Heemtuin in Voorschoten voor scholen ,/llscirrk Oegst geest Publiek geniet bij „show" van jarige brandweer in Oegstgeest Onderwijs afstellen op nieuwe scholen PADVINDERSMARS TREKT VIJFDUIZEND WANDELAARS Weidse agenda MAANDAG 22 MEI 1978 De komende dagen brengen wij u in deze kolommen in contact met de lijsttrekkers van de diverse par tijen uit de randgemeenten van LeidenAnderhalve week voor de gemeenteraadsverkiezingen starten wij vandaag met de ge meente Oegstgeest gevolgd door Zoeterwoude. Warmond. Leider dorp, Voorschoten en VVo D'66 Juridische inbreng Gerard Wuisman (26) lijsttrek ker van D'66 is jurist bij de Raad van State in Den Haag en sinds vorig jaar lid van zijn partij. Hij is zich actief voor de politiek gaan interesseren tij dens zijn werk voor de War- mondse actiegroep tegen de Schiphollijn. Als zijn belangrijkste taak in het politieke gebeuren ziet hij de volgens hem hoognodige in breng van zijn juridische kennis in het gemeentebe stuur. "Dat voor Curium een sloop vergunning móest worden afgegeven, zoals met zoveel stelligheid wordt beweerd, is zeer twijfelachtig," zegt hij. "Wat meer juridische inbreng in deze kwestie zou een even tuele mogelijkheid tot beh- houd van het gebouw boven water hebben kunnen bren gen," zegt hij. "Bij realisering van Haaswijk zal D'66 zich sterk maken om er een lagere school en buurtwinkels ("beslist geen winkelcentra", zegt hij) ge vestigd te krijgen. "In het uiterst imaginaire geval dat ik op een dag alles in de gemeente voor het zeggen zou krijgen zou ik direct naar de mensen zelf stappen om te vragen wat zij willen dat ik doe", zegt Wuisman. "Onze partij wil de burgers daad werkelijk in het bestuur be trekken en iedereen kan dan ook nu al bij het partijsecreta riaat met zijn problemen en verlangens terecht" aldus Wuisman. De kiezers stelt Wuisman in het vooruitzicht in de gemeente raad naar een goede samen werking tussen partijen te willen streven. "Wij vinden dat erg belangrijk en willen dan ook ons best doen daar inhoud aan te geven", aldus Wuisman. VVD „Alsjeblieft gaan stemmen OEGSTGEEST - Lijsttrekker voor de WD, mevrouw The- sa Blom (44), begon haar ac tieve politieke loopbaan in 1970 als lid van het afdelings bestuur van de WD. Vanaf 1974 heeft zij zitting in de ge meenteraad waar zij 25 april dit jaar haar partijgenoot Gmelich Meijling opvolgde als wethouder van onderwijs en maatschappelijke zaken. Daarnaast fungeert zij als vi- ce-voorzitter van het lande lijk bestuur 'vrouwen in de VVD' en is zij hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Vrouwenraad. Vanuit wil met mensen bezig te zijn en zich daadwerkelijk in te zetten voor het verbeteren van de samenleving verklaart zij haar brede activiteiten op maatschappelijk gebied. "Voor Oegstgeest is huizen bouwen nu het allerbelang rijkste en dat zou ik ook als eerste ter hand nemen als ik het morgen hier helemaal voor het zeggen zou hebben," zegt zij. En speels: "Ook zou ik alle alleenstaanden een bloemetje gaan brengen maar huizenbouw heeft toch de hoogste prioriteit. De nood op dat gebied is veel groter dan ik ooit verwacht had." Mevrouw Blom is tegen nieuw bouw van een gemeentehuis. "Het huidige raadhuis is niet bepaald mooi maar specifiek voor Oegstgeest," meent zij. "Het zou daarom jammer zijn het gebouw van de hand te doen" 'Samen verantwoordelijk' als leus overgenomen van het WD-gemeenteprogram dekt precies haar politieke motiva tie voor de komende jaren. "Misschien ook 'samen door gaan' als toevoeging daarbij," zegt zij. De kiezers roept zij op als jeblieft' te gaan stemmen. Een typisch liberaal: "Ik vind het belangrijk dat de mensen op mijn partij stemmen maar dat is daarbij niet beslist noodzakelijk. Het