Aanvallende voetballers worden heel zeldzaam Dusbaba wil niet op de bank zitten VanM; anegem op zijspc >or gezet? VRIJ-UIT De '22' van Brazilië Kromme pas TT TT üf' p t niet in systeem «fa i Noordwijk speelt eerst thuis DINSDAG 23 MEI 1978 SPORT PAGINA 11 Geen vuurwerk Ik leer het ook nóóit. Zaterdag avond toch maar weer, tegen beter weten in, bezuiden het tv-scherm gaan zitten in de hoop enig vermaak te ontle nen aan Oostenrijk - Neder land. Omdat er om tal van plekjes in het Oranjeteam voor Argenti nië nog gestreden moet wor den, verwachtte ik wel wat vuurwerk. Maar nee, geen voetzoeker te zienOp aanwij zing van Happel liep een ont zettende hoop Oranje-figuren elkaar op het middenveld te vertrappen, wat de nodige warrigheid in zowel aanval als verdediging met zich mee bracht. Het was geen eenmalig probeer sel, want Happel zei dat hij er succes mee in Argentinië hoopt te hebben, "en dan speelt volgend jaar de hele wereld dit systeem", aldus de Oostenrijkse magiër. De voetballerij heeft sinds 1945 een merkwaardige ontwik keling te zien gegeven. Ik heb het nog net allemaal meege maakt. Eens speelden we mooi en onbezorgd met twee backs, drie middenvelders en vijf (5) aanvallers. De spil toog ook nog vaak naar voren. Maar toen Nederland eind 1946 in Huddersfield met 8-2 door Engeland werd afgedroogd, ging die vrij en blij levende centrum figuur meteen het museum in. De stopperspil kwam, wiens enige taak het Door Ruud Paauw De vooruitgang ging daarna gepaard met ingewikkelde cijfercombinaties: 4-2-4, 4-3-3, 4-4-2 en wat al niet meer. Menigmaal zie je nu zwakke ploegen in uitwed strijden tegen sterke clubs manoeuvreren in de 9-0-1 formatie dus negen verdedi gers, nul middenvelders en één armzalige aanvaller), hoewel je dat systeem in geen voetbalhandboek terugvindt Nu gaan we, als de wereld Hap pel wil volgen, het midden veld nog verder volkieperen met spelers. Het zal er niet vrolijker op worden voor mensen zoals ik die voetbal len in de eerste plaats zien als lichtvoetig amusement en niet een door veldheren ont worpen stuk krijgskunde. Steeds verder wordt de aanval ler teruggedrongen. Hij gaat een heel zeldzaam dier wor den, als u het mij vraagt. Ik schat dat binnen tien jaar de Dusbaba: niet Brandts: wél Minder fortuinlijk waren Henk van Leeuwen en doelman Nico de Bree waardoor vrijdag de volgende 22 spelers in de DC-8 naar Mendoza krui pen: keepers: Schrijvers, Jongbloed, Doesburg; verdedigers: Suurbier, Krol, Rijsbergen, Hovenkamp, Wildschut, Van Kraay, Brandts; middenvelders: Poortvliet, Willie van de Kerkhof, Haan, Jansen, Van Hanegem, Neeskens, Boskamp; aanvallers: Rep, René van de Kerkhof, Rensenbrink, Nanninga, Lubse Het geval Dusbaba stond gisteren uitgebreid ter discussie. Ernst Happel, die zondagmiddag Rensenbrink en Dusbaba van Schiphol naar Brussel bracht, zei dat Dusbaba gedurende de reis niets had gezegd dat duidde op gevoelens van onlust. Rensenbrink: "Ik had met Boskamp én Dus baba afgesproken om in één auto naar Zeist te gaan. Maar Johnny kwam niet opdagen. Toen ben ik naar zijn huis gereden, maar hij wilde niet mee. Ik heb nog geprobeerd om hem op andere gedachten te brengen, maar hij bleef bij zijn mening". Happel ween "Aanvoerder Ruud Krol heeft hem vanuit Zeist gebeld. Dusbaba was boos, zei Ruud, ik zou hem een plaats in de basis hebben beloofd. Waanzin, ik beloof geen speler een vaste plaats". Het telefoonnummer van Dusbaba gedraaid. De vriendin van de Brusselse libero: "Ik geloof dat John het te lang