LMHC naar hoofdklasse llov Leysner twijfelt morgenavond eerste tegenstander Nederlands team LMHC: SCHERVEN BRENCEN CELUK Achttien maal winst voor Leidse roeiploegen Ijshal te stof fig voor basketbal jubileum P/Leiden MAANDAG 2* MEI 1978 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT Het hockeyteam van LMHC, dat tegen Nijmegen de promotie naar de hoofdklasse bewerkstelligde NIJMEGEN - Met een nauwelijks verdiende 0-1 overwin ning heeft LMHC zich ten koste van Nijmegen zeker kun nen stellen van promotie naar de hoofdklasse. In een ontmoeting die, qua spelbeeld met een gelijkspel een meer gerechtvaardige uitslag had gehad, bleken de man nen van trainer Rein Grippeling uiteindelijk in staat tot het plaatsen van de winnende treffer. Nervositeit overheerste in de eerste fase van het promotie-treffen. Leiden, dat met een puntende- ling in het achterhoofd van huis was gegaan, verscheen in een de fensieve opstelling. Met Rob Feenstra op het middenveld, in plaats van in de achterste lijn, en Ernst van den Berg als terugge trokken spits, vormden de Lei- denaars op het middenveld hun bastion waar de strijd moest worden uitgevochten. De uitda ging kwam al snel. Onmiddellijk na het beginsignaal zette de Nij- meegde ploeg koers richting het Leidse doel, maar moest die po gingen na ongeveer 15 minuten onvolledige vertwijfeling opge- LMHC hield, onder leiding van Quirijns en de Regt de achter hoede goed gesloten en nam "geen enkele risico", zoals Grip peling na afloop zou stellen. Op dat moment verplaatste het spel beeld zich naar het middenveld, waar de chaos beide partijen volledig beheerste. Zowel Leiden als Nijmegen een onzorgvuldige balbehandeling. Speelden daar bij beduidend onder het niveau van hun eerste ontmoeting, die in 2-2 eindigde. Ondanks de felheid, die de Nijmeegse formatie in de strijd gooide, bleef de slag om het gebied tussen de 23-meterlijnen onbeslist. Leiden eiste naarmate het duel vorderde het initiatief wat meer voor zich op, maar echt haast maakte de Gribbeling-brigade niet, waar het op aanvallen aan kwam. Duidelijk was er lering ge trokken uit het verleden, toen de ploeg een snelle start tegen de Gelderlanders uiteindelijk met een gelijk spel moest bekopen. In het kader van de defensieve tac tiek hadden de spitsen Ernst van den Berg en Frits Verhey voor namelijk de opdracht gekregen om te storen in de vijandelijke verdediging, en op die manier nauwgezet uitverdedigen van Nijmegen te voorkomen. Met succes. De beslissing werd, zo die al moest vallen, bewust uitge steld tot de tweede spelperiode Wat niet wil zeggen dat zich tij dens de eerste 35 minuten geen kansen werden gecreërd. Frits Verhey snelde na een door braak alleen op doelman Kuy- venhoven af, maar sloeg bij het omspelen de bal te ver voor zich uit, waarna hij door een ongeluk kige botsing zijn actie met een bloedende neus moest bekopen. Na een korte onderbreking kon Verhey de strijd weer hervatten, zij het voorzien van enkele wat ten. Na de hervatting leek er meer lijn te komen in het, tot dan toe wat chaotisch verlopen spel. Nog steeds echter toonden de Leidse spitsen zich niet beweeglijk ge noeg om alle voorradige speel ruimte te benutten. Dat deed wel de Nijmeegse voorhoede, die overigens slechts bij uitzonde ring gevaarlijk konden worden, zoals bijvoorbeeld op het mo ment, dat Hendrik Quirijns, wiens aanblijven het komend seizoen in de ploeg met het oog op zijn beperkte sprint-capacitei