Ontreddering na vlucht uit Zaire Mantano. 252.40 VIER DODEN BIJ AANSLAG OP ORLY Conferentie over zeerecht eindigt zonder resultaat Narita officieel geopend GEËVACUEERDEN UIT KOLWEZI IN BRUSSEL Succes voor Sadat Want twee veertig is genoeg voor kwaliteit. Als je liever met smaak rookt. MAANDAG 22 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 Gemaskerde demonstranten lopen weg, nadat zij een politievoertuig met benzinebommen hadden bestookt tijdens de opening van het nieuwe vliegveld bij Tokio. Onder bewaking van 14.000 TOKIO (Reuter) - Tokio's nieuwe internationale luchthaven bij Narita is za terdagmorgen, twaalf jaar te laat, geopend met een korte, zwaarbewaakte plechtigheid, die slechts door één minister werd bijgewoond. Duizenden manschappen oproer politie waren rond het vliegveld verzameld uit vrees dat op de val reep nog radicale demonstranten een actie zouden ondernemen om de opening alsnog te voorkomen. Duizenden demonstranten verza melden zich in de omgeving van het vliegveld om in de loop van de dag een protestbijeenkomst te houden. De luchthaven van Narita heeft 2.6 miljard dollar gekost en was ja renlang het mikpunt van felle strijd door linkse Japanse groe pen. Vijf mensen verloren het le ven en 8000 raakten gewond in zware gevechten tussen zwaar bewapende oproerpolitie en even zwaar bewapende radicale Ja panners. Enkele uren voor de officiële ope ning werd het Japanse luchtver keer in ernstige moeilijkeheden gebracht door een van de ge welddadigste protestorganisa ties, de witgehelmde Tsjoekakoe (centrale kern). De radicalen eis ten de verantwoordelijkheid op voor het doorsnijden van een on dergrondse verbindingskabel die Tokio's luchthaven Haneda ver bindt met het centrum voor luchtverkeercontróle. Alle bin nenlandse vluchten moesten worden afgelast en de internatio- man oproerpolitie nale vluchten werden met behulp van noodapparatuur binnen- en buitengeloodst. Demonstranten vielen later bij het juist geopende vliegveld met benzinebommen de oproerpoli tie aan. Volgens de politie wier pen 40 gehelmde extremisten ongeveer 75 molotov-cocktails naar de politie bij een ingang van de zwaar bewaakte luchthaven. Het kwam tot een korte vechtpar tij waarbij de politie vier demon stranten arresteerde. Na de offi ciële opening landden gisteren de eerste vliegtuigen op Narita. Als eerste landde een vrachtvlieg tuig van de Japanse maatschap pij JAL uit San Francisco. Te genstanders hadden nog getracht een landing tegen te gaan door het oplaten van grote ballons en vliegers in het verlengde van de landingsbaan, maar de vlieger zette zijn vliegtuig zonder moei lijkheden aan de grond. Later volgden nog enkele vrachtvliegtuigen waarna als eer ste passagiersvliegtuig een toe stel van de JAL met 82 passagiers uit Frankfort op Narita landde. Inmiddels hadden zich nog onge veer 2500 tegenstanders ver schanst in zelfgebouwde forten en hutten rond de luchthaven. Gedurende de nacht haalden ex tremisten een grote elektrici- teitsmast neer waardoor een deel van de bevolking van Narita zon der stroom kwam te zitten. De grote politiemacht van 14.000 man, die zaterdag op de been was om ernstige moeilijkheden tegen te gaan, was gisteren tot de helft teruggebracht. Nog 7.000 man zorgden voor de beveiliging van het vliegveld en de nabij gelegen radar-en verbindingsinstallaties. BRUSSEL (SP/DPA) - "Er kwam een Vlaams jongetje bij het ziekenhuis aanlopen. Noerremans heette die. Vuil, hongerig en overstuur. Hij ver telde huilend dat hij 's nachts niet kon slapen omdat zijn broertje onthoofd op bed lag. Vader was zondag al gestorven. Ze hadden zijn arm afgeschoten. Vader had hem nog snoepjes gegeven en gezegd dat hij eigenlijk niet hoefde doodgaan. Maar er was geen dokter". Louis van der Meer die ons dat vertelt, komt oorspronkelijk uit Delft. Hij was de eerste Nederlander die wij gistermiddag op de luchthaven Zaven- them bij Brussel tussen de