Strijd tegen walvisjacht breidt zich uit Blik in de weekbladen ...BS Voor Simon Hollander is een ander leven begonnen Echte boter op tafel, hoor dames! Of je 't nou voor het lekker doet, voor de natuurlijke vitaminen of gewoon voor de gezelligheid. Niet te versmaden. Auto- intelligent... ELSEVIERS DONDERDAG 18 MEI 1978 PAGINA 17 LONDEN - Voor de 33-jarige Simon Hollander uit Rotter dam is een ander leven begonnen sinds hij aan boord is van de Rainbow Warrior. Met dit schip willen enkele en thousiaste jongeren uit heel de wereld het de Russische en Japanse walvisjagers lastig maken in de noordelijke IJ szee. Zij weten zich gesteund door talloze jonge mensen uit de wereld, die op alle mogelijke manieren geld verza melen voor Greenpeace, in het Nederlands de Groene Vrede geheten. Deze stichting, die sinds kort ook een Nederlandse afdeling kent, zet zich in voor het milieu en voor het behoud van bedreigde diersoorten zoals de wal vis. De Rotterdammer Simon Hollan der is de enige Nederlander aan boord van de Rainbow Warrior. Hij kwam eind maart om zich als machinist in te zetten voor de walvissen en is in korte tijd een onmisbaar figuur aan boord ge worden. Via een tv-uitzending over het werk van Greenpeace en hun strijd om het leven van de door walvis vaarders nog steeds belaagde grootste dieren van de zee, raakte Simon geïnteresseerd. Van be roep dieselmonteur was hij een te emotioneel bij de samenleving betrokken mens om zich aan de wal te settelen. Al sinds zijn tijd bij de koninklijke marine wist hij wat varen was. In die jaren was hij een zeeman geworden. Na zijn tijd bij de marine werd hy die- selmonteur, gespecialiseerd in zogenaamde caterpillars, een scheepsdieselmotor van wereld naam. Toch kwam de Rotter dammer op de wal terecht, waar hij als monteur zijn brood vér- diende. Door Cees de Graaf Het was met Simon net zoals met veel van de bemanningsleden van de Rainbow Warrior. Aarden in de gevestigde maat schappij kon hij niet. Zijn sociale bewogenheid zorgde ervoor, dat hij een actieve werker werd in de alternatieve hulpverlening van Release. Hij moest zijn energie ergens aan kwijt en vond in het werk van Release een stuk vol doening. Simon herinnert zich nog precies wat er door hem heen ging toen hij op de televisie een film over Greenpeace zag. Het was precies dat werk waar hij zich volledig voor in zou willen zetten. Zijn kennismaking met de meedo genloze walvisjacht en met de mensen die proberen het met rubberen bootjes de jagers moèi- lijk te maken op open zee, was er Rotterdammer Simon Hollander is een onmisbaar figuur geworden aan boord i schip dat wordt gebruikt voor de strijd om het behoud van de walvissen i de Rainbow Warrior, e die veel anderen ook zo er- Voor hem had de ken nismaking echter gevolgen. Hij rustte niet voordat hij zelf de kans had om zich daadwerkelijk voor de walvissen in te zetten. Afschuw De acties voor het behoud van de walvissen in de wereld waren in Amerika en Canada begonnen. Ze kwamen voort uit de pro testacties tegen bovengrondse atoomproeven door in het proef gebied ronde te varen. Onder de naam Geenpeace ging een actie groep op 15 september 1971 met een boot op weg om zo hun af schuw van de proeven duidelijk te maken. Misschien niet door, maar zeker mede dankzij deze ac ties van Greenpeace die interna tionaal veel bekendheid kregen, werden tenslotte de bovengrond se kernproeven door de VS ge stopt. Nog meer bekendheid kreeg de groep door het phjtest tegen de Franse kemproeven op Murora, waarbij het zelfs tot ge vechten tussen matrozen van de Franse marine en de mensen van Greenpeace kwam. In 1972 begon Greenpeace in Cana da met voorbereidingen om actie te voeren tegen de walvisvangst. De jacht op deze zeezoogdieren, de grootste bewoners van de zee, staat al jaren ter discussie. De vinvissen en andere walvissoor ten worden met uitroeiing be dreigd en al geruime tijd probeert men tot een internationaal vangstverbod te komen. O.a. Ne derland ruimde zijn walvisvaar der de Willem Barentz op, maar met name Russen en Japanners houden hun vloot nog varende en blijken niet bereid het milieu nu eens voor het economisch gewin te laten gaan. In 