ten nog een discussiepunt is, on verwacht in de fout ging. Hij liet Erik Bolle passeren, die daarmee plotsklap in kansrijke positie belandde. Wellicht geschrokken van dit onvoorziene voordeeltje liet Bolle zich die mogelijkheid door Chris Fontijn weer ontne- De wissel die Grippeling kort daar op, enigszins door omstandighe den gedwongen moest toepassen (nu Gardeniers wegens kramp naar de kant moest worden ge haald, bleek uitkomst te bieden voor de Leidenaars. Invaller Wouter v.d. Berg wist namelijk in korte tijd een aanzienlijke reor ganisatie van de middenlinie in gang te zetten. De wissel van de Nijmeegse coach, Mark Leenen voor Jim Payens, een aanvaller voor een verdediger, was daaren tegen een noodsprong, die uit eindelijk niet mocht baten. Na enkele onrustzaaiende acties van Fantijn, Feenstra en Ernst van den Berg, viel eindelijk de verlos sende treffer. Een onzorgvuldige strafcorner wond Hendrik Qui rijns zo op, dat de kleine Leide- naar zich verbeten in de rebound stortte. Via Rob Feenstra kwam de bal voor de stick van Ernst van den Berg die zich geen moment bedacht, en blind inschoot, 1-0. Een tegenvaller die Nijmegen vol ledig uitvloerde. Met de moed der wanhoop werd een massaal slot- offensief ingezet, waarbij alleen Hans Wuesthof achterbleef om de Nijmeegse helft te bewaken. Maar wederom bleken de LMHC'ers te taai, en hield de ploeg niet in de laatste plaats dankzij Paul de Regt, het hoofd boven de promotieschreef. En kele countervallen die de opruk kende Nijmegenaren in die pe riode te verwerken kregen had den hen bijna nog op een 2-0 ach terstand gezet. Een handje geluk bespaarde hen echter dit on rechtvaardige lot. ROLPH PAGANO NIJMEGEN - De kruik jenever behoefte gisteren op het veld van de hockeyclub Nijmegen niet eens te water om te bar sten. Luttele minuten, nadat districtsbestuurder Mees de liter geestrijk vocht, van het merk, dat enkele jaren terug zoveel associaties opriep met een op dat moment populaire schaatscrack, aan LMHC- captain Ernst v.d. Berg had overhandigd, was een onhan dige manoeuvre van die laat ste er oorzaak van, dat 'het bruinkleurige stuk steen" aan scherven viel. Erg lang treurde de hockeyer niet om het zo plotsklaps verloren gegane kleinood. Uiteindelijk had hij zijn ploeg even tevoren met een ferme mep' de hoofdklasse "inge slagen". Daarom pasten die scherven, nu de zo begeerde promotie 'in kannen en krui ken' was, zo voortreffelijk in het beeld van het spontane promotiefeestje, dat de Leid se hockeyers, direct na afloop van de confrontatie met Nij megen organiseerden. Vorm den ze de diepe symboliek van het geluk, waaraan de Leidse hockeyers zonder uit zondering, direct na de con frontatie met Nijmegen, ten prooi waren gevallen. 'Dit is de bekroning van drie jaar hard werken', jubelde Van den Berg. 'Vorig jaar hebben we de promotie naar de hoofdklasse gemist, maar nu waren we er klaar voor. Vanaf begin 1977 hebben we, behoudens dan een keer te gen Venlo, niet meer verlo ren. Klasse trouwens, zoals Robbie Feenstra mij in vrije positie bracht. Ik kon toen eenvoudig niet meer missen en daarom kunnen we, als we eenmaal in Leiden zijn terug gekeerd, een feestje gaan bouwen'. Zolang wenste Chris Fontijn niet te wachten. De laatste juichkreten van de roodwitte supporters waren nog niet verstomd of de linkshalf had al een knots van een feestsi- gaar in zijn mond. Het beken de gebaar naar de mond ma kend: 'Dit is nog maar een voorproefje. Straks in Leiden ga ik hem goed raken', aldus de Leidenaar, die vond, 'dat de beslissende goal van Van den Berg op een psycholo gisch belangrijk moment was gevallen'. 