Beschuldigingen Moboetoe aan adres Simonet Oorlog vaker buiten traditioneel kader F rans-Afrikaanse top in teken Zaire NAAST HET NIEUWS Verzoek om hulp te lang vastgehouden ■enniBr Konstant Krediet Meer financiële armslag... Voor die reis naar Amerika, bijvoorbeeld. DINSDAG 23 MEI 1978 DEN HAAG (ANP) - Stèeds meer oorlogen en conflicten spelen zich af buiten het bekende kader van rivaliteit en machtseven wicht tussen Oost en West. De traditionele middelen voor conflictbeheersing schieten in deze nieuwe situatie tekort. An derzijds krijgen veel van deze conflicten door omvangrijke wa penleveranties en buitenlandse interventie een betekenis die ver uitgaat boven de plaatselijke oor zaken en gevolgen van de strijd. Tot deze conclusies komt het 'Strategie Survey 1977', het jaar lijkse overzicht van de interna tionale strategische ontwikke ling van het Londense interna tionale Instituut voor Strategi sche Studies (IISS). De studie is met name gewijd aan de uitbreiding van conflicthaar den in de Derde Wereld, de problemen bij de beheersing van de strategische bewapening en de spanningen in het Atlantische bondgenootschap. De omvangrijke en intensieve mili taire bemoeienissen van de Sóv- jet-Unie in Afrika moeten voortvloeien uit een weloverwo gen strategie, die wezenlijk af wijkt van het vroegere beleid. Daarbij is op grote schaal ge bruikgemaakt van Cubaanse mi- litairen en adviseurs die voor tal van Afrikaanse landen veel ac ceptabeler blijken dan Russische helpers. Het Instituut meent d d het Westen daartegenover economische en andere hulp moet stellen voor landen die afzien van het inroe pen van Russische militaire hulp. De nadruk moet liggen op de voordelen op lange termijn van economische hulp, en souverei- niteit, boven het korte termijn voordeel van militaire steun en afhankelijkheid. Het rapport verwacht niet dat de interne regeling in Rhodesië zal leiden tot politieke, economische en sociale stabiliteit, omdat de partij die over de geweren be schikt (het Patriottisch Front) niet bij de regeling is betrokken. Wat Namibië betreft betwijfelt het rapport dat een interne regeling zonder SWAPO kans van slagen heeft. De steeds voortgaande militaire versterking van het Pact van Warschau vindt het Instituut wel zorgwekkend, maar de grootste bedreiging van West-Europa komt van binnenuit. Van de meeste regeringen in West-Eu ropa is de politieke basis in het afgelopen jaar versmald. De grootste aandacht moet volgens het IISS uitgaan naar de toene mende politieke invloed van de communistische partijen in Italië en Frankrijk. Zij kunnen het bin nenlandse politieke evenwicht verstoren, en een consensus over het veiligheidsbeleid en de bui tenlandse politiek in de weg staan. Het IISS meent dat in de discussies over de neutronenbom ten on rechte wordt aangevoerd dat in voering van dit nieuwe wapen de 'atoomdrempel' zou verlagen. In zet van de neutronenbom bete kent overschrijving van de atoomdrempel met alle risico's van escalatie. De Amerikaanse president zal daarom bij de be- sluitsvorming over gebruik van dit wapen dezelfde normen aan leggen als voor enig ander kern wapen. Ook al leiden de vredesovderhan- delingen in het Miden-oosten niet tot resultaat dan is een nieu we oorlog de eerste twee, driejaar toch onwaarschijnlijk, aldus het rapport. De militaire krachtsver houdingen zijn zo overwegend in Israëls voordeel, dat de Arabi sche landen op kórte termijn geen oorlog zullen overwegen. En Israël heeft niets te winnen bij een nieuwe oorlog, meent het IISS. De Britse pnns Philip in gesprek met toeschouwers voor het stad huis van Bonn.Het Britse koninklijk paar brengt op het ogenblik een bezoek aan de Bondsrepubliek. Minister van buitenlandse zaken David