"College heeft geen economisch beleid" CDA W ij kvereniging wil minder verkeer Morsweg LEIDSE GEMEENTERAAD LEEK OP EEN VERKIEZINGSFORUM Bedrijfsleven vraagt naar meer praktisch geschoold middenkader Vertraging bij bouw van Stads bouwhuis DINSDAG 23 MEI 1978 LEIDEN Politieke avond In buurt- en clubhuis 't Mieren nest aan de Morsweg zullen Leidse vertegenwoordigers van de verschillende politieke partijen vanavond - op uit nodiging van de wijkvereni- ging - hun standpunt verkon digen over in de Transvaal- buurt levende zaken als de vestiging van een beton cen trale, de renovatie van de wo ningen van Werkmanswo ningen en de verkeers- en parkeerproblemen Maar eerst wordt er in het buurthuis een film vertoond over de Leidse gemeenteraadsverkie zingen. Aanvang acht uur Verkiezingsavond Het CDA Verband in Leiden or ganiseert morgenavond een verkiezingsmanifestatie in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat 60. Na een opening door voorzitter W. Bonda zal er een toespraak gehouden worden door het Leidse CDA- lid mevrouw M. H.M.F.Gar- deniers-Berendsen, minister van CRM. Er bestaat ook gele genheid tot het stellen van vragen. Na de pauze houdt CD A-lijsttrekker mr. H. E. A. Driessen een korte toespraak en wordt er een forumdiscus sie gehouden met CDA- raadsleden Majorettes Drie Leidse majorettegroepen van de Juwelen uit clubhuis Morschwijkhebben het af gelopen weekeinde met veel succes deelgenomen aan een concours in Westzaan. In hun categorie behaalden alle drie groepen een eerste prijs. Te vens kreeg de selectie nog een eerste prijs in de categorie deelnemende majorette- groepen". Bustocht Morgen organiseert het wijk centrum "De Zevensprong in Noord weer een bustocht naar het openluchttheater in Den Haag. Deelneming staat open voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Er zal in Den Haag een voorstelling van "Hans en Grietje" worden bezocht De bus vertrekt om één uur 's middags bij het buurtcen trum aan de Bernhardkade Anthroposofie Morgenavond om acht uur zal in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden de derde avond worden gehouden van de serie "Anthroposofie als maat schappijvisie" Op deze avond zal een inleiding wor den gehouden door de heer H E. M. Boeke met als titel "De nieuwe maatschappijstruc tuur" Vrouwencafé In het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20a wordt mor gen een film vertoond over abortus. Er zijn twee voor stellingen: een om half drie 's m iddags en een om acht uur 's avonds. Binnenstadsbeleid, In Catena aan de Kolfmakers- steeg wordt vanavond een de bat gehouden over het binnen stadsbeleid in Leiden. Wet houder Waal (stadsontwik keling) van de PvdA zal het gevoerde beleid verdedigen tegenover CDA-fractievoor- zitter mr. H. E. A. Driessen en het kandidaat-raadslid voor de PSP,J. v. d. Putten. Ook de relatie gemeentebestuur- wijkcomités komt aan de or de. Aanvang 21 uur. Duivensport PV "LPC" hield een wedvlucht met 252 duiven vanaf St Ghislain. De uitslag1. Fr Gijsman, 2,4, J. Groenendijk, 3. W.Onstenk, 5. J. v. d. Meij- den, 6. P. Landesbergen7.A. Siera,8. W. Teske,9. J. Rozier, 10. JStaffeleu. PV "De Reis duif' hield een vlucht met 187 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag: 1,6,7, W. Kop, 2. F. Bink, 3)9, P. Mooten, 4. F. Bouwman, 5,10. C. Strik, 8. N. v. d. Dop en Zn. LEIDEN- "Dit college heeft helemaal geen econo misch beleid. In de afgelo pen vier jaar heeft het niets gedaan om werkgelegen heid naar Leiden te halen en te behouden. Dat wil ik nu, tien dagen voor de verkiezingen, nadrukke lijk een