„DIT IS DE MOOISTE TITEL SINDS TIJDEN" Quick Boys na 4-0 zege toch de grote verliezer Noordwijk speelt met Spijkenisse (3-0) en viert uitbundig feest mmx m m MAANDAG 22 MEI 1978 SPIJKENISSE - Zo betrekkelijk lauw als er was gereageerd op de doelpunten; zo uitbundig werd naderhand de titel om helsd. Noordwijk, dat de drie "gouden" treffers bij Spijkenisse op het veld over het algemeen met gepast enthousiasme had begroet; vierde het eerste klasse kampioenschap na de 0-3 in de kleedka mer op geestdriftige wijze. KATWIJK - De grootste over- winning van deze competitie behalen en toch gedesillusio neerd van het veld stappen. Dat typeerde zaterdagmiddag op "Nieuw Zuid" de trieste afgang van Quick Boys dat na de 4-0 overwinning op het Beijerlandse SHO, toch bui ten alle prijzen viel, omdat Noordwijk vele kilometers verderop in Spijkenisse geen misstap maakte en de kam- pioensvlag mocht hijsen. De Quick Boys vlag bleef dus onaangeroerd in de kast lig gen. Een voor de Katwijkers teleurstellende gang van za ken omdat Quick Boys voor het échec van vorige week te gen Noordwijk nog de meeste aanspraak mocht maken op die fel begeerde titel. De club uit het nabijgelegen dorp bleek echter over een betere eindsprint te beschikken dan de Katwijkse ploeg, waardoor de elf van trainer Lagendijk tenslotte met lege handen achter bleef. De Quick Boys trainer was na afloop van de wedstrijd tegen SHO dan ook een teleurgesteld mens. "De tweede plaats is in de voet ballerij niets waard" ver klaarde Lagendijk. Toch wil de ex-UVS'er niet toegeven dat het seizoen als "verloren" beschouwd diende te wor den. Met een tikje weemoed: "Als je geen kampioenschap behaald hebt wil dat nog niet zeggen dat je helemaal mét niets achtergebleven bent. We hebben dit seizoen een goede prestatie geleverd. De ploeg heeft op enkele wed strijden na redelijk tot goed gespeeld. Daarbij hebben we in de thuiswedstrijden ge middeld 2500 man publiek kijkplezier geboden. Dat is toch ook wat waard". De beginfase van de wedstrijd tegen SHO wees er anders duidelijk op, dat de Katwij kers de toeschouwers zater dagmiddag het kijkplezier wilde onthouden. De thuisclub, in de beginopstel ling zonder Lourents Mouter, voor hem speelde Ben de tamme eerste helft leek Bröring al op de bevrijdende 0-1 te gaan aan sturen. Na de hoekschop van Bo- gers floot de sterk leidende scheidsrechter Cameron evenwel precies af op het moment dat de spits ging inkoppen; in het fluitsig naal voorkwam de lat dat Noord- Waal, gaf de indruk niet meer in de titel te geloven. Lagen dijk dacht aan een vermin derde concentratie. "De jon gens moesten zich na het ver lies van vorige week afreage ren. Hel was duidelijk dat de: ze ploeg na die tegenvaller met minder zelfvertrouwen dan gebruikelijk speelde". Niettemin domineerde de Kat wijkse ploeg de gehele wed strijd omdat tegenstander SHO te kennen gaf zich niet wijk gefrustreerd moest beginnen aan de tweede rondgang. Daarin viel de verlossende 0-1 op even snelle, als fraaie wijze. Via een actie van vleugelspits Bogers en de strakke uithaal van de uiterst sterk voetballende John van Dijk (hij kwam geheel los, na een moeilijke periode) werd de titel veilig gesteld, waarna Noordwijk de nog reste rende veertig minuten benutte om aan te tonen dat de ploeg echt goed kan voetballen. Verlost van de druk werd nadien gespeeld op de manier die vooral Jan Willem Bogers een heel seizoen lang voor ogen had ge staan. De vleugelspitsen werden "blind" gevonden met patronen waar de spelvreugde vanaf straal de, en aangezien de Noordwijkse treffers meestal "van de lijnen" af negentig minuten lang te willen uitsloven. De Oud- Beijerlandse bezoekers groe ven zich in de eigen verdedi ging in en loerde af en toe op de tegenaanval. Quick Boys was daardoor meer aan de bal maar werd slechts een enkele maal werkelijk gevaarlijk. De Katwijkse aanvalsopbouw stokte door onnauwkeurig plaatsen, meermalen vroeg tijdig. Het waren ook fouten in de SHO verdediging, die komen, konden meer goals een voudig niet uitblijven. Nico Hokke mocht voor Spijkenis se dan nog eenmaal op de lat kop pen (de enige gevaarlijke actie van die ploeg in de tweede helft), Noordwijk kon gewoon niet meer "stuk". Bogers schoof zijn punt- speler Bröring de 0-2 in de voeten en toen Bogers met een lichte hesblessure het veld had geruimd, nam Suttorp zijn werk aan de ande re vleugel over. De