Moordenaars Moro geven hun reactie Lezers schrijven Telefoonketen: goedkope en gezellige verzekering r- v 998,"> ItZw? Weer twee kinderen met polio Illegale plakkers gepakt ARRESTATIES IN RHODESIE Wijkcomités 1KB: niet optreden tegen wild plakken Bouwketen 19.95 11 J y\L MAANDAG 22 MEI 1978 ROME (Reuter) - De Rode Brigades in Italië hebben za terdag hun stilzwijgen na de moord op oud-premier Al- do Moro verbroken en gezegd dat zijn dood beschouwd moet worden als niet meer dan een eerste stap in een campagne om de staat te. vernietigen. ïn een communiqué noemden de Rode Brigades Moro's 'terechtstel ling' een 'daad van legitieme revo lutionaire gerechtigheid'. Het is 'niets anders dan het begin van een nauwkeurig doel ter destabilise ring, uiteenvallen en vernietiging van de staat'. Het communiqué werd gevonden na een telefonische tip aan het blad. II Messaggero. Hierin stond voorts; dat de Rode Brigades de politie bij de neus hadden genomen met twee valse sporen tijdens het zoeken naar de verblijfplaats van Moro. Het betrof de ontdekking van een 'schuilplaats' van de Rode Brigades in Rome die volgens het communi qué was 'geënsceneerd' en verder de mededeling dat het lijk van Mo ro in een bergmeer was geworpen. De politie is dagenlang bezig ge weest het meer en de omgeving te doorzoeken, maar vond uiteinde lijk niets. De Rode Brigades lieten tenslotte weten dat zij binnenkort bijzon derheden bekend zullen maken over het 'volksproces', waarin Moro UTRECHT (SP) - Bij twee jongens uit Vriezenveen en Elspeet zijn het afgelopen weekeinde ver lammingsverschijnselen gecon stateerd die er op wijzen dat ze waarschijnlijk polio hebben. Van de 22-jarige vrouw, waarvan werd vermoed dat ze polio heeft, is vast komen te staan dat ze in derdaad aan de ziekte lijdt. De vrouw heeft ernstige verlam mingsverschijnselen. In totaal staat nu van elf mensen vast dat ze polio hebben. Daar naast wordt nog eens van vier kinderen vermoedt dat ze aan de ziekte lijden. schuldig was verklaard aan 'm daden tegen het proletariaat waarbij hij 'ter dood was vero< deeld' LEIDEN - Zoals dat tegen woordig in de verkiezingstijd de gewoonte is geworden zijn ook vannacht weer zoge naamde illegale plakkers druk bezig geweest om overal in de binnenstad verkie zingsbiljetten aan te plakken. In verband hiermee heeft de Leidse politie vannacht rond- één uur op het Gangetje twee mannen aangehouden, te we ten een 29-jarige Leidenaar en een 25-jarige inwoner van Oegstgeest. Tegen dit tweetal is proces-verbaal opgemaakt, tevens is het materiaal waar mee zij hun illegale propa ganda uitoefenden in beslag genomen. Drs. W. Otterspeer conservator Acad. Historisch Museum LEIDEN - Drs. W. Otterspeer is in dienst getreden van de Leidse universiteit als conservator van het Academisch Historisch Mu seum. Hij volgt in die functie drs. R. E. O. Ekkart op, die onlangs elders een functie aanvaardde. Jongetje (6) gewond bij auto-ongeval LEIDEN - Een zesjarig inwonertje van Leiden is gisteren rond het middaguur met een hersen schudding en een gescheurde sleutelbeen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, na te zijn aangereden door een auto. Het jongetje stak de Churchill- laan over, maar hield daarbij geen rekening met een snel naderende auto. De automobilist trachtte uit alle macht remmende het jon getje te ontwijken, maar kon niet verhinderen dat hij hem met z'n auto schepte. SALISBURY (DPA) - In Rhodesiè zijn minstens 90 personen gear resteerd nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag in de neger- wijk Highfield, 15 km buiten Sa lisbury, bloedige gevechten wa ren uitgebroken tussen aanhan gers van bisschop Abel Moezo- rewa en Ndabadingi Sithole. Beiden zijn lid van de