Gou we-Rij nstaek triomfeert weer op alle fronten CRESCENDO HELPT FIKS EEN HANDJE Foreholte ondanks winst geen kampioen Geen promotie voor Alphen Speerwerptitel Riemens; Lelieveld naar Amerika? 1 TENNISTITEL NOORDWUK Verlies voor Ajax Leiden PAGINA 16 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN/DEN HAAG - Atleet Kees Riemens van het Leidse A V Hol land heeft het afgelopen week einde de districtstitel speer werpen in Zuid-Holland en Zeeland be haalde Riemens kwam in Goes voor de tweede maal dit seizoen voorbij de zestig meter (60.10m) waarmee hij duidelijk te sterk was voor de concurrentie. Ook in andere plaatsen van Neder land werden zaterdag en giste ren districtskampioenschappen verwerkt. Op de kunststofbaan van Nijmegen, waarnaast de oostelijke atleten ook en groep nationaal geselecteerden uit kwam, verbeterde Leny Jansen uit Rotterdam het nederlands record op de 400m horden da mestot 59.3 sec. In Nijmegen kwam opnieuw tot uiting dat de nationale dames sprint weer nieuw bloed heeft. Els Vader (Zeeland Sport) maakte indruk met een dubbele overwinning op de 100m en 200m in resp. 11.5 en 23.3 sec. Op de korte sprint werden Elly Henzen (Olympia '48) Verhoef (Parthenon) in deze volgorde in dezelfde tijd van 11.6 tweede en derde. Ook op de 200 m werd Elly Henzen tweede en Tilly Verhoef derde in resp. 23.7 en 23.9. Bij de heren won Raymond Heeren veen (Ciko'66) de 100 meter in 10.6 sec. Van goed gehalte in Nijmegen wa ren ook de tijden op de midde nafstand. Arno Körmeling (Sisu) zegevierde op de 800m in 1.48.3 wat de beste Nederlandse sei zoenprestatie op dit nummer be tekende. Klaas Lok (Phoenix) kwam op de 1500m tot 3.41.9, eveneens de beste tijd vn het nog jonge seizoen in Nederland. Bij de zuidelijke kampioenschap pen in Vught was Mrjam van Laar (Achilles Top) weer goed op dreef met een hoogtesprong van 1.84. Tineke Kluft (Thor) snelde op de 1500m dames naar eenpersoonlijk record van 4.19.5. In Drachten, bij de kam- pioenscvappen van kampioen schappen district Noord, wierp Bea Wiarda (Horror) 50.80m met de discus. De Haagse atlete Ria Stalman (Sparta) kwam op hetzelfde on derdeel zaterdag in de Ameri kaanse plaats Modesto tot een afstand van 55.62m. Ria Stal man verblijft al sinds september vorig jaar in merika waar zij traint op de Utep-universiteit van El Paso (Texas). Eind mei komt zij naar Nederland terug. De Utrechtse Jennifer Smit (Hel las), die ook in de Verenigde Sta ten verblijft, stootte zaterdag met de kogel 15.31m. Het is ove rigens niet uitgesloten dat Wybo Lelieveld van het Leidse De Ba taven ook aan een Amerikaans avontuur begint want de Stompwijker kreeg onlangs eenuitnodiging daartoe, waar over hij zich thans beraadt. Stoke Mandefild Games De Leidse rolstoelateet André Moedig is geselecteerd voor de Stoke Mandefieldgames, die van 19 juli tot 30 juli in het Engelse Stoke zullen worden gehouden. Hij zal worden vergezeld van de atleten Joop v. d. Bijl (Bravo- Apeldoorn), Chris Smit (Antilo pe), Jan Zegers (Blauw Wit), Jo- han Levenstone (Marathon), Jaap Lodder (Antilope) en Edo Roek (Blauw Wit). De bovengenoemde atleten zullen evnees naar het vijflandentoer- nooi (met deelname van USA, Engeland, zweden, Israël en Ne derland) worden