Beroep België op Rode Kruis en YN inzake Zaire Winst voor oppositie Dominicaanse Republiek: leger bezet stembureau Spanning om Narita stijgt Nederland belooft niets op financieel gebied Maximale straf tegen Orlov geëist ETHIOPIERS DOEN: AANVAL OP ASMARA Negentig doden bij massaslachting in Rhodesisch dorp DONDERDAG 18 MEI 1978 PAGINA 9 MOSKOU (DP A) - In het proces tegen de Russische strijder voor de burgerrechten prof. Joeri Orlov (53) is in Moskou zeven jaar strafkamp en vijf jaar verbanning geëist. Orlov staat sinds maandag te recht op beschuldiging van anti-Russische agitatie en -propaganda. Hij is oprichter van de Helsinki-groep in Moskou. De straf is de hoog ste waarin de wet in een der gelijk geval voorziet. Voor het gerechtsgebouw in de Moskouse voorstad Ljoeblino hadden zich gisteren meer dan honderd vrienden en be kenden van Orlov verzameld en ook talrijke Westelijke cor respondenten. "Je bent een prachtkerel, een held", riep Nobelprijshouder voor de vrede Andrej Sacharov de na tuurkundige toe toen hij in een gevangenisauto bij het gerecht aankwam. Anderen riepen "Joeri, Joeri" Orlovs vrouw Irina stelde de Westelijke journalisten van de eis in kennis. Ze zei dat haar man zichzelf had verde digd. Hij had zijn verdediger gevraagd de verdediging aan hem over te laten. Behalve mevrouw Orlov en haar beide zoons zijn geen medestanders van de be klaagde tot de rechtszaal toe gelaten. noch Westelijke ver slaggevers. Mevrouw Orlov moest zich ook op de derde procesdag aan visitatie on derwerpen. "Ik moest mij ge heel uitkleden", vertelde ze Orlov was tijdens zijn plei dooi herhaaldelijk door de president van de rechtbank in de rede gevallen. NARITA (Reuter) - Militante te genstanders van het nieuwe vliegveld van Tokio te Narita hebben gisteren een regeringso- proep tot onderhandelen afgewe zen. Het nieuwe vliegveld zal za terdag worden geopend, na jaren van gevechten waarbij vijf men sen de dood vonden en 8.Ö00 werden gewond. De regering heeft om de gemoede ren te sussen gisteren twee boe ren van middelbare leeftijd, die in maart waren gearresteerd, vrij- Naast het nieuwe stationsgebouw staat een bunker, omringd met scherpe palen met prikkeldraad, waarin boeren en radicalen zich hadden verschanst. Deze bunker is nu tot een gedenkteken van de strijd gemaakt. Onder de juist aangenomen nood wetten heeft de regering de radi calen bevolen, twee andere ver sterkingen te verlaten die op par ticulier land naast het vliegveld zijn aangelegd. Wanneer dat niet gebeurt heeft de politie het recht deze bouwsels te blokkeren, te verzegelen of neer te halen. Twee grote luchtvaartmaatschap pijen, Pan American en British Airways, hebben verklaard dat zij Narita niet zullen gebruiken zo lang zij niet overtuigd zijn dat de veiligheidsmaatregelen afdoen de zijn. Air France zeiden echter dat hun lucht vaartmaatschappij wel van Nari ta gebruik zal maken. Met ingang van volgende week dinsdag zul len de vluchten van Parijs daar landen. Tijdens de openingsplechtigheid zullen 14.000 man van de oproer politie op de been zijn, voorzien Het eerste toestel dat zal landen is een vrachtvliegtuig van de Ja panse luchtvaartmaatschappij JAL uit San Francisco, dat zon dagochtend bij dageraad moet aankomen. De eerste passagiers komen later op de dag en de komende weken zal het internationale luchtver keer, dat nu nog het vliegveld Haneda langs de baai van Tokio gebruikt, naar het 60 km ten noordoosten van de stad gelegen nieuwe vliegveld worden gediri geerd. JAL heeft alle bureaus in het bui tenland gewaarschuwd alle noodzakelijke maatregelen te nemen tegen mogelijke sabotage door het Japanse Rode Leger Dat heeft zich solidair verklaard met de boeren van Narita. Militante demonstranten honden zich op rond Naritade omstreden Japanse luchthaven bij To officieel in gebruik moet worden genomen Minister Scholten in NAVO: BRUSSEL (ANP) - De Ne derlandse minister van de fensie, Willem Scholten, heeft vandaag in de verga dering van NAVO-minis- ters van defensie "heel duidelijk" gezegd dat de aanvaarding, door Neder land van het lange