overgangsre gering. Pas in de loop van zaterdag kon de rust worden hersteld. Ongeveer 40 arrestanten zullen voor het ge recht worden gedaagd. LEIDEN - Fractievoorzitter Terlouw van D'66 was zaterdag in Leiden waar hij op een bijeenkomst van de adviesraad van zijn partij kritiek uitte op het beleid van het kabinet Van Agt. Maar omdat ons nog slechts 1 Va week scheidt van de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad was er alle reden voor de Leidse democraten om hun leider op weg naar de stadsgehoorzaal nog even door de Haarlemmer straat te pendelen voor het uitdelen van folders en het schudden van kiezers handen. Op de foto: Jan Terlouw met rechts van hem D'66-wet- houder Oosterman en links lijsttrekker Glaubitz. Blijkens de reakties in het Leidsch Dagblad van donderdag 11 mei is er behoefte aan verduidelijking van mijn uitspraken op 1 mei. Den Uyl heeft al vaker geconsta teerd dat politieke invloed alléén onvoldoende is voor maatschap pijhervorming. Er is ook veel in vloed van allerlei maatschappe lijke instituties en met name bij verzuilde koepelorganisaties. De rechtse partijen en vooral de con fessionelen oefenen door hun verbindingen met deze koepels veel behoudende tegendruk uit als links in de regering zit. Den Uyl heeft ook links opgeroepen aktiever te zijn in allerlei organi saties. Dit heeft niets te maken met infiltreren. Spaar me voor die partijen die vanuit het partijbe stuur bepalen wie in welke orga nisatie aktief moet worden. Een ontmanteling van die invloed heb ik graag. Waar het om gaat is het geluid van links. Het opkomen voor de zwaksten. Het spreiden LEIDEN - Als laatste politieke par tij die meedoet aan de gemeente raadsverkiezingen in Leiden pre senteerde de Internationale Kommunisten Bond onlangs haar aktieprogram voor de ge meente Leiden. Een programma dat overwegend geënt is op de landelijke propa ganda "Tegen gedwongen ont slagen, korter werken met be houd van vol loon, subsidies voor de VOS-begeleidsters, vrije abor tus, een gegarandeerd inkomen voor elke student op basis van het minumumloon, goede en betaal bare huisvesting voor alle jonge ren, betaalbare en leefbare nieuwbouw en renovatie, geen censuur op de muur, onbeperkte plakvrijheid op alle openbare ge bouwen, gratis creches, gratis bibliotheken, gratis reinigings rechten, gratis openbaar vervoer en gratis voorbehoedsmiddelen dicht bij werk en woonplaats." Dat zijn enkele van de ambitieuze punten uit het program waarin verder niet staat aangegeven hoe dat alles te bekostigen. De 1KB belooft dan ook niets, zegt het program. Centraal in de 1KB op tiek staat de vorming van een so cialistisch blok dat de strijd or ganiseert en dat de klassensa- menwerking van de PvdA en de FNV-top afwijst. Het 1KB wijst elke vorm van par lementarisme consequent af. Het socialisme komt volgens hen niet van het stadhuis en een zetel in de raad zeggen zij daarom primair te zullen gebruiken als propaganda- tribuno voor hun opvattingen. Een werkelijk progressief colle ge, wat het huidige college pro beert te zijn, zou volgens de 1KB serieus moeten werken aan het ook in de praktijk garanderen van het recht op vrije meningsui ting. Dat betekent dat er in de eerste plaats niet meer opgetre den moet worden tegen het zoge naamde "wilde of illegale plak ken." Een volgende stap zou moeten zijn, het aan alle linkse en arbeiders organisaties beschikbaar stellen van de groots mogelijke facilitei ten als het openstellen van ge meentelijke gebouwen voor ver gaderingen en bijeenkomsten en het beschikbaar stellen van druk- en stencilfaciliteiten. Overigens meent de 1KB dat geen enkel college van B en W. de strijd van de bevolking zelf kan vervangen. Wel kan een college de strijd van allerlei