Atoomkop op de Lance-raketten Uniek ondergronds operatie-complex 149.- 139.- mode Ratten zonnen op schip i""™" "Geen bezuiniging op investeringen van de overheid" In vijf gemeenten geen verkiezingen RIETKERK ROEPT CDA OP TOT SAMENWERKING Jongen hing elf kilometer buiten trein "Patient niet verder financieel belasten" Voor als het tóch regent. DINSDAG 23 MEI 1978 PAGINA 7 ARNHEM (SP) - Hpewel het nog enkele maanden zal duren voor dat de eerste patiënten onder gronds onder het mes zullen gaan, wordt op donderdag a.s. al vast een van de modernste opera tiecomplexen van het land, de nieuwbouw in het Arnhemse hervormd Diaconessenhuis, offi cieel geopend. De twaalf miljoen gulden kostende operatie-afdeling betekent een unieke aanwinst voor het 400 bedden tellende ziekenhuis, dat sedert enkele jaren kampt met een tekort aan operatiekamers. Door een kortere verpleegduur, snellere doorstroming en een groeiend aantal langdurige ope raties ontstond er een sterke toe name van het aantal operatie-pa tiënten. "Het is passen en meten in het huidige complex," ver klaart de directeur-geneesheer van het hervormd diaconessen- huis, dr. M. van den Berg, "Het complex voldeed niet meer aan de eisen, en al in 1970 zijn we be gonnen met planning voor de nieuwe behuizing." Het project verdween tijdens de al gemene bouwstop drie jaar in de ijskast, maar inmiddels wordt de laatste hand gelegd aan de zes nieuwe operatiekamers, die on der de heuvelachtige ziekenhuis- tuin liggen. Door de ondergrond se ligging is het complex minder kwetsbaar bij rampen en oor logssituaties. Uniek is het nieuwe ombed-sys- teem, waarbij patiënten -zonder dat zij door verpleegkundigen worden aangeraakt- van hun bed naar het optimaal gezuiverde operatie-blok worden overgehe veld. Deze "brievenbus voor mensen" bestaat uit een elektro nisch te openen gleuf in de muur waardoor patiënten van hun bed naar de operatietafel worden ge transporteerd. Het ziekenhuis sluit hierdoor vrijwel elke kans op infectie (de grootste boosdoe ner in de operatiekamer) uit. Een van de operatiekamers valt bui ten het 'schone' gedeelte en zal worden gebruikt voor urgente ongevallen-operaties. De stringente scheiding tussen het uiterst gezuiverde operatieblok en de rest van het ziekenhuis wordt ook bevorderd door de verschillende luchtdruk, die in de operatiekamers het hoogst is. Niet alleen de temperatuur maar ook de zuiverheid van de lucht wordt door installaties geregeld, en zowel het personeel als de pa tiënten kunnen er alleen via in gewikkelde sluizen binnenko men. In de uitgebreid van technische nieuwigheden voorziene opera tiekamers heeft de ouderwetse radio ook een plaatsje gekregen: arbeidsvitaminen voor chirurgen die tijdens een langdurige opera tie wat achtergrondmuziek wen- Dr. Van den Berg verzekert dat de patiënten zowel op de afdeling als m de wachtkamer voor de opera tie uitgebreid zullen worden voorgelicht over de nieuwe gang van zaken, waarbij voor de pa tiënt vooral de "brievenbus" een belangrijke rol zal spelen. Het nieuwe complex betekent voor het ziekenhuis een veiliger ma nier van opereren, maar ook een belangrijke besparing op de overuren die het personeel mo menteel maakt om het aantal operaties zoveel mogelijk aan te kunnen. Minister van Aardenne: DE BILT (ANP) - Bij de komende ombuigingsoperatie van het kabinet-Van Agtgaat het om een terugdringen van de overheids uitgaven met ongeveer tien miljard gulden in 1981. Dat is geen gering bedrag en het zal over de hele linie pijn doen. Als over drie weken de definitieve plannen naar buiten zullen komen zal er zwaar tegen die maatregelen worden aangeschopt. Dit zei minister Van Aardenne van economische zaken gisteravond op een politieke bijeenkomst van de WD in De Bilt. Voor een groot deel zullen de ombuigingen volgens de bewindsman moe ten worden gezocht in de uitkeringen op basis van de sociale verzekeringen. Daarbij zullen de minima worden ontzien, aldus Van Aardenne. Verder wees de minister op het bezuinigingseffect van de kinder bijslag en kinderaftrekoperatie, die ruim een miljard