1975 ging de eerste actie tegen de walvisvangst echt van start. Met hetzelfde schip, waarmee tegen de Franse atoomproeven was ge protesteerd, de Greenpaece III, ging men op de Russische wal- visvloot af en verhinderde men de vangst van de walvissen door met rubberbootjes tussen de ja gers en de dieren door te varen. Deze actie trok sympathisanten uit de hele wereld en Greenpaece groeide tot een internationale or ganisatie. De tijdens actiereizen gemaakte films droegen via veel televisiestations de idealen van Greenpaece verder uit. Van het geld dat bijeengebracht werd kwam er in 1976 een groter en sneller schip, de James Bay, en ook in dit jaar werden de wal visjagers bij hun pogingen door Greenpeace gehinderd. De Rus sen hadden echter een taktiek uitgedacht die de mensen van Greenpeace tot machteloze ge tuigen van een massaslachting maakte. Inmiddels was men ook in Austra lië begonnen met actie tegen de walvisvangst en de acties wilde men eveneens in Europa gaan voeren. Met name de televisie film van Veronica over Green peace gaf vanuit Nederland de stoot tot aanschaf van een tweede schip, dat in de Noordelijke IJs zee actief zal zijn ten opzichte van de walvisjagers. Dankzij de tv- uitzending kwam er 50.000 gul den bijeen. bedrag aan tot twee ton, genoeg om een boot te kopen. In Engeland vond men een oud on derzoekingsvaartuig van het En gels visserij-onderzoek. Het schip was al anderhalf jaar opge legd, maar Greenpeace kon de nieuwe eigenaar worden. Het schip werd omgedoopt in Rain bow Warrior en vanaf januari is een internationaal byeengehaald groepje bemanningsleden druk met opknappen bezig. Engelsen, Fransen, mensen uit Canada en Australië hebben hard gewerkt om de boot voor het komend walvisvangstseizoen in de IJszee klaar te hebben. Vanaf eind maart heeft Simon Hollander zich bij deze groep gevoegd en hem is de motor met alles wat daar omheenhangt toever trouwd. Hij kan daadwerkelijk aan de strijd tegen de uitvoe- ringsjacht meedoen. Op 2 mei maakte de Rainbow War rior zijn eerste proefvaart vanuit Londen. Het schip is praktisch klaar voor de strijd, al draaft Si mon winkel in winkel uit voor de laatste onderdelen. Als dank aan de Nederlanders, die de stoot tot dit tweede schip gegeven heb ben, bezoekt de Rainbow Warrior deze week ons land, waardoor de Nederlanders kunnen kennis maken met het schip van Green peace, dat er dankzij hun steun is gekomen. Daarna gaat het groene schip met de regenboogstrepen op weg naar de IJszee, waar Si mon Hollander zijn strijd kan strijden aan de zijde van Green peace. Het is alweer jaren geleden, dat ik op verzoek van hoofdaal moezenier Verhoeven aan alle bases, navigatiestations enz. van de Luchtmacht conferen ties gaf. Telkens op een plaats van maandag tot vrijdag. We begonnen 's morgens vroeg met een eucharistieviering Het kleine kapelletje zat stampvol met de "mannen" Toen ik de woorden uitsprak; "Neemt en eet, dit is mijn li chaam, dat voor U zal over geleverd worden", begon een jongen te lachen, hardop, gie rend bijna. Hoewel het zeer stoorde ging ik gewoon dooj Na afloop zei ik de jongen dat ik hem die dag wilde spreken Kwaad worden, wist ik, had nooit enig effect. Toen hij 's middags bij me aanklopte en binnenkwam, vroeg ik wat er nou aan de hand geweest was 's morgens? "Deed een jongen iets geks. zag hij een beestje, liet een kameraad een wind?" "Nee, ik vond wat U zei zo gek Allemaal eten van dat ene li chaam? Kom nou. Dat was een soort kannibalisme" We hebben er lang over gepraat We kwamen terecht bij een verheven soort symbolisme Van iemand die zich totaal aan andere mensen weggaf, altijd klaar stond, niemand in de steek liet, mag je toch wel zeggen: hij geeft zich weg als brood en wijn. Enfin, in die geest. Het stelde hem een beetje gerust. Aan dit feit moest ik denken toen ik dezer dagen in ver schillende kranten las over het opnieuw uitbreken van de polio-kinderziekte. Eerst was ik van plan dat hele geval eens flink belachelijk te ma ken. Zo in deze trant: 'Kom, moet God gedacht heb ben, ik zal om te beginnen Ud- del, Elspeet en Garderen maar weer eens een pak rammel geven. Dat volkje daar leeft immers maar raak. Dat