Bedrijfsleven vreest greep overheid standia Québec: r ZATERDAG 27 MEI 1978 In dit tweede en laatste artikel over Québecs onafhanke lijkheidsstreven zal worden ingegaan op de laatste ont wikkelingen die de aanlooptijd tot de komende federale verkiezingen en het daarna volgende referendum in Qué bec kenmerken. In dat referendum, dat eind dit jaar of begin volgend jaar gehouden wordt zullen de inwoners van Québec zich kunnen uitspreken voor of tegen onaf hankelijkheid. De Parti Québecois-regering zal dit woord van de stemmers om moeten zetten in daden tegenover de federale regering in Ottawa en tegenover de andere Cana dese provincies. Daarmee zijn al drie partijen genoemd die een belangrijke rol spelen in de strijd om onafhankelijk heid. Maar de Engelstalige minderheid in Québec zelf en het bedrijfsleven laten zich evenmin onbetuigd. Premier Trudeau: het lijkt of zijn onverbiddelijke populariteit steeds sneller taant... MONTREAL - Het programma waarmee de Parti Québecois in november 1976 de verkie zingen in Québec overweldi gend won sprak zich uit voor onafhankelijkheid van deze provincie en beloofde een re ferendum over die kwestie, maar tevens was het - zeker voor Canadese begrippen - een tamelijk links program met als basisfilosofie dat de overheid meer greep op de economie zou moeten krijgen en de welvaart eerlijker ver deeld zou moeten worden Het nationalistische streven heeft de "Péquisten" in conflict gebracht met de fede rale regering in Ottawa. Maar eigenlijk veel erger voor de PQ-regering is dat het natio nalistische streven in Québec zelf in het gedrang dreigt te komen door het opspelen van het bedrijfsleven tegen haar economische politiek. Taal en cultuur zijn van vitaal belang, maar de portemonnee is voor de meesten belangrijker, waarschuwde al een van Montreals dagbladen. Manipulator In Ottawa treft de nog steeds zeer populaire regeringslei der René Lévesque als grote tegenstander de liberale pre mier Pierre Elliott Trudeau, een "fascistische manipula tor" noemt hij hem. Trudeau kwam tien jaar geleden met een grootste meerderheid aan de macht, maar het lijkt of zijn onverbiddelijke populariteit steeds sneller taant. Hij kwam aan het bewind als een grote vernieuwer echtscheiding, abortus en homosexualiteit maakte hij via nieuwe wetten acceptabel voor de Canadese samenleving. Hij is nooit een aanhanger van welke vorm van Québecs seperatisme dan ook geweest, maar droeg wel zorg voor de tweetaligheid van de openbare diensten. Bij de seperatisten in hart en nieren wekte dit echter alleen maar argwaan, de grote Frans-nationalistische bewe ging Société St.-Jean Baptis- te vond de tweetaligheid, ook voor Québec, maar niets: "Het lijkt toegeven dat onze eigen taal niet goed genoeg is. Het multi-culturalisme is bluf om het Frans de nek om te draaien". Vandaag de dag is van de grote vernieuwer Trudeau weinig meer over. De hele landelijke liberale partij lijkt trouwens ingeslapen door het jarenlan ge negeren - een halve eeuw met een onderbreking van slechts vijf jaar. Terwijl ieder een in heel Canada het erover eens is dat in ieder geval een zekere herziening van het ou de federale stelsel nodig is, heeft Trudeau hier tot nu toe nog niets aan gedaan. Velen ook in de afdeling Québec van zijn eigen liberale partij, re kenen het hem toe dat de ver houdingen met Québec zó verslechterd zijn dat sommi gen vrezen voor het voortbe staan van Canada. René Lévesque heeft al een lan ge staat van dienst. Als libe raal klom hij op in het politie ke leven en maakte in het be gin van de jaren zestig deel uit van de liberale regering in Québec die de "Stille Revolu tie" mogelijk maakte, na een jarenlang zeer conservatief bewind werd Québec opge stoten in de vaart der volke ren. Bij de verworvenheden van deze tijd bleef Levesque niet stilstaan, hij ontwikkelde een nationalistische politieke visie die hem uiteindelijk in conflict bracht met de liberale partij. Na enige jaren als poli tiek onafhankelijke lukte het hem om in het begin van de jaren zeventig enkele sepera- tistische splinterpartijen te verenigen onder een links politiek program: de Parti Québecois ontstond. Voor een groot deel is het aan zijn wervende persoonlijkheid te danken dat in 1976 de PQ 71 van 110 zetels veroverde in de assemblee van Québec. Vuurwerk De botsing tussen de twee boeiende politici Trudeau en Lévesque levert een hoop vuurwerk. Vlak nadat de PQ- regering een wetsvoorstel had uitgewerkt dat het hou den van een referendum in Québec mogelijk maakte, kwam Trudeau tot verbijste ring van velen met een eigen federaal wetsontwerp dat het houden van federale referen da mogelijk zou maken. Een soort stok achter de deur voor als het in Québec er niet eer lijk aan toe zou gaan, of als het referendum daar te lang op zich zou laten wachten? 