LEIDSCH Hit DAGBLAD Honderden doden bij opstand Mijnders gaat verder met bouw koopcentrum mm mot vandaag RecorÉezoek h6t Vier herten slachtoffer ontsnapping Noordwijk kampioen omgekomen door brand Vrouw (33) MAANDAG 22 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 - 35555 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang ijLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS O ik ga liever met over 1 nacht i|s en wil Leidsch Dagblad eerst 4 wel Ik beslis meteen en U kunt i abonnee noteren en ik knjg de krant gratis 2 weken Naam Adres Woonplaats Hokje posuegt Voorlopig, want, al liep de door Frankrijk en België uitgevoerde operatie tot redding van ruim 2.500 blanken in het gebied ten einde, de parachutisten die deze twee landen hadden ingezet zochten in Kolwezi nog steeds door naar blanken die zich mo gelijkerwijze nog verstopt hiel den of het slachtoffer waren ge worden van het geweld van de rebellen in de stad. Rebellen Volgens het Franse ministerie van defensie vielen er aan de kant van de rebellen 250 doden. Het had eerder bekendgemaakt dat bij het vreemdelingenlegioen twee man sneuvelden en er 12 gewond waren geraakt. Belgische solda ten bleken volgens Brussel voor alsnog niet te zijn gesneuveld of gewond te zijn geraakt. In één klein wit geschilderd huis in Kolwezi troffen de troepen bij hun speur- en zuiveringsactie 34 doden aan, waaronder een door vijf kogels getroffen doch nog steeds in leven zijnde vrouw was bedolven. Gisteren waren de laatsten van de 2.500 overlevenden met vliegtui gen vanuit Kolwezi naar een vei lige plaats 200 kilometer noorde lijk ervan gebracht en kwam het transport van de vluchtelingen naar Brussel en Parijs goed op gang. Een Belgische vluchteling die van- Ruimtevaarder in Noord wijk bijna onder voet gelopen NOORDWIJK - Wubbo Ockels, mogelijk de eerste Nederland se ruimtevaarderis zaterdag bijna platgedrukt door de enorme mensenmenigte, die het ruimtevaartcentrum ES- TEC in Noordwijk kwam be zoeken. ESTEC hield voor het eerst in 8 jaar een open dag, en de be langstelling was massaal. Ondanks de aanwezigheid van twee potige bewakers moest Ockels vroegtijdig uit wijken, toen hij handtekenin gen stond uit te delen bij een model van het ruimtevaart laboratorium "Spacelab" Ruim 12.000 mensen kwamen zaterdag de ESTEC-poorten binnen. Er was gerekend op 7000 belangstellenden. Pas over een aan tal jaren gaan de poorten misschien nog eens voor het publiek open. Voor lopig zal het ESTEC-werk zich weer in dezelfde besloten sfeer afspelen als vóór de open dag. Plaatselijk een bui Vrij veel bewolking en plaatselijk een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Minimumtempe raturen omstreeks 8 graden. Maxi mumtemperaturen van ongeveer 13 graden in het noorden tot circa 18 gra den elders. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 mei Zon op: 5.35 uur; onder: 21.38 uur; maan op: 22.37 uur; onder: 6.41 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.26 en 16.55 uur, laagwater om 0.45 en 12.00 uur. Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. EERLIJKE, OUDERWETSE VUREHOUTEN KASTPLANKEN 2 cm dik tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelf bouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 uur geopend. LEIDEN - De bouw van het Digros koopcentrum aan de Langegracht in Leiden is vanmorgen onvermin derd voortgezet. Initia tiefnemer Mijnders heeft zich nog niets aangetrok ken van de gemeentelijke beslissing dat de bouw LISSE - Met 930.000 bezoekers heeft de nationale bloementen toonstelling "De Keukenhof' dit jaar gezorgd voor een abso luut record in haar 29-jarig bestaan. Bij liet sluiten van de poorten, gisteravond omstreeks 8 uur, bleek dat het oude re cord van 1974 (907.000 bezoekers) ruimschoots was verbeterd. De laatste week van april en de eerste week van mei hebben, net als in voorgaande jaren, de