afgevaardigd. Dit toernooi zal van 19 tot 26 september in het Canadese Mon treal worden afgewerkt. Wereldrecord In het Amerikaanse Corvallis heeft de 21-jarige Amerikaan Mike Tully het wereldrecord polsstokhoogspringen verbe terd. Nadat hij achtereenvolgns over 5.18 meter, 5.28 meter, 5.43 MAANDAG 22 MEI 1978 u meter en 5.48 meter was gegaan, I liet hij de t op 5.71 leggen. Na de daaropvolgende fabuleuze I sprong van de Amerikaan bleef de lat zeker twee seconden tril len, maar bleef niettemin liggen. Bij het nameten bleek de lat overigens op 5.70 te hebben ge- legen, wat mogelijk nare conse- quentes, waar het gaat om de er kenning van het wereldrecord, s voor Tully kan inhouden. De c reglementen van de internatio- 1 nale atletiekfederatie schrijven namelijk voor, dat de hoogte voor een wereldrecordpoging 1 voor de sprong en niet erna moe- J ten zijn gemeten. In het Oostduitse Halle tenslotte vestigde de DDR^atleet Wolf gang Hanisch de aandacht op zich door op het onderdeel speerwerpen d beste wereldsei- zoenprestatie af te leveren. Hij wierp de speer 89.06 meter van zich af. LEIDEN - Van de drie KNZB-kringen die de provincie Zuid-Holland telt bleek zaterdag de kring Gouwe-Rijns- treek duidelijk over de beste waterpolojeugd te beschik ken. In het provinciaal waterpolokampioenschap dat in zwembad De Zijl werd gehouden behaalde de Gou- we-Rijnstreek zowel bij de meisjes als bij de jongens in alle drie de leeftijdscategorieën de eerste plaats. Het meest interessant was de strijd om de eerste plaats bij de jongens onder negentien jaar tussen Rot terdam en Gouwe-Rijnstreek. Aan beide kanten ontbrak in deze wedstrijd een speler uit de A-se lectie van bondscoach Ivo Trum- bic, die zijn pupillen verboden LEIDEN - Foreholte bedwong gis teren in Voorhout voor de tweede maal in de veldcompetitie hand bal het Haagse Hellas, rust 4-4, eindstand 11-8. Ondanks deze zege op een tegenstandster, die de Voorhoutse formatie in het verleden zo vaak de voet dwars zette, werd Foreholte toch geen kampioen. Ancora was zo "on aardig", om zelf kansloos voor de titel, met de tweede garnituur naar Den Haag te reizen voor de confrontatie met Wings. Deze, door de oud international Tjits de Groot bekwaam geleide ploeg had niet de minste moeite om royaal, 13-4, te zegevieren. Bij Foreholte-Hellas leek het tot diep in de tweede helft of Hellas toch nog in staat zou zijn om Fo reholte in de slotfase voorbij te streven. Maar de eindsprint was ditmaal voor Foreholte dat in en kele minuten een marge van een treffer, 9-8, uitbouwde tot drie treffers en daar had Hellas geen antwoord meer op. De doelpun ten bij Foreholte kwamen van Mariette Siera, 3, waarna twee strafworpen, Hannie Boskamp en Anke van der Nouland, ieder 2, Jet Verdegaal, Inke Slobbe, Ka rin Zonneveld en Elly Hoek, ie der 1. In de regionale tweede klasse boek te HVS een 15-13 zege op een ver zwakt Northa. Niettemin wisten Carel pupillen van trainer Carl Caron, die maar een wisselspeel ster op de bank hadden, HVS het vuur na aan de schenen te leggen Pas in de tweede helft kon HVS door "ademnood" bij Northa toe slaan. Behalve Rini Heemskerk, die haar laatste wedstrijd voor Northa speelde en dat met twee treffers vierde, scoorden Jaque- line van Wetten, 