'In de thuiswedstrijd stonden we bij rust al op 2-0. Een op dat moment te vroege voor sprong eigenlijk, zeker omdat toen na rust bleek, dat we er voor teveel hadden gegeven. Nu zijn we gewoon met de in stelling het veld ingegaan, dat we deze wedstrijd niet moch ten verliezen. We hebben ach ter voortdurend op de nul ge speeld om hier een gelijkspel weg te pakken. Dit met de in tentie om in de laatste wed strijd tegen MEP de promotie te pakken. Maar nu we van daag gewonnen hebben, kunnen we de komende da gen al een beetje aan het vol gend seizoen gaan denken.' Middenvelder Henk van Veen was daar, een half uur na het promotieduel, in feite al mee bezig: 'Het is te hopen, dat we door de jaarlijkse toevloed van studenten in Leiden drie of vier spelers erbij krijgen, want met dit team zullen we het in de hoofdklasse niet redden. Daarvoor zitten er bij ons teveel zwakke plekken in het team. We moeten vooral in de breedte versterkt worden. We zullen alleen op moeten passen, wie we aannemen. Aan 'broodhockeyers' heb ben we namelijk niet zo veel behoefte'. Volgens doelman Marlijn Drij ver zal er vooral naar een an dere laatste man moeten worden gezocht, 'want Hen drik Quirijns lijkt me te traag voor de hoofdklasse. Hij mag de ballen dan wel goed af stoppen, maar omdat hij zo langzaam is, moet ik soms als een Jan Jongbloed uit mijn doel komen'. Hendrik Quirijns daarop: 'Ik zou het komend seizoen uit de eerste team moeten? Ach, la ten we eerst maar eens af wachten, hoe de spelersselec tie er het komend seizoen uit zal zien. Ik ben in ieder geval wel bereid om voor een plaats in het eerste te blijven vech ten. Desnoods moeten er dan maar tien kilo's afgetraind worden'. Kritische Martijn Drijver op nieuw: 'De mandekking bij ons klopte totaal niet en onze spitsen hielden zich voortdu rend in de buurt van de 23- meterlijn op. Een gelijkspel zou voor Nijmegen dan ook dikverdiend zijn geweest. We hebben gewoon erg veel ge luk gehad'. Het was het spreekwoordelijke geluk, dat zo treffend bij de scherven paste.... GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - Roy Leysner twijfelt. De Leidse guard weet niet of hij aan de verzoeken van het Leidse basketbalpubliek en van coach Henny Blom om nog een seizoen in Leiden te blijven gehoor moet geven. Roy Leysner kan terecht bij degradant Amstelveen, dat het komende jaar door enkele financiële injecties van een uitzendbureau en ex-sponsor Kinsbergen mogelijk versterkt terugkeert in de eredivisie. Leysner is dan dichter bij huis en dat telt gezien zijn leeftijd (32) en werk (leraar in Amsterdam) zwaar mee. Aan de andere kant is het daar al tijdens de finale-wedstrijd om het Nederlands kampioenschap geuitte verlangen van het Leidse publiek om de Surinaamse international voor Parker te behouden. Henny Blom is duidelijk: "Ik wil Leysner er graag bij houden, al wordtzijn rol in een ploeg met Hagens en Plaat natuurlijk weer anders dat dit jaar" Leysner zelf: "Natuurlijk is het veel fijner om bij een topploeg te blijven, dan mee te draaien met een ploeg onder aan de ranglijst. Ik binnenkort een gesprek met Blom. Als ik dan weet wat Leiden van mij verlangt is het geen probleem. Dan blijf ik" De eerstejaars lichte acht van Njord is op weg naar de zege op de Rijn bij 's Molenaarsbrug ALPHEN AAN DEN RIJN - De Leidse roeiverenigingen hebben het afgelopen weekeinde hun 'blikkenlijsten', waarop zij al hun overwinningen noteren, fiks kunnen uitbreiden. Op de knus se, maar kromme Rijn tussen Koudekerk en Alphen, sleepten de oranje, paarse en lichtblauwe Leidenaars maar even achttien zeges uit het vuur. 