'Een gimmick voor de verkie zingen", merkte Lévesque verachtelijk op. De verwach ting is namelijk dat een dezer dagen Trudeau federale ver kiezingen zal uitschrijven, deze zomer te houden. Deze komende verkiezingen vor men voor de PQ-regering weer aanleiding om nog niets over de exacte datum of in houd van het referendum los te laten; men wil niet dat der gelijke voorstellen mee gaan spelen in de federale verkie zingen. Een tweede actie van Trudeau, die hem door alle partijen in Québec is kwalijk genomen, is kortgeleden geweest het geven van zo'n half miljoen gulden aan de Québec-Cana- da Movement, een beweging die met andere groepen sa men een comité vormt ten behoeve van een campagne tegen het referendum. Niet alleen de Péquisten, maar ook andere partijen in Québec waren woedend dat de fede rale regering zich zo met de interne zaken van de provin cie trachtte te bemoeien. Al licht koren op de molen van degenen die zich willen af scheiden van dat centrale ge- Gezichtsverlies Een heel slecht figuur, ook lan delijk gezien, sloeg Trudeau tegelijkertijd door zich te be moeien met de provinciale belastingen. De federale rege ring stond voor de taak een begroting te maken die, met de verkiezingen voor de deur, de kiezers gunstig zou moe ten stemmen. Om de teruglo pende economie een oppep per te geven koos Trudeau voor het verlagen van enkele belastingen. Hij koos de "sa les-tax" uit, de belasting op alle goederen die je in de win kel koopt. Deze sales-tax is echter een provinciale aan gelegenheid. Trudeau stelde de provincies voor geduren de drie maanden drie procent verlaging van de sales-tax, dan krijgen jullie van mij de kosten daarvan vergoed. De meeste provincies gaven weinig om hun grondwette lijke rechten en kozen voor het verlokkelijke geld dat Trudau als vergoeding be loofd had. Zo niet echter Québec. Québec kwam met een tegen voorstel dat de andere pro vincies de ogen opende en Foto links: Rene Lévesque slaagde erin mei de juiste mix ture van intelligentie, vaderlij ke bezorgdheid en strijdbare verontwaardiging over Que- becs afhankelijke positie veel kiezers te winnen. In de straten van Québec zijn weinig stille getuigen te vinden van de felle seperatistische strijd, zoals dit affiche foto rechts) dat oproept voor een nieuwe grondwet: "Voor een heid, gelijkheid" Trudeau zowat schaakmat zette. Als de federale regering ons geld wil geven. oke. dat is fijn, en dan willen we als tegenprestatie ook nog wel iets aan onze belastingen doen, maar dan wel op de ma nier die we zelf verkiezen. Zo luidde de gedachtengang van de provinciale regering: de sales-tax is onze bevoegd heid, wij bepalen wat we er mee aanwillen, het is een daad van onbeschaamde in menging in de provinciale za ken als de federale regering ons voor zou schrijven welke belasting we zouden moeten verlagen en welke niet. Le vesque kwam met het sterke tegenvoorstel dat niet 'voor drie maanden maar voor een heel jaar de sales-tax op schoenen, meubels, kleren en hotelkamers geheel zou ko men te vervallen. Dat zijn de zwakke sectoren in Québecs economie. Iedereen was het erover eens: met dat pakket was de werk gelegenheid in Québec meer gebaat dan met dat van Tru deau, terwijl het niet meer zou kosten. Hoewel nog geen ak koord is bereikt tussen fede rale regering en provincie, vinden de meeste parle mentsleden in Ottawa dat Trudeau het tegenvoorstel ei genlijk niet kan weigeren. Al gemeen wordt het gezien als een gevoelig gezichtsverlies voor hem. Speelruimte Met het referendum in zicht nemen zo de spanningen tus sen Ottawa en Québec toe, want in Ottawa voelt men wel dat de macht van het centrale gezag op het spel staat. Waar Lévesque tot aan de federale verkiezingen echter geen duidelijkheid over wil geven, tot ergernis van velen, is hoe veel macht het centrale gezag verder; ook de theer gematig den in Québec als Ryan gaan landelijk gezien vrij ver. Er zou dan ook makkelijk een meerderheid voor een gema tigd onafhankelijkheidsrefe rendum te vinden zijn ware het niet dat economische pe rikelen een steeds grotere rol zijn gaan spelen. Hoewel de moeilijkheden in Québecs economie al in de ja ren zestig begonnen zijn en gedeeltelijk ook te wijten zijn aan de teruglopende wereld economie worden ze de Parti Québecois aangewreven. Het zakenleven is bang voor de pogingen van deze regering om greep te krijgen op de in zijn referendumvoorstel ■nog over zal mogen houden. ■Het oude woord indepen dence" gebruikt Lévesque de ïlaatste maanden niet meer. Dit strookt met de filosofie van veel PQ-leden dat met een strikt seperatisme geen meerderheid te halen valt. Toch is er niet zoveel speel ruimte want krachtige bewe gingen als de Société St.