Initiatief-Sadat: een kans op vrede Möhlmami wint, ondanks combine gj| Cathy v.d. Mije sterkste in schaaktoernooi Beroep op Hervormde solidariteit Honkbal ook Olympisch erkend DINSDAG 23 MEI 1978 Raad van Kerken over impasse in Midden-Oosten Er zijn in ons land veel christenen diep bezorgd over de mogelijkheid dat de kans op vrede in het Midden-Oosten, die eind vorig jaar zo nabij leek, weer vervliegt. De Raad van Kerken in Nederland, die een verklaring heeft uitge geven naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen in dat gebied, deelt die vrees. De verklaring is bedoeld als een bijdrage aan een oplossing van de huidige impasse. De Raad van Kerken geeft zyn le den in overweging, bij hun beoordeling van de situatie een aantal gezichtspunten vast te houden. Ten a de land-belofte a ELK kwam met nooduitgave Het veertiendaagse lutherse blad ELK verscheen gisteren met een eigen nooduitgave, nu de druk kerij in Groningen plotseling failliet is verklaard. De drukker had nog gezegd, dat het nummer van 12 mei wat later zou komen omdat het gemaakt moest wor den in de week van koninginne dag en Hemelvaartsdag. Dus was er geen ongerustheid toen het blad niet, zoals de laatste tijd ge bruikelijk was, royaal op tijd ver scheen. Eensklaps kwam het bericht dat de drukkerij failliet was. ELK hoor de het van anderen. De totale co py voor twee nummers ligt nu in Groningen in een niet meer ge leegde postbus. "Zoiets is te vergelijken met een sterfgeval", schrijft de redactie in de nooduitgave. "Veel erger is het echter voor de vele werknemers die van de ene dag op de andere op straat stonden, en dat in deze tijd". ELK zoekt nu een nieuwe drukker. Dat zal niet zo eenvoudig zijn, omdat men in Groningen een "goedkope drukker" had. Israël en zijn daarmee verbonden roeping, waarover men in de bij bel kan lezen, zegt de raad, dat het geloof daarin in geen geval mag ontaarden in een ideologie van nationale zelfhandhaving. Met zulk een ideologie worden de ge rechtigheid en de vrede in het volkerenwereld alleen maar geblokkeerd. Steun Een andere overweging van de Raad van Kerken is, dat Israël en de Palestijnen hun doeleinden langs militaire weg niet duur zaam kunnen realiseren. Het ini tiatief van president Sadat biedt een kans op vrede die moet wor den aangegrepen. Dat betekent, aldus de Raad van Kerken, dat Nederlandse christenen hun Is raëlische vrienden moeten steu nen als zij streven naar een vrede gebaseerd op aanvaarding door de Arabische buurlanden, bóven een vrede door militaire zeker heid en beheersing van de omge ving. De raad meent ook, dat het recht van de Palestijnen op zelfbe schikking en een eigen staatkun dig bestaan in een uiteindelijke vredesregeling moet worden ge realiseerd. Nederlandse christe nen zullen de Palestijnen in hun grote moeilijkheden niet mogen vergeten en hen bij hun streven naar een eigen volksbestaan moeten steunen wanneer zij be reid zijn met Israël in vrede en goede nabuurschap te leven. November 1977: de Egyptische president bezoekt Israël. Vrede in het Midden-Oosten leek een stuk dichterbij gekomen. Ook in ons land bestaat nu bezorgdheid dat die kans weer vervliegt Verwerpelijk In zijn verklaring noemt de Raad van Kerken de moordpartijen door leden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie en de mili taire reactie van Israël in Libanon daarop uitzichtloze en verwerpe lijke manifestaties van geweld Met name de inval van Israël in Zuid-Libanon was, aldus