onderdrukte groepen en lagen ondersteunen, aldus de 1KB. Een van de belangrijkste, zo niet de belangrijkste prioriteit, noemt de 1KB het arbeidswerk en het daarmee verbonden vakbonds werk. van kennis, inkomen en macht. Soms ook dwars tegen PvdA- kopstukken in, als die daar on voldoende op hebben gelet. Alstjeblieft niet in de partij-pas lopen, zoals we dat bij sommige zich links noemende partijen In dit verband heb ik de wijkkorm- té's genoemd. Deze wijkkomité's zijn van groot belang bij de sprei ding van macht. Hun rol moet versterkt worden. Maar dan ook graag een aktieve inbreng van links. Om de komité's te verster ken. Daartoe heb ik mijn partij genoten opgeroepen. Om deze komité's niet over te laten aan rechts. Niet over te laten aan tra ditionele verzuilde belangen groeperingen met hun koepels. Het lijkt mij dat de wijkkomité's daar echt niet benauwd voor hoeven te zijn. Hans van Dam Cameliadal 17 LEIDEN In de rubriek "portret van een lijst trekker" heeft op 16 mei Hans van Dam een paar uitspraken ge daan op de onzindelijkheid waarvan ik graag even wil ingaan. Ik lees: "In de Pieterswijk komen we nu ruimte tekort om al onze bouwketen te kunnen plaatsen" Ja, het staat er inderdaad "al onze bouwketen". De lijsttrekker Van de PvdA moet me dan toch eens vertellen wat die drie woordjes betekenen. Heeft hij als wethou der aandelen in bouwonderne mingen? Of bedoelt hij gemeen telijke bouwketen? Of zijn het bouwketen van zijn politieke par tij? Wanneer ik in de Pieterswijk rondkijk, zie ik één bouwkeet en op de hoek van de Pieterskerk- straat en het Pieterskerkhof heeft die bouwkeet betrekking op de restauratie van een particulier huis. Ik zie steigers in de Pieters wijk, maar de enige steiger, die op kosten van de Gemeente is geplaatst, staat in de Nieuwsteeg. Is die ene steiger identiek aan "al onze bouwketen?" Wil de wet houder volhouden, dat de PvdA terecht mag steunen op restaura ties, die door particulieren en Stichtingen (dus niet de Ge meente) in de Pieterswijk wor den ondernomen te danken zijn aan zijn politieke partij? Wil zijn politieke partij volhouden, dat zij mogen bogen op uitwerking van gemaakte plannen, die op kilo meters papier zijn aangeboden, herhaald, overgeschreven en na vier jaar nog eens uit de kast zijn gekomen met alle al gemaakte fouten en onkundigheden alsof het nieuwe vondsten zijn? Zijn alle nota's misschien "al onze bouwketen", die over de Pie- terswijrt. zijn uitgestrooid? De constatering, dat het PvdA-pro- gramma omsierd wordt met een foto van bouwwerkzaamheden waaraan noch de partij, noch de fractie, noch de Gemeente be moeienis heeft, ondersteunt de vaagheid van de inhoud van dat programma. De constatering, dat socialisten "méér dan andere par tijen de neiging" hebben "om planmatig" te werk te gaan, zie ik aan mijn boekenkast. Plannen genoeg, maar waar blijft de uit werking? Die uitwerking ligt waarschijnlijk in "al onze bouw keten" die nergens staan. J. A. F. Doove Papengracht 34 LEIDEN LEIDEN - Mevrouw Korpers- hoek (65) is de centrale per soon in de telefoonketen waarmee het Dienstencen trum De Kooi enkele weken geleden is begonnen. Hoewel de cirkel van 10 alleenstaande bejaarden goed loopt, is de tweede nog niet helemaal rond. Veel bejaarden beseffen niet dat de telefoonketen een goed kope levensverzekering bete kent. Ze zien er het nut niet van in", zegt mevrouw Kor- pershoek" .Jonge mensen kij ken niet op een dubbeltje, maar voor bejaarden die ge leerd hebben zuinig met hun geld om te springen, kan zes tien cent per dag voor de tele foon al teveel zijn. Dat tele foontje hoeft maar kort te du ren: men hoeft alleen even na te gaan of alles in orde is. Elke morgen om negen uur bel ik de eerste van de