"Bollenbad" maakt gebruik van zon Zilveren Tnlp" voor De la Mar Prijs voor beste haring naar Katwijker Wishaupt weg bij Midden- Rijnland woningwet-huizen "JARIGE" SCHENKT ALPHEN RIJ VAN FONTEINEN Kombrink (PvdA) in Hillegom: "Kabinet zet rem op bouw van DINSDAG 23 MEI 1978 NOORDWIJK - Het Bollenbad in Noordwijk, onderdeel van het Sportfondsen Nederland bv, is gisteren begonnen met een opmerkelijk energieproject. Aan de Nieuwe Zeeweg van de badplaats staat het eerste zwembad in Europa dat, door middel van zonnecollec toren, zonne-energie benut voor de verwarming van het badwater. De collectoren zijn vervaardigd van kunststof. Het startsein werd gegeven door wethouder Th. F.J. Jansen, die onder meer sportzaken in zijn portefeuille heeft. Het project wordt financieel gesteund door het ministerie van economische zaken (vijfentwintig procent). Op het schuine dak (zuidzijde) van het bad zijn twintig collectoren geplaatst met een oppervlakte *«rn Wethouder Jansen geeft het startsein van tweeënzeventig vierkante meter. Ze verwarmen recht streeks het water van zowel het binnen- als het buitenbad. Zon ne-energie wordt nog als hulp middel gebruikt, omdat uitslui tend verwarmen door de collec toren niet mogelijk is. De installa tie is geïntegreerd in de huidige verwarmingsinstallatie. Niet winstgevend De toepassing van zonne-energie is nog niet winstgevend, maar Sportfondsen Nederland ver wacht ook geen verlies. "We zijn nu al twee jaar bezig met de voor bereiding," vertelt ir. J.D Schenk van Sportfondsen Ne derland. 'Teder zwembad kan ongeveer vijfentwintig procent besparen in het waterverbruik Maar wij wilden meer." Volgens wethouder Jansen be spaart het bad al honderd vijftig duizend kubieke meter aardgas per jaar door een warmteterug- wininstallatie. De verwachting is, dat men met toepassing van zon ne-energie nog eens zesduizend kubieke meter aardgas kan be sparen. Dat is nog niet erg veel, omdat het bad honderd keer zo- A V veel verbruikt. 'We spelen met quitte. Maar zodra de gasprijs met zes, zeven cent stijgt, wordt het al rendabel. Er zijn in totaal 1085 binnen-en bui tenbaden in Nederland, die jaar lijks de gasproduktie van een stad van honderdvijftigduizend inwoners verbruiken, zodat het een flinke besparing inhoudt," aldus ir. Schenk. Er is geen extra pomp of warm- te-wisselaar nodig om de opge nomen warmte om te zetten in bijvoorbeeld elektriciteit. Een zwembad is daarom uitstekend geschikt om te "draaien" op zon ne-energie. Omdat het water chloor bevat, moest men van de "traditionele" zonne-collector af Op het dak de zwarte collectoren t Deze zou binnen vier weken niet meer werken. Gekozen is voor een collector van kunststof, die door een firma uit Heemstede uit de Verenigde Staten wordt geïmporteerd. Goedkoop "Kunststof is bovendien goedko per," aldus Schenk. "We hebben twintig collectoren op het dak aangebracht. De totale installatie kost ongeveer vijftienduizend gulden. Mocht het allemaal goed verlopen, dan kunnen er collec toren extra worden gemonteerd zonder grote investeringen. Dat geeft dan een'nog grotere bespa ring." De installatie is een zogenaamd laag-niveau-temperatuursys- teem. Hoe dichter de tempera tuur van het door de collectoren stromende water ligt bij die van de omgeving, hoe hoger het ren dement is. De levensduur schat ir. Schenk op vijftien jaar. Bin nenkort wordt er ingewikkelde meetapparatuur aangebracht om het onderzoek op gang te bren gen. De proefbassins in een zwembad in Beverwijk worden ook nog bij dit project betrokken. De hts in