de ver klaring, in geen enkel opzicht te verantwoorden. In het Midden-Oosten kan geen vrede zijn zonder veiligheid voor Israël en recht voor de Palestij nen. De vraag is nog steeds hoe deze twee fundamentele voor waarden voor vrede met elkaar verzoend kunnen worden. On verenigbaar met dit standpunt zijn de opvatting van de regering- Begin dat het bezette Palestijnse gebied rechtens aan Israël zou toekomen, en de doelstelling van de PLO dat de staat Israël moet verdwijnen. De Raad van Kerken heeft zich nog afgevraagd, of het wel goed was, nü met een openbare standpunt bepaling te komen, terwijl juist in Israël zelf een discussie over een en ander gaande is. Gezien echter de bezorgdheid van veel christe nen in eigen land achtte de raad een verklaring over deze kwestie toch op haar plaats. Vier reformatorische christenen, onder wie de gereformeerde predikant Joh. Heule, laten de Raad van Kerken in een open brief weten, geschokt te zijn door deze verklaring. Deze stelt Gods land-beloften aan Israël discutabel en ondergraaft daar door het bestaansrecht van Is raël. Volgens de vier vraagt Sa- dat van Israël een onverant woorde concessie. Leiden helpt Sao Paulo, De diakonie van de Gerefor meerde Kerk in Leiden houdt in de week van 27 mei tot 3 juni onder de leden van deze kerk een geldinzamelingsac tie voor het buurt- en op bouwwerk in Sao Paulo, Bra zilië. Door de grote trek van de plattelandsbevolking naar de stad is de toestand in de buitenwijken van Sao Paulo wat de huisvesting betreft ontstellend slecht geworden, met alle gevolgen van dien. Veel mensen wonen in krot ten en riolering ontbreekt vrijwel overal. Het doel van de actie is 10.000 bijeen te brengen. Volgende week dinsdagavond, 30 mei, houdt de jeugdgroep "Gi deon" een rommelmarkt in de ruimten van de Zuiderkerk aan de Lamrnenschansweg. Die begint om 7 uur. Er wor den ook dia's vertoond over Brazilië en Sao Paulo. Nu samen Kerkdiensten Endegeest. De nieuwe pastores van het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest te Oegstgeest, pastor J. Boshouwers (rk) en dominee L. H. C. Friederich, zijn be gonnen met een gezamenlijke dienst elke zondagmorgen om half 10 in de grote zaal van het ontspanningsgebouw Tot dusver werden steeds een afzonderlijke protestantse en rooms-katholieke dienst ge houden. De ene week gaat pastor Boshouwers voor - er wordt dan ook eucharistie gevierd - de andere week heeft ds. Friederich de lei ding. Op feestdagen zullen zij beiden voorgaan in een dienst met avondmaal of eucharis tieviering. Alle diensten zijn voor ieder toegankelijk, ook voor be langstellenden buiten Ende geest. Vooral mensen die al regelmatig contact hebben met een aantal bewoners van Endegeest zouden de pasto res graag op de zondagmor- Op de jaarvergadering van de Vereniging van kerkvoogdij en in de Hervormde Kerk heeft voorzitter dr. W. J Diepeveen een dringend be roep gedaan op de solidariteit van de gemeenten om de ge volgen van de mobiliteit van de bevolking op te vangen. Hij wees erop, dat de gemeen ten in de jaren vijftig niet de gevolgen voor het kerkelijke leven hebben onderkend van de groei van tuinsteden. Dit heeft hier en daar "verwoes tende gevolgen" gehad. Het ergste vindt dr. Diepeveen echter, dat hetzelfde ver schijnsel zich dreigt te her halen, maar nu andersom- In de kleinere gemeenten in wijde omgeving van de ste den vestigen zich nu veel ge meenteleden, die zich voor het kerkelijke leven soms nog goeddeels op de stad