Wim Rijsbergen wellicht snel rond met AZ Happel: Suurbier is te weinig professioneel Doelman Franke Schotten kwetsbaar in aanval en verdediging uitgeschakeld ?5> Ik kom er in Oranje beter uit Schutters gaan niet mee "Nederland is geen schim meer van 74 de fabrikant van PETER STUYVESANT maakt bekend dat van alle 165 onderzochte sigarettenmerken PETER STUYVESANT ULTRAMILD de allerlaagste* in 'teer' en nicotine is DONDERDAG 18 MEI 1978 PARIJS - Voor Jan Boskamp is de onbesuisde actie tegen Ba- joc, dinsdagavondtoch goed afgelopen. Nadat aanvanke lijk gevreesd werd voor een gebroken jukbeen en nog later kon worden beluisterd dat er slechts sprake van een scheur in het jukbeen zou zijnwezen foto's gisteren uit dat alles in orde is met het hoofd van de blonde ex-Feyenoorder, die onmiddellijk uitriep dat hij tegen Club Brugge de plaats van Johan Neeskens in het tweede bedrijf zal kunnen in nemen, zoals was afgespro ken. Dat laatste stond KNVB-arts Frits Kessel echter niet toe.Hij legde uit dat morgen zal wor den beslist of Boskamp dan wel doorreist naar Wenen dan wel met vijf andere afvallers terugkeert naar Nederland. Overigens bracht Boskamp wel de nacht van dinsdag op woensdag ter observatie in een Parijs ziekenhuis door. Happel: "Waar we nu nog al leen mee te maken hebben is met de blessures van Hoven- kamp en van Van Leeuwen. Bovendien kan Neeskens nog niet voluit gaan. Ik kan on mogelijk met vier of vijf niet topfitte spelers naar Zuid- Amerika afreizen, maar als de medische staf me verzekert dat Hovenkamp pakweg tus sen de eerste en de tweede wedstrijdspeelklaar is,dan is er geen enkele reden om hem thuis te laten. Kessel verze kerde bovendien dat er drie weken voor staan. Ik heb me laten vertellen dat Krol een soortgelijke blessure heeft ge had en dat hij de derde zon dag al weer bij Ajaxspeelde". Pratend over de wedstrijd tegen Paris St. Germain nam Hap pel het opnieuw op voor Nan- ninga. bij wie dinsdagavond veel combinaties stuk liepen en die zo langzamerhand toch niet bruikbaar lijkt in een ba sis-team. maar hooguit als pinchhitter om een opgelopen achterstand weg te werken. Happel: "Een spits moet er in vliegen, kunnen bluffen ook. Dat is er mede gelet op Nan- ninga's niet perfecte gevoel voor de bal. niet uitgekomen. Aan de andere kant maakte hij toch vier doelpunten in twee wedstrijden en dat blijft de belangrijkste zaak voor een spits". Niettemin zal Nanninga na zijn optreden Boskamp: de "schade" valt van vanavond in het zoge naamde B-team niet zaterdag tegen de Oostenrijkers aan treden. Happel: "Ik denk niet dat ik met drie spitsen laat spelen. We kunnen het ons gelet op pres tige niet veroorloven om van Oostenrijk te verliezen. Het hangt ook af van de opstelling van de tegenstander, die ik voortijdig krijg toegespeeld. Tegen ploegen als Iran dien je met drie aanvallers te begin nen, maar dit ligt anders. Ten aanzien van de verdedigers was Happel razend enthou siast over de PSV'er Poortvliet, die volgens hem perfecter dan wie dan ook een tegenstander kan beteugelen. Happel: "Na dinsdag is Poortvliet de eerste aangewe zene om een spielmacher uit te schakelen. Poortvliet is onbe dorven, geen smerige truc- cendoos, zoals bijvoorbeeld Italianen dat hebben, maar heeft wel het geduld en de per fectie om de opponent uit te spelen. Suurbier is een ander chapiter. Dat is te persoonlijk om daar over te praten. Daar komen jullie ook zonder mijn mening wel achter. Ach ja, ik heb Zwartkruis opdracht gegeven ook hem een brief te sturen. Ik kan me voorstellen - ook ten aanzien van Willem van