Minister heft vak bladen op BESLUITEN PAIS WEKKEN VERZET ZATERDAG 27 MEI 1978 PAGINA 29 LEIDEN - Na het onlangs be kend geworden besluit van minister Pais (WD) van on derwijs om de vakbladen 'Gastonderwijs' en 'Pavoon' op te heffen is beroering ont staan in onderwijs- en vor mingskringen. Het eerstge noemde blad gaf informatie aan leerkrachten, die buiten landse kinderen in hun klas hadden. Het tweede blad was bedoeld voor krachten op het terrein van vorming en on derwijs aan werkende jonge- i^olgens de protesten zijn de bladen met name vanwege hun didactische informatie onmisbaar. Men vindt dat de ze soorten onderwijs nog zo nieuw zijn en dat er nog zo veel mee geëxperimenteerd moet worden, aat deze infor matiebronnen hard nodig zijn om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen. Maar de minister stelt dat de problematiek van het onder wijs aan buitenlandse kinde ren en werkende jongeren 'thans volledig is geïnte greerd in het onderwijsbeleid en dat ten aanzien van de voorlichting niet langer aan leiding bestaat voor een uit zonderingspositie voor deze sectoren'. Uitleg Dus kunnen de bladen ver dwijnen. Hiertegenover staat dat er binnenkort een nieuw blad op de markt komt dat zich bezig gaat houden met wetenschapsvoorlichting. De onderwerpen die in Gaston derwijs en Pavoon werden aangeroerd komen voortaan in het uit te breiden voorlich tingsblad 'Uitleg' ter sprake. Duidelijk is echter dat er veel minder ruimte voor komt. Voor velen is het de vraag of beide onderwijsvormen nog wel aan hun trekken kunnen komen op deze manier. Bo vendien zijn beide bladen on afhankelijk, terwijl Uitleg de spreekbuis is van het ministe- Volgens de betrokkenen is ei geen enkele vorm van overleg aan het opheffen vooraf ge gaan. Voor de Rotterdamse hoofdonderwijzer Ph. Peper reden om te stellen: 'Ik kan me voorstellen dat de minis ter moet bezuinigen en wan neer hij dat doet wanneer er een veldonderzoek aan vooraf is gegaan, zeg ik: Dat kan heel juist zijn. Maar hier is alleen naar het bedrag gekeken, naar wat de bladen kosten. Daarna is er een streep door gezet. Wanneer het nut van Gastonderwijs onderzocht zou zijn, dan zou denk ik zijn gebleken, dat ervaar ik zelf, dat men in onderwijskringen het blad zeer node zal n groot deel nog expe~imenteel. De heer Peper is lid van de on derwijscommissie van Rijn mond en voorzitter van de contactcommissie voor openbaar onderwijs in Rot terdam. Hij is ook voorzitter van de Rotterdamse afdeling van de ABOP, de algemene vakorganisatie voor onder wijs. Hij is medeonderteke naar van een brief die op 10 mei is uitgegaan naar 'allen die betrokken zijn bij het on derwijs aan buitenlandse kinderen' Moed In de brief wordt Gastonderwijs alsvolgt omschreven: 'een blad dat zeer gezien is bij vele leidsters, onderwijzers, on derwijzeressen en docenten in het land. Iedereen die da gelijks in altijd moeilijke si tuaties met buitenlandse kin deren bezig moet zijn, leert uit Gastonderwijs hoe anderen, in allerlei steden en dorpen, de kolossale problematiek aanpakken. Via Gastonder wijs geven onderwijsmensen elkaar moed'. De zes ondertekenaars, allen met belangrijke functies in onderwijsorganisaties, pro testeren fel tegen de ophef fing. De motivering van mi nister Pais wordt onzin ge noemd en men roept iedereen op de minister te schrijven. De Rotterdamse raadscommis sie voor onderwijs heeft in een brief aan de minister ge vraagd de opheffing van zo wel Gastonderwijs als Pa voon ongedaan te maken. Rotterdam heeft een zeer groot aantal buitenlandse kinderen op de scholen. Vol gens een