Minister steekt provincie tussen de stok benen Kritiek op onduidelijk beleid CRM Raadsleden voor bouw sporthal RDK hoofd vestiging in Leiden Expositie7 5 j aar Geologische Dienst I Goedhart Bouwhuis Weer woonwagens in Leiden VRIJDAG 19 MEI 1978 Borgman verbolgen over aanwijzing RW 11: DEN HAAG- "Waar bemoeit minister Tuijnman zich eigen lijk mee?", zo reageerde de Zuidhollandse Gedeputeerde Borgman gistermiddag boos op recente uitspraken van de minister van verkeer en waterstaat in een kranteinter view, waarin hij o.a. stelde dat Rijksweg 11 moet worden aangelegd en als zodanig in de streekplannen voor Zuid- Holland moet worden opgenomen. Tuijnman doelde daarbij niet alleen op het gedeelte Lei- den-Alphen van de Rijksweg, maar ook op het stuk tus sen Alphen en Bodegraven. Borgman vindt dat de minister met Vraag is alleen: wie betaalt en wie bouwt? LEIDEN - Eensgezind hebben gemeenteraadsleden van de PvdACDAVDD en CPN zich gisteravond uitgesproken voor de bouw van een nieuwe sporthal in Leiden. Op één, door de Sportstichting geor ganiseerde forumavond brachten Tesselaar (PvdA), Bosch (CDA), Elsinga (WD) en Hoeven (CPN) hun mening hierover ten overstaan van ongeveer 35 bestuurders van Leidse sportverenigingen naar voren. Alleen over de vraag op welke wijze de sporthal er zal moe ten gaan komenstonden met name PvdA en WD lijnrecht tegen elkaar. Voordat de forumleden door het publiek met vragen bestookt werden, bood voorzitter Bieg- straten ieder afzonderlijk de mogelijkheid op het beleid van de afgelopen 4 jaar terug te kijken. Wethouder Tesse laar, toonde zich uiterst te vreden over het opheffen van de "kwantitatieve problemen van de veldsporters" "De achterstand bij de veld- sporten is weggewerkt, en we gaan ons nu meer richten op de binnensporten". Deson danks liggen op dit moment plannen bij de gemeente voor 4 nieuwe hockeyvelden, en gaat men, zo Gedeputeerde Staten dit goedkeurt, in juli beginnen met de renovatie van de atletiekbaan. Het grote succes van ParkerI zijn uitspraken op de stoel deputeerde Staten en Provinciale Staten is gaan zitten. "Onlangs heeft de minister van volkhuis vesting en ruimtelijke ordening hier in het provinciehuis nog ge zegd dat het streekplan een inte gratiekader bevat, dat door ons moet worden vastgesteld, met een afwegen van alle belangen". Minister Tuijnman is nu te verge- - gaan door ons alvast een aanwij- Begeleiding van kleine ondernemers LEIDEN - In de gemeente Leiden komt de hoofdvestiging van de Stichting Regionaal Dienstverle ningscentrum Kleinbedrijf Zuid- Holland midden en noord. Het dienstverleningscentrum (RDK) dat momenteel in oprichting is zal in de plaats komen van de in de crisisjaren opgerichte borgstel lingsfondsen voor de midden stand en zal zich vooral gaan be zighouden met de opvang en be geleiding van ondernemers die in moeilijkheden verkeren. Het accent komt hierbij vooral te liggen op de zorg dat de onderne mers de juiste voorlichting en ad visering zullen krijgen. Boven dien zal het RDK overheidsin stanties rapporteren bij de toepas sing van regelingen voor kleine ondernemers, zoals de rijks groepsregeling voor zelfstandi gen. Onder de kleine ondernemin gen worden de bedrijven ver staan die maximaal aan tien per sonen werk bieden. Leiden is uitgekozen als plaats voor de hoofdvestiging omdat daar de meeste kleine ondernemingen te vinden zijn. Er wordt in Leiden nog gezocht naar een geschikte ruimte voor het RDK. Als aparte taak voor het RDK wordt ge noemd het opvangen van onder nemers die door stadsreconstruc tie in de verdrukking raken of dreigen te raken. Bij uitvoering zing te geven over