Ernst Happel: „Ik zou die gezichten wel willen zien" I i SS wmm Wim Rijsbergen en AZ: 'Nog niets van waar' Engeland zet Schotland hak Bondscoach introduceert in Oostenrijk systeem DOKTER KESSEL BELIST OYER ORANJE SELECTIE Dick Schneider ernstig gewond Iran en Argentinië hebben selectie rond Tango of wals sSBGMnP■HBBSww/3 J n - - Wit 'ssmS&mMm dÜIlËiffilË - 41 MAANDAG 22 MEI 1978 SPORT SPORT Rob Rensenbrink maakt het de Oostenrijkse doelman e een treffer zal deze actie niet opleveren. WENEN-Tumult in het Weense Prater-stadion, waar Ernst Happel zich weer verschrikkelijk opwond, eerst omdat een suppoost hem gelastte om de spelersbank op te pakken en vijf meter te verplaat sen en vervolgens omdat de Tsjechische scheidsrechter Fausek de voordeelregel zo knullig toepaste dat Jongbloed slechts met de allergrootste moeite een doelpunt kon voorkomen. Na afloop te vredenheid ten aanzien van de 0-1-overwinning (doelpunt in valler Haan) en een heftig meningsverschil tussen pr-man Ham stra en Ernst Happel over de plaats waai de Oostenrijker de pers zou toespreken Slechts twee PSV'ers (Poortvliet en Willie van de Kerkhof) in de basis omdat Happel op verzoek van Krol Rep boven René verkoos. Hetgeen om de jongste mode te volgen prompt tot een boos gezicht leiddehoewel het ook zo'n vaart niet zal lopen, want ind.ien Happel tegen Iran van drie aanvallers uitgaat neemt hij zeker Rep, René van de Kerkhof en Rensenbrink. wat iemand als Nan- ninga weer zal verdrieten. Het wk-boek wordt ten aanzien van definitieve deelname vandaag afgesloten, wanneer Happel, bij dat soort gelegenheden met een zware bril op, de namen van de drie afvallers in Zeist zal voorle zen. Jan Peters viel al eerder af, wie de overige drie zullen zijn is nog een vraagteken. Het meest voor de hand liggend is dat De Bree, Brandts en Van Leeuwen eruit vliegen, hoewel met betrek king tot Brandts moet worden afgewacht hoe de blessure van Hovenkamp zich heeft ontwikkeld. Happel en dokter Kessel hebben het laatste woord over de selectie, dievrijdag naar Argentinië vliegt. De belangrijkste rol is daarbij weggelegd voor Kessel, want vermoedelijk zal hij ook "negatief' adviseren ten aanzien van de knie van Henk van Leeuwen DEVENTER - Oud-international Dick Schneider (Go Ahead Eagles) is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een auto-ongeluk in Colmschate (Overijssel) ern stig gewond geraakt. Hij is in het St. Jozefziekenhuis te Deventer opgenomen. Schneider, die op weg was van Deventer naar zijn woonplaats Bath men, werd het slachtoffer van een foutieve in- haalmanoevre. Hij raakte met een van zijn benen beklemd in de au to en moest door anderen bevrijd worden. Juist vrijdag had Schneider een driejarig contract getekend bij Go Ahead Eagles, onder voorbehoud dat de clubbe sturen van Go Ahead Eagles en Feyenoord het met elkaar eens zouden worden. Schneider mocht overigens zaterdag het ziekenhuis verlaten. Zijn been is van boven tot onder gehecht. v Dick Schneider raakte zaterdag vrij ernstig gewond bij een auto ongeluk. Zijn been raakte be klemd en hoewel hij zaterdag naar huis mocht vertrekken is het niet geheel zeker of hij binnen af zienbare tijd weer kan spelen. TEHERAN - Hesjmat Moh^jerani, de coach van Iran, heeft de 22 spelers aangewezen, die donder dag met een speciaal toestel naar Argentinië zullen vliegen. Iran speelt op 3 juni zijn eerste wed strijd te Mendoza tegen Neder land. De geselecteerden zijn: Doel: Hejazi en Mavedat; Verdediging: Karbandi, Nazari, Ghasjghaian, Eskandarian, Ka- zerani, Abdoellahi, Sjojay, en Nayebagha, Middenveld en aanval: Parvin, Al- lahverdi, Danaifar, Ghasempoer, Fariba, Sadeghi; Rowsjan, Fara- ki, Jahani, Besjkar, Noerai en