rapport van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek zijn er in en rond de Maasstad 217 scholen voor kleuter- en gewoon lager on derwijs met in totaal 2105 bui- tenlandertjes. Dit aantal stijgt nog steeds sterk. De commissie bestrijdt de op vatting van de minister dat het onderwijs aan deze kinde ren voldoende zou zijn geïn tegreerd in het beleid: 'Nog altijd is maar een allerprilst begin gemaakt met adequate opvang en de integratie is nog zeer ver weg' Ontstemming Drs. Henk Everts, werkzaam bij" de schooladviesdienst te Lei den (een stad met volgens de laatste CBS-telling rond 200 buitenlandse leerlingen in de agglomeratie) zegt 'Gaston derwijs is de enige landelijke informatiebron die alle scho len en werkers bereikt'. Het is hem niet bekend of er vanuit Leiden wordt geprotesteerd tegen de opheffing, maar hij zegt dat er de 'nodige ont stemming' over heerst. Deze schooladviesdienst kent een 'vliegende brigade twaalf vrouwen die langs de scholen gaan om de buiten landse kinderen dagelijks een halfuur tot een uur begelei ding te geven, onder andere op het gebied van de taal. Eén van hen is Yvonne Jur- gens: "We hebben met elkaar vaak gepraat over artikelen die in Gastonderwijs stonden Door Feico Houweling Er stond enorm veel informa tie in dat blad en volgens mij kunnen wij niet met minder. Het is voor ons belangrijk te lezen hoe het gaat met de in tegratie in het kleuter- en voortgezet onderwijs, met de Internationale Schakel Klas sen, met bicultureel onder wijs enzovoort'. Eén van de belangrijkste be staansredenen vond Gaston derwijs in het feit dat er nau welijks lesmateriaal is om mee te werken. Nike Weel, ook ingezet bij de Vliegende Brigade: 'Er is wel een en an der, maar iedereen gebruikt naast dit materiaal zijn eigen spullen, dingen die je zelf moet uitwerken'. Daarom vindt zij het zo belangrijk dat mensen in haar vakgebied van elkaar weten wat ze doen. Informatiebank Er is wel een mogelijkheid om de informatie waar leerkrach ten en schoolbegeleiders be hoefte aan hebben bijeen te brengen, namelijk door het opzetten van een landelijke informatiebank. Maar het CIO, het Contactorgaan voor de Innovatie van Onderwijs, heeft al een half jaar geleden een aanvraag om mankracht beschikbaar te stellen bij het ministerie ingediend. Een antwoord is er nog niet. Van verschillende kanten wordt al jaren op zo'n landelijk infor matiecentrum aangedrongen. De minister echter heeft ken nelijk niet willen wachten tot dit tot stand kwam. Er zijn een aantal regionale in formatiebanken, zoals in Rot terdam, Utrechten Enschedé, waar vooral informatie over materiaal bijeen is gebracht. De beheerders van deze ban ken zijn in het algemeen wel zo bekend met de plaatselijke situatie, dat zij ook wat brede re achtergrondinformatie kunnen geven. Of op deze manier Gastonderwijs ver vangen zou kunnen worden, wordt door hen betwijfeld. De (PvdA) Tweede-kamerleden Van Ooijen en Worrel hebben op 8 mei schriftelijke vragen gesteld aan minister Pais, waarin zij om opheldering vragen over zijn besluit. Zij vragen ook of er overleg is ge voerd over de opheffing. Deze vragen zijn nog niet beant woord. Integratie Onder de Pavoon-lezers is het van hetzelfde laken een pak. Pavoon is in 1975 opgericht met de bedoeling de integra tie te begeleiden van streek scholen en vormingscentra. Een samenvoeging van het praktische werk in de streek school en het meer ideeële werk in de vormingscentra ten behoeve van een beter onderwijs aan werkende jon geren: het zogenaamde parti cipatie-onderwijs. Fasegewijs wordt deze i vorm