Geringe belangstelling voor "MP Popcircus HET RODE OOG Proloog vergeet goed toneel te spelen DINSDAG 16 MEI 1978 R ommelen in de marge .zo on geveer duidde Berend Boude- wijn in interviews aan, waar toe hij zich als directeur-ver keersagent van de Stads schouwburg aan het Leidse- plein de komende tijd zou die nen te beperken .Hij had het nog niet gezegd of Ko van Dijk overleed. Berend Boudewijn woonde de begrafenis bij (nimmer tevoren werd. iemand door zovelen begraven die zo eenzaam was gestorven) en kwam na afloop in een auto te recht met onder andere Joop Doderer, die zeer zwijgzaam was, steeds somber voor zich uit blikte en alleen af en toe mom pelde: "En toch hebben we nu de keizer begraven" Mooi weer De kans om nu al meteen iets zin vols in de marge te doen liet Be rend Boudewijn niet lopen. Er werden twee televisietoestellen en een honderdtal stoelen neer gezet in de zogeheten rotonde, de ronde pilarenzaal in de Stadsschouwburg die je door komt als je je naar de eigenlijke benedenzaal begeeft. Vorige week vrijdagmiddag om 12 uur zat ik daar klaar voor twee fragmenten uit de KRO-uit- zending van "Mooi weer van daag" van David Storey: in ja nuari 1971 onder regie van Karl Guttmann door de Haag- sche Comedie in première ge bracht, en in mei 1973 opgeno men door de KRO, in de televi- sieregistratie van Berend Bou dewijn. Duur van beide frag menten samen ongeveer 35 mi nuten. De toegang was gratis, er waren stoelen tekort, ik schat dat er zo'n 125 mensen aanwe zig waren, terwijl er bovendien nog cineacsgewijs werd door gedraaid tot 2 uur. Er waren in ieder geval beduidend meer belangstellenden dan onlangs bij een gewone voorstelling in de grote zaal op zondagmid dag. Of dat nu te danken was aan het feit dat Ko van Dijk in dal stuk één van zijn mooiste hoofdrollen speelde, of dat het gratis toegankelijk was, zullen we vrees ik nooit te weten ko- Voor me zat een ongeveer zestig jarige Engelse dame, die door haar Nederlandse begeleider uitgelegd kreeg dat "the other one", Paul Steenbergen ook "a very famous actor" was,en ach ter me zat een al wat oudere mevrouw (er zaten in de zaal trouwens toch voornamelijk oudere mensen die de hele dag al lunchpauze hebbendie de dramatiek nog wat aandikte door in het prille begin, bij de opkomst van Paid Steenbergen tegen haar vriendin te zeggen: "Han Bentz van den Bergh" En toen even later Ko van Dijk opkwam souffleerde ze: "dat is- tie". Harder Het was overigens Berend Bou dewijn hoogstpersoonlijke vi deoband die we te zien kregen, waaruit maar weer blijkt hoe verstandig het van de gemeente Amsterdam was om juist hem tot directeur te benoemen. "En wat is het eerste wat ik hier doe? Televisie vertonen", zei Berend ironisch. Donderdag en vrijdag kunt u Ko van Dijk nog zien als Pancras Duif in "Schakels" van Herman Heyermans.de rol waarvoor hij, ook in 1971 (dat was een rijk Van Dijk-jaar), de Albert van Dalsum Prijs kreeg. Een samenvatting van 43 mi nuten in een doorlopende ver toning van 12 uur tot kwart over 2, een opnieuw in de ro tonde van de Stadsschouw burg. Ik zal er zeker weer zijn. Zo'n televisieregistratie is wel iswaar een plastic kunstroos vergeleken met de geurende roos van het echte toneel maar waar niet is verliest de keizer zijn paard, en in het geval van Mooi weer vandaagwas de tv-registratie eerder winst dan verlies. Ik herinner me nog goed hoe we Mooi weer vandaag" in de Haarlemse Stadsschouwburg zagen, op de Haarlemse pre mière. We zaten, op de dertiende rij, redelijk dicht dus bij het to neel. Toch had ik de grootste moeite Ko van Dijk en Paul Steenbergen in hun verstilde dialogen te verstaan. Iemand achter in de zaal riep zelfs een keer "harder", alsof het een meeting betrof, en in de pauze werd schouwburgdirecteur Pe ter Lohr door verschillende mensen aangeschoten met het verzoek of hij "zijn acteurs" niet een beetje luider kon af stellen. De fout lag in dit geval echt niet bij het gehoor van de toeschou wers, en ook niet bij Koen Paul, en zelfs niet bij de Haarlemse schouwburgmaar bij de ko ninklijke schouwburg waar de Haagsche Comedie haar thuiswedstrijden speelt. De akoestiek van die schouwburg is zo goed, dat je als acteur