vindt om vijf weken van huis te zijn. Zeker wanneer hij geen vaste plaats heeft in het elftal". Dusbaba dus afgeschreven als WK-klant. Evenals de zeer teleurgestelde Henk van Leeuwen. De spitsspelen "Dokter Kessel zegt dat mijn knie het wel houdt, maar Happel gelooft daar kennelijk niet in.' Happel ver telde me het slechte nieuws op weg van het trainingsveld naar de kleed kamer. Ik had liever gehad dat-ie me zondagavond even had gebeld. Nu heb ik voor niets lopen trainen de hele dag". Happel zelf: "De knie is nu fit. Maar onder druk geloof ik er niet in. De Bree heb ik zondag zelf willen bellen, maar hij was me net voor. Ik vond het 1 onzin óm hem helemaal van Brussel naar Zeist te laten komen". Nico de Bree zelf telefonisch: "Ik had het zien aankomen. Ik wist het toen Doesburg en niet ik mee moest naar Parijs". GER STOLK RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse bondscoach Coutinho heeft gisteren in Rio de 22 spelers bekend gemaakt die mee zullen gaan naar het wereldkampioenschap voetbal, dat volgende week in Argentinië begint. Het zij: Doel: Leao, Carlos en Perez. Verdediging: Toninho, Nelinho, Oscar, Abel, Amaral, Polozzi, Edinho en Neto. Middenveld en voorhoede: Cerezo, Rivelino, Batista, Chicao, Gil, Ze Ser gio, Reinaldo, Roberto, Dirceu en Mendonca. kop van de laatste gelijk een hertengewei in de hal van het KNVB-centrum in Zeist zal hangen. Moe Ik moet er eerlijk gezegd niet aan denken wat er gebeurt als Happels systeem algemene navolging krijgt. Al die trai ners, van Alphia tot Kagia, van LFC tot Warmunda scha kelen met z'n allen over van de counter (het huidige ziekte beeld) op het middenveldge- knoel. Oh, en de taal die ze daarbij gaan gebruiken. Ik word er alleen al bij de gedachte doodmoe van. De enigen die het waarschijn lijk wel zien zitten, zijn de op zichters van de velden. Ein delijk, eindelijk zal er het ge hele seizoen gras in de straf schopgebieden te zien zijn Daar staat natuurlijk tegen over dat die divisies in het centrum natuurlijk voor een macht kale plekken in de middencirkel gaan zorgen Maar ja, je kunt niet alles hebben. Leo LeoHoll heeft zaterdag een punt gezet achter zijn actieve voet balcarrière. Toen ik het be richt las, dacht ik: nu al? Want ik was even vergeten dat hij al veertien jaar op ni veau had gevoetbald. Zo vliegt de tijd. Leo Holl .afscheid van Met Leo stapt één van de beste en fijnste spelers van de laatste vijftien jaar in Leiden en om geving op. Ik hoor het bonds coach Arie de Vroet vorig jaar op de tribune in Spakenburg nog zeggen: "Hij mag dan niet meer de top van weleer bereiken, maar zeg me nu eens wie er, eenmaal aangespeeld, een bal zo goed kan afscher men als hij". Hij had zijn be denkingen, hij kon zo merk waardig dat hoofd laten han gen, maar als hij het op zijn heupen had, leverde hij flon kerende dingetjes af. Hij speelde een paar uitsteken de wedstrijden voor het Ne derlands amateurelftal en hij had stellig tot nog veel grotere hoogte kunnen stijgen als hij de beschikking had gehad, over een venijniger karakter. Ik kan mij niet herinneren hem ooit een vuile streek te hebben zien uithalen.Hij bleef voortdurend die hij was: een goede, zwierige en bovenal faire voetballer. Van dat type tref je er steeds minder aan. En daarom is het rot dat hij er mee is opgehouden. Allure Daar is me Noordwijk waratje toch nog afdelingskampioen geworden bij het zaterdag voetbal. Vrijwel het hele sei zoen was de ploeg onzicht baar en in de slotfase suizen ze ineens voorbij de