'Hollandia' had de wedstrijden in Alphen weer goed voor elkaar. Helaas had het spektakel in Alphen zwaar te lijden van de concurren tie van de randstadregatta, de nieuwe Bosbaan wedstrijd, die sinds vorig jaar op de roeikalen- der prijkt. Veel ploegen, zeker de betere, kozen voor de Bosbaan, twee weken geleden, en lieten in Alphen verstek gaan, zodat Hol landia de toeschouwers slechts een mager programma kon bie den. De beide wedstrijd-dagen werden nu wel wat al te vaak met scheep vaartpauzes gevuld, hetgeen de westrijd er niet aantrekkelijker op maakte. Het publiek had dat kennelijk ook door, want de oe- vers van d e Rij n werd en zowel za terdag als gisteren slechts door een kleine schare belangstellen den bevolkt. Niet alleen roeiden er betrekkelijk weinig ploegen op Hollandia, ook het gehalte van die ploegen liet wel wat te wensen over. De ten dens van de laatste jaren, dat eli te-roeiers zich niet meer op het kromme drie-ploegen-baantje vertonen, had zich dit jaar on miskenbaar doorgezet. De top- ploegen waren met een lantaarn tje te zoeken. Dat gaf de wat minder gelauwerde ploegen de gelegenheid om nu ook eens aan de bak te komen, in zoverre is 'Hollandia' nog steeds nuttig. Er werd nog wel gestart in elite-nummers, maar dan wel door roeiers die zich soms nog niet eens Senior A mochten noe men. In het nummer elite-acht- sprint streden zelfs eerstejaars- ploegen dapper mee. De enige echte elite-roeiers waren te vin den in de acht van Nereus. De Amsterdamse vereniging had een gelegenheidscombi gevormd uit de Varsity-vier (Klop, Esse- veldt, de Graaf, Ysbrandy) en een vier uit de A-acht, om te proberen het hoofdnummers eventjes te winnen. De Amsterdammers kwamen echter van een koude kermis thuis, want de tweede jaars-acht van Orca, die op de Heineken-vierkamp al opgeval len was, gaf de Nereïden na 20 halen al het nakijken. Deze niet zo geoliede, meer werkpaard achtige Orca-acht (uit Utrecht) won het hoofdnummer uiteinde lijk in 6.09. Nereus bleef op 6.15 steken. Bij gebrek aan echte lichte elite roeiers kon de tweedejaar lichte senior A-vier van Njord haar slag slaan in de lichte elite vier mét. Deze ploeg, flitsend voorgesla gen door het talent Frits van der Blij, roeide echt wel op topni veau, getuige de overwinning in de nieuwe recordtijd van 6.55.6. Al eerder had deze ploeg van coach Hoek gisteren haar klasse ge toond door de sprint over 500 me ter, uitgelschreven voor zware elite-vieren, overtuigend te win nen. De trilogie werd in de lichte senior A vier door Van der Blij, Noorduyn, Kuypers en Stri- kwerda met stuurman Schwab voltooid. In alle gevallen werden voornamelijk Laga-ploegjes het slachtoffer van de nietsontziende Leidse halen. Er waren meer Leidse ploegen die geen genoegen namen met maar één overwinning: de door Hetty Vroegop gecoachte senior A- twee van Die Leythe verloor weliswaar in zijn eigen veld, maar Otten en Remmelts revancheer den zich volkomen door zowel de sprint als de twee kilometerrace in de elite met stuurman in hun voordeel te beslissen. Ook Peter Jurgens van Asopos de Vliet deed iets dergelijks. Hij wist een grote