Duizend fietsers op de been voor fietspaden "Duinen van het grootste belang Kritiek op huisvestingsbeleid Wassenaar In Haarlemmermeer Schaakstrijd HÈ om titel van 1 bollenstreek Vrouw luxe-artikel in de politiek Kulturele weken '78 Wassenaar geopend met tentoonstelling PAGINA 2 STREEK DONDERDAG 18 MEI 1978B2i NIEUW VENNEP/HOOFDDORP - "Hardstikke fijn dat jullie allemaal zijn gekomen. Dat is voor ons een stimu lans er voor te zorgen dat die fietspaden er komen", zo begroette wethouder M. Kamper de meer dan duizend Haarlemmermeerders die op de fiets naar Hoofddorp wa ren gekomen om weer eens extra de aandacht te vragen voor fietspaden. de aktie deelnam. Ook ouders en zelfs moeders met kinderen voorop en achterop de fiets, re den mee. Politie begeleidde de stoet. Bij het gemeentehuis aangekomen hield de voorzitter van de ver- keerswerkgroep, J. Kooyman. een korte toespraak waarin hij nog eens duidelijk naar voren bracht waarom men in Nieuw-Vennep deze demonstra tie op touw zette. Jarenlang wordt er "gebedeld" om fietspa den, want ieder jaar gebeuren weer veel verkeersongevallen, waarbij fietsende schooljeugd het slachtoffer wordt. Fietspaden staan al geruime tijd op het inves teringsplan, maar 't wordt ieder jaar weer uitgesteld. P.M. Lanser, in zittingsjaren het oudste raadslid, sprak de jeugd toe namens de gemeenteraad. "Ik ben getroffen door de opkomst van de kinderen en volwasse nen", zo liet hij weten. Hij was er van overtuigd dat de hele ge meenteraad als het investerings plan in juni in de raad komt, vóór de fietspaden is, maar de kwestie is alleen de manier waarop ze er moeten komen. Want alleen een fietspad van Hoofddorp naar Nieuw Vennep kost al drie mil joen. Niettemin zegde Lanser toe dat de raad grote aandacht zal schenken aan het fietspadenprobleem Wethouder Kamper tenslotte mocht de petitie in ontvangst nemen. Raadslid Lanser kreeg overigens nog een fiets aangeboden die uit In een bonte stoet van zo'n ander halve kilometerlang, bewogen de fietsers zich langs de Hoofdweg naar Hoofddorp. Niet alleen Vennepers, maar ook uit Lisser- broek en Abbenes waren ze ge komen om de eis om fietspaden kracht bij te zetten. Later bleek dat ook uit ander "hoeken" van Haarlemmermeer fietsers naai* Hoofddorp waren gekomen. Het was niet alleen de jeugd die aan de Hoofd vaart was gevist en zette kracht bij het spandoek waarop stond te lezen: Beter met de boot, want fietsend kom je in de sloot. Dit laatste heeft menig school kind de afgelopen jaren ervaren. Voor de rit naar huis werd aan vaard, kregen de fietsers een ap pel en een frisdrank aangeboden Deze demonstraticdag werd beslo ten met een forumavond in Nieuw Vennep, waarde lijsttrek kers van de partijen die aan de raadsverkiezingen meedoen in een forum zaten om vragen te beantwoorden. En hier was het 't oude liedje: iedereen is voor fietspaden, maar geld speelt een rol. Niettemin waren de forumle den er van overtuigd dat de fiets paden er komen. Meer dan duizend fietsers deden mee aan de demonstratie voor fietspaden LE HILLEGOM - De strijd om het schaakkampioenschap van de bollenstreek brandt morgen- avond om kwart over zeven los Wethouder Smits van de ge meente Hillegom zal in de kanti- ne van de Ringvaart (Meerlaan as 224) de openingszet verrichten Het is de zesde keer dat de schaakclub De Uil dit denkfestijn organiseert. Kamp uit Lisse. de kampioen van vorig jaar, moet zijn titel verdedigen tegen kam pioenen uit Nieuw Vennep. Hil legom, Lisse, Sassenheim en Voorhout. Mr. Dunlop, een Schot, zal zijn cup voor de beste buitenlandse prestatie verdedi gen. Naast de tientallen schakers