termijn defensieplan van het bondgenootschap geen fi nanciële toezeggingen in houdt. Hij kondigde dit gisteren in Brussel aan, waar hij de vergadering van Europese minister van defensie van NAVO-landen voorzat. Het lange termijn defensieplan voorziet enerzijds in maatregelen op middellange termijn, dat wil zeggen voor de komende vijfjaar, anderzijds in maatregelen die zich uitstrekken tot het begin van de jaren negentig. Het wordt vandaag door alle ministers van landen die deelnemen aan de geïntegreerde militaitre samen werking (d.w.z. alle vijftien staten minus Frankrijk en Griekenland) worden goedgekeurd. Maar geen enkele bewindsman, aldus mi nister Scholten, zal hieraan fi nanciële verplichtingen vast knopen. Hij ontkende, dat althans Neder land geen financiële toezeggin gen zal doen in verband met de speciale zitting van de VN-as- semblee, die binnenkort in New York begint en nog aan de gang is wanneer de staats- en regerings leiders van de NAVO-landen op 30 en 31 mei in Washington bij eenkomen. Minister Scholten was niet bereid met zo veel woorden te zeggen dat aanvaarding van het lange- termijn-plan automatisch tot een verhoging van de defensie-uitga- VOETBAL - Fluminense zal deel nemen aan het Amsterdam 703- toernooi, dat op 18 en 20 augustus wordt gehouden. Gisteren beves tigde de Braziliaanse club, waarin spelers als Rivelino, Ma- rinho en Edinho voetballen, offi cieel de deelneming. Na een ge sprek tussen Jack van Zanten en José Benetti, de manager van Fluminense, besloten de Zuida merikanen af te zeggen voor het toernooi in het Spaanse Bilbao. zou leiden - noch, dat zij tot een vermindering zou leiden: hij verklaarde dat dit plan nog niet 'in bedragen is vertaald". Maar in doorgaans goed ingelichte krin gen werd opgemerkt dat indien een jaarlijkse verhoging van de defensie uitgaven met ongeveer drie procent. Nederland is een van de zeer weinige landen dat nog niet formeel heeft laten we ten dat het hiertoe bereid de in algemene termen gestelde Minister Scholten verklaarde aanbevelingen en prioriteiten ongewijzigd zouden worden om gezet in concrete maatregelen, de stijging van de defensie-uitgaven niet drie maar eerder vier procent zou bedragen. Vorig jaar kwamen de defensiemi nisters overeen, te streven naar drukkelijk dat hij tersconferentie geen toezegging zou doen dat de defensiebegro ting 1979 met drie procent zal stijgen. Dit is een politieke be slissing, die moet worden geno men in het kader van het begro tingsoverleg. BEIROET (UPI) - Ethiopische troepen, gesteund door tanks en vliegtuigen, zijn een aanval be gonnen op de hoofdstad van Eri trea, Asmara, zo is door woord voerders van de Eritrese opstan delingen meegedeeld. In de om geving van de stad wordt hevig gevochten. De Ethiopiërs zouden de buitenste linies van de Eri- treërs zijn binnengedrongen met de 20.000 man die zijn hebben in gezet. Sinds de herfst van vorig jaar hou den de opstandelingen de Ethio pische strijdkrachten in Asmara, Massaua, Assab en enkele kleine re garnizoensplaatsen ingesloten. Zij beheersten 95 procent van de provincie. De Ethiopische troepen waren gis teren door de vooruitgeschoven linies van de guerrillastrijders rond Asmara, heengebroken en bevonden zich gistermiddag in een niemandsland op 5 kilometer ten westen van de stad. Een woordvoerder van de guerril lastrijders beschuldigde Ethiopië ervan dat ook vliegtuigen en oorlogsschepen de gebieden aan de Rode Zee die in handen zijn van de guerrillabeweging, be schieten. Himerti, Mekerka en Deda, dorpen die ongeveer 20 tot 30 kilometer ten westen van Asmara liggen, zijn vanuit de lucht aangevallen. De drie dorpen hebben samen ongeveer 32.000 inwoners, aldus de woordvoerder van het Eritrees Bevrijdingsfront. "Er zijn onge twijfeld doden gevallen, maar hoeveel weten we niet." Hij kon ook niet zeggen of er aan de kant van Ethopië Cubaanse en Sovjet- russische troepen deelnamen aan het offensief. ADVERTENTIE ttemndA ogiworu JcpDwv Maru otdL Amstfirrlnm BRUSSEL (ANP) - De Bel gische minister van bui tenlandse zaken, Henri Simonet, heeft gisteren