blijven concentreren. De traditionele structuur van de hervormde organisatie brengt mee, dat deze kleinere gemeenten hun inkomsten soms niet onaan zienlijk zien stijgen. De stadsgemeenten moeten evenwel de inkomsten aan le vend geld missen, terwijl de steden hun taak als centrum gemeente, ook op het terrein van het kerkelijke leven, toch behouden. Nu de ontwikkeling andersom gaat. aldus dr. Diepeveen. dreigt het beleid weer tekort te schieten. Hij beklemtoon de dat de problematiek van de stad met haar landelijke om geving slechts vanuit een be sef van solidariteit zal kunnen worden opgelost. Dat zal een van de uitdagingen voor de hervormde gemeenten in de naêste toekomst zijn. gen ontmoeten. Maar zy ho pen dat dit aantal zich nog uitbreidt, zodat de diensten oecumenische vieringen worden, "waar", aldus de pas tores, "de geloofsrichting niet verwijderend maar juist bin dend werkt". Beroepingen Beroepingswerk. Hervorm de kerk: beroepen te Wou denberg C. van den Bergh Rotterdam, te Valkenswaard J. J. van der Wal, pastoraal medewerker te Arum (Fr.) te Haarlem-Schoten L. J. de Leeuw Sint Annaparochie, te Abbenbroek-Geervliet- Heenvliet kandidaat K. Vo gelaar Hoogeveen, te Honse- lersdijk M. de Jong Mijnshee- renland, aangenomen naar Sint Johannesga J. L. Vlasblom Hoornaar, naar de Hooge Burch te Zwammer- dam A. Steinhart, evange- lisch-luthers predikant Schiedam (met ingang van 15 augustus), bedankt voor Harskamp G. H. van Kooten Delft, voor Weesp J. Pronk Marken, voor Middelharnis A. van Brummelen Huizen. Veertig jaar predikant. Ds. J van der Velden, bijstand in het pastoraat te Mydrecht, herdacht gisteren dat hij veer tig jaar geleden tot predikant werd bevestigd. Van 1968 tot mei vorig jaar, toen hem eme ritaat werd verleend, werkte hij in Lisse. Gereformeerde kerken: beroe pen te Sassenheim dr. A. Kruyswijk Enschede, aange nomen naar streekgemeente Midden-Betuwe kandidaat H. E. Schouten Twello, naar Wierden (tijdelijke dienst) G. Clements (emeritus-lucht macht predikant) Uden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Buiten Verband: bedankt voor Maassluis W. J van der Linde Heerenveen. Chr. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Dokkum A. Bijkerk Aalten. Met emeri taat: J. C. Maris te De Bilt, sinds 1954 secretaris Interna tionale Raad van Chr. Ker ken, was verbonden aan de kerk te Haarlem-Noord Godsvertrouwen Ongelijk verdeeld. De curie- congregatie van de Rooms- Katholieke Kerk besteedt in haar jaarverslag over 1977 veel aandacht aan de ongelij ke verdeling van de "pries- tervoorraad" in de wereld. Van de katholieken woont 45 procent in Europa en de Ver enigde Staten, en daar is niet minder dan 77 procent van alle priesters geconcentreerd. In Zuid-Amerika en op de Fi lippijnen woont ook 45 pro- Billy Graham .niet ingaan op eisi van terroristen cent van de katholieken, maar voor hen is slechts 12.6 pro cent van het totale priesterbe stand beschikbaar. Niet wijken. Bij gelegenheid van een massabijeenkomst in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee verklaarde de bekende evangelist Billy Graham tegenover journalis ten, het niet onmogelijk te achten dat ook hij eens door terroristen wordt gegijzeld. In dat geval zou hij niet willen dat men op de eisen van de terroristen inging of op eni- gerleiwjze met hen samen werkte. Want wanneer men daaraan begint, komt er nooit een eind aan hun acties, zo meende hij. Graham voegde er nog aan toe, zich niet te kunnen