maar op je hoofd hoeft te krab belen om het voorbij denderen van een stoomlocomotief te kunnen suggereren. Een nor male schouwburgzaal heeft met het registreren van zulk ge dempt spel echter heel wat meer moeite dan een televisiemicro foon. Popcircus in de Menkenhal: slechts LEIDEN - Dat het eerste 'MP Popcircus', gisteren van 11.00 uur 's ochtends tot 11.00 uur 's avonds ge houden in de 'Ton Menken IJshal' met een verlies zal worden afgesloten, staat vast. Vermoedelijk komt dit, omdat er niet echt sprake was van een 'hoofd-act', terwijl de toe gangsprijs ƒ12,50 bedroeg, hetgeen beslist niet weinig genoemd mag worden voor zeven Nederlandse formaties van gemiddeld niveau. Daarnaast viel het op, dat de uit Limburg afkomstige formatie "Chaplin Band', die op het ogenblik sterk de aandacht trekt met 'The Party Is Over' zeker niet de meest tot de verbeelding spre kende formatie van dit 'Popcir cus' was. Die eer vielen zonder handjevol toeschouwers. enige twijfel de Leidse groepen 'Catapult' en 'Gimmick' te beurt. Daar waar 'Lemming', die vroe ger veel indruk maakte met o.a. 'Father John', 'Lucifera' en 'Queen Jacula' als hard-rock formatie enigszins tegenviel, be reikte 'Catapult', met nummers als 'Let Your Hair Hang Down', 'Spanish Eyes' (hun meest recen te single) en 'Seven Eleven' een redelijk niveau. De groep speelde als eerste, omdat men 's avonds nog op moest treden in Gieten. Gimmick De ontdekking van dit 'Popcircus', dat tot vier uur's middags met de grootste moeite ongeveer hon derd belangstellenden had ge trokken, mag toch wel de Leidse hard-rock formatie 'Gimmick' genoemd worden. Of de profes sionele sound van deze formatie veroorzaakt wordt doorde ex-Spirit-leden Roland (gitaar/ orgel) Arthur de Leeuw (drums), het geëngageerde gi taarspel van Frank Skeen of de LEIDEN - Het bezwaar tegen thea teropvoeringen door de toneel groep "Proloog" is de voorspel baarheid, waarmee bepaalde (so ciaal gevoelige) problemen wor den behandeld. Men is zo na drukkelijk overtuigd van de on dergeschoven positie- van de ar beiders en de knechting door het grootkapitaal, dat vrijwel elke alinea bol staat van "super-socia- listische slogans". Bovendien deed zaterdagavond in een zeer redelijk bezet LAK-thea- ter het verhaal van een vak- bondslid "Keihard, maar er is een grens" opvallend veel denken aan het stuk, dat de toneelwerk- groep "Sater" enige jaren gele den in de Leidse Schouwburg opvoerde. Dat ging destijds over de suprematie van DAF, als werkgever in een monopolieposi tie. "Proloog" hanteert vrijwel dezelfde benadering t.o.v. de multinationaal "Philips" Hetgeen inmiddels niet wegneemt, dat we twee zaken hier duidelijk moeten onderscheiden. Ten eer ste de noodzaak, waarmee "Pro loog" wijst op de angstwekkende verdwijning van arbeidsplaatsen bij multinationals. "Slechte beoordeling, intimidatie, het ontnemen van uitzicht op promo tie of opslag" worden als de meest gangbare redenen opgege ven. Bij Philips verdwenen op die manier 20.000 arbeidsplaatsen en de verregaande automatisering doet voor de toekomst het ergste vragen. Maar in de tweede plaats dient ge signaleerd te worden, dat de to neelgroep "Proloog" teveel zich zelf herhaalt. Er wordt een lesje opgedreund, dat een aaneen schakeling van "feiten" inhoudt. Vrijwel alles, wat in de dialogen wordt gezegd is "waar"; er wordt FRED BASSET prima stage-act van zanger Joep Moeling laten we hier even in het midden. Zeker is in ieder geval dat Moeling, die een soort Jagger-achtige show brengt, samen met Peter van Evert, Skeen en de gebroe ders de Leeuw een hecht door timmerde groep vormt. 'Comin' Back' wordt derhalve terecht binnen enkele weken als eerste single uitgebracht. De covers 'Cocaine' (van Cale) en 'Jumpin' Jack Flash' bewijzen, dat de groep meer kan dan eigen num mers brengen. 'Keep on Moving', 'Best Stuff In Town' en vooral 'Louisiana Joker' (over managers en impressario's) vielen gister middag nadrukkelijk op. De afzonderlijke acts werden afge wisseld door de MP-Dri- ve-In-Show van Hans Mentink. Mentink en Peter Rensen hadden samen de organisatie van 'Pop circus '78' op zich genomen en spraken gistermiddag, toen het middengedeelte van Menkens IJshal nog vrijwel geheel verla ten was, de hoop uit, dat het 's A^AlOtD CfE&PT AAitt^OORD OP PB- ZJBCy A£AiOUf,] iMAr PB KU/HT&1 ALS nJE- OP CAAi^e. PCTEAI 'Ai StuK cjroMP \jfnt>r J/AAl fl.