lijst, die belt de tweede enzovoorts. De tiende sluit de keten met een telefoon tje naar mijMocht er iets aan 'Vorige week belde ik met eten vrouw van vierentachtigOp eens viel aan de andere kant van de lijn een stilte. Ik dacht meteen: daar is iets niet in or de. Ik naar haar huis, ze deed niet open. Gelukkig had ik naar huissleutel bij me, die kan men mij voor alle zeker heid geven als men daar prijs op stelt. Daar lag ze naast de telefoon: ze had een aanval van evenwichtsstoornis ge had" 'Ik ben met de keten begonnen omdat ik wilde boeten voor een dergelijke gebeurtenis in m'n jonge jaren. Ik was toen 27. Naast ons woonde een ou dere vrouw. Elke ochtend kwam haar zoon bij haar op de koffie maar op een gegeven moment moest hij een week op reis voor zaken. De eerste avond nog brak ze haar heup. Ze had drie dagen naast de tafel gelegen, zonder dat ie mand in de buurt op het idee was gekomen om te kijken hoe het met haar ging, ik ook niet Je leest wel in de krant dat ie mand een week dood in z'n flatje heeft gelegen, maar niet dat hij drie dagen lang ver geefs heeft geprobeerd over eind te komen. Dat laatste vind ik haast nog erger. Daarom ben ik in deze wijk bij alle oudere alleenstaan den langs gegaan en tien van 'Juist hier in de Kooi wonen enorm veel ouderen, omdat ze geen zin hebben om helemaal te verkassen naar een bejaar dencentrum in Leiden-zuid Leiden-zuidwestAls De Kooi en Noord ook eindelijk een ei gen bejaardencentrum kre gen, was de ergste nood over, maar zover is het voorlopig nog niet. Veel ouderen zouden ook best een beetje gezellig heid kunnen gebruiken. De telefoonketen biedt die gezel ligheid. Dan heb je eens ie mand die je elke dag goede morgen zegt. Ook 's avonds komen we geregeld bij elkaar "Het Rode Kruis heeft al 60 ke tens in het hele land. In Leiden is de Nederlands Christelijke Vrouwenbond bezig met de opzet van nieuwe ketens. Ik hoop maar dat meer bejaar den er het nut van gaan in- Maak het u gemakkelijker met dit lichtgewicht strijkijzer. Kompleet uitgerust met 2 m snoer, kontrole lampje en instelbare warmte. HOOVER stofzuiger 600 watt. De ideale gezinsstofzuiger met slang, hulpstukken en stalen zuigbuizen 149,- Faber Rossinie Wie wordt niet enthousiast over de prachtige houten omlijsting van dit Faber raspaard met kolenvuur en dubbelbrander en de unie ke Faber 3 jaar garantie. Van 1897.- na korting inruil FABER CASTEL 1398,- Pelgrim fornuis Het nieuwste model uit de Fabercollectie. Speciaal voor het oud-Hollandse in terieur van 1676,- na korting inruil *1145^ SIEGLER 8000 kcal. met ventilator, dus een ideale vloerwarmte in üw hele kamer. Van 1398,- .895,- INDESIT 275 UTER 4 ster koelkast de Luxe Nu 449,- 699.-^/ y Wa Wath-mlnute. Ideaal voor de tussendoor was|es van 1) kg droog wasgoed. Is zuinig met energie- en waterverbulk. Van 189,-voor 129,-. Alles voor de openhaard Haardstellen Blokkenbakken enz. enz. Tevens een zeer grote kollektie schljnvuren en vuurkorven Desnoods op maat voor u gemaakt HAARDSTEL' nu vanaf VJB9,- i^^Stoomstrijkijze^^e^ speciale uitsparing om gemakkelijk langs knopen te strijken Konfortabele handgreep. Faber Rhodos 8000 kcal. met kolenvuur dubbelbrander van 1508.- Na inruil f MARIJNEN 100r\ een goede volautomatische wasautomaat met BlO-was en centrifuge van een topmerk Van 879 - nu 599.- SIEGLER Schouwvuur met ven tilator 7200 kcal. met thermostaat en een gezellig houtblok- vuur. In zijn bronzen kleur en stijlvolle vorm het hart verwarmende middelpunt van uw kamer. Van 1315,- q AC .Na inruil O Dj" éTIM—Tffl i 3istro 83 Grill+draaispit compleet met ruit thermo staat en lade en ovenlicht in donkerbruin van 875.-. nu 799,- Onze prijs 16.95

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9