Majid-Taimoeri. Ook de Argentijnse coach Menotti maakte zijn selectie bekend. De 22 zijn: (doel) FiUol, Baley, en La Volpe. (Verdediging): Olguin, Pagnanini, Galvan, Passarelle, Killer, Taran- tini en Oviedo. (Midden): Ardillcs, Glarresa, Galle go, Ruben Galvan, Valencia, Villa en Alonso. (Voor): Houseman, Bertoni, Luque, Kempes en Ortis. WENEN - Het was uiteindelijk een prestigeslag. Ernst Happel, in Wenen uitgescholden voor landverrader, gaf dat later onder vier ogen toe, al was het feit dat hij hooghartig weigerde om voor de Oostenrijkse tv-came- ra's te verschijnen al een duidelijke indicatie. Officieel heeft Happel echter steeds vragen hoe er geredeneerd ontkend dat hij gelet op eigen glorie, voor geen goud wilde af gaan tegen zijn landgenoten. Een gedachte, die de Oostenrijker echter niet heeft kunnen wegne men, al maakten al diegenen, die het systeem dat Happel zaterdag voorschreef in verband brachten met „die angst" een kardinale denkfout. Nederland won met 0-1 in het Pra ter-stadion, hoewel de stand voor hetzelfde geld 0-3 of 0-4 had kunnen zijn. Maar denk niet dat Happel, nu hij de Oostenrijkers overmeesterde, van dat nieuwe systeem afstapt. Integendeel, Happel ziet in zijn nieuwe spel- trant een revolutie in de voetbal wereld. Er dient aan geschaafd te worden, perfectie schort er nog aan. Daarom laat hij morgen en overmorgen tijdens de wedstrij den tegen de amateurclubs Xerxes en DHS twee keer 45 mi nuten zijn nieuwe iedeeên in de praktijk brengen. Happel: „Als het lukt, ais we succes hebben, dan speelt volgend jaar de hele wereld dit systeem" Happels systeem is niet opgeko men van de een op de andere dag. Jaren geleden, toen Feyenoord voor de Europa-Cup met 3-0 van OFK/Belgrado verloor, liet hij de voormalige topclub al met drie verdedigers en de naar het vier- mans-middenveld opgeschoven libero Israel spelen. Dat liep slecht af, Feyenoord won de thuiswedstrijd weliswaar met 5-3 maar de Joegoslaven gingen over en Happel verwijt het de sport pers tot op de dag van vandaag dat zijn systeem werd gekraakt. Ook zaterdag werd er weer kritisch gereageerd op Happels denk beelden. Niettemin moet je je af zijn indien Rensenbrink niet twee droomkansen had vermorst en indien niet Happich een spet ter van Neeskens van de doellijn zou hebben gehaald, zonder dat hij er zelf iets van af wist. Drie verdedigers, vijf middenvelders en twee aanvallers, een groepe ring, die door Van Hanegem het X-systeem werd genoemd en door Arie Haan de ruit met een punt in het midden Radeloos Een speelwijze, waarvan zaterdag een gretig begonnen tegenstan der radeloos werd, hoewel het in eerste aanleg tot weinig positieve daden van Oranje zelf leidde. Hoe is het om met zo'n taktiek gecon fronteerd te worden? Luister naar Kreuz, die door zijn opnieuw consequent werkende Feye- noord-collega Rijsbergen zes keer te stevig werd aangepakt ,Om gek van te worden. Je weet niet waar je heen moet met de bal. Dit was een volslagen verrassing. Op een gegeven moment dacht ik: speelde ik maar mee bij Ne derland. Als je dit uitwerkt kom je ver in Argentinië. Maar wat wil je met een taktisch wonder als Happel" Het taktische wonder zelf, gecon fronteerd met de vraag hoe het nu verder moet: is dit het ei van Co lumbus? Happel: „Ik ben hier al jaren mee bezig. Maar het mate riaal was een probleem. Deze voetballichting heeft weinig ech te aanvallers maar barst van de goede middenvelders. Ik heb me eerst op de hoogte willen stellen van de mogelijkheden die ik heb ten aanzien van de aanvallers. Dat valt dus tegen. Het uitgangs punt moet dus het middenveld zijn. Dat moetje niet overdrijven. Tegen Iran speel je wel met drie spitsen en tegen Peru waar schijnlijk ook. Maar Schotland