uit Kolwezi komende vluchtelingen aantrof fen. Electrotechnicus. Getrouwd met de Parisienne Jacqueline. Zoontje Johnny is zeven jaar. Van der Meer zat bijna tien jaar in Zaïre Hij gaat niet terug. "De opstande lingen hebben bereikt wat ze wil den. Door de mijnen te vernielen raak je de economische slagader van Zaïre, zodat de economie nu totaal in elkaar stort". Van der Meer vertelt intussen hoe de zwarte opstandelingen het jon getje behandelden. Toen ze hoorden dat er bij hem thuis en kele lijken lagen stuurden ze het 'ventje terug om de horloges en de portefeuilles van die mensen op te halen. Van der Meer en alle anderen die wij spraken hebben totaal mets gemerkt van Cubaanse hulp bij de inval. Toch houdt het Zaïrese staatspersbureau vol dat daarvan wel degelijk sprake is geweest. Hy vertelt van twee huizen waarin de lijken van meer dan 40 blanken opgestapeld liggen. "Die mensen zijn vorige week zondag al geëxecuteerd. De opstandelin gen noemen zich marxistische Katangezen. Zij spreken elkaar aan met kameraad. Sommigen bleken overigens niet te kunnen lezen". Van der Meer "Vorige week zater dag rond zes uur hoorde ik schie ten. Vanaf dat moment konden wij ons een week lang niet meer veilig op straat vertonen. Maan dag kwamen er soldaten aan de deur. Wij moesten met onze ar men omhoog staan. Ze wilden eten èn bier. Toen ze volgegeten waren vertrokken ze en omdat Johnny slechter werd vluchtten wij naar het ziekenhuis. Daar kwamen ze mij later weer opha len. Ik moest naar mijn woning waar ze alles uitsleepten, tot zelfs de vuile was toe" Muiterij Op dat moment, aldus Van der Meer, was ook de Zaïrese bevol king massaal aan het muiten ge slagen. "Winkels werden open gebroken en iedereen vocht voor wat hij kon bemachtigen. De electriciteitsinstallaties en de wa terleiding werden onklaar ge maakt. Intussen werd er dag en nacht gevuurd. De grote mijnen waar iedereen in Kolwezi werkt en waar de economie van het hele land zo'n beetje op drijft, zijn voor vele maanden onklaar ge maakt". De Vlaming Maurice Bruyland zit al 33 jaar in Belgisch Kongo en ADVERTENTIE V.V.D. afdeling Rijnsburg organiseert grote verkiezingsavond op maandag 22 mei om 20.15 In de tuinbouwschool te Sandt- laan 96 te Rijnsburg. Gastspreker: Haya van Someren Gratis toegang ledereen is welkom. ontpopt zich als een ouderwets koloniaal. "Die communisten hebben precies bereikt wat ze wilden. Alles is kapot en veel blanken zullen niet terug durven. Ik ga mijn limonade- en dranken- fabriek zo gauw mogelijk weer openen. Ik hen vandaag 66 ge worden, maar laat me door die zwarten geen schrik aanjagen. Driekwart van de mensen waar mee ik zojuist uit Zaïre kwam wil niet terug, zeggen ze. Dat willen die rooien precies. Nu de econo mie in elkaar zakt kan president Moboetoe zich niet lang meer handhaven. Jullie in Europa kunnen je gewoon niet voorstel len hoe die zwarten tegen de blanke bevolking tekeer zijn ge gaan. Ze zaten allemaal onder de drugs, de hennep en dan moor den ze er altijd op los" Ook op de zwarten dus? "O ja, maar zwarte lijken tellen wij nooit. Dat zijn geen mensen, er ger nog dan dieren. Vooral als ze onder de hennep zitten. Er moe ten honderden zwarten gedood zijn. Hoeveel zullen we nooit we ten. Zwarte doden worden niet eens geteld". Bruyland is eige naar van een drankenfabriek waarvan de manager onder zijn ogen door de opstandelingen werd vermoord. 'Hij had de soldaten voesel gege ven. Daarna dwongen ze hem naar de schuur te gaan waar de arbeiders 's nachts slapen. Toen hij er bijna was schoten ze hem neer. Dat was 's middags om drie uur. 