Rijksweg 11. Hij heeft het overleg met ons gef rustreerd. Hij moet GS niet een stok tussen de benen steken. Dat is erg onverstandig van de minis ter", aldus de verbolgen Borg- GS hebben op 24 juni een gesprek met de minister over Rijksweg 11, waarin o.a. het tracé ter sprake komt. Zoals bekend heeft de raad voor de Waterstaat de minister ge adviseerd om het tracé zo dicht mogelijk langs de spoorlijn Lei- den-Bodegraven te leggen. Borgman deed vorige week nog in een vergadering van Provinciale Staten over de streekplannen Zuid-Holland Oost en West de uit spraak dat hij aanleg van Rijks weg 11 tussen Alphen en Bodegra ven zeker niet voor 1990 ver wacht. De uitlatingen van minis ter Tuijnman lijken daarmee in strijd, al heeft hij niet aangegeven wanneer er voor Rijksweg 11 geld beschikbaar zal worden gesteld. In een vergadering van Provinciale Staten gisteren bleef Borgman zich namens Gedeputeerde Sta ten verzetten tegen een CDA-voorstel (gesteund door de WD) om het tracé van Rijksweg 11 tussen de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude en Bodegraven in de streekplannen op te nemen. Borgman wil voor het gedeelte Leiden-Alphen slechts ruimte reserveren en voor het gedeelte Alphen-Bodegraven voorlopig helemaal geen lijn op de kaart trekken. Vandaag zou den Provinciale Staten een beslis sing hierover nemen. De Leidse Werkgroep Milieube heer heeft de statenleden deze week in een brief dringend ver zocht om het CDA-voorstel te ver werpen. "Niet alleen de weg zelf, maar ook de ontwikkelingen die er het gevolg van kunnen zijn, vor men een zeer grote aanslag op en bedreiging van het open polder landschap tussen Leiden, Alphen en Bodegraven in het groene hart van Holland", zo luidt één der ar gumenten van de werkgroep. Van Oosten (PPR/D'66): „Tekorten in bejaarden werk' Leiden heeft de gemeente nog eens attent gemaakt op de noodzaak van een nieuwe sporthal. Een noodzaak die behalve bij de basketballers, bij alle indoorsporters leeft. "Het basketbalverleden van Leiden", zo meende het forum "heeft aangetoond dat voor de duurzaamheid van succes geen enkele garantie be staat". Tesselaar en Elzenga gingen vervolgens met elkaar in debat over de totstandko ming van zo'n sporthal. El zenga die, trouw aan het WD-standpunt, meende dat indien de gemeente de halniel kon neerzetten, een particu liere ondernemer dit maar moest doen, werd fel "be laagd" door zijn socialisti sche wethouder. "In de eerste plaats moet de gemeente het doen", zei Tesselaar. "Als die het niet kan, dan kan de zaak niet aan particulieren wor den voorgelegd omdat die bij het behartigen van hun be langen eisen zouden stellen, waarvan de gemeente niet toe zou moeten geven. "Tesselaar refereerde hierbij onder meer aan de door hem verwachte eis dat een exploitatie-tekort door de gemeente zou moeten worden aangevuld. En dat, zoals onlangs in Rotterdam gebeurt is met een M enken- ijshal, een ondernemer zou willen bedingen dat niet met hem geconcurreerd mocht worden. ROLPH PAGANO Hobbyset Dit apparaat wordt wel de "hob byset" van de Rijks Geologische Dienst genoemd. Het is een boorma chine (compleet met hulpstukken) voor "eenvoudige" boringen in het veld tot twintig meter. Deze boor is te bezichtigen op de tentoonstelling "Hoogtepunten uit de diepte" in het Rijksmuseum voor Geologie en Mi neralogie, Hooglandse Kerkgracht 19. Met uitzondering van de zater dag is dit museum de gehele week geopend. De tentoonstelling blijft tot en met zes oktober in Leiden Gezinsverzorging opent pand "Goedemiddag mevrouw Gar deniers...", begon het weervrouwtje haar van buiten geleerd toespraak je tegen de heer Gijsbers, die