Ha- negem - dat zoiets niet leuk overkomt. Als speler had ik zelf ook een hekel aan dit soort dingen. Ik zeg tegen Zwart kruis: dat en dat even op pa pier zetten namens mij .Onder andere dat Suurbier te weinig professioneel handelt en te veel steunt op het feit dat hij een natuur-voetballer is. De keepers? Zowel Jongbloed als Schrijvers zijn goed bezig. Doesburg moet ik nog in actie zien. Jan Jongbloed daar over: "We vormen met z'n drieën ons eigen wereldje. Wij zijn de enigen die het met onze handen moeten verdienen. Die hele heisa met Willem is aan ons voorbij gegaan en dat is maar het beste ook". Happel liet gistermiddag door schemeren dat hij de volgende spelers tegen Oostenrijk het veld zal opsturen: Jongbloed, Suurbier. Krol, Rijsbergen, Poortvliet, Jansen, Van Ha- negem, Neeskens, Van der Kerkhof, René van der Kerk hof en Rensenbrink. VERSAILLES - Wim Rijsbergen, zeker geen natuurtalent. Niettemin zijn de verantwoordelijke keuzeheren over hem bijvoorbeeld beter te spreken dan over geboren voetbaliers als Robbie Rensenbrink. Pratend over een dergelijk tere zaak, haast iemand als Ernst Happel zich weliswaar om er op te wijzen, dat de oefentoernee iets heel anders is dan een wereldkampioenschap, waar de vonk de grote vedetten tot werke lijk grote prestaties aanzet, maar een mentaliteitsverandering van Wim Rijsbergen is iets dat mooi is meegenomen. Het word je trouwens niet in dank door de Leidse Feyenoorder afgeno men, wanneer je zijn in Parijs opgebrachte motivatie ter sprake brengt. Geïrriteerd voert de voorstopper dan aan dat die motivatie bij Feye- noord evenmin te wensen overliet, maar dat de schrijvende pers te weinig oog heeft gehad voor de slinkende kwaliteit om hem heen. Rijsbergen: "Feyenoord is een elftal dat niet draait. Spelend in Oranje heb ik topmensen in mijn buurt. Wat is niveau eigenlijk? Als jij met vijf goeie basketballers speelt, presteer je meer dan met vijf man die minder kwali teit in huis hebben. Dat is logisch. Ik kom er in Oranje beter uit, omdat mijn plaats onmiddellijk door een collega wordt overgenomen. Ga ik in de aanval, dan kan dat. Maar bij Feyenoord ga ik voor schut, wanneer ik aanvallend balverlies lijdt en mijn spits maakt een doelpunt. Dan heet het prompt dat Rijsbergen weer zo slecht heeft gespeeld". Stekelige opmerkingen van iemand, die als een echte voetbalprof leeft. Rijsbergen: "Als ze allemaal bij Feyenoord geleefd zouden als ik, ston den we nu bovenaan. Met Aadje Mansveld heb ik het hele seizoen nog geen drie woorden gewisseld. Als Van der Lem een goede pass gaf en je zag hem voor de rest van de wedstrijd niet meer, dan had hij prompt een goede wedstrijd gespeeld. Ik heb me ook altijd geërgerd aan die verge lijkingen. Dezelfde mensen, die in 1974 schreven dat ik de beste voor stopper was van de wereld, die oordeelden later dat Feyenoord hard nodig aan een nieuwe verdediger toe was. Daarom raak ik nu geïrriteerd wanneer er geredeneerd wordt dat Rijsber gen zijn WK-niveau benadert. Er is ook wel gezegd dat ik mijn plaats in Oranje heb willen verdienen ten koste van het ploegverband bij Feye noord. Dat is dus onzin. Ik heb een te ondankbare plaats in het elftal om op persoonlijke glorie uit te zijn. Tegen Paris St. Germain ging ik naar voren, omdat ik merkte datBianchi me volgde. Had hij dat niet gedaan of was hij levensgevaarlijk geweest, dan had ik me uiteraard wel twee keer bedacht" Blijft de vraag hoe groot de kans is dat Wim Rijsbergen volgend seizoen nog voor Feyenoord speelt. Hij: "nul-komma-nul. Feyenoord wil me verkopen. Met die trip, die