boodschappen gezonden aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, aan de voorzitter van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid en aan het Rode Kruis in Genève. In die boodschappen, die vrijwel gelijkluidend zijn, vraagt Simonet al het mo gelijke te doen om mense lijk leed in de Zaïrese pro vincie Sjaba te verzachten en om de burgerbevolking te beschermen. Simonet heeft gistermiddag tevens verklaring afgelegd in de Belgi sche Kamer van Volksvertegen woordigers. Hij zei daar dat de Belgische regering, sedert eergis teren alle mogelijkheden, zelfs de ergste, namelijk evacuatie van de landgenoten uit Kolwezi' overweegt. Simonet zei dat een eventuele eva cuatie van burgers niet gelijk ge steld mag worden met een mili tair ingrijpen. Hij ontkende voorts dat België parachutisten gereed houdt voor een actie in Jacht Uit de allerlaatste contacten met Kolwezi, even voordat die volle dig werden verbroken, weet men dat er 'een jacht op Fransen' was begonnen. Die kan uitmonden in een 'jacht op Europeanen', aldus minister Simonet. De regeringen van de landen die onderdanen ter plaatse hebben, zijn dan ook erg ongerust en houden voortdurend contact. De Belgische minister zei voorts dat het hulpplan voor de Zaïrese economie normaal uitgewerkt moet worden. (België nam on langs het initiatief tot een inter nationaal financieel hulpplan voor Zaïre). De bijeenkomst van afgevaardigden van de hulpver lenende landen zal gewoon door gaan, zo zei Simonet. In Brussel is gisteren enige verwar ring ontstaan over wat werd waargenomen op de militaire luchthaven Meisbroek, die grenst aan de burgerluchthaven Zaven- tem. Daar bleken vijf C-130 Her cules transportvliegtuigen ge reed te staan en er werden ook militaire parachutisten waarge nomen. Later werd verklaard dat die parachutisten er waren voor een oefening die, vanwege de mist, moest worden afgelast. De Hercules-vliegtuigen waren van de Amerikaanse luchtmacht en zij hadden deskundigen voor een NAVO-vergadering naar Brussel gebracht. De Franse regering verklaarde gis teren de regering van president Moboetoe te steunen. Hiertoe werd besloten op een vergade ring van de ministerraad. Frank rijk zal voortgaan met het verle nen van technische hulp aan Zaï- VOETBAL - Feyenoord heeft twee amateurs voor één jaar gecon tracteerd. Doelman Henry van Leeuwen komt over van de Rot terdamse hoofdklasser Neptu- nus. De 23-jarige Van Leeuwen is doelman van het Nederlands amateurelftal. Centrumspits Arie Rozijn van de tweede klasser SVW uit Gorin- chem komt volgend jaar ook naar Rotterdam-Zuid. Rozijn is 20jaar oud en werd al eens geselecteerd voor de UEFA-jeugd. re, krachtens de bestaande ak koorden. Een woordvoerder van de president zei dat Frankrijk niet tussenbeide zal komen in de gevechten. Onduidelijk De toestand in de aangevallen mijnsteden Kolwezi en Moets- jatsja was gisteren nog onduide lijk. De strijd zou zich concentre ren bij Kolwezi. Of de stad in handen van de rebellen is, is niet bekend. Ook uit Moetsjatsja ontbreekt be trouwbaar nieuws. De enige tele foonleiding is verbroken. Westelijke diplomaten in Kinsjasa zeiden dat veel Europeanen naar een destijds door de Belgen ge bouwde school in Kolwezi zijn gevlucht. President Omar Bongo van Gabon heeft gisteravond in zijn functie van voorzitter van de OAE alle landen die lid zijn van deze Afri kaanse organisatie verzocht zich zo snel mogelijk positief ten aan zien van Zaïre te tonen VOLGENS OOGGETUIGEN: SALISBURY (UPI/Reuter) - Ver slagen van ooggetuigen over de ergste massaslachting van bur gers in de nu vijf jaar durende Rhodesische guerrilla-oorlog hebben twijfel gewekt aan de of ficiële versie van het gebeuren die het militaire opperbevel in Salisbury heeft opgegeven. De ooggetuigen, die weigerden hun namen te noemen, zeiden giste ren dat meer dan 90 zwarte bur gers afgelopen zondag zijn om gekomen en niet 50 zoals in een officieel communiqué werd ge meld. In het officieële communiqué stond dat "in de nacht van zondag 14 mei een routine-patrouille van de veiligheidstroepen in een ge bied waar