keer zeggen" Aldus gisteravond Van Duijn (VVD) tijdens de be handeling door de gemeen teraad van het B en W- voorstel om het binnen- stadsgebied Pancras-Oost aan te wijzen als stads vernieuwingsgebied. De opmerkingen van de VVD- er waren tekenend voor de sfeer in de raadszaal, de verkiezingszenuwen gier den bij een aantal raads leden door de keel De partijen verweten elkaar om in deze laatste raads vergadering voor de ge meenteraadsverkiezingen op 31 mei nog snel wat po litieke succesjes te willen boeken. "Het lijkt hier wel een verkiezingsforum" riep een van de raadsleden op een gegeven moment en niet ten onrechte Overvol De overvolle publieke tribune werd dan ook enkele malen getrac- teerd op een regelrechte confron tatie tussen WD, CJDA en SGP GPV enerzijds en PvdA, PPR PSP en CPN anderzijds. De bo ven geciteerde opmerkingen van Van Duijn hadden betrekking op een amendement van zijn frac tievoorzitter Kuijers. In dit amendement stelde Kuijers de raad voor wel in te stemmen met de college-plannen, maar daar aan als voorwaarde te verbinden dat een plan wordt gemaakt voor vervangende terreinen voor be drijven die uit het gebied Pan cras-Oost zullen moeten gaan verdwijnen. Het amendement kreeg de steun van het CDA. maar werd door de progressieve partijen de grond ingeboord Ranner (PvdA) noemde het 'ui termate merkwaardig'Beijen (PPR) "onaanvaardbaar", terwijl mevr. Passchier (PSP) "absoluut geen behoefte" had aan het voor stel van Kuijers, die volgens haar de inspraak aan zijn laars lapte Hoeven was het mildst in zijn kri tiek op Kuijers. De CPN-er was het met Kuijers eens dat er voor de bedrijven vervangende terrei nen moeten worden gezocht, maar hij vertrouwde erop dat het college dit ook zal doen zonder dit amendement. Met 16 tegen 19 stemmen trokken Kuijers c.s. tenslotte aan het kortste eind. De wethouders van Aken (economi sche aangelegenheden) en Waal (ruimtelijke ordening) zegden overigens toe de bedrijven in Pancras-Oost niet aan hun lot over te laten, maar eventueel in samenwerking met de buurge meenten naar vervangende ten reinen te zoeken. Eindstemming Bij de eindstemming over het voor stel om van Pancras-Oost een stadsvernieuwingsbeleid te ma ken (een voorstel dat voor de der de achtereenvolgende maal op de raadsagenda stond, omdat de vo rige twee keren de discussies niet voor elf uur konden worden afge rond) bleek alleen Van Duijn te gen. Ondanks het afwijzen van het amendement-Kuijers stem den de overige leden van de WD-fractie, de gehele CDA- fractie en v.d. Meij (SGP/GPV) wel voor het college-voorstel, omdat men daarin toch voldoen de punten zag die een verbetering van Pancras-Oost betekenen De Camp De discussie over het bestem mingsplan De Camp vertoonde overeenkomsten met de be schouwingen over Pancras-Oost Ook nu weer kwam de oppositie met moties en amendementen die het niet haalden doordat de linkse partijen - met uitzonde ring van de CPN die één keer een amendement van Van Zijp (CDA) steunde - eensgezind tegen stemden. Brug Een van de punten van discussie was de door het college voorge stelde aanleg van de brug tussen het Waaghoofd en de Stille Rijn. 