Alkmaar wil daar enkele studies aan wijden. Mocht de proef suc ces hebben, dan zullen meer ba den worden uitgerust met een dergelijke installatie. KATWIJK - Schipper C Rem- melzwaal van de treiler KW 141 "Willy" van de Katwijkse rederij vlh C. den Duik bv krijgt een prijs van het pro ductschap voor Vis en Vis producten. Hij zal deze ont vangen voorde best verzorgde gezouten haring bij een hoe veelheid van tenminste 2000 kantjes het afgelopen seizoen aangevoerd door een vissers vaartuig in tenminste acht reizen. Remmerlzwaal Rem- melzwaal deze product- schapsprijs voor haring over de periode 1 november 1976 tot en met 31 oktober 1977 uit gereikt op zaterdag 3 juni. Dat gebeurt tijdens een kof fiemaaltijd in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Deze bijeenkomst begint om 12 uur. NOORDWIJK - De Noordwukse culturele stichting JOIN, moet volgens B en W gaan bekijken of samenwerking met K en O (KuHst en Opvoeding) in Leiden en Katwijk mogelijk is. B en W verbinden dit als voorwaarde aan de hogere subsidie, die JOIN no dig heeft om het komend seizoen toch een volledig cultureel pro gramma te kunnen brengen. Jaarlijks wordt de subsidie aan JOIN met 20 procent verhoogd. Dit jaar zou dat een bedrag van 24.000 gulden hebben opgele verd. Volgens JOIN is dat niet genoeg. B en W willen, met in stemming van de raadscommis sies, het bedrag verhogen tot 34.950 gulden. De raadscommis sie voor culturele zaken wil er zelfs nog 3000 gulden (voor on voorziene uitgaven) bij doen. De gemeente Noordwijk gaat ook weer geld geven voor het Rijns- burgse corso. De gemeentelijke subsidie zal 4000 gulden bedra gen. Vorig jaar was dit nog 3000 gulden. HAZERSWOUDE - Na zes jaar voorzitterschap zal de heer H.G.M. Wishaupt zijn bestuurs functie bij de stichting Maat schappelijke Dienstverlening "Midden Rijnland" neerleggen. De Hazerswoudenaar zal zijn functie op 26 mei officiël over dragen aan de eveneens uit Ha- zerswoude afkomstige J.L. Westhoff tijdens een bijeenkomst van de stichtingsraad in Het An ker te Hazerswoude. Na de over dracht zal vanaf 21.00 uur een re ceptie worden gehouden waarop men afscheid kan nemen van Wishaupt en enkele andere ver trekkende bestuursleden van "Midden Rijnland". Overigens is het afgelopen stich tingsjaar gekenmerkt door de be zuinigingsmaatregelen van crm. Op het gebied van de bejaarden en gezinsverzorging werd een be zuiniging met tien tot vijftien procent voorgeschreven, welke door middel van natuurlijk ver loop verwezelijkt moest worden. Gevolg was dat sinds de zomer '77 geen nieuwe krachten meer werden aangetrokken. Over en kele maanden zal het aantal me dewerkers in de verzorgende sec tor naar verwachting het vereiste peil hebben bereikt. De bezuini gingsmaatregelen hebben door de personeelsinkrimping gevol gen voor de hulpverlening: een aantal aanvragen zal "Midden Rijnland" niet kunnen honore- Op het gebied van maatschappelijk werk viel er in het afgelopen jaar een gelijksoortige ontwikkeling te constateren. Als gevolg van die vacaturestop in deze sector telde "Midden Rijnland" begin '77 nog maar acht maatschappelijk werk(st)ers. Oorspronkelijk wa ren dat er twaalf. Nadat eind '77 de vacaturestop gedeeltelijk werd opgeheven voor "Midden Rijnland" zijn er weer twee maat schappelijk werksters bijgeko men. Bovendien is er bij "Midden Rijnland" nog een vacature voor een stafmedewerker. ROELOFARENDSVEEN - Het eerste elftal van het vijftigjarige DOSR heeft gisteravond in Roe- lofarendsveen oud-Feyenoord met 4-2 bedwongen. Bij rust was de stand 