ze momenteel maken, hebben ze echter geen tijd om zich daadwerkelijk met de zaak bezig te houden. Ik weet wel dat ik vorig jaar eveneens uitriep dat ik nooit meer voor Feyenoord zou spelen. Maar toen werd er in tweede aanleg een hoger bod uitgebracht. Maar nu blijkt ook overleg onmogelijk. Nu Bayem München toch weer van de baan is, zit er ook een goede kans in dat ik persoonlijk volgende week al rond kom met AZ'67" Met AZ, de club die door Zwartkruis is vergeleken met het door Van Gogh en Appel als co-produktie vervaardigd doek? Rijsbergen: "Het lag wel in de bedoeling, ja. Spelbos libero, ik voorstopper en Metgod. ach die jongen is zo veelzijdig dat hij op een aantal andere plaatsen uitstekend inzetbaar is" Rest tenslotte de vraag wat Rijsbergen van Oranje vindt. Hij: "Het verschil met 1974 is dat ik toen 22 was en nu 26. Ik moet een stapje harder doen. Al lijkt het er op of het vorig jaar was, zo snel is het allemaal gegaan. Voor de rest hebben we dezelfde slechte oefencampagne als in 1974. Dus dat verontrust me niet. Daar leer je mee leven, maar het zal in de praktijk straks allemaal best wel weer meevallen". Winkelen in Parijs: V.l.n.r Van Hanegem, Neeskens. Krol en Rep Parijs - De Franse regering heeft geen concrete plannen de Franse spelers tijdens het wereldkam pioenschap voetbal in Argenti nië bescherming te verlenen door een eigen elite-eenheid scherpschutters. Een zegsman van het ministerie van buiten landse zaken gaf gisteren deze verklaring uit naar aanleiding van eerder circulerende berich ten - na uitlatingen van de mi nister van sportzaken Jean- Pierre Soisson - dat Frankrijk in navolging van VVest-Duitsland voor de eigen veiligheid zou zorg dragen. De woordvoerder zei verder, dat in deze kwestie de normale pro cedure gevolgd zal worden, die inhoudt dat een in het buiten land vertoevende officiële dele gatie vergezeld wordt door ëén veiligheidsofficier, en dat de veiligheid van de spelers en offi cials in het algemeen aan het gastland wordt overgelaten. DARMSTADT - De laatste oe fenwedstrijd van het West- duitse elftal is fataal gewor den voor doelman Bernd Franke. De sluitpost van Eintracht Braunschweig brak tijdens de ontmoeting met een amateurselectie uit Hessen, in Darmstadt, een beentje in de hiel van zijn rechtervoet. De Westduitse ploeg won de wedstrijd, voor 20.000 toe schouwers, met 6-1 na een ruststand van 3-1. De laatste test van de West duitsers voor hun vertrek naar Argentinië was in feite de eerste voor de Brunswijk- se doelman, die ruim een maand geleden een menis cusoperatie onderging en na harde training vlak voor de PARIJS - De Franse sportpers was een do.g na de teleurstellend ver lopen oefenwedstrijd tegen Saint Germain unaniem in zijn oor deel: Dit Nederlands elftal is geen schim meer van de ploeg van vier jaar geleden Le Figaro, een van de toonaange vende bladen in Frankrijk riep herinneringen op aan de finale van het wereldkampioenschap in West-Duitsland. Ging er zelfs toe over iedere speler te vergelijken met de spelers die in West-Duits land op bepaalde posten stonden Vooral de oudere en bekende garde als Neeskens en Van Hanegem kwam er bij de Fransen slecht af Zo zo schreef het sportblad L'ë- quipe: "We hebben een poging ondernomen dit vernieuwde Ne derlands elftal een eerlijke kans te geven. Het was tenslotte een oe fenwedstrijd. Maar ondanks dat denken we toch terug aan het sublieme voetbal van vier jaar geleden. Een periode die volledig beheerst werd door Ajax en het Nederlands elftal" De slotconclusie luidde. "Ook in Frankrijk zijn we door