p /ager benzineverbruik van Saab de 900 Nieuw topmodel |>E KlEPPEfcDOÖJ Toekomst-auto's met Honda Accord 4-deurs TJ •éi, oXX"j J Xf P; a a m M Op weg naar hais vanuit Ridder kerk waar wij bij de importeur de nieuwe Honda Accord 4-deurs hadden opgehaald, zetten wij op het verkeersspinneweb bij Rot terdam, dat Klein polderplein wordt genoemd, de auto wat har der de bocht in dan volgens de verkeersborden is toegestaan. Niet extreem hard maar toch meer dan 50 kilometer. Terwijl de weg door de regen wat glad was. We kregen het prompt op c e raakten in e i slip. Gelukkig konden we de wagen er gemakkelijk weer uithalen. Maar we waren wel gewaarschuwd. De stugge Japanse banden onder de fraaie Accord waren bij regen weer niet de beste onderdanen die men zich kan indenken. Dat bleek ons later bij herhaling. Snel wegtrekken op een nat wegdek was er nooit bij. Dan draaiden de wielen steeds door. Overigens was dit een van de heel weinige aanmerkingen die we op deze nieuwe uitvoering van de Honda Accord hebben. De Japan se jongens die aan de Honda- touwtjes trekken, hebben duide lijk een goed gevoel voor styling. Nog niet zo lang geleden had dit merk helemaal niets te vertellen op de Nederlandse automarkt En nu bakkeleien de mannen met Ridderkerk een stevig robbertje met Mazda om de tweede plaats achter Toyota, dat nog steeds de Japanse top-drie aanvoert Dat is in de eerste plaats te dan ken aan de gelukkige modellen- politiek van Honda. Eerst een doorbraak forceren met de nog altijd uiterst populaire Civic en daarna dat bruggehoofd stabili seren met een erg aantrekkelijke driedeurs Accord. En daar heb ben ze nu een sedanversie van gemaakt. Ook al een plaatje om te zien. Detailkritiek is wellicht mogelijk, maar meer ook niet Als totaliteit is de wagen bijzonder sierlijk. En niet zo gek geprijsd. Voor 18.050 gulden heeft men deze re delijk royale sedan in huis. Daar komt niets meer bij- Want Honda heeft het goede voorbeeld van Ci troen gevolgd en geeft nu alleen nog zogenaamde "rijklare-prij- niet allemaal de hele stap wil len maken. In verband met de verzekeringen geven ze de voor keur aan een vast bedrag voor af- leveringskosten. Die zitten echter in die achttien mille voor de vierdeurs Accord (met automaat in plaats van een vijf-versnellingsbak achthon derd gulden meer). Daar krijgt men een auto voor, die technisch niet zo veel verschilt van de drie deurs uitvoering. Dus een voor wielaandrijver met onafhanke lijke wielophanging. Een pittige 1600 cc motor zorgt voor een top van boven de 160 km per uur. En dat alles voorniet teveel benzine: we haalden zelfs een op twaalf. Een uitstekende score voor zo'n middenklasser. Ook een opvallende rustige mo tor. Vooral dankzij de vijfde ver snelling, die als overdrive func tioneert. De afwerking laat niets te wensen over. Inclusief met de bij Japanners gebruikelijke snuf jes. Zelfs als men de achterklep niet goed sluit wordt men door middel van een rood lampje op het aantrekkelijke dashboard gewaarschuwd. Alles bij elkaar vinden wij deze "Europees" aandoende Japanner een zowel binnen als buiten het stadsverkeer een goed hanteer bare auto, die gezien zijn leuke vormgeving zijn weg naar de Ne derlandse automobilisten wel zal vinden. Honda verwacht er dit jaar in ons land 4.000 te kunnen verkopen. Het zou ons niet verba zen als dat lukt. Ze willen in Rid derkerk dit jaar zelfs de 30.000 to taal halen Want dat is een van de kernproble men, waarmee de auto-industrie in de naaste toekomst te maken zal hebben: terugdringen van het benzineverbruik. In Amerika heeft men dat al in wetten vast gelegd. Derhalve wordt naarstig gezocht naar wegen om het doel van bezuiniging op energie te be reiken. Fiesta Zo is bij de "Microsport" - dat is de naam van de experimentele Fies ta - gewicht bespaard door de wielbasis 25 centimeter te ver korten en door gebruik te maken van aluminium voor deuren, mo torkap en kofferdeksel. Het voorgedeelte is naar voren uit gebouwd. De koplampen zijn achter een plastic kap gezet en onder de voorbumper is een luchtinlaat voor radiator, verwar ming en ventilatie. De spatborden hebben afvoeren om de ophoping van lucht erin tegen te gaan. Voor en achterkant zijn van licht plastic materiaal (aluminium en plastic komt men als lichte materialen steeds meer tegen in de autobouwerij, vol gens de deskundigen zal het per centage plastic in de komende ja- Bezitters van een Ford Es cort of een Ford Fiesta zullen hun wagens beslist niet hebben herkend in de experimentele modellen die Ford kortgeleden liet zien op de autotentoon stelling in Turijn. Geen wonder, want al waren