en eventueel in een volgend stadium Brazilië, die landen moet je con fronteren met een muur van middenvelders. Ik zou de gezich ten wel eens willen zien. Momen teel is het alleen nog een kwestie van de juiste samenstelling mid- GLASGOW - Acht minuten voor het einde van de klassieker Schotland-Engeland maakte Steve Coppell het kampioen schap van de home-countries een flop voor de Schotten, die als eni gen Groot Brittannië in Argenti nië zullen vertegenwoordigen Ten minste als op de uitslagen wordt afgegaan. Drie keer speel de Schotland thuis, twee winst punten waren de schrale oogst, 1-1 tegen zowel Noord-Ierland als Wales. De bijna 90.000 toeschouwers van Hampden, waren een paar minu ten stil. Doodstil. De erfvijand had gewonnen op Hampden en dat was in de laatste tien jaar maar één keer gebeurd, in 1972, ook met 1-0. Toen maakten de gelukkigen die een kaart hadden veroverd voor de laatste show van Alistair Macleod's army op indrukwekkende wijze een eind aan de stilte. "We are going to Ar gentina" schalde het uit tiendui zenden kelen. De Engelsen had den gewonnen, akkoord, maar als goed publiek laat je je spelers die voor de tweede keer achter elkaar de eindronde van een wereld- kampioenstoernooi hebben be reikt, niet vallen. Je geeft nog een keer blijk van je geweldige waar dering. Ruim tien minuten na afloop kwa men de Schotse spelers nog eens terug op het veld. De meesten al gedeeltelijk ontkleed, een enke ling in een Engels shirt, Clough en Gemmill blootsvoets. Om dat geweldige publiek, van wie nog vrijwel niemand zijn plaats had verlaten, te bedanken. Het was een geweldig slot na die verschrikkelijke slag in de 82ste minuut, ingeleid door Trevor Brooking, mogelijk gemaakt door een blunder van Alan Rough en uitgedeeld door de kleine Steve Coppell. Het in drukwekkende bewijs van ver trouwen vormde de apotheose van een voetbalhappening, die binnen de lijnen weinig, veel te weinig, bracht. Toch was Alister MacLeod na af loop niet ontevreden over het spel van zijn team. De Schotse coach, die ook tegen Engeland Geïsoleerd Tegen Oostenrijk bleek het systeen zaterdag nog lang niet water dicht. Ruud Krol, vaak een zesde middenvelder met alleen Suur- bier (bij Krankl) en Rijsbergen (bij Kreuz) achter zich, had er moeite mee. Evenals de naar het middenveld opgeschoven Poortvliet en de vaak geïsoleerde spitsen Rep (op verzoek van Krol toch in de basis), later vervangen door René van de Kerkhof en Robbie Rensenbrink. Kritiek ook van de PSV-rechtsbuiten, die klaagde dat er veel te weinig in de diepte werd gespeeld: „Als je vijf keer in een hele wedstrijd in actie komt en het is drie keer inleveren geblazen, dan is dat niet best voor je zelfvertrouwen". Rensenbrink die verklaarde dat hij weinig heil van Happels jongste foefje ver wacht. Happel zelf daarover „Die jongens moeten niet zeuren. In de eerste helft hebben we de fout gemaakt om drie van de vijf middenvel ders in de mandekking te laten spelen. Toen we daar de tweede helft vanaf stapten ging het al heel wat beter. Vergeet ook niet dat de spelers op het middenveld er nog aan moeten wennen. Als het goed functioneert, als er vol op wordt gejaagd en de diepte goed wordt benut, komen ze daar nog wel van terug". Niettemin moet je je blijven afvra gen of Ernst Happel wel of niet over de juiste middenvelders be schikt om zijn ideeën optimaal in de praktijk te laten brengen. Wim Jansen, de Feyenoorder die nog nooit in zijn leven een onvol doende behaalde, die gelijkmati ge Jansen beteugelde Kurt Jara, maar opnieuw kon gesteld wor den dat de scherpte er bij hem na jaren van roofbouw op zijn li chaam een beetje af is. Willen van Hanegem had ontstellend veel balverlies, maar herstelde