uit binnen- en buitenland wordt er dit keer ook op gerekend dat er veel jongens en meisjes zullen meedoen aan het zogenaamde "Vierkamptoernooi", dat zich op hetzelfde tijdstip als het schaken om de bollenstreektitel afspeelt Kamerlid Everhuis in Noordwijkerhout: NOORDWIJKERHOUT- Jonge- ren en vrouwen zijn luxe artike len in de politiek" dat stelde me vrouw Hanske Everhuis - v Es sen gisteravond tijdens een bij eenkomst in hotel Van der Geest in Noordwijkerhout. Zij sprak daar tijdens een bijeenkomst die uitsluitend was bedoeld voor vrouwen uit Noordwijkerhout. Het Tweede-kamerlid Everhuis memoreerde gisteravond dat er toch aanzienlijke verschillen zijn tussen man en vrouw. "Mannen nemen aan dat ze er iets van we ten en worden lid van een politie ke partij. Vrouwen zeggen daar entegen dat ze er weinig van we ten en verdiepen zich in de poli tiek. Er zijn zo'n 6000 tot 7000 vrouwen die een cursus politieke vorming volgen, vrouwen zijn wat dat betreft heel anders" al dus mevrouw Everhuis in Noordwijkerhout. Zij vindt verder dat vrouwen een voudiger vragen kunnen stellen dan mannen. "Van vrouwen krijg ik veelal kortere brieven dan van mannen. Vrouwen kunnen in kortere zinnen dezelfde vragen stellen als mannen" zo meent het CDA-tweede kamerlid Donderdag en vrijdag in dorpshuis De Kuip in Noordwijk Expositie over woningbouw in de "Grashoek" NOORDWIJK - Vanavond en vrijdag (19 mei) is in het dorpshuis De Kuip een expo sitie ingericht over de wo ningbouw in de Grashoek. Er staan maquettes en tekenin gen ter verduidelijking uitge stald, terwijl mensen aanwe zig zijn om alle gewenste in formatie te geven omtrent de bouwplannen, speciaal ook over de premiekoopwonin gen De tentoonstelling is vanavond open van 19 tot 2230 uur en morgen (vrijdag) van 1330 tot 17 uur en van 19 tot 2230 uur. De bij de bouw te gebrui ken materialen kunnen des gewenst zaterdag op de bou werij in de Grashoek worden bekeken. De plaats en de tijd kan men op de expositie te we ten komen. In de tweede fase zullen in de Grashoek 142 premiekoopwo ningen worden gebouwd met als hoofdgroepen doorzonwo ningen, tuinkamerwoningen en hoekwoningen in zes ver schillende typen. Het plan voorziet verder in de bouw van 39 tweekamerflats in de huursector en 26 ongesubsi dieerde woningen. Het ont werp van de huizen is van de architectengroep Noordwijk, waarin samenwerken de ar chitectenbureau's Brandt Korbee, D. en T. van Manen (beiden uit Noordwijk) en Prinsen Den Ouden uit Bij de stedebouwkundige opzet is er vooral naar gestreefd de Grashoek een eigen karakter te geven, afwijkend van de aangrenzende woonwijken Boerenburg en Duinpark. Het meest typerende is daarbij het creëren van beschutte bin nenhoven, waaromheen de woonblokken in carré-vorm worden - gebouwd. De beslo tenheid van de hoven wordt nog versterkt door de haaks op elkaar staande bouwblok ken met hoekwoningen te ver binden. Van bovenaf gezien lijkt het complex op een enor me honingraat In een kruisvormige groenstruc tuur in het centrum van de wijk zijn een waterpartij, plantsoen en speelplaatsen opgenomen Alle straten zullen als woonerf ingericht worden. De auto is er gast. Het ligt in de bedoe ling dat de bewoners van de Grashoek inspraak krijgen bij de afwerking van het woongebied, speciaal ook wat betreft de inrichting van de binnenhoven De huizen zullen worden ge bouwd door .de Noordwijkse bouwbedrijven M. de Raad Zn. bv, Erica bv,de firma Jac van der Niet en de firma N van Duin Zn. Men denkt in juli met de bouw van de twee de fase te beginnen, waaron der ook met de huurflats in de woningwetsector WASSENAAR - Na