Bewoners van Maredijk e.o. praten mee 1 Waldo van Dungen opent Leids Scholierenkaffee „Ja, het wordt knokken maar het zal lukken..." In Groenoordhallen stond tijd even stil Actief in vrije tijd 'Keurslager medaillon* DRIES HOEVEN DONDERDAG 18 MEI 1978 LEIDEN Voor de eerste maal in haar lange geschiedenis zal de Tour de France starten van uit een hal. Op 29 juni aan staande namelijk zullen zo n 140 wielrenners, gadegesla gen door 5000 toeschouwers, in de Leidse Groenoordhallen op hun stalen ros klauteren voor het afleggen van de eer ste kilometers in dit jaarlijkse wielergebeuren. Een unieke primeur dus voor Leiden. Jan Jansen toont Jan Van Hillo, het nieuwste model racefiets. Een fiets met twaalf versnellingen, die ongeveer 3000 gulden kost. Rechts van Janssen staat Wim van Est met voor hem de fiets, waarmee hij in 1951 in een ravijn stortte. Deze fiets, uitgerust met vier versnellingen, kostte toen 200 gulden en zal volgens Van Est tegenwoordige nauwelijks iets meer kosten. LEIDEN - De Leidse middelbare schooljeugd krijgt eindelijk een eigen ontmoetingscentrum. Vrijdagmiddag om drie uur zal Dolf Brouwers - alias Sjefke van Oekel/Waldo van Dungen - het Scholierenkaffee in het Breehuis (Breestraat 19) openen. Na deze k officiële handeling treedt de Leidse scholierenpopgroep Gar goyle op. Scholierenkaffee is opgezet door de Leidse Aktiegroep scholieren Tentoonstelling Mr. J. Jonkers, hoofd van de di rectie mijnwezen van het mi nisterie van Economische Za ken zal morgenmiddag in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 een ex positie openen die is getiteld "Hoogtepunten uit de diepte" Het is een tentoonstelling in het kader van het 75-jarig ju bileum van de Rijks Geologi sche Dienst. De dienst, gevestigd in Haarlem werd in 1903 opgericht als de Rijksopsporing van Delfstof fen De tentoonstellingdie een overzicht geeft van de werk zaamheden van de dienst, is tot oktober in Leiden te zien en verhuist daarna naar enkele andere plaatsen in ons land Amnesty Int. Vandaag organiseert de Leidse werkgroep van Amnesty In ternational in de Bevrij dingskerk een informatie avond over het werk van Am nesty. De avond wordt ge opend met een toneelstukje over het proces naar aanlei ding van de dood van Steve Biko in Zuid-Afrika vorig jaar. Verder zal aandacht worden besteed aan de mogelijkheid om via A.l. brieven te schrij ven aan autoriteiten om te bewerkstelligen dat politieke gevangenen worden vrijgela ten. De bijeenkomst in de Vre- deskerk begint om acht uur IKB-avond. De afdeling Leiden van de In ternationale Kommunisten- bond (1KB) organiseert van daag een verkiezingsavond in het gesprekscentrum achter het Praethuys aan de Vrou- wenkerkkoorsteegVerschil lende sprekers zullen het woord voeren over het 1KB- actieprogramma terwijl een film vertoond zal worden over de Enka-bezettingDe bijeen komst begint om acht uur Kopermolen-kermis Vandaag en morgen van 11 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 18 uur staat op een deel van het parkeerterrein bij het winkelcentrum De Kopermo len in de Merenwijk een tien tal kermisattracties opge steld. De kermis wordt geor ganiseerd ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van het winkelcentrum. Zo zijn er botsautootjes, een draaimo len,een mini-autobaan, touw- tjetrekken en een oliebollen- kraam. Bovendien is er een fo to-actie gedurende de drie dagen en op vrijdagavond 19 mei is er bovendien een extra icoopavond. Noorderkwartier In het dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat 36 wordt vanavond een bijeen komst gehouden, waarop de bewonersgroepen en -comités uit Noorderkwartier het on- langs gepubliceerde ontwerp- ADVERTENTIE Dc bekroonde Keurslager- Spccial van 1978. 