-Jean Baptiste met haar 300.000 le den eisen onafhankelijkheid en niets minder, al steunen ze nog de Parti Québecois. Lévesque legt echter steeds meer nadruk op "associatie" Uit vroegere geschriften is op te maken dat hij samenwer kingsvormen als de Benelux en de Europese Gemeen schap als geschikt be schouwt. Op dit moment is van regeringszijde echter weinig meer los te krijgen dan dat een nieuwe grondwet "geen oplapwerk maar een nieuwe coëxistentie" moet inhouden. Iets meer zegt al dat in principe alle belastin gen en inkomsten in Québec zelf moeten blijven, terwijl geen ander bestuur in de pro vincie een rol mag spelen dan het provinciale. (Op dit mo ment gaan grote bedragen naar Ottawa; ongeveer even veel keert Ottawa weer uit aan Québec maar daar zijn dan wel voorwaarden aan ver bonden dat het geld op een bepaalde manier besteed moet worden; verder heeft de federale regering veel te zeg gen over de nieuwere voor zieningen als de medische zorg, de pensioenen. Tegenstanders van afscheiding van Canada verwijten Léves que hoe dan ook dat hij niet kijkt naar de effecten voor de rest van Canada. Lévesque stelt dat in onderhandelingen na het referendum met de fe derale regering en de afzon derlijke provincies tot sa- Nieuwe koers De voornaamste tegenstander van Lévesque in Québec zelf is de zo pas gekozen, snel in populariteit stijgende liberale leider Claude Ryan. In de strijd om het leiderschap ver sloeg Ryan een kandidaat die duidelijk meer op de federa listische koers van Trudeau zat. Met Ryan heeft liberaal Québec de oude koers verla ten waarbij provinciale onaf hankelijkheid zou bestaan uit een iets groter deel van de belastingkoek zonder dat het beschermen van het Franse karakter van Québec wezen lijk een rol speelde. Provincies In de landelijke discussie over hervorming van het federale stelsel - want iedereen is het er wel over eens dat er iets moet gebeuren - speelt Tru deau nauwelijks een rol. Van hem is niet meer te verwach ten dan kleine aanpassingen en meer garanties voor an derstalige minderheden. Dé premier van Alberta heeft ideeen a la Ryan en stelt ver der voor dat federaal-provin ciale conferenties in plaats van het parlement de belang rijke beslissingen nemen. Van een conservatief parle mentslid is de suggestie ge komen om de senaat (een soort eerste kamer) om te vormen tot een vertegen woordiging van de provin cies, om die meer macht te geven. Perikelen Het is duidelijk dat Québec niet alleen staat in de discussies over federale hervormingen, wel gaat deze provincie veel Verder heeft het zakenleven het duidelijk moeilijk met de nieuwe taalwet waarbij Frans de officiële taal van Québec is geworden. Veel zaken die gewend zijn alleen in het En gels te werken, zijn al ver trokken of dreigen met ver trek. Veel Engelstaligen ver laten Québec; zoveel dat een "Positive Action Committee" taaigenoten per pagina-grote advertentie opriep: "Stay. Stay home" Dreigementen Het zakenleven heeft geen be lang bij veranderingen als zo'n taalwet en de onzeker heid van een eventueel onaf hankelijke toekomst. Zoals een vertegenwoordiger van Québecs werkgeversorgani satie eenvoudig stelde is er geen interesse in de geschil len tussen Engels- en Frans- taligen; het adagium is: "Bu siness is business". Maar met het dreigen minder te zullen investeren of te zullen ver trekken wordt wel degelijk geprobeerd het publiek te beïnvloeden, velen zijn bang voor een verslechterende economie. Het veelal dreigende optreden van woordvoerders van het zakenleven vertroebelt feite lijk de discussie over onaf hankelijkheid. "Zolang de Parti Québecois onafhanke lijkheid predikt kan er geen vertrouwen zijn in de econo mie", is zo'n uitspraak die al leen maar ertoe dient het publiek angst in te boezemen. Niet wordt aangegeven op welke manier zelfstandigheid in Québec inwerkt op de eco nomie. De macht van de bedrijven in Québec moet niet onderschat worden. Voor een niet onbe langrijk deel zijn het Ameri kaanse investeerders die de scepter zwaaien. Dat leidt er toe dat de ene minister na de andere spreekbeurten houdt in de Verenigde Staten. Tru deau spreekt voor zakenlui uit Manhattan en betoogt dat Québec verstandig genoeg zal zijn om in de staat Canada te blijven. Vervolgens reist Lé vesque die richting af om uit te leggen wat "zelfstandig heid in samenwerking" bete kent. De Parti Québecois heeft de pech te regeren in een tijd van een teruglopende economie. Er is weinig speelruimte meer voor experimenten. Tenzij men m de komende maanden het tij weet te keren zal de uit slag van het referendum vooral afhangen van de mate waarin de bevolking van Québec gevoelig is voor de dreigementen van het be drijfsleven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27