Aanklacht tegen "II Messagero Laat Yan Wijk- complex staan EEN TONEEL VOOR ZIJLKWARTIER Hogere belastingen in Benthuizen Aanvragen burenhulp minder in Wassenaar Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. naast het één en ander vertel de over de weg die de kopy bij deze krant moet afleggen voordat die drukklaar is. Hoofdredacteur Han Mulder lichtte de redactionale in breng toe. waarna de groep een uitgebreide blik kon wer pen in het bedrijf. Uitgezonderd de kleinste dagbladen zijn in Indonesië de krantenbedrijven over het algemeen uitgerust met mo derne apparatuur die maar een slag achter ligt vergele ken met wat momenteel in Nederland voorhanden is. De verschillen liggen op andere vlakken. De bezorging bij voorbeeld. In uitgestrekt en niet altijd gemakkelijk begaanbaar Indonesië, met name buiten de grote steden, kan het hebben van een kran tenwijkje vanwege de grote afstand die vaak moeten wor den afgelegd, een veel tijd vergende aangelegenheid zijn. Daarom stelt bijvoor beeld de Surabaja Post dat een loper per dag maar maximaal vijftig kranten mag rondbrengen. Verschil met Nederland is in veel gevallen ook de dikte van de krant. Zo telt de in Zuid- Sumatra verschijnende Lampongpost per dag niet meer dan vier pagina's, die bovendien qua formaat de helft van een Nederlandse dagbladpagina beslaan. Opvallend bij veel kleine dagbladen in Indonesië is het geringe aantal advertenties. Vooral de wat grotere adver teerders (de buitenlandse be drijven) laten het afweten. Die richten zich over het al gemeen slechts op de grote bladen. Door zich vooral in het buitenland wat meer te la ten horen (bijvoorbeeld met dit bezoek aan Nederland) proberen de kleinere kranten dat tij te doen keren. Luxe Het kopen van een krant in In donesië is bijna een luxe. Een exemplaar kost weliswaar minder dan hier maar is om gerekend tegen de gemiddel de inkomsten toch behoorlijk prijzig. Dat is dan ook één van de redenen dat in Indonesië dezelfde krant vaak van eige naar verwisselt. Overigens, voor een land met 126 miljoen inwoners, is er procentueel gezien niet veel belangstelling voor de krant als nieuwsmedium. Niet in de verste verte kan worden ge tipt aan Nederland waar in elk huisgezin gemiddeld ruim schoots één krant (1.4) wordt gelezen. Of dat iets te maken heeft met de redactionele inhoud? Drs. Van Dijk, als Indonesië-des- kundige verbonden aan het instituut voor taal- en vol kenkunde van de Leidse uni versiteit, gelooft van wel. "Veel Indonesiërs", zegt hij, "staan op het standpunt dat wat in de krant komt niet het- gene verwoordt wat werkelijk in het land aan de hand is" daarmee doelend op de "zo genaamde persvrijheid" in Indonesië. Van Dijk was gistermiddag, samen met een collega, op de bijeenkomst in het Leidsch Dagblad-gebouw aanwezig Uitleg bij de Fax, een lange-afstand-copieerapparaat De geur van met de hand gerol de en met veel geknetter weg- smeulende Krettek-sigaret- ten trok gistermiddag een doordringend reukspoor door de lokaliteiten van het Leidsch/Alphens Dagblad. Op bezoek was een groep van bijna dertig Indonesiërs (al len in hun land nauw betrok ken bij het inhoud geven of uitbrengen van dag- en weekbladen) die geïnteres seerd waren in het reilen en zeilen van een Nederlandse krant. De keus was gevallen op het Leidsch/Alphens Dagblad. Onder de buitenlandse gasten (gedurende deze week ver blijven ze in Den Haag om deel te nemen aan het 31e congres van de Internationale Federatie van Nieuwsbla duitgevers) bevonden zich 1- voornamelijk hoofdredacteu ren en uitgevers van wat min der grote Indonesische dag en weekbladen. Maar ook een paar met voor Indonesische begrippen respectabele opla gen, zoals de op Oost-Java verschijnende Surabaya Post (70.000) en het op een na grootste dagblad van de hoofdstad Jakarta, de Sinar Harapan (193.000). Geschenk Het gezelschap luisterde naar Leidsch/Alphens Dagblad directeur Koopman (voor zijn gastheerrol ontving hij later op de middag als geschenk een van drukke motieven