'n Verrukkelijke combinatie van 'n mals stukje varkensfilet met romige crème van tuinkruiden als vulling. Per 100 gram 1,98. Ter kennis- making BOO t/m 20 mei voor Even om en om bakken in dc koekepan (2x8 min). Afblusscn met water en met jus en al serveren. Overheerlijk met verse voorjaarsgroente! [k] tiw Keurslager waarom zou u 't met minder doen. r- (LAS) in samenwerking met me dewerkers van het Breehuis. Het is elke vrijdagmiddag van drie tot ongeveer half zes open voor alle middelbare scholieren uit Leiden en omgeving. Voorlopig draait het Scholierenkaffee door tot de zomervakantie De bedoeling is dat in het nieuwe schooljaar de draad weer wordt opgenomen. Het programma tot het eind van dit schooljaar vermeldt onder meer een vertoning van de film BOF bestemmingsplan voor deze wijk zullen bespreken. Al in een eerder stadium is een sa menvatting van de knelpun ten gemaakt. Die zullen nu opnieuw aan de orde worden gesteld. De bijeenkomst begint om half acht Fancy Fair De deuren van de Prins Willem Alexander-mavo aan de Diepenbrocklaan staan mor gen van 17 tot 22 uur wijd open. Iedereen die een bezoek wil brengen aan de door leer lingen en leerkrachten geor ganiseerde fancy-fair is dan van harte welkom. Het is de bedoeling om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen door het houden van een rommelmarkt en openbare verkoop en door het organiseren van ontspan nende sportieve activiteiten De gehele opbrengst komt ten goede aan de patiënten van het verpleeghuis en reactive- ringscentrum Zuydtwijck de "buren" van de mavo- school Duivensport PV "De Reisduif' vloog met 171 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1.5.6. P Mooten 2,4, W. Kop, 3. N. v. d. Dop en Zn, 7. C. Strik, 8. W. Tolboom, 9. S. v. d. Hoven, 10. K. v. d Berg. PV "Leiderdorp" vloog dezelfde afstand met 191 dui ven. De uitslag: 1$,4, J. C Knijnenburg, 2,6,10 R. G Slikkerveer, 5. H. v. Laar, 7,8, M. Reijerse, 9. F. Hoogervorst LPV "De Snelvlieger" vloog vanaf St. Quentin met 355 duiven. De uitslag: 1,8, Gebr Bink, 2,7A. Witteveen, 3,6$, Gebr. v. d. Heijden 4. F. Com- pier, 5. Comb. Koopman, 7. A WitteveenlO. J. Degen en Zn, PV "Columba" vloog op St Ghislain met 115 duiven. De uitslag: 1,9, R. P. de Graaf, 2,10 J. Schipper, 3,4$, W. v. d Nieuwendijk en Zn, 6. T. Plat- teel, 7. C. v. d. Nieuwendijk, 8 W. Siera jr Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt van avond de film "Falsche Bewe- gung"van de Duitse regisseur Wim Wenders uit 1975 ver toond. De film is gebaseerd op een scenario van Peter Hand- ke naar het boek "Wilhelm Meisters Lehrjahre" van Goe the. De voorstelling begint om negen uur De afgelopen weken heeft u op deze plaats kennis kunnen maken met de lijsttrekkers van partijen, die op 31 mei meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen in Lei den. Vandaag wordt de serie afge sloten met een interview met CPN- lijsttrekker Dries Hoeven LEIDEN - "Raadslid van een éénmans-fractie zijn en daarnaast een volledige dagtaak. Dat is eigenlijk niet te doen. De honore ring is de laatste jaren niet voor niets verhoogd. Als je de hoeveelheid papier ziet, die je krijgt toegi- stuurd In de afgelopen raadsperiode is het me al lemaal wat teveel gewor den. Een paar maandjes moeten afhaken, omdat ik 't lichamelijk niet meer kon bijbenen". Dries Hoeven, acht jaar in de Leid se gemeenteraad voor de CPN, is die inzinking inmiddels te boven en is weer lijsttrekker voor zijn partij. Voor de CPN hoopt hij op éénzelfde herstel na de koude douche van de recente Staten verkiezingen. Zo'n uitslag bij de verkiezingen voorde raad zou be tekenen, dat de CPN voor het eerst na de oorlog niet meer ver tegenwoordigd is in het Leidse gemeentebestuur. "Ja, het wordt knokken, knokken en nog eens knokken voor die ze tel. Maar het zal lukken. Het zou_ een verarming voor de Leidse* politiek betekenen als onze stem in de raad niet meer wordt ge hoord. Het zou ook niet in over eenstemming zijn met de invloed die we als partij in vele kringen hebben. Uit de raad betekent au tomatisch dat je een belangrijk forum kwijt raakt". (Anatomie van een bezorger) van de bekende Franse regisseur Claude Faraldo. BOF handelt over een 20-jarige jongen die flessen wijn bezorgt in een be stelwagen. De film wil de mono- tomie