grootste toevloed van toeristen te zien gegeven. In totaal bezochten 11.300 autobussen uit binnen- en buitenland "De Keukenhof', en kwamen ongeveer 120.000 auto's naar deze nationale attractie. stopgezet moet worden. Mijnders zegt dat hij door gaat zolang hij officieel niet op de hoogte is. Tot vanmorgen had het besluit van B en W hem nog niet bereikt. Zoals gemeld besloten burgemees ter en wethouders van Leiden vrijdag de aan Mijnders verleen de bouwvergunning in te trek ken. Bovendien besliste het col lege de mogelijkheid voor de ves tiging van een supermarkt in de uitbreiding tegen te houden. De gemeente baseert zijn beslissing op het feit dat men onvolledig en onjuist is ingelicht. Mijnders diende zijn bouwaan- vraag namelijk bij de gemeente in voor het treffen van een uitbrei ding van zijn meubelhandel. Pas later bleek dat hij deze uitbrei ding ook wil benutten voor de vestiging van een supermarkt De gemeente is tot het intrekken van de bouwvergunning over ge gaan omdat men zich daardoor misleid voelt. De beslissing om tegen vestiging van een super markt tegen te houden gebeurt via artikel 352 van de bouwveror dening. Met dit artikel weerde de gemeente eerder succesvol vesti ging van een Digros-zaak in een fabriekscomplex aan de Mors- weg. Als tegenzet op de gemeentelijke beslissing heeft Mijnders maan dag een nieuwe - en verruimde - bouwaanvraag ingediend, waarin wel sprake is van de vestiging van een koopcentrum. Deze nieuwe aanvraag zal nu nader door de gemeente moeten worden beoordeeld. De gemeente kan of nadere voorwaarden stellen of de aanvraag in het uiterste geval weigeren. Voorschoten zette de bloemetjes buiten... VOORSCHOTEN - Nu de tijd weer aangebroken is, dat we met z'n allen de bloemetjes buiten zetten, worden op diverse plaat sen weer de traditionele gera- niummarkten gehouden. Bij voorbeeld afgelopen zaterdag in Voorschoten, waar het erg druk was met geinteresseerde tuin- of bloembakkenbezitters. Hoewel het zonnetje zaterdag, maar niet wilde doorbreken was het in de Voorschotense Voor straat desondanks een kleurige en fleurige happening Voorlopige balans Sjaba: KINSJASA/PARIJS/BRUSSEL (UPI/AFP) - De revolte in de Zairese koperprovincie Sjaba heeft in totaal 150 blanken en honderden zwarten het leven gekost. Dit was de trieste balans die vanochtend voorlopig kon worden opgemaakt op grond van officiële mededelin gen in Parijs en Brussel en schattingen van Franse en Belgische legerofficieren ter plaatse. nacht om een uur op Zaventem bij Brussel arriveerde uitte zijn ongenoegen over de houding van de Belgische regering. Al snik- kende zei hij een boodschap over te brengen van Belgische para-of ficieren, die hadden verklaard tot zaterdagochtend te hebben moe ten wachten met ingrijpen en dit terwijl ze wisten dat in Kolwezi Europeanen werden afgeslacht. De officieren schreven dit vol gens hem toe aan "de lafheid van de Belgische regering" Talrijke vluchtelingen zeiden dat de soldaten van het Zaïrese rege ringsleger al even gevaarlek wa ren als de rebellen. De zwaarste slachting van de hele week, waarbij 34 blanken de dood von den in één kamer, zou juist zijn uitgevoerd door onder invloed van verdovende middelen verke rende Zaïrese regeringssoldaten en niet door rebellen, zo ver klaarde een hunner, de echtgeno te van een Belgische onderwijzer. Blunder Een eveneens Belgische ingenieur zei het een grote blunder te vrin den dat het nieuws over het op handen zijn van ingrijpen door de Franse paratroepen op voorhand door de Franse wereldomroep werd bekendgemaakt. Toen be gon de slachting pas echt, zo zei hij. Eerder had de Franse ambassadeur in Zaïre verklaard dat de jacht op buitenlanders in Kolwezi hoogstwaarschijnlijk was be gonnen doordat de "buitenland se adviseurs van de Katangezen vrijwel direct na het binnentrek ken stopten met hun werk, zodat de Katangezen, na zich de