invaller snelde om de sterkste Spijkenisse-verde- diger Jardez en John van Dijk kop te fraai nummer drie binnen. In het veld leek Noordwijk er nau welijks van ondersteboven. De doelpuntenmakers werden gefeli citeerd, maar daar bleef het bij. Quick Boys de kansen ople verde. In de 18de minuut kreeg Teun van de Plas het leer gratis van SHO verdedi ger Van Deuren toegescho ven en hij mocht alleen op doelman Jan Barendregt af stormen. De Katwijker mikte enkele me ters naast het doel. Tien mi nuten later zou Van Deuren die misstap herhalen. Deze keer wist Teun van der Plas Geen wilde buitelingen, op een en kele uitzondering na ("Want ik zat zowat bij Bröring op zijn nek toen hij gescoord had", meldde Jaap van Kesteren) en géén emotionele tafe relen. "Je reageert nou eenmaal zo als je karakter is", wist Bogers. "We worden een hautaine ploeg ge noemd, misschien hebben we die ook wel" Daar bleek niets van in de kleed kamer, waar Noordwijk de remmen van de geestdrift pas echt losgooide en waar, door de spelers, optimis tisch vooruit werd geblikt naar de wedstrijd tegen ACV. Zaterdag al wordt die kampioen van 1 B ont moet in het eerste duel om de alge mene zaterdagtitel; het enige ver gelijkingsmateriaal is tot nu toe een wél raak te schieten (1-0). Vlak voor de pauze kreeg de in de spits opererende Ben de Waal nog twee unieke kansen de thuisclub op een wat gro tere voorsprong te zetten. De Waal, zeker geen versterking in de Katwijkse voorhoede, lepelde de bal in beide geval len de duinen in. De wissel Mouter-De Waal, na een kwartier in de tweede helft, betekende een opleving wedstrijd voor de beker op Hemel vaartsdag. Die verloor Noordwijk weliswaar maar de herinneringen waren vrijwel allemaal positief. Frans v. d. Veen ("Wat heb ik van daag heerlijk gevoetbald") "Een lekkere ploeg om tegen te spelen, niet zo stug; een beetje zoals wij. Tikken en voetballen. Ik geef ons een goede kans". Kees Karstens: "Je mag natuurlijk niet te snel juichen, maar we heb ben inderdaad een goede kans. Ze ker als we zo voetballen als in de tweede helft. Dan hoeven we voor niemand bang te zijn". En Ruud Bröring, die het eerste duel der kampioenen wellicht zal moeten missen vanwege een ver wachte schorsing (voor een waar schuwing daterend uit het duel in Assen): "Bovendien hebben zij geen Van Dijk, geen Bogers, geen Suttorp. Ja, Mennega, maar ken je Van der Veen? Als Noordwijk draait moet het geen probleem zijn" Trainer Eelman was de enige die het optimisme temperde: "Want dat ACV heeft een vreselijk ge vaarlijk team. Dat kan zich rustig permitteren vier of vijf kansen te missen en kan dan een wedstrijd toch nog naar zich toe trekken. La ten we alsjeblieft geen vertekend beeld gaan krijgen van die ene wedstrijd die we daar hebben ge speeld. Dat ACV mag dan al een tijdje kampioen zijn; het is er nog steeds op de belangrijkste momen ten". Net als Noordwijk dus. PAUL DE TOMBE NOORDWIJK - Vanavond wordt beslist waar zaterdag het eerste duel om het alge meen zaterdagkampioen schap tussen ACV en Noordwijk zal worden ge speeld. In Zeist ontmoeten vertegenwoordigers van die twee clubs elkaar om uit te maken of het eerste treffen in Assen dan wel in Noordwijk zal plaatsvinden. De voet ballers van Noordwijk wer den zaterdagavond overi gens op gepaste wijze ont vangen in het kustdorp. Na een rijtoer, werd een instuif gehouden, waarop de ploeg gefeliciteerd werd door o.a. burgemeester Bonnike. Waar en wanneer de officiële receptie zal worden gehou den is nog niet zeker. Wel is inmiddels bekend dat UDO- middenvelder John Manu- putty overschrijving wil vragen naar de nieuwe kam pioen. in de wedstrijd. Mouter, hij speelde z'n laatste wedstrijd voor Quick Boys, trok direct het spel naar zich toe en be diende zijn ploeggenoten van veel bruikbare passes. In de 71ste minuut kwam de thuisclub eindelijk op 2-0. Ni co Kuyt liet een schitterende pass van zijn voet vertrekken die juist voor de voeten van de op snelheid liggen Hans van Duyn belandde. Met een be hendige lob zorgde Van Duyn voor 2-0. In de laatste minuten van de wdstrijd wilde de thuisclub het talrijke publiek nog bewijzen dat de eerste klasse A een verkeerde kam pioen kende. Een stormach tig offensief leverde twee schitterende treffers van Cees van Rooyen op. Daarna maakten de Katwijkers zich haastig uit de voeten om weer op tijd aangekleed te zijn voor de televisie-uitzending