elftal sponsoren is niet goed koop 150.000 gulden om te beginnen en dan nog de kos ten van de actie en die zijn ook niet gering. De bedrijven die hun acties al geruime tijd ge leden zijn gestart, klagen niet. „Gilda zag de dropomzet ver dubbelen, een plaatje van een speler die bij drie rollen drop wordt gegeven, roept de ver zamelwoede op. En dat is nog altijd een goede garantie voor het slagen van een derge lijke actie". Acties Hans Kortekaas, geen onbe kende op het gebied van mer- chandisering. Kortekaas doet voor drie van de sponsors van het Nederlands elftal de acties. Plaatjes ver zamelen bij Gilda die dan kunnen worden ingeplakt op de poster van het stadion. Door Ria Schuurhuizen Campina deelt buttons uit en ook dat loopt niet slecht. Men verwachtte ongeveer een miljoen van die speldjes kwijt te raken, maar inmiddels, nog voor het voetballen is be gonnen, heeft men al 1,3 mil joen exemplaren uitgezet bij de winkeliers. „De actie bij Centra is pas 2 mei gestart maar de indruk is dat het goed loopt. Ook daar geldt weer als men eenmaal een trio-spel (kwartetten maar dan met drie kaarten en wel een in drieen gedeelde voet baller) in huis heeft dat men ze dan allemaal wil hebben. En bovendien heeft die actie niet alleen wat te bieden voor de jeugd, maar ook voor de huisvrouw. Voor haar is er een soort bingo-spel en daar kan ze dan weer allerlei prij zen mee winnen. Het is de meest ingewikkelde actie die ik ook heb bedacht. En dat bedenken is nog niet eens het ergste, het uitvoeren ervan! Zo heeft heel Roelofarends- veen, een dorp waar een groot thuiswerkbedrijf is gevestigd kaarten in zakjes staan doen, de ene straat alleen maar Ruud Krol en de andere straat alleen maar Van Hane gem en weer een andere straat deed weer zegeltjes in een zakje. Waarom dat zo inge wikkeld moet? Omdat je an ders de kans loopt dat alle prijzen ergens in Groningen vallen. Daarom. Hele compu terberekeningen zijn ervoor gemaakt. Dat hoort ook bij een actie maar daar denkt bij na nooit iemand aan. En vooral acties die zo gebonden zijn aan een bepaald evene ment vereisen erg veel tijd en moeite. Je moet namelijk wel zorgen dat die winkelier alles op tijd heeft. En daar moet soms wel eens heel wat voor gebeuren" Supermarkt Vier jaar geleden, ook voor het wereldkampioenschap voet bal, voerde Hans Kortekaas een actie voor een andere su permarkt. Uit die tijd dateert de volgende anecdote: Op een vrijdagavond werd ik opge beld door een, dat bleek ui teraard later, chauffeur van een vrachtauto, die mij mee deelde, dat mijn „lading Cruijff' in een sloot langs de weg lag. En wat er nu moest gebeuren. Je kon toen van die koppen sparen en die werden in Frankrijk gemaakt. Iedere vrijdag ging een auto uit het Westland (die daar heenging met groenten) op de terugweg langs die fabriek en nam een lading koppen mee. Die wer den dan hier verdeeld en rondgebracht naar de winke liers. Want op maandag moest die de nieuwe koppen kun nen uitdelen. Wat moetje dan doen in zo'n geval. Ik heb wat geld in mijn binnenzak ge stopt, de auto gepakt, en ben er naar toe gereden. En dan op vrijdagavond maar proberen een takelwagen te vinden en wat er al niet meer voor komt kijken. Maar het is toch ge lukt". Nu vier jaar later zwerven in het kantoor van Kortekaas de kaarten, de posters en de but tons rond. Maar geen asbak jes, poppetjes, sleutelhan gers, shawls en lepeltjes met het inmiddels al bekende blauwe vignet Argentina '78, "Nee, daar houd ik me niet mee bezig. Ik kreeg de rech ten aangeboden voor Neder land, voor een krankzinnig hoog bedrag en gelukkig rea liseerde ik me op tijd dat er vrij handelsverkeer is binnen de EG en dat ik dus niets had aan de rechten voor Neder land. En ik ben blij dat ik het niet gedaan heb. Op een beurs in Neurenberg namelijk werd je vergeven van al die „rom mel". Ik doe alleen de acties voor de officiële sponsors en dan nog voor degenen die mij dat gevraagd hebben. Wat nu bijvoorbeeld is geregeld is dat er geen twee met t-shirts ko men. Iedereen heeft een actie met andere attributen en dus de grootste kans op suc- Herman Chovfoer Herman Choufoer, lid van het wk- en het sectiebestuur betaald voetbal. „Na afloop van de algemene vergadering betaald voetbal van 22 mei, gaan we met de Nederlandse maar vooral de buitenlandse clubs het programma door nemen van het Nederlands elftal. Met name het pro gramma in het kader van het Europees kampioenschap voor landenteams heeft daarbij de aandacht". Het zou prettig zijn om een aantal complicaties ten aanzien van speeldata, zoals dat zich in het verleden heeft voorgedaan, te voorkomen. Hoewel we zoveel mogelijk rekening zullen houden met clubbelangen is het duidelijk dat de opzet is om de zaken rond Orapje beter te laten verlopen dan in voorgaande jaren het geval is geweest. De weigering van Anderlecht om de Nederlandse internationals vrij te geven voor het trainingskamp in Zeist is het meest recente voorbeeld geweest van communicatie-stoornis. De moeilijkheid is dat we hier de speler niet kunnen betalen wat het buitenland biedt. Ik vergelijk dat meteen fiets, die je graag wilt kopen. Dat ding kost tweehonderd gulden en je hebt er maar honderd. Dan kan je twee dingen doen: Je steekt jezelf in de schuld en je koopt die fiets of je laat hem in de etalage staan, zodat morgen iemand anders hem koopt. Als het allemaal door was gegaan met Martin Jol, dan had FC Den Haag, dat weet ik, een aantal zaken contractueel laten vastleggen. Jol indien hij' daarvoor in aanmerking komt beschikbaar voor Oranje, dan en dan. Als voetbalbond kan je weinig aan dat soort dingen doen. Dergelijke bepalin gen kunnen wel door de Nederlandse club - mits die het belang van het Nederlandse voetbal in houdt - worden geregeld. Al ben ik realist genoeg om te beseffen dat je de overgang van Rep naar Bastia niet tegen moet houden door het onaantrekkelijk te maken voor die Franse club. De perio de Michels kan je niet vergelijken met de periode Happel. Er wordt nu wel beweerd dat Michels meer bij de zaak was betrokken maar dat is niet helemaal recël Michels werd er pas op het laatste moment bijgehaald, de Spaanse competitie was zo goed als afgelopen en Barcelona had geen Europa Cupzorgen om de dóódsimpele reden dat de club was uitgeschakeld. Ik ben er van overtuigd dat Happel zijn best heeft gedaan om zoveel mogelijk hier aanwezig te zijn. Waarmee ik niet wil beweren dat het alle maal optimaal is geweest maar Happel kan er ook niets aan doen dat zijn aanwezigheid in Belgie vereist is als gevolg van de grote successen- van Club Brugge". Hans Kortekaas - alles geregeld

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33