en de willekeur van het ar beidersbestaan aan de orde stel len. Vorig jaai september hebben buurtbewoners al een enquête gehouden over de gewenste ver anderingen in hun wijk. Hieruit bleek dat de overgrote meerder heid van de bewoners vond dat er iets gedaan moest worden aan de veiligheid, groenaanplant en de parkeersituatie Omdat sommige mensen totaal verschillende verbeteringen voorstelden en nog niet helemaal duidelijk was wat er nu precies moest gebeuren is besloten om niet één, maar drie verschillende voorstellen verwerkt. In het eerste plan komen de minste veranderingen voor. Hierin wor den alleen de grootste proble men, de zogenaamde knelpun ten, opgelost. Vandaar de naam "knelpuntenplan" Een aantal van die punten zijn. verbetering van het wegdek door middel van paaltjes, verkeersdrempels, bo men, een buurtparkeerplaats meer stoepen, en een openbare weg door het schuttersveld. In plan drie komen de meeste ver anderingen voor. Allereerst ko men alle knelpunten uit plan één weer aan de orde, maar ook zal de aanblik van de straten geheel veranderen. De gehele straat zal voetgangersgebied worden. Par keervakken zullen over de straat verspreid liggen. Het verkeer kan slechts op een beperkt gedeelte Maar mocht het toch niet lukken dan ziet Dries Hoeven dat niet als het eind van de CPN in Leiden. "Het buitenparlementaire werk van onze partij is altijd erg be langrijk geweest. En dat blijft het ook in de toekomst". Het belang van een CPN in de Leid se raad ziet hij onderstreept door de resultaten die de afgelopen vier jaar werden geboekt. "Neem nou de brandweer. Met die inter pellatie in de raad hebben we toch maar gezorgd voor een werktijdverkorting voor de brandwachts. Pas later heeft ie dereen moeten erkennen dat we gelijk hadden. Een ander voorbeeld: de gebeurte nissen bij de Grofsmederij. "Via ons initiatief kon er één door de hele raad ondersteund adres aan het ministerie worden gestuurd. Nog voor er sprake was een be- Verder komt in juni de toneelgroep van de Arnhemse Scholieren Li ga naar het Scholierenkaffee met een stuk over projectonderwijs. Op 23 juni is het slotfeest met een popgroep (waarschijnlijk Trail of Spoill. Via de LAS zijn de scho lieren zelf nauw betrokken bij de organisatie van het Scholieren- kaffee. Hoewel de jongeren in het Scholie- renkaffee voldoende gelegenheid zullen krijgen zich te ontspannen en te bekomen van de school week, zal op de vrijdagmiddagen ook aandacht worden besteed aan wat meer serieuze zaken. En dan met name zaken die wel voor scholieren van belang zijn, maar waarover op school praktisch niet wordt gesproken. Daarbij zal steeds ruimte zijn voor eigen ini tiatieven van bezoekers. van dit wandelgebied rijden, maar heeft nergens voorrang. Er zal dus meer ruimte komen voor loop-, speel- en zitplezier. Bo vendien komt er dan ook meer ruimte voor bomen en andere beplanting. Dit plan heet "Het voetganger-heeft-voorrang- plan" Het tweede plan zit tussen plan één en plan drie in De meeste problemen worden er grondig en zakelijk in opgelost terwijl er nog wat extra verbeteringen kunnen plaatsvinden. Dit heet het "or de-op-zaken-plan" Natuurlijk kan er maar één plan worden uitgevoerd en dus moet er gekozen worden. Om bij die keuze te helpen is er aanstaande zaterdag in de garage van Koos Vliegenthart aan de Aloëlaan 41 een open dag georganiseerd. Er is een tentoonstelling ingericht waar plattegronden, schetsen, kindertekeningen en een fotore portage over de buurt zijn opge hangen. Iedereen in de buurt, bo ven de twaalf jaar, mag stemmen en het gekozen plan zal aan de gemeente worden aangeboden. De gemeente zal dan in samenwer king met de buurt het gekozen plan verder uitwerken en uitein delijk tot de uitvoering overgaan Over hoeveel tijd dat zal zijn is nog niet bekend zetting, hebben wij al een aanzet gegeven tot de oprichting van het comité behoud werkgelegenheid Grofsmederij". Dries Hoeven zegt ook diverse ma len gebruik te hebben gemaakt van de sleutelpositie van