in de Doelenkazerne het nieuwe onder komen van de Stichting Gezinsver zorging symbolisch opende. Het weerhuisje droeg het volgende opschrift: '"t Kan vriezen, 't kan dooien; Gezinsverzorging in Ne derland een weerhuis?". dringen. Het aantal bejaardenhui zen is verminderd, de verstedelij king is toegenomen. Je raakt be hoorlijk in de knel. We werken nu volgens het kangoeroesysteem, wat zoveel inhoudt als: met een lege buidel vaak gekke sprongen moeten maken'. Hij zei verder dat een functie-analyse zoals Gijs bers zich die voorstelt alleen ge daan kan worden met voldoende deskundigheid in huis, en dat nu vaak staffunctionarissen bij de overheid in dienst treden van wege de betere financiële vooruit zichten, en dat kandidaat staffunctionarissen terugdeinsen vanwege de lage aanvangssalaris sen in de hulpverlening. LEIDEN - "Hoogtepunten uit de diepte". Onder deze titel presenteert de Rijks Geologische Dienst in het Rijksmuseum voor Geo logie en Mineralogie (Hooglandse Kerkgracht 19 Leiden) een tentoon stelling ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Op deze tentoonstelling wordt ge tracht een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de vervaardi ging van de geologische kaart van Nederland. Verder wordt met behulp van een diaklankbeeld, het zogenaamde "Georama", een overzicht gegeven van de geolo gische geschiedenis van ons land gedurende de laatste drie miljoen jaar. De Rijks Geologische Dienst (RGD) is tamelijk onbekend in ons land. De dienst, thans geves tigd in Haarlem, werd in juli 1903 opgericht als Rijksopsporing van Delfstoffen. Tot 1936 ressorteer de de Dienst onder het ministerie van waterstaat, momenteel res sorteert zij onder het ministerie van economische zaken. De RGD heeft tot taak de geologische kennis van de ondergrond van ons land te verzamelen en te be werken. in tegenstelling tot wat velen denken houdt de RGD zich echter niet alleen bezig met het zoeken naar olie, gas en steen kool. RGD-directeur ingenieur B. P. Hageman: "Natuurlijk speelt het zoeken naar delfstoffen een belangrijke rol. Daarnaast zetten wij ons zoveel mogelijk in voor een nieuw aspect in de geologie, namelijk het: "samen verstandig de aarde bewonen". De mensen hebben altijd de mond vol over het milieu, maar vergeten vaak de bovenste honderd meter van de aardkorst, die voor ons erg be langrijk is en erg makkelijk is te bevuilen. Met behulp nu van deze tentoonstelling hopen wij de im portantie van de geologie wat meer onder de aandacht van de mensen te brengen. Samen ver standig de aarde bewonen, daar gaat het om". "Hoogtepunten uit de diepte" is vanaf vandaag voor het publiek geopend (toegang gratis) en zal tot en met zes okto ber in Leiden blijven. Vervolgens zal het geheel transportabel wor den gemaakt zodat ook onder wijsinstellingen, musea en ver enigingen elders in het land de mogelijkheid krijgen om deze tentoonstelling, die volgens Ha geman een hoge educatieve waarde heeft, te bezichtigen. i openbare werken van enige LEIDEN - PPR/D'66-raadslid Frits betekenis en tijdsduur dient het RDK zoveel mogelijk op de hoe de te zijn voor de konsekwenties voor de betrokkenen. Hierbij valt ook verkeersconstructies denken aan verkeerscirculatieplannen, verkeersconctructies en het par keerbeleid binnen de gemeenten. De reden om de borgstellingsfond sen voor de middenstand te ver vangen door dienstverleningscen tra is dat er in het midden- en kleinbedrijf een toenemende be hoefte is ontstaan aan algemeen sociaal economische opvang en begeleiding, terwijl de behoefte aan krediet hulp (de voornaamste taak van de borgstellingsfond sen) terugliep. Het