serie voorrondes door te komen en belande in de finale van zowel nieuwelingen- als Se nior B-skiff. In de Senior B- voorwedstrijd ging hij precies te gelijk met Lagaroeier Jorissen over de meet: dead heat. Beiden mochten nu in de finale starten en toen liet Jurgens er geen twij fels over bestaan wie de sterkste was: zijn halen en zijn mentaliteit waren nét wat harder, zodat hij tevreden met twee blikken op zak naar huis kon roeien. Op iets (9 sec.) hoger niveau kwam ook Rob Robbers Die Leythe) tot een dubbele zege: in de elite skiff over 2000 en 500 meter. De Leidse scullers (roeiers met twee rie men) weerden zich goed: ook Klerks en Parmentier (elite-dub- beltwee-sprint) en een dames- dubbeltwee, ook van Die Leythe, alsmede Cilia Krol van Asopos in de skiff konden de medailles in casseren. De eerstejaars van Njord beleefden ook al een tamelijk aangenaam weekeinde: de zware én de lichte acht verloren hun status van nieuwelingenploeg en mogen zich nu Senior B noemen, omdat ze allebei hun eerste overwinning boekten. De zware 'jonge' acht maakte haar race extra spannend door een gedeelte van het par koers maar met z'n zevenen te roeien, omdat de boeg zijn bankje even kwijt was. Toen hij weer zat, liep de ploeg van stuurman stuurman Frankel gemakkelijk van de tegenstanders weg. De winst van de lichte Njord-eer- stejaars krijgt nog meer reliëf door het feit dat slag Van Leeu wen voor het eerst de ploeg moest leiden. De oorspronkelijke slag was geblesseerd. Van Leeuwen deed het zo goed dat de ploeg prompt won. Harald Punt kon weer enthousiast zijn over z'n dames. Een door hem gecoachte senior A vier won met verve, het baanrecord dicht naderend. De lichte ouderejaars- acht van Asopos blijft winnen: op de Randstad toonde de ploeg van slag Smit haar kwaliteiten al heel duidelijk en die kwaliteiten, nu als lichte Senior A-acht, werden door de paarse lichtgewichten weer met een medaille bevestigd. Met de overwinningen van Aso pos in de senior B vier en van Njord in de overnaadse twee is de lijst van Leidse zeges in Alphen compleet. KEES DE RUIJTER LEIDEN - Italië is morgenavond in de Leidse Vijf Meihal de eerste tegenstander van het Nederlands basketbalteam in de strijd om de Decio Scuricup, de Europese be ker voor landenploegen. Interim- bondscoach Tom Quinn heeft voor het Europese toernooi der tien spelers geselecteerd. Het zijn: Akerboom, Dekker, Faber en Pluim van Den Bosch, Van de Lagemaat, Hagens en Limmen van B/Haarlem, Woudstra, en Van Helfteren van Punch, Van Buuren van RZ, Kragtwijk van DL Amsterdam, Zwiers van NN Donar en Harry Kip van Parker. De Leidse aanvoerder zal tegen Italië niet meespelen, terwijl Quinn voorde interland nog twee spelers in het burgerpak moet houden. Italië is waarschijnlijk de sterkste tegenstander van Nederland in de EC-strijd, waaraan verder wordt deelgenomen door Israël, Turkije en Frankrijk. De Zuideu ropeanen bezetten het afgelopen jaar tijdens het Europees kam pioenschap in België de vierde plaats, voor Israël (vijfde) en Ne derland (zevende). Nederland heeft de laatste zes jaar slechts twee keer tegen de Italianen ge speeld, tweemaal werd er verlo ren. In 1972 plaatste Italië zich in Amsterdam tijdens het pre- Olympisch toernooi voor de OS in München. Oranje werd met 60-71 geklopt. Beide teams ont moetten elkaar pas weer in 1975 bij het Europees kampioenschap in het Joegoslavische Split. Het duel tussen Nederland en Italië dat toen