stemmen zélf, daar gaat het om," aldus mevrouw Blom. PvdA „Den Uyl komt terug..." Onno van Belle (46) lijsttrekker van de PvdA, is sinds 1967 ak- tief in de politiek. Eerst als lid, later voorzitter van het afde lingsbestuur van zijn partij en vanaf 1974 in de gemeente raad waar hij in 1976 als wet houder van financiën en cul turele zaken toetrad tot het college van B en W. Van Belle vindt dat een mens naast "voor z'n boterham te werken" (zelf is hij beleids medewerker voor de faculteit natuurwetenschappen van de Leidse universiteit) ook iets moet doen wat nuttig is voor de gemeenschap. "Ik wil me in de politiek en het gemeen tebestuur dienstbaar ma ken," zegt hij. Het 'invullen' van Haaswijk, in de hand houden van de ver keerssituatie en het alterna tieven ontwikkelen voor de verwachte werkloosheid on der onderwijzend personeel ziet hij als de belangrijkste zaken waar in de nabije toe komst aan gewerkt moet worden. In de slogan: "Inte gratie van achtergebleven volksdelen in het totaal van het maatschappelijk gebeu ren" kan hij de achtergrond van zijn politieke motivatie verwoorden. En mocht de louter denkbeel dige situatie zich voordoen dat hij alle macht in de ge meente in handen zou krijgen dan zou hij deze gebruiken om van mensen met hoge in komens die in gesubsidiëerde woningen huizen een bijdra ge te vragen voor de woning bouw ten behoeve van sociaal zwakkeren. "Doorschuiven van subsidies naar hen waar ze voor in het leven geroepen zijn," noemt Van Belle dat. Zijn boodschap aan de kiezers is kort en direct: "Houdt goe de moed, Den Uyl komt te rug!" VOORSCHOTEN - Wethouder Marselis heeft zaterdagmorgen officieel de centrale schooltuin in de gemeentelijke kwekerij aan de Prins Bern- hardlaan te Voorschoten geopend. De centrale schooltuin, ingericht in overleg met de dienst School- en Kindertuinen Den Haag, bevat een groot aantal inheemse houtachtige en kruidachtige gewassen, waarvoor overeenkomstig de natuurlijke standplaatsen zo goed mogelijke groeiomstandigheden worden gecrëeerd. Vrijwel alle gewassen werden nog niet zo lang geleden met de verzamelnaam "onkruid" betiteld. De tuin is in eerste opzet bedoeld voor de leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs. Daarnaast is de tuin gedurende de normale werk tijden van de beplantingsdienst ook geopend voor de geïnteresseerden burger. OEGSTGEEST - 'Het kruis van verdienste' van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereni ging speldde burgemeester Van Eijsinga zaterdagmiddag op de revers van de commandant en onder commandant van de Oegstgeester vrijwillige brand- Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van respectievelijk de heren Van Gorkum en Den Dub belden waren vertegenwoordi gers van 23 korpsen uit de regio 'Rijnland', waaronder de com mandanten van Den Haag en Leiden, met hun nieuwste mate rieel en een enkel museumstuk (fo to boven) naar Oegstgeest geko men. Om het gelijktijdig gevierde 250-jarig bestaan van de plaat selijke brandweer luister bij te zetten hadden deze, na een onder tweetonig hoornsignaal begeleide rondrit door het dorp, een op het Oestgeester kanaal in brand ge stoken scheepje, ter demonstratie geblust. De blusboot van de Leidse brandweer kwam hierbij a.ls eer ste aan bod waarna de in pa raatheid gebrachte acht automo torspuiten dit karweitje mochten CDA „Huisvesting belangrijk Joannes Thorn (60) lijsttrekker voor het CDA kwam in 1964 voor de KVP in de Oegstgees ter gemeenteraad. Sinds 1966 beheert hij een wethouder sportefeuille waaronder tij dens de tegenwoordige raad speriode openbare werken en sportzaken ressorteren. "Mensen helpen is de daad- drang tot mijn politiek han delen," zegt hij. "Ik vind