1-1. Op aangeven van Richard van der Meer scoorde Pim van der Meer 1-0 voor de Ve- ners, waarna "buikje" Frans Bouwmeester de Rotterdammers langszij bracht. In de tweede helft bracht Ron Loos DOSR opnieuw aan de leiding (2-1); enkele minu ten later zorgde een verwoesten de uithaal van Reinier ("beertje") Krevermaat voor 2-2. De betere conditie van DOSR gaf daarna de doorslag. Eerst passeerde Wim van Klink Feyenoord-doelman Van der Laan voor de derde maal na een afgeslagen inzet van Ton Sanders en tenslotte tilde John van Klink de Veners naar de 4-2 winst. HILLEGOM - Harry A.G. de la Mar heeft gistermiddag uit handen van voorzitter Van Waveren van de Bloembollen- raad de Zilveren Tulp" ont vangen. De la Mar kreeg deze onderscheiding voor zijn ver diensten voor het bollenvak. Hij nam gisteren afscheid in Treslong als algemeen secre taris-penningmeester van de KoninklijkeAlgemeene Ver- eèniging voor Bloembollen cultuur wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De leiding van de afscheidsbij eenkomst was in handen van oud-voorzitter Jhr. mr. dr. O.FA..H. van Nispen tot Pan- nerdeh. en als eerste voerde diens opvolger de heer J.P.N. de Joiige het woord, die er aan herinnerde hoe de scheidende functionaris reeds veel eerbe toon ten deel was gevallen. Behalve de grote gouden Ni- colaas Dames-medaille, een zeer spaarzaam uitgereikte onderscheiding "voor kunde en gemeenschapszin" en het ridderkruis der orde van Oranje Nassau, was hem nog kort geleden het ere-lidmaat- schap van de Koninklijke met algemene stemmen aangebo den De heer De Jonge onthul de dat de heer De la Mar van niet minder clan veertig be sturen of instellingen lid of se cretaris uias geweest. De la Mar ontving uit handen van De Jonge een gesloten enve loppe en een schrijfmachine. HILLEGOM - Tweede Kamerlid Hans Kombrink van de PvdA verwacht dat het kabinet Van Agt-Wiegel in het kader van de bezuinigingen de bouw van nieuwe woningwetwoningen zal afremmen. Kombrink sprak deze verwachting gisteravond uit tij dens een bijeenkomst van de PvdA/PPR, afdeling Hillegom. Deze partijen hadden in het Ci ty-theater een bijeenkomst be legd over woningbouw. Het Ka merlid zei daar eveneens te ver wachten dat de bouw van vrije-sectorwoningen en pre miekoopwoningen zal worden gestimuleerd. Over de grondpolitiek merkte Kombrink op dat een grondeige naar zich teveel als bemiddelaar tussen bouwer en gemeentebe stuur plaatst. De kans op specula tie in het beginstadium neemt volgens hem daardoor toe. 'In de gemeenteraad is daardoor sa menspel van college en raad on misbaar om tegenspel te bieden', aldus dp PvdA-er Tijdens de bijeenkomst in het Ci ty-theater hield ook Theo Hale wijn, lid van de PvdA in de Pro vinciale Staten, een spreekbeurt. Hij zei dat in de tachtiger jaren be hoefte is aan een grote verschei denheid aan woningen, daarbij ook denkend aan werkende jon geren. Het uitgangspunt bij veel woningbouwplannen dat 'zoveel mogelijk ééngezinswoningen' moeten worden gebouwd, vindt hij uit den boze: 'Dat is een fatale ontwikkeling'. Zowel Halewijn als Kombrink kri tiseerde de woningbouwpolitick van zowel rechtse als linkse be- leidslieden. Dat betrof het ont breken van efficiënt samenspel tussen het ministerie van volks huisvesting en de provinciale diensten van volkshuisvesting. Wanneer een bewindsman een probleem ontkent neemt een la ger beleidsorgaan daar 'genoe gen' mee en staan de gemeente besturen er met hun plaatselijke problemen helemaal naast. Maatregelen op bruggen BOSKOOP - Bij de bruggen over het Rijneveld, het Zuidwijk en het tweede Laag Boskoop zullen verkeersborden worden ge plaatst, die moeten voorkomen dat auto's uit beide richtingen te gelijkertijd over de bruggen rij den. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op ver zoek van B en W van Boskoop besloten. De reden is dat de bruggen te smal (minder dan vier meter) zijn om auto's uit beide richtingen elkaar daar te laten passeren. Het verkeer uit zuide lijke richting in het Zuidwijk, uit westelijke richting in het Rijne veld en uit oostelijke richting in het tweede Laag Boskoop zal aan tegenliggers op de bruggen voor rang moeten verlenen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Waar schijnlijk dit najaar zal Alphen zo'n acht tot tien fonteinen rij ker zijn. In de Aarkade nabij de Aarhof zullen een aantal niet al te hoge fonteinen worden aange legd. Dat is dan een cadeautje van de water-en lichtbedrijven, die dit jaar het 75-jarig bestaan vieren. Om helemaal precies te zijn; het gasbedrijf bestond vorig jaar december 75 jaar, het waterbe drijf op 16 maart dit jaar even eens 75 jaar, terwijl het elektri citeitsbedrijf volgend jaar de cember 60 jaar bestaat. Het afgelopen weekeinde hebben de 120 personeelsleden de ver schillende jubilea uitgebreid gevierd met een reisje, dinor en overnachting in het Belgische Spa. Naast het vergankelijke deel wilden de wateren lichtbe drijven ook een blijvende her innering aan de diverse jubilea. Daarom werd in overleg met het college van burgemeester en wethouders besloten de ge meenschap te verrijken met een aantal fonteinen in het hartje i de jarige water-en lichtbedrijven van Alphen. Met de aanleg daarvan is naar schatting een bedrag van ongeveer 50.000 gemoeid. Er wordt naar gestreefd om de fonteinen, die in de avonduren kleurig verlicht zullen zijn, nog voor de feestdagen gereed te hebben. Een en ander gecombi neerd met de ingebruikneming van het nieuwe kantoor van de water- en lichtbedrijven, dat momenteel in aanbouw is. ALPHEN AAN DEN RIJN-Chaoti sche tonelen speelden zich gister avond af in het verkeersbeeld bij zaal Nabij in Alphen aan den Rijn, waar maar liefst driedui zend fietsers en fietsters vertrok ken en aankwamen. Die ruim drieduizend deden alle maal mee aan de avond-Laura. Hun aantal betekent dat het re cord van vorig jaar met ruim duizend mensen werd verbeterd, waarbij wel moet worden aange tekend dat vorig jaar zo'n twee honderd mensen moesten worden teleurgesteld omdat de kaarten op waren. Dit jaar had de organisatie drie duizend kaarten laten drukken, met in het achterhoofd het idee er zo'n 2700 van nodig te zullen heb ben. Dat pakte wederom anders uit, uiteindelijk moesten nog snel even zo'n twintig startkaarten worden bijgemaakt. Overigens Legde de Laura-leiding aan tien fietsers in "PvdA-tenue" een startverbod op. Dat soort reclame is niet toegestaan Met redelijk mooi weer, de zon scheen wat magertjes, de wind blies tamelijk fel, koerste de grote rijwielkaravaan gisteravond door Hazerswoude en Benthui zen. Vandaag staat de Reeuwijk- route op het programma, morgen zijn Leimuiden en Langeraar aan de beurt en donderdag op de slotdag wordt de Meije verkend. Donderdagavond om negen uur beg int de feestelijke intocht vanaf de Sportlaan. Overigens kunnen de deelnemers en -neemsters vanavond en donder dagavond terecht in Nabij voor een gezellige avond met muziek. De start van de (wéér grotere) Laura-karavaan in Alphen. Het gaat hier om de avond-Laura. De la Mar tussen de bloemen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17