voorstel len dat het hem in zo'n situa tie aan Godsvertrouwen zou ontbreken Kerk overlegde met krakers De hervormde diakonie in Nijme gen gaat meewerken aan de op lossing van het kraakprobleem Zij werd daarmee enkele maan den geleden zelf geconfronteerd toen een eigen pand, dat zij aan een medisch-opvoedkundig bu reau wilde verhuren, bleek te zijn gekraakt. De diakonie heeft toen van het be gin af contact met de krakers ge had. Dat resulteerde in een vreedzame ontruiming van het pand, maar de diakonie verklaar de zich wel bereid een aantal jon geren die geen vervangende woonruimte hadden binnen een half jaar huisvesting te bieden Uit dit vooral is nu een werkgroep ontstaan waarin zitting hebben, krakers, de diakonie, algemeen maatschappelijk werk, de Raad van Kerken Nijmegen en het me disch-opvoedkundig bureau. De groep gaat met name de woning nood onder alleenstaanden ana lyseren en proberen dichter bij een oplossing te brengen. Arie Hassink blijft in Oranje trui BLADEL - De vijfde etappe van Olympia's Ronde, een rit over 168 kilometer van Hulsberg naar Bladel is gisteren gewonnen door Gerrie Möhlmann voor Piet van der Kruys en Ad Wijnands. Het peloton, waarin Arie Hassink, finishte met een achterstand van twee minuten en 45 se conden. Hassink blijft in het bezit van de Oranje trui Het spurtje, dat Gerrie Möhlmann (rechts) tot winnaar maakte van de vijfde etappe van Olympia's Ronde, die voerde van Hulsberg naar Bladel. Piet van der Kruys is kansloos. Overigens liepen de discussies na afloop van de etappe hoog op over een eventuele combine van de ploeg van Van Erp met de Ga zelle-formatie om wraak te ne men voor de grote nederlaag die zij in het weekeinde had geleden. Was het object van die wraak de Amstelploeg van Oranjetruidra ger Hassink geweest? Dat was het strijdpunt. Maar de gemoede ren waren snel bedaard, want fei telijk was iedereen tevreden met de uitkomst van de rit naar Bla del. Jan van Erp kon terugzien op een uitstekende koers waarbij Piet van der Kruys slechts met een banddikte werd verslagen. Ga zelle zag zijn ontdekking Jacques van Meer naar de tweede plaats in het algemeen klassement opruk ken en Amstel mocht in de per soon van Gerrie Möhlmann de bloemen voor de etappezege in ontvangst nemen. Actie De actie van de wielrenners Piet Kuys en Arie Hassink over de zaak KNWU en de ex-bonds- coach Joop Middelink heeft snel een eerste succesje opgeleverd. De beide top-amateurs werden uitgenodigd om op 5 juni op het bondsbureau in Den Haag hun bezwaren kenbaar te maken en te pleiten voor eerherstel van de door sportcommissielid Roosen burg, in een door hem geschre ven rapport, verguisde coach. Kuys en Hassink zullen namens alle wegrenners, die aan de we reldkampioenschappen in Vene zuela deelnamen spreken. Vredeskoers De Italiaan Giorgio Casati heeft gis teren de tiende etappe van de Vredeskoers gewonnen. Hij leg de de afstand van 146 kilometer van Jelenia Gora naar Jelenia Gora af in vier uur, negen minu ten en 12 seconden. Tweede werd Michael Klasa en de derde Aavo Pikuus. De Rus Aleksander Ave- rin behield de leiderstrui. VOLLEYBAL - De besturen van de volleybalverenigingen Blok keer en PVC, die beide zonder sponsor zitten, hebben gisteren besloten een fusie aan te gaan. De fusie moet op dinsdag 30 mei op de gezamenlijke ledenvergade ring nog worden bekrachtigd. De nieuwe naam, waaronder de ploeg in de eredivisie zal uitko men. is PVC/Blokkeer. ATHENE - Het Internationaal Olympisch