3, Lydy Vink, 4, Wil Geurds, 2, en Ineke Streng, eveneens 2. De dames van Jong Ade behaalden in Den Haag een verdiend gelijkspel tegen Athe ne. Met de rust stond Jong Ade nog met 6-3 aan de leiding. Na de hervatting verlegde Athene de defensie vooral naar de linkerop- bouwspeelster van Jong Ade, Helma van der Geest en de cen trale opbouwspeelster, Lydia van der Poel. Via een break-out van Athenes snelste speelster, Myra Mahieu, werd het in de slotfase gelijk, 8-8. De heren van MMO stonden met de rust met 7-6 voor tegen Hermes, maar de persoon lijke dekking van topscorer Ge rard Elsgeest veranderde het spelbeeld volledig en Hermes boog de achterstand om naar een royale zege, 17-10. heeft om in de zomermaanden aan toernooien deel te nemen. De kring Rotterdam miste daardoor Dick Nonnekes (van de zwemclub Rotterdam), terwijl bij Gouwe-Rijnstreek AZC-coryfee Erik Noordergraaf moest afzeg gen. Desondanks werd het aan vaardbare zeer aanvaardbaar par tij waterpolo waarin het eigenlijk alleen aan de afwerking een beetje schortte, en dan vooral van de zijde van Rotterdam in het tweede en derde kwart. Het eer ste speldeel eindigde met een 1-1 stand, maar Gouwe-Rijnstreek kreeg in het tweede kwart in de aanval van scheidsrechter Van Polen met veel mee en kwam met 1-2 achter. Martin Vreeburg maakte in het derde part gelijk, maar Rotterdam nam opnieuw de leiding (2-3). Weer was het Martin Vreeburg die met een fraaie goal in de laatste periode de stand in evenwicht bracht: 3-3, en nadat vervolgens Rudi Muusse van af stand 4-3 had ingeschoten ging het verder soepel. Stan en Alex van Belkum bepaalden de eind stand op 6-3. De Leidse clubs le verden voor dit team zes spelers: Stan én Alex Van Belkum, Mar tin Vreeburg (allen Zijl/LGB) en Rudi Muusse, Jan Bakker en Jan Pieter Heek (allen LZ'86). De jongens onder veertien van Gouwe-Rijnstreek namen re vanche op Rotterdam voor de nederlaag tijdens het Nederlands kampioenschap en versloegen hun Rotterdamse concurrenten na een spannende wedstrijd met 3-2. De kring Den Haag viel op dit toernooi weer lelijk uit de toon en bereikte alleen bij de damesjeugd een tweede plaats. Zwemmen De Zwemvereniging Katwijk orga niseerde zaterdagmiddag in de Mierenweide zwemwedstrijden, waaraan o.a. werd deelgenomen door De Zijl/LGB en LZ'86. Er werden niet veel scherpe tijden gemaakt en de opzet om limieten voor de Nederlandse kampioen schappen te halen lukte niet. HZPC (Den Haag) haalde de meeste prijzen binnen. Voor Leidse overwinningen zorgden de Zijl/LGB-ers Robert van Zijp (200m rug heren en 100m rug on der 16) en Gemma van Buuren (100m vrij dames). Uitslagen: 100m school meisjes o 10: 1. Eline Kuiper HZPC 1.42.3, 3. Anja Honsbeek Zijl/LGB 1.44.6; 200m school dames: 1. Ga by Valentin HZPC 3.03.9, 2. Kitty Grim Zijl/LGB 3.12.5, 3. Monica Bink LZ 3.21.7. 