me zelf meer een doe-man dan een leuze-man, maar in 'houdt uw tuin en straat schoon' en geef de jonge ge zinnen een kans' kan ik me toch wel aardig terugvinden," aldus Thorn. "Vooral dat laat ste met betrekking tot huis vesting is erg belangrijk, vind ik. Als je dagelijks met die nood te maken hebt gehad merk je dat eigenlijk pas goed," vindt hij. Ook bij de moeilijkheden van de geestelijk- en lichamelijk gehandicapten wordt volgens hem te weinig stil gestaan. Joannes Thorn ...lage stoepen... "Als ik het morgen in Oegst geest helemaal alleen voor het zeggen zou krijgen zouden alle straathoeken meteen van verlaagde trottoirs voor inva lide-wagentjes worden voor zien," zegt hij dan ook. In de komende raadsperiode ziet Thorn verbouw van het gemeentehuis ("beslist geen nieuw," zegt hij) en de aanleg van voetbalvelden voor U.D.O. en "Oegstgeest" als belangrijke onderwerpen. 'Maar laten de mensen tenmin ste gaan stemmen," roept hij op, "want wat mij betreft mag het percentage kiezers best wel een keer 95 zijn." PPR „Geloven in de mensen... Karei Beckers (41) trad in 1968 samen met zijn vrouw Ria toe tot de Politieke Partij Radi- kalen. Hij is nu in zijn eerste raadsperiode en als hoofdvak oefent hij het docentschap filosofie en methodiek groepswerk uit aan de katho lieke sociale academie in Den Haag. Mijn belangrijkste taak in de politiek is te voorkomen dat mensen de dupe worden van vór hen maar zónder hen ge nomen beslissingen", zegt hij. "Vooral daarom vormen be slissingen die de toekomst van de mensheid bepalen, zo als die over energieproblema- tiek en de bewapening de drijfveer voor mijn politieke handelen. 'Geloof in mensen is een leus die de motivatie van de politiek van de radi calen aardig weergeeft," al dus Beckers. Indien Beckers het alleen voor het zeggen zou hebben zou er morgen een ontwikkelings project tussen Oegstgeest en een plaats in een ontwikke lingsland van start gaan. Ten behoeve van het toekom stige Haaswijk zal hij zich in zetten voor het daar realise ren van een oecumenische la gere school en in de komende raadsperiode vindt hij ook dat er een welzijnsplan voor Oegstgeest van de grond moet komen. "Het wordt eens tijd alle stichtingen en ver enigingen op dit terrein werkzaam in een overzicht op te nemen zodat eindelijk een beleid hiervoor bepaald kan worden," vindt hij. Beckers vraagt de kiezers er in elk geval voor te zorgen dat de PPR in de gemeenteraad blijft. "De mensen moeten maar eens met PPR-ers gaan praten. Dan kunnen ze zelf ontdekken dat het geen dwa ze, wereldvreemde of over dreven mensen zijn," raadt hij afronden. Het over een spaghetti van brandweerslangen toege stroomde 1000-koppig publiek genoot van de sensatie en werd nat van het terugwaaiende blus water. Uit de 19de eeuw waren de tentoon gestelde bluspompen overgeble ven welke een ontroerend con trast vormden met het bijna 6 mil joen gulden kostende modern strakke, blinkende materieel «jan OEGSTGEEST - Klanken van de "Marche of the Highlands" en "Amazing Grace" in het alouds bos rond kasteel 'Oud Poelgeest' in Oegstgeest. Tesamen met het 16e eeuwse gebouw vormden ze .een indrukwekkende sfeer van bijna statige intimiteit. De mu ziek werd voortgebracht door de doedelzakband the lowland pi- pers' uit het Belgische Turnhout. Hun optreden, met square-dance, was één van de hoogtepunten van de 32ste St. Jorismars j.l. zater dag. De Stichting Scouting Oegstgeest schreef hiervoor een kleine vijfduizend padvinders/ wandelaars in, weer honderd WARMOND - Op woensdag 24 mei is vanaf 20.30 uur in het Warmondse Trefpunt een verkie zingsavond. Voor het CDA zullen aanwezig zijn lijsttrekker Van Schagen en nummer 2 Heyl. PW wordt vertegenwoordigd