voorzien batik-overhemd die een globale uiteenzetting gaf over hét Nederlandse dagblad gebeuren en daar- Een aandachtig gehoor voor hoofdredacteur Han Mulder om met wat Indonesische gasten bij te praten over on der meer de situatie rond de pers in Indonesië. Afgezien van het feit dat een tijdsbe stek van ongeveer twee uur (de totale duur van het bezoek aan Leiden) eigenlijk te kort is om goed de voelhorens te kunnen uitsteken, maakte het Indonesische gezelschap niet de indruk het achterste van de tong te willen laten zien. Met uitspraken waagt men zich al snel op glad ijs, dus daarom bleef het bij medede lingen dat het allemaal zo'n vaart niet loopt met de be knotting van de persvrijheid of men bleek plotseling tij dens de conversatie over en weer de Engelse taal niet meer meester te zijn. Zelfcensuur De Indonesische dag- en weekbladen zijn onafhanke lijk, zijn in feite dus vrij om naar eigen inzicht de kolom men met nieuws te vullen. Dienen daarbij echter wel "het verantwoordelijkheids besef te laten gelden". Met andere woorden: een soort zelfcensuur uit te oefenen Niet alle kranten voldoen steeds aan die wens. In 1974 kostte dat drie dagbladen de kop: Indonesia Raya.Aladien Jakarta Times. Toen ging het om studentenrellen, die uit braken tijdens het staatsie be zoek dat de Japanse eerste minister Tenaka aan Indone sië bracht. Het massale en niet zachtzinnige protest, dat de geschiedenis zou ingaan als de Malari-rellen, gold toen de groeiende economische invloed van Japan. Drie dagbladen (en een studen tenblad) werden verboden en zijn daarna niet meer ver schenen. Het tijdelijke verschijningsver bod in januari van dit jaar van acht nationale kranten was een gevolg van de schrijverij rond de verkiezingen voor het volkscongres. Het grote on genoegen van de studenten gold dit keer vooral de onaf wendbare herverkiezing van president Soeharto. De ma nier waarop toen onder meer de Sinar Harapan, tijdens de bijeenkomst op het Leidsch/ Alphens Dagblad vertegen woordigd door lid van de hoofdredactie H. G. Rorim- pandey, de informatiebrei rond de onlusten in haar ko lommen verwoordde, deed de Koptamtib (staatsveilig heidsdienst) ingrijpen. Der tien dagen later werd het ver schijningsverbod opgeheven. Het bezoek aan het Leidsch/Al phens Dagblad maakt maar een piepklein onderdeel uit van het totale programma. Veel tijd zal worden doorge bracht in het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag, waar onder andere prins Claus en oud-minister van Buitenlandse Zaken v.d. Stdel een toespraak houden- Vanmiddag is de groep Indo nesiërs te gast geweest op paleis Soestdijk en zijn ze ontvangen door koningin Juliana. Na publikatie brief Rode Brigades ROME (REUTER) - Het openbaar ministerie in Italië heeft gisteren de Romeinse krant II Messagero officieel aange klaagd wegens het schenden van een bevel, niet over te gaan tot publiceren van een,communiqué dat door de Rode Brigades is uitgegeven Tegen de hoofdredacteur Luigi Fossato van het blad dat het bevel in de wind sloeg en zondag een deel van het communiqué publi ceerde, zal een gerechtelijke pro cedure worden ingesteld. Als hij schuldig wordt bevonden, kan Fossato drie maanden ge vangenisstraf en een boete van 100.000 lire (ongeveer 275 gulden) krijgen In het communiqué dat van de Ro de Brigades afkomstig zou zijn, stond dat de moord op oud-pre mier Aldo Moro op 19 mei slechts het begin was van een stelselma tige campagne om de staat te ver nietigen. Andere naam voor zwarten in Zuid-Afrika KAAPSTAD (Reuter/AFP) Zuid-Afrika is van plan officieel het woord 'bantoe' te schrappen als omschrijving van zwarten. Welk woordt er voor in de plaats moet komen is niet gezegd, maar er zijn aanwijzingen dat men van plan is het woord 'plural' in te voeren. Volgens de overheid is de maatre gel bedoeld om duidelijk te ma ken dat men niet alleen met blan ken en zwarten te maken heeft. De zwarten zijn echter van me ning dat de autoriteiten willen proberen hen een andere naam te