4. Inge Bouw meester Zijl/LGB z.t.; 200m rug heren: 1. Robert van Zijp Z/L 2.34.5, 3. Bart Hameter LZ 2.40.3; 100m vlinder meisjes o/12: 1. Astrid Kuiper HZPC 1.23.5 2. Annet van Tol Z/L 1.24.4; 100m vlinder meisjes o/16: 1. Monica Vloemans HZPC 1.18.0 2. Petra Hoek Katw. 1.18.2 3. Karin van Tol Z/L 1.18.5; 100m rug jongens o/16: 1. Robert van Zijp Z/L 1.13.0; 200m rug meisjes o/14: 1. Annem. v.d. Kraay HZPC 2.49.2 2. Annemarie de Bruin Z/L 2.59.9; 100m vrij jongens o/14: 1. Ben de Koning HZPC 1.02.8 2. Mare van Belkum Z/L 1.09.5 3. Hans Lalau Z/L 1.10.1; 100m vrij dames: 1. Gemma van Buuren Z/L 1.06.9 2 Petra Hoek Katw. 1.07.4. Zondag nam De Zijl/LGB in Be verwijk deel aan jubileum wed strijden van KZC. In de totaal stand eindigden de Leidenaars als derde achter 't Y en DJK. Eni ge uitslagen: 100m vlinder meisjes o/12: 1. Petra de Koek Y 1.20.4 2. Karin v.d. Linden Zijl/LGB 1.24.3 3. Annet van Tol Z/L 1.25.9; 100m rug jon gens o/16: 1. Robert van Zijp Z/L 1.11.1; 100m vlinder dames: 1. Ineke Ran DJK 1.07.3 2. Ria Has- sefras Z/L 1.10.0; 200m wissel he ren: 1. Edward Maasdijk Z/L 2.18.9; 200m vrij heren: 1. Edward Maasdijk Z/L 2.03.7. Edward Maasdijk haalde daarmee de li mieten voor de Nederlandse kampioenschappen op de 200m wissel en 200m vrij (2.24.0 resp. 2.05.0) en Ria Hassefras deed dat op de lOOm vlinder (NK-lim. 1.10.0). WPf®* Stan van Belkum controleert het spel in het duel tegen Den Haag. Gouwe-RijUstreek won met U-O LEIDEN - De korfbalcompetitie zit er, voor wat het meren deel van de Leidse korfbalverenigingen betreft, weer op. Alleen Ons Eiland en Fides Pacta zullen nog één keer binnen de lijnen moeten komen. De Danaïden sloot de competitie in de Overgangsklasse af met een fikse neder laag (4-15). De Algemene, Zuiderkwartier en Crescendo besloten het seizoen met overwinningen, terwijl TOP aan de verre reis naar het Zeeuwse Tjoba geen punten over hield. De Danaïden-Trekvogels 4-15 (3-9). Een zeer zwak spelend De Danaïden heeft haar aanhang al vast een voorproefje gegeven van wat haar volgend seizoen te wachten staat. Op alle fronten waren de blauwwitten de minde re van de Rotterdammers. Vooral aanvallend waren de "scholie ren" zwak. Voor rust scoorden voor de Leidenaars Hennie De- vilee (2x) en Paul Bartelsman, terwijl Adrie van Nierop in de tweede helft voor het enige wa penfeit zorgde. De Algemene-DKC 5-4. Het voor de titel uitgeschakelde Algemene (Soesterkwartier behaalde vorige week deze via een gemakkelijke overwinning op Celeritas 1-10) heeft in een sportief gespeelde wedstrijd de punten in huis ge houden. Ruud van Vliet 3x, Wim van Vliet en Eric Filemon zorg den voor de magere score. Zuiderkwartier-OKV 12-5. De geelblauwen hebben zich in een snel gespeelde wedstrijd gere vancheerd voor de eerder tegen de Zaankanters geleden neder laag. Op alle fronten overheerste Zuiderkwartier. Door deze over winning eindigde Zuiderkwar tier op de derde plaats van West 1B. Tjoba-TOP 9-5 (4-3) - Het Sassen- heimse TOP heeft bij Tjoba tot diep in de tweede helft nog uit zicht gehad op een overwinning. Het uitvallen van Kees Zuur mond wegens een blessure bete kende voor TOP de nederlaag. De Sassenheimers hadden nl. geen reserves meegenomen. Dirk Meijer 2x, Kees van Vliet, Jan Willem Simmelink en Wilma Kühn scoorden. HSV-Crescendo 7-10 (4-6) - de overwinning van Crescendo mag dan voor de Leidenaars zelf niet veel uitmaken, voor Fiks uit Oegstgeest gold dat des te meer, want mede door deze overwin ning is HSV in punten gelijk gebleven met Fiks en zal er een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden om uit te maken wie er zal degraderen. Voor Cres cendo