uitgeprobeerd en door gevoerd. Aan de periode van experimenteren is nog geen einde gekomen. Het enige dat tot nog toe van de grond is ge komen is een aantal gemeen schappelijke gebouwen, maar volgens betrokkenen is er nog geen sprake van een volwassen beleid, een ge meenschappelijke methode of zelfs maar een gemeen schappelijke visie. Huub van Dalsum, medewer ker van het vormingscentrum aan het Leidse Lammen- schanspark: 'Pavoon heeft sowieso een aardige kijk op alle aspecten van het partici patie-onderwijs. Je kunt dit soort informatie ook wel el ders halen, maar dan moet je enorm veel bijhouden. Het grote voordeel van Pavoon is, dat je hier al die dingen bij elkaar vindt. Pavoon houdt de discussie gaande. We zijn dan ook helemaal niet blij met die opheffing'. 'Hier is sprake van onbehoorlijk bestuur. Het is niet aan de minister op te bepalen dat de ze vorm van informatie niet langer nodig is'. Zo luidt de harde uitspraak van de Lan delijke Organisatie Vor mingswerk Werkende Jonge ren, LOVWJ, welke op 22 mei in de VWJ-nieuwsbrief werd gepubliceerd. Volgens de VWJ noemen zelfs betrokken ambtenaren van het ministerie de motivatie van de minister 'volstrekte onzin'. Dit ondersteunt ge ruchten volgens welke een betrokken ambtenaar zou weigeren voor de beantwoor ding van de PvdA-vragen te zorgen, omdat hij het niet eens is met de beslissing tot opheffing. Onmogelijk Het zijn niet alleen de lezers en makers van Gastonderwijs en Pavoon die bezwaar aanteke nen tegen het beleid van deze minister. Ook uit een aantal andere sectoren van het on derwijs is men het niet eens met de manier van optreden van Pais, die veelal 'eigenzin nig' wordt genoemd. De afhoudende houding van de minister tegenover de mid denschool kwam niet onver wacht. Enige beroering wekte Pais in de afgelopen weken echter door de indruk te wek ken dat hij niet bereid zou zijn te bezuinigen op onderwijs. Dit heeft hij inmiddels weer tegengesproken. Ruzie kreeg Pais begin deze maand met de hele vaste ka mercommissie voor onder wijs, na zijn weigering de In novatie Commissie Basison derwijs toe te laten tot een hoorzitting. Een weigering die inmiddels is ingetrokken. Even tevoren hadden de on derwijsorganisaties welke zijn vertegenwoordigd in de Centrale Commissie voor Onderwijs Overleg, het over leg met de minister opge schort uit teleurstelling over het feit dat Pais er niet in was geslaagd voor vergoedingen voor de deelnemers te zorgen. Verder maakt men zich bij het lager beroeps onderwijs kwaad over het feit dat een regeling voor jongeren van 16 tot 18 jaar uitblijft, die zou moeten zorgen voor facilitei ten om verder te leren. Deze lbo-leerlingen kunnen lang niet allemaal doorstromen naar het middelbaar beroeps onderwijs, maar hebben daarnaast weinig kans werk te vinden. Tenslotte protesteren de stu denten tegen het besluit van Pais om de studieduur te ver korten tot vier jaar. Hij zou voorbij zijn gegaan aan maar liefst tien jaar van besprekin gen over dit onderwerp in de universiteitswereld. Afgelo pen woensdag legden duizen den studenten in Nederland het werk neer om te discus siëren over de plannen. Minister Pais heeft het dus op vele fronten hard te verduren. Het ziet er niet naar uit dat men zich neer zal leggen bij zijn besluit om de beide on derwijsbladen op te heffen. De minister zal antwoord moeten geven op de gestelde vragen. Daarnaast wordt er, in ieder geval voor Pavoon, al gedacht aan e< zet, geheel los terie. De explosieve groei van het Nederlandse hengelaarsle gioen lijkt er een beetje uit te zijn. Die conclusie zou men