door lijstrekker Van der Zalm en Timmermann die nummer 2 op de PW-lijst staat. De WD ten slotte komt met lijstaanvoerder Bonjer en nummer 2 Corijn. meer dan vorig jaar, voor wandel tochten van 7Va, en 15 kilome ter lang. De deelnemers, tussen 7 en 19 jaar oud waaronder Fran sen, Engelsen en Amerikanen, legden deze afstanden af door de straten van Oegstgeest, begeleid doorzeven 'scouting' marsbands. Om 2 uur gaf burgemeester Roos van Rijnsburg het startsein aan de meest uit Noord- en Zuid- Holland, (met Den Helder als uit schieter) gekomen marsgangers. Prijzen werden toegekend voor stijl van lopen, groepsgrootte, "Wij jureren dat niet meer op het ouderwetse militaire in de rij en op maat lopen", vertelt organisa tor Jan van der Steen. "Ons crite rium nu is dat een groep wande laars als het waren in hun wijze van doen de toeschouwers moet uitnodigen ook mee te gaan lo pen," verduidelijkt hij. De eerste prijs onder de bands ging naar de "Scoutingband Minarva' uit Den Helder. De Lowland pi- pers' uit Turnhout bliezen dun doedelzakken buiten mededin ging aan dit concours op. Behalve enkele misstapjes "op de sabels" tydens de square-dance na, was hun presentatie dan ook af. ZOETERWOUDE - Een klom penmaker aan het werk op de rom melmarkt in Zoeterwoude gehou den ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van het verenigingsge bouw Ons Huis. De jeugdraad en de jongerensoos zagen in dit jubileum aanleiding tot het houden van een feestweek waarvan deze rommel markt onderdeel uitmaakte. Het marktgebeuren werd verder opge luisterd met andere attracties zoals bijvoorbeeld het stoelenmatten Voor de muzikale noot zorgde de boerenkapel "de Rammeljetsers" Ter afsluiting van de eerste feest dag was er 's avonds een boerenbal. Voor de rest van de week staat on der andere nog een tentoonstelling van Oud Zoeterwoude en een talen tenjacht op het programma. OEGSTGEEST - "De gemeente stelt haar onderwijsbeleid af op de nieuwe basisschool (kleuter en lager onderwijs). Bij eventuele sluitingen en samenvoegingen van scholen zal de komst van de ze school uitgangspunt dienen te zijn". Een stelling onder het kopje "onderwijs" uit het pro gramma van de Oegstgeester PvdA. Volgens A. Kohlbeck, fractievoor zitter van de PvdA en wethouder O. van Belle is de sluiting van een school wel zeker. Het aantal leer lingen neemt met 5 pet. per jaar af', aldus de wethouder. Volgens hem zijn er genoeg nieuwe on derwijsvormen in ontwikkeling die desnoods van de leegkomen de gebouwen gebruik zouden kunnen maken. "Maar de vierde openbare school moet kwalitatief erg goed worden, over 25 jaar nog functioneel zijn en aan de eisen voldoen", vindt Van Belle. De PvdA verlangt in zijn program ma voorts ruime overblijfmoge- lijkheden, een onderzoek naar de behoefte aan vakleerkrachten, meer uitgebreide voorlichting en een doorbreking van de bestaan de rolpatronen op school. Vol gens de PvdA moeten ook kleu terscholen van de schooladvies dienst kunnen profiteren. Wat de peuterspeelzalen betreft wenst de PvdA gemeentelijk financiële steun en een goede huisvesting. De visie van de PvdA wijkt ten aan zien van die van andere partijen met name af ten aanzien van de burgemeestersbenoeming die in '79 is te verwachten. Volgens de ze partij moet alvorens een advies hierover worden opgesteld een hoorzitting voor alle ingezetenen van Oegstgeest worden gehou den. Bij kandidaten van gelijk kaliber gaat de PvdA-voorkeur De PvdA wenst verder een voor lichtingsdienst in Oegstgeest, wil een betere regionale samenwer king en dringt aan op gemeen schappelijke regelingen waar dat mogelijk is. Ook bij de bebouwing van Oegst geest kijkt de PvdA over de ge- meenstelijke grenzen. Uitgangs