scoorden: Piet l'Amie 2x, John Huigsloot 2x, Benno Baak, Joek Geijer, Liebeth Kok, Louis Kok, Marlies Albert en Chris - Driessen. Afscheid Het Leidse korfbalpubliek heeft na de wedstrijden De Danaï den-Trekvogels afscheid geno men van de nu reeds legendari sche korfbalscheidsrechter Jaap Schroder. Bij vrijwel alle korf ballers en korfbalsupporters ge nopt hy door zijn specifieke ma nier van wedstrijdleiding een hoog aanzien. Ook bij korfbal geldt de regel dat een scheids rechter met 47 jaar aan pensioen toe i GERT GRESSIE Dooreen 11- 5 zege op Deto heeft LUTO gistermiddag het korfbalkampioenschap van Nederland veroverd. Op de foto ontvangt aanvoerder Wil Reuter de H. van Driel-trofee uit handen van KN KV-voorzitter Van Dijk. LEIDEN - Wat na de wedstrijd te gen het Eindhovense DAF I al gevreesd mocht worden is nu waarheid geworden. Het verder zo succesvolle seizoen van het eerste tiental van de Alphense schaakvereniging is niet be kroond met promotie naar de 2e klasse van de KNSB competitie. De Alphenaren noteerden in hun slotwedstrijd tegen het Delftse DSC een voorlopige 4-4 uitslag, wat hun gezien de 5Va-3V2 voor sprong van DAF I tegen Spangen 2 praktisch kansloos maakt voor een plaats bij de eerste 2. De hangpartijen (van Lambooy en De Kleynen) staan zeer slecht terwijl hier juist de volle winst uitgehaald moet worden wil men, afhankelijk van de hangpartij bij DAF, nog een kans hebben. Vermoedelijk zal Alphen het hoofd bij voorbaat in de schoot leggen en de partijen zonder verder uit spelen opgeven; dat beide oppo nenten nog een blunder zullen maken is immers uitermate on waarschijnlijk. De praktisch reeds gepromoveerde Delftena ren speelden een regelmatige wedstrijd, daarbij de Alphenaren weinig kans gevend. De vermoe delijke eindstand van deze com petitie ziet er nu als volgt uit: 1 DSC 3-6m.p-19V2b.p; 2. DAF 3-4-15Va; 3. Alphen 3-2-13Va; 4 Spangen 2 30-0II Va. I Het vierkampen schaaktoernooi van de Hillegomse s.v. 'De Uil' trok vrijdagavond en zaterdag een groot deel van de schaak- minnende Bollenstreekbewo ners naar zich toe, waardoor er weer een groot en enthousiast deelnemersveld aanwezig was. In de hoofdgroep werd om het kampioenschap van de Bollen streek gestreden, welke titel uit eindelijk ten deel viel aan Lisse- naar Michels. Bakker uit Hille- gom werd tweede, Sassenheimer V.d. Zaag eindigde als derde De eerste vierkamp, welke sterker bezet was dan de hoofdgroep, werd gewonnen door de Noord- wijkse jeugdspeler Jan Bakker, met Lissenaar Guus v. Dijk als goede tweede. In totaal waren er 22 groepen in dit wederom ge slaagde toernooi van deze actieve vereniging. LEIDEN - Noordwijk en Zee en Duin hebben op de vijfde dag van de tenniscompetitie aan de ver wachtingen voldaan en het afde lingskampioenschap binnenge haald. Van de overige teams uit de Leidse regio is voor enkelen de degradatie een feit geworden. Fo- rescate, De Munnik en de Leidse Hout moeten volgende seizoen een klasse lager spelen. Voor Noordwijk is het kampioen schap tegen 't Spieghel uit Bus- sum geen moment in gevaar ge weest. De vier benodigde punten hadden al na de enkelspelen bin nen kunnen zijn, als niet Hanne- ke Rother voor de eerste maal een kans had gekregen een single te spelen. Zij