gespeeld werd bracht de miljoenenploeg van coach Primo bijna aan de rand van de afgrond. Nederland nam een voorsprong en zat ook aan het einde van de eerste helft nog op rozen (38-20). Na de hervatting kwamen de Ita lianen onweerstaanbaar terug. De onervaren Nederlandse ploeg speelde als verlamd en verloor in de slotfase alsnog: 65-69. Italië stelde daarmee zijn plaats in de finalepoule veilig. Sinds de strijd in Joegoslavië is Nederland belangrijk sterker geworden, maar het is nog maar de vraag in hoeverre de interna tionals van Quinn zo kort na het einde van de lange en slopende competitie in de eredivisie bijna onvoorbereid voor de dag kun nen komen in de EC. Quinn's voorganger Jan Janbroers was enkele maanden geleden al met de voorbereidingen begonnen, met een heel andere selectie. Daarin zaten voornamelijk onbe kende namen want zoals bekend wilde het gros van de Nederland se spelers niet uitkomen voor Janbroers. De opstelling van Italië, dat moge lijk niet met zijn sterkste formatie naar Leiden komt, was gister avond nog niet bekend. Ook zon der sterren als Marzorati, Bisson en Menighin blijven de Azurri een interessante ploeg. De kaart verkoop voor de eerste in Leiden te spelen interland start van avond al aan de kassa van de Vijf Meihal (18.30-20.30 uur). Het duel begint morgenavond om half ne gen. LEIDEN - Het twintigjarig be staan van de Leidse basket balclub Parker in september van dit jaar wierp het afgelo pen weekeinde al zijn scha duw vooruit. In samenwer king met een plaatselijk blad werd zaterdagavond in de Ton Menken IJshal een groot opgezet showprogramma georganiseerd. Het enthou siasme van de organisatoren overtrof echter de belangstel ling van het Leidse publiek, hoewel de thuisblijvers onge lijk kregen. Het gebodene was zeker de moeite waard, met als hoogtepunt een dia- en filmvoorstelling over de kam pioensrace van de kersverse landskampioen. IJshal-direc- teur Ton Menken was hierover zo enthousiast dat hij de unie ke beelden inlastte in het pro gramma van de Amerikaanse rodeo van komende week. De sport zelf beheerste de ijshal gisteren tijdens een te groot jeugdtoernooi, waaraan bij na 50 ploegen en ruim 400 basketballers deelnamen. In de ijshal waren vier basket balvelden uitgezet, maar dat was te veel van het goede. De poging om er een grandioos gebeuren van te maken strandde op te weinig speel tijd (één kwartier per wed strijd) en te weinig speelruim te. Het festival van zaterdag avond had gezorgd voor een enorme laag stof op de speelvloer, waardoor er de hele dag een soort nevel in de hal hing. Hinderlijk voor spelers en toeschouwers. In het wat chaotische geheel werden de sportieve prestaties min der belangrijk hetgeen niet iti de bedoeling lag van de hardwerkende organisatoren o.l.v. Henk van Haasteren en Jos Kaldenhoven. Toch was er wel plezier te bele ven aan de wedstrijd tussen het rolstoelbasketbalteam "De Sleutels" en de Nederlandse spelers van P/Leiden: Leys ner, Rijsbergen, Kop, Pauli- des en Lamping. Ook coach Henny Blom speelde mee in de wedstrijd die de Sleutels, voor het 300-koppige publiek, met een 17-8 zege afsloten. De fes tiviteiten rond het vierde lus trum van Leiden, waarin de aankoop van een eigen club huis centraal staat, worden morgenavond voortgezet met de interland Nederland-Italié en in september en oktober met toernooien voorde oudere teams en de kampioensploeg HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15