Genesis blijft boeien Schoonmaakacties in de Merenwijk Zakennieuws Leidse Groenoordhal tot de nok gevuld Maredijk kiest voor voorrang voetgangers- iesltt&Cl MAANDAG 22 MEI 1978 LEIDEN ^■1Bi i groep "Genesis" in de Groenoordhal. LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagavond, tijdens het concert van de popfor matie Genesis in de Groenoordhal, ruim 180 bonnen uitgedeeld aan fout- parkeerders. Waarschijnlijk was de prijs (f 1.25) om te mogen parkeren op het terrein van de Groenoordhal voor een deel van de automobilisten onder de 11.000 bezoekers van het concert te duur. Volgens de Leidse politie was er op het terrein van de Groenoordhal voldoende parkeerruimte over. Reden waarom de foutparkeerders in straten in de buurt onverbiddelijk op de bon werden geslingerd. Later op de avond, na afloop van het concert, heeft de po litie nog assistentie verleend op het NS-station maar er deden zich daarbij geen on geregeldheden voor. LEI DEN-La ten we heel eerlijk zijn Voor het geluid hoefje niet naar een popconcert te gaan. Thuis, met twee kanalen stereo of vier kanalen quadrofonie op je kop telefoon hoor je alles kwalitatief veel beter. De vele duizenden, die zaterdag avond de Leidse Groenoordhal bevolkten kwamen daarom voor de welhaast unieke combinatie van "sound and atmosphere"Ze kwamen niet bedrogen uit, want "Genesis" verzorgde een eenma lig concert, dat om acht uur begon en tot elf uur duurde. Zonder supporting-act"waardoor de bandleden Tony Banks (key- bords), Philip Collins (drums, zang) en Mike Rutherford (basgi taren) zich verplichtten drie uur achter elkaar de tot de nok gevul de Groenoordhal te boeien. Dat bleek moeiteloos te lukken, zodat een oorverdovend fluitconcert op steeg, toen Philip Collins het laat- aankondigde. On middellijk werd deze litanie van geluid overgenomen door een massaal gescandeerd "We want more", waaraan "Genesis" wel gehoor moest geven. Na het vertrek van de getalenteerde Peter "Show Me The Way" Ga briel, vreesde het grote legioen fans aanvankelijk voor de ineen storting van de band. Maar met "A Trick of the Tail bewezen Tony, Philip en Mike, dat het ge luid van Genesisook zonder Gabriel te prolongeren was. "Ge nesis" maakt tegenwoordig fre quent gebruik van de ritmische kwaliteiten van ex-Zappa drummer Chester Thompson, die steunend op een jarenlange "Mothers-ervaring" meehielp het fantastische live-album "Seconds Out" te maken. Zaterdagavond speelde Genesisopvallend veel nummers van haar meest recente elpee "..And then there were three". De titel van deze elpee spreekt voor zichzelf. Vooral "Burning Rope" (van Tony Banks-arr), maakte erg veel in druk. Daarnaast werd ook met veel inzet en grote muzikale klas se het onnavolgbare "Say It's All right Joe" (Mike Rutherford) ge bracht. Op dat ogenblik was de hal vrijwel geheel in duisternis gehuld, tegen het dak van de voor dit soort concerten bij uitstek ge schikte Groenoordhal speelden vijf groene lichtstralen hun gril lig spel, terwijl honderden aan stekers voor een uiterst sfeervol haast macaber lichteffect zorg den. Op het ogenblik, dat de tien tallen schijnwerpers, volgspots, en lichtbakken hun verblindend licht weer op het podium richtten zag het publiek een geëngageerd spelend "Genesis", vele malen zichzelf visueel herhalend in enorme spiegels, die boven de po diuminstallatie beweegbaar wa ren opgehangen. Rookeffecten completeerden de show van deze superformatie. "The Cage" (van "Genesis Live And The Lamp Lies Down On Broadway") deed vele fans waarschijnlijk, in nostalgie terugdenken aan de Gabriel-sta- ge-show met z'n vele kleurige kos- tumes en maskers. Het lijkt er sterk op, dat "Genesis" zaterdag avond nadrukkelijk bewezen heeft ook zonder Gabriel overeind te blijven. Hoewel "Seconds Out" en "Wind Wuthering" dat ei genlijk in de studio al bewezen hadden, lijkt de waanzinnige show van het afgelopen weekend alle ruimte voor twijfel wegge nomen te hebben. Dat "Mojo" voor de Leidse Groenoordhal heeft ge kozen als locatie voor dit eenma lige concert, bewijst de belangrij ke plaats, welke deze hal in de landelijke keten van concertzalen en -hallen inneemt. Een machtig concert zonder agressie en een, door levensgrote opgehangen doeken in de hal, goede akoestiek. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De bewoners van het Maredijkkwartier mochten zaterdag kie zen hoe zij hun buurt in de toekomst graag zouden willen zien. Onder het motto "wie van de drie" kon keuze worden gemaakt uit een drietal plannen, die door de actiegroep "Maredijk groen en veilig" waren ont worpen. De groep had in één van de zijstraten van de Maredijk een officieel stemlo kaal ingericht, waar de bewoners hun stem uit konden brengen. Dat gold niet alleen voor de ouderen, ook het jonge publiek kon met een kinder stembiljet kiezen uit de drie plannen. Het voetganger-heeft-voorrang- plan bleek bij de bewoners het meest aan te slaan, een plan met de meest verregaande voorstellen. Naast het "orde-op-zakenplan" en het "knelpuntenplan" moeten voor zieningen zoals parkeervakken, het op vele plaatsen éénzijdig parkeren en meer groen in de vorm van bomen, perken en bloembakken het Maredijkkwartier tot een waar voetgangersgebied maken. Iedere kiezer kon na het binnentreden van het stemlokaal de buurtplan- nen op vergrote schaal bezichtigen. Een professionele fotoreportage maakte duidelijk welke problemen zich dagelijks rond de Maredijk voordoen. Foto's van "vreemdparkeerders". "Kinderen in de knel" en "poep op de stoep" gaven een goede indruk waarom de actie op touw was gezet. Op straat werden pannekoeken gebakken en er kon wat gedronken wor den bij een "Saloon" kraam. Ook was een rommelmarkt aanwezig, met spullen die huis aan huis waren opgehaald. De kinderen mochten naast straattekenen ook kijken naar een poppenkastvoorstelling. De Aloëlaan, waar al deze activiteiten plaatsvonden, is die dag voor ale het doorgaande verkeer gesloten geweest. De aanblik van de hierdoor ont stane wandel-speelstraat bood een voorproefje hoe het daar in de toe komst uit kan gaan zien. De buurtgroep zal binnen de kortst mogelijke tijd het "voetgan- ger-heeft-voorrangplan" aan burgemeester Vis overhandigen. Foto: De enquête werd omlijst met een aantal festiviteiten. Burgemeester opent de Morsstraat LEIDEN - Donderdag zal de Mors straat, die in april al voor het ver keer werd opengesteld, officieel geopend worden door burge meester Vis en zijn echtgenote. Dat gebeurt om één uur, waarna er tot negen uur 's avonds een straatmarkt met muziek van boe- renkapel de Burcht en diverse spelattracties door de winke liersvereniging en het wijkcomi- tee georganiseerd zijn. De straat zal dan voor het verkeer zijn afge zet. Aan de vooravond van de opening, woensdag, zal dat ook het geval zijn. Van acht tot tien uur 's avonds is er dan een Majoretten- festival met medewerking van de Burcht, Concordia, de Francis- cusband, de R.K. Harmonie en opper-spreek-stalmeester van Swift: Wim van Duivenbode. ADVERTENTIE PieterslAcademie- wijk De Vereniging voor Pieters- en Academiewijk houdt van avond een ledenvergadering in het Rehoboth-gebouw aan het Rapenburg 10. Op de agenda voor deze vergade ring staat onder meer de commentaren op het concept- verkeerscircidatieplan en het concept-structuurplan voor de binnenstad. Verder zal overlegd worden over de wen selijkheid van wijkraden of wijkorganen. Tenslotte vin den er bestuursverkiezingen plaats. Aanvang 20 uur. Noorderkwartier In de speeltuin Noorderkwar tier werd afgelopen zaterdag een kermis gehouden, met at tracties als rad van avontuur, touwtjetrekken, ballengooien en dergelijke. De kermis werd georganiseerd om gelden bij een te brengen voor de bouw van een nieuwe glijbaan. De oude die er al vele jaren staat is afgekeurd en een nieuwe gaat een bedrag van ongeveer 20.000 gulden kosten. JOVD-beroep De onafhankelijke liberale Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie heeft een beroep op vertegenwoordigers van PvdA, CDA, WD en D'66 ge daan om na de verkiezingen in Leiden te komen tot een college op een zo breed moge lijke basis. Volgens de JOVD mogen de kleine partijen niet bij voorbaat uitgesloten wor den van medewerking Op Eigen Wieken. In het wijk-buurtcentrum 'Op Eigen Wieken' wordt morgen avond een politieke forumdis cussie georganiseerd die spe ciaal gericht is op de Slaagh- buurt.Aan de orde komen on der meer de huisvesting, sport- en spelvoorzieningen, let buurthuis en de verkeers veiligheid. In het forum zullen z.tting nemen D. Tesselaar (PvdA), L. Beijen (PPR), H. hagen (CPN).K.Walle (PSP), J Cozijn (1KB). De vertegen woordigers van CDA, WD en D66 zijn nog niet bekend, Amvang kwart voor acht. Duivensport PV Leiderdorp' hield een con- coirs met 174 duiven vanuit St.Ghislain. De uitslag was: I. I.C. Knijnenburg, 2. W. de Roode, 3. M. Reijerse, 4. P. Slcos, 5. R.G. Slikkerveer, 6. H. var Laar, 7. W. de Haas, 8. Th Hairaken,9. B. van Vliet, 10. F. Hoogervorst. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO-CASIO-CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Wethouder Waal (Stadsontwikkeling en Verkeer) onthulde zaterdag middag een gedenkplaat met de volgende tekst: "U betreedt 't eerste woonerf gemaakt door Heruer, Bontje, Otgaar, Van Rijn en Cave op 20 mei 1978 door wethouder Waal geopend. De bewoners zijn er blij mee". De i zijn die van de straatmakers, die eraan gewerkt hebben. LEIDEN - Zaterdagmiddag was het eindelijk zover. Met veel geknal van vuur werk en de onthulling van een voor Leiden nieuw verkeersbord, opende wethouder Waal (ruimte lijke ordening) het eerste echte Leidse woonerf in de Mariënpoelstraat. Het woonerfbord is niet zomaar een nieuw verkeersbord. Achter dat bord is het zo'n beetje de omge keerde wereld. Tenminste, ver geleken bij wat we normaal ge wend zijn, zoals lange rechte stoepen, met rijen geparkeerde auto's en autoverkeer dat overal voorrang heeft. Op het woonerf in de Marienpoelstraat hebben de voetgangers voorrang. Aan de hele inrichting van de straat kun je zien datje niet met een gewone straat te maken hebt. Het verschil tussen rijbaan en trottoir is ver vallen. Een woonerf betekent niet dat de auto er niet langer mag komen, maar wel dat de auto er niet lan ger de baas is. Een woonerf heeft een duidelijke ingang en een dui delijke uitgang waar borden bij staan. Als een automobilist het woonerfbord in de Marienpoel straat passeert komt hij kinderen tegen die weer op straat mogen spelen. Er is een gevarieerde be strating en er staan speelrekken, KNALLENDE OPENING WOONERF bankjes, bloembakken en bo men. De auto mag er wel komen maar zal stapvoets moeten rijden. Brommers en fietsers ook. Par keren mag alleen waar een P op straat is geschilderd. Wethouder Waal vond het een be langrijke dag voor Leiden: "In de Merenwijk zijn wel straten die qua karakter overeenkomen met een woonerf, maar dit is toch het eerste woonerf in één van de oude wijken van Leiden. In de eerste maanden zal het daarom wel druk worden met al die Leide- naars die komen kijken", aldus de wethouder. De Mariënpoelstraat zal niet het enige Leidse woonerf blijven. Wethouder Waal zei dat de Uiter stegracht de tweede straat achter een woonerfbord zal worden. Maar de bewoners van de Ma riënpoelstraat blijven wel de eer ste Leidenaars die in een speelse re straat wonen. Daarom was er de hele dag veel plezier en vertier met kraampjes, kinderspelen, muziek en een open maaltijd voor de bewoners. Een echt straatfeest waar iedereen de ruimte had. Er is wel wat veranderd. LEIDEN - De grootscheep se schoonmaakactie in en rond de flats van Arends horst en Condorhorst op 11 maart, heeft niet dat ef fect gehad wat de bewo nerscommissie ervan verwachtte. Enkele weken bleef het inderdaad netjes, maar daarna sloegen ver vuiling en vernielingen weer toe. Om de bewoners opnieuw te moti veren voor het schoonhouden van hun directe woonomgeving heeft de bewonerscommissie daarom zaterdag in de Arends horst een fototentoonstelling ge houden. Er was te zien hoe het was vóór de schoonmaakactie, tijdens en vlak na die actie, en hoe het nu weer is. Aanstaande zaterdag zal de ten toonstelling ook in de Condor- horst (in de peuterzaal) zijn. De bewonerscommissie werd in het najaar van 1977 opgericht na dat de heer Holswilder, die nu voorzitter is, inde "Kopermolen" had gepleit voor meer zorg voor het aanzien van de flats en de om geving. Het was in de tijd van actie tegen huurverhogingen toen hij schreef: "We praten nu wel over rechten, maar laten we eerst eens kijken naar onze plichten en de verpaupering van de Merenwijk een halt toeroepen". De commis sie functioneert nu goed, er zijn goede contacten met de Leidse Woningstichting en met de plant soenendienst en de gemeenterei niging. Met de LWS zijn bespre kingen over een goed schoon- maakcontract