kunnen trekken wanneer men kijkt naar het aantal vis vergunningen, dat het afgelopen seizoen werd verkocht. Dat vertoonde namelijk een minder sterke stijging dan in voorgaande jaren gebruikelijk was. Zo waren er in de jaren 1975 en 1976 stijgingspercentages in de verkoop van 9.6 en 8.5 procent, maar het afgelopen seizoen kwam men niet verder dan 0.7 procent. Die verminderde stijging heeft er toe geleid, dat de verwachting dat het aantal uit te geven visbewy- zen in één seizoen het magische getal van één miljoen zou over schrijden niet is bewaarheid. Volgens de voorlopige cijfers van de directie Visserijen van het mi nisterie van Landbouw en Visse rij bleef de verkoop steken op 977.215 visvergunningen. Kijkend in het koffiedik zijn er een aantal factoren aan te wijzen, die mogelij k van invloed waren op de sterke stijging in de jaren 1975 en 1976. Een daarvan is het feit dat die jaren mooie zomers kenden, waardoor meer mensen de wa terkant hebben opgezocht om een hengeltje uit te gooien. Ver der is er een strengere controle geweest op het bezit van de nodi ge papieren en tenslotte was er een sterk verbeterde voorlichting onder meer door het uitzenden tv-spots rondom de opening 1973-1974 1974-1975 1975-1976 1976-1977 1977-1978 343.250 372.419 416738 500.511 526.419 437.347 440.300 471.004 455.339 439.093 van het Wie de cijfers bekijkt ziet dat zich de laatste jaren ook een andere trend voordoet. Een trend die zich in steeds sterkere mate doet gelden. Dat is het feit, dat steeds meer mensen de zogenaamde kleine visakte kopen en dat het oude vertrouwde bijdragebewijs steeds meer uit de gratie begint te raken. De cijfers van de laatste vijf jaar toont dat op ondubbel zinnige wijze aan: Fred Veltman Lage Rijndijk 36-40 Leiden, tel. 071-122293 Het aangewezen adres voor al uw hengelsport. U ziet het: een voortdurende stij ging in de verkoop van de kleine visaktes en een stijging - zij het een geringe - voor de bijdrage- bewijzen tot 1975-1976 en daarna een langzame daling. Naar de oorzaken van een dergelijke ver schuiving kan men slechts gis sen. Afgaand op de rechten die beide vergunningen verschaffen zou je kunnen veronderstellen, dat steeds meer sportvissers geïnteresseerd beginnen te raken in de speciale hengel voor het vis sen op snoek en snoekbaars met spinner of levend aas. Het kan ook zijn dat er steeds meer hen gelaars komen, die met twee hengels willen vissen. Als dat zo mocht zijn, dan is het te hopen dat die nieuwe kopers er ook van op de hoogte zijn dat al leen de aankoop van zo'n kleine visakte niet voldoende is. Men Volgende week donderdag mag het i Staatsruif Vooral dat laatste bedrag is in hen gelsportkringen al vele malen onderwerp van discussie ge weest. In de afdracht aan de staatsruif zien vele sportvissers een discriminatie van de hengel sport ten opzichte van andere vormen van sport en recreatie. Met name de andere vormen van watersport. Daar komt nog bij dat de sportvisser voor verschillende wateren ook nog geld moet beta len voor de zogenaamde loop rechten. Gelden die betaald moe ten worden om bijvoorbeeld over een dijk te mogen lopen. Dat gaat dan onder het mom van: er wor den beschadigingen aangericht en die kunnen dan van het geld worden hersteld. Maar voor de veel ernstiger oeverbeschacjigin- gen die worden aangericht door grote motorboten wordt aan de eigenaren meestal niets in reke ning gebracht. Ik kom nu nog even terug op de zojuist genoemde OVB. Het af gelopen seizoen kreeg die organi satie van de gezamelijke henge laars een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden. Voor