een inleidende toespraak door drs. D.A. Stigter voorzitter van de Kulturele Kern Wassenaar heeft burgemeester mr. K. Staab de Kulturele Weken 1978 officieel geopend. Dat ge beurde in de galerie-zaal achter het sportfondsenbad, nadat de muziekvereniging Excelsior marcherend en musicerend de aandacht op dit evenement had gevestigd. Burgemeester Staab sprak waarderende woorden voor de activiteiten van het ver nieuwde bestuur van de KKW en voor de aanvullingen die er ten opzichte van vorige jaren in het programma zijn aangebracht. Wel stelde hij voorzichtig de vraag aan de orde of de verschil lende evenementen niet wat meer in de tijd gespreid georga niseerd zouden kunnen worden. Er is nu in betrekkelijk korte tijd een grote overvloed aan manifes taties. De opening van de Kultu rele Weken werd omlijst met het optreden van het Vocaal En semble Wassenaar. In de galerie bij het sportfondsen- bad is een deel van het werk ten toongesteld, dat de Wassenaarse beeldende kunstenaars voor de Kulturele Weken beschikbaar hebben gesteld. Ook op enkele andere plaatsen is werk van deze kunstenaars te zien: in het kan toor van architectenbureau Gal- jé- van der Spek in de Lange- straat en in het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank op de hoek van de Langestraat en de Johan de Wittstraat, terwijl vrijdagavond ook in de Galerie Kerkdam een expositie van de zelfde groep zal worden geopend Er is op deze exposities zeer ge varieerd werk te zien: wandkle den, schilderijen, tekeningen, ke ramiek, steengoed, plastieken fo to's, sieraden enzovoorts. Reactie tijdens eeuwfeest LDM op kritiek: f2000gestolen LEIDEN - Uit een winkel aan de Haarlemmerstraat is giste ren een bedrag van 2000 gulden gestolen door een tweetal man nen van wie er één Frans sprak. Deze Frans sprekende man kwam als eerste de winkel, waar men onder meer rookartikelen verkoopt, binnen en zei zeer geïnteresseerd te zijn in pijpen. Op zijn verzoek toonde de ver koopster de ene de andere pijp. Zij was zo druk bezig met het uitstallen van deze pijpen dat zij niet merkte dat een tweede klant het kantoortje van de winkel binnensloop. De man nam daar 2000 gulden en een girobetaalkaart weg. De expositie van plaatselijke beeldende kunstenaars in Galerie Sport fondsenbad vormde gisteravond de start van de Kulturele Weken in was senaar. Burgemeester Vis: "NIET ALLEEN VROUWELIJKE AGENTEN IN VROUWENCAFÉ" LEIDEN - Gedurende de laatste 25 jaar heeft de Leidsche Duinwater Maatschappij 233 miljoen m3 water afgele verd. Dat is aanzienlijk meer dan de 135 miljoen m3, die werden afgeleverd in de 75 jaar, die daaraan voorafgingen. Deze cijfers, wijzend op de sterke stijging van het water verbruik in de laatste decennia, werden gistermiddag door de Leidse burgemeester Vis genoemd, tijdens de viering van het eeuwfeest van de L.D.M. in de Schouw burg. LEIDEN - Burgemeester Vis ziet geen enkele aanleiding om poli tiecontrole in het vrouwencafé uitsluitend door vrouwelijke agenten te laten uitvoeren. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van het gemeenteraadslid Passchier (PSP), die de burge meester om opheldering had ge vraagd over een tweevoudige po litiecontrole in het vrouwecafé aan de Nieuwe Rijn op 11 april j.l Daarbij had het vrouwencafé om tien voor half eén 's nachts be zoek gehad van drie politie-agen- ten en om acht minuten over twee nog eens van twee politieman nen. Volgens het raadslid hadden de politiemannen zich agressief gedragen. Burgemeester Vis wijst erop dat in het eerste geval de politieagenten na een klacht hadden gevraagd de muziek wat zachter te zetten. In het