van de hallen en trappenhuizen bijna afgerond. "Maar het grootste effect moet toch van de bewoners zelf verwacht worden", zegt Holswilder. "Ve len lijken nu onverschillig ten opzichte van hun woonomge ving, gooien het vuil naast de stortkokers, laten hun huisdieren hun behoefte op het balkon doen en verzuimen zelfs om bood- schappenwagentjes terug te brengen. We hopen dat we door die tentoonstelling wat meer con tact met de mensen krijgen, want de mensen moeten achter ons staan". Secretaris W. H. Lucas vult aan: "Als we zoveel mogelijk mensen achter ons krijgen, kunnen we de echte hardnekkige vervuilers isoleren. Dan zijn die ook beter aan te pakken". De bewonerscommissie ziet in dat een éénmalige actie zijn effect snel verliest. Ze zijn daarom be zig een bewonerskrant uit te ge ven, die zes keer per jaar zal moe ten verschijnen, en hebben een tiental gedragsregels opgesteld. De heer Holswilder op de foto-tentoonstelling in de Arendshorst Bovendien willen ze in de toe komst een basketballveldje voor de jeugd zien te realiseren, want het grote aantal vernielingen wij ten ze aan verveling van die jeugd. Penningmeester A. J. Lancel: "We hebben nu alleen al aan glas schade f 11.000 per jaar. De Wo ningstichting is nu nog steeds be reid alles weer te vernieuwen, maar als dat zo doorgaat zie ik er nog van komen dat ze ons uit de verzekering halen". Vernielingen aan auto's LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn op twee ver schillende plaatsen in de stad weer vernielingen aangericht aan geparkeerd staande auto's. Om kwart voor vijf die nacht werd op het Van Vollenhovenplein een 26-jarige Leidse autosloper aan gehouden die iets teveel werk van zijn beroep maakte. Hij had aan een viertal auto's vernielin gen aangericht en onder andere een autoradio en enkele kleinere artikelen uit de wagens gestolen. Eerder die nacht was aan de Oude Singel al een 23-jarige Velsenaar aangehouden die eveneens aan geparkeerd staande auto's scha de had toegebracht. Ook de Merendonk begon aan schoonmaak Bewoners van de Merendonk hebben zich niet uit het veld laten slaan door het geringe effect van een éénmalige schoonmaakactie elders in hun wijk. Afgelopen zaterdag togen zij weer met bezem, schop, pa pierprikkers en kruiwagens aan het werk om hun flat en de onmiddellijke omgeving daarvan schoon te maken. De heer Westra, secretaris van de werkgroep Merendonk: "De actie is bijzonder ge slaagd geweest. De belang stelling was wel gering, maar de mensen die meewerkten hebben met veel geestdrift ge werkt zodat de actie toch ze ker een succes genoemd mag wordenDe oudste schoonma ker in de Merendonk was een 75-jarige dame. Aan haar kunnen veel jongelui een voorbeeld nemen", aldus de heer Westra. LEIDEN - Makelaarskantoor Rijnland verhuist. Het nieuwe adres is Pelmolen 3 in de Meren wijk. Aan de Lange Mare 116 is de winkel in verf-en behangersarti kelen 'Jansen Home Decorating' opgeheven. Aan de Haven 7 is in een eerder leeggekomen winkel 'Jabeco', handel in werkkleding en aan verwante artikelen gevestigd. Aan de Middelweg 11 is de win kel in vloerbedekking, gordijnen, behang en verf, van F. van Duu- ren BV, gevestigd. Aan de Rijn en Schiekade 23 is de dierenarts J. Vestjens gevestigd. In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn de volgende kandida ten geslaagd voor het diploma Ziekenverpleging-A: C Y. Auer, R. Beck, P. Beck-Koomen, N L. de Boer, A.M. de Bruin, J. van Driel, E.W.J. Gijbeis, M.E.H.J Hogendorf-Burgers, M D van Houten, M E. Kooien, S.J. Lind S. Meines, P. Moeliker, A.C. Mul der, W.P. Nijhof, I.Y. Otte, G. Regter, A.J. Schaap, H. Schalk wijk, A. Stierman, T.G.J. Ver beek, M.A.J. Vermeulen. W M J Vermey, S.C. Versteeg. J.D. Wal raven, A.J. van Werkhoven, C F P. van der Zalm-van der Weijden, K.J.M.M. Zinnincq Bergmann. ADVERTENTIE Een kluis en een stadsbestuur vertrouwt men niet aan één partij toe. Als u deze stadspagina regelmatig leesl, zal u de uitleg van het Leidse stadswapen wel niet verbazen. Wilt u weten wat u in uw eigen stad van ons de komende jaren kunt verwachten, vraag ons dan u het verkiezingsprogramma te sturen. CDA, Oude Vest 9, Leiden. Telefoon 071-120345. 3TI Lil Christen U H MW democratisch Seti appèl

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3