van Nederland tegen Oostenrijk. Het typeerde wat er van het seizoen was overgebveven. ROB ONDERWATER Met vele flessen champagne, waar van de inhoud royaal werd geleegd over spelershoofden, met "exoti sche" gezangen en typerende uit spraken werd de spanning van een ongemeen boeiende voetbaljaar gang er uit gewerkt in het besef dat "de mooiste titel" sinds tijden was veroverd. "Want dit is echt de mooiste", viel vooral uit de monden van de routiniers in de ploeg op te tekenen. "Mooier dan de kam pioenschappen die we aan zagen komen. Wie gaf ons nog een kans, zeven, acht wedstrijden geleden? Dit is voor iedereen een verrassing, zelfs voor ons. Grandioos; de over winning van de teamgeest". Daar zat hij: Cees Spaanderman, de voetballer die de goede onderlinge „We maken goede kans tegen ACV" verstandhouding binnen Noord wijk nog eens had willen bena- drukkén. Juist op het moment dat hij uit eigen beweging zijn plaats had willen afstaan aan Gerard Tio in de laatste wedstrijd bij Spijke nisse, had trainer John Eelman aan de kant besloten tot de wissel. "Hij voelde me aan, een soort stilzwij gende afspraak. Ik wilde graag dat Gerard ook nog mee zou doen", zei de ervaren laatste man. Cees Spaanderman, 35 jaar bijna, zo blij als een kind. "Dat ik dit nog mee mag maken. M'n vierde titel met Noordwijk, het zal m'n laatste wel zijn. Of we moeten het alge meen kampioenschap nog pakken. Maar ik weet niet wie Eelman dan neemt, Gerard of mij. Voor hem zou het puur lullig zijn als hij weer re serve was. Voor mij zou het niet zo hard aankomen. Het loopt af voor me, ik tel de wedstrijden die ik nog speel. Ik was al blij dat ik dit nog mocht beleven". Het betoog typeerde de sfeer bin nen Noordwijk, vooral op het mo ment dat het echt nodig was een hecht geheel, met een mentaliteit die eenvoudig niet stuk kon. "Daarom heb ik nu meer voldoe ning dan vroeger" sprak Kees Kar stens. "Al denk ik wel dat IJssel- meervogels het gered zou hebben als die drie jongens daar niet weg zouden zijn gegaan". "Maar daar heb je nou precies het verschil" wist Ruud Bröring. "Denk je dat zoiets bij ons had kunnen gebeuren? Dat we zomaar drie spelers hadden laten gaan? Na tuurlijk niet, wij zouden zijn gaan praten met die jongens en die zou den gebleven zijn óók. Zo goed is de sfeer bij ons". Trainer Eelman: "Ook de jongens op de bank bleven steeds zeer ge motiveerd. Terwijl het toch lullig is als je er in dit soort wedstrijden bui ten moet staan. Dat is de grote winst en dat iemand dan uit zichzelf zijn plaats nog wil aanbieden, vind ik helemaal grote klasse. Dit kam pioenschap ook trouwens. Dit is veel leuker dan een titel die je van te voren aan ziet komen. Leuker en terecht. Het is misschien vrij sneu voor Quick Boys, maar als je het allemaal gaat vergelijken, vind ik toch dat we terecht kampioen zijn geworden". Noordwijk had het onderstreept in het laatste duel. Was snel bekomen van de lichte schrik waarvoor Spij kenisse had gezorgd met een fel aanvangsoffensiefje, waarmee een snelle voorsprong geforceerd moest worden, en had het duel in een ijzeren greep genomen. Nadat Bert Bak (die het lege doel miste, nadat de te fel belaagde doelman Van der Niet de bal had losgelaten) en Cor v. d. Meer verzuimd hadden. Spijkenisse op voorsprong te zet ten in het eerste kwartier, was het voornamelijk Noordwijk dat zich liet gelden. Met acties die getuig den van zelfvertrouwen; een sur plus aan individuele techniek en tenslotte ook van een veel beter ploegverband. Vooralsnog leidde dat nog niet tot treffers, omdat Boot eenmaal op de bovenkant van de lat aanstuurde, en eenmaal een vrije trap van Kar stens tot net naast de paal "ver lengde", maar vlak voor de pauze diende zich al het eerste teken aan dat Noordwijk na de pauze feller zou gaan uithalen. Aan het einde van de over het algemeen toch De titel in de hand; de champagne in de mond. Dat was zaterdag het motto in de Noordwijk-kleedkamer, i gevierd. Onder andere door voorstopper Frans v. d. Veen, met fles. uitbundig feest i eigen wijze, waarbij ook het John van Dijk heeft de bevrijdende 0-1 gescoord, publiek niet wordt vergeten. D Noordwijk-spelers bedankenhem (8) op hun Suttorp, Noordwijks fraaie derde treffer binnen. Ruils Bröring (met John van Dijk kopt. na knap voorbereidend werk pleister op de achtergrond) kijkt bewonderend toe.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13