RDK komt aan zijn geld door het uitbrengen van rapporten aan gemeentelijke en andere instan ties, bijdragen van de provincie en de Kamer van Koophandel. Het tekort dat dan nog overblijft zal voor 90 procent worden gedra gen door het ministerie van eco nomische zaken terwijl de ge meenten gevraagd zal worden de resterende 10 procent voor hun rekening te nemen. i Oosten heeft gisteravond een gemeentelijke commissie een heel verlanglijstje op tafel ge legd voor het bejaardenwerk in Leiden. Meer aangepaste wonin gen voor bejaarden, meer gezins verzorgsters, en projectleiders in Zuid-Oost en de Merenwijk, zijn de belangrijkste wensen. Van Oosten zei dat de balangrijkste doelstelling van het Dienstencen trum voor gecoördineerd bejaar denbeleid; bevorderen dat bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen, een doel stelling waarover iedereen het eens is, niet haalbaar is gebleken. Als oorzaken noemde hij een aan tal structurele tekorten. Aller eerst te weinig voorzieningen, door bezuinigingsmaatregelen bij de gezinsverzorging komen mensen in de knel. Verder het te kort aan personeel de Diensten centra. In Zuid-Oost heeft het Dienstencentrum niet eens een onderkomen. In de derde plaats noemde Van Oosten het tekort aan bejaardenwoningen waar door mensen vaak gedwongen worden in bejaardenflats te gaan. LEIDEN - 'Het is toch merkwaar dig dat we wel één miljard per jaar aan hulpverlening uitgeven, maar nog steeds een vaag beeld hebben van de functie van die hulpverlening. Dat er zelfs princi piële meningsverschillen daar over zijn, die vooral worden uitge vochten rondom de functie van de leiding'. Dat zei de heer Gijsberg, directeur Maatschappelijke Dienstverle ning bij CRM, gisteren bij de ope ning van het nieuwe pand van de Stichting Gezinsverzorging Lei den, aan de Rembrandstraat 21 Hij verving de minister van CRM mevrouw Gardeniers-Berend sen, die verhinderd was omdat zi in de Tweede Kamer het wetsont werp tot wijziging van de Alge mene Bijstandswet moest verde digen. Graag had de Stichting Ge zinsverzorging bij deze gelegen heid van haar uitspraken ge hoord over de bezuinigings maatregelen waaraan de hulpver lening onderworpen wordt en over het toekomstbeeld. Gijsbers wilde daar echter niet op ingaan. Wel sprak hij over het ver lagen van de levensstandaard, een verandering die gepaard gaat met stuiptrekkingen, en ook het niveau van de hulpverlening aan tast. Er zullen nieuwe wegen ge vonden moeten worden, aldus Gijsbers en hij vroeg zich in dat verband af of geen hulpverlening zonder dat de helper er van leeft op grote schaal mogelijk is. De Alpha-hulp is een tussenvorm tussen een beroepskracht en een vrijwilliger, die ook denkbaar is. Gijsbers: 'Als we deze kant uit wil len denken dan zullen we ons werk goed moeten analyseren: ons afvragen waar een beroeps kracht, waar een Alpha-helper en waar een vrijwilliger nodie is'. Gijsbers sprak de hoop uit dat er voldoende tijd zal zijn om in over leg tot een zo exact mogelijke vaststelling te komen van het functioneren van hulp, om aan de hand daarvan een beleid te ont wikkelen. De directeur van de Stichting Gezinsverzorging, de heer Van der Mey, uitte zijn on vrede met de huidige onduidelijk heid waarmee de gezinsverzor ging moet werken. De gezinsver zorging heeft een periode van grote uitbreidingen meege maakt, die nu voorbij is, aldus van der Mey. 