Snel afspraken maken over p arkeer g Willekeur... of stukje beleid? Kritiek concept structuurplan voor binnenstad Eerste dag was niet zo moeilijk Unieke aanpak drugproblemen kantonrechter STICHTING LEIDSE BINNENSTAD: Nederlandse teksten leverden weinig problemen op Bouwbedrijf kapte Morssingel-groen zonder toestemming DINSDAG 23 MEI 1978 LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad (belangen groep bedrijfsleven) wil op korte termijn concrete afspra ken maken met de gemeente over de totstandkoming van één of meer parkeergarages in Leiden. Het gaat dan om de beheersvorm, deelname van de overheid en begeleidende parkeermaatregelen. Dit schrijft de Stichting in een commentaar op het gemeentelijk verkeers circulatieplan. Zoals gemeld heeft de Stichting vorige week een plan gepresenteerd voor een ondergrondse parkeergarage onder de Bees tenmarkt en denkt men verder aan parkeergarages op de Kaasmarkt en de Beestenmarkt. Van veel belang In de reactie benadrukt de Stichting nog eens het belang dat in de kring van het bedrijfsleven aan de totstandkoming van parkeergarages wordt gehecht: "De aantrekkelijkheid van de binnenstad staat of valt met de bereikbaar heid en het verblijf voor het bezoekende publiek. Te rigoreuze beper kingen op verkeerstechnisch terrein schrikken de bezoekers af en dra gen bij tot een verder verval" Cityring aantrekkelijker Voor de betere bereikbaarheid van de binnenstad wil de Stichting verder de Cityring aantrekkelijker maken door tweerichtingsverkeer over de Valkbrug. Voor de Breestraat kiest men voor behoud van het bestaande eenrichtingsverkeer. Daarnaast wil men voor de bus tweerichtingsver keer instellen op de Marktenroute. Pieters- en Academiewijk: LEIDEN - "We moeten de macht van de universiteit in de gaten houden, willen we de woonfunctie in deze wijk op peil houden", al dus bestuurslid Paul Bak ker op de ledenvergade ring van de vereniging voor Pieters- en Acade- miewijk gisteravond 'De universiteit heeft een bouw vergunning gekregen voor een toren op het Doelenterrein en nu heeft ze de gemeente zover weten te krijgen dat ze het hele Doelen terrein mag hebben. De gemeen te laat zich daar niet over uit. We moeten ervoor vechten dat het Doelen- en het Witte Singelter rein beschikbaar worden gesteld voor sociale woningbouw". Een bestuurslid vulde aan: "Juist de niet zo draagkrachtige Leide- naars hebben er recht op om in het mooiste deel van Leiden te wonen. Zij hebben Leiden ge maakt tot wat het i Ook had de vereniging i het c Hoogleraar: nieuwbouw herbarium zeer urgent LEIDEN - Prof. dr. C. Kalkman, di recteur van het Rijksherbarium, heeft gisteravond verontwaar digd gereageerd op een nota van het college van bestuur, waarin volgens hem de bouw van een nieuw herbarium te laag wordt aangeslagen. De hoogleraar wees erop dat het Rijksherbarium hard aan nieuw bouw toe is. In de nota van het college van bestuur, die betrek king heeft op verbetering en uit breiding van de huisvesting van de subfaculteit biologie, wordt dat echter onvoldoende onder kend, zo meende hij. De kwaliteit en omvang van het Rijksherbarium nemen volgens de hoogleraar in de wereld een belangrijke plaats in. De be staande behuizing aan de Schel penkade is onveilig en ontoerei kend, daarom is uitbreiding door middel van nieuwbouw op het buitenterrein aan de Wassenaar- seweg 'zonder meer' urgent. Mr. Koppelaars van het college van bestuur zei dat er geen sprake van is dat het Rijksherbarium wat de huisvesting betreft op de lange baan wordt geschoven. De universiteitsraad ging gister avond overigens akkoord met de nota. Globaal gaat het om een nieuw laboratorium voor biolo gie, een aantal proefterreinen voor de Hortus Botanicus ten westen