de ge toonde modellen op basis van de Escort en de Fiesta gebouwd, ze hadden verder weinig met die standaardmodellen gemeen. En de modellen die te zien waren zullen ook niet in die vorm in produktie komen. Ze dienen om uit te zoeken hoe men bij de gewone auto's in de toe komst door stroomlijning en ge wichtvermindering het brand stofverbruik zal kunnen terug schroeven. De Escort experimenteel veranderd, in "Lucano' rk Zo ziet een Fiesta er uit als "Microsport" ren snel stijgen). Het kofferdek sel van de Microsport heeft een hol oppervlak zodat het als lucht- vin dient. Het speciale lichtge wicht glas, dat al in de zijramen van de gewone Fiesta zit, is hier ook voor voor- en achterruit toe gepast. Zelfs het instrumenten- paneel is lichtgewicht. Toch weegt deze experimentele wagen maar 65 kilo minder dan de 700 kilo van de gewone Fiesta met 857 cc motor. En dat is ook nog gegaan ten koste van twee zitplaatsen, want deze experi mentele wagen is een tweezitter. Escort De Escort heet in experimentele vorm "Lucano" Ook dat is een tweezitter. Ook bij deze wagen weggewerkte koplampen en luchtinlaat voor motorkoeling onder de voorbumper. Tevens heeft hij een geventileerde lucht inlaat op de motorkap om een goede doorstroming van lucht in het motorcompartiment te be werkstelligen. De spatborden hebben ook weer ventilatie-ope- ningen. De Lucano is 25 centimeter langer dan de gewone Escort, anderhal ve centimeter breder en 12,5 cen timeter lager. De modellen wor den beproefd door Ghia, waar in ternationale Ford-modellen ge woonlijk worden getest. Saab komt deze herfst met een nieuwe serie auto's op de Neder landse markt de Saab 900. Het uiterlijk vertoont wel enige gelij kenis met de Saab Combi Coupé, omdat het achter- en middenstuk zijn gehandhaafd. Het voorste deel is echter zo ingrijpend ge wijzigd (langer en lager) en er zijn zoveel veranderingen in de be staande delen aangebracht, dat bij Saab van een "geheel nieuwe auto" wordt gesproken. De 900 zal een aanvulling zijn op het 99-model, dat uitsluitend nog als twee- en vierdeurs sedan lever baar zal blijven. Het nieuwe mo del zal worden geleverd in drie- en vijfdeurs uitvoeringen met en zonder automatische versnel lingsbak. De nieuwe top-Saab is 21 centime ter langer en heeft een 5 centime ter grotere wielbasis dan de 99 Combi Coupé. Gewicht, presta ties en benzineverbruik liggen board onmiddellijk op. Minder opvallend zijn de technische ver beteringen, zoals het verwissel bare filter, waardoor de verse lucht wordt aangezogen. Dit unieke luchtfilter, dat zelfs deel tjes groter dan twee micron (0,002 mm) opvangt, geeft enkele bij zondere voordelen. Zoals geen stof meer in het interieur, minder kans op beslagen ruiten en min der blauwe waas op de binnen kant van voor- en zijruiten. De remmen van alle 900-modellen zijn uitgevoerd met de nieuwe semi-metallische remblokvoe- ring, zoals die thans op de 99- Turbo serie is aangebracht. De buitenste remblokjes die het meest in aanraking komen met pekel, water en stof zijn van dit materiaal gemaakt. Het onder houd en vervanging van de remblokken is hierdoor veel een voudiger en vele malen minder noodzakelijk. De Saab 900 ais 5-deurs Turbo. Voorzien van aluminium velgen en achterspoiler echter op hetzelfde niveau. De prijs - hoewel nog niet vastge steld - zal ongetwijfeld hoger lig gen. Voor het 12 centimeter langere mo torcompartiment kan men uit drie motoren kiezen: de 2 carbu rateur-versie van 108 DIN-pk, de K-jetronic inspuiting van 118 DIN-pk en de Turbo-motor, die 145 DIN-pk kan produceren. Aan de buitenkant is de Saab 900 duidelijk te herkennen door het lagere en langere front. Van bin nen valt het asymetrische dash- Het geopende graf van Chris tus met de steen ernaast. Voor kinderen van 4-12 |aar. elke zaterdag m deze krant Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naa Kinderrubriek "De Klepperdoos' Witte Singel 1 Lelden Redactie: Ingrid van Tol (7 jaar) Hoofdweg 1457, Nieuw-Vennep Paul Romein (8 jaar) Kromstevenwerf 14, Leiden Astrid Guns en Henk de Kat Francis Zonneveld (6 jaar) Duinweg 14 Nortwijk aa Rob Colle (9 jaar) Floresstraat 4 Oegstgeest De koning keek door het raamkozijn de hemel was fris en rein toen de Fee binnen kwam stopte een dienaar haar in een grote kan hij zette de kan op het vuur en dat duurde wel een uur. Toen was ze gaar en er lag ook nog een hoopje haar. Dat was van de kat en toen heeft de koning nooit meer last van haar gehad Ingrid Niesing (9 jaar) Van de Waalsstraat 43, Leidei Gerben Bikman (10 jaar) Munnikenstraat 4- Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31