Owen vergezelt hen. Het verblijf in de Bondsrepubliek zal vier dagen durenOnder meer staan bezoeken aan Mainz, West-Berlijn, Kiel en Bremen op het programma. Het verbod voor de diplomaten om met Simonet in contact te treden zou gehandhaafd blijven. "Zelfs als dit tot verbreking van de di plomatieke betrekkingen tussen Zaïre en België zou leiden", aldus het Zaïrese persbureau, dat de woorden van Moboetoe aanhaal de. Moboetoe uitte deze beschul diging toen de 1700 Belgische pa rachutisten Zaïre verlieten nadat de evacuatie van 2000 blanken voltooid was. Volgens Moboetoe maakte Sirno» net Zaïre belachelijk door te ver klaren dat de Belgische troepen het vliegveld van Kolwezi "her overd" hadden op de rebellen, terwijl Zaïrese eenheden dat al gedaan hadden. De president had eraan toegevoegd dat hij de Bel gen nooit had gevraagd in Kol wezi te komen vechten. De verklaring van Simonet dat er contacten met het nationale be vrijdingsfront (FNLC) gelegd hadden moeten worden om de slachting onder de Europeanen in Kolwezi te voorkomen, was een andere reden voor het ver breken van het contact met Si monet. Volgens Moboetoe zou den dergelijke contacten in feite erkenning van het bevrijdings front hebben betekend, "dat niet aarzelt onschuldigen te ver moorden". Verklaring Leo Tindemans, de Belgische eer- ste-minister, heeft gistermiddag tegen drie uur in een verklaring voor het Belgische parlement elk verwijt inzake het te laat optre den van Belgische militairen in Zaïre van de hand gewezen. In eerste aanleg leken er geen vijan digheden tegen de blanken te zijn, maar bovendien had de ope ratie tijd van voorbereiding no dig, aldus de voornaamste argu menten die Tindemans hanteer de. Er was toestemming van Zaïre no dig voor een reddingsoperatie Bovendien bleek dat in Sjaba geen brandstoffen, levensmid delen en geneesmiddelen voor handen waren en dat die moesten worden aangevoerd. Voor de be voorrading met brandstof had den we hulp van de Amerkanen nodig, aldus Tindemans. Ook hadden we grote moeilijkheden met het verkrijgen van toestem ming om over het grondgebied van Afrikaanse staten te vliegen, zodat we een lange omweg met onze vliegtuigen moesten maken en de reis op 25 uur kwam te staan. Terugtocht Het terugtrekken van de Belgische troepen begon gisteren vroeg in de ochtend, toen zij zich verza melden op het vliegveld van Kolwezi. Zaïrese eenheden na men de posities die door de Bel gen werden verlaten in. Zwarte burgers van Kolwezi keer den weer terug naar hun stad, zich een weg banend langs de al in ontbinding verkerende lijken van blanken en negers, die in de straten een doordringende geur verspreiden. Kolonel Philippe Erulin, comman dant van de eenheden van het Franse vreemdelingenlegioen, die nog in Kolwezi zijn, vertelde verslaggevers dat er toen de eer ste 400 tot 600 parachutisten vrij dag Kolwezi vechtend binnen trokken, 300 opstandelingen ge dood werden. De verliezen in ei gen gelederen bleven beperkt tot twee doden en 9 gewonden. Over het aantal slachtoffers onder de Europeanen bestaat nogal wat verschil van mening. Erulin sprak van 70 doden, andere bronnen spreken van ruim hon derd, en zelfs meer dan 200 doden onder de blanken. Er zijn geen of ficiële cijfers over het aantal do den onder de Zaïresen, maar dit aantal zou drie tot vier maal zo groot zijn als het dodental onder de blanken. De opstand heeft de kans op een nog grotere economische chaos in Zaïre vergroot. De mijnen die een groot aandeel leveren in de koperexport, die voor ongeveer 65 procent van de buitenlandse 'valuta zorgt, staan onder water Mijningenieurs geloven dat het vijf weken tot drie maanden zal duren voor ze weer geopend kunnen worden. Bovendien zijn er buitenlanders nodig