van de rijksweg Den Haag-Amsterdam en een op knapbeurt voor het Rijksherba rium, eventueel uitmondend in complete nieuwbouw. cept-structuurplan voor de bin nenstad, dat de raad 19 juni zal behandelen, nog niet ontdekt wat er met de Universiteitsbiblio theek zal gaan gebeuren. De ver eniging wil er het liefst een buurtbejaardentehuis van ma ken. Legen panden aan het Ra penburg moeten worden ge schikt gemaakt voor woning bouw en niet voor kantoren. De vereniging moet nog handen vol werk verrichten voor eind mei, de uiterste datum waarop belang hebbenden kunnen reageren. Op het concept-verkeersplan, dat de gemeenteraad waarschijnlijk 5 juni zal vaststellen, heeft de ver eniging al uitvoerig gereageerd. Belangrijkste punten die op de vergadering naar voren kwamen: Er moeten maatregelen worden genomen om het particuliere au tovervoer wel de binnenstad, maar niet de kern te laten berei ken, dat kan door te kiezen voor geschikte aan- en afvoerroutes. Parkeermeters kunnen de lang- parkeerders aan het Rapenburg en op het Pieterskerkhof beter weren dat de huidige parkeer- schijven. Ook in het Noordeinde gebied moet een parkeergarage de automobilisten die van bui tenaf naar de stad komen, opvan gen. Het is wenselijk, dat meer mensen aan het werk worden gezet voor het herstel van walmuren en rio leringen. De geplande tijd van twee jaar betekent onder meer voor de Langebrug twee jaar ex tra verkeersbelasting en uitstel van de nieuwe bestrating. Het verkeer moet zo kort als abso luut noodzakelijk langs de Bree straat en Marktenroute worden geleid. Daarna zouden ze na 10 uur 's ochtends alleen voor open baar vervoer toegangelijk moe ten zijn. Eerste spade in grond voor stadskabei LEIDEN - Wethouder Van Aken heeft gistermorgen met een rode anjers versierde spade een begin gemaakt met de aanleg van de stadskabei Van Aken (voorzitter van de be heerscommissie Stadskabei Leiden) spitte een enkele tien tallen centimeters diepe gleuf, waarna hij moe maar vol daan een grote taart aan sneed. De feestelijke gebeurtenis had plaats op de hoek Suriname- straat Sumatrastraat in de Kooi, de eerste wijk in Leiden die van de kabeltelevisie gaat profiteren LEIDEN - Nevanco woningbouw het bedrijf dat flats bouwt aan de Morssingel, heeft ruim twee maanden geleden uit eigen be weging de bomen achter de Morssingel gekapt. Op last van de gemeente zijn die werkzaamheden toen even stil gelegd, maar het bedrijf heeft het verwijderen van de bomen op het Pand Ketelboetersteeg gekraakt LEIDEN - Een van de panden aan de Ketelboetersteeg is het afge lopen weekeinde gekraakt. Een zich Leidse Kraakbond noemen de organisatie zegt het pand te hebben gekraakt omdat het een voorbeeld is van onttrekking van woonruimte ten behoeve van be- drijfsuitbreiding. Het pand behoort tot het complex van panden waar C&A binnen af zienbare tijd een nieuwe vesti ging wil openen. Volgens de kra kers verkeert het pand in be hoorlijke staat en is het goed be woonbaar. Onder het motto 'Kraak de wo ningnood' heeft de Leidse Kraakbond gisteren pamfletten verspreid waarin geconstateerd wordt dat er in Leiden flink wat woningen leegstaan. De Leidse Kraakbond beschuldigt de eige naars ervan de panden opzette lijk ongeschikt te maken voor bewoning. 'Momenteel staan vele van deze leegstaande panden in de Leidse kranten te koop aangeboden voor kapitale prijzen. Omdat ze zo duur zijn, staan ze lang leeg. Daardoor bieden ze allerlei mo gelijkheden tot speculatie. Bo vendien komt het de omliggende panden en de buurt niet ten goe de. En het ergste van al: ze blijven onbewoond', aldus de Leidse Kraakbond in het pamflet. binnenterrein eigenmachtig voortgezet. De gemeente had tij dens na behandeling in de com missievergadering besloten daar geen toestemming voor te geven, maar Nevanco heeft zich van dat besluit niets aangetrokken. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van het PSP-raadslid Passchier. Ook dit raadslid leefde in de veronder stelling dat de bomen zouden blijven staan zoals afgesproken in de raad, en dat de bouwkraan op de Morssingel geplaatst zou worden zodat het groen niet in de weg stond. Het raadslid dringt er voorts op aan dat het toch al spaarzame groen in Leiden een betere behandeling krijgt dan de nu gekapte bomen op de Morssingel. Op haar vraag hoe dergelijke stoor nissen in de toekomst zijn te voorkomen antwoordt het colle ge dat er binnen het gemeentelijk apparaat geen sprake was van een communicatiestoornis. B en W hebben van Nevanco bedon gen dat na voltooiing van de werkzaamheden aan de Morssin gel een fraaie groengordel zal worden LEIDEN - Zo, de kop is eraf. Voor enkele tien duizenden jongeren zijn gisteren de schrif telijke eindexamens begonnen. De ha vo-klanten hadden nog een dagje rust, zij zijn vanmorgen pas begon nen aan de laatste etap pe op weg naar het zo fel begeerde schooldiplo ma. Tot en met volgende week woensdag volgen we in deze rubriek dagelijks de gang van zaken rond de schriftelijke examens van het voorberei dend wetenschappelijk on derwijs (vwo), het hoger al gemeen vormend onderwijs (havo) het middelbaar alge meen vormend onderwijs (mavo), het lager economisch en administratief onderwijs (leao) het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (lhno) en het lager technisch onder wijs (Ito). Door de meningen te peilen van zowel leraren als leerlingen van enkele Leidse scholen proberen we een glo bale indruk te krijgen van de eindexamenkoorts die in de ze spannende dagen in heel veel gezinnen wordt gesig naleerd. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: de samenstel lers van de schriftelijke exa mens hebben het de leerlin gen de eerste dag niet moei lijk gemaakt. Overal stond Nederlands op het program ma. De vwo-ers van cie scho lengemeenschap Louise de Coligny vonden de tekst "Wreedheid, oorlog en taal gebruik" van pro. Droste uit Leuven "geen tegenvaller" Men kreeg 2lk uur de tijd om de tekst te lezen en in 500 (ei gen) woorden samen te vat ten. Prof. Droste geeft in zijn artikel aan hoe groot de in vloed van de taal is op onze samenleving. Een voorbeeld: 20 willekeurige Amsterdam mers in een treincoupe blij ven 20 individuen totdat ze gaan praten. Dan vormen ze een gemeenschap. De tekst was duidelijk te begrijepn Wel vonden de vwo-leerlin- gen dat ze wat krap in de tijd zaten. Hele toer. De mavo-4 leerlingen van de Bonaventura-scholenge- meenschap bogen zich over de tekst "Visrijke Noordzee en overbevissing" van de be kende bioloog prof. Korringa. Ook zij hadden vrij veel tijd nodig om alle vragen te kun nen beantwoorden. Het lezen van het artikel was namelijk een hele toer, omdat Kon-inga erg veel feiten noemt. Je moet enorm geconsentreerd zijn om dan toch de lijn van het artikel te kunnen volgen. De vragen op zich vonden de leerlingen overigens niet zo moeiliik. De 3-jarige mavo werd aan het werk gezet met een tekst over zilver. Hierin werd ondermeer verteld hoe in vroeger jaren zilver door onbetrouwbare lieden bij el kaar werd geroofd. Dit ver haal werd niet al te moeilijk bevonden. Veel leerlingen waren dan ook ruim binnen de beschikbare 90 minuten klaar. "Surveillance" De leraren en leerlingen van de leao-school aan de Nieuwe Vaart vonden dat het examen Nederlands te weinig niveau had. Althans de stelopdracht, waarvoor gekozen kon wor den uit weinig zeggende on derwerpen als: Hoe ik mijn vrije tijd besteed en Een film die me erg boeide. Favoriete titel was: Huisdieren, een bron van vreugde. Daarvóór hadden de leao-leerlingen al een dictee gekregen over het werk van een politieagent Deze oefening was erg ge makkelijk. Alleen het woord "surveillance" kostte nogal wat hoofdbrekens. Schutteren De ihno- en de lto-leerlingen kregen precies dezelfde tek sten op hun bureaus gescho ven. Eerst moest men 16 vra gen beantwoorden over de lange tekst "Komend s opnieuw veel schade z wassen verwacht" (van Jaap Lohuis uit "Boerderij") en vervolgens lag een lijst met 12 vragen te wachten over "Schutten of schutteren" van John Vermeulen, die in dit voor de Waterkampioen ge- scbieven verhaal op spttende wijze de ervaringen van een middagje sluisbezoek heeft neergelegd. In totaal kreeg men twee uur voor beide tek sten. Opmerkelijk waren de ver schillen van mening op de ih- no-school de Noorderwiek en de lto-school Don Bosco. De meisjes van de Noorderwiek leken wat meer moeite met de teksten te hebben dan de jon gens van Don Bosco. Ten minste, dat zou je kunnen af leiden uit het feit dat op de eerste school 12 van de 50 meisjes niet op tijd klaar wa ren. Een leerkracht: "Naar mate de tijd vorderde werden de hoofden roder", en op de lto-school maar 6 van de 60 jongens het niet in twee uur konden redden. De ih- no-sters vonden verder de tekst van Lohuis moeilijk („ambtenarentaal") en het verhaal van Vermeulen be grijpelijker. De lto-ers daar entegen vonden de eerste tekst iets makkelijker. Overi gens gold dat niet voor alle leerlingen van Don Bosco: de scholieren uit het Kaagge-» bied, Warmond en Rijnsater- woude waren blij met de scheepstermen die in het ver haal voorkwamen LEIDEN - Het maatschappelijk werk binnen GGD, club- en buurthuizen en consultatiebu reaus voor alcohol en drugs is in Leiden onderbedeeld. Wil het al cohol- en drugsprobleem goed Rechter De Koning had zich in een eerdere zitting erg ver baasd getoond naar aanlei ding van foto's die de heer N. hem toonde. "Is dat uw gara ge? En wat is de zin van die paaltjes?" Voor de garage van N., aan de Lokhorst in Leiderdorp, staan paaltjes. Hij kan alleen in zijn garage komen door twintig meter over de stoep te rijden als de auto van zijn buurman er tenminste niet staat. Maar hij parkeert ook wel eens, voor het gemak, op de stoep. Dat leverde hem nu een be keuring op. Niet om die paal tjes maakt hij zich druk echter maar om de willekeur waar mee de Leiderdorpse politie naar zijn mening bekeurin gen uitschrijft. "Die paaltjes staan er al zeven jaarMaar wat ik niet begrijp is waarom de vorige bewoner wel twee jaar lang zijn auto op de stoep mocht zetten, al thans geen bekeuringen- kreeg, en ik dat ineens niet meer magDie vorige bewoner had een esculaap op de voor ruit, dat is het verschil." De zaak werd aangehouden tot er gisteren een adjudant en een wachtmeester van de rijkspolitie bij waren. Beide ordehandhavers wilden ech ter niets van willekeur horen. Ze zeiden er in elk geval niets over te kunnen zeggen en hiel den het op zuiver toeval. N. had nu een maal een strafbaar feit begaan. De wachtmeester zei wel dat hij eerder al een waarschuwing gegeven had. Volgens N. was die waar schuwing pas na de bekeu ring gekomen. Rechter De Koning, die niets wijzer werd over het nut van de paaltjes, en over de wille keur opmerkte: "Daarvan is niets gebleken, dat zegt al leen", volgde wel de eis van de officier: schuldig, maar geen straf (maar als het nog een keer voorkomt beslist wel straf). N.: "De situatie veran dert niet. U moet recht spre ken, goed, maar daarmee is het probleem niet opgelost" Wellicht helpt een esculaap op de voorruit? Als een ander iets wél mag wat wij niet mogen, kunnen we dat moeilijk zetten; en terecht. Gelijkberechting, om maar eens een fraai