dat geld wordt in diverse kwekerijen vis gekweekt, die vervolgens tegen kostprijs en soms met flinke sub sidies en af en toe zelfs gratis wordt uitgezet in de Nederlandse viswateren. De hengelsportver enigingen kunnen daarvoor ver zoeken indienen en daarvan is in het verleden met name door de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken druk gebruik ge maakt. Hoeveel vis de OVB het afgelopen seizoen heeft uitgezet kunt u in de volgende opsomming lezen: vooijaarssnoek 1.086.400 stuks, karpers (meerdere sorteringen) 82.151 kg., eénzomerige snoek baars 284.600 stuks, regenboog forel 19.350 kg, glasaal 8.606 kg, pootaal 19.425 kg, ruisvoorn 3.620 kg, éénzomerige baars 20.100 stuks, en graskarper 23.048 kg. U ziet het, er zwemt in ons viswater nog een aardig visje rond, dat het waard is, gevangen te worden, 't Is maar dat u het weet als u aan staande donderdag het nieuwe visseizoen gaat openen. Ja u leest het goed: aanstaande donderdag, want de minister heeft dit jaar geen aanleiding gevonden om het visseizoen eerder te openen dan de traditionele eerste juni i het binnenwater. moet ook beschikken over de toestemming van diegene die het visrecht heeft van het water, waarin men vist. In de meeste ge vallen zijn dat de hengelsport verenigingen. Vijf cent Wat de prijs van de visvergunnin gen betreft: die zijn ten opzichte van het vorig jaar met niet meer dan vijf cent verhoogd. Zo moet voor een bij dragebe wijs 5.05 betaald worden voor een kleine visakte 11.05 en voor een grote visakte 33.05. Die laatste akte is trouwens een verhaal apart. Als sportvisser heeft u daar niets aan De vergunning is vooral bestemd voor de beroepsbinnenvisserij. Vele jaren werden niet meer dan 6000 a 70000 van dergelijke ver gunningen per jaar verkocht Totdat in het seizoen 1976-1977 plotseling bijna 15.000 van der gelijke vergunningen werden verkocht. In eerste instantie werd die plotse linge stijging toegeschreven aan het feit dat de vergunningen voor het eerst op het postkantoor ver krijgbaar waren en de voorlich ting daarover nogal gebrekkig was. Dat laatste zal waarschijn lijk wel een zekere rol hebben ge speeld, maar veel aannemelijker is een andere verklaring. Name lijk dat de stijging niet gezocht moet worden in hengelaarskrin gen, maar in die van de filatelis ten. Immers op de verschillende vis- kaarten worden verschillende zegels geplakt met afbeeldingen van vissen. Om de serie van drie compleet te hebben moest men ook de kostbare kaart van 33 gul den aanschaffen. Overigens is in het vorige seizoen de verkoop van de grote vergunning iets te ruggelopen, namelijk tot 11.700. Wat gebeurt er nu rfiet het geld dat via deze vergunningen binnen komt? Wel dat hangt af van de vraag om welke vergunning het gaat. Van de 5.05 van het bijdra ge bewijs gaat 1.05 naar de PTT voor administratiekosten en het resterende deel gaat naar de or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. Daarover later De 11.05 van de kleine visakte wordt als volgt verdeeld: weer 1.05 voor de PTT, zes gulden voor de OVB en vier gulden in de staatskas. f Yamaha, de meest verkochte buitenboordmotor in Nederland. Speciale Aanbieding bij opening Visseizoen 1978 Geldig van13Meit/ml7Juni 3.5AS kort f.797.- 3.5AL lang vanaf f.767- BUITENBOORDMOTOREN VAN 1,5 kW(2 PK)TOT40,5kW(55 PK) Hoofdrayon-dealer Leiden - en Rijnstreek: BOOT-CENTRUM b.v. Hoge Rijndijk 93 - 2382 AC Zoeterwoude-Rijndijk. Telefoon: 071-126966. VERHEYEN WATERSPORT Touwbaan 1 - Leiderdorp Tel.: 071-890098

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29