geven. Op dit communiqué, dat zaterdag binnenkwam, werd een publika- tieverbod gelegd, omdat het ge codeerde instructies voor briga deleden scheen te bevatten. Vol gens de openbare aanklager zou publikatie het steunen van een misdrijf betekenen. II Messagero meende daarentegen dat het de plicht had de belangrijkste delen van de verklaring in de open baarheid te brengen. Het geco deerde deel werd niet afgedrukt. Samengaan van kleuterscholen WASSENAAR - Verleden jaar zijn de vroegere rooms ka tholieke Pius X-school en de protestants-christelijke Bloemcampschool volledig samengevoegd tot de oecu menische Paulusschool. Als gevolg daarop zullen ook de met deze school samenwer kende kleuterscholen zich aansluiten. Dat zal na overleg tussen bestuur en ouders en gemeentelijke autoriteiten per 1 augustus gaan gebeu ren. Na overleg is het school gebouw aan de Bremhorst- laan als meest geschikte ruimte verkozen. De twee klaslokalen zullen in de zo mervakantie worden inge richt. In het volgend school jaar houden de Prinses Mar grietkleuterschool en de rooms-katholieke St. Anna- school op te bestaan. NEW YORK - Roeiers in een vijver van Central Park zoeken naar een man die daar verdween toen hij aan het zwemmen was. De man had getracht een roeiboot vast te klampen, maar die vrouw die daarin zat, was wegge- roeid, omdat haar niet duidelijk werd dat de man in nood zat. Na een kwartier werd het verdronken lichaam van de zwemmer uit het modderige water opgevist. BENTHUIZEN - Bij de presentatie van de begroting voor het jaar 1978, die onder meer wegens per soneelsgebrek pas nu kon wor den aangeboden, achtte het col lege van Benthuizen een aantal belastingverhogingen noodza kelijk, teneinde een gedeelte van het begrotingstekort te kunnen dekken. Burgemeester en wethouders stel den voor de reinigings- en riool rechten met vijf procent te ver hogen, met welk voorstel de raad akkoord ging. De voorgestelde verhoging van de onroerend- goedbelasting met tien procent stuitte echter op bezwaren, met name van CDA en SGP zijde. Op voorstel van deze partijen stemde het college tenslotte in met een verhoging van vijf procent. De verhoging van de hodenbelas- tingtot/ 50,-voor de eerste hond en 75,- voor de tweede en vol gende, had behalve financieële ook andere reden, met name dacht men aan de overlast die door vele hondenbezitters wordt veroorzaakt; door verhoging van de hondenbelasting hoopt men het aantal honden enigszins in de hand te houden. De gemeentelijke financiële positie is sinds gisteravond overigens iets versterkt, omdat de raad be sloot de ambtswoning van bur gemeester Verbree aan hem te verkopen. Behalve de opbrengst in de vorm van de koopsom ad 290.000,- en de rente die de ge meente uit deze transaktie ont vangt, bespaart zij in het vervolg jaarlijks ongeveer 25.000 Gulden op onderhoudskosten. Ten aanzien van de winstuitkerin gen van het Energiebedrijf Rijn land besloot men de gelden te ge bruiken voor rekonstructie van de Dorpsstraat. Leidse toneelvereniging Imperium LEIDEN - Imperiums Microthea ter wil blijven zitten waar het zit, te weten in het voor de sloop be stemde fabriekscomplex aan de Vestestraat. De Leidse amateurtoneelvereni ging heeft daartoe een schriftelijk voorstel gedaan aan zowel het college van B en W als aan de ge meenteraad. Nu het bestemmingsplan Pancras- Oost steeds meer ter discussie komt, vraagt 'Imperium' zich af of het oude Van Wijkcomplex niet zijn functie als ruimte, die culturele mogelijkheden voor Leiden herbergt, kan blijven be houden. Het eomplex dient op het ogenblik voor huisvesting van kunstenaars, die er hun woon- en atelierruimten hebben, terwijl in de andere gedeelten de werk- en recreatielokaliteiten van de vormingsclub 'De Sleu tels' zijn, de Mohammedaanse leer - en gebedsruimte is en waar 'Imperium' zijn toneelzaal heeft. Voorts is er nog een chocolade- en suikerwerkenfabriek gevestigd. Het argument dat een dergelijk hoog gebouw zou misstaan in de wijk gaat volgens 'Imperium' niet