eerste dag aan de instructies te hebben gehouden, als gevolg van dron kenschap volledig losgeslagen waren geraakt" (zie ook pagina 7). ADVERTENTIE Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Rudi Broring ging zaterdag op de schouders. De spits van Noordwijk, die één keer had gescoord in het laatste duel bij Spijkenisse, werd door uitbundige supporters in triomf van het veld gedra gen. Door een 3-0 zege was Noordwijk voor de vierde maal eerste klasse-kam pioen geworden. "En wie had dat gedacht?", vroegen de feestende spelers nader hand. "Zeven, acht wed strijden geleden gaf nie mand ons een kans meer. Daarom is dit de mooiste ti tel van allemaal". Oranje-coach Ernst Happel in troduceerde in de laatste oe fen-interland van het Neder lands elftal een nieuwe tac tiek. Hij liet de WK-kandida- ten opdraven in het zoge naamde X-systeem, met vijf man op het middenveld. Een opzet, waarvan zijn assistent Jan Zwartkruis later zei: "We kunnen het beter nu vergeten, dan over vijf mi nuten." Het duel tegen Oos terijk was dan ook niet be paald fraai geweest, al werd de voor Happel zo belangrij ke prestigestrijd wel met 1-0 gewonnen. De hockeyers van LMHC zijn er tenslotte dan toch in ge slaagd de sprong naar de va derlandse hoofdklasse te maken. "Een doel waar we drie jaar naartoe hebben gewerkt", aldus aanvoerder Ernst v.d. Berg. LMHC pro moveerde dankzij een 1-0 ze ge bij Nijmegen. PAGINA'S 11-17 Veel drukte op het politieke front. CDA-fractieleider Aantjes leek wel op oorlog spad. Hij waarschuwde het kabinet maar liefst drie keer. PAGINA 5 Schietpartij op het Parijse vliegveld Orly. PAGINA 7 Reactie van Moro's moorde- PAGINA 9 Voor een isocialisti- Ische stads politiek! PSP-Leiden Postbus 129, Leiden, giro 489329 Studenten gaan werk neerleggen UTRECHT (ANP) - Woensdag zullen in alle universiteitssteden van ons land studenten uit pro test tegen de nota-Pais het werk 's middags van 1 tot 3 uur neerleg gen. Volgens het LOG (waarin alle stu dentenvakbonden samenwer ken) zijn de grootste bezwaren gericht tegen de plannen van Pais om de cursusduur van alle stu dierichtingen met één jaar terug te brengen tot vier jaar. Dit bete kent een verzwaring van de stu die, hetgeen er volgens een woordvoerder op neerkomt dat de selectie van studenten auto matisch strenger zal zijn. AMSTERDAM (ANP) - Bü een brand in de Geelvincksteeg in de binnenstad van Amsterdam is in de afgelopen nacht een 33-jarige vrouw om het leven gekomen. Zij overleed nadat zij van de derde etage naar beneden was gespron gen op een matras die zij op de straat had gegooid. De brand ontstond in een Argen tijns restaurant op de begane grond. Daar hoorden omwonen den omstreeks kwart voor twee een explosie. Om half drie was de brandweer het vuur meester. Drie bewoners van de eerste etage (onder wie de vrouw op de foto) zijn met onbekend letsel per taxi naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht. Zij sprongen vanaf de eerste etage naar beneden en werden opgevangen in een vang zeil. Een bewoner van de tweede etage werd via een brandweer- ladder gered. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het is ook niet duidelijk of de knal iets met de brand te maken heeft, aldus de Amsterdamse politie. BURGERVEEN - Eén volwassen damhert werd doodgereden en drie van zijn soortgenoten moes ten worden afgeschoten, nadat zij vanmorgen uit de privé-dieren- tuin van een inwoner van Bur gerveen (gem. Haarlemmermeer) waren ontsnapt. Dat gebeurde rond 4 uur. Vlak over de gemeen te-grens, in Roelofarendsveen, werd het eerste hert door een vrachtwagen verpletterd. Nadat nog was geprobeerd om de andere drie te vangen, bleek dat de loslopende herten teveel ge vaar opleverden. De gemeente- poltie van Haarlemmermeer be sloot daarna, na overleg met de eigenaar, om de dieren af te schie- ten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1