„Ik krijg vaak bibbers" Beelden uit het verleden ZATERDAG 27 MEI 1978 EXTRA PAGINA 21 Tekst: Jan Westerlaken Foto's: Will Dijkman MMgM WÊ i i LEIMUIDEN - Dertig secon den vóór de uitzending begint krijgt ze vaak de bibbers. "Weet je", lacht Joan Haan appel, "dan denk ik bij me zelf, stel je voor dat ik nu eens een "black out" zou krij gen Ik moet er gewoon niet aan denken. Nou ja, die gedachte is gauw weg als het rode lampje aanfloept. Dan moetje aan de bak, je bent in beeld. Heb je geen tijd meer om over zulke dingen na te denken" Thuis bij Joan, die tegenwoor dig mevrouw De Graaf heet, is er die middag geen gele genheid om te praten. Haar huis aan de Drechtlaan wordt, dus gemeden. Ergens aan de rand van het dorpje Leimui- den, irneen clubhuis van een watersportvereniging, heeft Joan haar eerste glaasje toma tensap al naar binnen ge werkt. Sigarettenrook krin gelt uit haar neus als zij ons begroet. Spontaan. Vertelt gelijk maar dat ze be wust in Leimuiden, rondom het water, is gaan wonen. Ze is er gek op, laat ze weten. Op het water komt Joan tot rust. Vissen kan ze niet, zoals ze zegt, maar varen als de beste Politiek Praten met Joan betekent ge woon datje niet heen kunt om de schaatserij. Terugblikken en vooruitkijken. Maar sinds kort is er wat anders bijge komen: politiek. Joan staat voor de gemeenteraadsver kiezingen, eind mei, als vier de geklasseerd op de lijst van de plaatselijke VVD. Net geen verkiesbare plaats. Joan, opgegroeid in een liberaal "nest", is al jaren lid van de WD. Zegt erover. "Ach, ik ben zeker nu nog niet van plan om in de politiek te gaan. Ik steun gewoon m'n partij. Je moet het echt niet zien als een stunt voor mezelf' Haar standpunt: je bent lid van een partij, dan moet je die ook steunen. "En ik neb me heus nog niet afgevraagd of ik me, net als Erica Terpstra, in de loop van de tijd als politicus zal opwerpen. Nu ben ik er zeker niet rijp voor. Maar ik wil er wél ingroeien". Verder kijken dan de gemeen teraad van Leimuiden doet ze nu in ieder geval (nog) niet. Wanneer ze in die raad zou komen, ziet ze wel verder, zegt ze. "Maar nu", vertelt ze, "zeg ik niet dat ik over vijf jaar in de Tweede Kamer wil zit ten. Buiten de gemeente heb ik vooralsnog geen politieke aspiraties". Joan is zich er ten volle van be wust dat ze heel wat zal moe ten studeren om de dorps- problematiek onder de knie te krijgen. Van de winter is daar niet zo bar veel van ge komen, omdat ze meer in het buitenland is geweest dan in Nederland. Schaatserij Ja, en dan de schaatserij. Die heeft nog altijd een belangrij ke plaats in haar leven. Ze traint een paar meisjes en be geleidt de Nederlands kam pioene kunstrijden Astrid Jansen in de Wal. "Dit", stelt Joan met grote zekerheid, "blijf ik zeker doen tot de Olympische Spelen van 1980. 'Ik kan nu niet tegen dat meisje zeggen, je bent kam pioen, bekijk het maar. Van de zomer ga ik naar Canada, daar woont ze, in september is ze hier. Kijk, dat vind ik bij zonder positief. Wat een Dia ne de Leeuw doet, kan ge woon niet. Ze komt, schaatst en gaat weer weg. Verder laat die zich hier nooit meer zien. Dat is niet de juiste mentali teit" Joan "ontdekte" Astrid op de Nederlandse kampioen schappen. Haar ouders vroe gen toen of zij haar niet wilde trainen. De oud-kunstrijdster zag daar wel wat in en hapte toe. 'Als we haar bij de Olympische Spelen bij de eerste tien kun nen krijgen ben ik dik tevre den. Kijk, het is een leuke meid. Daarom ga ik van de zomer naar Canada. Anders deed ik het niet. Bovendien zijn de mogelijkheden daar veel beter dan hier. Geld er aan verdienen doe ik niet. Het' kost alleen maar poen. Maar ja, het is een leuke hob by Joan gaat niet alleen naar Ca nada. De elfjarige Marie- Louise van der Kruk reist met haar mee. Een talentje in de dop, van wie Joan in de toe komst heel wat verwacht. "Straf' Dat "kleintje" bezorgt haar soms heel wat hoofdbrekens. Een eigenzinnig ding, noemt Joan haar. "Maar ik krijg haar wel klein. Als ze een sprong niet doet, die ik wil, straf ik haar. Dan betaalt ze mij een dubbeltje. De eerste week "verdiende" ik zo al zestig cent. Ze had alleen een gul den. Die heb ik helemaal ge nomen. Ik heb gezegd, nou dan heb ik vast vier dubbel tjes in voorschot Die "piek' heeft Joan nog altijd in de zak van haar jack. Van tijd tot tijd laat ze hem zien. "En het helpt goed, weet je. Ze heeft nu al drie maanden geen andere sprong gedaan dan ik heb voorgedaan". Dus ze staat zelf ook nog wel op de schaats? "Ach, alleen als ik train. Springen? Nee, nee, nee! Ik maak alleen maar de beweging hoe het moet. Schouder hier, benen zo hou den en dan hupsakeeZe staat op om te laten zien hoe dat in zijn werk gaat. Een sierlijke beweging, arm om hoog en dan gaat ze weer zit ten. "Als ze het niet doen", laat ze dreigend horen. Maar gaat niet verder. Het gebaar is voldoende. Vrijbuiter Vindt haar man het allemaal wel goed als zij zoveel van huis is? 