's Nachts stierf mijn mana ger en 's morgens heb ik hem in de tuin begraven. Ik ben zaterdag door de Fransen bevrijd. Onder weg naar het vliegveld zag ik zo'n 25 blanke lijken liggen. Ook van vrouwen ja" De verhalen die de teruggekeerde vluchtelingen vertellen ver schillen onderling nogal. Zo zegt iemand dat er nooit om Kolwezi is gevochten. "Op die bewuste za terdag zat de stad ineens vol met Katangezen die elkaar met kame raad aanspraken". Hij beweert verder dat het vooral de soldaten van premier Moboetoe zijn ge weest die er op los moordden. Ze zouden dit hebben gedaan om de opstandelingen daar later de schuld van te kunnen geven. Aan de andere kant schijnen ook sol daten van Moboetoe naar de op standelingen te zijn overgelopen. Zelf beweerden de Katangezen dat ze met drie- tot vierduizend 'man waren. Zodra zij hoorden dat de Franse para's in aantocht wa ren begonnen ze zich terug te trekken. Pers monddood De Belgische regering is er de hele week in geslaagd om elke krant of iedere journalist die naar de voormalige kolonie wilde reizen tegen te houden. Zaterdag glip ten er twee journalisten mee in een toestel dat van Brussel naar Kinsjasa vloog, maar gisteren stonden ze alweer sip op Zaven- them te kijken. Persoonlijk in grijpen van de Socialistische mi nister van Buitenlandse Zaken Simonet had een streep door hun plannen gehaald. JERUZALEM (AFP) - Vijf gezin nen van de Israëlische religieuze EG-Steun beweging Goesj Emoeniem heb ben zich gisteren gevestigd in Tapoea in het noorden van de westelijke Jordaanoever, zo is door gezaghebbende bron in Je ruzalem meegedeeld. door weg te blijven en een ver trouwelijke samenkomst van de. EG-ministers van Buitenlandse Zaken op het Deense eiland Fue- nen, dit weekeinde. De Franse minister van Buiten landse Zaken Louis de Guirin- gaud kreeg op die bijeenkomst de instemming van de aanwezige EG-partners met het snelle op treden van de Franse parachutis ten van het vreemdelingenle gioen, nadat de Franse minister anderhalf uur lang over de opera tie had verteld. België, aldus de Franse minister, heeft met de inzet van troepen gedraald, omdat het niet wilde worden beschuldigd van inmen ging in een burgeroorlog. Maar naar Franse overtuiging moest de interventie snel geschieden om nog enig effect te kunnen heb ben. CAIRO (UPI) - De grote meer derheid van de bijna tien miljoen kiesgerechtigden in Egypte heeft gisteren bij een referendum instemming be tuigd met de maatregelen die president Sadat van' Egypte wil nemen om zijn tegenstan ders van links en rechts in te tomen. Uit de eerste onvolledige tellin gen bleek dat ruim 90 procent .ja" had geantwoord. Al te kritische journalisten zul len onder de maatregelen van de Egyptische president ook op straffe beperkingen kun nen rekenen. Doel is politici en pers „de weg naar de de mocratie" te doen volgen. De maatregelen houden onder meer in dat niemand een openbaar ambt mag bekleden of journalistiek werk mag verrichten wanneer zijn ideologie in strijd is met de religieuze bepalingen. Even min mogen zij dat die nog tij dens de monarchie voor 1952 maar ook tot 1971 „tot corrup tie van het politieke leven hebben bijgedragen" en daarvoor zijn veroordeeld. Ook degenen die wegens een ander vergrijp tegen ,de een heid van het vaderland' voor de rechter zijn verschenen mogen niet meer in de poli tiek werken. Louis van der Meer uit Delft met zijn zoontje: gruwelen in Zaïre. PARIJS (AFP/Reuter) - Een com mando terroristen heeft zater dagmiddag op de Franse lucht haven Orly, bij Parijs, een vuur gevecht geleverd met Franse po litiemannen en Israëlische vei ligheidsfunctionarissen. Tijdens de schietpartij, die bijna een hall uur duurde, werden de drie over vallers gedood. Een Franse poli tieman werd dodelijk getroffen Verder liepen drie agenten er drie passagiers, allen Fransen, verwondingen op. Zij verkerer niet in levensgevaar. Een groep die zich "zonen var, zuid-Libanon" noemt heeft gis teren de verantwoordelijkheid voor de overval opgeëist. In een verklaring zegt de groep dat de aanval was gericht tegen Israëli sche officieren die verondersteld werden het El Al-vliegtuigje te Ooggetuigen van de aanslag van za terdag zeiden dat de terroristen waren ontdekt door Israëlische veiligheidsagenten