helemaal op, gezien de overige bebouwing, waartoe ook het PTT-gebouw behoort. Het lijkt 'Imperium' bovendien een goed idee om ook aantal andere zaken zich in het complex te laten vestigen. Eveneens zou het vol gens deze Leidse vereniging een mogelijkheid zijn om in dit ge- LEIDERDORP - De tijd speelt de laatste maand een belangrijke rol in het Leiderdorpse politieke ge beuren. Werd D'66 voor de ge meenteraadsverkiezingen uitge schakeld omdat de lijst 3 minuten te laat werd ingeleverd, gisteren deed een tijdsverschil van 1 mi nuut toneelgroep Toverlei de das om. Vóór de raadsvergadering had Toverlei gebruik willen ma ken van het spreekrecht voor de publieke tribune om ook voor de ze vereniging de wenselijkheid van toneelvoorzieningen ad 30.000 gulden in het Zijlkwartier te benadrukken. De aanvraag om van dit spreek recht gebruik te mogen maken werd echter een minuut te Iaat bij het gemeentebestuur ingediend. Geen spreekrecht dus voor Toverlei. Het toneelgezelschap kreeg echter toch zijn zin. De raad besloot gis teravond de verlangde 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor voorzieningen in het nieuw te bouwen wijkgebouw voor de toneelvereniging van het Zijl- kwartier en toneelvereniging Toverlei. Het geld hiervoor zal, volgens een voorstel van Verdier (KVP), buiten de begroting om gevonden moeten worden. Een te verwezenlijken idee volgens het gemeentebestuur, omdat er nog ergens een "potje" voor een ge meenschapscentrum zou moeten zijn waaruit geput zou kunnen worden. Kabeltelevisie Ander, steeds weerkerend probleem in de raadsvergade ring: de kabeltelevisie. Veront ruste Leiderdorpers blijken brie ven te schrijven naar het gemeen tebestuur om eindelijk ophelde ring te krijgen over de vraag of gewone antennes mogen blijven. Pas dan zou een reële keuzemo gelijkheid voor wel of geen kabel televisie bestaan. Volgens wethouder Drenth heeft de raad al in februari besloten dat de inwoners hun keuzevrijheid in principe zouden moeten behou den. Dit betekent, dat toen ook een wijziging van de plaatselijke bouwverordening bij de Vereni ging voor Nederlandse gemeen ten aanhangig is gemaakt, waar door het mogelijk zou worden an tennes op het dak of het balkon ts behouden. "Maar ik geef toe dat de voorlichting over dit onder werp wel eens moeizaam ge schiedt", reageerde de wethou der op klachten hierover. "De beheerscommissie van de cen trale antenne heeft daarom sinds kort twee part-timers aangesteld die het systeem kunnen uitleg gen". bouw een w'ijkcentrum onder te brengen, met accommodatie voor bejaarden, een kruisvereni ging en een chrèche. Een derge lijke oplossing zou de gemeente en de diverse gebruikers van het omstreden gebouw een massa zorgen, geld en energieverspil ling kunnen besparen, aldus 'Im perium'. Het Micro-theater is al tien jaar m het complex aan de Vestestraat gevestigd. 'Imperium' heeft de deuren er van inmiddels, mede op grond van de onzekere situa tie, gesloten. WASSENAAR - Het jaarverslag over 1977 van de Stichting Alge mene Burenhulp Wassenaar wet tigt de conclusie dat deze hulp verleningsorganisatie in de 5 ja ren van haar bestaan een vaste plaats heeft verworpen in de Wassenaarse gemeenschap. Het aantal hulpaanvragen dat op het algemeen contactadres binnen kwam was dan wel lager dan in het vorige verslagjaar (namelijk bijna 100) maar er was sprake van een verzwaring van de problemen waarvoor hulp werd ingeroepen. Speciaal wordt ge noemd het groeiend aantal aan vragen van eenzame mensen die behoefte hebben aan contact. Dat het aantal aanvragen om hulp iets is afgenomen kan misschien verklaard worden uit het feit dat er in de laatste jaren in Wassenaar geen nieuwe wijken tot stand zijn gekomen. Er is een goed samen spel opgebouwd tussen de ge meentelijke sociale dienst en de georganiseerde burenhulp. Mede dankzij ook het goede contact met andere sociale en maat schappelijke instellingen hoefde men geen enkele aanvraag af te wijzen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4