punt bij het maken van uitbrei dingsplannen moeten de locale en regionale woningbehoefte zijn. Natuurgebieden moeten van gebouwen worden gevrijwaard. In woonwijken moet de veilig heid voorop staan. De bereik baarheid van de wijk moet daar aan dan maar ondergeschikt worden gemaakt. Voor het niet- bestemmingsverkeer dient een verkeerscirculatieplan te worden opgesteld. De PvdA wil integratie van bejaar den in de dorpsgemeenschap be vorderen. Daartoe is een onder steuning van het dienstverle ningscentrum noodzaak. De PvdA vindt het verder gewenst bejaarden in het bestuur van be jaardentehuizen op te nemen. Aan kunstenaars en inwoners van de gemeente die creatief bezig zijn moeten faciliteiten in de vorm van atelierruimte worden verstrekt. Maandag Kulturele Weken (3) In de Wassenaarse Dorpskerk be gint vanavond om 20.20 uur een uitvoering van Wassenaars Vo- caliter. Er worden o.a. werken van Mozart en Böhm uitge voerd. Kulturele Weken (4) Morgenavond treedt het Koor en Orkest van Jan van Biezen met medewerking van C.v.d. Putten en H. Wallin in het Dorpscen trum van Wassenaar op. Werken van Mozart, Schubert, Rachma ninoff en Messiaen staan op het programma. Horst en Vliet Iedere Wassenaarse vrouw is wel kom in het kantoor van de stich ting "Horst en Vliet" aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat 198 in Wassenaar en wel vanavond vanaf 19.00 uur. Dan is er "open huis" in het kantoor waardoor de stichting met dezelfde naam de hulp aan bejaarden en gezin nen thuis geregeld wordt. Schoolsport (1) De jaarlijkse handbal- en voetbal toernooien in Wassenaar voor de lagere scholen beginnen woens dagmiddag op de schoolsport- velden aan de Prinsenweg om 13.30 uur. Schoolsport (2) De sportdag voor de lagere scho len in Oegstgeest begint mor genochtend om 8.30 uur op de sportvelden "De Voscuijl" nabij de Rhijngeesterstraatweg. Avondvierdaagse S.V.Velocitas uit Leiderdorp or ganiseert voor de 7de keer de avondvierdaags. Morgenavond begint men en per avond wordt dan 10 kilometer afgelegd tot vrijdagavond. Voor het eerst zijn er kortere rou tes ingesteld voor de ouderen onder de wandelaars. Vanuit de Velocitaskantine op sportpark "De Bloemerd" wordt gestart vanaf 17.45 uur. Uiterlijke start- tijd is 19.00 uur. Vrijdagavond is er ter afsluiting van de vier daagse een blarenbal. Avondvierdaagse (2) Ook in Voorschoten wordt mor genavond tot vrijdagavond ge wandeld. Om 18.30 uur wordt morgenavond het startsein ge geven bij het Cultureel Centrum voor de avondvierdaagse waar aan 2000 wandelaars zullen deelnemen. Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- Wést, 14.30 uur. Witte-Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, ge- handicaptensoos, 14-16.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Gemeentehuis Wassenaar, ge meenteraad, 19.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, ge meenteraad, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 19 tot 26 mei, door Apotheek Leiden Zuid West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134 en Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten gratis van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7.' tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, V d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noord wij kerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voorallen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36 ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuin stadwij k: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vry- dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur, Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.Ó0 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2