germanisme te bezigen, behóórt hoog in het vaandel te staan. Maar in de praktijk pakt dat wel eens anders uit. Dat ervoer de heer E. die er spe ciaal voor uit Dronten geko men was, om aan zijn rechts gevoel uiting te geven. Op de Aalmarkt had hij een parkee- rovertreding begaan en velen met hem. Maar slechts enkelen waren bekeurd. Toen hij aan de agent vroeg waarom niet iedereen een wit papiertje achter de ruitenwisser kreeg, had die gezegd: "Dat maak ik wel uit". Het was jammer voor E, maar de verkeersschout voegde daar gisteren aan toe: "Dat maakt hij inderdaad uit. Dat is een stukje beleid dat die agent mag voeren. Maar dat is hier niet terzake. Ik wil re kening houden met de om standigheden dat u hiervoor helemaal uit Dronten bent ge komen, u heeft een zeer sterk ontwikkeld rechtsgevoel. Ik eis een boete van tien gulden Rechter De Koning wilde nog verder gaan en legde E. hele maal geen straf op. De heer Van D. had op een ter rein in de gemeente Warmond met een dubbelloops jachtge weer twee eenden neergescho ten. Hij had toch zijn geweer in de auto, want hij was op weg naar een terrein waar voor hij wel een jachtvergun ning heeft, en kon het toen bij het zien van die twee eenden niet over zijn hart verkrijgen ze zomaar te laten vliegen. "Maar toen zag ik daar twee jongens staan die het gezien hadden en ik dacht: dat is fou te boel. Dus ik heb die eenden in de kofferbak gedouwd en ben weggeredenMaar jadat geval lag er nou eenmaal. Ik heb er echt wel spijt van, en het zal me ook niet meer ge beuren." De officier van justi tie verstond hem goed: "U bent er kennelijk meer van onder de indruk dat u gesnapt bent dan dat u geschoten hebt." De man gaf zondermeer toe: "Als je jaagt dan schiet je nu een maal op beesten." "U hebt ook nog op auto's ge schoten hè?", zei de officier. In het proces verbaal werd mel ding gemaakt van twee auto's met putjes erin,kennelijk ver oorzaakt door kogels. "Wat? Auto's geraakt? Dat kan nooit.' Er stonden op geen stukken na auto's, op heel geen stukken na!" Goed, dat was niet ten laste gelegd: het schieten op auto's, en rechter De Koning nam ook niet aan dat dat gebeurd was. Hij leg de een boete op van honderd gulden en voor deze keer ook nog teruggave van het in be slag genomen jachtgeweer. MARGA WUIS worden aangepakt dan moet men de beschikking over de nodige mankracht hebben. Hoewel die er niet is, is er in Leiden een haast unieke samenwerking tussen bv politie en GGD op het gebied van de drugsproblematiek. Zo luidden de belangrijkste conclusies van mevrouw E. Wes- sel, tweede kamerlid voor D'66, na een werkbezoek gisteren aan Leiden. Ze wilde zich oriënteren op de plaatselijke aanpak van met name de drugsproblematiek, waarover in de kamer een nota is verschenen die volgende maand wordt behandeld. De vacaturestop in het maatschap pelijk werk moet, zo zei mevrouw Wessel na afloop van het bezoek aan o.m. de GGD, nog eens goed worden overwogen. 'Natuurlijk moet er bezuinigd worden. De tijd is voorbij dat onbeperkt maatschappelijk werkers kun nen worden aangesteld. In geen enkele branche kan men onbe perkt groeien, maar aan het maatschappelijk werk moeten wel prioriteiten worden gesteld', aldus het D'66 kamerlid. Ze zei verder door gesprekken met me- Zwa due ohol- GGD tot haar schrik te zijn gekomen dat het probleem in Leiden minstens even groot was als het drug probleem. Gesproken werd over een aantal van driehonderd hard drugs verslaafden, devrouw Wessel zal haar bevin dingen doorspelen naar de vaste Kamercommissie van CRM ter wijl ze in de Kamer zelf door haar Leidse bevindingen 'veel gerich- tere vragen kan stellen hoe het beschikbare geld wordt besteed.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15