'Maar het is onmoge lijk het aantal aanvragen terug te HOUD DE CPN IN DE RAAD Wij metaalarbeiders van de Grofsmederij willen het volgende onder uw aandacht brengen. Eensgezind traden we op voor behoud van ons werk. In die strijd speelden communisten een belangrijke rol. CPN-ers namen in november het initiatief tot de vorming van het Comité Behoud Werkgelegenheid Grofsmede rij. Gezamenlijk werd de strijd aangebonden tegen de ontslagen. Aan de bezetting gingen akties vooraf. Petities, ons protestbezoek op het arbeidsbureau, een demonstratieve bijeenkomst. Tijdens de bezetting startte het Comité een financiële solidariteitscampagne. Een belangrijke steun dus i aktie In de gemeenteraad stelde CPN-raadslid Dries Hoeven de zaak van de Grofsmederij keer op keer aan de orde. De gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur. Als het resultaat van de provinciale statenverkiezingen voor de gemeenteraadsverkiezingen gegolden zou hebbendan zou de CPN stemmen tekort zijn gekomen voor een zetel. En daarmee zou een partij die consequent de belangen van de mensen vertegenwoordigt uit de raad verdwij- We vinden dat de positie van de CPN in de raad verzekerd moet worden. Daarom plaatsen wij metaalarbeiders en een aantal van onze gezinsleden de oproep: STEM DRIES HOEVEN: lijst 5 W. J. de Roode H de Roode-Wassink J. W. Botermans R. Pektopal F. v.d. Berg M. v. d. Berg-v. d. Meij H. Eeland C. Ouwehand S. Ouwehand-v. Kaster T. v. Royen S. M v. Royen-Harland J. Neuteboom H. E. Schreuder N. Bakker E. Bakker-Belder F. S. v. Strater C. v. Strater M. v. Duivenboden H. Breuer mevr. Breuer-Koens J. Ie Febre C. de Boer mevr. P. de Boer N. Pauw J. Keyzer P. Hoeks C. Boer J. Barends R. Braxhoven S. Braxhoven M. A. Braxhoven-de Koning Velzen Velzen Tegels op de vloer en aan de wand Een vloer of wand die tegen een stootje kan gekombineerd kan worden met vele materialen. Goedhart Bouwhuis heeft meer dan vierkante tegels alleen. Ze zijn er in velerlei maten en vormen, effen tinten of gedecoreerd, glad of met structuur. Voor in de keuken, badkamer, gang of huiskamer. Onze kollektie omvat veel exklusieve tegels; dus tegels die u ergens anders niet vindt. En Goedhart Bouwhuis is niet van steen als het aankomt op het geven van advies en service. Hoorn 126a. (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel 0172-93444* WjL geopend van ma t/mvr van 8.30-12.30 en van 14.00-17 30 uur 's zaterdags van 10.00-16.00 uur. LEIDEN - Er zijn opnieuw woon wagens in Leiden neergestreken buiten het woonwagenkamp. Dit maal op het parkeerterrein van Zwembad de Vliet aan de Voor- schoterweg. Elf woonwagens staan er op dit mo ment. Twee daarvan, bewoond door acht mensen, staan er al een week. De andere zijn er woens dagmiddag bijgekomen. De mensen die er het eerst waren komen uit Zoeterwoude. 'Daar was ons een standplaats beloofd', vertellen ze. 'Maar toen we daar aankwamen werd ons gezegd dat het nog wel 8 a 9 maanden kon duren voor we op dat terrein te recht kunnen. We worden van het kastje naar de muur gestuurd. De politie heeft gezegd dat we hier zondag ook weg moeten zijn. We weten niet waar we dan weer heen moeten'. Eén van de vrou wen vertelt onder behandeling te zijn van een arts in Zoeterwoude. 'Maar ze hebben daar geen plaats voor onze wagens, en in Leiden is het kamp ook vol. Hier op het par keerterrein zijn geen voorzienin gen. Er is geen water, geen electri- citeit en geen WC. We moeten on ze behoeften in de bosjes doen. Water krijgen we wel van de men sen van het zwembad. Die zijn erg aardig tegen ons. De kinderen mogen gratis zwemmen in het zwembad'. Bij de Leidse politie zegt men nog niet te weten wat er verder gaat gebeuren. Men probeert de men sen te bewegen weg te gaan, maar het zal van het beleid van het ge meentebestuur afhangen of deze mensen wel of niet verwijderd worden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23