moet ople veren. Ook de ambtenarensalarissen wilde hij niet ongemoeid laten. Van Aardenne dacht daarbij vooral aan het trendbeleid voor de ambtenaren en de indexering daarvan. Hierin zitten, zo zette hij uiteen, elementen die per saldo de ambtenaren een hoger besteedbaar inkomen opleveren dan de werknemers in het parti culiere bedrijfsleven. Het kabinet wil zeker niet ombuigen op het gebied van bijvoor beeld de overheidsinvesteringen, omdat dat volgens minister Van Aardenne dan direct nadelige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid. Hij zei verder dat het kabinet ernaar streeft bij deze operatie de koopkracht van inkomens tot iets meer dan 50.000 gulden per jaar te handhaven. Op een WD-byeenkomst in Amsterdam heeft minister Pais van onderwijs alle geruchten tegengesproken dat hij zou weigeren om te bezuinigen op de onderwijsuitgaven. "Het is nodig de groei van de collectieve lastendruk om te buigen", zei de minister DEN HAAG (SP) - In vijf gemeenten gaan de kiezers bij de raads verkiezingen niet naar de stembus. Dat zijn Stevensweert (in Zeeland) en de Betuwse gemeenten Bu ren, Geldermalsen, Neerrijnen en Tiel. In Stevensweert zijn geen verkiezingen nodig, omdat op de drie ingediende kandidatenlijsten in totaal slechts zeven namen staan. De gemeenteraad van Stevensweert bestaat uit zeven le den. Daarom zijn alle kandidaten dit jaar automatisch gekozen. In de vier Betuwse gemeenten worden geen raadsverkiezingen gehouden, omdat vorig jaar al - na een gemeentelijke herindeling van de Betuwe - nieuwe gemeenteraden gekozen werden. Deze raadsleden blijven zitten tot de verkiezingen van 1982. Met het oog op de komende samenvoeging van de gemeenten Eg- mond-aan-zee en Egmond-binnen (waarmee het parlement al akkoord is gegaan) zullen de kiezers in die plaatsen reeds de raadsleden van de nieuw te vormen gemeente Egmond aanwij- Volgende week woensdag - 31 mei - worden in 829 gemeenten raadsverkiezingen gehouden. Te verdelen zijn 12.015 raadszetels. Daarnaar doen 58.906 mensen (die voorkomen op 4.647 kandida tenlijsten) een gooi. Bij de vorige raadsverkiezingen (in 1974) waren deze cijfers: 842 gemeenten, 11.748 te kiezen raadsleden, 56.562 kandidaten en 4.860 kandidatenlijsten. Per gemeente loopt het aantal kandidatenlijsten sterk uiteen. Er zijn 14 gemeenten waar de kiezer de keus heeft uit slechts twee lijsten. Den Haag spant de kroon met 17 kandidatenlijsten. In de Zuidelijke IJsselmeerpolders worden volgende week geen raadsverkiezingen gehouden. De inwoners kiezen de leden van de adviesraad ROTTERDAM (SP/ANP) - WD-aanvoerder Rietkerk heeft het CDA opgeroepen het onderlinge gekibbel te staken en gezamenlijk de gro te problemen van Nederland te lijf te gaan. "Daar kunnen we onze tijd be ter aan besteden", zei hij gis teravond op een VVD-bijeen- komst in Rotterdam. "Een gezamenlijke aanpak is beter dan het uiten van kritiek op elkaar." 'Ik hoop", zo voegde de WD- fractieleider er aan toe, "dat CDA en WD de komende tijd zullen kunnen samen werken in de geest van wat wij als richtinggevend zien: een politiek die de zwakken beschermt zonder de sterken tot zwakken te maken. En bo venal een politiek gericht op samenwerking in het belang van allen, ongeacht de ver schillende politieke achter gronden van waaruit wij wer ken." Volstrekt ongefundeerd vond Rietkerk de beschuldiging van CDA-aanvoerder Aantjes dat de WD in deze tijd van "noodzakelijke bezuiniging" een miljard méér voor on derwijs zou vragen. "Ik zeg toch ook niet dat het CDA de ambtenaren extra de dupe wil laten worden van de bezuini gingen, omdat daarover al lerlei wilde verhalen op naam van de minister-president de ronde deden", zei hij. Rietkerk: oproep tot samen werking aan CDA. Haya van Someren-Downer, voorzitter van de Eefste Ka mer-fractie van de WD, zei gisteravond in Rijnsburg: "Laat het CDA toch vooral niet roepen dat het beleid van het vorig kabinet moet wor den voortgezet". Volgens mevrouw Van Some ren is die voortzetting onmo gelijk, in de eerste plaats om dat dit economisch niet kan en in de tweede plaats