tweede geval zouden de politieambtenaren om kwart over twee het café zijn binnenge gaan om erop te wijzen dat het sluitingsuur was gepasseerd. De aanwezige vrouwen wilden toen de politiemannen wegsturen, maar deze bleven wachten tot het café leeg was. Volgens de burge meester was dit om kwart voor drie het geval. Vervolgens is pro ces-verbaal aangezegd. Overi gens wijst Vis erop dat het aantal vrouwelijke politie-agenten on toereikend is om door hen nach telijke controles te kunnen laten uitvoeren. Die toename wordt nog geaccen tueerd door de volgende cijfers: in '52 leverde de LDM ruim 4 miljoen m3 drinkwater af; in 1977 was die hoeveelheid gestegen tot bijna 17 miljoen. Van dat drink water werd vorig jaar ruim de helft geleverd aan de omliggende gemeenten van Leiden. Die ont wikkeling heeft er volgens bur gemeester Vis ook toe bijgedra gen, dat rondgemeenten mede zeggenschap krijgen in de L.D.M via een gespreid aandelenbezit Alternatieve De tweede gastspreker op het LDM-jubileum feest, Vewin-di- recteur ir. G. Wijnstra, ging nader in op die drinkwaterwinning in VAN VOORZITTER "VRIENDEN VAN WASSENAAR" WASSENAAR - Voorzitter mr. Ij. Halbertsma oefende gisteravond tijdens de jaarvergadering van "Vrienden van Wassenaar" kri tiek uit op het door het gemeen tebestuur gevoerde beleid in zake de huisvesting van de gemeente lijke diensten. Verleden jaar au gustus heeft de gemeenteraad besloten, behalve het oorspron kelijke plan van een kantoorge bouw naast het raadhuis De Paauw, enkele alternatieven te laten uitwerken. Daarbij werd ook toegezegd dat er overleg zou worden gepleegd met de Vrien den van Wassenaar in het Wel- zijnsoverleg. Aan die toezegging is niet voldaan. Pas dezer dagen vernam het bestuur van de "Vrienden" dat het gemeentebe stuur vanaf zaterdag een ten toonstelling gaat organiseren over de uitgewerkte plannen en dat er huis aan huis een informa tiekrant zal worden verspreid. De jaarvergadering, waarop in twee bestuursvakatures werd voor zien door benoeming van me vrouw M. J. Winkel-Cobben en de heer E. M.Ch. Janson, werd ge volgd door een forum van lijst aanvoerders van de zes partijen die aan de komende gemeente raadsverkiezingen gaan deelne men. Verleiden Drs. Caron (WD-wethouder) ver dedigde daarbij het standpunt van het college van benw, dat m opdracht van de raad alternatie ven heeft laten uitwerken en de burgerij in de gelegenheid wil stellen daarvan kennis te nemen. "Als men met alternatievenoplos- singen werkt moet eerst de bur gerij de gelegenheid krijgen zich uit te spreken", aldus Caron. Greep (PvdA) herinnerde er aan dat zijn partij van het begin af aan (ook toen de andere fracties nog wel instemden met een uitbrei ding van het huidige raadhuis) zich verzot heeft tegen nieuw bouw in "De Paauw". Mevrouw Van der Heiden-Bakker (Wer kend Wassenaar) maakte duide lijk dat haar groep, onder indruk van de aangevoerde argumenten zich uiteindelijk heeft uitgespro ken voor een gemeentelijke ad ministratiekantoor ergens in het centrum van het dorp en tegen een groot nieuw gebouw in de kwekerij naast het huidige raad huis. Extra bijdrage Wat het accommodatiebeleid be treft lanceerde drs. R. Nieuwen- hoven (D'66) de gedacht eens te bezien of de aula bij het nieuwe S. Adelbertcollege niet, bijvoor beeld dooreen extra bijdrage van de gemeente, geschikt gemaakt kan worden voor culturele en an dere samenkomsten voor 3 a 4U0 mensen Enkele andere leden van het politieke forum spraken zich r een aanpassing van bij voorbeeld het bestaande Jeroen- huis aan de behoeften aan een zaal van een dergelijke grootte. De commissie