een diep dal gegaan. Maar we zijn terug. De angst die we nu nog voor Ne derland hebben is volstrekt onge grond. Misschien was het wel be ter geweest als we met Nederland i poule in Argentinië waren GLASGOW - Schotland heeft ook zijn tweede wedstrijd uit het toernooi om het Britse voetbal kampioenschap voor landen teams gelijk gespeeld. In Glas gow kwamen de Schotten voor 65.000 toeschouwers tegen Wa les niet verder dan 1-1. Derek Johnstone scoorde voor rust voor de Schotten, Willie Dona- chie maakte na rust gelijk. Allistair McLeod beschouwt de wedstrijden van Schotland als oefenduels. Daarom tilde de coach niet te zwaar aan het te leurstellende gelijke spel van zaterdag tegen Noord-Ierland, daarom ook stuurde hij woens dagavond een op acht plaatsen gewijzigd elftal in het veld tegen Wales. Maar het elftal met Burns en Gemmill, Souness en Dalglish, Hartford en Johnstone was toch duidelijk meer dan de Schotse tweede keus. Niettemin bracht de ploeg er weinig van terecht, in feite presteerde alleen het duo Gemmill-Burns van de Engelse kampioensploeg Nottingham Forest op het niveau dat ver wacht mag worden van spelers die vlak voor een wereldkam- pioenschapstoernooi staan. Schotland heeft, na het openings doelpunt van Derek Johnstone (kopbal uit een voorzet van Gemmill in de twaalfde minuut) voortdurend onder druk ge staan van de veel fellere spelers uit Wales. Op het middenveld dicteerden Terry Yorath en Carl Harris (beiden van Leeds Uni ted) het gebeuren en de Schotten konden er weinig aan en nog minder tegen doen. De verdediging van de Schotten kwam keer op keer in moeilijk heden en dat veroorzaakte in feite ook de blessure van centra le verdediger Gordon McQueen. In de 34ste minuut probeerde hij, na een schot van Brian Flynn, de gelijkmaker te voor komen. Het lukte, maar hij bot ste tegen ëén van de doelpalen en blesseerde zijn enkel zodanig dat hij moest worden vervangen door Forsyth. Van dat moment ging het slechter. Wales echter slaagde er niet in gelijk te maken. Forsyth had hands gemaakt en de Ierse scheidsrechter Wright legde de bal op de stip. Flynn echter schoot tegen de paal. Wales kreeg zijn doelpunt toch in de laatste minuut en de treffer was tekenend voor de kwets baarheid van de Schotten. Doelman Blyth wierp de bal naar Donachie, die hem onmid dellijk weer op hem wilde terug spelen. Hij plaatste de bal echter langs zijn doelman in het net en daardoor ontkwam Wales aan een nederlaag die hoogst on rechtvaardig zou zijn geweest. McLeod concludeerde na afloop: "Wij zijn iets verder dan zater dag, maar nog niet waar wij ko men moeten. Wij hebben te veel moeite met het maken van doel punten en de verdediging is kwetsbaar. Die twee zaken die nen in de eerste plaats te worden verbeterd" De stand in het kampioenschap x "home-countnes" is: Engeland 2 2 0 0 Schotland Noord-Ierland Wales i de 2 0 2 0 2 2-2 2 0 1111-2 2 0 111 2-4 ADVERTENTIE wedstrijd weer helemaal fit was verklaard. Bondscoach Helmut Schön had de beslis sende keuze van de doelver- dedigers uitgesteld tot na het moment dat Franke weer kon spelen. Franke echter raakte definitief buitenspel, waardoor de negentien eer der aangewezen veldspelers zullen worden aangevuld met de doelverdedigers Maier, Kargus en Burdenski. Door het ongeluk, gevolg van een botsing tussen Franke en Rudi Weiier (de amateur was ontroostbaar en verscheen na rust niet meer in het veld), stelde Kargus zijn plaats voor Argentinië veilig. Kar gus verving ook Franke in het doel van het Westduitse elftal.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13