een avondklok van kracht was op een terroristische groep stuitte die een bijeenkomst hield met stamleden. De veilig heidstroepen openden het vuur op de terroristen en doodden de gene die de stamleden toesprak. Als gevolg hiervan openden an dere groepen terroristen het vuur vanuit verschillende posities op de veiligheidstroepen. In het vuurgevecht dat volgde werden 50 "brekers van de avondklok" gedood en 24 Gewond". De getuigen, die betwistten dat de slachtoffers vielen tijdens een vuurgevecht, zeiden dat er slechts één guerrillastrijder aan wezig was. Het militaire opper bevel weigerde te zeggen waar het incident zich afspeelde. De ooggetuigen vertelden dat het op een boerderij was in het zuidoos ten van Rhodesië, 80 km ten noordoosten van de stad Fort Victoria, in een gebied dat wordt bestreken door guerrillero's van de Zanu van Robert Moegabe. Volgens de getuigen ging het om een nachtelijke bijeenkomst tus sen guerrillastrijders en zwarte burgers. De regeringstroepen maakten gebruik van automati sche wapens en handgranaten. Enkele getuigen meenden dat de regeringstroepen wellicht op recht hebben geloofd dat er meer guerrillastrijders waren en dat zij per abuis vuur van eigen mensen voor dat van de vijand aanzagen. Een officiële gedetailleerde verkla ring van het incident kon in Sa lisbury niet worden verkregen. Bij het uitgeven van het militaire communiqué lieten de Rhodesi sche autoriteiten weten dat er geen nadere mededelingen zou den volgen en ze herinnerden correspondenten aan de be-, staande censuurregelingen. ADVERTENTIE Over vijf dagen heropent aan de Stationsweg... SANTO DOMINGO (AFP/UPI/ ANP) - Na de presidentsver kiezingen van afgelopen dinsdag in de Dominicaanse Republiek is er een complete chaos uitgebroken. Toen gis teren bleek dat de linkse op positiekandidaat Antonio Guzman aan de winnende hand was, greep het leger in door het centrale stembureau te bezetten. Volgens sommige berichten werden twee leden van het stembureau door de militairen gedood. Berichten als zouden de militairen een staatsgreep hebben gepleegd werden door de officiële radio tegengesproken. Volgens een Haïtiaans radiosta tion zou het openbare leven in de hoofdstad Santo Domingo geheel ontwricht zijn. Alle winkels zijn gesloten, evenals de luchthaven terwijl de taxi's niet meer rijden De minister van defensie gene raal Juan René Beauchamps verklaarde gisteravond dat er geen spraken is van een staatsgreep. Andere berich ten spreken echter van een mislukte coupe omdat veel militairen niet mee wilden doen. Ook president Joaquin Balaguer zou zich hebben uitgesproken tegen een mili taire greep naar de macht. De telling van de stemmen is na de bezetting van het stembu reau door het leger echter ge staakt. Op dat ogenblik zou Guzman 100.000 tot 500.000 stemmen meer hebben. De poging tot de Dominicaanse Revolutionaire Partij (PRD) van Guzman en haar linkse sociale program. De woordvoerder van de PRD, Jose Francisco Pena Gomez, verklaarde gisteravond dat de situatie "rpoeilijk en storm achtig" was en deed een be roep op het leger de "over weldigende overwinning" van de oppositie te erkennen. "Ik heb ernstige twijfels over wat met het land vandaag ge beurt", aldus de PRD-woord- voerder. Eerder op de dag had een Do minicaans radio-station, op gevangen in Haïti, gemeld dat zowel Balaguer als Guzman huisarrest hadden gekregen militaire censuur defensie sprak dit la' tegen De 70-jarige conservatieve pre sident Joquin Balaguer is al sinds 1965 aan de macht op het 4,9 miljoen inwoners tel lende eiland. Hij heeft gepro beerd het land economisch te verstelken maar volgens de oppositie liet hij de multina tionale ondernemingen .te veel vrij spel terwijl hij ook weinig aandacht had voor de armen onder de bevolking. Bovendien zou Balaguer bij na niets hebben gedaan tegen de corruptie bij politie en le ger. Bij het tellen van de stemmen bleek dat de regering vooral steun kreeg van de bevolking op het platteland terwijl in de steden de meeste sympathie ging naar de oppositie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9