omdat de CDA-ministers in het ka binet- Den Uyl zich vaak ver zet hebben. "De ideeen van de christen-democraten van toen kan het CDA nu waar maken met de WD", aldus mevrouw Van Someren. DEN HAAG (SP, ANP) - De Lance-raketten van de Neder landse troepen in West-Duitsland worden voorzien van atoomkoppen. Minister Scholten van defensie heeft hier toe besloten op grond van een NAVO-onderzoek naar de maatregelen die moeten worden genomen om de tekort komingen in de Westelijke tactische kernbewapening op te heffen. UTRECHT (SP) - Een dertien jarige jongen heeft gisteren onvrijwillig een treinreisje van elf kilometer gemaakt, terwijl hij hangend aan de buitenkant van een trein zich staande hield op een tree plank. Frank van Weereld hoefde niet met de trein mee. maar ver maakte zich in Tilburg met het op de treeplank van trei nen gaan staan en te proberen als de trein ging rijden er zo laat mogelijk af te springen Opeen gegeven moment durfde een vriendje waarmee hij het gevaarlijk spelletje speelde nog wel te springen, maar Frank niet meer. Het vriendje waarschuwde NS-personeel, dat na elf kilometer er in slaagde de trein rood sein te geven. Geschrokken met kramp in de arm, maar verder ongedeerd werd Frank de trein inge haald. Boven wonder man keerde hij niets. Op het traject tussen Tilburg en Gilze-Rijen, waar de trein stopte, rijdt de trein 130 kilometer per uur. UTRECHT (SP) - Het risico van het vrije beroep mag niet worden af gewenteld op de patiënt, al dan niet via het ziekenfonds. Als de komende jaren het aantal huis artsen sterk toeneemt en het aan tal patiënten per praktijk minder wordt, daalt het inkomen van de artsen. Alleen als verkleining van praktijken zou betekenen dat de zorg verbetert, dan valt er even- Boekhouder gaat er met f 30.000 vandoor AMSTERDAM (SP) - Een 29-jarige boekhouder heeft van zijn werk gever - het concertgebouw in Amsterdam - dertigduizend gul den ontvreemd. Hij kreeg opdracht bij een bank dertig biljetten van duizend gul den te wisselen voor klein geld. Hij keerde echter niet meer terug. De regering zegt het niet verant woord te vinden om de nucleaire taak van het verouderde Honest John-raketsysteem, dat per 1 sep tember wordt afgevoerd, onver vuld te laten. De atoomkoppen zullen snel worden besteld, zodat de Lance deze taak 1 maart 1979 zal kunnen overnemen. Zou dit niet gebeuren, dan zou het legerkorps na het verdwijnen van de Honest John alleen nog de steun hebben van ëén afdeling (acht stukken) houwitsers die atoomgranaten kunnen afvuren en dat vindt men bij de NAVO te weinig. Volgens minister Scholten is de behoefte aan nucleaire steun voor het legerkorps des te klem mender, omdat het vak van het Nederlandse korps in West- Duitsland zich door zijn speciale terreingesteldheid bijzonder goed zou kunnen lenen voor een offensief optreden van een tegen stander". De acht Honest John-lanceerin- richtingen zullen worden ver vangen door zes Lance-opstellin- gen, die raketten met zgn. stan- daard-splijtingsladingen kunnen afvuren. Minister Scholten zegt dat zijn besluit niet in strijd is met het streven van de regering om de rol van kernwapens terug te dringen. Hij wil echter geen lasten afwente len op bondgenoten en de West- tueel te praten over de inkomens. Dit is de strekking van het betoog dat voorzitter H. J. van An beek van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen gister middag in Utrecht hield op de al gemene ledenvergadering. Gaan artsen in de toekomst meer tijd besteden aan hun patiënten, dan betekent dat wel dat de zieken fondsen zich ook met kwalitatie ve controle moeten gaan bezig houden. Over de komende bezuiningsope- ratie van het kabinet zei Van An- beek dat lasten in de gezond heidszorg wellicht zullen worden verhaald op het gezinsbudget via een zogeheten eigen risico (eigen financiële bijdrage). Maar de zie kenfondsen stellen zich op het standpunt dat er geen maatrege len mogen komen die de belas ten. Evenmin mag er worden be knibbeld op geneeskundige zorg die gewoon nodig is. Maatregelen om ziekten te voorkomen moeten doorgaan omdat