clubs die zo lang de koppositie hadden: Quick Boys en IJsselmeervo- gels. Sneu voor de Katwijkers die al een aantal jaren naast de titel grijpen en dit seizoen van meet af aan de puntjes netjes bijeen sprokkelden. Uit opmerkingen in deze krant van Nico Kuyt (Quick Boys) heb ik begrepen dat hij het kampioenschap van Noord- wijk '"oneerlijk" vindt. Hij redeneerde een beetje als of het hier een renner betrof die de hele rit had geweigerd kop te doen en daarna van de vermoeidheid van anderen profiteerde om er op het ge schikte moment vandoor te gaan. De vergelijking deugt niet en ook Kuyts term "oneerlijk" niet. Ik zal niet beweren dat Noord- wijk een groots kampioen is (de ploeg heeft betere, regel matiger seizoenen gekend), maar het had in de beslissen de fase wél de kracht om door te stoten. Waar het Quick Boys aan schortte, was voor alles allure. Het had met te veel te genstanders moeite (zie het aantal gescoorde doelpunten: 30 in 26 wedstrijden). Het moest te veel ploeteren, het heerste te weinig. Om kampioen te worden heb je net iets meer nodig dan een regelmatige produktie. Misschien is het er in 1978179 wel: dat tikje meer lef, dat beetje meer allure. En die iets grotere schotvaardig heid Vilas Een van de aardigste tennis spelers vind ik de Argentijn Guillermo Vilas, met Borg en Connors de top van de we reldranglijst vormend. Waarom prefereer ik Vilas nou boven die andere twee? Omdat de Argentijn iets meer is dan alleen toptennisser. In terviews met Vilas leveren ook meer stof op dan met de ande- Onlangs sprak Robert Daley van de New York Times met Het succes op het tennisveld (Vilas heeft enkele miljoenen bijeen geslagen) heeft zijn le ven wel veranderd. Hij heeft het naar zijn zin, hoewel je in sommige zinnen zijn een zaamheid proeft: "Twee of drie keer per week moet ik di neren met mensen met wie ik contracten heb. Ik ontmoet lui die ik voordien nooit sprak. De vrienden die ik voordien had, gaan er in de eerste ron de uit en plotseling ben je al leen" Hij publiceert gedichten ("Mis schien slechte, maar met goe de bedoelingen"). Zijn eerste bundel beleefde drie drukken. Hij liet nog een vierde druk aanrukken en dat was net wat te veel van het goede. "Ik zit nu in mijn huis opge scheept met 5000 exemplaren en die stapel mindert maar heel langzaam". Beroemd te zijn amuseerd hem nogal. "Als je bekend bent, gaan de mensen je niet bekri tiserende doen je na. Als een beroemdheid rondloopt met een aap op zijn hoofd dan zeggen ze: ik vraag me af waarom hij met een aap op zijn hoofd loopt. Als een onbe kende hetzelfde doet, loopt hij de kans in het gekkenhuis te belanden". Kort en goed, een aardige man Brandts mag nu mee ZEIST - Nieuwe opschudding 'in Zeist, waar het Peyton Place rond Oranje gisteren werd uitgebreid met de afleve ring, waarin Johnny Dusbaba onwettig afwezig was. De PSV'er Ernie Brandts was degene wiens kansen er door keerden. Hoewel alom getipt als zekere 'afvaller', hoorde hij met 21 andere gelukkigen, die een WK-prijs wonnen. - 'K?P- - ZEIST - Bondscoach Ernst Happel heeft gisteren uitge breid van gedachten gewisseld met Willem van Hanegem. Het gesprek, waarvan de kromme later zei dat het niets om het lijf had gehad, vond plaats op verzoek van de Oostenrijker, die eveneens onder vier ogen praatte met Rep en René van de Kerkhof, Happel zelf sprak echter andere taal. Hij had Van Hanegem, zei hij, er nogmaals opgewezen dat deze er niet op moet rekenen, dat hij au tomatisch in de basisopstelüng staat, straks in