'in het verlengde van de Stille Ma re. De PvdA-er V d. Horst ("Ik durf niet tegen te stemmen want we zijn al tien jaar bezig een be- LEIDEN - De wij kvereniging "Transvaal" maakt bezwaar te gen het verkeerscirculatieplan met betrekking tot de Morsweg. In het verkeerscirculatieplan wordt het gedeelte van de Mors weg, dat tussen Rijnzichtbrug en Morssingel ligt, als een hoofdweg aangemerkt. Volgens een schrijven van de heer Mittelmeijer, voorzitter van de wijkvereniging aan burgemees ter en wethouders, zal de ver keerssituatie zich aanzienlijk wijzigen als de Churchillbrug is gebouwd. Om de brug optimaal te benutten, zal het vrachtverkeer en zo nodig ook het doorgaande verkeer dan niet meer over de Morsweg, maar over de Dr. Lely- laan en de Plesmanlaan moeten worden geleid. Omdat de brug er echter nog niet is. en de mogelijkheid zelfs bestaat dat hij er niet komt, is het van belang dat nu maatregelen wor den genomen voor de Morsweg. De bewoners klagen over het la waai en het gedreun van het ver keer. Hun nachtrust heeft er on der te lijden. De gevels van de huizen scheuren, en rioleringen beginnen te barsten. Een recente meting' van de Consumenten bond heeft aangetoond dat het decibelgehalte aan beide zijden van de spoorwegovergang een kwart hoger lag dan het maxi maal toegestane gehalte. De wijkvereniging stelt dan ook voor, de Morsweg tussen Rijn zichtbrug en Morssingel te asfal teren om zo de hinderlijke trillin gen weg te nemen. Door een kleureffect van een witte strook zou de snelheid van de automo bilisten wat kunnen worden af geremd. Verder wil de vereniging een ze brapad met verkeerslichten hal verwege het traject, een fïetssug- gestiestrook, en parkeergelegen heid aan de noordzijde van de Morsweg. ADVERTENTIE stemmingsplan voor de Camp vast te stellen") vond een brug op die plaats niet verantwoord. Hij was het eens met een door Mo numentenzorg bij de gemeente ingediend bezwaarschrift waarin wordt gesteld dat de bouw van de brug historische en ruimtelijke betekenis van die plek zal aantas ten. Ook Passchier (PSP) deelde die mening. Mevr Koning (PvdA) zag de Waaghoofdbrug wél zitten. Zij stelde voor om de Stille Mare meteen wat aantrek kelijker te maken door er markt kramen neer te zetten. Beijen (PPR) achtte de nieuwe brug aanvaardbaar, omdat dan een deel van de druk op de Don- kérsteeg/Hoogstraat wordt weg genomen. Ook wordt de Aalt markt, die er nu wat verloren bij ligt, daardoor verbeterd, aldus Beijen. Hij vroeg wel nadrukke lijk om een lichte, sierlijke brug die in het historisch gezicht past Wethouder Waal kon hem wat dat betreft gerust stellen'. "De Waag hoofdbrug zal geen storend ele ment worden, maar zal de kwali teit van het binnenstadsbeeld verhogen" aldus de wethouder van ruimtelijke ordening Verworpen Bij de vaststelling van het bestemt mingsplan De Camp diende Van Duijn eenzelfde amendement in als Kuijers bij het voorstel over Pancras-OOst had gedaan. Op nieuw vroeg de WD om het aanwijzen van nieuwe terreinen voor bedrijven die uit de binnen stad weg moeten en opnieuw werd het amendement verwor pen. Ook nu stemde Van Duijn als enige tegen de vaststelling van het bestemmingsplan De Camp. Met alleen de stem van CDA-frac- tieleider Driessen tegen nam de raad een door Koning ingediende en door alle partijen ondersteun de motie aan die onder de aan dacht gebracht zal worden van regering en parlement. De Leidse raad zegt daarin van me ning te zijn dat de stadsvemieu. wing - met name in De Camp alleen mogelijk zal zijn wanneer het ontwerp van de wet op stads vernieuwing op korte termijn wordt aangenomen en wanneer steunmaatregelen voor bedrijven die als gevolg van de stadsver nieuwing in moeilijkheden ko men, tot stand wordt gebracht. De raad is bevreesd dat door het langer uitblijven van deze rege lingen de stadsvernieuwing in gevaar zal komen. Het college nam de motie over Leerlingen van de chr. mts aan het Lammenschanspark zijn hier druk bezig met het uitvoeren van metingen tijdens de les electrotechniek Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 christen democratisch appèl woensdag 24 mei a.s. 20.00 uur verkiezingsmanifestatie met de minister van CRM Mevr. M. H. M. F. Gardeniers- Berendsen en lijsttrekker Mr. H. E. A. Driessen in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat nr. 60. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Wethouder Van Dam (links) heeft een ornament onthuld, dat ergens in het Stadsbouwhuis een plaats zal krijgen Rechts directeur Vos van gemeentewerken LEIDEN - De bouw van het zg. Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht, het tweede Leidse stad huis vordert niet zo snel als bij de aanvang werd gehoopt. Werd ruim een jaar geleden, bij de aan vang van de bouw nog gedacht, dat het complex na een jaar be trokken zou kunnen worden, in middels rs gebleken dat dit niet voor oktober zal zijn. De oorzaken moeten volgens direc teur Vos van de dienst Gemeen tewerken gezocht worden in het slechte winterweer en vooral in het tussentijds failliet gaan van een onderaannemer. "Het heeft verschrikkelijk veel tijd gekost om een andere aannemer te vinden, die natuurlijk veel duurder was", aldus Vos giste ren. Hij sprak tot een groot aantal ambtenaren die, nu de bouw ruim een jaar op streek is, een kijkje kwamen nemen in hun toekomstige huisvesting. Een gelegenheid met een officieel tintje, omdat wethouder Van Dam een ornament - een leeuw met een afgesleten neus onthulde dat vroeger een onderdeel was van het stadhuis aan de Bree straat. nog voordat de beruchte brand in 1929 toesloeg. Van Dam vertelde dat na betrek king van het Stadsbouwhuis in dit complex nog slechts een re serveruimte van ongeveer 100 m2, goed voor vijf personeelsle den, overblijft. In het Stadsbouwhuis worden vooral die diensten gestationeerd die met de sector wonen te ma ken hebben. Het is de bedoeling, aldus Van Dam, om de sector welzijn in dc toekomst aan de Langebrug te concentreren, het geen mogelijk wordt als dc brandweer de kazerne daar heeft vrijgemaakt. De sector beheer blijft in het oude stadhuis geves tigd. HOUD DE CPN IN DE RAAD! Wij metaalarbeiders van de Grofsmederij en een aantal van onze gezinsleden willen het volgende onder uw aandacht bren gen. Eensgezind traden we op voor behoud van ons werk^ In die strijd speelden communisten een belangrijke.rol. CPN-ers namen in november het initiatief tot de vorming van het Comité Behoud Werkgelegenheid Grofsmederij. Gezamenlijk werd de strijd aan gebonden tegen de ontslagen. In onze aktie is de CPN dus een belangrijke steun! In de gemeenteraad stelde CPN-raadslid Dries Hoeven de zaak van de Grofsmederij keer op keer aan de orde. De CPN, een partij die consequent de belangen van de mensen vertegenwoordigt, mag niet uit de raad verdwijnen. HOUD DE CPN IN DE RAAD! KIES DRIES HOEVEN: lijst 5! W. J. de Roode, H. de Roode-Wassink. J. W. Botermans. R Pektopal. F. v. d. Berg, M v.d. Berg-v d Meij. H Eeland. C Ouwehand. S. Ouwehand-v. Kaster. T. v. Royen. S.M.v. Royen- Harland, J. Neuteboom. H. E. Schreuder. N Bakker. E Bakker- Belder. F. S. v. Strater, C. v. Strater, H. Breuer, Mevr. Breuer- Koens, J. Ie Febre. C de Boer. mevr P de Boer, N. Pauw. J Keyzer P. Hocks. C. Boer. J Barendse. R. Braxhoven. S Brax- hoven. M. A. Braxhoven-de Koning. J. v. Velzen. mevr. E. v. Velzen, G. Jansen. Het komend schooljaar zal op een aantal mts-en (scholen voor middelbaar technisch onderwijs) een begin worden gemaakt met een meer op de bedrijfspraktijk gerichte aanpak op het gebied van bouwkunde, electrotechniek en werktuigbouwkunde. Dit