'Hij is een echte vrijbuiter, weet je. Vierendertig jaar was 'ie, toen 'ie mij leerde kennen. Het klikt bijzonder goed. Hij heeft het erg druk en hoeft 's avonds niet ïonodig met mij aan tafel te zitten. Nee, dat gaat prima zo" Nico Scheepmaker heeft eens geschreven dat zij de toekom stige directeur van de Avro is. Want Siebe van der Zee (de huidige directeur) is zijn tele visie-loopbaan ook als com mentator bij het kunstrijden begonnen Joan lacht erom. ,,'t Is leuk. Bij de uitreiking van z'n boek, daar was ik voor uitgenodigd, schreef hij er voor mij een op dracht in: Voor Joan, toe komstig directrice van de Avro Van tijd tot tijd heeft Joan nog wel eens contact met Sjoukje Dijkstra Joan: "We bellen el kaar geregeld. En met ver jaardagen sturen we altijd een bloemetje. Sjouk heeft een kind. Zij is gelukkig zo en wil niet anders. Als ik in Hilver sum ben stap ik wel eens bij haar binnen. Dit leventje heeft Sjouk altyd gewild" Glittertype Vier jaar geleden zei Joan de schaatserij, actieve, vaarwel. Stemmen gingen direct op dat ze niet zonder dat we reldje zou kunnen en binnen een half jaar weer op de ijspis- te zou verschijnen. Heeft ze dat ooit wel eens overwogen? Joan is resoluut in haar ant woord. "Inderdaad, de men sen zeiden van me dat ik een glittertype was en wel weer gauw terug zou komen. Ik heb, na mijn afscheid, nooit één moment overwogen dit te doen. En in die vier jaar dat ik niet meer schaats heb ik geen ogenblik spijt daarvan gehad. Ik had er de balen van. Als je eens achter die gordijnen kon kijken Zeker, ik kon heus nog wel meekomen. Maar ik kon het niet over m'n hart verkrijgen om voor het geld door te gaan. Kijk, dan gaan de mensen op een gegeven moment zeggen, daar heb je haar weer. Hoe oud is ze Ze is wel eens voor Sjoukje Dijkstra ingevallen. Dat zou maar drie weken duren. Het werd zes jaar '"Ija, Holiday on Ice zat toen helemaal zonder solisten. Een man had m'n moeder gebeld en gevraagd of ik het drie we ken zou willen waarnemen" Joan zucht, nipt aan een glas tomatensap en steekt een si garet op. Een onwillige aan steker wil geen vlam vatten. Joan ween "Sjouk had toen een vermoeide knie. Nou, ik mee naar Joegoslavië. Ik zag dat wel zitten. Maanden had ik niet geschaatst. Dat gaf niks zeiden ze. Eén dag repe teren en de volgende avond aan de bak. M'n spieren, ver schrikkelijk", kreunt ze. 'Ik kon nauwelijks rijden en het zat stampvol. Het enige wat ik dacht was, ik moet hier zo gauw mogelijk weg. Dat kan met goed gaan. Toen ging het licht aan en moest ik wel. Later vroegen ze of ik wilde blijven. Dat heb ik gedaan" Fantastisch Joan had een mooie tijd in Ho liday on Ice. En toch, als ze de begeleiding van de schaats sterren van toen vergelijkt met die van nu, ging het er jaren geleden amateuristisch aan toe. "Nu kun je werken met een video, fantastisch is dat. Daar kun je niet tegenaan praten. Je kunt laten zien wat ze fout doen. Dan kunnen ze bij wijze van spreken drie maanden vooruit." Kritisch is Joan over haar ama teurperiode. "Ik ben toen niet goed begeleid. Het begelei den van de kinderen moet goed gebeuren. Tegen de één kun je uitvaren, een ander moet je heel voorzichtig be naderen." Het televisiewerk bij Studio Sport doet Joan met veel ple zier. "Het is zo lekker span nend, daar houd ik van. Ik ben bezig om nog wat meer op de tv te gaan doen. Sport? Nee, dat is het niet, maar ik blijf dit er wel bij doen. Het is wat anders, ik kan alleen niet zeggen wat. Want er moet nog zo veel worden geregeld De dorpsbewoners zijn er in middels wel aan gewend als ze Joan bij de kruidenier te genkomen. Alleen de jeugd komt wel eens belletje trek ken. "Zo in de sfeer van Haanappeltje pesten, weet je wel Joan Haanappel begon zo'n vier jaar geleden in Den Haag aan een serie afscheidsvoorstel- lingen. Eén van haar voorgang sters als ster in de "Holiday on Ice" show, Sjoukje Dijkstra, bracht haar bij die gelegenheid een bloemetje.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21