- PBR. M7 ~r /MfU - L-t, VAAUi, De avonturen van Jommeke /Ar hoorde vdn c/e Boeddha, met de rode ogen en ik besloot d/e eene te onderzoe/cen 250 g macaroni, zout. 2 grote uien. 50 g bo ter, 1 grote paprika. 100 g oude kaas, zout, peper, aromazout, tijm, 150 g champig nons, 50 g rozijnen. 2 appelen. Kook de macaroni in ruin' ter met zout in IJ nuten gaar. Spoel hem af onder de koude kraan. Bak de gesnipperde goudgeel in de helft van de boter, san- met de van zaad zaadlijsten ontdane gewassen en in klei ne reepjes gesneden paprika. Roer dit mengsel, samen met de geraspte kaas door de macai Maak alles goed op smaak metzoute kruiderij. Was de champignons, snijd ze in plakjes en bak ze in de rest vai boter in 5 minuten goudgeel. Bak de laatste minuten de gewassen rozijnen n grove stukken gesneden appelen 3. Schep dit rozij- i-appelmengsel op de macaroni, dien alles heet op en strooi eventueel nog__H achtergehouden ge raspte kaas over. avonds drukker zou worden. Op die manier zou men in staat zijn een beetje uit de kosten te ko men. Het was 's avonds, toen we voor de tweede maal gingen kij ken, nog stiller zodat de MP-or- ganisatie beslist niet uit de kos ten is. Dat 'Catapult' na het op treden onmiddelijk vroeg hoe het met de Financiën stond, is hierbij een teken aan de wand. Jammer inmiddels is die relatief geringe belangstelling wel. Het is weer eens een nieuw initiatief in Leiden, dat beslist meer belang stelling verdiende. Behalve de tè hoge toegangsprijs was eveneens een bezwaar, dat men slechts van één podium gebruik kon maken. Daarnaast speelde vrijwel elke band met eigen instrumenten en installatie, hetgeen telkens op bouwen en afbreken betekende Kortom, ondanks de goede be doelingen een duidelijk fiasco. BERT KOEKEBAKKER wèèr een stuk onrecht aan de kaak gesteld, maar bruikbare al ternatieven blijven vrijwel altijd achterwege. "Proloog" legt naar mijn smaak te sterk het accent op het emanciperende karakter van zijn teksten en gaat daarmee voorbij aan de artistieke uitings- r men heeft geko- "Proloog" heeft nadrukkelijk een functie in deze maatschappij, al was het alleen maar om in fabrie ken en bedrijven de werknemers te doordringen van hun onver vreemdbare rechten. Maar men moet wel toneel blijven spelen. De retirade over de goedkeuring van het jaarverslag, zo uit het "le ven gegrepen" is eigenlijk het enige moment, waarop dramati sche expressie om de hoek komt kijken. Het lijkt er sterk op, dat "Proloog", volledig in de ban van het func tioneel aan de kaak stellen van sociale misstanden, vergeet to neel te spelen. Dat zou uiterst jammer zijn, want de toneelgroep uit Eindhoven vormt daarvoor een tè belangrijke schakel tussen de massa en de selecte groep links-georiënteerden, van wie zij een exponent is. BERT KOEKEBAKKER Agenda LEIDSE BIOSCOPEN LUXOR: "Ben Hur", dag. 2.00 en 8.00 uur, Pinksteren 2, 5 en 8 uur, al. CAMERA: "Looking for mr. Goodbar", dag. 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. Kindermati nee "Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn", za. en woe. 2.30 uur, Pinkste ren 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Islands in the stream", vr. en za. 12.00 uur, 16 jr. LIDO 1: "Pastorale 1943", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur. Pinksteren ook 4.45 uur, al. LIDO 2: "Smokey and the bandit", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, Pinksteren ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "Annie Hall", dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry", woe., vr. en za. 2.30 uur, Pinkste- STUDIO: "Nacht zonder zegen", dag 2.30,7.00 en 9.15 uur, Pinksteren ook 4.45 uur, 16 jr. TRIANON: "Vakantieperikelen met fu neste gevolgen", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Pinksteren ook 4.45 uur, al. REX: "Breeduit de koets in", dag. beh. woe. en za. 2.30.7 00 en 9 15 uur. Pinkste ren ook 4.