was nog niet opgewas sen tegen het Overgangsklasse B geweld en verloor met 6-3, 6-3. Blommendaal won met 6-4, 6-3 van Jaspers en Jaap Uitenbo- gaard met 6-4, 6-2 van Verhey. Josien v.d. Koogh behaalde een nog ruimere zege en wel op N. Saarburg. Na verlies in de da- mesdubbel van Hanneke Rother en Ineke Kallen berg-Van der Meer zorgden Pas ma en Blom mendaal voor het beslissende punt. Zee en Duin liet van begin af aan geen twijfel bestaan over de aard van de bedoelingen. Zonder ook maar een set prijs te geven werd Bosheim 3 met 8-0 naar huis ge stuurd. Hiermee was het kam pioenschap voor Els Kales, Thea Janson, Jan de Groot en Jan v.d. Lippe binnen. Zij mogen via een promotiewedstrijd gaan probe ren de tweede klasse te bereiken. Eerste klasser Forescate verliest de status van hoogst spelende ten nisvereniging. De return tegen Baronie 2 verliep veel slechter dan het eerste treffen, dat met 6-5 werd verloren. Nu was Bram Ma dera de enige, die een puntje ver overde: een 10-1 nederlaag. In de Overgangsklasse A behaalde Sassenheim een grote overwin ning op DDV 3 (8-1). De enige partij, die werd verloren was de single van Ton Creijghton. Roomburg had minder succes. In de enkelspelen bleef het team door overwinningen van Hans Keizer en Marinus Brooshooft nog bij, maar in de dubbelspelen liep tegenstander Thor Rood-Wit uit naar 7-2. De Munnik en de Leidse Hout moe ten de Overgangsklasse B verla ten. Tegen 't Stort uit Amersfoort sleepte de Munnik slechts twee partijen uit het vuur, namelijk het enkelspel van Bart van der Feen (6-2, 6-2) en zijn dubbel met Peter Wolterink. Unicum, dat Har en Maureen Meyer miste, liep het kampioen schap net mis. Een 5-3 overwin ning was genoeg geweest, maar verder dan 4-4 tegen Leusden kwam de ploeg niet. LEIDEN - De eerste thuiswedstrijd van het cricketteam van Ajax - tegen Hilversum - is voor die formatie niet bepaald gunstig verlopen. Uitgerekend op hun sterkste onderdeel, het fielden, bleven de Leidenaars gisteren in sterke mate in gebreke. Ajax opende het duel aan bat op uitermate zwakke wijze. Na vijf overs waren er al drie spelers naar het paviljoen gestuurd en had de thuisformatie slechts één run in de boeken laten bijschrijven. Frans Woortman (19) en Daniël Eldering (16) leken voor een her stel te zorgen, maar bij een score van 59 voor 9 leek een catastrofe voor Ajax nabij. Het Leidse sluit- paar Bob Linsley (35) en Johan Langerhorst (15 not out) wisten echter, freehitters als ze waren, het schamele totaal nog te ver dubbelen. Bij een score van 109 was Ajax ech ter all out. Dat totaal bood Hilver sum uitstekende uitzichten op de zege. De bewuners van de Radio- stad lieten zich de kans daarop niet ontglippen. Op kalme wijze vijzelde het openingspaar Snoeck (met 15) en Floberg (16) de score naar 35 runs op. Niettemin zag Ajax-captain Rens de Graaf na 51 voor 3 nog enige perspectieven op een goed resul- toat, maar Hilversum-speler Boonen zou zich daarna tot een voor de thuisploeg onneembare veste ontpoppen. Met 38 bleef hij not out en buitte tezamen met Westerink (goed voor 11 runs) en Peters (14 not out) de fouten, die Ajax in het laatste uur voor de thee produceerde, bekwaam uit.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16