zich enigszins in de tweede helft al ge tuigt het van realiteitszin om in te zien dat de grote dagen van de kromme absoluut voorbij zijn. Willie van de Kerkhof heeft te lang bij PSV een rol van terug- blijvende „sweaper" gespeeld, dat het niet mee zal vallen om hem op korte termijn een ande re rol te laten leren. Neeskens, diverse keren in moei lijkheden omdat opponent Hat- tenberger zich vaak als linksbui ten inspande, herwon opnieuw aan kracht. Met name in de duels en als er gejaagd werd bij balver lies benaderde Neeskens de grote vorm. Niettemin bleef zijn maat gevoel in het eerste duel dat hij tot het eind volmaakte te wensen overlaten. Poortvliet, de vijfde middenvelder, had moeite met Happich en raakte geen bal goed kwijt. Waterhoofd Broedde Happel inderdaad het ei van Columbus uit of kan gespro ken worden van een kind met een waterhoofd? Wat meningen. Haan, de man die door zijn loop vermogen ideaal is voor het sys teem en als invaller voor Willie van de Kerkhof het einige doel punt maakte in de tweede helft: „Het is wennen. Een nadeel is bijvoorbeeld datje geen bal meer kwijt kunt aan een opkomende vleugelverdediger. Maar de we reldkampioenschappen zijn er per definitie om een nieuw soort voetbal te spelen. Wie weet" Van Hanegem: „In de rust zei Hap pel dat het tempo omhoog moest en dat we eindelijk moesten stoppen met achteruit lopen. Daarna werd het voor mij per soonlijk makkelijker" Rijsber gen: „Je kunt wel tien man op het middenveld zetten. Als het niet met goed voetbal kan, dan zal je het zo wel moeten doen". Krol: „Conditioneel hebben we ons op deze manier kunnen uittesten. Ik vond dat die Oostenrijkers soms onthutsend makkelijk door kon den lopen. Gelukkig dat Suur- bier „terug" blijkt te zijn. Neeskens: „Het is een kwesti<^van aanpassing. In het moderne voetbal bepalen de spelers, die zonder bal lopen waar de pass heen gaat. Conditioneel twijfel ik persoonlijk niet meer aan mijn loopvermogen. Neem dat doel punt. Met zijn drieën tikten ze me uit. Ik denk: ik loop voor joker en terwijl ik het denk, schopt die ausputzer de bal tegen i WENEN - De bal, waarmee tij dens de wk wordt gevoet bald heet Tango maar werd zaterdag in Wenen door sommige Oranjeklanten al geringschattend de Engelse wals genoemd. Een aantal spelers bleek opvallend veel moeite met de bal te hebben. Zoals Ruud Krol, die zei: "Voor deze bal, die een ge plastificeerde laag heeft, moet je een honderd procent egaal veld hebben. Dat is echter geen enkel veld en dan raak je toch in moeilijk heden. Ik heb Rensenbrink een keer over de bal zien struikelen. Deze week gaan we er in Zeist echter mee oe fenen." Arie Haan: "Tijdens onze Eu ropa Cupfinale tegen Au stria Wien gebruikten we dat ding ook al. Ik kan me voor stellen dat sommige jongens er moeite mee hebben." Arie kogelde onmiddellijk in. Toch geloof ik datje drie man no dig hebt, die de zaak met zoóne- dekking dicht moeten houden. Arie en ik moesten diep lopen van Happel. Ik geloof echter ook dat je daar in principe drie man voor nodig hebt. Twee man kun nen dat zeker negentig minuten lang niet volhouden". Happels X-systeem, het ei van Co lumbus? Jan Zwartkruis: „Gelet op spelschoonheid kan je er beter nu van afstappen dan over vijf minuten". Ernst Happel „Met dit voetbal kloppen we Brazilië Mits we het goed spelen". Hoe gaat Nederland spelen? Willem van Hanegem dubbelzinnig: „sys teem X" GER STOLK gewoon doorging met experi menteren (hetgeen hem door het publiek niet in dank werd afge nomen) concludeerde zaterdag: "Het lijkt erop alsof wij onze top gaan bereiken op het moment dat het echt moet. We hebben kansen geschapen, af en toe erg goed ge speeld. De doelpunten zullen er volgende keer ook