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "De fluit met de zes smurfen", woe. en za. 2.30 uur. Nacht voorstelling: "Ste wardessen rapport", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. ALPHENSE BIOSCOPEN EURO 1: "Close encounters of the third c(BudCyiieuut& - De vorige week kwam een heer met vrouw en dochter aan één der ingangen van de wereldten toonstelling te Parijs en wilde binnentreden, toen de daar ge posteerde beambte hem zijn be wijs van toegang vroeg. Groote verwondering bij het drietal, dat elkander beurtelings aan zag. Eindelijk haalde onbe kende een goudstuk te voor schijn. dat hij den beambte aanboodDoch deze weigerde en zei op vrij barschen toon "Wees zoo goed en haal entréekaarten aan het loket hiernaast, gij be lemmert den doorgang". Den onbekende schoot niets anders over dan die aanwijzing te vol gen en weldra vertoonde hij zich met vrouw en dochter weder aan den ingang, thans gewa pend met de noodige toegangs bewijzen. 's Anderendaags las men in de Porijzer dagbladen, dat de maarschalk-president met echtgcnoote en dochter in cognito de tentoonstelling had bezocht. De beambte had Mac-Mahon den toegang gewei gerd (Mac-Mahon was presi dent van Frankrijk van 1873 tot 1879. Hij kreeg de titels van maarschalk en hertog van Ma genta, nadat hij in de slag van Magentain 1859, de Italiaanse legers had verslagen. Red.). Vijftig jaar geleden: - Een telegram uit Konstanti- nopel meldt.dat in den geheelen Kaukasus een zware aardbe ving heeft gewoed. In de hoofd stad Tiflis werden drie schok ken waargenomen, waaronder éen van bijna een halve minuut die ernstige schade heeft aange richt. Een groot deel van de stad is verwoest en alle verbindingen met de buitenwereld zijn ver broken. - De Turksche regeering ts voor nemens bij de Nationale Verga dering een wetsvoorstel in te dienen, krachtens hetwelk alle militaire ambtenaren en offi cieren die met buitenlandsche vrouwen trouwen.onmiddellijk uit hun ambt zullen worden ont slagen en hun recht op pensioen zullen verliezen. De reeds met buitenlandsche vrouwen ge huwde militairen zullen on middellijk op non-actief wor den gesteld. Deze maatregel is ook reeds toegepast op de amb tenaren van buitenlandsche za ken. kind", da. 1.30, 6.30 en 9.30 uur, za. ook 12.15 uur. al. EURO2: 'Pastorale 1943", dag 1 45,6.45 en 9-15 uur, Pinksteren ook 4.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "De apenplaneet", za. 12.15 uur, 12 jr. EURO 3: "The last remake of Beau Ge ste", dag. 2 00, 7.00 en 9.30 uur, Pinkste ren ook 4.30 uur, al Nachtvoorstelling: 'The Streetfighter", za. 12.15 uur, 12 jr EURO 4: "My name is nobody", dag. 2 15. 7.15, 9 45 uur, za en woe 7 15 en 9.45 Pinksteren 4.45, 7.15 en 9.45 uur, 12 jr. Kindermatinee; "De schat in het zil- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones njdiig 13.00 UU derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekcnhuis: e Klasse: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-1930 uur Kraamafdeling: dag van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19 30 uur. Laatste kwartier van middag- en avond bezoek babyshow. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e Klasse: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur en van 14.00-14.45 uur en van 18 30-19.30 uur Kraamafdeling: dag. van 1115-12.(1 r Elisabeth-ziekenhi Bezoekuien ziekenhuizen Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor olie patiënten 'hehnlre kinderen zijn de bezoekuren als volgt Elke dag 14 15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voqi' de prematurenaldeling gelden de ert (alleen vooi Muandag tlm vrijdag 18.30-18 45 uur Zaterdaq en zondag 14 45-15 00 uur Bezoek aan ernstige patiënten:wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten Bezoektijden Kinderklimek: Dageljjks: 15.00-15 45 uur 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Kijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.20- 14 15 en 18 30 19 30 uur 3e klas 11.30- 14 15 en 18 30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14 45 alleen voor echtgenoten 1!» 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun oen dag en nacht worden gemeld bij het inloi m.iticeenti urn Geluidshmdei Schiphol (020 175000).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23