voetbalt maar op zondag en raast op brommers over de weg en naar de kerk gaan is er niet meer bij! Een gevoelige, ferme straf is altijd "polio" Als de preken van dominee Bijl en Vogelaar niet helpen dan zullen we het eens even anders aanpakken"Ik las de woorden van Ds. Bijl: "Geen serum kan voorkomen wat God heeft besloten." In een eerste opwelling dacht ik: is die man gek geworden? Lopen er nog zulke hysterische ge vaarlijke mensen rond?" Maar, zo dacht ik later, wat zouden ze daar van ons den ken? Van ons, katholieken Zouden ze in de kranten gele zen hebben van die treurige toestand in Veldhoven, een week geleden, dat overleg dat uitliep op een mislukking Bisschoppen die niet voor hun standpunt durfden of wilden uitkomen? En waar ging het helemaal om, om dingen waar Bijl vast om moet lachen. Het celibaat van de priester, over de biecht, over wel of geen se minaries, over de positie van de vrouw in de kerk, over de werkelijke gedaanteverande ring van Jezus in de eucharis tie. De scheiding tussen de strehg-gereformeerden en roomskatholieken is nog al tijd zeer groot. We geloven in dezelfde God. Is dat zo? Niet voor niets heeft Hans Küng zojuist een wer kelijk magistraal boek ge schreven: "Existiert Gott?"(U hoort daar meer over). Maar dank zij Jezus Christus kan geen enkel christen er meer aan twijfelen dat wij hier op aarde, op een stuk van Gods onmetelijke schepping leven om voor elkaar te zorgen, el kaar te beschermen, lief te hebben. Geen enkel middel mag noch hoeft geschuwd te worden. Afgezien van het alsmaar toe nemende en zich verfijnende wapenarsenaal, zo on christelijk als je maar denken kunt, slaagt de mens er God zij dank, jawel heren domi nees: God zij dank, óók in tal van afschuwelijke ziekten uit te bannen. De geleerden doen dat niet met toverformules maar met krachten die zij in Gods eigen natuur ontdekken In 1957 is men in Nederland voor het eerst begonnen met het inenten van de bevolking In 1956 waren er nog 2206 ge vallen van polio. De ziekte is nu overwonnen overal waar ong. 90 pet. van de bevolking is ingeënt. Maar in sommige plaatsen ligt het percentage onder de 60 pet. en dan wordt het weer gevaarlijk. Dat ge vaar dreigt nu in genoemde plaatsen. Uddel en Garderen liggen ver hier vandaan, maar tot mijn verbazing vernam ik, dat ook hier, in de plaats Voorschoten, er nog mensen wonen die me nen vanwege hun godsdien stige principes hun kinderen niet te mogen laten inenten.Ik zou juist denken dat je van wege die religieuze principes verplicht bent, het wel te doen nazorg bij 4.999 fietsenmakers Koop niet "zomaar" een gebruikte auto. Let liever op het A-1 embleem. Bij uw Ford-dealer! Elk merk. Van binnen en van buiten geïnspecteerd en gerevideerd. U koopt zekerheid en betrouwbaarheid. U krijgt dat zwart op wit op 'n ondertekend garantie-bewijs. Auto-intelligent zijn VN onthult de plannen die de zoge naamde commissie-Lamers, een commissie van topambtenaren, heeft uitgebroed om tot een be zuiniging van vele miljarden te komen. Volgens VN staat er in het rapport van de commissie niet datgene wat de WD graag had gewild. De bezuinigingen worden voornamelijk gezocht in het verwijderen van ingeslopen fouten uit het systeem van de so ciale voorzieningen terwijl ver der de ambtenarenpensioenen en de gezondheidszorg een flinke veer moeten laten. Overigens zou binnen het kabinet Van Agt de bezuinigingsdrift aan het slinken zijn: de bezuinigings drift moet wijken voor de feiten. Van Agt erkent al dat bezuinigin gen op overheidsinvesteringen vernietigend kan zijn voor de werkgelegenheid. VVD'er De Korte zit nu een beetje in zijn maag met de WD-filosofie ten tijde van het kabinet-Den Uyl dat er wel ruim 16 miljard kon worden bezuinigd. "Omdat het om de stemmetjes gaal wint de korte termijn het wel eens. Idealen zijn altijd bedoeld voor een langere termijn" Professor Buikhuisen, die in Lei den van plan is omstreden biolo gische onderzoekingen te gaan doen naar criminaliteit, betreurt dat zijn voorganger prof. Nagel, in het openbaar over deze zaak zwijgt. Volgens Buikhuisen rea geerde 'Nagel aanvankelijk heel positief op de plannen maar laatstgenoemde ontkent. In VN verder