om de mijnen draaiend te houden. De meeste vluchtelingen hebben echter gezworen nooit meer terug te keren naar Kolwezi, tenzij er een garnizoen buitenlanders wordt gelegerd. Zowel Belgische als Franse officie ren waren van mening dat het na tionale bevrijdingsfront (FNLC) steun had gehad van de overwe gend zwarte bevolking van Kol wezi. Zij vreesden dat de opstan delingen weer actie tegen Moboe toe zullen voeren, als behalve de Belgen ook de Fransen het land zouden verlaten. Inmiddels zijn 184 Franse vluchte lingen gisteren aangekomen op het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs. Er worden nog circa 170 Europeanen vermist, aldus onderminister Stirn. Vermoed wordt dat zij zijn gedood. De Franse parachutisten zetten zoekacties naar de vermisten voort. PARIJS (DPA) - Tegen de achter grond van de oorlog in Zaïre en de spanningen in andere delen van Afrika is gisteren in Parijs de vijfde Frans-Afrikaanse topcon ferentie begonnen. Vertegenwoordigers van ongeveer 20 Fransgezinde landen in Afrika wilden oorspronkelijk met presi dent Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk vooral over eco nomische kwesties praten maar volgens president Omar Bongo van Gabon zal de agenda veran derd worden wegens de actuele gebeurtenissen in Afrika. Bongo, ook president van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) heeft zondag bij zijn aan komst in de Franse hoofdstad het Franse ingrijpen in Zaïre toege juicht. Hij vindt het nodig dat op de topconferentie wordt gespro ken over de vorming van een ge zamenlijke strijdmacht voor de Franstalige landen in Afrika. Er zouden zónes moeten worden af gesproken waarin deze troepen tussenbeide kunnen komen. Voor de conferentie hebben zich 14 staatshoofden of regeringsleiders gemeld alsmede vertegenwoor digers van Zaïre. Tsjaad en Mau- retanië. In Tsjaad is Frankrijk be trokken in de strijd tegen de be vrijdingsbeweging Frolinat, in Mauretanië bij de afweer van de door Algerije gesteunde bewe ging Polisario, die ijvert voor de onafhankelijkheid van de weste lijke Sahara. President Giscard drong er in zijn openingstoespraak bij de Afri kaanse landen op aan gezamen lijk een eind te maken aan de ge welddadigheid, die de economi sche en sociale ontwikkeling in de weg staat. Franse hulp was, indien gewenst, beschikbaar maar voor hu n veiligheid konden alleen de Afrikanen zelf zorgen. Snel geld zodra u 't nodig hebt. We hebben lang gemeend dat de vrede kon worden verzekerd door de economische en sociale ontwikkeling, waaraan wij in belangrijke mate hebben bijge dragen", aldus de Franse presi dent, "maar nu moeten we het feit onder de ogen zien, dat juist die vrede de voornaamste voorwaar- deis voorvooruitgang in Afrika" Blokvorming zoals die nu in Afrika optreedt wees Giscard als scha delijk van de hand. Bij de te on dernemen actie moest het initia tief van de Afrikaanse naties uit gaan. Deze uitspraak wordt ge zien als een ondersteuning van de suggestie van president Bongo van Gabon dat de Afrikaanse landen een eigen interventieleger moeten hebben. President Moboetoe Sese Seko van Zaïre is vanochtend naar Parijs getogen om zijn dank te betuigen voor de steun van Franse troepen bij de ontzetting van Kolwezi. Het bezoek van Moboetoe aan Pa rijs werd door een Afrikaanse lei der op de top een "slag in het ge zicht" voor België genoemd. Italië door bomaanslagen opgeschrikt ROME (Reuter) - In Rome en Mi laan zijn gisteren vijf bomaansla gen gepleegd. Er is veel schade, maar niemand werd gedeerd. Bij het ministerie van justitie in Rome werd een pakketbom naar binnen geworpen. De krachtige ontploffing was tot in de verre omtrek te horen. Twee showrooms van de automo bielfabriek Alfa Romeo in de hoofdstad