Accommodatie heeft zich geen voorstander ge toond van de nieuwbouw van een cultureel centrum. Door enkele sprekers werd aangedrongen op een verdere afronding van het werk van deze commissie. Drs. Caron stelde nog dat het schep pen van een ruimte voor 3 '400 mensen verwezenlijkt zou kun nen worden door een beroep te doen op de saldi-reserve. Gewe zen werd ook op de grote behoef te aan geschikte accomodaties accommodatie het jeugd en jon gerenwerk. de duinen, mede in verband met de kritiek, die daarop wordt uit geoefend van de kant van het na tuurbehoud en de recreatie. Hij constateerde dat in deze kringen steeds meer stemmen opgaan, die zeggen dat er voor de water winning in de duinen goede al ternatieve oplossingen mogelijk zijn. Bouw wijkcentra Noord en Kooi begint dit jaar LEIDEN - Het ministerie van CRM is het in grote lijnen eens met de ontwerpen voor nieuwe club- en buurthuizen in Noord en de Kooi. De verwachting van de gemeente is dat nog dit jaar kan worden be gonnen met de bouw van de bei de wijkcentra. Half'79 zouden ze dan in gebruik genomen kunnen worden. Dit deelde wethouder Tesselaar (welzijn) gisteravond mee in de vergadering van de PvdA-fractie. De definitieve schetsen van de buurtaccommodaties zijn ge reed. De meeste betrokkenen zijn enthousiast over de ontwerpen. Inmiddels is begonnen met het bouwrijp maken van 't Spoortje waar de Zevensprong een plaats krijgt. Tesselaar zei dat er nog een tekort is van 600.000 gulden. In een poging dit gat te dichten heeft de gemeente contact opge nomen met het Koningin Juliana Fonds. Bovendien staat de bouw van de beide wijkcentra eerste op het prioriteitenlijstje van de re geling bijzonder regionaal wel zijnsbeleid. De waterleidingbedrijven zouden over nieuwe geavanceerde zuive- rings-technieken kunnen be schikken en er zou volstaan kun nen worden met een zeer beperk te voorraadvorming. Ir. Wijnstra waarschuwde voor deze opvat ting: "Want een waterzuivering met nieuwe technieken zonder gebruikmaking van infiltratie of voorraadvorming in zeer grote open bekkens kan zeker niet de garantie bieden dat er onder alle omstandigheden drinkwater kan worden geleverd waaruit de voor de volksgezondheid schadelijke stoffen zijn verwijderd." Verder wees hij erop dat bij de toe passing van moderne zuive ringsmethoden gebruik wordt gemaakt van chemicaliën die op hun beurt weer voor verontreini gingen zorgen. "Daarom moet toepassing van chemicaliën zo veel mogelijk beperkt worden" aldus ir. Wijnstra. Volgens de Vewin-directeur zijn de waterleidingsbedrijven in het westen van het land er met name door infiltratie in geslaagd om de steeds slechter wordende kwali teit van het oppervlaktewater te ondervangen. "De duinen als wa- terwinplaats voor de miljoenen bevolking van de kustprovincies, zijn daarvoor van het grootste belang. Dat betekent niet dat wij geen open oog hebben voor be langen van natuurbehoud en re creatie. Verschillende bedrijven hebben commissie van deskun digen op het gebied van natuur beheer ingeschakeld om het be heer van de duinen te begelei den." Tijdens de officiële viering in de Leidse Schouwburg werd na mens het personeel aan presi dent-commissaris H.v. Dam en directeur ir. C. de Jong een lich- tanimatiecassette aangeboden, die voor het publiek op aan schouwelijke wijze de bereiding van drinkwater in beeld brengt. Alvorens vele honderden geno digden en relaties van de gele genheid gebruik maakten om de jubileumreceptie te bezoeken, trad nog cabaretier Seth Gaai- kema op, die voor deze gelegen heid zijn programma wat had omgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2