een artikel over de rechten en plichten van de voet baltrainer terwijl de bijlage is gewijd aan het wel en wee van de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt. EM komt ook al met onthullingen over de aanstaande bezuini gingsoperatie. Binnen het kabi net zouden fikse meningsver schillen bestaan over de ambte lijke aanbevelingen ten aanzien van het bezuinigen. Als het kabinet zijn doelstelling uit het regeerakkoord wil waarma ken om de werkloosheid terug te dringen tot beneden de 150.000 dan moet nu al worden besloten om de belastingen in 1979,1980 en 1981 in het geheel niet te verhogen. Volgens EM wil minister Andries- sen van financiën zich echter niet vastleggen op een dergelijk be sluit. EM start deze week een serie ovef de Grote Treinroof die in 1963 in Engeland plaatshad en groot op zien baarde. Bij die roof werd maar liefst 22 miljoen gulden buitgemaakt. De nieuwe onthul lingen over de treinroof komen uit de mond van de rovers zelf. De omslag is gewijd aan de alterna tieve geneeskunde die in opmars ïs. Steeds meer jonge artsen krij gen belangstelling voor andere vormen van geneeskunst dan die waarvoor zij zijn opgeleid. Een van die artsen verklaart die be langstelling als volgt: Rede en ervaring hebben me in een explosief gegroeide praktijk ge leerd kritisch te staan tegenover geneeskundige dogma's. Je uni versitaire artsenbul verbiedt je toch zeker niet alert te zijn op nieuwigheden, die vaak zo oud zijn als de wereld en de kosmos. Wie geneest heeft gelijk en dan geeft het geen donder hoe hij ge neest" Een uitgebreid interview met CDA- comifig man Jan van Houwelin- gen, het Kamerlid dat de laatste tijd zo veelvuldig in de publiciteit is, onder meer vanwege zijn op treden inzake de uranium-le- veranties aan Brazilië. Van Hou- welingen, afkomstig uit de AR, heeft het niet zo op de WD. "Je hebt er gewoon weinig vertrou wen in dat ze ongeveer hetzelfde willen als wij, dat ze dezelfde prioriteiten hebben, bijvoorbeeld in de bescherming van de niet-ac- tieven, mensen die afhankelijk zijn van uitkeringen. Ik blijf voortdurend met die argwaan zitten". Van Houwelingen bekent ook dat het hem geweldig irriteert in ver kiezingstijd voortdurend groene CDA-aanplakbiljetten bij grote villa's tegen te komen en datje ze in arbeiderswijken nauwelijks ziet. De HP legt bloot dat de belasting schulden van de casino's het ge volg zijn van de goocheltrucs van 'het Roomse goksyndicaat'. De merendeels katholieke be stuursleden van de Nationale Stichting Casinospelen wisten zo te manipuleren dat ambtenaren tenslotte door hen ingepakt kon den worden. Menachem Begin, de premier van Israël, wordt geportretteerd en beschreven als 'De Stalin van het zionisme'. Ischa Meijer schrijft in zijn weekboek over de onlangs overleden acteur Ko van Dijk. Het gevecht om het behoud van Amsterdams grootste scheeps werf, de NDSM, is in volle gang. Een wat treurig makend artikel over de dreigende ondergang van een werf waar 3100 mensen een boterham verdienen. Bij de NDSM, onderdeel van het Rijn Schelde Verolme concern, heerst een grimmige stemming. Een werknemer verwoordt de me ning van zijn collega's: "Wat hier gebeurt is geen eerlijk spel. De raad van bestuur van RSV heeft alle verliesgevende ac tiviteiten geleidelijk bij NDSM laten zitten. Het geld dat hier werd verdiend is elders in winst gevende activiteiten gestopt. Ze hebben ons bewust uitgekleed. En nu is de werkgelegenheid in de Amsterdamse haven de inzet. Het is gewoon een grof pokerspel om poen van de regering te krijgen" Cornelis Verolme, de vorige eige naar van RSV en thans groot aandeelhouder, zegt dat de NDSM een zeer capabele werf is "maar de NDSM is de helft kwijt geraakt in de bodemloze put van de RSV". In de serie "De tv-makers van Ne derland "praat Frans Boelen met grafisch ontwerper Jaap Drup steen. Drupsteen schetst de si tuatie bij de Nederlandse televi sie op dit ogenblik met de woor- den"Moe, heel moe'! "Het is vooral te merken aan pro grammamakers die enerzijds het gevoel hebben uitgekakt te zijn en anderzijds terdege beseffen dat er geen klappers meer te maken zijn".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17