moesten het eveneens ontgelden. In Milaan zijn een bar en een bakkerij tot doelwit geko zen. Daarvoor hebben de "Com munistische gevechtsdivisies" de verantwoordelijkheid op geëist. TOETERENDE CACTUS In het plaatsje Motuela bij Nelson in Nieuw-Zeeland heeft de poli tie, die geroepen was voor het oplossen van de vreemde zaak van een cactus die toeterde, ontdekt dat het geluid via een bedrading werd veroorzaakt. De eigenaar, ontmoedigd door de snel afnemende omvang van zijn prijs-cactus als gevolg van het aftappen van het sap door mensen die jacht maakten op het stimulerende middel mescaline, had een draad geïnstalleerd die bij aanraking het getoeter veroor zaakte. Het aanhoudende kabaal door de veelvuldige komst van nachtelij ke bezoekers was tenslotte te veel voor de bewoners van het kleine plaatsje en voor de eigenaar. Daarom kapte hij de plant en begroef hij deze. Nu geniet iedereen weer een ongestoorde nacht rust. SOEKARNO NATIONALE HELD President Soeharto van Indonesië is bereid zijn voorganger Soe- karno eerherstel te verlenen. De minister van sociale zaken heeft aan de pers meegedeeld dat Soeharto bij decreet Soekarno tot nationale held zal verklaren. Soekarno, de eerste president van Indonesië, stierf acht jaar geleden in ongenade wegens beweerde medeplichtigheid aan de mislukte communistische staatsgreep van 1965. DURE BOEKEN Bij het Londense veilinghuis Sotheby zijn gisteren record-prijzen betaald voor zeldzame Spaanse boeken uit de Nederlandse ver zameling van wijlen Jean Peeters-Fontainas. Handelaren en verzamelaars betaalden in totaal bijna 90.000 pond ruim 370.000 gulden) voor het eerste deel van de collectie die voornamelijk bestaat uit werken die in de 16de en 17de eeuw in de Spaanse Nederlanden zijn gedrukt. De rest wordt vandaag geveild. De hoogste prijs 11.500,- werd door een Nederlandse handelaar betaald voor een exemplaar van de eerste, in 1529 te Antwerpen verschenen editie van het libro Aureo de Marco Aurelio van Antonio de Guevara. Het enig andere bekende exemplaar van deze uitgave over het leven van de Romeinse keizer Marcus Au- relius bevindt zich in het Brits museum in Londen. ROBBENJAGERS OP DRIFT Voor de Westkust van Groenland heeft een helikopter 36 robbenja- gers van een ijsschots gehaald, die onverwacht op drift was ge raakt. Alle uitrusting en 400 poolhonden moesten voorlopig wor den achtergelaten. Het breken van het ijs gebeurt in dat gebied gewoonlijk pas in het midden van juni. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1, Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Hul# #dr##: S.v.p. In Mok)#tt#r# Invullen! n leder vakje #.v.p. een letter I] niet invullen niet invullen niet invullen Postcode Opzending is gratis ii Cliëntnr. Wi|knummet Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres KINSJASA, BRUSSEL (Reuter/UPI) - President Moboe toe Sese Seko van Zaïre heeft gisteren Zaïrese diplomaten opdracht gegeven het contact met de Belgische minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet, te verbreken. Moboetoe beschuldigde Simonet ervan de behandeüng van het Zaïrese verzoek om hulp bij de inval te hebben vertraagd. Simonet had het verzoek niet onmiddellijk doorgespeeld naar het ministerie van defensie, maar het 24 uur op zijn eigen ministerie vastgehouden. Vluchtelingen dromden gisteren nog samen bij het vliegveld van Kolwezi in afwachting van de evacuatie vliegtuigen. Een Zaïrees pantservoertuig houdt hierbij toezicht. Op de voorgrond het wrak van een tijdens de opstand vernielde helikopter Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vriistellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw verzekeringsadviseur c Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9