initiatief, dat door de staats secretaris voor onderwijs en wetenschappen De Jong wordt ondersteund, gaat uit van de vereniging voor mid delbare technische scholen Thans circuleren de berichten dat dit initiatief is genomen omdat de mts veel uitvallers kent onder vooral praktisch ingestelde leerlingen als ge volg van een te sterk op de theorie gericht lesprogram ma. De heer Van Waveren, di recteur van Mathesis Scienta- rium Genitrix (MSG), een school voor middelbaar tech nisch onderwijs aan de Dicp- erpoellaan in Leiden, is het met dit laatste echter volstrekt Van Waveren. "Inderdaad hoor je tegenwoordig veel klachten over het grote uitvalpercen tage Dit geldt overigens vrijwel uitsluitend voor de eerste klassen, op de mts-en Het is echter wel zo dat bijna alle leerlingen die de school voortijdig verlaten een ver keerde keuze blijken te hebben gemaakt. Men wil nu echter doen geloven dat hierdoor het rendement van een mts-oplei- ding te laag is, maar daar zet ik een groot vraagteken ach- ter". Volgens mij is het juist gezond dat een leerling de mts verlaat om iets te gaan doen dat hem beter ligt en waardoor hij on getwijfeld gelukkiger wordt Je gaat toch niet uit alle macht proberen zo'n leerling tegen zijn zin op school te houden om zodoende het ren dement van de opleiding ie verhogen? Wij proberen juist om hem in samenwerking met de schooldecaan aan een ge schikte baan te helpen of te doen overstappen naar een andere, voor hem beter ge schikte opleiding" "Dit wil natuurlijk niet zeggen dat er onder die uitvallers geen potentiële kandidaten zouden zijn voor de bedrijfs- technische richting, natuur lijk wel. Toch ben ik van me ning dat dit maar een klein percentage is. Ook zullen er heus wel leerlingen zijn die nu een theoretisch-technische opleiding volgen en misschien de voorkeur zouden geven aan een meer bedrijfstechni- sche. Vanzelfsprekend zal het bedrijfsleven gebaat zijn bij een een opleiding waarbij wat meer aandacht wordt ge schonken aan. bedrijfstechni- sche aspecten 'Maar het beeld dat nu wordt geschapen dat de mts teveel uitvallers kent omdat de op leiding te veel op de theorie gericht is vind ik niet juist De praktijk-scholing op een mts is bes goed, alleen niet hele maal toereikend op het gebied van de bedrijfsvoering. Nu, daar gaat verandering in komen" De heerVan der Stoep, directeur van de Chr. Middelbare tech nische school aan het Lam menschanspark: "Op dit mo ment zijn er in het middel baar technisch onderwijs twee stromingen. Aan de ene kant de leerlingen die meteen het bedrijf ingaan en aan de andere kant de jongens die na de mts verder studeren meestal aan een hts. In de toe komst wil men echter drie strojningen zien te krijgen Jongens die verder gaan, jon gens die de commerciële kant opgaan en jongens de be drijf stechnisehe kant opgaan. Het is te hopen dat hierdoor de contacten met het bedrijfsle ven soepeler zullen verlopen Het is zaak de jongens een pakket mee te geven waar ze in de toekomst iels aan heb ben" Je moet hierbij niet alleen uit gaan van wat de leerling wil, maar in eerste instantie kij ken waar de meeste vraag naar is. Inderdaad is er een groeiende vraag naar prak tisch geschoolde jongens voor het bedrijfslevenJongens dus die hun handen imil durven te maken. De bakens zullen daarom iets verzet moeten worden in deze vorm van on derwijs. Een verandering in mentaliteit teweeg zien te brengen. Men ziet tegenwoor dig te weinig dat zuiver tech nisch bezig zijn grote voldoe ning teweeg kan brengen"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3