zijn", aldus de Schot. Peru Peru, ook een tegenstander van Nederland in Argentinië, heeft in Lima een oefenduel tegen Danu- bio uit Uruquay met 6-0 gewon nen. De teruggekeerde sterspeler Hugo Sotil maakte een goed de buut. Hij scoorde tweemaal en stond ook aan de basis van twee andere treffers. Munante, Rojas, Cubillas en La Rose namen de vier andere doelpunten voor re kening. Zweden Het Zweedse nationale elftal heeft gisteren in Stockholm met 0-0 gelijkgespeeld tegen Europees kampioen Tsjechoslowakije, dat overigens geen ticket voor Ar gentinië bemachtigde. De Zwe den waren sterker, maar deson danks kreeg Kroupa de beste kans om de wedstrijd te beslis sen. Hellström wist ten koste van een vrije trap de Tsjech van sco ren af te houden. Polen Ook Polen oefende gisteren. In Warschau won de ploeg met 3-1 van de Spaanse club Hercules Alicante. Deyna (2) en Szyma- nowski scoorden voor de Polen. De Poolse coach Gmoch maakte trouwens na afloop zijn selectie bekend. Terug is veteraan Lu- banski die voor het Belgische Lokeren uitkomt. Negen spelers van de ploeg die in 1974 derde werd op de wk behoren nu ook weer tot de selectie van Argenti nië. Het zijn: Tomaszewski, Szy- manowski, Gorgon, Zmuda, Deyna, Kasperczak, Lato, Szar- mach en Kusto. Lubanski was toen geblesseerd. t Lf? '.rilff zktsgji m. MéM'êmJtï De Oostenrijkse doelman Kocilla valt tevergeefs uit r i Arie Haan. Nederland staat i Wim Rijsbergen: "Ik heb bij Feyenoord niets meer te zoeken". LEIDEN - De berichten als zou Wim Rijsbergen al getekend hebben bij AZ'67, blijken "vol komen uit de lucht gegrepen". Dat althans, zei de Leidse voor stopper van Feyenoord en Oranje gisteren zelfbij zijn terugkeer uit Oostenrijk. Rijsbergen: "Er is niets van waar. Volgens diezelfde berichten, zouden de Molenaars in Oostenrijk geweest moeten zijn, om mij te contracteren. Er is dan ook nog helemaal niet verder gepraat en ik weet verder zelf ook nog niets. Vandaag hoor ik pas weer wat van Cor Coster". Wel wil Rijsbergen hoe dan ook weg bij Feyenoord, waar hij geen stap meer wil doen nu hem een contract met een gehalveerd sala ris is aangeboden. "Dat contract beschouw ik als een motie van wantrouwen", zegt hij. "En ver der heb ik geen enkel vertrouwen in Stephan. Bij de aanstelling van een nieuwe trainer heeft die man ons, de spelers, gewoon met een kluitje in het riet gestuurd. Ik wil persé weg, na zeven seizoenen heb ik niets meer te zoeken bij Feyenoord. Zeker niet nu het beleid nog slechter wordt. De he ren willen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten en als ik daar blijf voetballen ben ik straks he lemaal geen stuiver meer waard. Nu kan ik voor een redelijke prijs weg, een bedrag waarvoor Feye noord me wel laat gaan omdat ze de dure jongens met de grote bek kwijt willen. Ik behoor tot beide categorieën, dus ik zal wel kun nen gaan. W?ar ik dan terecht kom, zie ik wel. Misschien dat AZ het deze week nog rond wil ma ken met me, maar anders is het de bedoeling dat ik op het WK wordt verkocht". Plastic dek BUENOS AIRES-In Buenos Aires maakt men zich zorgen over de toestand van de grasmat in het River Plate stadion waar de ope ningswedstrijd tussen West- Duitsland en Polen volgende week donderdag zal worden ge speeld. De nieuw-aangelegde grasmat verdroogde omdat er iets mis was met het drainagesys teem. Daarom is op hét laatste moment nieuw gras ingebracht en dat doet het tot nu toe uitste kend, liet een van de leden van het organisatiecomité weten. "Wij zijn echter bang dat de ver wachte regen erg veel schade aan het gras kan toebrengen. Wy zul len proberen het gehele veld met plastic af te dekken, wanneer er regen dreigt".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11