toen zij naar de wachtende passagiers liepen. De Israëliërs trokken onmiddel lijk hun wapens toen de terroris ten hun automatische pistolen uit hun tassen haalde. Direct hierna kwamen ook de Franse politie mannen in actie. Het luchtverkeer op Orly, dat na de schietpartij was gestaakt, werd na enkele uren hervat. ADVERTENTIE Het Franse militaire optreden in Sjaba heeft tot verschil van me ning tussen Parijs en Brussel ge leid. De Belgische minister Si monet heeft die indruk versterkt GENEVE (Reuter) - Een twee maanden durende zitting van de zeerecht conferentie van de Ver enigde Naties in Genève is zon der noemenswaardige resultaten geëindigd met een ruzie over de vraag wanneer zij weer bijeen zou moeten komen. Regeringsfunctionarissen uit 142 landen besteedden het grootste deel van de laatste dag aan het samenrapen van de stukjes voortgang die geboekt waren teneinde een basis voor verdere bespreking op hun volgende zit ting te vinden. Daarna discussieerden de delega ties tot laat in de nacht over de datum van de volgend-» bijeen komst. Afrikaanse staten wilden in augustus weer confereren maar enkele Latijnsamerikaanse landen pleitten voor een hervat ting in februari of maart volgend jaar. Een schorsing voor onderling overleg bracht geen overeen stemming en tenslotte spraken de afgevaardigden zich in een ge heime stemming met 51 tegen 46 stemmen bij 12 onthoudingen uit ten gunste van augustus. Een van de belangrijkste terreinen waarop ter conferentie geen overeenstemming kon worden bereikt was het soort stelsel dat nodig is om de hulpbronnen van de diepzeebedding boven natio nale rechtsgebieden te exploite- Industriële en ontwikkelingslan den blijven diep verdeeld over de vraag hoe de rijkdommen van de zee, vooral de mineralenrijke bronnen op de oceaanbodem ge deeld moeten worden. De jongste bijeenkomst, de zeven de sedert het overleg vijf jaar ge leden begon, was door de meeste afgevaardigden gezien als een van beslissende betekenis. Maar een slechte start - de eerste drie weken werden verspild door een twist over het voorzitterschap van de conferentie - en de inge wikkeldheid van 142 verschil lende standpunten maakten dat de bijeenkomst niet van de grond kwam. Enkele optimistische afgevaardig den zeiden dat er nog een of twee zittingen nodig zouden zijn om een conventie over het gebruik en de exploitatie van de oceanen door de mens te bereiken. Maar een belangrijke Amerikaanse af gevaardigde deelde mee dat het onrealistisch zou zijn binnen vijf jaar een conventie te verwachten. De aanval was "de eerste van eer reeks represailles na de Israëli sche aanval op zuid-Libanon", aldus de verklaring die aan hel Franse persbureau was gezon den. Of het drietal meer medeplichtigen had is nog steeds niet zeker. In de verwarring was aanvankelijk ge zegd dat twee of drie overvallers waren gevlucht en zich in een toiletruimte hadden verschanst. De politie wierp daar traangas granaten naar binnen en drong tenslotte de toiletten binnen Daar bleek echter niemand te zijn. De politie sloot onmiddellijk alle uitgangen van het vliegveld af en kamde het complex uit. Tol dusver heeft zij echter geen ver dachten gevonden. Nadat de terroristen waren uitge schakeld vond de politie op hun lijken handgranaten en kneed- bommen. De aanslag was de derde die de af gelopen jaren op Orly werd ge pleegd. Op 13 januari 1975 pro beerden drie terroristen een vliegtuig van El Al op te blazen. Hun opzet mislukte en zij namen tien personen in gijzeling. Bij de overval liepen twintig mensen verwondingen op. Na twintig uui onderhandelen kregen de terro risten toestemming naar Bagdad te vertrekken en lieten zij hun gij zelaars vrij. Een week eerder hadden terroristen geprobeerd een vertrekkende Boeing van El Al met raketten neer te schieten. De raketten troffen echter een Joegoslavische DC-9, waarin 3 gewond raakten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7