de CPN in de raad. "Daardoor kon bij voorbeeld de verhoging van de onroerend goed-belasting voor de huurders tot een minimum beperkt blijven. Ja, de heffing voor de huiseigenaars is hoog. Maar het maximum is nog niet bereikt. Voorlopig kunnen we nog wel even doorgaan". Programcollege in Leiden. Dries Hoeven: "Ons principe is dat je geen partij bij voorbaat moet uit sluiten. Zoveel mogelijk krach ten bundelen. En geen afspraken vooraf. In feite heeft het pro gramcollege het ook niet gered. Begonnen met vier partijen, maar Gistermiddag stond met het oog op dit gebeuren in de Groenoordhallen de tijd even stil. Terwijl de mestgeur de neuzen van de aanwezigen prikkelde, werden in de gi gantische hal de opnamen gemaakt voor de 28ste afleve ring van het NCRV-pro- gramma "De tijd stond even stil" Een paar honderd toe schouwers en enkele tientallen gasten onder wie 25 jeugdige rennertjes van de Leidse wie lervereniging Swift, waren hiervan getuige Terwijl regisseur Leen Timp (echtgenoot van Mies Bouw man) op de achtergrond de zaak nauwlettend in de gaten hield, interviewde Jan van Hillo diverse renners, ex-ren ners. voormalig Tour-ver slaggever Rinus de Deugd (Telegraaf) en natuurlijk ini tiatiefnemer voor de start in Leiden Joop Riethoven. Grote afwezige was de wel de gelijk uitgenodigde "koning van de wielersport" Eddie Merckx. Rinus de Deugd ver klaarde zijn afwezigheid als volgt: "Dat Merckx hier van daag niet is, komt omdat hij hoogstwaarschijnlijk niet zal meedoen aan de komende Tour. De hele ploeg waarvan Merckx deel uitmaakt is door de tegenvallende prestaties van het afgelopen jaar ineen gestort. Merckx heeft evenals Anquetil vijf maal de Tour gewonnen, had dat graag nog een zesde keer willen doen Nee, die jongen zal z'n af scheid van de Tour wel anders hebben voorgesteld." Can Hillo. "Merckx is dus ver bitterd?" De Deugd: "Inder daad, wel te begrijpen wan neer je zomaar wegvalt met een erelijst die net zo dik is als onze krant op zaterdagmor gen." nu zijn er eigenlijk nog maar twee over. Toegegeven, er is in die vier jaar veel tot stand gekomen. Maar dit college had ook een regering achter zich, waarmee men nogal eens kon lobbyen. Dat is nu niet het geval". 'Als CPN'er zie ik de komende ja ren mogelijkheden voor samen werking met de PvdA. Op vitale punten hebben we ook de afgelo pen jaren gesteund: tegen elke motie van wantrouwen gestemd. Verzet hebben we ons tegen een aantal verkeersmaatregelen. Zo'n afsluiting van de Breestraat, daar zijn we tegen. Niet voor eeuwig, maar nu wel. Je moet de economische belangen in het oog houden. Zijn de winkels niet bin nen loopafstand bereikbaar voor de automobilist, dan vermoord je de binnenstad". 'Er moet betere parkeergelegen heid komen. Bijvoorbeeld meer Even later houdt Van Hillo de microfoon voor aan de ge wiekste renner Gerrie Knete- mann. Van Hillo: "Zo Ger, mag ik jou eens een onbe schaamde vraag stellen? Hoeveel verdient een topren- ner nu zo'n beetje per jaar?" Knetemann: "Wat verdient een toprenner'9 Nou, laat ik zeggen dat hij minder krijgt dan hij verdient. Hoeveel hij wel krijgt ga ik niet vertellen ik vraag aan u toch ook niet hoeveel u verdient." Voormalig Tourwinnaar Jan Janssen, Knetemanns ploeg maten Raes en Kuiper proes ten het uit van 't lachen. De presentator kleurt zichtbaar tol ver achter zijn oren, maar herstelt zich behoorlijk snel, hij zal zoch wel hebben voor bereid op een dergelijke reac tie. Van die rare Kneet kun je immers altijd wat verwach ten. Tot slot wordt ook Leidenaar Joop Riethoven voor de came ra's gesleept Van Hillo: 'Ja Joop, ik heb erg veel respect voor jouw initiatief om een dergelijk groots gebeuren naar Leiden te Halen, ik hoop dan ook vanharte dat je de enorme kosten (tussen de ze ven en acht ton, red.) die aan ruimte voor auto's op het Schut tersveld, dan verminder je de druk op de Langegracht en de Hooigracht". Over uitbreidingen gesproken, volgens CPN'er Hoe ven moeten er nieuwe industrie terreinen komen. Ten oosten van