Argentinië. de kleedkamer. De Hagenaar gaat niet Happel: "Dat nieuwe systeem is iets waarin ik voor honderd pro cent geloof. Zoals het echter in Oostenrijk werd toegepast, dat zinde me niet. Er zaten veel te weinig offensieve acties in opge sloten en ik wil dat daar verande ring in komt. In Wenen slaagden we er weliswaar in om de tegen stander uit zijn spel te krijgen maar zelf stelden we te weinig daden. Dat kwam met name omdat er te weinig werd gelopen. Ik studeer hard op een andere middenveld bezetting. Dat heb ik Willem ge zegd en ik vind dat hy daar recht op'heeft. Willem heeft te veel ver diensten gehad voor het Neder landse voetbal om hem iets der gelijks pas straks te vertellen. Ik wil niemand unfair behandelen en zeker Willem niet. Ik zou het vervelend vinden om straks te horen waarom vertel je me dat hier in Argentinië. ROTTERDAM - De eerste wed strijd tussen de afdelingskam pioenen in het zaterdagvoetbal, Noordwijk en ACV, zal zaterdag 27 mei op het terrein van Noordwijk worden gespeeld. Een week later volgt in Assen de return. Beide wedstrijden be ginnen om drie uur. Indien er na twee wedstrijden geen beslissing is gevallen, volgt op dinsdag 6 juni op het veld van WOG in Harderwijk een derde ontmoeting. Meerburg Meerburg, de kersverse kampioen van de Leids/Goudse competi tie, start vanavond al met de reeks wedstrijden die uiteinde lijk de Nederlandse (zondag)af delingskampioen moet opleve ren. De eerste tegenstander is Neerlandia. Het duel op het veld van de Zoeterwoudenaars be gint om 19.00 uur. Op 30 mei gaat Meerburg op be zoek bij Ultrajectum in Utrecht. DSK uit Haarlem komt dan op 1 juni op bezoek en de voorronde wordt besloten met het (uit)duel tegen Spartanen. Niet bang Happel is er niet bang voor dat Van Hanegem uit een en ander zijn conclusie zal trekken en beslist om alsnog thuis te blijven. De Oostenrijker "Van Hanegem had er alle begrip voor toen ik hem de gang van zaken, zoals ik me die voorstel, schetste". Maar als Willem het alsnog doet? De namen van de 22 worden toch vandaag aan de FIFA doorgege- Happel onwrikbaar "Dat doet Willem niet. Doet hij het tpch dan ga ik met 21 man naar Mendoza" Van Hanegem zelf hield staande dat hy hooguit vijf seconden met Happel praatte en dat je daaruit kon concluderen dat er weinig gezegd was, Saillant is verder nog dat Jan Zwartkruis, nu nog twee de man achter Happel maar straks tijdens de voorronden van de strijd om het Europese kam pioenschap de baas (dit jaar staan uitwedstrijden tegen Zwitser land en IJsland op het program ma) hardnekkig weigert te gelo ven dat Happel ten aanzien van zijn nieuwe systeem voet bij stuk houdt. Zwartkruis: "Happel wilde niet af gaan in de Prater, maar hij is ver standig genoeg om in te zien dat hij hier niet mee kan doorgaan." Knie In Zeist bekeek dokter Kessel gis teren nog de knie van Hoven- kamp, die zich onder druk uitste kend blijkt te houden, zodat dat het* goed nieuws was in het KNVB-sportcentrum, waar Johnnie Rep zich nog al had op gewonden over uitlatingen van Rene van de Kerkhof. De snelle rechtsbuiten had in een radio-in terview uitgeroepen, dat hy veel beter heeft gespeeld tijdens het afgelopen jaar dan Rep, die nu op zijn beurt weer kwijt wilde dat dat dan nog maar eens bewezen moest worden. Rep: "Die Van de Kerkhof doet er verstandiger aan om eerst na te denken voor hij wat zegt. Daar mee zou voorkomen dat er veel onzin wordt uitgekraamd". OP Sloj £7\J pgp cspsD

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11