die in de toe komst de kosten kunnen druk ken. duitsers zijn niet bereid gebleken onze nucleaire taak over te ne men. Nederland zou al een "zwakke schakel" zijn in de keten van Westelijke tactische kernwa pens in centraal-Europa. PPR voert sanctiewet desnoods opnieuw op DEN HAAG (SP) - De PPR-fractie in de Tweede Kamer heeft aan gekondigd desnoods de zogehe ten sanctiewet zelf bij de Tweede Kamer in te dienen als het kabi net Van Agt het betreffende wetsontwerp intrekt. De sanctiewet is al door de Tweede Kamer aanvaard. Via de wet kunnen economische sancties worden genomen tegen landen, bijvoorbeeld als de Verenigde Naties daartoe oproept. Thans zijn wettelijke mogelijkhe den voor effectieve sancties haast niet aanwezig. Problemen geeft dat bijvoorbeeld voor maatrege len tegen Zuid-Afrika, dat door de Verenigde Naties is veroor deeld wegens het voortduren van de apartheidspolitiek. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft onlangs in de Eerste Kamer laten blijken dat de huidige regering overweegt het wetsontwerp in te trekken, om dat er politieke en juridische ha ken en ogen aan kleven. De fracties van PPR in Eerste en Tweede Kamer nemen daar geen genoegen mee. Zij willen dat zo spoedig mogelijk wordt begon nen met de voor de behandeling in de Eerste Kamer noodzakelij ke voorbereiding. NEGEN JAAR VOOR MOORD AMSTERDAM (SP) - Een 2&-jarige inwoner van Utrecht is door de Amsterdamse rechtbank wegens moord op de 62-jarige Amster dammer Tjalling Terpstra ver oordeeld tot negen jaar en terbe schikkingstelling van de rege ring. De officier van justitie had twaalf jaar celstraf geëist. Het slachtoffer werd op 16 november vorig jaar vermoord met 28 mes steken. De dader had het gevoel sexueel vernederd te zijn'. Hij was met verlof uit een psychiatri sche inrichting, waar hij werd verpleegd na een poging tot brandstichting. Omstreden dieren ontsnappen niet SCHIEDAM (SP) - Zo'n vierhon derd omstreden ratten zijn gis termiddag in het hartje van Schiedam 'opgetreden' voor op namen van de speelfilm Nosfera- tu. De Hongaarse dieren, die in Delft niet mochten worden ge bruikt, werden losgelaten op de Charlotte Rhodes uit de tv-serie Onedin Line; een prachtig zeil schip dat voor de nieuwe horror film van regisseur-Werner Herzog een soort spookschip moest voorstellen. Voor de gesteriliseerde en met haarverf bruingespoten ratten waren aan de Lange Haven, waar de klok een eeuw was terugge draaid, diverse veiligheidsmaat regelen genomen. Om te voor komen dat ze zouden ontsnappen was er gaas gespannen en hielden de diverse mensen van de Duits- Frans-Nederlandse filmploeg een oogje in het zeil. De dieren wilden echter helemaal niet weg. Op het dek koesterden zij zich heerlijk in het zonnetje, terwijl vanaf de kade een paar honderd nieuwsgierigen toeke ken. Geen rat ontsnapte. of. Zo'n eigentijdse metallise Regenmantel in fraaie regenmantel met capuchon, kwaliteit poplin. Met ln de aktuele kleuren, keuze uit de kleuren waaronder zilver, en astral, bisquit, army t ln de maten 36 t/m 46 In de maten 34 t m 46 Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leidsenhage: Jamijnhof 8 (donderdag-koopavond) AMSTERDAM ANP- Minister De Koning van ontwikkelingssa menwerking drukt de hand van de Indonesische minister voor economische zaken Widjojo Niti- sastro bij het begin van de zoge naamde IGGl-conferentie. Deze bijeenkomst van landen die In donesië economisch steunen is gisteren in Amsterdam begonnen. In zijn openingsrede sprak minister De Koning lovende woorden over het Indonesische ontwikkelings programma. Het land heeft vol gens hem goed gebruik gemaakt van de buitenlandse hulp. Hij zei verder dat in de komende jaren het ontwikkelingsbeleid steeds meer de nadruk zou leggen op economische en sociale rechtvaardigheid. Evenals zijn voorganger Pronk heeft gedaan zal minister De Ko ning ook van de gelegenheid ge bruik maken te spreken met de Indonesische afgevaardigden over de manier waarop in Indo nesië de rechten van de mens worden nageleefd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7