Comité heeft in Athene de onderscheiding "Olympisch" verleend aan de Internationale Amateur Base ball Associatie (A.I.N.B.A.). Bij deze federatie zijn alle Europese landen, inclusief Nederland aangesloten plus de meeste La tijns Amerikaanse landen cn Japan. Het IOC gaf de voorkeur aan de A.I.N.B.A. boven de concurre rende World Baseball Federa tion, omdat deze organisatie een kleinere internationale basis heeft. De erkenning van honkbal als Olympische sport houdt ove rigens niet in dat voor deze tak van sport ook een plaats zal worden ingeruimd bij de Olym pische Spelen. Daarvan kan in de onmiddellijke toekomst geen sprake zijn, aldus de IOC-pro- gramma-commissie, die tot de conclusie is gekomen dat voor MIJDRECHT - Cathy van der Mye heeft in Mijdrecht voor de vierde maal de Nederlandse schaaktitel bij de dames veroverd. In een van spanning bol staande laatste ron de won zij van Cora van Gent, terwijl Corrie Vreeken werd uit geschakeld door Erika Belle. Het toernooi kreeg een geweldige climax in de slotronde. Zenuwen aan vrijwel alle borden, vooral bij de titelkandidaten. Cathy van der Mije kwam gewonnen te staan tegen Cora van Gent, na een Spaanse opening. Toch kreeg Co- ra van Gent mogelijkheden. De zenuwen deden echter ook hier hun werk en zij staakte na 34 zet ten de strijd. Een geweldig ge vecht hebben Corrie Vreeken (wit) en Erika Belle geleverd. Erg lang ging het gelijk op tot wit fou tief ruilde in het centrum. Erika Belle kreeg ruime kansen op de winst en die werden uitstekend benut. De derde prijs werd door drie speelsters gedeeld..Ada van der Giesen won van Mieke van Eist, die remise liet liggen, en Hanne- nieuwe takken van sport geen ruimte is. In 1988 zou honkbal op zijn vroegst in de plaats kunnen komen van één van de 21 bekende Olympi sche takken van sport. Op die mogelijkheid azen overigens ook tennis, tafeltennis en bad minton; sporten, die eveneens sinds kort het predikaat 'Olym pisch' mogen voeren. ke van Parreren liet Riek Spook struikelen, waardoor zij met Eri ka Belle op 7'/2 punten staan. De samenstelling van de ploeg voor de Schaakolympiade zal weinig problemen opleveren. Cathy van der Mije, Corrie Vreeken, Han neke van Parreren en Erika Belle lijken de meeste kans te maken. Ada van der Giessen heeft afge zien van deelneming. Eindstand: 1. Cathy van der Mije 9>/r, 2. Corry Vreeken 8lh; 3/5. Ada v.d. Gies sen, Erika Belle. Hanneke van Parreren 7lh\ 6. Jeanette Mulder 6V2; 7/8. Carla Bruinenberg en Cora van Gent 4 '/a; 9. Cochia Pluymert 3'/2; 10. Mieke van Eist 3; 11. Riek Spook 2V2; 12. Bepvan de Berg 1. Loting EC— toernooien op 11 juli BERN - De loting voor de eerste ronde van de volgend seizoen te houden Europese bekertoer nooien voor landskampioenen, bekerwinnaars en om de UEFA- beker, zal op 11 juli in Zurich (Zwi) worden gehouden. Dit heeft een woordvoerder van de Europese Voetbal Unie (UEFA) in Bern bekendgemaakt. De loting begint om een uur 's mid dags (Ned. tijd) in hotel Atlantis. ADVERTENTIE PROGRAMMA L.D.W.S.-TOERNOOI OM DE KLAAS HUNER-BOKAAL" Zondag 28 mei Zaterdag 27 mei 11.00 uur Kwartfinale 13.00-14.00 uur Zangeres zonder naam 14.30 uur Kwartfinale 11.00 uur Halve finale 12.00 uur Demonstratie parachute springen door „learus" 13.00 uur Wedstrijd om de derde plaats 14.00 uur Strafschoppen door Ruud Geels 15.00 uur Finale Dit evenement werd mede mogelijk gemaakt door LEIDSCH DAGBLAD N AKTIEVE KRANT!!!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13