de Grote Polder, voor ambachte lijke bedrijven in de Stevenshof. En het wegennet rondom Leiden moet worden uitgebreid: met de- rijksweg 11 bijvoorbeeld. Het onderscheid met andere partij en kenmerkt zich volgens Hoe ven vooral op het punt van de werkgelegenheid. "Bij de beoor deling van plannen speelt die werkgelegenheid voor ons altijd een zeer belangrijke rol. Daarbij onderscheiden we ons bijvoor beeld van de PPR, die meer mi lieupartij is. De PSP loopt vaak achter de actie aan, zoals bij de neutronenbom en de gebeurte nissen rond de Grof. Verder zijn we de enige partij, die een eigen dagblad heeft: De Waarheid. Leuzen De SP? "Het klinkt misschien denigrerend, maar ze hebben tot nu toe niks van zich laten horen. Vier jaar geleden hebben ze nogal in de aandacht gestaan met een huuractie in de Merenwijk en de boycot van de milieuheffing. De 1KB, dat is van hetzelfde laken een pak. Die zie je alleen in de verkiezingstijd plotseling actief worden. Maar alleen met een se rie radicale leuzen kom je er niet. En het CDA en de WD? "Die heb ben de afgelopen vier jaar weinig of niets kunnen inbrengen door de blokvorming in de raad. Een dit gebeuren zijn verbonden, eruit weet te halen." Riethoven: "Dat zit wel goed. Ik geloof dat we ons daar niet al te druk over hoeven te ma ken." Met deze historische woorden van Riethoven wor den de opnamen beëindigd, de jeugdige wielrenners en -rensters mogen eindelijk gaan jagen op de handteke ningen van de vedettes en op kosten van de NCRV in het restaurant van de hal een ap- pelpunt naar binnen gaan werken. Rest de vraag aan Van Hillo of het ook een primeur is dat ditmaal de opnamen voor zij n programma in een (vee)hal hebben plaatsgehad Van Hillo: "Inderdaad, voor dit programma zijn we nog nooit de studio uit geweest. Nu wil den we echter een uitzonde ring maken,aanwezig zijn op de "plek des onheils" zelf. Een beetje improviseren natuur lijk, maar ik dacht dat het erg goed was gegaan. Niet in de laatste plaats is dit te danken aan de geweldige medewer king van de directie van de Groenoordhal." De opnamen worden overigens uitgezonden op maandag 22 mei van 21.55 tot 23.00 uur via Nederland I Dries Hoeven krachten bundelen paar keer hebben we hun zijde gekozen. Bijvoorbeeld met de Breestraatplannen. Werkelijk ontevreden is Hoeven over het woningbouwbeleid. "Uitgezonderd de renovatie, al vrees ik aat die hele stadsver nieuwing toch ten nadele van de lagere klassen gaat uitvallen. Want in open gaten kun je niet bouwen voor gewone mensen. Dat is veel te duur. Het niveau van de nieuwbouw ligt op het ogenblik veel te laag. De Ste- venshofjespolder moet snel wor den aangepakt. Daar kunnen mensen die nu ingeschreven staan geholpen worden. Niet met dure plannen van Neduco (Mors singel) en Westland-Utrecht (Noordeinde). Daarom is het ook zo belangrijk dat de CPN z'n plaats in de Leidse raad be houdt". BRAM VAN LEEUWEN VOOR VEILIGER STRATEN LEIDEN - Bewoners van de Maredijk-buurt krijgen straks de gelegenheid om zelf te zeggen wat er aan hun buurt gedaan moet worden om de straten veiliger te maken en een beter aanzien te geven. Een aantal mensen in de wijk hebben verbeteringsplannen gemaakt waar de bewoners zich aanstaande zaterdag op een open dag over kunnen uitspreken. LEIDEN - Dries Hoeven (61) begint, als hij gekozen wordt, aan zijn derde raadsperiode in Leiden. In 1970 bezette hij de twee CPN-zetels samen met mevrouw V.d. Blom-Vijlbrief; in 1974 ging hij alleen verder. Hoe ven werd in Culemborg geboren en kwam in 1951 naar Leiden. In 1954 werd hij lid van de Communistische Partij van Nederland. Op dat ogenblik was hij werkzaam op het rechtskundig adviesbureau van de Eenheids Vak Centrale (EVC). Dries Hoeven, gehuw d en vader van vijf kinderen, w erkt op het ogenblik als analist-apothekers-assistent bij het Azivo ("De Volharding") in Den Haag. ADVERTENTIE Luchtverwarming /Jg Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 03 00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3